جمع بندی شبهه! مطالعه و پاسخ یا گذر

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شبهه! مطالعه و پاسخ یا گذر

سلام
بواسطه برخی مطالبی که در این سایت یا دیگر سایتها خوانده ام شبهات بسیاری وارد میشوند. با توجه به مشکلات زندگی و گرفتاری ها فرصت تحقیق درباره تمام آنها را ندارم.
این شبهات از توحید گرفته تا ریزترین اعتقادات شیعه را دربر میگیرد. حال چه کنم؟ آیا زندگی رو تعطیل کنم و به تحقیق بپردازم یا بیخیال این شبهات بشم و چشم بسته راه قبل رو برم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

bsflasher;374560 نوشت:
سلام
بواسطه برخی مطالبی که در این سایت یا دیگر سایتها خوانده ام شبهات بسیاری وارد میشوند. با توجه به مشکلات زندگی و گرفتاری ها فرصت تحقیق درباره تمام آنها را ندارم.
این شبهات از توحید گرفته تا ریزترین اعتقادات شیعه را دربر میگیرد. حال چه کنم؟ آیا زندگی رو تعطیل کنم و به تحقیق بپردازم یا بیخیال این شبهات بشم و چشم بسته راه قبل رو برم؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی

دوست گرامی باید برای حل شبهاتی که برایتان پیش آمده است برنامه ریزی کنید و نمی توانید آنها را رها کنید البته لازمه این کار این نیست که کار و شغل خود را رها کنید و فقط به تحقیق بپردازید. پیشنهاد بنده این است که با یک سیر مطالعاتی مبانی و اصول اعتقادی را مطالعه کنید و پس از این سیر مطالعاتی بسیاری از شبهات پاسخ داده خواهند شد. در کنار این سیر مطالعاتی، مسائل خود را از طریق سایت های مرکز ملی هم می توانید پیگیر شوید.

برای این سیر مطالعاتی نیز لازم نیست که کار و زندگی خود را تعطیل کنید بلکه روزانه مدت خاصی را برای مطالعه کتاب در نظر بگیرید.

موفق باشید

رئوف;375119 نوشت:
با یک سیر مطالعاتی مبانی و اصول اعتقادی را مطالعه کنید و پس از این سیر مطالعاتی بسیاری از شبهات پاسخ داده خواهند شد.

سلام جناب رئوف
این سوالی است که مدت هاست توی ذهن من هست
دوست دارم یک سلسله مطالعات داشته باشم
ولی نمی دونم از کجا شروع کنم
چطور ادامه بدم
---
همین رو میدونم که با اینکه مذهبی ام ولی سطح معلوماتم پایینه

mohammad_444_0o;375144 نوشت:
سلام جناب رئوف
این سوالی است که مدت هاست توی ذهن من هست
دوست دارم یک سلسله مطالعات داشته باشم
ولی نمی دونم از کجا شروع کنم
چطور ادامه بدم
---
همین رو میدونم که با اینکه مذهبی ام ولی سطح معلوماتم پایینه

برای این منظور کتب مختلفی را می توان معرفی کرد، برای تهیه سیر مطالعاتی، ویژگی های فرد نیز باید در نظر گرفته شود، مثلا میزان تحصیلات، میزان مطالعات قبلی و سن. همچنین باید هدف از سیر مطالعاتی نیز مشخص باشد،هدف کدام یک از اعتقادات، فقه، تفسیر و یا تاریخ و ... است. یا اینکه می خواهیم در همه آنها سطحی از اطلاعات را داشته باشیم.

شما به این چند سوال پاسخ دهید، بنده نیز کتب مناسب معرفی خواهم کرد. (البته اگر مایل نیستید که به صورت عمومی پاسخ دهید، می توانید به صورت خصوصی به بنده پیام بدهید.)

