جمع بندی طریقه محاسبه جزای اعمال قبیح (غیر اخلاقی و غیر وجدانی ) که شرع آن را جایز میداند چگونه است ؟؟؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طریقه محاسبه جزای اعمال قبیح (غیر اخلاقی و غیر وجدانی ) که شرع آن را جایز میداند چگونه است ؟؟؟

سلام ...

از ظاهر سوال مشخص هست ... طریقه محاسبه جزای اعمال قبیح اخلاقی ... وجدانی که شرع آن را جایز میدونه چگونه است ؟؟؟

1- اگر دختر خانومی برای ابراز محبت به شوهرش مهرش رو ببخشه و شوهرش اون رو طلاق بده آیا گناهی به پای این مرد مینویسن ؟؟؟
2- مثلا اگر آقایی با چندین خانوم ازدواج کنه و تندی اون ها رو طلاق بده و بره با یکی دیگه ازدواج کنه .... آیا گناهی به پای اون مرد میتنویسن ؟؟؟
3- مثلا دو تا شریک 10 سال کار میکنن تا یک "برند یا نام تجاری" رو راه اندازی کنن ... رنج و شمقت های زیادی میکشن ... سعی و خطاهای زیادی میکنن ... بعدش یکی از این شریک ها فوت میشه ... اون یکی شریک میدونه که این نام 2 سال دیگه ده میلیارد تومن ارزش پیدا میکنه ... ولی الان ارزشش 100هزارتومنه ... اگر اون رو با همون قیمت 100 هزار تومن با ورثه شخص محاسبه کنه آیا گناهی رو مرتکب شده ؟؟؟
4- یا مثلا مردی پس از اینکه 40 سال با زنش زندگی کرد و زنش هیچ چیزی هم نداشت ... اونو راحت از خونه بندازه بیرون و بره با یه دختر 18 ساله ازدواج کنه ؟؟؟

به طور کلی سوالم این هست ... اگر شخصی زیر رادار فقه حرکت بکنه ... آیا بابتش نباید هیچ پاسخی بده ...

ممنون از وقتی که میزارین ...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

Ftmh Mohammadi;373008 نوشت:
1- اگر دختر خانومی برای ابراز محبت به شوهرش مهرش رو ببخشه و شوهرش اون رو طلاق بده آیا گناهی به پای این مرد مینویسن ؟؟؟

2- مثلا اگر آقایی با چندین خانوم ازدواج کنه و تندی اون ها رو طلاق بده و بره با یکی دیگه ازدواج کنه .... آیا گناهی به پای اون مرد میتنویسن ؟؟؟

باسلام و عرض ادب
مساله حکم شرع، با حکم اخلاقی باهم فرق می کند. یعنی این که طلاق صحیح است و محقق شده، اما اگر این کثرت ازدواجها و طلاقها باعث آزار و اذیت مومن یا آبروریزی مومنی گردد، از جهت آزار و اذیت حرام است ولی در عین حال طلاق هم صحیح و اجرا می شود.
مثل این که کسی در حال نماز خواندن به نامحرم نگاه کند یا با چهره اش در حال نماز، غیبت کسی را بکند، از جهت این که غیبت کرده یا به نامحرم نگاه کرده، گناه چشم چرانی و غیبت برای او می نویسند و از جهت این که نماز خوانده و روبه قبله و با وضو و رعایت سایر شرایط بوده،نمازش صحیح است هر چند قبول نیست.
سوال سوم، مساله ی شرعی است که باید از گروه فقه بپرسید.
سوال چهارم هم مثل سوال اول و دوم.

به طور کلی سوالم این هست ... اگر شخصی زیر رادار فقه حرکت بکنه ... آیا بابتش نباید هیچ پاسخی بده ...

جواب این سوال هم در بخش اول ذکر شد.

سلام
البته شما هرچی مثال زدین شخصیت منفی داستان رو آقایون در نظر گرفتین. :دی
نمیدونم درسته یا نه ولی دیدی که من نسبت به دین دارم اینه:
برای مثال دین دست مرد رو باز گذاشته ازدواج مجدد کنه، در صورت ازدواج مجدد کار خلاف شرعی صورت نداده و مرد میتونه ادعا حقانیت کنه ولی جهان صاحب داره! به نظر من این موقع خدا میاد با طرز فکر همون مرد باهاش رفتار میکنه. ممکنه همون مرد یه خواهری هم داشته باشه. شاید خدا بگه خوب اگه ازدواج مجدد کردی پس اشکالی هم ندارده شوهر خواهرت یه زن دیگه هم ببره! اگه ازدواج مجدد کردی اشکالی هم نداره پدرت یه زن دیگه هم ببره! که این ازدواج ها اون مرد رو خیلی ناراحت میکنه.
نه مرد کار خلاف شرعی انجام داده، نه شوهر خواهره و نه پدره.
یا یه مثال دقیق تر دیگه. مثلا" شما دارید از خیابون رد میشید، همزمان با شما هم یه پیرزن یا پیرمردی داره از خیابون رد میشه. شما اون پیرمرد یا پیرزن رو کمک نمی کنین. تا اینجا کار غیر شرعی اتجام ندادید ولی این رو هم باید به خاطرتون بسپارید که ممکنه تو زمان پیری برای شما هم همین اتفاق بیفته!
میشه این طور نتیچه گرفت هرچی که برای دیگران می پسندین برای خودتون هم بپسندین!
البته جواب جناب "بصیر" رو هم باید مدنظر داشته باشیم که گاهی اوقات ممکنه این کارهایی که شاید منع شرعی نداشته باشه موجب آزار و اذیت دیگران بشه که اون وقت میشه حرام.
موفق باشید.

سلام ...

از ظاهر سوال مشخص هست ... طریقه محاسبه جزای اعمال قبیح اخلاقی ... وجدانی که شرع آن را جایز میدونه چگونه است ؟؟؟

3- مثلا دو تا شریک 10 سال کار میکنن تا یک "برند یا نام تجاری" رو راه اندازی کنن ... رنج و شمقت های زیادی میکشن ... سعی و خطاهای زیادی میکنن ... بعدش یکی از این شریک ها فوت میشه ... اون یکی شریک میدونه که این نام 2 سال دیگه ده میلیارد تومن ارزش پیدا میکنه ... ولی الان ارزشش 100هزارتومنه ... اگر اون رو با همون قیمت 100 هزار تومن با ورثه شخص محاسبه کنه آیا گناهی رو مرتکب شده ؟؟؟
4- یا مثلا مردی پس از اینکه 40 سال با زنش زندگی کرد و زنش هیچ چیزی هم نداشت ... اونو راحت از خونه بندازه بیرون و بره با یه دختر 18 ساله ازدواج کنه ؟؟؟

ممنون از وقتی که میزارین ...

سلام
هر اقدام خلاف اخلاق ( امر غیر الزامی و مجاز از نظر فقه ) دارای تاثیرات تکوینی منفی در زندگی مادی و معنوی است اما میزان آن مشخص نیست چه بسا عقوبت تکوینی یک فعل غیر اخلاقی از عقوبت مادی یک اقدام مغایر فقه هم بیشتر باشد .
موضعگیری افراد در مقابل این امور هم یکسان نیست مثلا هیچ کارگری به عدم پرداخت حقوقش راضی نیست اما ممکن است یک برادر از برادر خود پاسخ اخلاقی کارش را نخواهد و ممکن است برعکس توجهش به پاسخ اخلاقی بسیار بیشتر باشد .
والله الموفق

سلام جناب بصیر بابت پستتون تشکر میکنم ...
امیدوارم خوب و خوش و سلامت باشین ...

فکر میکنم مثالهایی که زدم کلیه ابعاد مساله رو نتونستن پوشش بدن بنابراین سعی کردم مثالهایی شیواتر رو بیان کنم تا نظر شما رو در اون مورد بدونم ...

1- فرض کنید ... مردی با عزیزترین کسش ( مثلا همسرش) سوار ماشین شده و دارن از سمت تهران به سمت تبریز میرن ... تو ماشین هم 900 میلیون تومان پول نقد دارن ... برف هم داره به شدت میباره ... همینجوری که دارن میرن ... یه دفعه ماشین بنزینش تموم میشه ... مرد از ماشین پیاده میشه تا طلب بنزین کنه .... یدونه ماشین ... دو تا ماشین ... 100 تا ماشین ... 1000 تا ماشین رد میشن ... تا اینکه مرد متوجه میشه ... اگر تا 5 دقیقه دیگه نتونه بنزین بگیره ... خودش و عزیزترین کسش از شدت سرما از این دنیا میرن ... همین لحظه ناگهان ماشینی وایمیسته ... و راننده ماشین میاد پایین و میگه ... من 900 میلیون تومن پول میگیرم .... و بهتون 2 لیتر بنزین میدم تا خودتون رو به شهر برسونید ... و این مرد هم بالاجبار قبول میکنن و 900 میلیون تومن رو به ایشون میدن و خودشون رو به شهر میرسونن ...

2- من خودم دانشگاه آزاد درس خوندم ... من حساب کردم فقط با سود پولی که دانشگاه آزاد از دانشجویان میگیره ... خرجه دانشگاه رو در میاره ... مثلا الان دانشگاه آزاد شده ترمی 1.5 میلیون ... در حالیکه هزینه ای که دانشگاه داره برای یه دانشجو در اون ترم خرج میکنه در بالاترین حالت شاید به 300 هزار تومن هم نرسه ... (کلاسهای 40 نفری و استادی که حقوقش 1.2 میلیون در برج هست و خیلی چیزهای دیگه ) دانشجو راضی هست ... چون میخواد لیسانس بگیره و هم دانشگاه آزاد راضی هست ... فوقش میگه اگر راضی نیستی نیا ... ولی سود 5 برابری چه منطقی میتونه داشته باشه ...

3- فرض کنید ... پسری دختر خانومی رو شیفته خودش میکنه ... بهش وعده ازدواج میده ... عاشقش میکنه ... و سالیان سال ازش سو استفاده میکنه ... بعدش یهو میره با یه دختر خانوم دیگه ازدواج میکنه ... این دختر خانوم یهو میره تو شوک ... بعد از مدتی آقا پسر میرن به دیدنشون و میگن حق با تو هست ولی من رو ببخش ... و دختر خانوم هم از اونجایی که خیلی شیفته و دلباخته ایشون هست ... ایشون رو میبخشن ... و فردای اون روز خودکشی میکنن ...

و ....

خوب هیچ کدوم از این موضوعات رو رادار فقه نمیتونه Detect کنه ... فقه تو هر سه تا مساله میگه مشگلی وجود نداره ... و شخصی که عمل غیر وجدانی رو انجام داده رو گناهکار معرفی نمیکنه .... ولی آیا اتفاقی نیوفتاده ؟؟؟

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

به نظر حقیر ما خیلی با فقه شیعه آشنا نیستیم
یکی از آشنایان صحبت میکرد که مثلاً در فقه داریم:

اگر شما کسب و کاری داری و دستت به دهنت میرسه و همکارت همین کسب و کار شما رو داره، و کار شما اونقدر خوبه که از خوبی مانع کار اون شدی، باید کسب و کارت رو مدتی تعطیل کنی تا اون هم سود خودش رو ببره!!!!!!(حالا دقیقاً عین عبارتهایی که اون بکار برد یادم نیست ولی کلیت ماجرا همین است)

به نظر نمیرسد، فقه چیزی خلاف وجدان و فطرت انسان بگوید.(البته نمیخوام حکم بدم اما برداشت کلی بود)
وقتی وضو میگیریم، شیر آب باز باشه، به جهت وضو گرفتن مشکلی ندارد ولی به جهت مصرف بیهوده آب خب مسلماً گناه کردیم
مسایل جنبه های مختلفی دارند
مگر میشود دینی که میگوید: «اگر روزی برسد و در آن روز به فکر حل مشکلات مسلمانان نباشی، از دین خارج شده ای» (همچین حدیثی است)
برای این مسایل دستور نداشته باشد!!!!!

اما در اینگونه موارد ما مسئول بی توجهی دیگران نیستیم
الان ایام شهادت مولی (ع) است، ما انسانها مرد به اون بی همتایی رو شهید کردیم، این مسایل که .....

Ftmh Mohammadi;373940 نوشت:
1- فرض کنید ... مردی با عزیزترین کسش ( مثلا همسرش) سوار ماشین شده و دارن از سمت تهران به سمت تبریز میرن ... تو ماشین هم 900 میلیون تومان پول نقد دارن ... برف هم داره به شدت میباره ... همینجوری که دارن میرن ... یه دفعه ماشین بنزینش تموم میشه ... مرد از ماشین پیاده میشه تا طلب بنزین کنه .... یدونه ماشین ... دو تا ماشین ... 100 تا ماشین ... 1000 تا ماشین رد میشن ... تا اینکه مرد متوجه میشه ... اگر تا 5 دقیقه دیگه نتونه بنزین بگیره ... خودش و عزیزترین کسش از شدت سرما از این دنیا میرن ... همین لحظه ناگهان ماشینی وایمیسته ... و راننده ماشین میاد پایین و میگه ... من 900 میلیون تومن پول میگیرم .... و بهتون 2 لیتر بنزین میدم تا خودتون رو به شهر برسونید ... و این مرد هم بالاجبار قبول میکنن و 900 میلیون تومن رو به ایشون میدن و خودشون رو به شهر میرسونن ...

این مثالی که زدید از نظر شرع هم حرام است، زیرا پولی است که به زور و عدم رضایت داده شده است. کسی که این پول را می گیرد کار حرامی کرده و آن که می دهد چون در حال اضطرار بوده برای او اشکالی ندارد. لذا باید مبلغ مازاد را به او برگرداند.

2- من خودم دانشگاه آزاد درس خوندم ... من حساب کردم فقط با سود پولی که دانشگاه آزاد از دانشجویان میگیره ... خرجه دانشگاه رو در میاره ... مثلا الان دانشگاه آزاد شده ترمی 1.5 میلیون ... در حالیکه هزینه ای که دانشگاه داره برای یه دانشجو در اون ترم خرج میکنه در بالاترین حالت شاید به 300 هزار تومن هم نرسه ... (کلاسهای 40 نفری و استادی که حقوقش 1.2 میلیون در برج هست و خیلی چیزهای دیگه ) دانشجو راضی هست ... چون میخواد لیسانس بگیره و هم دانشگاه آزاد راضی هست ... فوقش میگه اگر راضی نیستی نیا ... ولی سود 5 برابری چه منطقی میتونه داشته باشه ...

در این مورد نیز اگر بر فرض مثال درستی باشد، وجه شرعی ندارد و اکل مال به باطل است.

3- فرض کنید ... پسری دختر خانومی رو شیفته خودش میکنه ... بهش وعده ازدواج میده ... عاشقش میکنه ... و سالیان سال ازش سو استفاده میکنه ... بعدش یهو میره با یه دختر خانوم دیگه ازدواج میکنه ... این دختر خانوم یهو میره تو شوک ... بعد از مدتی آقا پسر میرن به دیدنشون و میگن حق با تو هست ولی من رو ببخش ... و دختر خانوم هم از اونجایی که خیلی شیفته و دلباخته ایشون هست ... ایشون رو میبخشن ... و فردای اون روز خودکشی میکنن ...

هر چند مثالی که زدید، به ظاهر مثال درستی نیست و دوستی این دو شرعی نمی باشد، اما حقه زدن و مردم آزاری کار حرامی است و غیر از عواقب اخروی، عاقب دنیوی نیز دارد. در ضمن خودکشی این دختر خانم، به گردنِ خودش است و ربطی به ناجوانمردی آن پسر ندارد.

خوب هیچ کدوم از این موضوعات رو رادار فقه نمیتونه Detect کنه ... فقه تو هر سه تا مساله میگه مشگلی وجود نداره ... و شخصی که عمل غیر وجدانی رو انجام داده رو گناهکار معرفی نمیکنه .... ولی آیا اتفاقی نیوفتاده ؟؟؟

جواب شما در بالا ذکر شد.
موفق باشید.

جمع بندی:
سوال:

جواب:
باسلام و عرض ادب
مساله حکم شرع، با حکم اخلاقی باهم فرق می کند. یعنی این که طلاق صحیح است و محقق شده، اما اگر این کثرت ازدواجها و طلاقها باعث آزار و اذیت مومن یا آبروریزی مومنی گردد، از جهت آزار و اذیت حرام است ولی در عین حال طلاق هم صحیح و اجرا می شود.
مثل این که کسی در حال نماز خواندن به نامحرم نگاه کند یا با چهره اش در حال نماز، غیبت کسی را بکند، از جهت این که غیبت کرده یا به نامحرم نگاه کرده، گناه چشم چرانی و غیبت برای او می نویسند و از جهت این که نماز خوانده و روبه قبله و با وضو و رعایت سایر شرایط بوده،نمازش صحیح است هر چند قبول نیست.

موضوع قفل شده است