آیا این مورد حق الناس محسوب میشه؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این مورد حق الناس محسوب میشه؟

سلام. در برخی خانواده ها که پدر فوت کرده . مادر سرپرستی خانوداه را بر عهده دارد و حقوق باقیی مانده پدر به میزان مشخصی به افراد خانواده میرسد که این حقوق رو قبل از هجده سالگی فرزندان ،مادر یعنی سرپرست خانوداده دریافت میکند. اما خرج ها را جدا نمیکند و و تمام پول را برای تمام خانواده خرج میکند. برای پوشاک وتحصیل و .... یعنی شاید امکان داشته باشد گاها برای یکی کمتر از حقش خرج شود یا بیشتر. در این موارد تکلیف فرزندان چیست؟؟
من دوستی دارم که شرایط خانواده اش اینگونه است، گاها از او کتاب به امانت میگیرم یا چیزی از او هدیه میگیرم تکلیف این اموال چیست( شاید از حق خواهرش هم در این اموال راه یافته باشد)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

binammm;372911 نوشت:
سلام. در برخی خانواده ها که پدر فوت کرده . مادر سرپرستی خانوداه را بر عهده دارد و حقوق باقیی مانده پدر به میزان مشخصی به افراد خانواده میرسد که این حقوق رو قبل از هجده سالگی فرزندان ،مادر یعنی سرپرست خانوداده دریافت میکند. اما خرج ها را جدا نمیکند و و تمام پول را برای تمام خانواده خرج میکند. برای پوشاک وتحصیل و .... یعنی شاید امکان داشته باشد گاها برای یکی کمتر از حقش خرج شود یا بیشتر. در این موارد تکلیف فرزندان چیست؟؟
من دوستی دارم که شرایط خانواده اش اینگونه است، گاها از او کتاب به امانت میگیرم یا چیزی از او هدیه میگیرم تکلیف این اموال چیست( شاید از حق خواهرش هم در این اموال راه یافته باشد)

شما وظیفه ندارید تحقیق کنید که ایا چنین اختلاط و تضییع حقوقی برای دوست یا خواهر دوست شما انجام شده یا نه و باید کارهای دیگران را بر صحت حمل کنید پس باید بگوئیید انشاء الله با مصالحه ای که مادرشانبین اعضای خانواده انجام داده و یا با رعایت دقیق حقی ضایع نشده و صرف احتمال کافی نیست بله اگر یقین داشته باشید که مثلا این خودکار بخصوص از حق ضایع شده ی خواهر دوستتان تهیه شده در اینصورت حق تصرف دران ندارید ولی حصول چنین یقینی معمولا ممکن نیست .

تو خونواده خود ما هم همینطوره جریان یعنی نمیشینیم حساب کنیم دقیق. حالا چون من میدونم خرجمون دقیق حساب شده نیست اما نمیدونم وسایلی که من میخرم باعث تضییع حق دیگری شده یا نه باز هم استفاده از اموال مشکلی نداره پس؟

binammm;373331 نوشت:
تو خونواده خود ما هم همینطوره جریان یعنی نمیشینیم حساب کنیم دقیق. حالا چون من میدونم خرجمون دقیق حساب شده نیست اما نمیدونم وسایلی که من میخرم باعث تضییع حق دیگری شده یا نه باز هم استفاده از اموال مشکلی نداره پس؟

[=&quot]
[=&quot]اگر پولی به شما بعنوان توجیبی و هدیه و مانند ان ازدست والدین میگیرید مال خودتان است و در مواردی که صلاح میدانید میتوانید خرج کنید ولی اگر بعنوان خرجی بشما داده میشود مثلا پدر به عنوان اینکه شما وکیل او باشید در تهیه ی مایحتاج خودتان(زیرا تهیه ی نفقه و مایحتاج عرفی فرزند بعهده ی پدر است و در صورت توان مالی داشتن باید بپردازد )پولی میدهد تا صرف تهیه ی مایحتاج شود (نه هدیه و توجیبی )در اینصورت نمیتوانید در غیر ضروریات بدون اذن ایشان خرج کنید ولی اگر ایشان اذن دهند اشکالی ندارد. [=&quot]

سلام عزیز موقع خرج کردن تو یه جایی ببین دلت چی میگه.البته به نظر من

موضوع قفل شده است