موفق باشید

رئوف;376112 نوشت:

برای این منظور کتب مختلفی را می توان معرفی کرد، برای تهیه سیر مطالعاتی، ویژگی های فرد نیز باید در نظر گرفته شود، مثلا میزان تحصیلات، میزان مطالعات قبلی و سن. همچنین باید هدف از سیر مطالعاتی نیز مشخص باشد،هدف کدام یک از اعتقادات، فقه، تفسیر و یا تاریخ و ... است. یا اینکه می خواهیم در همه آنها سطحی از اطلاعات را داشته باشیم.

شما به این چند سوال پاسخ دهید، بنده نیز کتب مناسب معرفی خواهم کرد. (البته اگر مایل نیستید که به صورت عمومی پاسخ دهید، می توانید به صورت خصوصی به بنده پیام بدهید.)

موفق باشید

سلام بنده هم مثل دوست خوبمون میخوام از یه جایی شروع کنم اما دقیق نمیدونم

بنده کارشناسی میخونم ترم 3 / قبلا کتاب هایی خوندم حدود 10-15 تا اما پراکنده در موضوعات مختلف! / 21 سالمه

هدف اصلیم ابتدا اینه که اصول دین رو برای خودم قوی کنم و جابیافته برام . یعنی در اولویت اول اصول دین و بعد قرآن و تاریخ و زندگی پیامبران و ائمه و ...

در این لینک http://www.askdin.com/thread30394.html
هم یکی از دوستان سوالی پرسیدن درباره این که کسی اگر اعتقادی نداشته باشه و از بین بین اعتقادات دنیا به راه صحیح برسه باید چجوری مطالعه بکنه؟ یعنی با دید کاملا باز دینشو بفهمه !
البته بنده جوری نیستم که به هیچ چیزی معتقد نباشم بلکه میخوام دیگه جای هیچ گونه شکی نمونه ان شا الله !

هر جور صلاح میدونید یا اینجا یا در خصوصی برام سیر مطالعاتی رو بفرستید !

kzero1;411056 نوشت:
سلام بنده هم مثل دوست خوبمون میخوام از یه جایی شروع کنم اما دقیق نمیدونم

بنده کارشناسی میخونم ترم 3 / قبلا کتاب هایی خوندم حدود 10-15 تا اما پراکنده در موضوعات مختلف! / 21 سالمه

هدف اصلیم ابتدا اینه که اصول دین رو برای خودم قوی کنم و جابیافته برام . یعنی در اولویت اول اصول دین و بعد قرآن و تاریخ و زندگی پیامبران و ائمه و ...

در این لینک http://www.askdin.com/thread30394.html
هم یکی از دوستان سوالی پرسیدن درباره این که کسی اگر اعتقادی نداشته باشه و از بین بین اعتقادات دنیا به راه صحیح برسه باید چجوری مطالعه بکنه؟ یعنی با دید کاملا باز دینشو بفهمه !
البته بنده جوری نیستم که به هیچ چیزی معتقد نباشم بلکه میخوام دیگه جای هیچ گونه شکی نمونه ان شا الله !

هر جور صلاح میدونید یا اینجا یا در خصوصی برام سیر مطالعاتی رو بفرستید !

برای عقائد و اصول دین، کتاب های زیر پیشنهاد میشن:
- آموزش عقائد، از آیت الله مصباح یزدی
- جلد 4 و جلد 2 از مجموعه آثار شهید مطهری

در مورد قرآن هم می توانید به تفاسیری مانند تفسیر نمونه مراجعه کنید.

در بحث تاریخی نیز به کتاب های مانند فروغ ابدیت از ایت الله سبحانی، سیره پیشوایان از مهدی پیشوایی و نیز کتاب حیات فکری و سیاسی امامان شیعه از رسول جعفریان مراجعه کنید.

موفق باشید

رئوف;411303 نوشت:

- جلد 4 و جلد 2 از مجموعه آثار شهید مطهری

موفق باشید

ببخشید جلد 4 و 2 شامل کدوم کتابها میشه ؟ اسمشو بگید لطفا :Gol:

kzero1;411325 نوشت:
ببخشید جلد 4 و 2 شامل کدوم کتابها میشه ؟ اسمشو بگید لطفا :Gol:

جلد2 : انسان و ایمان، جهان بینی توحیدی، وحی و نبوت، انسان در قرآن، جامعه و تاریخ، زندگی جاوید یا حیات اخروی
جلد 4 : توحید، نبوت، اصل عدل در اسلام، امامت و رهبری، معاد.

