مسجد گریزی جوانان و راه کارها

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مسجد گریزی جوانان و راه کارها

سلام به همه اساتید
نماز روزه هاتون قبول درگاه حق
میخواستم راه کار های خودتونو برای سوق دادن جانان و نوجوانان به مسجد ارائه بدین
ممنون از همه یا حق
(قبلا برای دلایل تاپیک موجوده)

جوان ها آگاه شدند دیگر

زوری نمیشود وارد مسجد کرد کسیو ..!

[="#006400"]هوالعالم

مسجد همیشه خانه خداست .
اگر هدف غیر مادی و با ارزش باشه و بخوای در مسجد به رحمت خدا پی ببری
برای ورود به اون اول باید سعادت پیدا کنی بعد بتونی از پس القائات منفی شیطان بر بیایی !
مسجد رو بدون صاحب مادی بدونی .

متاسفانه دشمن انسان در زمانهای جنگ یکسری تصورات و تمایلات ضد انسانی رو
بنام مسجد القا و گاها ایجاد کرده و این باعث شده که بعضی از مردم نسبت به خانه خدا دید منفی پیدا کنند
و بیشتر به راه غلط کشیده بشند .

جنبه مثبت مساله باید تعریف و تقویت بشه و افکار منفی از توهم و تصور و
گاها واقعیت دل ازار کهنه, پاک یا حل بشه که نگن فلانی بخاطر مادیات میره من نمیرم .
فلانی فلان میکنه من نمیرم و ازین حرفا ...

ما باید بگیم اگر خدای ناکرده فلانی با نیتی سو وارد مسجد میشه مطمعنا آخر و عاقبت خوبی نداره
و این بدی بزودی عینا در اینده اش مشاهده میشه و قابل درک و تجربه اس !
که با کمی دقت در رفتار و گفتار و اعمالش متوجه این امر خواهیم شد .
باید با دیده ی دل وارد مسجد شد به عشق خدا و برای خدا ...

مثلا
حالا ما یه وقتی یه جایی ببینیم که پولی در راه نادرست خرج شده
به همین دلیل از پول دوری میکنیم ؟ یا هر چی پول داریم میریزیم دور !؟؟؟
اینکارو نمیکنیم و اگر خوب باشیم از عمل بد درس میگیریم و سعی میکنیم که در راه درست خرجش کنیم و بهره ببریم .
ممکنه بین صد تا اهل ادب یا طالب ادب یکنفر بی ادب پیدا بشه که میتونیم ازش درس یا عبرت بگیریم
ادب از که ....[/]

نقل قول:
یخواستم راه کار های خودتونو برای سوق دادن جانان و نوجوانان به مسجد ارائه بدین

عرایضم پاسخ مورد نظر شما نیست و همیشه شاگرد کلی عرض کردم .
مسئولیت و زحمت ارسال پاسخ شما در صورت لزوم و صلاحدید به کارشناس مربوطه محول میشه

kennyboy;372743 نوشت:
جوان ها آگاه شدند دیگر

زوری نمیشود وارد مسجد کرد کسیو ..!

میتونید از تکنیک ساندس دهی استفاده کنید

ع لابد آگاهایشون مثه شماست؟
پس باید یه فکره دیگه کرد!

sajjadsaa;372738 نوشت:
سلام به همه اساتید
نماز روزه هاتون قبول درگاه حق
میخواستم راه کار های خودتونو برای سوق دادن جانان و نوجوانان به مسجد ارائه بدین
ممنون از همه یا حق

سلام
انسانها را باید از مسیر مشتهیات و
علاقمندیهایش جذب کرد
باید ببینیم جوانان به چی علاقه دارن از مسیر همون علاقمندی اونا رو جذب کنیم
البته هر علاقمندی مشروع نیست و نباید مبنا باشه
و در این میان آنچه مورد رغبت همه انسانهاست
تواضع ادب و محبت خالصانه است
والله الموفق

سلام ماتومسجدمون جوونابودن ازوقتی که یکی ازمسئولامن شنیدم باهاشون بدبرخوردکردگذاشتن رفتن یه تکیه درست کردن میرن اونجااخه بایدباجوونادرست برخوردبشه این چه وضعشه!نبایدطوری برخوردکردازمسجدزده بشن

سلام
یکی از مساجد محله قدیم ما،مسجدیه که هرشب پر از پیر و جوانه ...این مسجد همیشه شلوغه(منظورم از همیشه زمانهاییه که امام جماعت مسجد مسافرت نرفته) .یعنی امکان نداره حاج آقای مسجد باشه و مسجد شلوغ نباشه !!!
رابطه روحانی مسجد با جوانان مثل رابطه ی دو چشم با ابروان هستش .هرچی از این مسجد براتون تعریف کنم کم گفتم .هرچی براتون از روحانی مسجد بگم کم گفتم .
من فکرکنم راز موفقیت این روحانی در جذب جوانان،اخلاق نیک ایشون باشه .
یادمه من یه روز به دفتر این روحانی برای پرداخت خمس رفته بودم .سرش شلوغ بود .تو نوبت نشستم تا نوبتم بشه .همینکه نوبتم شد و داخل دفتر حاج اقا رفتم،حاج اقا(امام جماعت!!!!) به احترام بنده و تمام مراجعه کنندگان به ایشون از جاشون بلند شدن (این یعنی تواضع) و موقع ترک دفتر هم برای خداحافظی با مراجعه کنندگان از جاشون بلند میشن .خدا حفظشون کنه.خیلی برای مسجد و جوانهای مسجد تلاش میکنن . خیلی متواضع هستن ...

نمی دونم چرا جوانان اینقدر از مسجد ها دورند و برعکس ، اینقدر به بعضی مکان های شلوغی که در ان فساد باشه ، علاقه مندند.

بعد از مدت ها از برادرم خواهش کردم بریم مسجد محلمون.با گفتن اینکه قبلش هم به پارک میریم، راضی شد.خلاصه داشت بهم می گفت : من مسجد بیام که با پیر ها باشم؟! بهش گفتم : نه مسجد جوون های هم سن و سالت هم میان.
رفتیم مسجد و بعد پارک.دوباره نظرش رو پرسیدم.گفت : جوون ها هم بودن ولی کم بودن.یه اقا پسری هم بود که مثل خودم فلان گوشیه مدل بالا رو داشت.چنان با تعجب می گفت که انگار فکر می کرد جوون های مسجدی و مومن با تکنولوزی و دنیای پیشرفته ی روز ارتباطی ندارن و اینجور مسایل براشون حرامه !:khaneh:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

حامد;372794 نوشت:
سلام
انسانها را باید از مسیر مشتهیات و
علاقمندیهایش جذب کرد
باید ببینیم جوانان به چی علاقه دارن از مسیر همون علاقمندی اونا رو جذب کنیم
البته هر علاقمندی مشروع نیست و نباید مبنا باشه
و در این میان آنچه مورد رغبت همه انسانهاست
تواضع ادب و محبت خالصانه است
والله الموفق

مثلا علاقه مندی جوانان ورزش هستش
اینتر نت هستش
راه حل بگین لطفا استاد

Mohammad2db;372760 نوشت:
هوالعالم

مسجد همیشه خانه خداست .
اگر هدف غیر مادی و با ارزش باشه و بخوای در مسجد به رحمت خدا پی ببری
برای ورود به اون اول باید سعادت پیدا کنی بعد بتونی از پس القائات منفی شیطان بر بیایی !
مسجد رو بدون صاحب مادی بدونی .

متاسفانه دشمن انسان در زمانهای جنگ یکسری تصورات و تمایلات ضد انسانی رو
بنام مسجد القا و گاها ایجاد کرده و این باعث شده که بعضی از مردم نسبت به خانه خدا دید منفی پیدا کنند
و بیشتر به راه غلط کشیده بشند .

