صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا خدا با وجود اینکه از سرنوشت هر انسان به طور کامل با خبر است و ...

نوشته
    13
    حضور
    2 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    46

چرا خدا با وجود اینکه از سرنوشت هر انسان به طور کامل با خبر است و ...

با سلام. چرا خدا با وجود اینکه از سرنوشت هر انسان به طور کامل با خبر است و میداند که برای مثال یک بنده با وجود تمام راه های خوب و بدی که در پیش رویش وجود دارد , راه بد را انتخاب میکند و با وجود اینکه در قرآن آمده که من انسان را آفریدم تا رستگار شود , چرا با وجود آگاهی از آینده بنده خود و میداند که انسان بدی میشود و باید روزی در آتش جهنم مجازات شود او را باز می آفریند. آیا در عالم زر ما کل زندگی خودمان را نمیبینیم؟ برای مثال خدا وقتی یزید را آفرید نمیدانست که این بنده اش روزی امام حسین را شهید میکند و باید یزید را در آتش بسوزاند؟ پس چرا از همان اول او را آفرید ؟ خدا دوست دارد بنده اش را بسوزاند؟ اگر دوست ندارد چرا پس آفریدش؟

2. صلوات ها 9

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

کارشناس بحث: استاد کریم

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 7

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

نقل قول نوشته اصلی توسط lonelyalone نمایش پست ها
    با سلام. چرا خدا با وجود اینکه از سرنوشت هر انسان به طور کامل با خبر است و میداند که برای مثال یک بنده با وجود تمام راه های خوب و بدی که در پیش رویش وجود دارد , راه بد را انتخاب میکند و با وجود اینکه در قرآن آمده که من انسان را آفریدم تا رستگار شود , چرا با وجود آگاهی از آینده بنده خود و میداند که انسان بدی میشود و باید روزی در آتش جهنم مجازات شود او را باز می آفریند. آیا در عالم زر ما کل زندگی خودمان را نمیبینیم؟ برای مثال خدا وقتی یزید را آفرید نمیدانست که این بنده اش روزی امام حسین را شهید میکند و باید یزید را در آتش بسوزاند؟ پس چرا از همان اول او را آفرید ؟ خدا دوست دارد بنده اش را بسوزاند؟ اگر دوست ندارد چرا پس آفریدش؟
    با سلام
    اصل خلقت ووجود خوب وبا ارزش است لذا خداوند امر ناپسندی انجام نداده است که بگوییم چرا انسان را خلق کرده است ؟ولی خداوند این انسان را مختار خلق کرده است وموجودی است که راه سعادت وشقاوت به اختیار خود اوست واگر در مسیری که خداوند فرموده وتبیین کرده است حرکت کند که به سعادت خواهد رسید والا به بدبختی خواهد رسید واین بدبختی به دست خود او خواهد بود ودر اینجا تقصیری بر گردن خدا نیست که بگوییم چرا خدا انسان را آفریده است؟ إنّا هدیناه السبیل امّا شاکرا وامّا کفوراً(انسان/3) ما راه را به او نشان دادیم خواهد شاکر باشد وراه هدایت را برگزیند ویا کفران کند وراه ضلالت را بر گزیند.
    خداوند اسباب هدایت وراه وصول به آن را به انسان نشان داده است واگر انسان از این اسباب هدایت درست استفاده نمی کند مقصر خودش است. لقد ذرأنا لجهنم کثیرا من الجن والانس لهم قلوب لا یفقهون بها ولهم اعین لا یبصرون بها ولهم آذان لا یسمعون بها اؤلئک کالانعام بل هم أضل اؤلئک هم الغافلون(اعراف/179) ما بسیاری از جن وانسان را برای جهنم آفریدیم چون قلب دارند ولی اندیشه وفکر نمی کنند، چشم دارند ولی حقایق را نمی بینند، گوش دارند ولی سخنان حق را نمی شنوند. آنان در حقیقت چهار پایان هستند وآنها از غافلان هستند.
    طبق این آیه خداوند متعال اسبابی را که برای هدایت انسان به او داده است تا با استفاده از آنها به حقیقت برسد درست استفاده نکرده است وثمره این ناشکری جهنمی شدن می باشد وعامل اصلی جهنم شدن انسان وجن خودشان هستند که از نعمت های الهی درست استفاده نمی کنند. وخداوند تا زمانی که بر انسان اتمام حجت نکرده باشد او را عذاب نمی کند. ودر واقع راه هر گونه عذر وبهانه ا ی را به روی انسان می بندد.
    قل فلله الحجة البالغة فلو شاء لهداکم أجمعین (انعام/149)بگو برهان رسا برای خداست واگر می خواست همه شما را هدایت می کرد.
    تنها چیزی که در اینجا است خداوند به خاطر احاطه وجودیش از انتخاب وگزینش بنده خود خبر دارد واین علم هیچ محدودیت واجباری برای بنده ایجاد نمی کند تا منشا اشکال باشد. وخداوند نیز دوست ندارد بنده اش گمراه شود واز تمام اسباب وعوامل استفاده می کند ودر اختیار بنده قرار می دهد تا هدایت یابد واگر در این وسط بنده با سوء اختیار خود مسیر غلط را انتخاب می کند مقصر خودش می باشد.
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

