کمک کنید!! ( اشک چشم )

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کمک کنید!! ( اشک چشم )

با سلام خدمت همه دوستان
یه سوال داشتم من قبلاً با این که خیلی ازچیزها رو رعایت نمی کردم (واجبات ، محرمات ) ولی برای اهل بیت گریه کن خیلی خوبی بودم
ولی در حال حاضر شاید زیارت عاشورا و ... و واجبات رو انجام میدم ولی احساس می کنم شاید خدا به خاطر گناهان گذشته ام دیگر مرا نمی خواهد در مجالس مستمرحضور دارم ولی حضورقلب ، اشک ندارم

:Ghamgin:
ذکری ،توسلی واقعاً نمی دونم چیزی هست؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سینا

[=microsoft sans serif]یکی از مهمترین دلایلی که در آموزه های اسلامی در رابطه با علت گریه نکردن وخشکی چشم به اون اشاره شده مساله قساوت قلبه.
[=microsoft sans serif]
در روایتی از حضرت علی علیه السلام آمده: «ما جَفَّتِ الدُّمُوعُ الّا لِقَسْوَةِ الُقلُوبِ و مَا قَسَتِ الْقُلُوبُ الّا بِكَثْرَةِ الذُّنُوبْ» چشمها خشك نمى ‏شود و [اشك آن قطع نمى‏ گردد] مگر به واسطه قساوت قلب، و قساوت قلب حاصل نمى‏ شود مگر به واسطه زيادى گناه.
[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]بحار ج 67 ص 55 باب 44[=microsoft sans serif]

بنابراین اگر ماشوق عبادت ومناجات را نداریم وحضورمون در مراسمات معنوی وعبادی خشک وبی توجه هست در مرحله ی اول لازمه به عملکرد خودمون رجوع کنیم ویه بازبینی بر روی اعمال خودمون داشته باشیم هرچقدر که گناه بیشتر وبیشتر باشه قساوت قلب بیشتر میشه ونمود وتجلی قساوت قلب هم خشک شدن چشم هست.

يكى ديگه از عوامل قساوت قلب، آرزوهاى طولانیه ‏در روايتى آمده است: «خداوند به حضرت موسى عليه السلام فرمود: «لا تُطَوِّلْ فِى الدُّنْيا امَلُكْ فَيَقْسُوا قَلْبُكْ وَ القاسُ الْقَلْبِ مِنّى بَعيدٌ» اى موسى! در دنيا آرزوهاى طولانى نداشته باش كه باعث سنگدلى مى‏شود و انسان سنگدل از من دور است.

اصول كافي ج 3 ص 329

دنياپرستى و غرق شدن در خواسته‏ هاى مادّى، هم میتونه یکی دیگه از دلایل ایجاد قساوت باشه.البته وقتی در مجموع به روایات نگاه کنیم می بینیم که عواملی مثل پرخوری ،پرگویی ، پرخوابی، خندیدن زیاد ،شوخی های بی اندازه، شنیدن موسیقی ودروغگویی در این امر بیشتر موثر هستند بنابراین لازمه که شما با نگاه به عملتون دلیل ایجاد این حالت را درخودتون پیدا کنید وبعد از متوجه شذن مشکل سعی در رفعش داشته باشید تا بتونید با کم رنگ کردن اون فعل ،حضورقلب خودتون را در مجالس پر رنگ کنید ان شا الله.

فراموش نکنید که مداومت بر ذکر یونسیه در ایجاد رقت قلب موثر هست.

سینا;373955 نوشت:
دنياپرستى و غرق شدن در خواسته‏هاى مادّى، هم میتونه یکی دیگه از دلایل ایجاد قساوت باشه.البته وقتی در مجموع به روایات نگاله کنیم عواملی مثل پرخوری ،پرگویی ، پرخوابی، خندیدن زیاد ،شوخی های بی اندازه، شنیدن موسیقی ودروغگویی در این امر بیشتر موثر هستند

سلام
وقتی به پست شما کارشناس محترم دقت میکنم می بنم > متاسفانه بنده حقیر هم این موارد رو در عمل ام دارم
متشکرم که با این پاسخ تون مسیر رو برای من روشن کردید. ارادتمندم

سلام دوست گرامی . خوردن گوشت بطور مدام و پشت سر هم تا 40 روز قلب را سخت میکند و نخوردن گوشت تا 40 روز ، باز قلب را سخت میکند . پس باید متعادل باشیم . این هم یکی از دلایل خشکی چشم باشد . یا حق

shmhf;372969 نوشت:
یه سوال داشتم من قبلاً با این که خیلی ازچیزها رو رعایت نمی کردم (واجبات ، محرمات ) ولی برای اهل بیت گریه کن خیلی خوبی بودم
ولی در حال حاضر شاید زیارت عاشورا و ... و واجبات رو انجام میدم ولی احساس می کنم شاید خدا به خاطر گناهان گذشته ام دیگر مرا نمی خواهد در مجالس مستمرحضور دارم ولی حضورقلب ، اشک ندارم

سلام
گریه به خودی خود فضیلتی نیست بلکه صرفا یک نشانه است لذا اگر شما با باور و اعتقاد و بطور عملی در مسیر تبعیت از ائمه ع باشید محبت را در مقام عمل آورده اید چیزی که قبلا تنها در اشک ظهوری داشت و نمی توان گفت که شما از ایشان فاصله گرفته اید .
اگر تا دیروز در غم جدایی از ایشان ناله ای داشتید اکنون به قرب و نزدیکی عملی ایشان شاد و با نشاط باشید و بر دایره و عمق این تقرب بیفزایید هرچه خدا داد بگویید شکر و هرچه نداد بگویید می دهد ان شاء الله
و هوالله الموفق

shmhf;372969 نوشت:
با سلام خدمت همه دوستان

:Ghamgin:

سلام علیکم با اجازه از اساتید .
اشک ربطی به گناهان دارد داداش من ،حضرت ایت الله الظعمی محمد تقی بهجت می گوید : یک قطره اشک از رو اخلاص انسان را به مقام علییین می برد . و نباید حتما برای هر چیزی اشک ریخت بعضی از مداح ها خوب نمی خونند اشکت نمی ید تقصیر شما چیزی نیست . من خودم الکی گریه نمی کنم بلکه یک موقع هایی از یکی از علما پرسیدم می شود ادای کسانی که گریه می کنند را می شود در اورد یعنی طوری کنی که فکر کنند داری گریه می کنی ..

جای نگرانی وجود نداره ... چون شما مطمئنا بمانند همون کسانی که ضجه می زنند و ناله می کنند و گریه می کنند ثواب خواهید برد.البته اشک ریختن در مصیبت ائمه اطهار علیهم السلام که باعث صفای باطن و تطهیر قلب و روح انسان میشه ... اما در حدیث از امام باقر علیه السلام داریم که حتی اگر شخصی در مصیبت امام حسین علیه السلام وانمود به گریه کردن هم کنه، بهشت بر او واجب میشه ... معصوم علیه السلام وقتی وعده ای رو میده به هیچ وجه در صدق اون وعده تردید نداره و وقتی می فرماید بهشت بر او واجب میشه یعنی حتما واجب میشه ... و جالب اینجاست که در این حدیث روضه خوان و کسی که گریه می کنه در کنار کسی هستند که وانمود به گریه می کنه. همین خودش نشون دهنده همسانی رتبه و مقام شما با دیگر افراد هست. همون حضور شما در مجلس عزا یا شادی اهل بیت علیهم السلام توفیق بزرگ و عنایت فوق العاده ای از جانب ائمه علیهم السلام هست . و شما این رو مطمئن باشید که اگر نظر و نگاه ائمه علیهم السلام نبود به هیچ وجه اجازه حضور حتی تا کنار درب حسینیه یا محل هیئت رو هم پیدا نمی کردید. بنظرتون این همه شیعه تو ایران هست چرا 80 درصدشون فقط تو محرم هیئت میرن ؟؟؟ یا احیانا فاطمیه یا شاید 21 ماه رمضان ؟؟؟ برادر باور کنید حتی عبور اتفاقی ما از کنار درب یک هیئتی که شاید هیچ وقت هم اون هیئت نریم بی حکمت و بی دعوت نیست ... یه شربت یا شیرینی برای اعیاد مذهبی که توی خیابون بهت میدن هم بی حکمت و بی اشاره و بی نگاه نیست ... پس یه قطره اشک هم هیچ وقت اتفاقی نیست !! پس حضور در هیئت و جمع سینه زنان و گریه کنان هم اصلا اتفاقی و بی دعوت نیست !!

حضرت آیت الله بهجت در مورد اشک هایی که برای عزای امام حسین علیه السلام ریخته میشه فرمودند « این اشک از آسمان توسط ملائکه از چشم مؤمن بیرون می ریزد

!! این یعنی چی ؟!
یعنی ارزش اشک و گریستن بر مصیبت امام حسین علیه السلام یا دیگر ائمه علیهم السلام اونقدر بالاست که ملائکه آسمان ها اونها رو به زمین میارن و به مؤمن هدیه می کنند...
باور کنید اشک هم خودش نوعی هدیه ست.
هدیه ای بالاتر از حضور در هیئت ... وقتی توفیق پیدا می کنید که برید هیئت و همون لحظه که وارد هیئت میشید خدا رو شکر کنید و الحمدلله بگید
که توفیق حضور رو کسب کردید.
زمانی که در هیئت هستید سعی کنید و سعی کنید و سعی کنید که قوه خیال تون رو کنترل کنید و نگذارید که به هر جایی بره

چون خصلت شیطان اینه که وقتی می بینه انسان داره طاعت خداوند رو انجام میده و در حال رفتن به سمت و سوی خداوند هست، ذهن اون انسان رو به مسائل مادی و چیزهایی که ارتباطی با مسئله ای که در موردش فکر می کرده مشغول و پرت کنه ...
توی هیئت وقتی ذکر مصیبتی گفته میشه، سعی کنید در قوه خیال اون لحظات رو تصور کنید ...
یقینا اگر با اخلاص و نیت پاک اون لحظات رو با هر تصویری که به ذهن تون میاد تصور کنید اشک تون جاری میشه و امکان نداره که این چنین نشه

گریه کردن و اشک ریختن که ملاک نیست؛گرچه ندبه و زاری در مجالس اهل بیت علیهم السلام بسیار نیکوست اما بالاتر از زاری کردن،داشتن معرفت و شناخت نسبت به مقام آنهاست ؛
یکی از چیزایی که باعث زیادی اشک میشه خوردن عدس است ؛امتحانش ضرر نداره .غذایی رو بوسیله عدس درست کنید و تناول کنید می بینید که به راحتی اشک چشمتون میاد .البته همانطور که کارشناس محترم بیان کردن نداشتن اشک چشم عواملی دارد که جناب سینا به برخی از اونها اشاره کردن .انشاالله با برطرف کردن موانع ،از نعمت اشک برخوردارخواهید شد اما کوشش شما به این باشه که "کسب معرفت" نسبت به ساحت مقدس معصومین علیهم السلام داشته باشید.
التماس دعا

shmhf;372969 نوشت:
من قبلاً با این که خیلی ازچیزها رو رعایت نمی کردم (واجبات ، محرمات ) ولی برای اهل بیت گریه کن خیلی خوبی بودم
ِ

نمی خوام قضاوت کنم ولی شاید دچار عُجب شده اید.شاید آن وقتی که به قول خودتان اهل گناه بودید، به گناه خود معترف بودید و دچار عُجب نبودید ولی حالا به خاطر رعایت مسائل شرعی برایتان توقع ایجاد شده که این خود نشانه ای از عجب است.امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: سیئة تسوؤک خیر من حسنة تعجبک : گناهی که تو را ناخوش کند بهتر از حسنه ای است که از آن خوشت بیاید.
من خودم تجربه کرده ام هرگاه حالت انکسار و تواضع و فروتنی و خواری در برابر خدای مهربان داشته ام اشکم جاری شده ولی هرگاه خود را دارای اعمال صالحه دیده ام و از خدا در برابر کارهای خوبم توقع داشته ام خبری از اشک نبوده است!
ان الانسان علی نفسه بصیرة

حامد;374089 نوشت:
سلام
گریه به خودی خود فضیلتی نیست بلکه صرفا یک نشانه است لذا اگر شما با باور و اعتقاد و بطور عملی در مسیر تبعیت از ائمه ع باشید محبت را در مقام عمل آورده اید چیزی که قبلا تنها در اشک ظهوری داشت و نمی توان گفت که شما از ایشان فاصله گرفته اید .
اگر تا دیروز در غم جدایی از ایشان ناله ای داشتید اکنون به قرب و نزدیکی عملی ایشان شاد و با نشاط باشید و بر دایره و عمق این تقرب بیفزایید هرچه خدا داد بگویید شکر و هرچه نداد بگویید می دهد ان شاء الله
و هوالله الموفق

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]همانطور که در پست های قبلی اشاره شد دلایل خشکی چشم متعدد است اما یکی از مهمترین دلایل آن قساوت قلب است که توضیح دادیم.این که گریه به خودی خود فضیلت نیست صحیح است اما لازم است بدانیم گریه، ارزشمندی خود را از انگیزه اش دریافت می کند این که ما برای چه چیزی ویا چه کسی گریه می کنیم می تواند میزان ارزشمندی گریه ی ما را مشخص کند . گاهی گریه ی ما بر مظلومیت اهل البیت علیهم السلام است همانگونه که امام سجاد علیه السلام بیست سال بر امام حسین علیه السلام گریه کردند .گاهی نیز دلیل گريه ی ما خوف خداست که این ارزشمند است.گریه در حالت سجده که بهترین حالت گریه است وگریه در نماز ویا هنگام تلات قرآن نیز از بهترین انوع گریه می باشد.اما گاهی گریه ها به دلیل نداشتن انگیزه ی صحیح است که در این حالت ارزش محسوب نمی شوند مانندگریه برادران یوسف .

نکته ی دیگری که لازم است مورد توجه قرار گیرد این است که هرچقدر معرفت وشناخت انسان بیشتر شود میزان رقت قلب ووجود عاطفه ی دینی ومذهبی نیز در او شدیدتر خواهد شد چرا که هم به ناچیز بودن خود در برابر خداوند پی می برد و هم به گناهکار بودن خود.هم اهل البیت را بهتر خواهد شناخت وهم مظلومیت آنها را وهمین حالت ومعرفت در شخص ، به صورت گریه واشک ریختن تجلی پیدا میکند.

[=microsoft sans serif]اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَيْنٍ لا تَدْمَعُ‏

[=microsoft sans serif]پست جمعبندی [=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
سوال :
[=microsoft sans serif]
ولی در حال حاضر شاید زیارت عاشورا و ... و واجبات رو انجام میدم ولی احساس می کنم شاید خدا به خاطر گناهان گذشته ام دیگر مرا نمی خواهد در مجالس مستمرحضور دارم ولی حضورقلب ، اشک ندار. دلیل خشکی چشم من چیست؟
[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]پاسخ:[=microsoft sans serif]

گریه به خودی خود فضیلت نیست، اما لازم است بدانیم گریه، ارزشمندی خود را از انگیزه اش دریافت می کند این که ما برای چه چیزی ویا چه کسی گریه می کنیم می تواند میزان ارزشمندی گریه ی ما را مشخص کند . گاهی گریه ی ما بر مظلومیت اهل البیت علیهم السلام است همانگونه که امام سجاد علیه السلام بیست سال بر امام حسین علیه السلام گریه کردند .گاهی نیز دلیل گريه ی ما خوف خداست که این ارزشمند است.گریه در حالت سجده که بهترین حالت گریه است وگریه در نماز ویا هنگام تلات قرآن نیز از بهترین انواع گریه می باشد.اما گاهی گریه ها به دلیل نداشتن انگیزه ی صحیح است که در این حالت ارزش محسوب نمی شوند مانندگریه برادران یوسف .
هرچقدر معرفت وشناخت انسان بیشتر شود میزان رقت قلب ووجود عاطفه ی دینی ومذهبی نیز در او شدیدتر خواهد شد چرا که هم به ناچیز بودن خود در برابر خداوند پی می برد و هم به گناهکار بودن خود.هم اهل البیت را بهتر خواهد شناخت وهم مظلومیت آنها را وهمین حالت ومعرفت در شخص ، به صورت گریه واشک ریختن تجلی پیدا میکند.
یکی از مهمترین دلایلی که در آموزه های اسلامی در رابطه با علت گریه نکردن وخشکی چشم به اون اشاره شده مساله قساوت قلبه.

در روایتی از حضرت علی علیه السلام آمده: «ما جَفَّتِ الدُّمُوعُ الّا لِقَسْوَةِ الُقلُوبِ و مَا قَسَتِ الْقُلُوبُ الّا بِكَثْرَةِ الذُّنُوبْ» چشمها خشك نمى ‏شود و [اشك آن قطع نمى‏ گردد] مگر به واسطه قساوت قلب، و قساوت قلب حاصل نمى‏ شود مگر به واسطه زيادى گناه.

بحار ج 67 ص 55 باب 44

بنابراین اگر ماشوق عبادت ومناجات را نداریم وحضورمون در مراسمات معنوی وعبادی خشک وبی توجه هست در مرحله ی اول لازمه به عملکرد خودمون رجوع کنیم ویه بازبینی بر روی اعمال خودمون داشته باشیم هرچقدر که گناه بیشتر وبیشتر باشه قساوت قلب بیشتر میشه ونمود وتجلی قساوت قلب هم خشک شدن چشم هست.

يكى ديگه از عوامل قساوت قلب، آرزوهاى طولانیه ‏در روايتى آمده است: «خداوند به حضرت موسى عليه السلام فرمود: «لا تُطَوِّلْ فِى الدُّنْيا امَلُكْ فَيَقْسُوا قَلْبُكْ وَ القاسُ الْقَلْبِ مِنّى بَعيدٌ» اى موسى! در دنيا آرزوهاى طولانى نداشته باش كه باعث سنگدلى مى‏شود و انسان سنگدل از من دور است.

اصول كافي ج 3 ص 329

دنياپرستى و غرق شدن در خواسته‏ هاى مادّى، هم میتونه یکی دیگه از دلایل ایجاد قساوت باشه.البته وقتی در مجموع به روایات نگاه کنیم می بینیم که عواملی مثل پرخوری ،پرگویی ، پرخوابی، خندیدن زیاد ،شوخی های بی اندازه، شنیدن موسیقی ودروغگویی در این امر بیشتر موثر هستند بنابراین لازمه که شما با نگاه به عملتون دلیل ایجاد این حالت را درخودتون پیدا کنید وبعد از متوجه شذن مشکل سعی در رفعش داشته باشید تا بتونید با کم رنگ کردن اون فعل ،حضورقلب خودتون را در مجالس پر رنگ کنید ان شا الله.

فراموش نکنید که مداومت بر ذکر یونسیه در ایجاد رقت قلب موثر هست.

اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَيْنٍ لا تَدْمَعُ‏

موضوع قفل شده است