جنبه مثبت مساله باید تعریف و تقویت بشه و افکار منفی از توهم و تصور و
گاها واقعیت دل ازار کهنه, پاک یا حل بشه که نگن فلانی بخاطر مادیات میره من نمیرم .
فلانی فلان میکنه من نمیرم و ازین حرفا ...

[=arial]
ما باید بگیم اگر خدای ناکرده فلانی با نیتی سو وارد مسجد میشه مطمعنا آخر و عاقبت خوبی نداره
و این بدی بزودی عینا در اینده اش مشاهده میشه و قابل درک و تجربه اس !
که با کمی دقت در رفتار و گفتار و اعمالش متوجه این امر خواهیم شد .
باید با دیده ی دل وارد مسجد شد به عشق خدا و برای خدا ...

مثلا
حالا ما یه وقتی یه جایی ببینیم که پولی در راه نادرست خرج شده
به همین دلیل از پول دوری میکنیم ؟ یا هر چی پول داریم میریزیم دور !؟؟؟
اینکارو نمیکنیم و اگر خوب باشیم از عمل بد درس میگیریم و سعی میکنیم که در راه درست خرجش کنیم و بهره ببریم .
ممکنه بین صد تا اهل ادب یا طالب ادب یکنفر بی ادب پیدا بشه که میتونیم ازش درس یا عبرت بگیریم
ادب از که ....

برای درک قسمت مشحص شده حداقل باید 10 جلسه بیاد مسجد
10جلسه رو چجوری بیاریم؟؟

sajjadsaa;373220 نوشت:
مثلا علاقه مندی جوانان ورزش هستش
اینتر نت هستش
راه حل بگین لطفا استاد

سلام
میشه یک تیم فوتبال راه اندازی کرد . اینکه بچه های مسجد یک تیم رو بگردونن خودبخود باعث جذب بچه های دیگه به مسجد میشه . این تجربه رو ما داشتیم . الان تیم جزء تیمهای برتر جوانان شهره . یا تیمهای ورزشی دیگه مثل کاراته وووو
و
اما اینترنت
میشه از اینترانت سازمان تبلیغات استفاده کنید رایگانه و وبلاگ نویسی راه بندازین البته هدفمند . از آسیبها هم غافل نباشین
یک نکته : حضور افرادی که پدر و اجدادشون اهل خدمت به دین بودند باعث پیشرفت بیشتر کارتون میشه . اینها ظرفیت زیادی برای برکت بخشیدن به فعالیتها دارند .
موفق باشید
و هوالله الموفق

باغ بهشت;372879 نوشت:
سلام
یکی از مساجد محله قدیم ما،مسجدیه که هرشب پر از پیر و جوانه ...این مسجد همیشه شلوغه(منظورم از همیشه زمانهاییه که امام جماعت مسجد مسافرت نرفته) .یعنی امکان نداره حاج آقای مسجد باشه و مسجد شلوغ نباشه !!!
رابطه روحانی مسجد با جوانان مثل رابطه ی دو چشم با ابروان هستش .هرچی از این مسجد براتون تعریف کنم کم گفتم .هرچی براتون از روحانی مسجد بگم کم گفتم .
من فکرکنم راز موفقیت این روحانی در جذب جوانان،اخلاق نیک ایشون باشه .
یادمه من یه روز به دفتر این روحانی برای پرداخت خمس رفته بودم .سرش شلوغ بود .تو نوبت نشستم تا نوبتم بشه .همینکه نوبتم شد و داخل دفتر حاج اقا رفتم،حاج اقا(امام جماعت!!!!) به احترام بنده و تمام مراجعه کنندگان به ایشون از جاشون بلند شدن (این یعنی تواضع) و موقع ترک دفتر هم برای خداحافظی با مراجعه کنندگان از جاشون بلند میشن .خدا حفظشون کنه.خیلی برای مسجد و جوانهای مسجد تلاش میکنن . خیلی متواضع هستن ...