موفق باشید

باسمه تعالی
به نظر می رسد برخی از موارد تغییر دین عبارت است از :1- عدم آشنایی صحیح و کافی خانواده ها نسبت به مبانی و نقش حیات بخش دین اسلام در زندگی
2- عدم برنامه ریزی منسجم مراکز و مسئولین امر در تبیین و ترویج آموزه های دین در بین نوجوانان و جوانان البته عملی نه صرف تئوری
3- عدم حضور پر رنگ نشانه هاثی متقن و عالمانه دین در کتب درسی مدارس نه صرف دروس دینی
4- توجیه نشدن منطقی در قبال عملکرد برخی از متولیان امر تبلیغ و تبیین دین در جامعه که برای مخاطبان متناقض می نماید
5- برخی برنامه های نا متناسب سیما با آموزه های دینی به ویژه درفیلمها ی سینمایی و ...از نظر ظواهر زندگی «تجملات ، پوشش ها ی هنر پیشه ها و...» یا رفتار برخی از مجریان برنامه ها
6- عدم تامین معیشت در زندگی فردی و خانوادگی ،و مشاهده شرایط غیر قابل تصور رفاهی در سیستم زندگی مروجین فرهنگ اسلامی ویا تازه به دوران رسیده ها نسبت به زندگی خود(من لا معاش له لا معاد له )
7- ......
8- نهایتا این که ما به برخی از آموزه ها ی دین که به نفع ماست ایمان آورده ایم اما به برخی از آنها که به ظاهر به نفع ما نیست (مانند پرداخت خمس ، زکات ، امر به معروف نهی از منکر ، تعامل در مساعدت های مالی به همدیگر حداقل در بین فامیل ها ، ......) مؤمن نیستیم و گاهی نیز مرتکب بدعتگزاری های خطرناک (مهریه های سنگین , تشریفات غیرقابل تحمل هر کس نسبت به خودش و....)می شویم و دشمنان از این موارد نهایت سوء استفاده را می کنند و بچه های ما را از دستما ن می ربایند در صورتی که [HL][HL]مولایمان امام مؤمنان علی علیه السلام فرموده « فرزندانتان را دریابید قبل از آنکه بی تفاوتها (به اصطلاح روز: سکولارها ،لیبرال ها و امثال آنها ) به آنها قبل از شما پیشی بگیرند.»[/HL][/HL] علاقه مندان می توانند به کتاب شریف الحیاة تالیف آقایان حکیمی مراجعه فرمایند. التماس دعا

با نام و یاد دوست

سلام و عرض ادب

سوال:
در مورد شبهاتی که می بینم، آیا زندگی رو تعطیل کنم و به تحقیق بپردازم یا بیخیال این شبهات بشم و چشم بسته راه قبل رو برم؟

پاسخ:
دوست گرامی باید برای حل شبهاتی که برایتان پیش آمده است برنامه ریزی کنید و نمی توانید آنها را رها کنید البته لازمه این کار این نیست که کار و شغل خود را رها کنید و فقط به تحقیق بپردازید. پیشنهاد بنده این است که با یک سیر مطالعاتی مبانی و اصول اعتقادی را مطالعه کنید و پس از این سیر مطالعاتی بسیاری از شبهات پاسخ داده خواهند شد. در کنار این سیر مطالعاتی، مسائل خود را از طریق سایت های مرکز ملی هم می توانید پیگیر شوید.

برای این سیر مطالعاتی نیز لازم نیست که کار و زندگی خود را تعطیل کنید بلکه روزانه مدت خاصی را برای مطالعه کتاب در نظر بگیرید.

موضوع قفل شده است