حجاب و عفاف حضرت زهرا سلام الله علیها

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
حجاب و عفاف حضرت زهرا سلام الله علیها

:Gol:از انس روايت شده که رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم پرسيد: بهترين چيز براي زنان چيست؟
ما ندانستيم چه بگوئيم، علي عليه السلام نزد حضرت فاطمه عليهاالسلام رفته و فرمايش حضرت رسول صلي الله عليه و آله و سلم را به او فرمود: زهرا عليهاالسلام فرمود: چرا نگفتي بهترين چيز براي زنان آنست که مردان را نبينند و مردها نيز ايشان را نبينند علي عليه‏السلام برگشته و گفته حضرت زهراء را به حضرت رسول صلي الله عليه و آله و سلم گفت، حضرت از او پرسيد چه کسي اين مطلب را به تو گفته است؟ پاسخ داد: فاطمه فرمود: او پاره تن من است. [1] .
از جابربن سمره روايت شده است که رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم از راه رسيد و نشست و فرمود: فاطمه بيمار است، مردم گفتند خوب است از او عيادت کنيم، حضرت حرکت کرده و به راه افتاد تا به در خانه رسيد، در بر روي آن حضرت بسته بود، حضرت صدا زد لباسهايت را بپوش که مردم به ديدار تو آمده‏اند، زهرا عليهاالسلام گفت: اي پيامبر خدا من جز يک عبا چيزي ديگر ندارم، حضرت پيراهني را گفته از پشت در به سوي او افکنده، و فرمود: سرت را با اين بپوشان، بعد وارد شده و مردم به دنبال آن حضرت نيز وارد شدند، ساعتي نشسته و بيرون آمدند، مردم گفتند، به خدا سوگند دختر پيامبران بدين وضع بسر مي‏برد،حضرت روي برگرداند و فرمود: آگاه باشيد او در روز قيامت بانوي زنان است. [2] .
رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم از حضرت فاطمه عليهاالسلام پرسيد بهترين چيز براي زن چيست؟ فرمود: اينکه او مردي را نبيند و مردي او را نبيند، حضرت او را در آغوش گرفته و اين آيه را تلاوت فرمود:
«ذريه بعضها من بعض» (ذريه برگزيده ابراهيم که بعضي از آنان از بعضي ديگر برترند.)
نيکوکار، پاکيزه، پاک و در عفاف و پرهيزگاري مريم کبري است.
حضرت موسي بن جعفر عليه‏السلام از پدران بزرگوارش عليهم‏السلام از حضرت علي عليه‏السلام نقل مي‏فرمايد که مرد کوري از حضرت زهراء عليهاالسلام اجازه خواست که نزد آن حضرت برود، حضرت حجاب خود را پوشيده رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم پرسيد چرا خود را از او که تو را نمي‏بيند پوشانيدي؟ پاسخ داد: اگر او مرا نمي‏بيند، من که او را مي‏بينم او بوي مرا استشمام مي‏کند، رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: گواهي مي‏دهم که تو پاره تن مني. [3] .
و با همين اسناد از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم نقل شده که آن حضرت از اصحابش سوال فرمود که زن چيست؟ گفتند: عوره (به معناي شرم و حيا) است، حضرت فرمود در چه زماني و چه حالتي او نزديک‏تر به پروردگار خود مي‏باشد،اصحاب ندانستند، هنگامي که حضرت فاطمه اين مطلب را شنيد فرمود: نزديکترين حالت او به پروردگارش زماني است که در اندورن خانه‏اش بسر مي‏برد، رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: همانا فاطمه پاره تن است.[4].
:Gol:

[/HR]
[1] «حليله الاولياء» ج 2/ 41- 42.
[2] «حليله الاولياء» ج 2/ 41- 42.
[3] بحارالانوار 43/ 91- 92.
[4] بحارالانوار 43/ 91- 92.

http://www.yazahra.net/far2/selecttext.php?ic=36