مانع روی دست برای وضو و غسل

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مانع روی دست برای وضو و غسل

سلام
یک مانع بسیار کوچک بر روی دستم هست(مثل خار یک گل) که نمی دانم واقا روی پوست هست یا زیرش خیلی سعی کردم پاکش کنم با سنگ پا و حتی با سوراخ کردن دستم با سوزن ولی برطرف نمی شه
حالا نمی دونم باید وضو و غسل معمولی بگیرم(چون شک دارم که زیر پوست هست یا روی آن) یا وضو و غسل جبیره ای؟
طریقه وضو وغسل جبیره ای را هم بگید ممنون می شم.
یا علی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

saodale;372539 نوشت:
سلام
یک مانع بسیار کوچک بر روی دستم هست(مثل خار یک گل) که نمی دانم واقا روی پوست هست یا زیرش خیلی سعی کردم پاکش کنم با سنگ پا و حتی با سوراخ کردن دستم با سوزن ولی برطرف نمی شه
حالا نمی دونم باید وضو و غسل معمولی بگیرم(چون شک دارم که زیر پوست هست یا روی آن) یا وضو و غسل جبیره ای؟
طریقه وضو وغسل جبیره ای را هم بگید ممنون می شم.
یا علی

با سلام و احترام

وقتی در اصل وجود مانع روی پوست شک دارید نباید اعتنا کنید ووضو و غسل معمولی صحیح است دروضو و غسل جبیره در مواردی که امکان رفع مانع از روی پوست نمی باشد و روی مانع پاک است وضو و غسل را معمولی گرفته وقتی به مانع رسید به نیت وضو یا غسل جبیره روی آن را دست تر می کشد.

رساله مراجع،احکام وضو

سلام آیا اگر هنگام وضوی ارتماسی موقع بیرون آوردن دست از آب نیت وضو داشته باشیم صحیح است یا حتما باید موقع فرو بردن دست در آب نیت کنیم؟ مرجع: آیت الله سیستانی

amirreza;531189 نوشت:
سلام آیا اگر هنگام وضوی ارتماسی موقع بیرون آوردن دست از آب نیت وضو داشته باشیم صحیح است یا حتما باید موقع فرو بردن دست در آب نیت کنیم؟ مرجع: آیت الله سیستانی

با سلام و عرض ادب

وضوی ارتماسی آن است که انسان صورت و دست‌ها را به قصد وضو در آب فرو برد در وضوی ارتماسی هم باید صورت و دست‌ها از بالا به پائین شسته شود، پس اگر وقتی که صورت و دست‌ها را در آب فرو می‏برد قصد وضو کند، باید صورت را از طرف پیشانی، و دست‌ها را از طرف آرنج در آب فرو برد ولی نمی تواند موقع بیرون آوردن دست از آب نیت وضو داشته باشد.

آیه الله سیستانی،توضیح المسائل،م260 و 261 و حاشیه عروه آی الله سیستانی در وضوی ارتماسی

amirreza;531189 نوشت:

سلام. در تکميل مطالب استاد «نور»، از نظر آيةالله سيستاني قصد وضو هنگام خارج کردن عضو، اشکال دارد، بلکه بايد همان فرو بردن را قصد وضو نمايد،

معظّمٌ له در حاشيه عروة الوثقی چنين مي‌فرمايد:

«في صدق الغسل على اخراج العضو من الماء اشكال بل منع،

بل يقصد التوضي بنفس الارتماس التدريجي و حيث ان الاخراج يعدّ من توابع الغسل فلا يصدق على المسح ببلته انه مسح بالماء الخارجي على الأظهر.»

والله يقول الحقّ وهو يهدي السبيل.

کارشناسان محترم
لطفا برای مواردی همچون وضو ( انواع وضوها ) عکس متحرک بسازید که اموزش بهتری هم باشد.
فکر نمیکنم تا کنون همچین اموزشی ( منظور عکس متحرک است ) در اینترنت موجود باشد و شما خالق این روش اموزشی باشید.

چنانچه نرم افزاری در این باره سراغ ندارید بهم اطلاع دهید که در خدمتتان بگذارم.
البته میتوان از نرم افزاری ضبط ویدیو از صفحه نمایش استفاده کرد فقط باید فایل خروجی را GIf انتخاب کنید.
حتما تنظیمات مربوط به سبک بودن فایل را قبل از ذخیره انجام دهید.

موضوع قفل شده است