[=arial]واقعا" پاسختون به جا هست
خدا خیر بده به همه اون کسانی که با اخلاق نیکو اهداف عالیه الهی رو دنبال میکنن
===
اتفاقا منم یه مسجد توی شهرمون سراغ دارم که اونجا یه خادم داره و همه از صحبت هاش و طرز برخوردش لذت می برن
پیره ولی به بچه ها بسیار بها میده
===
پاسخ سوال دوستمون به نظر من 1 کلمه است:
اخلاق

[="Tahoma"]سلام
مسجدهاي شهر ما هميشه شلوغه!پر از پير و جوون.همه تيپي هم هستن.كساني كه اصلا آدم انتظار نداره دور و بر مسجد بيان بخاطر ويژگي هايي كه مسجدهاي شهر ما داره ميان.حالا چه ويژگي هايي ايناست:1-معماري زيباي مساجد و تميز وزيبا ودلكش بودن2-وجود *كتابخانه و سالن مطالعه براي عموم*3-طرح هايي براي كودكان و نوجوانان (اشتباه نكنم حلقه هاي صالحين و...) تحليل فيلم هاي سينمايي غربي،اردو هاي هفتگي و ماهانه به خصوص در تابستان4-برگزاري كلاس هايي چون كامپيوتر،روانشناسي،مشاوره تحصيلي و ازدواج و....5-برخورد بسيار خوب امام جماعت وكادر مسجد وارتباط خوب با جوونا6-دعوت از روحانيون و سخنرانان به روزوآگاه به مسائل جامعه و جوانان7-نماز جمعه ها هم خواب آور نيست.وحرف هاي جديد و نه تكراري گفته مي شه
اما به فاصله 10 كيلومتر آن طرفتر شهري است كه علي رغم شهرت مذهبي اش(بر خلاف شهر ما)،بيشتر مساجدش را فقط پيران مي روند و هر آنچه در بالا گفتم دقيقا برعكس هستن.

ناگفته هاي ناب;373481 نوشت:
مسجدهاي شهر

[=arial]بسیار عالی
میشه اسم شهرتون رو هم بگید؟

[="Tahoma"]اصفهان-سپاهانشهر-مساجد الزهرا-وخصوصا مسجد مركزي،صاحب الزمان،البته علمايي هم كه به اين شهر اومدن از مساجد تعريف كردن از جمله آقاي قرائتي،آيت الله مظاهري،وهمانطور كه گفتم گله هايي هم نسبت به بي بند و باري هاي سطح شهر داشتند يعني نه اينكه همه چيز عالي باشه.

لا حول و لا قوة الا بالله

درسته که مساجد ما بوی مرگ گرفته و میانگین سنی بالای 120 سال هست اما راه حل تنها به مسجد بر نمیگرده
افتتاحیه جام جهانی 2010 تصاویری داشت که نمیشد پخش کرد
تو همون لحظه که خیلی ها منتظر پخش افتتاحیه بودن در شبکه 3 به عنوان شبکه ورزشی یک روحانی رسماً داشت چرند میگفت
خب چرا کاری میکنید که مردم از روحانیت زده بشن ؟
نمیتونید پخش کنید قبول اما بجاش حداقل جنگ ستارگانی ، آواتاری چیزی نشون بدید که مردم بد و بیراه هم میگن به روحانیت نگن به اون فیلم ها بگن
مشکل خیلی از جوانها روحانیت هست ، روحانیت جایگاه خودش در خانواده ها رو از دست داده
سابق اولین کسی که از مشکل خانواده ها باخبر بود روحانی محل بود ، الآن روحانی محل اهالی محل رو هم نمیشناسه
قبول کنیم که خیلی ها از روحانیت فراری هستند و این کاملاً منطقی هم هست
جوان مشکل جنسی داره میخواد ازدواج کنه ، میره پیش روحانی (منظور آخوند هست نه رئیس جمهور) مشکلش رو مطرح میکنه روحانی میگه تقوا پیشه کن
تقوا پیشه کن که نشد راهکار ، برو با خانوادش صحبت کن ، اگر دختر و پسر خوبی میشناسی معرفی کن ، از خیرین شهر کمک بگیر
روحانیت از مردم فاصله گرفته
بخدا اگه یک روحانی با جوانهای محل فوتبال بازی کنه کار حرام انجام نداده
خب چه ایرادی داره ، اسلام که همش نماز و روزه و قرآن نیست
من روحانی میشناسم الآن چندین باشگاه ورزشی تاسیس کرده ، روحانیونی تو شهر ما هستند که مربی ورزشی هستن
جوان ورزش میکنه انرژیش تخلیه میشه ، هیئت های هفتگی هم قطع نمیشه
دیگه انرژی نمیمونه که بخواد کج بره

یکی از دوستان خیلی خیلی خیلی خوب من میگه من بخاطر یک شکلات مسجدی شدم
اولین باری که رفتم مسجد روحانی محل ی شکلات داد گفت اگر فردا هم بیای بهترش رو میدم
خیلی حرف بزرگیه ها
از اون روز این دوست ما شد بچه مسجدی
جوان رو باید از کودکی مسجدی بار آورد نه از 25 سالگی
نوجوان میاد تو مسجد محل ما عشق میکروفن داره
یادمه که منم داشتم ، طبیعیه دیگه
دوست داره مکبر باشه
حالا بار اولشه ی جایی هم فراموش میکنه یا حول میکنه بگه
ی سری از این پیرمردهای مسجد آنچنان با غضب نگاه میکنن که طرف میره پشت سرش رو هم نگاه نمیکنه
خب حالا ی اشتباهی هم کرد تجربه میشه و مطمئن باشید دیگه تکرار نمیشه
ی نوجوانی ی مدت میومد تو مسجد ما تکبیر میگفت ، اتفاقی ی برچسب گنبد امام رضا تو جیبم داشتم دادم به اون دیگه نداشتم که به دوستش هم بدم
فردا رفتم یکی دیگه خریدم دادم به دوستش
رفتم تو مغازشون دیدم اون برچسب رو روی دیوار مغازه با ذوق چسبونده ، یکی دیگه هم داشتم اونم دادم بهش
هر چی ما سعی کردیم اینو بیاریم مسجد این پیرمردای مسجد نذاشتن
الآن هم گاه گداری میاد
خب این راهش نیستمشکل زیاده آقا

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

علاوه بر راهکارهای جذبی دوستان
به نظر حقیر باید عوامل دفع رو هم حذف کرد

ببینید، جماعت مذهبی، علی رغم اتحادی که در مسایل سیاسی دارند، که بسیار عالی است
در زندگی روزمره، اون وحدت لازم رو ندارن

شما هر گروه غیرمذهبی که میخواهید، در نظر بگیرید، ورزشکار، سیاسی، اجتماعی و .... وحدت عجیبی با هم دارند تا حدی که حاضرند خقوق دیگران را به خاطر منافع دوستانشان پایمال کنند(که البته این خوب نیست)

اما جماعت مذهبی ما این وحدت لازم رو ندارند،
آیا تا الان مسجدی ها به دنبال کار برای افراد بیکار بوده اند؟
آیا با وجود این همه احادیث تا الان شده که وقتی برای یک مسجدی مشکلی پیش میاد بقیه آستین ها رو بالا بزنن
آیا جماعت مذهبی ما اون روح سرزنده بودن را دارد؟
تا الان دیدید که یک گروه مذهبی یک فعالیت علمی، اقتصادی و ..... (منهای سیاسی) داشته باشند؟

نمیگم نیست، ولی در حد لازم نیست
اگه این چیزها باشد، هر کی ببینه، خوشش میاد
خوشش میاد وارد همچین جمعی بشه.

البته اصلاح این چیزها زمانبر است و باید توسط خود مذهبی ها و در عمل صورت بگیره

[=arial]کبوتر حرم بسیار زیبا گفتید توی هر 2 تا پست ...
===
اما موضوعی که الان به نظر من میرسه بحث "برنامه ریزی" و "با برنامه بودن" هست
آقا یه مساله ای میگم(من خودم عاشق اسم بسیجم):
انصافا" همیشه اسم کارهای بسیج که میاد یادم به کارهای ضرب العجل و توی نیم ساعت تصمیم گرفتن و خبر دادن نیم ساعت قبل از اجرای برنامه میافته
خوب همین باعث میشه جوانها که اتفاقا از معطل موندن غالبا" بدشون میاد دل زده بشن
( به نظر من با ایجاد اتاق فکر و تصمیم های راهبردی برای هر فعالیتی که میخوان انجام بدن این مورد حل میشه)

آقا من کلی درد از این بسیج دارم
بسیج محل ما یک مدت تیم فوتبال و فوتسال تشکیل داد خیل بزرگی از جوانها رو جذب کرد
ی جذب عجیب و غریب داشت
همون موقع به فرمانده بسیج گفتم فلانی اولویت روی نوجوانها باشه نه روی جوانها اما حالا که تمرکز روی جوانهاست خب باشه اما حداقل بجز فوتبال کار فرهنگی دیگه ای هم بکنید چون همین کسی که با اومدن فوتبال اومده با رفتن فوتبال هم میره
ما به هر دری زدیم جوابی نگرفتیم
به شخصه اگر نماز جماعت میخونم بخاطر ثوابش هست اگر نه نماز فرادا خیلی بیشتر میچسبه ، نماز فرادا رو هم که خونه هم میشه خوند
خب حالا که میخوای مسجدیشون کنی باید کاری کنی که مسجد رو به خونه ترجیح بده
حالا خیلی هاشون نمازشون رو هم میخوندنا اما کاری برای مسجدی کردنشون نشد
آخرش هم تیم فوتبال جمع شد اینها هم رفتن که رفتن
اونموقع هم مسجد ما یک روحانی داشت که انقدر انقدر انقدر خشک بود با دو پارچ آب هم نمیشد خورد
بسیج باید با امناء مسجد هماهنگ باشه ، بخصوص در مساجد محل که امنا بیشتر فامیلی هست ، مزیتی که مساجد که مرکزی شهر دارند اینه که امنا افرادی هستند که نه از روی نسبت بلکه بخاطر تخصص و سابقه انتخاب میشن
یکی از امناء مسجد ما در طول سال 10 روز هم به مسجد نمیاد ، بیشترین حضورش هم روز عید فطر هست که میاد فطریه ها رو جمع میکنه اما چون اهالی محل بیشتر طایفه ای هستن و ایشون هم سنشون بالا هست شدن امناء مسجد ، بگذریم که معتاد هم هست
تصورش رو بکنید چه شود این امناء

سلام
طاعات همه قبول
کی گفته جوونها از مساجد فراری هستن
همین دیشب جوونها توی مسجد غوغا میکردن یا پیرمردها و پیرزنها
تقصیر ما نیست
بعضی چیزهارو با چشممون میبینیم ولی باور نمیکنیم،توی ذهنمون اینجوری جا دادن
با یه کمی برنامه ریزی میشه حضور جوونها رو توی مساجد پررنگ و دائمی کرد

كبوتر حرم;373704 نوشت:
اونموقع هم مسجد ما یک روحانی داشت که انقدر انقدر انقدر خشک بود با دو پارچ آب هم نمیشد خورد

[=arial]اتفاقا همین الان مسجدمون یــــــــــــــــــک حاج آقای خشکی داره که من مذهبی رو هم از این مسجد زده کرده ... جرات ندارم بهش انتقاد کنم بگم نمازت رو درست بخون :ok:
یا نور;373706 نوشت:

[=arial]ایولا
قبول باشه

یا نور;373706 نوشت:
سلام
طاعات همه قبول
تقصیر ما نیست
بعضی چیزهارو با چشممون میبینیم ولی باور نمیکنیم،توی ذهنمون اینجوری جا دادن
با یه کمی برنامه ریزی میشه حضور جوونها رو توی مساجد پررنگ و دائمی کرد

و علیکم السلام
همچنین از شما
همین دیشب بله حق با شماست
ببینیم جمعه هفته بعد که ماه مبارک تمام هست هم همین جوانها میان تو مسجد غوغا کنن یا نه
همین دیشب هم تو مسجد ما خیلی از جوانها از اول مراسم نبودند ولی وقتی سینی زنی شروع شد اومدن داخل
کاش خدا هم اندازه اهل بیت عاشق داشت
مشکل ما هم دقیقاً برنامه ریزی هست ، حرف اصلی هم همین هست ، متاسفانه برنامه ریزی نداریم

باسمه تعالی

با سلام و احترام و آرزوی قبولی طاعات برای همگی برادران و خواهران
در سالهای قبل اینچنین مسئله ای (مسجد گریزی جوانان) یا اصلاً وجود نداشت،اگر هم بود بصورت خیلی ضعیف بود،بنظر حقیر علت آن این است که : در دهه 70 (یعنی مدتی بعدازدوران دفاع مقدس) بیشتر نیازهای جوانان برای اوقات خارج از خانه و خانواده در مساجد پیش بینی و برنامه ریزی میشد(از قبیل فعالیتهای فرهنگی،ورزشی،علمی و تحصیلی و مذهبی و ...) ، و حتی بزبان عامیانه محیط برای گذراندن وقت با رفقا هم در محیط اکثر مساجد فراهم بود ، ضمناً جوانانی که ارتباط مستمر با مسجد بودند،معمولا در تجزیه تحلیلهای شخصی رسیدن به کمالات اخلاقی،مذهبی و اجتماعی را ، از حضور در مساجد نتیجه گیری میکردند،در حالیکه در زمینه ها و ابعاد یادشده امروزه محیط مسجد خیلی ضعیف و کمرنگ شده اند.
به امید ظهور آقا امام زمان و چشیدن اسلام ناب محمدی در رکاب حضرتش،انشاالله
التماس دعا

ممنون از همه دوستان مخصوصا ار کبوتر حرم و ...
لطفا راه کار بیشتر ارائه بدین مسله رو واکاوی نکنید
ممنون اجرتون با خدا

كبوتر حرم;373729 نوشت:
همین دیشب هم تو مسجد ما خیلی از جوانها از اول مراسم نبودند ولی وقتی سینی زنی شروع شد اومدن داخل
کاش خدا هم اندازه اهل بیت عاشق داشت

درست،درسته که دلتون پره بزرگوار

ولی این دلیل نمیشه عدم بی رغبتی جوونها به مسجدتونو به همه مساجد تعمیم بدید

توی شهرما مساجدی هستن که توسط همین جوونها اداره میشه،روز به روز هم جوونهایه بیشتری رو جذب میکنه

البته دلیل اصلیش وجود یه امام جماعت جوون و پرانرژی ست

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

sajjadsaa;374067 نوشت:

ممنون از همه دوستان مخصوصا از کبوتر حرم و ...
لطفا راه کار بیشتر ارائه بدین مسله رو واکاوی نکنید
ممنون اجرتون با خدا

هر مشکلی که حل شود و هر نقصی که رفع شود، یک راه حل است.
در پناه خدا.