جمع بندی استدلال آيت‌الله جعفر سبحانی برای وحیانی بودن قرآن

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استدلال آيت‌الله جعفر سبحانی برای وحیانی بودن قرآن

سلام دوستان . امیدورام از اینکه خوب موندین ، خسته نشده باشین ! .

چند روز پیش خبری رو خودنم مبنی بر وحیانی بودن قرآن از زبان آقای سبحانی . راستش من با این استدلال آقای سبحانی مشکل دارم .لینک خبر رو میذارم ، بعدش هم ایراد یا سوالی که برام به وجود اومده رو به شما عزیزا میگم :

http://iqna.ir/qom/news_detail.php?ProdID=1263860

در تیتر و متن این خبر ، آقای سبحانی گفتد : آيا می‌توان باور كرد پيامبری كه در غار عبادت می‌كند بتواند حركت وضعی و انتقالی خورشيد را با توجه به وضعيت پايين علمی روزگار خود بيان كند؟

ببخشید اینو میگم ولی این استدلال و نتیجه گیری کاملا غلط هست .

آخه این چه حرفیه ؟

ایشون دارن حد و اندازه ی علم پیامبر رو با چی مقایسه میکنن ؟ با غار نشین بودن پیامبر ؟! با علم مردم اون روزگار ؟!!!
یعنی پیامبر از خودش هیچ علمی نداشته ؟

چه طور حضرت علی میگفت من به راه های آسمان وارد ترم تا راه های زمین ، ولی حالا پیامبر اطلاعات نجومی نداشته ؟

شاید شما بگید که اطلاعات نجومی پیامبر هم از خدا گرفته شده . یه سوال : پیامبر کی علمش کامل شد ؟ کی به تمام علوم نجومی آگاه شد ؟ بعد از نزول کامل قرآن ؟ قبل از نزول کامل قرآن ؟ از ابتدای خلقت پیامبر ؟

ما شیعیان متقیدیم زمانی که نه زمین بوده نه آسمان ها ، پنچ تن وجود داشتن ، پس چطور ممکنه حضرت محمد قبل از رسیدن به پیامبری ، هیچ علم نجومی ایی نداشته باشه ؟

چطور امامان معصوم ما ، از دوران کودکی ، عالم به تمام علوم بودن اما پیامبر ما نبوده ؟

به خدا نمیخوام مغلطه کنم ولی این استدلال آقای سبحانی اصلا زیبا و درست نیست .

ایشون گفتن : اعجاز علمی قرآن نشانه وحيانی بودن آن است . این یعنی اینکه حضرت محمد قبل از نزول قرآن ، کمترین درجه ی علمی رو داشتن . این یعنی قرآن به پیامبر گفته که وضعیت خورشید و ماه چه جوریه و پیامبر قبل از اون هیچ اطلاعاتی نداشتن .

نباید ابعاد وجودی پیامبر رو با ویژگی ها و فاکتور های زمان پیامبر و از همه بدتر غار نشین بودن ایشون مقایسه کرد .

اگه اشتباه میگم ، با دلیل بگید که چرا اشتباه میگم نه با مغالطه . ممنون .

میدونم ، با خودتون میگید یه جووون 20 ساله از یه مرجع تقلید ایراد میگیره . چی بگم .

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

سؤال:
علامه جعفر سبحانی (مد ظله) فرمود: آيا می‌توان باور كرد پيامبری كه در غار عبادت می‌كند، بتواند حركت وضعی و انتقالی خورشيد را با توجه به وضعيت پايين علمی روزگار خود بيان كند؟ این استدلال و نتیجه‌گیری کاملا غلط هست؛ زیرا این چه حرفی است؟ ایشون دارند حد و اندازه علم پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) را با چه مقایسه می‌کنند؟ با غار نشین بودن پیامبر؟! با علم مردم آن روزگار ؟!! یعنی پیامبر از خودش هیچ علمی نداشته است؟ چه طور حضرت علی (علیه السلام)( می‌فرمود: من به راه‌های آسمان واردتر هستم تا راه‌های زمین؛ ولی حالا پیامبر اطلاعات نجومی نداشته است؟ شاید شما بگویید که اطلاعات نجومی پیامبر هم از خدا گرفته شده است. پیامبر چه زمانی علمش کامل شد؟ چه وقت به تمام علوم نجومی آگاه شد؟ بعد از نزول کامل قرآن؟ قبل از نزول کامل قرآن؟ از ابتداء خلقت پیامبر؟
ما شیعیان معتقد هستیم که زمانی که نه زمین بوده نه آسمان‌ها، پنچ تن وجود داشتند، پس چطور ممکن است که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) قبل از رسیدن به پیامبری، هیچ علم نجومی‌ای نداشته باشد؟ چطور امامان معصوم ما، از دوران کودکی، عالم به تمام علوم بودند؛ اما پیامبر ما نبوده است؟ به خدا نمی‌خواهم مغلطه کنم؛ ولی این استدلال آقای سبحانی اصلا زیبا و درست نیست. وی فرمود: اعجاز علمی قرآن، نشانه وحيانی بودن آن است. این یعنی این که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) قبل از نزول قرآن، کمترین درجه علمی را داشتند. این یعنی قرآن به پیامبر گفت است که وضعیت خورشید و ماه چگونه و پیامبر قبل از آن هیچ اطلاعاتی نداشتند. نباید ابعاد وجودی پیامبر را با ویژگی‌ها و فاکتورهای زمان پیامبر و از همه بدتر غار نشین بودن وی مقایسه کرد.

پاسخ:
دوست عزیز شما هم در واقع تأیید حرف آیت الله سبحانی را می‌کنید. فقط منظور ایشان را متوجه نشدید.
ایشان هم منکر علم پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) قبل از رسالت نیستند و در واقع، علم سابق پیامبر و لاحق را همگی را از خدا می‌داند و می‌فرماید علم زمینی نیست؛ چون سواد زمینی نداشت.
این لینک‌ها را هم مشاهده بفرمایید:

http://www.askdin.com/thread4220.html
http://www.askdin.com/thread985.html
موفق باشید.

موضوع قفل شده است