سخنان رهبری درباره خودسازی

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سخنان رهبری درباره خودسازی

«گام اول»

اولین ومهمترین قدم خودسازی این است که انسان به خود و به اخلاق و رفتار خود با نظری انتقادی نگاه کند ؛عیوب خود را با روشنی ودقت ببینید وسعی در بر طرف کردن آنها داشته باشد. این از عهده یخود ما برمی آید واین تکلیفی بر دوش ماست (خطبه های نماز عید سعیدفطر 80/9/25 )

«بین خود وخدا»
[=arial narrow][=arial][=arial narrow][=arial narrow]یکی از ویژگی ها که بسیار مهم است تا برای خودسازی به آن توجه کنیم وشاید جنبه تقدمی هم داشته باشد،«اخلاص » است.اخلاص عبارت است از کار را خالص انجام دادن و این که کاری را مغشوش انجام ندهیم خالص بودن عبادت و عمل این است که برا ی خدا باشد .در بین مردم متاسفانه خیلی رایج است که کارهای خوب خودشان را بر زبان بیاورند وبگویند.کانه توجه ندارندکه نباید کار نیک را به زبان آورد وگفت که ما می خواهیم این کار را بکنیم یا ما این کارها را می کنیم البته برخی جا ها استثناست .
در جاهایی، بعضی کارها باید در علن انجام گیرد.در روایات در باب صدقه آمده است که«صدقه سر» این ثواب را دارد و «صدقه علانیه » این ثواب را.یا مثلا عبادات گروهی ،جلوی چشم مردم انجام می گیرد واین از شعائر الهی است،اما بسیاری از عبادات یا اغلب عبادات،آن روابطی که بین خود انسان و خداست :ذکر،توجه،دعا،نافله شب زنده داری،سحر خیزی،احسان وکارهای نیک باید بین خود انسان وخدا بما ند.[=arial narrow]

روز اول ماه مبارک رمضان 71/12/4

«طبیب خود باشید »

طبیب خودتان باشید .بهترین کسی که می تواند بیماری ما را تشخیص دهد،خودمان هستیم.بیاورید روی کاغذ.بنویسید «حسد» ،«بدخواهی برای دیگران»،وقتی کسی به خیری می رسد ما ناراحت می شویم» ،«تنبلی در کار» ،«روح بدبینی به نیکان وصالحان»،«بی اعتنایی به وظایف»،«علاقه به خود» .ماه رمضان فرصتی است که یکی یکی این بیماری ها را تاآن جایی که بشود برطرف کنیم.

روز اول ماه رمضان71/12/4

«پولادین خواهید شد اگر...»

در درجه اول،جوان دانشجو و دانش آموز باید خودسازی کند.خودتان را با تربیت دینی بسازید .امور تربیتی خوب است .معلم تربیتی خوب است .گوینده تربیتی خوب است ،اما آن کس که از درون خود،موعظه کننده وتربیت کننده ای نداشته باشد، (واعظ من نفسه )این تربیت ها به کارش نمی آید.خودتان را بسازید،با نفس مبارزه کنید،اجرای احکام الهی را در محدوده ی شخص خودتان بزرگ بشماریدو به نماز ،به توجه به خدا،به دعا وبه توکل اهمیت بدهید .این شما را پولادین خواهد کرد .

دیدار با گروهی از دانشجویان ودانش آموزان70/8/15

ما باید سعی کنیم که روح بندگی را درخودمان زنده نماییم.بندگی،یعنی تسلیم در برابر خدا،یعنی شکستن آن بتی که در درون ماست.آن بت درونی ما «یعنی من» در خیلی جاها خودش را نشان می دهد. وقتی که منفعتت به خطر بیفتد،کسی حرفت را قبول نکند،چیزی مطابق میل تو-ولو خلاف شرع- ظاهر بشود،یا سر دو راهی قرار بگیری،یک طرف منافع شخصی،یک طرف وظیفه و تکلیف در چنین تنگناها وبزن گاه هایی ،آن من درونی انسان سر بلند می کند و خودش را نشان می دهد.
اگر ما بتوانیم این من درونی،این هوای نفس،این فرعون باطنی،این شیطان را که در درون ماست،مهار کنیم،یا اقلا قدری مهار کنیم،همه ی امور اصلاح خواهد شد.قبل از هر چیز،خود ما آدم خواهیم شدو به فلاح خواهیم رسید ماه رمضان ،مقدمه ی این است.
روزه
نماز باتوجه
انفاقات
حتی جهاد فی سبیل الله.
برای رسیدن به چنین دنیایی است که مردم بنده خدا باشند.

دیدار با اقشار مختلف مردم در آخرین روز ماه رمضان 69/2/26

چیزی را که خدا می دهد،قبلا باید از خدا بخواهیم.
چرابخواهیم؟ یکی از علل این که گفته اندحاجات کوچک را هم از خدا بخواهید،این است که به حوائج وعجزوحقارت وتهی دستی خودمان توجه پیدا کنیم تا ببینیم که چقدر تهی دستیم.اگر خدای متعال کمک نکند،امکان ندهد،نیرو ندهد،فکر ندهد،ووسایل را جور نیاورد،همان بند کفش هم به دست ما نخواهد رسید.
اگر شما به قصد خریدن بند کفش از خانه بیرون آمدید،در راه جیبتان را زدند یا پولتان گم شد ویا مغازه مورد نظر بسته بود ویا دربین راه ،حادثه ی مهمی پیش آمد که مجبور شدید برگردید،بند کفش گیرتان نیامداست.بنابراین ،هرچیز را از خدا بخواهید؛حتی بند کفش را،وحتی قوت روزانه ی خود را،بگذارید این من دروغین عظمت یافته در سینه ی ما- که می گوییم «من» وخیال می کنیم مجمع نیروها ما هستیم- بشکند. این «من» انسان ها را بیچاره می کند

خطبه های نماز جمعه تهران 73/11/28

«هرروز وهر روز»

قرآن خواندن هرروز را فراموش نکنید.هر مقداری می توانید.آن هایی که ترجمه قرآن را می فهمند ،با تدبر به ترجمه نگاه کنند. آن هایی که ترجمه قرآن را نمی فهمند،یک قرآن مترجم خوب کنار دستشان بگذارند و به ترجمه آن نگاه کنند.ممکن است ده دقیقه صرف وقت کنند ویک صفحه یا دو صفحه بخوانند،اما هر روز بخوانید.این را یک سیره قطعی برای خودتان قرار دهید.علامت بگذارید،فردا از دنباله اش بخوانید.
من بارهاگفته ام ،باز هم می گویم ؛ما تلاوت برجسته قرآن را در این کشور دنبال می کنیم ،برای اینکه انس با قرآن وتلاوت قرآن در بین مردم عمومیت پیدا کند.عزیزان من باید با قر آن انس پیدا کنید.زبان ما زبان قرآن نیست. می توانیم به ترجمه ی قرآن مراجعه کنیم،اماعمق یابی مضامین قر آنی فقط با مراجعه به ترجمه نمی شود؛کما اینکه با خواندن متن قرآن هم برای کسانی که می فهمند،همیشه بدست نمی آید.با تدبر بدست می آیدبا عمق یابی بدست می آید.با قرآن باید مثل آینه مواجه شد؛پاکیزه،براق وبی زنگار،تا قر آن در دل ما منعکس شود.قر آن باید در جان ماانعکاس پیدا کند

دیدار قاریان قر آن 84/7/14

«پایان جوشش انقلابی»

وقتی نماز جماعت می خوانید،نماز شما باید همراه با توجه به پروردگار وخشوع در مقابل او باشد.وقتی اعتکاف می کنید،وقتی روزه می گیرید،وقتی اجتماعات مذهبی تشکیل می دهید،باید همراه با توجه به خدای متعال و همراه با اخلاص باشد. کلید موفقیت اینهاست .اگر این نباشد،همان چیزی بر سر انسان خواهد آمدکه دیدیدبر سر عده ای آمد.
عده ای در اول انقلاب خیلی تند و داغ وپرشور بودند.اما متاسفانه فکر دینی آنها عمق نداشت ؛با اولین باد سردی که از طرف تبلیغات دشمنان آمد،برگ وبار انقلابیشان ریخت وجوشش انقلابیشان تمام شد.بعضی ها صدوهشتاد درجه این طرف غلتیدند{...} این به خاطر نداشتن عمق است .به این دلیل است که ریشه ی اعتقادی وفکری وجود ندارد.

دیدار دانشجویان واستادان دانشگاههای استان کرمان 84/2/19

[=trebuchet ms]
«بازگشت به خدا»

لازم نیست که اگر انسان می خواهداحساس گناه کند،حتما بایستی سال های متمادی غرق در گناه شده باشد .نخیر ؛یک گناه هم یک گناه است .نباید گناه را کوچک دانست .در روایات باب «استحقار الذنوب» داریم که حقیر شمردن گناهان را مذمت کرده اند .علت اینکه خدای متعال می فرماید «می آمرزیم»،این است که بازگشت به خدا ،خیلی مهم است ؛نه این که گناه ،کم وکوچک است .گناه،عمل بسیار خطرناکی است،منتها بازگشت وتوجه به خدا وذکر او،این قدر اهمیت دارد که اگر کسی این را صادقانه ودرست وحقیقی انجام دهد،آن وقت آن بیماری صعب العلاج از بین می رود.

خطبه های نماز جمعه تهران
75/10/28

«اگر اهل دعا باشیم»
زمان را قدر بدانید.حاجات بزرگ را ،حاجات امت اسلامی را،حاجات کشور اسلامی را،حاجات ملت خودتان را ،حاجات شخصی خودتان را مورد توجه قرار دهیدوآنها را متضرعانه ومجدانه از خدای متعال بخواهید.وهرکس تعهد کند این دعایی که می کند،هر آنچه که از عمل کرد او احتیاج دارد،پای آن بایستد وبگوید من حاضرم در راه خدا تلاش کنم .فرصت دعا را مغتنم بشمارید .خدای متعال این دعاها را مستجاب خواهد کرد و خواسته ها برآورده خواهد شد .جامعه ی ما اگر جامعه ی تقوا ودعا ومعنویت باشد،بسیاری ازمشکلات مادی او هم قطعا بر طرف خواهد شد.

خطبه های نماز جمعه تهران
77/10/4

«علامت بد»

نمی دانم روایت از معصوم است یا عبارتی از غیر معصوم ؛هرچه هست،عبارت حکمت آمیزی است .می گوید:«انا من ان اسلب الدعا اخوف من ان اسلب الاجابه؛از اینکه دعا از من گرفته شود ،بیشتر می ترسم تا اینکه اجابت از من گرفته شود.» گاهی حال دعا از انسان گرفته می شود .این علامت بدی است .اگر دیدیم در وقت دعا ،در وقت تضرع و در وقت توجه وتقرب ،هیچ نشاط و حوصله ی دعا نداریم ،علامت خوبی نیست .البته درستش هم می شود کرد.انسان می تواند با توجه ،با التماس وبا خواستن ،حال دعا را به طور جدی از خدا بگیرد.

خطبه نماز جمعه 73/11/28

«هر چه می خواهد دل تنگت بگو»

در روایات دارد وقتی برای حاجاتی دعا می کنید ،دعا وخواسته ی خود را زیاد ندانید.یعنی هرچه مایل هستید و می خواهید ،از خدا طلب کنید.نگویید این زیاد است؛کمتر بخواهم تا بشود .ما از استکثار دعا منع شده ایم .یعنی دعا ومطلوب را در مقابل پروردگار زیاد نشمارید.از خدا خواسته های بزرگ بخواهید وخدای متعال برآورده می کند .در امید به دعا را به روی خودتان نبندید و این راه ووسیله ای را که خدای متعال بین خود و بندگانش قرار داده است،بر روی خودتان مسدود نکنید. البته باز در روایات دارد« النهی من الاستعجال فی الدعاء»،یعنی در دعا عجله نکنید.اگر چیزی را خواستید ودر زمانی که شما خواستید برآورده نشد،نگویید که خدای متعال دعای مرا مستجاب نکرد،نه«الامور مرهونه باوقاتها

خطبه نماز جمعه71/12/7

«نقد ترین دستاورد»

دعا مخصوص وقت گرفتاری نیست؛همیشه باید دعا کرد.بعضی خیال می کنند وقت گرفتاری و مصیبت وبلا باید دعا کرد ؛نه.آن وقتی هم که انسان در حال عادی زندگی می کند،باید دعا کند ورابطه را با خدا محفوظ نگه دارد.به تعبیر یکی از روایات،صدای خود را برای فرشتگان درملکوت اعلی آشنا کند .بزرگترین فایده دعا،فایده نقد دعاست که به خود شما دعا کننده می رسدیعنی ایجاد رابطه با خدای متعال واحساس محبت وشوق به تقرب به پروردگار عالم .این نقدترین دستاورد دعاست که متعلق به خود شماست بحث استجابت بحث دیگری است.

خطبه نماز جمعه 84/7/29

«اقبال استجابت»

لازم نیست دعا همیشه قوانین طبیعی را به هم بزند و بر خلاف قوانین طبیعی عمل کند؛نه.دعا در چارچوب قوانین طبیعی مستجاب می شود وخواسته ی شما برآورده می گردد .این قدرت خداست که قوانین را جور می آورد،کنار هم می گذاردو مقصود شما برآورده می شود.اگر چه در مواردی بلاشک دعا قوانین را هم خرق می کند، اما این طور نیست که وقتی می گوییم دعا مستجاب می شود،یعنی دعای شما اگر با قوانین دیگر الهی منافات داشته باشد وعملی هم راهش نباشد،ویا حتی خود دعا از روی توجه هم نباشد ،باز مستجاب می شود؛نه.در دعا،طلب کردن و خواستن از خدای متعال و حقیقتا مطالبه کردن لازم است.این دعا مستجاب می شود.اگر عمل وتلاش در راه اهداف بزرگ ،همراه این دعا باشد،اقبال استجابت این دعا واقعا بیشتر است.آن وقتی که دعا استمرار پیدا کند،حتما اقبال استجابت در این دعا بیشتر است.اگر دیده شد که یک دعا چند بار تکرار گردید ومستجاب نشد،نباید مایوس شد؛به خصوص در مسائل بزرگ، به خصوص در مسائل مربوط به سرنوشت انسان وسرنوشت کشور وسرنوشت ملت ها.چون گاهی طبیعت کارهای بزرگ چنین است که تحققش زمان می طلبد.

خطبه های نماز جمعه تهران77/10/4

هم پای دانایی

توصیه می کنم که به عمق ها توجه کنید وآن را بطلبید؛از ظواهر هم دست نکشید .این خطاست که کسی خیال یا توهم کند که باید باطن رادرست کرد،ظاهر مهم نیست؛همین ظاهر انسان را به وادی های گوناگونی می کشاند.ظاهر دینی،ظاهر اسلامی،پای بندی به تعبد دینی،همین مجالس دعا،همین مجالس توسل به ائمه لازم است منتها هم ی این ها را بادانایی همراه کنید

دیدار با دانشجویان و اساتید دانشگاه ها یاستان کرمان 84/2/19

قدر جوانی

مهمترین مظهر قدر دانی از جوانی همین است که از این صفا و نورانیت واز این نا آلودگی وپیراستگی طبیعی انسان جوان استفاده کنید و خود را در زمینه های تزکیه و اخلاق پیش ببرید. این انشاالله ذخیره ی همه ی زندگی شما خواهد شد.راهش هم رعایت دو نکته است ؛ذکر وتوبه
ذکر یعنی یاد.یاد در مقابل غفلت است؛ غفلت از خدا،غفلت از وظیفه مسولیت این یادها تعیین کننده است.
نکته دیگر توبه .ممکن است بگوید ما که جوانیم و هنوز عمری از ما نگذشته که مثل شما گناه زیادی کرده باشیم و محتاج توبه باشیم .این درست نیست توبه وظیفه ی همیشگی انسان است .پاک ترین انسان ها هم باید توبه کنند.

دیدار با دانشجویان دانشگاه بهشتی82/2/22

:Gol:پایان:Gol:
امیدوارم هممون بتونیم به این راه کار ها عمل کنیم
:Gol:انشاءالله :Gol:

شمس;376506 نوشت:
پایان
انشاءالله

بسم رب الشهدا
سلام و عرض ادب
بسیار ممنونم از شما

انشاالله همیشه پیرو ولایت باشید
اجرتان با
شهدا
التماس دعا

شمس;376506 نوشت:
پایان
انشاءالله

سلام
یعنی دیگه توصیه ها رو نمی زنید
تمام شد توصیه های آقا ؟
والله الموفق

سلام عليكم
بسيار سخنان ارزشمند و ارزنده اي بود
انشاالله علاوه بر خواندن ، خداوند توانايي عمل و اراده استقامت بعد از عمل در اين راه نصيب همه ما بفرمايند
ارادتمند

ای کاش همراه صلوات زدن به وقت گذاشتن و عمل کردن هم فکر کنیم :Gol:

چه بسیارند شنیده های ما و چه اندکند به عمل درآمده ها !

موقع عمل به دستورات ،خیلی هایمان یادمان می افتد که : " فعلا" که وقت نداریم "

:Nishkhand:

امام عاشق نمی خواهد، همراه و پیرو عملی می خواهد و نقطه اوج مظلومیت و تنهایی امام و پیشوا ،همین جاست !
[SPOILER]

خودم از همه بدتر !!

:Ghamgin:
خدایا !خودت کمک کن ...

[/SPOILER]

دستور العمل امام خمینی جهت خود سازی

1 . ورزش کنید .
2 . بیشتر مطالعه کنید .
3 . لباس ساده بپوشید .
4 . دانش های فنی بیاموزید .
5 . به تهی دستان انفاق کنید .
6 . از مواضع تهمت دوری نمایید .
7 . اوقات خواب را کم کرده وبیشتر نماز بخوانید .
8 . از اخبار روز دنیا و مربوط به مسلمین با اطلاع شوید .
9 . برای عهد وپیمان اهمیت فوق العاده ای قائل شوید .
10 . روز های دوشنبه و پنجشنبه را حتی المقدور روزه بگیرید .
11 . از نظر مادی به تهی دستان و از نظر معنوی به اولیاء الله بنگرید .
12 . کار نیک خود را فراموش کنید ، گناهان گذشته را بیاد بیاورید .
13 . دانش تجوید وعربی را بیاموزید و در هر زمینه ای هوشیار باشید .
14 . نماز های پنج گانه را در پنج وقت بخوانید ،نماز شب را حتما به پا دارید .
15 . زیاد صحبت نکنید دعا ها را زیاد بخوانید خصوصا دعای روز سه شنبه را .
16 . در مجالس پر خرج و با شکوه شرکت نکرده و
خود نیز چنین مجالسی نداشته باشید .

[=arial]ولی امر مسلمین امام خامنه ای حفظه الله :

* گناه نکردن، به اراده احتیاج دارد. اجتناب از گناه، چیزیست که مثل کوه در چشم انسان جلوه میکند؛ اما با تصمیم، مثل یک زمین هموار میشود.

[=arial]ماه رمضان، بهترین فرصت است تا همه این را تمرین کنند.

[=arial]امام خامنه ای حفظه الله :

دوستان سعی کنند در همه اوقات - به خصوص در ماه رمضان - تلاوت قرآن را از یاد نبرند. قرآن نباید از زندگی‌تان حذف شود. تلاوت قرآن را حتماً داشته باشید؛ هر چه ممکن است. تلاوت قرآن هم، با تأمل و تدبر اثر می‌بخشد. تلاوت عجله‌یی که همین طور انسان بخواند و برود و معانی را هم نفهمد یا درست نفهمد، مطلوب از تلاوت قرآن نیست؛ نه این که بی فایده باشد - بالأخره انسان همین که توجه دارد این کلام خداست، نفس این یک تعلق و یک رشته ارتباطی است و خود همین هم مغتنم است و نباید کسی را از این طور قرآن خواندن منع کرد. لیکن تلاوت قرآنی که مطلوب و مرغوب مأمورٌبه است، نیست. تلاوت قرآنی مطلوب است که انسان با تدبر بخواند و کلمات الهی را بفهمد، که به نظر ما می‌شود فهمید.

[=arial] مقابله با خواهش ها، راه کمال انسان

امام خامنه ای حفظه الله :

[=arial] عزیزان من! انسان در عالیترین شکل و متکاملترین نوع زندگی، آن انسانی است که بتواند در راه خدا حرکت بکند و خدا را از خود راضی کندو شهوات، او را اسیر خود ننماید. انسان درست و کامل، این است. انسان مادی که اسیر شهوت و غضب و هواهای نفسانی و خواسته ها و احساسات خود است، انسان حقیری است؛ هرچند هم به ظاهر بزرگ باشد و مقام داشته باشد.
رئیس جمهور بزرگترین کشورهای دنیا و دارنده ی بزرگترین ثروتهای جهان که نمی تواند با خواهشهای نفسانی خود مقابله و مبارزه کند و اسیر خواهشهای نفسانی خود است، انسان کوچکی است. اما انسان فقیری که می تواند بر خواسته های خود فایق بیاید و راه درست را-که راه کمال انسان و راه خداست- بپیماید، انسان بزرگی است.

[=arial]انس با قرآن

رهبر معظم انقلاب درباره انس با قرآن مي‌فرمايد:

در اين فـضاي آلوده مـاديات، شايسته است در درياي بي كـران معنويت قـرآن كريم شنا كرد، تا از پليدي‌هاي دنيا پاك شد و اين، جز با انس مدام با اين كتاب آسماني ممكن نيست.

خودسازی عملی

تصویری از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای؛
پیش از آغاز درس خارج فقه. ۹۶/۱۱/۸

جان جانان! رخ بپوشان! از چه اینسان آمدی؟
چشم بد دور ای بهارم! در زمستان آمدی!

صورت نورانیت چشم عدو را میزند
در میان برف چون خورشید رخشان آمدی!

شعر از فهیمه انوری