7. صلوات ها 12

نوشته
    13
    حضور
    2 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    46

با سلام. یعنی خدا از آینده بنده ای که خلق میکند خبر ندارد و نمیداند که این بنده خوب میشود یا بد ؟ این درست است که ما خودمان راه خوب یا بد را انتخاب میکنیم . ولی خدا قبل از خلق یک انسان میداند که با وجود انتخابهایی که بنده اش پیش رو دارد به راه بد میرود. این آگاهی قبل از خلق او بوده . برای اینکه بهتر بتوانید جواب بدید یک مثال میزنم :
    پیامبر در زمان کودکی امام حسین گلوی امام حسین را بوسد چون میدانست روزی گلویش بریده میشود. پس خدا هم میدانست روزی باید بنده ای خلق کند که گلوی امام حسین را ببرد . و خدا شمر را خلق کرد و شمر گلوی امام حسین را برید و خدا در آن دنیا بدترین عذاب را به شمر داد . خدا چرا با وجود اینکه قبل از خلقت میدانست شمر با وجود راههایی که پیش رویش داشت بنده ی بدی میشود و باید در آتش بسوزد خلقش کرد ؟

9. صلوات ها 5

علاقه
    عرفان
    نوشته
    224
    حضور
    12 روز 12 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1831

آفریدن بنده ای که خدا می دونه با اختیارش راه شقاوت رو می ره چی این رو چه جوری می شه توجیه کرد؟

خدا که می دونه اون بنده زندگیش رو نابود می کنه پس آیا هنوز خلقتش امری پسندیده است؟
    و اوست كسى كه شبانگاه روح شما را [به هنگام خواب] مى‏گيرد و آنچه را در روز به دست آورده‏ايد مى‏داند سپس شما را در آن بيدار مى‏كند تا هنگامى معين به سر آيد آنگاه بازگشت‏شما به سوى اوست‏سپس شما را به آنچه انجام مى‏داده‏ايد آگاه خواهد كرد. سوره انعام آیه 60.

11. صلوات ها 4

نوشته
    1,852
    حضور
    28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3877

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و خداقوت

نقل قول نوشته اصلی توسط تائب 1392 نمایش پست ها
    آفریدن بنده ای که خدا می دونه با اختیارش راه شقاوت رو می ره چی این رو چه جوری می شه توجیه کرد؟
    خدا که می دونه اون بنده زندگیش رو نابود می کنه پس آیا هنوز خلقتش امری پسندیده است؟
    نمیشه با این سوالات رحمت خدا را زیر سوال برد،
    چرا که همین افراد شامل رحمت خدا شده اند که به وجود آمده اند
    اما اینکه چرا دچار غضب خدا شده اند خب چون بد بوده اند.

کسی که بد را آگاهانه انتخاب میکند، شایسته چه رحمتی است؟

اگر رحمت خدا شامل حال انسان درستکار نشود، اون موقع باید سوال پرسید
    وقتی خودش بد را انتخاب کرده، آنهم آگاهانه خب دیگه چه جای سوال است؟
    خودش از «بدی» خوشش اومده
    حتی اگر بگوییم اقتضای رحمت خداست که او را با «بدی» همنشین کند بیربط نگفته ایم.

13. صلوات ها 4

نوشته
    13
    حضور
    2 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    46

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان14 نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و خداقوت

نمیشه با این سوالات رحمت خدا را زیر سوال برد،
    چرا که همین افراد شامل رحمت خدا شده اند که به وجود آمده اند
    اما اینکه چرا دچار غضب خدا شده اند خب چون بد بوده اند.

کسی که بد را آگاهانه انتخاب میکند، شایسته چه رحمتی است؟

اگر رحمت خدا شامل حال انسان درستکار نشود، اون موقع باید سوال پرسید
    وقتی خودش بد را انتخاب کرده، آنهم آگاهانه خب دیگه چه جای سوال است؟
    خودش از «بدی» خوشش اومده
    حتی اگر بگوییم اقتضای رحمت خداست که او را با «بدی» همنشین کند بیربط نگفته ایم.
    درست است که بنده ی خدا آگاهانه راه بد را انتخاب کرده . ولی شما از موضوع اصلی دور شدید. خدا قبل از خلقت آن بنده میدانسته که آن بنده به صورت آگاهانه راه بد را انتخاب میکند. پس چرا باید آن بنده را بیافریند؟ چرا باید چیزی خلق کند که روزی آن را بسوزاند ؟

15. صلوات ها 6

نوشته
    1,852
    حضور
    28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3877

سلام
    درست است که بنده ی خدا آگاهانه راه بد را انتخاب کرده . ولی شما از موضوع اصلی دور شدید. خدا قبل از خلقت آن بنده میدانسته که آن بنده به صورت آگاهانه راه بد را انتخاب میکند. پس چرا باید آن بنده را بیافریند؟ چرا باید چیزی خلق کند که روزی آن را بسوزاند ؟
    به نظر حقیر(تا جایی که می فهمم)
    کسی که آگاهانه(دقت کنید، نه از روی عدم آگاهی و یا عدم توان)
    راه نادرست را انتخاب کند، یعنی خودش راه بد را دوست دارد.

خب حالا اگه بگیم خدا اون رو به مقصودش و مطلوبش رسانده است، اشتباه گفته ایم؟

اینا رو که مینویسم خودم هی میگم خدایا ما را شامل اینها نکنی

17. صلوات ها 5

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

سلام به شما. سوال خوبیه اما تنها میتونم بگم:
    انی اعلم مالا تعلمون. من چیزی رو میدانم که شما نمیدانید
    ویرایش توسط Serat : ۱۳۹۲/۰۵/۱۱ در ساعت ۲۳:۵۸
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

19. صلوات ها 6

نوشته
    13
    حضور
    2 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    46

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان14 نمایش پست ها
    سلام

به نظر حقیر(تا جایی که می فهمم)
    کسی که آگاهانه(دقت کنید، نه از روی عدم آگاهی و یا عدم توان)
    راه نادرست را انتخاب کند، یعنی خودش راه بد را دوست دارد.

خب حالا اگه بگیم خدا اون رو به مقصودش و مطلوبش رسانده است، اشتباه گفته ایم؟

اینا رو که مینویسم خودم هی میگم خدایا ما را شامل اینها نکنی
    من حرفم آن بنده نیست. میدونم اون بنده اشتباه کرده و باید تاوانشو بده . بزارید به یک دید دیگه بهش نگاه کنیم.
    برای مثال من یه موجودو درست میکنم و میفرستم تو یه دنیای مجازی. من قبل از خلق این موجود از تمام کارهایی که قراره موجودم تو اون دنیای مجازی انجام بده با خبرم . من موجودمو جوری خلق میکنم که خوب باشه اما میدونم که اگر این موجودو خلق کنم با وجود تمام راه های خوب و آگاهی کاملش نسبت به خوب و بد , این موجود بد میشه و باید مجازاتش کنم. حالا من این موجودو بیافرینم تا مجازاتش کنم یا نیافرینمش ؟
    خدا قبل از خلق یک بنده میدانسته که این بنده انتخابهای بدی در طول زندگی انجام میدهد .

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری