صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کفاره ی روزه و مبلغ آن

نوشته
    69
    حضور
    1 روز 15 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    243

پرسش کفاره ی روزه و مبلغ آن

با سلام و عرض خسته نباشید . من حدودا 7 ساله که به سن تکلیف رسیدم و اولا به دلیل این که از نظر جسمی ضعیف بودم بعضی وقتا روزمو میخوردم( به دلیل ضعف) ، الان میخوام کفاره ی روزه هامو بپردازم ولی حساب میکنم یادم نمیاد چند روز خوردم و ... خواهشا راهنماییم بفرمایید و یکیم اینکه کفاره ی روزه هایی که با راه حلال باطل شده و یا حرام رو ، و مبلغ کفاره برای هر روزش چقدر میشه و آیا بعد کفاره دادن هم باید روزه بگیرم یا نه . مرجع تقلید آیت الله خامنه ای می باشد . ببخشید که سوالای متعددی پرسیدم . یا حق

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58304

با نام و یاد دوست

کفاره ی روزه و مبلغ آن

کارشناس بحث: استاد نور

5. صلوات ها 6

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17967

نقل قول نوشته اصلی توسط alone boy نمایش پست ها
    با سلام و عرض خسته نباشید . من حدودا 7 ساله که به سن تکلیف رسیدم و اولا به دلیل این که از نظر جسمی ضعیف بودم بعضی وقتا روزمو میخوردم( به دلیل ضعف) ، الان میخوام کفاره ی روزه هامو بپردازم ولی حساب میکنم یادم نمیاد چند روز خوردم و ... خواهشا راهنماییم بفرمایید و یکیم اینکه کفاره ی روزه هایی که با راه حلال باطل شده و یا حرام رو ، و مبلغ کفاره برای هر روزش چقدر میشه و آیا بعد کفاره دادن هم باید روزه بگیرم یا نه . مرجع تقلید آیت الله خامنه ای می باشد . ببخشید که سوالای متعددی پرسیدم . یا حق
    با سلام و عرض ادب

به هرمقداری که یقین دارید روزه ها را نگرفته اید واجب است قضای روزه ها را بجا آورید اگر به دلیل عذرشرعی موجه یا بیماری روزه ها را نگرفته اید یک روز قضا دارد که اگر تاماه رمضان سال بعد قضای آن را نگرفته باشید کفاره تاخیر داردولی اگر عمدا روزه را نگرفته باشید(به حلال افطار کرده اید)
    باید برای هر روز کفاره عمدی بپردازید که60 روز روزه گرفتن که 31 روز آن پشت سر هم باشدیا 60 نفر فقیر را اطعام دهید واگر در همان سالی که روزه را عمدا باطل کرده اید قضایش را گرفته اید کفاره تاخیر نداردامااگر در همان سال قضایش را نگرفته اید یک کفاره تاخیر هم(که 750 گرم گندم یا برنج و امثال اینها باید به فقیر بدهید) دارد.

امام خمینی،توضیح المسائل،م16851و1710و1563(مطابق بانظرآیه الله خامنه ای)

7. صلوات ها 4

نوشته
    69
    حضور
    1 روز 15 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    243

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
    واگر در همان سالی که روزه را عمدا باطل کرده اید
    اگه با کار حرامی باطل کنیم حکمش چیست ؟ ممنونم

9. صلوات ها 3

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17967

اگه با کار حرامی باطل کنیم حکمش چیست ؟ ممنونم
    با سلام و احترام

اگر باکارحرامی روزه را باطل کند مثلا عمداً استمناء کند و منى هم از او خارج شود، روزه قضا(اگر تاسال بعد نگرفت کفاره تاخیر) و همان کفاره عمد که بیان شد را دارد کفّاره جمع بر او واجب نمى‏ شود لکن احتياط مستحب آن است که کفّاره جمع بپردازد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س784و785

11. صلوات ها 5

نوشته
    69
    حضور
    1 روز 15 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    243

عرض سلام و خسته نباشید . ببخشید شصت نفر را اطعام بدیم اخه مبلغش معلوم نمیشه که شاید یکی چلوکباب بده یکی نون پنیر بده و ... من کلا رساله و هر جایی مراجعه کردم فرموندن 60 نفر را طعام بده!!! ؛ اگه طرف قدرت اینو نداشته باشه که برای هر روزه 60 روز روزه بگیره ، ولی بجاش 60 نفر رو غذا بده . دیگه نیازی به گرفتن 60 روز روزه که نیست ؟! یکیم مثلا 4 سال پیش طرف روزه نگرفته میخواد کفاره تاخیر بده آیا باید 4 بار کفاره تاخیر بده یا همون یک بار ؟ با تشکر
    ویرایش توسط alone boy : ۱۳۹۲/۰۵/۱۲ در ساعت ۱۹:۴۱

13. صلوات ها 3

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17967

عرض سلام و خسته نباشید . ببخشید شصت نفر را اطعام بدیم اخه مبلغش معلوم نمیشه که شاید یکی چلوکباب بده یکی نون پنیر بده و ... من کلا رساله و هر جایی مراجعه کردم فرموندن 60 نفر را طعام بده!!! ؛ اگه طرف قدرت اینو نداشته باشه که برای هر روزه 60 روز روزه بگیره ، ولی بجاش 60 نفر رو غذا بده . دیگه نیازی به گرفتن 60 روز روزه که نیست ؟! یکیم مثلا 4 سال پیش طرف روزه نگرفته میخواد کفاره تاخیر بده آیا باید 4 بار کفاره تاخیر بده یا همون یک بار ؟ با تشکر
    با سلام و احترام

اطعام و سیرکردن 60 فقیر(باهرنوع غذایی) کفایت می کند و اگر این کار را انجام داد نیازی به 60 روز روزه گرفتن نیست(کفاره عمد یا 60 روز روزه یا 60 فقیر را سیرکردن است) کفاره تاخیر را هم یک بار بدهد کافی است و با گذشت چندسال بر آن اضافه نمی گردد.

رساله مراجع،احکام روزه

15. صلوات ها 6

نوشته
    69
    حضور
    1 روز 15 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    243

خیلی ممنونم بابت راهنمایی های دقیقتون یا حق

17. صلوات ها 4

علاقه
    ادبیات
    نوشته
    40
    حضور
    1 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    98

سلام
    ببخشید این که انسان احتمال زیاد بدهد اگر در بیرون ریختن آبی که وارد دهانش شده تأخیر بیاندازد به علت کم آمدن نفس(زیرا این امر بارها برایش رخ داده باشد)، آب از ته حلقش فرو رود ولی باز این کار را بکند به امید اینکه بتواند تا مثلا اتمام وضو آب را نگه داشته و بعد از تمام شدن وضو آن را بیرون کند و البته همان اتفاق بیفتد وآب از ته حلق فرو رود، اینجا کفاره چقدر است؟
    اصلا من گیج شده ام. 5 روز از ماه رمضان می گذرد و من هر روز روزه ام رابه نحوی باطل قلمداد میکنم(البته این امر سال گدشته هم رخ داد و من بعد ماه رمضان چند روز اضافه تر قضایی گرفتم پای این روزهای مشکوک و البته در همان قضایی ها هم سه روز را دوباره تکرار کردم چون که همین مشکلات پیش امد!!): 1/ روز اول هنگام غسل روز اول ماه آب وارد دهانم شد و من پس از تف کردن، چون نمی توانستم زیر آب دهانم را خشک کنم دهانم را نیمه باز نگه داشته بودم که بتوانم نفس بکشم و البته آب وارد دهانم می شد و من مدام تف می کردم و سر آخر چون بعد از تف کردن به هر حال لبم خیس بود و آب به دهان بازمیگشت، صبر کردم و آب دهان را فرو ندادم تا با حوله آب دهان را خارج و لبم را خشک کنم اما به علت کمبود نفس آب از ته حلقم فرو رفت!
    2/ روز دوم موقع وضو آب وارد دهانم شده و من صبر کردم تا انتهای وضو ولی باز هم نفس کم آوردم و موقع تف کردن احساس کردم آب همراه نفسم از ته حلق فرو رفت!
    3/ روز سوم قبل از اذان صبح به گمان اینکه چند دقیقه تا اذان مانده علیرغم اینکه مسواک کرده بودم ونخ دندان کشیده بودم، آب دهانم را محکم فرو دادم تا اگر چیزی به دندانهایم چسبیده فرو رود و در روز در دهانم نباشد(آخر وقتی روزه ام حتی اگر دندانهایم محکم به هم بخورد حس میکنم چیزی وارد دهانم شد و باید مدام آب دهان را خارج کنم) اما متاسفانه دیدم فقط یک دقیقه و نیم به اذان صدا و سیما باقی مانده و فکر میکنم این زمان کمتر از حد احتیاط است پس روزه ام صحیح نیست.
    4/ روز چهارم وقتی صبح بیدار شدم و آب داخل دهان کردم برای مسواک زدن، موقع مسواک زدن هرچند احساس کردم دارم نفس کم میاورم و سرم را رو به پایین گرفتم که آب داخل دهان خارج شود ولی نمیدانم چگونه بعلت کم آمدن نفس، آب از ته حلق فرو رفت!
    5/ امروز هم که دومرتبه مشکل اول تکرار شد(نگه داشتن آب و کم آمدن نفس!!)
    حالا چقدر کفاره بر من است؟
    البته باید بگویم علیرغم این مسائل من احتیاط کرده و کاردیگری که روزه را باطل کند انجام ندادم.
    ممنونم
    در این دنیا اگر سود است با درویش خرسند است خدایا منعمم گردان به درویشی و خرسندی

19. صلوات ها 2

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17967

نقل قول نوشته اصلی توسط rahmani_adeleh نمایش پست ها
    سلام
    ببخشید این که انسان احتمال زیاد بدهد اگر در بیرون ریختن آبی که وارد دهانش شده تأخیر بیاندازد به علت کم آمدن نفس(زیرا این امر بارها برایش رخ داده باشد)، آب از ته حلقش فرو رود ولی باز این کار را بکند به امید اینکه بتواند تا مثلا اتمام وضو آب را نگه داشته و بعد از تمام شدن وضو آن را بیرون کند و البته همان اتفاق بیفتد وآب از ته حلق فرو رود، اینجا کفاره چقدر است؟
    اصلا من گیج شده ام. 5 روز از ماه رمضان می گذرد و من هر روز روزه ام رابه نحوی باطل قلمداد میکنم(البته این امر سال گدشته هم رخ داد و من بعد ماه رمضان چند روز اضافه تر قضایی گرفتم پای این روزهای مشکوک و البته در همان قضایی ها هم سه روز را دوباره تکرار کردم چون که همین مشکلات پیش امد!!): 1/ روز اول هنگام غسل روز اول ماه آب وارد دهانم شد و من پس از تف کردن، چون نمی توانستم زیر آب دهانم را خشک کنم دهانم را نیمه باز نگه داشته بودم که بتوانم نفس بکشم و البته آب وارد دهانم می شد و من مدام تف می کردم و سر آخر چون بعد از تف کردن به هر حال لبم خیس بود و آب به دهان بازمیگشت، صبر کردم و آب دهان را فرو ندادم تا با حوله آب دهان را خارج و لبم را خشک کنم اما به علت کمبود نفس آب از ته حلقم فرو رفت!
    2/ روز دوم موقع وضو آب وارد دهانم شده و من صبر کردم تا انتهای وضو ولی باز هم نفس کم آوردم و موقع تف کردن احساس کردم آب همراه نفسم از ته حلق فرو رفت!
    3/ روز سوم قبل از اذان صبح به گمان اینکه چند دقیقه تا اذان مانده علیرغم اینکه مسواک کرده بودم ونخ دندان کشیده بودم، آب دهانم را محکم فرو دادم تا اگر چیزی به دندانهایم چسبیده فرو رود و در روز در دهانم نباشد(آخر وقتی روزه ام حتی اگر دندانهایم محکم به هم بخورد حس میکنم چیزی وارد دهانم شد و باید مدام آب دهان را خارج کنم) اما متاسفانه دیدم فقط یک دقیقه و نیم به اذان صدا و سیما باقی مانده و فکر میکنم این زمان کمتر از حد احتیاط است پس روزه ام صحیح نیست.
    4/ روز چهارم وقتی صبح بیدار شدم و آب داخل دهان کردم برای مسواک زدن، موقع مسواک زدن هرچند احساس کردم دارم نفس کم میاورم و سرم را رو به پایین گرفتم که آب داخل دهان خارج شود ولی نمیدانم چگونه بعلت کم آمدن نفس، آب از ته حلق فرو رفت!
    5/ امروز هم که دومرتبه مشکل اول تکرار شد(نگه داشتن آب و کم آمدن نفس!!)
    حالا چقدر کفاره بر من است؟
    البته باید بگویم علیرغم این مسائل من احتیاط کرده و کاردیگری که روزه را باطل کند انجام ندادم.
    ممنونم
    با سلام و عرض ادب

ظاهرا با توجه به آنچه فرمودید در این مساله دچار وسواس شده اید اعتنا نکنید و روزه صحیح است و قضا ندارد زیرا درهرحال آبی را عمدا فرو نبرده اید.

استفتا از دفتر آیات عظام

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری