لمس نامحرم با زبان روزه

تب‌های اولیه

67 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لمس نامحرم با زبان روزه

آیا لمس و یا بوسیدن نامحرم با دهان روزه در ماه مبارک رمضان موجب باطل شدن روزه میشه؟ اگه آره، کفارش چطوریه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

tahaa;372204 نوشت:
آیا لمس و یا بوسیدن نامحرم با دهان روزه در ماه مبارک رمضان موجب باطل شدن روزه میشه؟ اگه آره، کفارش چطوریه؟

لمس نامحرم حرام است ولی موجب باطل شدن روزه نمی شود و از مبطلات روزه نیست هرچند باعث پایین امدن درجه و عیار روزه میشود و در روایات فراوان ،ائمه اطهار علیهم السلام دستور فرموده اند علاوه بر زبان و شکم ، باید همه ی اعضای روزه دار روزه باشند و یکی از مصادیق بارز روز دار بودن دیگر اعضا همین پرهیز از چنین گناهانی است .

tahaa;372204 نوشت:
آیا لمس و یا بوسیدن نامحرم با دهان روزه در ماه مبارک رمضان موجب باطل شدن روزه میشه؟
لمس اگر بعمد باشد حرام است و روزه باطل است و بوسیدن که شرم اوره اگه نمی دونید چون واضحه که حرامه و کار حرام هم روزه رو باطل می کنه....بوسیدن نامحرم با لبان روزه:Moteajeb!:یا شما قطعا روزه دار نیستی یا مارو گذاشتی سرکار کدوم روزه داری نمی دونه نامحرم رو ببوسه حکمش چیه:_loool: خدایا کجایی ببینی...این حرف دقیقا مثل اینه که بگی من روزه ام ولی زنا می کنم ایا باطله....اخرالزمان و هزار عجایب غیر قابل درک

nothing;544071 نوشت:
لمس اگر بعمد باشد حرام است و روزه باطل است

يكي از زنان نامحرم فاميل كه بزرگتر از منه دست ميزنه به من :Nishkhand: فقط با من اينجوريه اون هم به خاطر شرايطي كه با هم داشتيم حالا به من بگو ما را مي اندازن تو آتيش!؟:farar:

nothing;544071 نوشت:
لمس اگر بعمد باشد حرام است و روزه باطل است و بوسیدن که شرم اوره اگه نمی دونید چون واضحه که حرامه و کار حرام هم روزه رو باطل می کنه

سلام به همه دوستان (با اجازه همکار ارجمند، چند نکته رو خدمت دوستان عرض می کنم:)

هر کار حرامی مبطل روزه نیست! «حرام بودن یک عمل» یک چیز است و «باطل بودن روزه» چیز دیگر؛ بین این دو، ارتباطی وجود نداره. مبطلات روزه _یعنی چیزهایی که باعث میشه روزه باطل بشه_ 9 چیزه که در رساله عملیه در بخش مبطلات روزه، با شرایط و جزئیاتش اومده که عبارتند از:

1- خوردن و آشامیدن
2- جماع
3- استمنا
4- دروغ بستن به خدای متعال و پیامبر و جانشینان پیامبر و معصومین (علیهم السلام)
5- رساندن غبار به حلق
6- فرو بردن تمام سر در آب
7- باقی ماندن بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح
8- اماله کردن با چیزهای روان
9- قی کردن

بوسیدن نامحرم جزو هیچکدام از این موارد 9 گانه نیست، پس مبطل روزه هم نیست. لمس یا بوسیدن نامحرم، حرام هست و اگر فرد گنه‌کار توبه نکند، عذاب اخروی دارد، اما این کار مبطل روزه اش نیست.

nothing;544071 نوشت:
بوسیدن نامحرم با لبان روزهیا شما قطعا روزه دار نیستی یا مارو گذاشتی سرکار کدوم روزه داری نمی دونه نامحرم رو ببوسه حکمش چیه:_loool: خدایا کجایی ببینی...این حرف دقیقا مثل اینه که بگی من روزه ام ولی زنا می کنم ایا باطله....اخرالزمان و هزار عجایب غیر قابل درک

دوست خوب، این دیگه چجور نهی از منکریه؟! این بنده خدا یه گناهی کرده و ان شاء الله در این شب عزیز بیست و سوم ماه مبارک توبه می کنه و بنا می ذاره که دیگه تکرار نکنه، اما جنایت که نکرده که این طور این بیچاره رو به رگبار اتهام می بندی!

بین «زنا» و «لمس یا بوسیدن نامحرم»، زمین تا آسمان تفاوته!

از نظر فقهی، زنا مبطل روزه هست چون جماع یکی از مبطلات روزه هست، اما لمس نامحرم یا بوسیدن نامحرم، مبطل روزه نیست چون جزو هیچیک از موارد 9 گانه مبطلات روزه _که در پست قبلی عرض کردم_ نیست.

اما از نظر اخلاقی، زنا از گناهان بزرگ و کبیره است و اگر در دادگاه ثابت شود حکم حد دارد و بر زن و مرد زناکار حد جاری می شود، اما لمس یا بوسیدن نامحرم، اگر چه گناه هست و عذاب دارد و باید ترک شود، اما هرگز به شدت و بزرگی زنا نیست و حد هم ندارد.

لطفا اگر می خواهید نهی از منکر کنید، با رعایت آداب باشد، مبادا با این شیوه، مردم را از دین بیزار نکنید و به جای ثواب، دل‌زدگی مردم از دین را در کارنامه عملتان ثبت کنید! رعایت شرایط و مراحل امر به معروف و نهی از منکر و بیان مناسب، لازم و ضروریه.

صدیقین;544125 نوشت:
این بنده خدا یه گناهی کرده
ببخشیدا ولی ایشون که نگفتن مال خودشونه اگه اینطوره شما داری تهمت می زنی بدتر ازمن شد که....چون من فقط به کننده این کار گفتم باطله وگرنه منظورم کاملا مستقیم به خود او نبوده...شایدم اصلا هیچ گناهی نکرده یا کسی که براش سوال رو پرسیده نکرده و فقط می خواد حکمشو بدونه بهر حال اینم طرز امر بمعروف نیست چون تهمته..... اما در مورد سوال والا من تا دیروز اینطوری می دونستم که نگاه به نامحرم از رو شهوت هم روزه رو باطل می کنه و چشم نیز باید روزه باشه حالا نمی دونم بوسیدن دختر مردم چطوری مجاز شده خدا می دونه....تا پارسال هیچ مغازه ی ساندویچی و پیتزایی ماه رمضان باز نمی کرد اما الان همه باز می کنن پارسال قهوه خونه ها رو می بستن ماه رمضون اما الان هیچ اغدامی نمیشه جامعه مدام داره بدتر میشه...خوبه همینطوری پیش بریم روزه کلا برداشته می شه چون هیچی دیگه موجب ابطالش نمیشه:bastan:متحیرم چگونه گرد و خاکی که همینطوری هیچ کس نمی خوره چه برسه در هنگام روزه موجب باطل شدن میشه اما بوسیدن دختر مردم نه...بعضی حکم ها رو ادم شک می کنه به واقعی بودنشون

nothing;544071 نوشت:
لمس اگر بعمد باشد حرام است و روزه باطل است و بوسیدن که شرم اوره اگه نمی دونید چون واضحه که حرامه و کار حرام هم روزه رو باطل می کنه....بوسیدن نامحرم با لبان روزه:Moteajeb!:یا شما قطعا روزه دار نیستی یا مارو گذاشتی سرکار کدوم روزه داری نمی دونه نامحرم رو ببوسه حکمش چیه:_loool: خدایا کجایی ببینی...این حرف دقیقا مثل اینه که بگی من روزه ام ولی زنا می کنم ایا باطله....اخرالزمان و هزار عجایب غیر قابل درک

السلام علیکم و رحمة الله
بهترین شکل حمله به چیزی، دفاع غلط ازآن است.

آگاه باشید که قضاوت شبابزده کردن هم برخلاف دین مبین اسلام و حرام می باشد.
اینگونه امر به معروف ها و نهی از منکرهای نادرست شما در تعداد متعددی از تاپیک های این سایت موجود است.

این شخص پرسیده که لمس و بوسیدن نامحرم، روزه را باطل می کند یا خیر.
هرگز نگفته که من این کارو کردم یا می خوام کنم یا دوست دارم کنم!!!! شما حق ندارید که پرسشگر را محکوم به گناه و فسق و فجور کنید وقتی دلیلی براین ادعا وجود ندارد.
بعد هم اینکه بهتره پاسخ گویی صحیح احکام را به کارشناسان واگذار کنیم و در امری که به ما ارتباطی ندارد و تخصصی در آن نداریم دخالت نکنیم.
پرسشگر محترم، پاسخ علمی به حکم شرعی را خواستند، نه پاسخ هیجانی.
همه ی مسائل را نمی توان با پرخاش و هیجان حل کرد.

اگر قرار باشد هرکسی علامه ی دهر باشد و فتوا دهد پس هرکسی می تواند عمل جراحی قلب هم انجام دهد!!!
ما حتی برای تعمیر ماشین و رنگ کردن دیوار و... به متخصص امر مراحعه می کنیم اما در مسائل دینی، فکرمی کنیم دکترا داریم!!!

سلامت باشید...التماس دعا

لبیک یا علی النقی;544140 نوشت:
السلام علیکم و رحمة الله
این شخص پرسیده که لمس و بوسیدن نامحرم، روزه را باطل می کند یا خیر.
هرگز نگفته که من این کارو کردم یا می خوام کنم یا دوست دارم کنم!!!! شما حق ندارید که پرسشگر را محکوم به گناه و فسق و فجور کنید وقتی دلیلی براین ادعا وجود ندارد.
سلامت باشید...التماس دعا
سلام برادر احسنت منم فقط جواب کسی که چنین کاری رو کرده دادم و اگه دقت کنی اصلا مخاطبم ایشون نبوده.... چنین برداشتی رو گویا کارشناس محترم داشتند

صدیقین;544125 نوشت:
دوست خوب، این دیگه چجور نهی از منکریه؟! این بنده خدا یه گناهی کرده و ان شاء الله در این شب عزیز بیست و سوم ماه مبارک توبه می کنه و بنا می ذاره که دیگه تکرار نکنه، اما جنایت که نکرده که این طور این بیچاره رو به رگبار اتهام می بندی!

صدیقین;544125 نوشت:
بین «زنا» و «لمس یا بوسیدن نامحرم»، زمین تا آسمان تفاوته!

از نظر فقهی، زنا مبطل روزه هست چون جماع یکی از مبطلات روزه هست، اما لمس نامحرم یا بوسیدن نامحرم، مبطل روزه نیست چون جزو هیچیک از موارد 9 گانه مبطلات روزه _که در پست قبلی عرض کردم_ نیست

شروع هر اعتیادی از یک نخ سیگاره....قطعا کسی که چنین جسارتی با زبون روزه بکنه و نامحرم رو با زبون روزه:Moteajeb!: ببوسه احتمالش بسیار بالاست وارد جزییات هم بشه.... من که چه حلالش چه حرامش نصیبم نشده ولی هر چیه از نظر من اوج لذت همون بوسیدنه پس گناهش باید بالاتر از زنا باشه....اول شما بگید این 9 گانه مبطل روزه رو چه کسی گفته...تا 10 گانش کنیم:ok: چون هر حکمی غیر از قران بی شک مقطوع نیست و ممکن است اشتباه باشد.....اینم جواب بدید ممنون/چرا ذره ای خاک که اصلا کسی نمی خواد بخوره وارد حلق بشه باطله روزه اونوقت بوسیدن کسی که دوستش داری و همه ارزو دارن اما وقتی نامحرمه چنین چیزی باطل نمی کنه ...خاک اگه می دونست انقدر از بوسیدن و عشق بازی بین عاشق و معشوق بالاتره قطعا تا الان کلی ادما می بوسیدنش:Sham:

nothing;544143 نوشت:
سلام برادر احسنت منم فقط جواب کسی که چنین کاری رو کرده دادم و اگه دقت کنی اصلا مخاطبم ایشون نبوده.... چنین برداشتی رو گویا کارشناس محترم داشتند

درود
بنده در جایگاهی نیستم که وارد بحث بشم ولی شما دقیقاً مخاطبتون این دوست عزیزمون بوده:
nothing;544071 نوشت:
لمس اگر بعمد باشد حرام است و روزه باطل است و بوسیدن که شرم اوره اگه نمی دونید چون واضحه که حرامه و کار حرام هم روزه رو باطل می کنه....بوسیدن نامحرم با لبان روزهیا شما قطعا روزه دار نیستی یا مارو گذاشتی سرکار کدوم روزه داری نمی دونه نامحرم رو ببوسه حکمش چیه:_loool: خدایا کجایی ببینی...این حرف دقیقا مثل اینه که بگی من روزه ام ولی زنا می کنم ایا باطله....اخرالزمان و هزار عجایب غیر قابل درک

nothing;544145 نوشت:
شروع هر اعتیادی از یک نخ سیگاره....قطعا کسی که چنین جسارتی با زبون روزه بکنه و نامحرم رو با زبون روزه ببوسه احتمالش بسیار بالاست وارد جزییات هم بشه.... من که چه حلالش چه حرامش نصیبم نشده ولی هر چیه از نظر من اوج لذت همون بوسیدنه پس گناهش باید بالاتر از زنا باشه....اول شما بگید این 9 گانه مبطل روزه رو چه کسی گفته...تا 10 گانش کنیم:ok: چون هر حکمی غیر از قران بی شک مقطوع نیست و ممکن است اشتباه باشد.....اینم جواب بدید ممنون/چرا ذره ای خاک که اصلا کسی نمی خواد بخوره وارد حلق بشه باطله روزه اونوقت بوسیدن کسی که دوستش داری و همه ارزو دارن اما وقتی نامحرمه چنین چیزی باطل نمی کنه ...خاک اگه می دونست انقدر از بوسیدن و عشق بازی بین عاشق و معشوق بالاتره قطعا تا الان کلی ادما می بوسیدنش:Sham:

جسارت بنده رو بپذیرید، ولی ظاهراً شما در فقه و احکام سررشته دارید که با این اعتماد به نفس صحبت می فرمایید. اگر منبع موثقی دارید که لمس نامحرم یا مواردی از این قبیل - غیر از آن موارد 9 گانه که کارشناس اشاره کردند - روزه را باطل می کند، لطفاً ارائه کنید چون بنده شخصاً بسیار مشتاقم که اطلاعاتم در این زمینه بیش تر شود.

نقل قول:
هر چیه از نظر من اوج لذت همون بوسیدنه پس گناهش باید بالاتر از زنا باشه

این سخن هم برای بنده جالب بود. لطفاً منبع یا اساس صحبت خودتون رو بفرمایید که بر چه اساسی این فتوا را دادید؟:Moteajeb!:

nothing;544145 نوشت:
شروع هر اعتیادی از یک نخ سیگاره....قطعا کسی که چنین جسارتی با زبون روزه بکنه و نامحرم رو با زبون روزه:Moteajeb!: ببوسه احتمالش بسیار بالاست وارد جزییات هم بشه.... من که چه حلالش چه حرامش نصیبم نشده ولی هر چیه از نظر من اوج لذت همون بوسیدنه پس گناهش باید بالاتر از زنا باشه....اول شما بگید این 9 گانه مبطل روزه رو چه کسی گفته...تا 10 گانش کنیم:ok: چون هر حکمی غیر از قران بی شک مقطوع نیست و ممکن است اشتباه باشد.....اینم جواب بدید ممنون/چرا ذره ای خاک که اصلا کسی نمی خواد بخوره وارد حلق بشه باطله روزه اونوقت بوسیدن کسی که دوستش داری و همه ارزو دارن اما وقتی نامحرمه چنین چیزی باطل نمی کنه ...خاک اگه می دونست انقدر از بوسیدن و عشق بازی بین عاشق و معشوق بالاتره قطعا تا الان کلی ادما می بوسیدنش:Sham:

دوست عزیزم! بازهم به استدلال هیجانی متوسل شدید.
این نه گانه مبطل روزه را علمای دین پس از بررسی در سیره و سنت و آیات و احادیث گفته اند.
از خودشان نگفته اند که ما هم بتوانیم از خودمان ده گانه اش کنیم.
هرگاه به تخصص درامر اجتهاد رسیدید می توانید ده گانه اش کنید.

دوست عزیز!
سخنان شما شبیه سخنان خوارج شده.
خوارج نهروان می گفتند هرکس یک گناه کند کافر است. چرا که گناه، تخلف از امر خداست و کسی که خلاف امر خدا عمل کند کافر شده و خونش حلال است.
از نظر آنها علی علیه السلام هم گناه کرده پس باید توبه کند وگرنه حکم الهی را براو جاری می کنیم.

حالا شما هم دارید میگید که هرفعل حرامی، مبطل روزه است.
شما هم اصراردارید که گانه ای براین نه گانه بیفزایید.

بهتراست مراقب باشیم...

اهدناالصراط المستقیم یاالله

nothingجان! اگر اوج لذت جنسی همون بوسیدنه، پس دیگر چه نیازی به کارهای دیگه بود؟
همسران، شبانه روز همدیگرو می بوسیدن و اوج لذت جنسیو می بردن. دیگه هم هیچ نیازی به این همه کلاس آموزش خانواده و پیشگیری از بارداری و غیره هم نبود.
درضمن بوسیدن اگر اوج لذت جنسی باشه، پس هیچ مادری نباید فرزندشو ببوسه یا خواهر برادر هم نباید همدیگرو ببوسن. چون رسیدن به اوج لذت جنسی با محارم، حرام است.
در ضمن همجنس ها هم اگر همدیگرو ببوسن و به اوج لذت جنسی برن پس همجنس باز به شمار میان.
عزیزم! استدلال هیجانی، باطل است.

موفق باشید

nothing;544130 نوشت:
ببخشیدا ولی ایشون که نگفتن مال خودشونه اگه اینطوره شما داری تهمت می زنی بدتر ازمن شد که....چون من فقط به کننده این کار گفتم باطله وگرنه منظورم کاملا مستقیم به خود او نبوده...شایدم اصلا هیچ گناهی نکرده یا کسی که براش سوال رو پرسیده نکرده و فقط می خواد حکمشو بدونه بهر حال اینم طرز امر بمعروف نیست چون تهمته.....

سلام مجدد
ظاهر نوشتتون اینه که مطلب رو به صورت کلی نگفتید بلکه خطاب به شخص ایشون گفتید؛ این نوشته خودتونه:

nothing;544071 نوشت:
بوسیدن نامحرم با لبان روزهیا شما قطعا روزه دار نیستی یا مارو گذاشتی سرکار کدوم روزه داری نمی دونه نامحرم رو ببوسه حکمش چیه:_loool: خدایا کجایی ببینی...این حرف دقیقا مثل اینه که بگی من روزه ام ولی زنا می کنم ایا باطله....اخرالزمان و هزار عجایب غیر قابل درک

بنده هم بر اساس ظاهر نوشته شما قضاوت می کنم. دوستان دیگر هم همین برداشت رو از ظاهر نوشته شما داشته اند (مثل پست #22).

nothing;544130 نوشت:
اما در مورد سوال والا من تا دیروز اینطوری می دونستم که نگاه به نامحرم از رو شهوت هم روزه رو باطل می کنه و چشم نیز باید روزه باشه حالا نمی دونم بوسیدن دختر مردم چطوری مجاز شده خدا می دونه....تا پارسال هیچ مغازه ی ساندویچی و پیتزایی ماه رمضان باز نمی کرد اما الان همه باز می کنن پارسال قهوه خونه ها رو می بستن ماه رمضون اما الان هیچ اغدامی نمیشه جامعه مدام داره بدتر میشه...خوبه همینطوری پیش بریم روزه کلا برداشته می شه چون هیچی دیگه موجب ابطالش نمیشه
دوست خوب، احکام شرعی در رساله عملیه نوشته شده و همون ملاک عمله. رساله عملیه رو که امسال و پارسال ننوشتند که می گویید: پارسال فلان بوده، امسال بهمان شده! بروید رساله عملیه 20 سال پیش، بخش مبطلات روزه رو مطالعه کنید، دقیقا همان چیزیه که در پست #8 نوشتم. یک نفر از فقها پیدا کنید که نوشته باشد بوسیدن و لمس نامحرم مبطل روزه هست! از جیب خودمون که نباید حکم صادر کنیم و احکام اشتباه، به دین نسبت بدیم!

نکته بعدی اینکه عمل و رفتار مردم، هیچ ارتباطی با حکم فقهی روزه نداره! مردم عمل کنند یا نکنند، حکم شرعی عوض نمی شه. اگه عمل کنند به تکلیف شرعیشان عمل کرده اند و ثواب می برند، و اگه عمل نکنند، گناه کرده اند. این دو تا، یعنی «عمل مردم» و «حکم روزه»، هیچ ارتباطی به هم نداره! (کلا امشب خلط مبحث می کنید)

nothing;544145 نوشت:
شروع هر اعتیادی از یک نخ سیگاره....قطعا کسی که چنین جسارتی با زبون روزه بکنه و نامحرم رو با زبون روزه ببوسه احتمالش بسیار بالاست وارد جزییات هم بشه.... من که چه حلالش چه حرامش نصیبم نشده ولی هر چیه از نظر من اوج لذت همون بوسیدنه پس گناهش باید بالاتر از زنا باشه....
شروع اعتیاد و نخ سیگار و این جور صحبت ها، هیچ ارتباطی به بحث ما نداره. اینکه کسی با بوسیدن یا لمس نامحرم، ممکنه گناه بالاتری رو مرتکب بشه یا نه، این هم هیچ ربطی به بحث ما نداره! اینکه نظر شخصی شما چیه، به خودتون مربوطه و به حکم شرعی ارتباطی نداره و نظر شخصی شما، ملاک حکم شرعی قرار نمی گیره! (نظر شخصی بنده هم مهم نیست! اصلا نظر شخصی کسی اهمیتی نداره و به خودش مربوطه! باید ببینیم خدای متعال چی دستور داده و حکم شرعی رو بر اساس آیات و روایات بدست آوریم که این احکام و دستورات به صورت فارسی در رساله های عملیه نوشته شده)

صحبت درباره اینه که آیا بوسیدن یا لمس نامحرم مبطل روزه هست یا نه؟ گفتیم نیست. حالا اینکه ممکنه این بوسیدن به گناه بالاتر کشیده بشه یا نه، موضوع دیگریه و ربطی به حکم شرعی مذکور نداره (باز هم خلط مبحث داشتید، یعنی بدون ارتباط و بدون دلیل، چند موضوع بدون ربط را با هم قاطی می کنید لذا نتیجه های عجیب و اشتباهی می گیرید.).

nothing;544145 نوشت:
اول شما بگید این 9 گانه مبطل روزه رو چه کسی گفته...تا 10 گانش کنیم:ok: چون هر حکمی غیر از قران بی شک مقطوع نیست و ممکن است اشتباه باشد.....اینم جواب بدید ممنون/
خدا گفته همون 9 مورد مبطل روزه هست. حکم و دستور خدای متعال رو هم از آیات (که سخن خدای متعال است) و روایات (که بیانگر سنت پیامبر است) به دست میاریم. قرآن رو که الحمدلله قبول دارید، اما درباره وجوب اطاعت از سنت پیامبر، آیات زیادی رو میشه بیان کرد که همین یک مورد، برای اثبات مدعا کفایت می کنه:

...وَ ما آتاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا... (حشر/7)
...آنچه را رسول خدا براى شما آورده بگيريد (و اجرا كنيد)، و از آنچه نهى كرده خوددارى نماييد...

خب، حالا ما از کجا با دستوران و امر و نهی های پیامبر آشنا بشیم تا اون ها رو اطاعت کنیم و فرمان این آیه کریمه رو عمل کنیم؟ از روایات صحیح و معتبر.

حالا بنده از شما می پرسم: کجای آیات قرآن گفته "بوسیدن و لمس نامحرم مبطل روزه هست" که شما این حکم رو صادر می کنید؟!

صدیقین;544125 نوشت:

.

با سلام مجدد امیدوارم همگی قدر شب قدر رو دونسته باشیم....اول اینکه من هرگز نه خودم رو میبینم ونه طرف مقابلم رو من فقط منظور نوشته ها رو می بینم و فقط پاسخ می دم و اصلا برام مهم نیست مخاطبم کیست یک نفره یا یک لشگره مهم اینه که جواب نوشته رو بدم درسته من گفتم بظاهر که شما یا مارو سرکارگذاشتی یا روزه نیستی ولی واقعا عمق قضییه من کلا تمام عالم رو نفس واحد میبینم و مخاطبم تمام افراد با این عقیده هست هرچند چون نوشته کاملا نشون میده مخاطبم فقط او هست واقعا حق می دم باور نکنید....اما مثل حرف خود شما می مونه که خودتون از منم واضح تر به ایشون تهمت زدید که خودش گناه رو انجام داده و گفتید این بنده خدا یه گناهی کرده و و حتی تشویقش کردید به توبه...

صدیقین;544159 نوشت:
سلام مجدد
ظاهر نوشتتون اینه که مطلب رو به صورت کلی نگفتید بلکه خطاب به شخص ایشون گفتید؛ این نوشته خودتونه:

بنده هم بر اساس ظاهر نوشته شما قضاوت می کنم. دوستان دیگر هم همین برداشت رو از ظاهر نوشته شما داشته اند (مثل پست #22).

صدیقین;544164 نوشت:
خدا گفته همون 9 مورد مبطل روزه هست. حکم و دستور خدای متعال رو هم از آیات (که سخن خدای متعال است) و روایات (که بیانگر سنت پیامبر است) به دست میاریم. قرآن رو که الحمدلله قبول دارید، اما درباره وجوب اطاعت از سنت پیامبر، آیات زیادی رو میشه بیان کرد که همین یک مورد، برای اثبات مدعا کفایت می کنه:

...وَ ما آتاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا... (حشر/7)
...آنچه را رسول خدا براى شما آورده بگيريد (و اجرا كنيد)، و از آنچه نهى كرده خوددارى نماييد...

خب، حالا ما از کجا با دستوران و امر و نهی های پیامبر آشنا بشیم تا اون ها رو اطاعت کنیم و فرمان این آیه کریمه رو عمل کنیم؟ از روایات صحیح و معتبر.

حالا بنده از شما می پرسم: کجای آیات قرآن گفته "بوسیدن و لمس نامحرم مبطل روزه هست" که شما این حکم رو صادر می کنید؟!

ببینید عزیز جان حرف قران بی شک درست که باید از حضرت محمد صل الله علیه و اله پیروی کرد اما بشما گفتم ایات قران که نیست این 9 حکم و احادیث پیامبر بی شک می شود مورد تحریف قرار گرفته باشد و بی خبر باشیم چون قطعا هر حکمی غیر قران ممکن است تحریف شود ولو سخنان پیامبر اکرم باشد ما که یقین نداریم واقعا سخن پیامبره حداقل 1 درصد باید شک کنیم چون غیر قرانه و ممکنه تحریف شده باشه و کامل حرف پیامبر نباشه اکنون برای ما...خلاصه بازم نگفتید چرا خاک بره تو حلق روزه باطله در صورتی که احدی دوست نداره بره تو حلقش چه برسه عمدی وارد کنه اما بوسیدن جنس مخالف ارزوی هر انسانی است که خداوند متعال در لبان هر فردی تعبییه کرده و کسی قادر به انکار چنین نیاز زیبایی نیست رو موجب باطل شدن روزه نمی دانید....مثل این می مونه که مثلا خوردن سوسک روزه رو باطل می کنه خب اصلا کسی از ما ها سوسک نمی خوره که بخواد عمدی بخوره اما پشتش بگید خوردن چلو کباب با نوشابه باطل نمی کنه چون همه دوست دارن بخورن...بحث خوردن نیستا بحث مثالی بود برای فرق خاک و بوسیدن.... برای مثال زنا حرام است خب بوسیدن نامحرم هم حرام هست هر دو لذت بخشه و هر دو گناه و حرام و شرم اوره چون از راه حرامه...اما از نظر شما بوسیدن خیلی کمتره یعنی گناه حرام رو بسبب کوچک بودن نمیبینید که این خودش گناه کبیرست بماند اما مهم اینه اگه بوسیدن نامحرم که حرامه موجب باطل شدن روزه نمیشه و کامل باید عشق و حال کنی و زنا کنی باطله پس همین منطق برای این جور در میاد که اگر یک قاشق غذا بخوریم باطل نیست اگر زیاد بخوریم و با اب بخوریم باطله...میبینید چقدر مثال زیباست...کلا اصلا فرض محال رو می گیریم که گناه حرام کوچک مثل بوسیدن نامحرم و با این حساب خوردن یک قاشق غذا موجب باطل شدن روزه نمیشه...این منطق رو قطعا اگر از جانب خدای متعال بدونیم انگاه برای من یکی باید تغییر کند چرا چون اون موقع خوشبحال من میشه چون من حاضرم به هیچ وجه سمت نیاز جنسی نروم و اصلا در وجودم نباشه اما کسی رو که دوست دارم رو یک بار ببوسم و در اینجا واقعا باید حکم خدا کامل 360 درجه بچرخه چون برای شما زنا مهمه که انجام نشه برای من اصلا نیاز جنسی معنا نداره در برابر لذت نعمت بوسیدن......پس حروم حرومه و موجب ابطال روزه میشه...بیشتر رو مثال یک قاشق غذا توجه کنید و اینکه برای شما یک قاشقه برای من طبق تغریفم واقعا کل بشقابه

با سلام نيت انسان در انجام عبادات و اعمال روزانه دخيل است و هيچگونه اعمال انسان ها بدون آن صورت نمي پذيرد واگر نيت وجود نداشته باشد انجام هر عملي از عبادت گرفته وغيره صورت نمي پذيرد و اگر عملي انجام گردد كه نيت در آن دخيل نباشد عمل شخص ديوانه مي باشد و چون نيت در كار نيست ايشان از نظر خدا و حتي قانون گناه كار به حساب نمي آيد.نيت شخص سالم در اعمال يا طمع به اجر ومزد مثلا بهشت ويا دريافت مزد پولي و حتي يك احسنت شنيدن. ويا نيت شخصي از انجام اعمال روزانه كيف كردن مد نظر دارد باز هم نيت كيف كردن سبب انجام آن عمل مي گردد .در مورد روزه اگر كسي غير عمد سر به زير آب ببرد و يا حتي آب بخورد روزه اش باطل نيست و از مسئله فقهي هم در گذريم عقل اين را قبول دارد چون نفهميده است لذا نيت بسيار دخيل است و اما بوسه به نامحرم در رابطه با نيت شخص سالم به عمد يا غير عمد بودن به نامحرم هرگز پذيرفتني نيست و غير عمد فقط در جايي تاريك مثلا پدري بخواهد دخترش را ببوسد دربين چند نفر اشتباها ديگري راببوسد و چون نيت اين كار را نداشته مشكلي ندارد.لذا چه عمدا وچه سهوا بوسه نامحرم پذيرفتني نيست و اگر كسي اين كار را در هنگام روزه انجام دهد وامصيبت روزه باطل است البته قبولي آن به خدا مربوط مي شود و چون خدا انسان را از روي نيت آزمايش مي كند اگر روزه دار اين كار را انجام دهد نيت شهوت راني در نيت اوست و اگر همه بگويند اين كار روزه را باطل نمي كند باز خدا اجر ومزد روزه را كه با نيت شهوت پرستي يكي شود ضمن اين كه عقل سليم هم قبول دارد كه خدا قبول نمي كند يعني روزه باطل است زيرا ديگر روزه معني ندارد و انسان مي خواهد تبصره اي پيدا كند كه سر خدا كلاه گذارد كه سر خدا جاي كلاه گذاري نيست ان ربك لب المرصاد و العمل بالنيات.عذر مي خواهم دخالت نمودم زيرابندگان خدا را دوست دارم امشب به اذن خدا فرشتگان همراه روح ما به پايين مي آيند براي مقدراتي كه انشا الله مقدراتي پذيرفتني در يافت نماييم والسلام.باز هم دوستتان دارم بنده كوچك خدا.

اول سلام من تازه عضو شدم و شرمنده که دخالت می کنم ولی حس می کنم باید جواب جناب nothing و کسایی که می گن روزه باطل میشه رو بدم
جناب nothing نمی دونم چرا انقدر اصرار دارید که روزه باید باطل بشه! به شما چیزی می رسه؟یا از شما چیزی کم میشه؟شما این کار رو نکردین و نمی کنید خب برید خدا رو شکر کنید که خدا این عنایت رو بهتون داشته
شما که میاید تمام زحماتی که علما کشیدن برای پیدا کردن این احکام زیر سوال می برید میشه بگید این حرفایی که خودتون می زنید رو از کجا میارید؟میشه میزان سواد دینیتون رو بگید؟ خب اگه هرکس بخواد هرچیزی به ذهنش می رسه رو بیاره جز دین پس دیگه این همه علم دینی باید برن کنار پس علما میشن فقط یه سری آدم که احکام دروغ به خورد ما دادن!
شما ماشاالله ادعایه زیادی دارید تو این زمینه ولی هر ادعایی بدون سند و دلیل باطله
خب سند شما چیه که اینا رو میگید؟
من سواد دینی بالایی ندارم و ادعاییم ندارم ولی حرفایی که شما می زنید قشنگ آدم رو یاده خوارج و این وهابیا می ندازه که حکم می کنن حالا که پیامبر نیست لازم نیست به حرفاشم گوش بدیم و هر روز برایه خودشون حکم جدید تو دین وارد می کنن (البته خداشاهده من قصد توهین به شما رو ندارم فقط اینا رو گفتم که مواظب باشید خدایی نکرده حرف زدنتون مثل دشمنایه خدا نباشه در صورتی که همه می دونیم که از روی دلسوزی دارید اینا رو می گید و نیتی ندارید)
پس برادر من یا لطف کنید برای حرفاتون سند و دلیل بیارید یا این بحث رو تموم کنید (البته نه دلیلی مثله اون غذا خوردنی که گفتید دلیل یعنی حکمی که خدا یا پیامبر و امامان یا علمای دین(که همه اینام از روی حکم خدا فتوا دادند) گفته باشن و با سند باشه)

با سلام و عرض ادب خدمت یکایک عزیزان
nothing و marzie_70 عزیز اگه اجازه بدین من یه مثال بهتر برای هر دوتون دارم
فرض بر اینکه خدا و پیامبری وجود نداره جناب nothing بقول دوستمون سواد من از هر دو شما پایین تره بیایید پیامبری را که به ما اسمش رو معرفی کردن پیامبر بذاریم x
آیا گفته هایی که در احادیث یا قرآن برای ما انسان ها اومده ضرری برای ما داره؟ سیگار برای بدن مضره؟مشروبات الکلی برای بدن مضره ؟ و هزار گفته های مثل هم اگه با عقل و منطق بهش فکر کنی میبینی چیزی نیست که به ضرر تو گفته شده پس چرا با عقاید مردم بازی کنیم و بخواهیم منحرف کنید
بزرگواران بعضی ها بار ها اومدن و خواستن منحرف کنن ذهن آدمو سوالشم همینه که
شما که خدا رو قبول داری بگو ببینم انسان از کجا اومده؟آدم و حوا از کجا اومدن؟
در جواب چنین اشخاصی بیشتر خودمو آزار نمیدم و با یه مثال ساده خلاص:
یک تیکه گوشت رو بذاری یه جایی و بعد از چند روز میبینی از اون یه تیکه گوشت که بی جان هم هست موجودات زنده ای به نام (کرم) بوجود میان در حالی که کرم موجودیه جان دار چجوری بوجود اومده؟ عزیزان من، خدا بی انتهاست و سعی نکنید با حرفای پیش پا افتاده خدا رو محدود کنید و بدروغ جلوه بدید

ahmadi613;544200 نوشت:
با سلام نيت انسان در انجام عبادات و اعمال روزانه دخيل است و هيچگونه اعمال انسان ها بدون آن صورت نمي پذيرد واگر نيت وجود نداشته باشد انجام هر عملي از عبادت گرفته وغيره صورت نمي پذيرد و اگر عملي انجام گردد كه نيت در آن دخيل نباشد عمل شخص ديوانه مي باشد و چون نيت در كار نيست ايشان از نظر خدا و حتي قانون گناه كار به حساب نمي آيد.نيت شخص سالم در اعمال يا طمع به اجر ومزد مثلا بهشت ويا دريافت مزد پولي و حتي يك احسنت شنيدن. ويا نيت شخصي از انجام اعمال روزانه كيف كردن مد نظر دارد باز هم نيت كيف كردن سبب انجام آن عمل مي گردد .در مورد روزه اگر كسي غير عمد سر به زير آب ببرد و يا حتي آب بخورد روزه اش باطل نيست و از مسئله فقهي هم در گذريم عقل اين را قبول دارد چون نفهميده است لذا نيت بسيار دخيل است و اما بوسه به نامحرم در رابطه با نيت شخص سالم به عمد يا غير عمد بودن به نامحرم هرگز پذيرفتني نيست و غير عمد فقط در جايي تاريك مثلا پدري بخواهد دخترش را ببوسد دربين چند نفر اشتباها ديگري راببوسد و چون نيت اين كار را نداشته مشكلي ندارد.لذا چه عمدا وچه سهوا بوسه نامحرم پذيرفتني نيست و اگر كسي اين كار را در هنگام روزه انجام دهد وامصيبت روزه باطل است البته قبولي آن به خدا مربوط مي شود و چون خدا انسان را از روي نيت آزمايش مي كند اگر روزه دار اين كار را انجام دهد نيت شهوت راني در نيت اوست و اگر همه بگويند اين كار روزه را باطل نمي كند باز خدا اجر ومزد روزه را كه با نيت شهوت پرستي يكي شود ضمن اين كه عقل سليم هم قبول دارد كه خدا قبول نمي كند يعني روزه باطل است زيرا ديگر روزه معني ندارد و انسان مي خواهد تبصره اي پيدا كند كه سر خدا كلاه گذارد كه سر خدا جاي كلاه گذاري نيست ان ربك لب المرصاد و العمل بالنيات.عذر مي خواهم دخالت نمودم زيرابندگان خدا را دوست دارم امشب به اذن خدا فرشتگان همراه روح ما به پايين مي آيند براي مقدراتي كه انشا الله مقدراتي پذيرفتني در يافت نماييم والسلام.باز هم دوستتان دارم بنده كوچك خدا.

دوست عزیز!
عبارت "خدا قبول نمی کند" با "باطل است" فرق دارد.
برخی افراد به دلیل بی اطلاعی، این دو را یکی می دانند.
شما اگر وضو نگیری، درآن صورت نماز شما باطل است(صحیح نیست).
اما اگر وضو بگیری ولی موقع نمازت حضورقلب نداشته باشی نمازت باطل نیست(صحیح است) و نیازی نیست قضاشو به جا بیاری اما قبول نیست. یعنی اثرچندانی نداره و مانع فحشا و منکر نمیشه.

بنابراین بین قبول نیست و صحیح نیست، تفاوت قائل شوید.
کسی که عمداً بخوره روزه اش صحیح نیست.
کسی که به نامحرم نگاه کنه، روزه اش قبول نیست(اما صحیح است).

یک مثال دیگه:
کسی که سرکلاس حضور پیدا نکند غیبت می خورد.
کسی که سرکلاس حضور پیدا کند اما درکلاس بخوابد و گوش ندهد، اگرچه غیبت نمی خورد اما چیزی هم از درس نمی فهمد.
بین این دو نفر تفاوت هست. چون نفر اول، غیبت می خوره و نفر دوم غیبت نمی خوره.
غیبت کردن=باطل بودن(صحیح نبودن)
حاضربودن و چرت زدن سرکلاس= قبول نیست(اما صحیح است)

بازهم پیرو بحث قبلی گفتم که بهتر است هرکسی درحیطه ی تخصص و اطلاع خودش نظر دهد.
موفق باشید

marzie_70;544217 نوشت:
ولی حرفایی که شما می زنید قشنگ آدم رو یاده خوارج و این وهابیا می ندازه که حکم می کنن حالا که پیامبر نیست لازم نیست به حرفاشم گوش بدیم و هر روز برایه خودشون حکم جدید تو دین وارد می کنن
هیچی دیگه وهابی هم شدم....شما بیش از حد دارید بد برداشت می کنید من گفتم ممکنه احادیث پیامبر تحریف شده باشه و ما نباید طبق عقل صد در صد هر حرفی که به پیامبر نسبت داده شده رو بی چون و چرا بپذیریم...برای مثال من میگم پیامبر فرموده بوسیدن نا محرم روزه را باطل می کند پس شما بپذیر شما میگی سند بیار من می گم فلان کتاب و فلان کتابه شما میگی جعلیه چون با عقلت سنجیدی منم با عقلم و طبق قران و کثیر احادیث سنجیدم بوسیدن نامحرم روزه رو باطل میکنه شما ها دارید کلا بوسیدن نامحرم رو حلال می کنید....مراجع بزرگوارند درست اما معصوم نیستند که چه بسا یه نادان سنگی را در چاهی می ندازه که میلیون ها عاقل نمی تونن در بیارن....هرقدرم یک نفر در یک زمینه ماهر باشه صد در صد مهارتی ولو ساده رو ممکنه بلد نباشه که فردی فوق العاده ضعیف تر از او بلده....من پا را از مراجع و پیامبر هم فراتر می گذرام و خداوند را وارد ماجرا می کنم طبق مثال/ ایه قران بیان گر این است که/ای یندگان من مباشرت با زنان در ماه مبارک رمضان حلال شد و خدا می دانست که شما نمی توانید خود را کنترل کنید لذا از حرمت این کار گذشت/ خب در این مثال می بینیم که خداوند در قران حکمی رو که بوضوح حرام اعلام کرده برای ضعف شدید انسان ها از روی لطف حلال می کنه و از حرمتش می گذره...اما ایا واقعا در اصل حلاله/در صورتی که عاقلان می دانند حکم اصلی اینه که مباشرت با زنان در ماه مبارک حرام است....مثل این می مونه که پدر از بچه بخواد شلوغ نکنه می خواد استراحت کنه/خب شلوغ کردن رو برای بچه حرام کرده در موقع استراحت...اما می بینه بچه بی تابی می کنه و می خواد سر و صدا کنه یعنی حتی یک ساعت هم نمی ذاره پدر استراحت کنه خلاصه پدر که خیلی جنبه داره به جای تنبیه بچه خطای کوچک او از سر نیاز را نادیده می گیره و روی گوشش بالشی می ذاره تا سرو صدای بازی بچه رو نشنوه و می گه عیبی نداره بازی کن.....اما واقعا در اصل ازش خواسته بوده این یه ساعت رو بازی نکنه....خب بوسیدن نامحرم هم مثل یک قاشق غذا خوردن حرامه و باطل شدن روزه رو در پی داره....شما گفتید مثال یک قاشق غذا به کل غذا نسبتش با بوسیدن نامحرم به زنا اصلا دلیل نیست....شما زمانی می تونی حرف بزنی و بگی دلیل نیست که با دلایل بگی دلیل نیست نه اینکه خودت در حیرت عظمت این مثال زیبا موندی بعد داری بی دلیل می گی دلیل نیست/ من خودم ایت الله بهجت مرجع تقلیدمه و بعد از اون امام خامنه ای رو قبول دارم اما در اخر کار بعقل خودم بسنده می کنم چون انها معصوم نیستند و ممکن خطایی ولو کوچک ولو غیر عمد انجام دهند بله همینطوری هم از عقل خودم در مواردی بی دلیل نمی پذیرم مثل این مثال کلی دلیل دارم که عقلم رو می پذیرم چون محکمه دلایلم و کسی رو نمی بینم که ردش کنه و همه تفره میرن که مگه تو علمی داری یا فلانی ....بابا من نادان ترین ادم هستم و بی سواد ترین مخلوق هستم...مهم اینه که این امکان وجود داره که نادان ترین فرد چیزی بگه که عالم ترین فرد ندونه..وگرنه من که هیچ ادعایی ندارم....من کلی دلیل اوردم شما فقط حرف زدید که مراجع چنین گفتند ....شما باید بگید چرا چنین گفتند....این معنای حقیقت است..موفق باشید

عضو ماندگار،سلام علیکم
عباداتتان قبول درگاه حق انشاالله
از اینکه شما فرد دغدغه دارو پایند به مسائل شرعی هستید و نگران کم رنگ شدن مسائل شرعی و دینی هستید بسیار جای خوشحالی دارد و باید به شما تحسین گفت و حسن نیت شما کاملا مشخص است انشاالله خداوند شمارا حفظ کند، اما احساس کردم چند تا نکته را باید به خودمان یاد آور شویم
گاهی شاید شنیدن بعضی مطالب و سوالات سخت و ناراحت کننده باشد اما ما نباید احساس را در پاسخ دادن دخیل کنیم خصوصا در مسائل شرعی ،بلکه باید دقیق و علمی و مستند از مراجع پاسخ بدهیم پس انشاالله سعی کنیم تا پاسخ سوال شرعی را یقیین نداریم با اطمینان آن رامطرح نکنیم زیرا تکلیف شرعیش بر گردن ما خواهد بود که پاسخ گو هستیم هرچند با واسطه این پاسخ به پرسشگر داده شود،نکته دیگر اینگه کسی که دنبال پیداکردن تکلیف شرعیش است فرد ی قابل احترام و پایبند به تدین است که سوال نموده هرچند غفلت کرده باشد و خطا کارباشد زیرا مثل خیلی از افراد که شاهدش هستیم میتواند به راحتی گناه کند روزه خواری کند اصلا برایش مهم هم نباشد! خداوند توبه پذیر است و نسبت به بندگانش غیور! این را اول به خودم می گویم نکند خدایی نکرده از اینکه خداوند به ما عنایت کرده و بعضی خطاها را انجام ندادیم مغرور شویم چه بسا اگر خداوند عنایتش را بردارد بیچاره میشویم و نباید فرد خطاکار را ترد و سرزنش کنیم زیرااین فرد میتواندتوبه کند و با عمل به دستورات الهی بشود عزیزترین بنده خدا ! و خجالتش بماند برای ما!
و اما در مورد این که فرمودید بوسیدن دختر مردم روزه را باطل نمی کند اما رسیدن گرد و غبار روزه را باطل میکند اجمالا خدمتتان عرض کنم هرچیزی در این عالم قوانین و دستورات خاص خودش را دارد که احکام نیز یک سری قوانین و دستورات است که نباید از آن سرپیچی کرد،در مبطلات روزه رسیدن گرد و غبار به حلق جزء مبطلات روزه است اما بوسیدن نامحرم جزء مبطلات نیست و مانمیتوانیم آن را مبطل بدانیم البته اگر همین بوسدن باعث شود فرد به اوج لذت برسد و جنب شود هم فعل حرامی صورت گرفته و هم روزه باطل کرده است اما تازمانی که جنابت اتفاق نیفتد این بوسیدن فقط فعل حرام است و مبطل روزه نیست هرچند کاری غیر اخلاقی است و فرد محترمی که پایبند به دینش است و سختی روزه داری را برای رضای خداوند تحمل میکند نباید کاری کند که نارضایتی خداوند در آن است که هم خود این فعل حرام است و گناه دارد و هم اینکه می تواند مقدمه گناهان بزرگتری بشود ، پس باید حتما از این امور اجتناب کرد زیرا با روح روزه داری سازگار نیست که انشالله این فرد محترم اگر توبه کنند حتما خداوند توبه پذیر و مهربان است.
با تشکر -التماس دعا

nothing;544296 نوشت:
هیچی دیگه وهابی هم شدم....شما بیش از حد دارید بد برداشت می کنید من گفتم ممکنه احادیث پیامبر تحریف شده باشه و ما نباید طبق عقل صد در صد هر حرفی که به پیامبر نسبت داده شده رو بی چون و چرا بپذیریم...برای مثال من میگم پیامبر فرموده بوسیدن نا محرم روزه را باطل می کند پس شما بپذیر شما میگی سند بیار من می گم فلان کتاب و فلان کتابه شما میگی جعلیه چون با عقلت سنجیدی منم با عقلم و طبق قران و کثیر احادیث سنجیدم بوسیدن نامحرم روزه رو باطل میکنه شما ها دارید کلا بوسیدن نامحرم رو حلال می کنید....مراجع بزرگوارند درست اما معصوم نیستند که چه بسا یه نادان سنگی را در چاهی می ندازه که میلیون ها عاقل نمی تونن در بیارن....هرقدرم یک نفر در یک زمینه ماهر باشه صد در صد مهارتی ولو ساده رو ممکنه بلد نباشه که فردی فوق العاده ضعیف تر از او بلده....من پا را از مراجع و پیامبر هم فراتر می گذرام و خداوند را وارد ماجرا می کنم طبق مثال/ ایه قران بیان گر این است که/ای یندگان من مباشرت با زنان در ماه مبارک رمضان حلال شد و خدا می دانست که شما نمی توانید خود را کنترل کنید لذا از حرمت این کار گذشت/ خب در این مثال می بینیم که خداوند در قران حکمی رو که بوضوح حرام اعلام کرده برای ضعف شدید انسان ها از روی لطف حلال می کنه و از حرمتش می گذره...اما ایا واقعا در اصل حلاله/در صورتی که عاقلان می دانند حکم اصلی اینه که مباشرت با زنان در ماه مبارک حرام است....مثل این می مونه که پدر از بچه بخواد شلوغ نکنه می خواد استراحت کنه/خب شلوغ کردن رو برای بچه حرام کرده در موقع استراحت...اما می بینه بچه بی تابی می کنه و می خواد سر و صدا کنه یعنی حتی یک ساعت هم نمی ذاره پدر استراحت کنه خلاصه پدر که خیلی جنبه داره به جای تنبیه بچه خطای کوچک او از سر نیاز را نادیده می گیره و روی گوشش بالشی می ذاره تا سرو صدای بازی بچه رو نشنوه و می گه عیبی نداره بازی کن.....اما واقعا در اصل ازش خواسته بوده این یه ساعت رو بازی نکنه....خب بوسیدن نامحرم هم مثل یک قاشق غذا خوردن حرامه و باطل شدن روزه رو در پی داره....شما گفتید مثال یک قاشق غذا به کل غذا نسبتش با بوسیدن نامحرم به زنا اصلا دلیل نیست....شما زمانی می تونی حرف بزنی و بگی دلیل نیست که با دلایل بگی دلیل نیست نه اینکه خودت در حیرت عظمت این مثال زیبا موندی بعد داری بی دلیل می گی دلیل نیست/ من خودم ایت الله بهجت مرجع تقلیدمه و بعد از اون امام خامنه ای رو قبول دارم اما در اخر کار بعقل خودم بسنده می کنم چون انها معصوم نیستند و ممکن خطایی ولو کوچک ولو غیر عمد انجام دهند بله همینطوری هم از عقل خودم در مواردی بی دلیل نمی پذیرم مثل این مثال کلی دلیل دارم که عقلم رو می پذیرم چون محکمه دلایلم و کسی رو نمی بینم که ردش کنه و همه تفره میرن که مگه تو علمی داری یا فلانی ....بابا من نادان ترین ادم هستم و بی سواد ترین مخلوق هستم...مهم اینه که این امکان وجود داره که نادان ترین فرد چیزی بگه که عالم ترین فرد ندونه..وگرنه من که هیچ ادعایی ندارم....من کلی دلیل اوردم شما فقط حرف زدید که مراجع چنین گفتند ....شما باید بگید چرا چنین گفتند....این معنای حقیقت است..موفق باشید

شما ميگي به عقلم رجوع ميكنم از كجا معلوم عقل شما اشتباه برداشت نكنه !!!!!! يه مرجع همه ي عمرش رو تو مطالع دين صرف ميكنه بعد حكم ميده اون وقت ما هر حكمي رو با عقل مون بسنجيم اگه قبول كرد پس درسته اگه قبول نكرد مرجع اشتباه كرده ! خب شما چه جور به عقل خودت اعتماد داري كه درست ميگه ؟ هر وقت شما ( شماي نوعي ) هم مثل اون مرجع مطالعات جدي و عميق رو احكام داشتي به درجه اجتهاد سيدي ميتوني حكم خودت رو قبول كني بعدم قبول داري همون طور كه بوسيدن نامحرم گناههه ، نكاه به نامحرم هم گناهه؟ پس اگه خدا ميكفت هر كس نگاه هم كند روزه اش باطل است جون گناه كرده اون وقت هيج كس از در خونه نميتونست بياد بيرون ، بحث گناه فرق داره با مبلط ات دروغ هم گناهه چه بيا گناهش منفور تر از بوسيدن باشه ولي مبطل روزه نيست ثواب رو كم ميكنه كمي زواياه ديد تون اشتباه به مساله

ميكي

کاربرگرامی
از خواندن مطالب شما خیلی خوشحال می شوم زیرا مشخص است دنبال پیدا کردن حقایق هستید واین خیلی ارزشمند است اما یک نکته را نباید فراموش کنیم که خیلی از دستوران الهی تعبدی هستند و ما شاید هرگز نتوانیم علت آنها را بدانیم و این نشان از علم و حکمت بالای الهی دارد اما از آنجایی که به پروردگار خود ایمان داریم و می دانیم تمام دستوراتش برای رسیدن انسان به سعادت دنیوی و اخروی است و دستوری نمیدهد که به ضرر انسان باشد پس به راحتی میپذیریم و انشاالله عمل می کنیم ،اما در مورد احکام که فرمودید نهایتا به عقل خودتان رجوع میکنید اصل تقلید رد میشود! در مسائل شرعی ما سه راه بیشتر نداریم یا برویم علمش را کسب کنیم و عالم شویم و به علم خودمان عمل کنیم یا از کسانی که به این درجه رسیدن تقلید کنیم یا احتیاط کنیم ،رسیدن به درجه اجتهاد کار اسانی نیست و سالها عمر و تلاش علمی را میطلبد که بزرگانی که به این درجه رسیدند پس از سالها تحصیل و علم و تلاش به این مرحله رسیدند که احکام شرعی را با قواعد خاص خودش استنباط میکنند ،بنده یک پیشنهاد برای شما دارم ،یکی از مسائل شرعی یا همین مساله را پیگیری کنید ببنید چگونه به این حکم رسیدند!از انجایی که بنده شما را فرد منطقی و دنبال پیدا کردن حقیقت دیدم حتما به جواب خیلی از شبهات و سوالاتی که شاید برایتان پیش آمده خواهید رسد،موفق باشید التماس دعا

next;544221 نوشت:
با سلام و عرض ادب خدمت یکایک عزیزان
nothing و marzie_70 عزیز اگه اجازه بدین من یه مثال بهتر برای هر دوتون دارم
فرض بر اینکه خدا و پیامبری وجود نداره جناب nothing بقول دوستمون سواد من از هر دو شما پایین تره بیایید پیامبری را که به ما اسمش رو معرفی کردن پیامبر بذاریم x
آیا گفته هایی که در احادیث یا قرآن برای ما انسان ها اومده ضرری برای ما داره؟ سیگار برای بدن مضره؟مشروبات الکلی برای بدن مضره ؟ و هزار گفته های مثل هم اگه با عقل و منطق بهش فکر کنی میبینی چیزی نیست که به ضرر تو گفته شده پس چرا با عقاید مردم بازی کنیم و بخواهیم منحرف کنید
بزرگواران بعضی ها بار ها اومدن و خواستن منحرف کنن ذهن آدمو سوالشم همینه که
شما که خدا رو قبول داری بگو ببینم انسان از کجا اومده؟آدم و حوا از کجا اومدن؟
در جواب چنین اشخاصی بیشتر خودمو آزار نمیدم و با یه مثال ساده خلاص:
یک تیکه گوشت رو بذاری یه جایی و بعد از چند روز میبینی از اون یه تیکه گوشت که بی جان هم هست موجودات زنده ای به نام (کرم) بوجود میان در حالی که کرم موجودیه جان دار چجوری بوجود اومده؟ عزیزان من، خدا بی انتهاست و سعی نکنید با حرفای پیش پا افتاده خدا رو محدود کنید و بدروغ جلوه بدید

ممنون از لطفتون ولی من متوجه خطابتون به خودم نشدم

یارب;544470 نوشت:
بنده یک پیشنهاد برای شما دارم ،یکی از مسائل شرعی یا همین مساله را پیگیری کنید ببنید چگونه به این حکم رسیدند!از انجایی که بنده شما را فرد منطقی و دنبال پیدا کردن حقیقت دیدم حتما به جواب خیلی از شبهات و سوالاتی که شاید برایتان پیش آمده خواهید رسد،موفق باشید التماس دعا
سلام خب منم دقیقا همینو خواستم از تمام کاربرا دیگه....یعنی من با عقل با کلی دلایل محکم ثابت کردم بوسیدن نامحرم روزه رو باطل میکنه و گفتم اگه اشتباه می کنم شما هم باید دلایل مراجع بزرگوار را بیاورید که چرا اینگونه است ولی کسی فعلا هیچ دلیلی نیاورده که دلایل منو رد کنه...اصلا این مطلب در قران هم بود و خدا مستقیم می گفت بوسیدن نامحرم حرامه ولی روزه رو باطل نمی کنه بازم من می گفتم خدا از حرمتش در گذشته وگرنه اصلش حرامه و روزه رو هم باطل می کنه دقیقا مثل مباشرت با زنان در ماه رمضان که در قران امده که اصلش باطل می کنه اما خدا بسبب ضعف بیش از حد ما گذشته و حرمتش رو نادیده گرفته و موجب باطل شدن روزه نکرده و حلالش کرده ....یعنی در کل نه تنها شک ندارم مبطل روزه هست بلکه یقین دارم اما شک من در اینه که شاید خدا واقعا از حرمت این حکم گذشته و موجب بطلان روزه قرار ندادش.....لذا چون فعلا دلیلی محکم تر از دلایل خودم در همین ندیدم و کسی نیاورد در این سایت فعلا نمی تونم بپذیرم موجب باطل شدن نمیشه چون شما فقط حرف بی دلیل زدید و مثال های زیبای منو که دلایلم بود رو نادیده گرفتید و کسی قادر به پاسخ نبوده...

nothing;544549 نوشت:
سلام خب منم دقیقا همینو خواستم از تمام کاربرا دیگه....یعنی من با عقل با کلی دلایل محکم ثابت کردم بوسیدن نامحرم روزه رو باطل میکنه و گفتم اگه اشتباه می کنم شما هم باید دلایل مراجع بزرگوار را بیاورید که چرا اینگونه است ولی کسی فعلا هیچ دلیلی نیاورده که دلایل منو رد کنه...اصلا این مطلب در قران هم بود و خدا مستقیم می گفت بوسیدن نامحرم حرامه ولی روزه رو باطل نمی کنه بازم من می گفتم خدا از حرمتش در گذشته وگرنه اصلش حرامه و روزه رو هم باطل می کنه دقیقا مثل مباشرت با زنان در ماه رمضان که در قران امده که اصلش باطل می کنه اما خدا بسبب ضعف بیش از حد ما گذشته و حرمتش رو نادیده گرفته و موجب باطل شدن روزه نکرده و حلالش کرده ....یعنی در کل نه تنها شک ندارم مبطل روزه هست بلکه یقین دارم اما شک من در اینه که شاید خدا واقعا از حرمت این حکم گذشته و موجب بطلان روزه قرار ندادش.....لذا چون فعلا دلیلی محکم تر از دلایل خودم در همین ندیدم و کسی نیاورد در این سایت فعلا نمی تونم بپذیرم موجب باطل شدن نمیشه چون شما فقط حرف بی دلیل زدید و مثال های زیبای منو که دلایلم بود رو نادیده گرفتید و کسی قادر به پاسخ نبوده...

ببخشيدا يدا ولي شما زيادي به خودتون مطمئن هستيد تمام مثال هاتون زيبا و قوي و مطابق با عقل كلي ولي بقيه مثال هاشون ناقص و بي منطق و مخالف عقل فكر نميكنيد نگاه همراه با تعصب هستش ؟؟؟؟!!!!!!

nothing;544296 نوشت:
هیچی دیگه وهابی هم شدم....شما بیش از حد دارید بد برداشت می کنید من گفتم ممکنه احادیث پیامبر تحریف شده باشه و ما نباید طبق عقل صد در صد هر حرفی که به پیامبر نسبت داده شده رو بی چون و چرا بپذیریم...برای مثال من میگم پیامبر فرموده بوسیدن نا محرم روزه را باطل می کند پس شما بپذیر شما میگی سند بیار من می گم فلان کتاب و فلان کتابه شما میگی جعلیه چون با عقلت سنجیدی منم با عقلم و طبق قران و کثیر احادیث سنجیدم بوسیدن نامحرم روزه رو باطل میکنه شما ها دارید کلا بوسیدن نامحرم رو حلال می کنید....مراجع بزرگوارند درست اما معصوم نیستند که چه بسا یه نادان سنگی را در چاهی می ندازه که میلیون ها عاقل نمی تونن در بیارن....هرقدرم یک نفر در یک زمینه ماهر باشه صد در صد مهارتی ولو ساده رو ممکنه بلد نباشه که فردی فوق العاده ضعیف تر از او بلده..

ببینید اینکه چه احادیثی تحریف شده و چه احادیثی تحریف نشده و درسته کار من و شما نیست اینا همه علم داره من از روی عقل خودم چیزی رو قبول نکردم...

ببینید ما شیعه هستیم و اگه ادعایه شیعه بودن می کنیم باید یه سری احکام اصلی رو قبول کنیم یکیش اینکه بعد خدا و پیامبر و معصومین باید از مراجع دینی تقلید کنیم یا اینکه خودتون توش علم پیدا کنید و مرجع باشید و دیگه از کسی تقلید نکنید ...

ذهنیت شما برای همه ی ما پیش اومده مثلا خیلی از حکمایی که راجع به زن ها دادند همیشه برام سوال میشده و حتی خیلی جاها باهاش مخالفت می کردم ولی خب خدا بهم واقعا لطف می کرد و جوابمو جلوم می ذاشت مثلا همیشه می گفتم چرا باید ارث زن و مرد فرق کنه یا دیه مرد بیشتر از زن باشه ولی وقتی تحقیق کردم دیدم اتفاقا همه ی اینا به نفع زن هاست مثلا مردی که میمیره دیه اش می رسه به زن و بچش ولی زنی که میمره دیه اش می رسه به شوهرش پس در واقع به نفع یه زن شد من قبلا این حکم رو می ذاشتم رویه اینکه ارزش زن رو پایین تر مرد می دونن که اینجوری گفتن ولیی فلسفش خیلی ساده بود ولی من بخاطر اینکه تعصب داشتم و برام هضم نمی شد نمی تونستم قبول کنم

درسته که من قبول نمی کردم ولی خب هیچ دلیلیم برایه ردش نداشتم منم حس می کردم تویه احادیث و روایت تحریف شده که این حکم رو دادن و فقط چون مراجع خودشون مرد بودن اینو گفتن ولی خب الان خجالت می کشم از فکرایه اون موقعم ... من اگه می خواستم چیزی رو ثابت کنم وظیفم این بود که برم تحقیق کنم و اگه بازم قانع نشدم همم بهم می گفتن خب خودت برو درسشو بخون و به اجتهاد برس فکر که می کردم می دیدم خب راست می گن ... خودم و فکرم رو انقدر ناقص می دونستم که چیزی برای گفتن نداشته باشم

ببینید اینکه بوسه روزه رو باطل نمی کنه دلیل بر حلال بودنش نیست کسی نمی خواد چیزی رو حلال کنه همه ی ما فقط داریم می گیم هر گناهی دلیل نمیشه که روزه باطل بشه حتی بعضی چیزایی که روزه رو باطل می کنه اصلا ذاتش گناه نیست مثلا ببخشید بالا آوردن گناه نیست ولی خب روزه باطل میشه

پس چیزی که تو ذهن شماست به نظر من اینکه گناه ارزش روزه رو کم میکنه چرا باطل نمی کنه خب دیگه این به ما ربطی نداره اتفاقا این لطف خداست اگه با هر گناهی روزه آدم باطل بشه که خب شاید هیچ روزه ای قبول نباشه ... شما می تونی بری دنبال فلسفش بگردی و از خدا کمک بخوای که راه پیدا کردن دلیلش براتون هموار بشه شک نکنید چون عنادی ندارید و دنبال دلیلید خدا کمکتون می کنه

و اینکه گفتید طبق قرآن و کثیر احادیث این رو برداشت کردید خب چه آیاتی از قرآن و چه احادیثی؟ و اینکه دلیل نمیشه هر برداشتی که ما داریم درست باشه

و یه نکته ی دیگه هر مثال زیبایی( به قول خودتون ) جایگاه درستی نداره اصلا قرار نیست ما اینجوری حکمی کنیم که چطور یه قاشق غذا روزه رو باطل می کنه یه بشقاب غذام باطل می کنه پس چرا زنا باطل می کنه ولی بوسه نمی کنه به نظر من بیشتر اینکه زیبا باشه اشتباهه وقتی میگید غذا خب غذا ، غذاست اصلش یه چیزه اصلن یه دونه برنج باطل می کنه ولی بوسه ذاتش با زنا فرق داره چرا یه خواهر برادر می تونن همه ببوسن(بدون قصد لذت) ولی کار دیگه ای نمی تونن بکنن

بله اگه بوسم شما رو برسونه به اوج لذت اون وقت حکمش برا باطل شدن روزه یکی میشه اصلا چرا بوسه، نگاه کردن به یه عکس که با شما این کار رو بکنه همون طور که غذا خوردن اگه حواستون نباشه که روزه اید روزتون رو باطل نمی کنه ولی به عمد باطل می کنه

marzie_70;544554 نوشت:
و یه نکته ی دیگه هر مثال زیبایی( به قول خودتون ) جایگاه درستی نداره اصلا قرار نیست ما اینجوری حکمی کنیم که چطور یه قاشق غذا روزه رو باطل می کنه یه بشقاب غذام باطل می کنه پس چرا زنا باطل می کنه ولی بوسه نمی کنه به نظر من بیشتر اینکه زیبا باشه اشتباهه وقتی میگید غذا خب غذا ، غذاست اصلش یه چیزه اصلن یه دونه برنج باطل می کنه ولی بوسه ذاتش با زنا فرق داره چرا یه خواهر برادر می تونن همه ببوسن(بدون قصد لذت) ولی کار دیگه ای نمی تونن بکنن

بله اگه بوسم شما رو برسونه به اوج لذت اون وقت حکمش برا باطل شدن روزه یکی میشه اصلا چرا بوسه، نگاه کردن به یه عکس که با شما این کار رو بکنه همون طور که غذا خوردن اگه حواستون نباشه که روزه اید روزتون رو باطل نمی کنه ولی به عمد باطل می کنه

خوبه دوست گرامی بالاخره شما اعتراف کردید موجب باطل شدن روزه میشه... مثال شما دقیقا نقض حرف خودتونه یه دونه برنج باطل می کنه کل بشقابم باطل می کنه رو شبیه بوسه و زنا نامحرم نمی دانید درصورتی که مثل اینکه شما داری خوردن رو یک چیز می دونی که یک برنج یا یک بشقلب باطل می کنه و یک چیزه خب عزیز جان بی شک بوس بر نامحرم زنای لب و نگاه به نامحرم زنای چشم هست که اینم در احادیث امده و حرف من نیست پس شما فعلا اولین نفری بودید که دلیل اورد ولی بازم بوضوح رد شدید چون دقیقا احادیث می گویند هرچیزی زنایی دارد زنای چشم و زنای گوش زنای لب و غیره... پس همونطور که یه دونه برنج خوردن یا یک بشقاب برنج خوردن باطل می کنه زنا هم زناست باطل می کنه:Kaf:

marzie_70;544554 نوشت:
اگه با هر گناهی روزه آدم باطل بشه که خب شاید هیچ روزه ای قبول نباشه
این جواب شما بسیار زیبا بود جای تفکر و تدبر داره....که شبیه حرف من میشه که اگرم باطل نکنه بسبب این است که خدا از حرمت این گناه و موجب باطل شدن روزه گذشته وگرنه اصل بر این بوده که موجب میشه.....ممنون از این جمله زیباتون

کاربر گرامی شما از کجا به این یقیین رسیدید؟ آیا تمام مراحلی را که برای استباط یک حکم شرعی لازم است تا فردی به آن حکم دست پیدا کند را طی کردید؟آیات قرآن تفسیر دارد و به راحتی نمی توان از آن حکم استخراج کرد! آگر اینگونه بود که دیگر نیازی به تقلید نیود خودمان عقل داریم!نه تنها در زمینه احکام در تمام امور زندگی ! اصلا نیازی به این همه دکتر و مهندس و متخصص در زمینه های مختلف هم نبود،من اگر تب داشته باشم چشمم هم اشک بایید گلویم هم بسوزد چونکه در کتاب پزشکی علائم سرماخوردگی این چند تااست عقلم میگوید سرما خوردم !ولی میروم دکتر ،دکتر یک بیماری دیگری تشخیص میدهد اما من بگویم چون عقلم این را میگوید پس درست است؟! بله وقتی می توانیم بگوییم عقل ما این را میگوید که همه معلومات لازم به آن موضوع را داشته باشیم،زیرا عقل با توجه به معلوماتش است که نظر میدهد ،گاهی ممکن است یک پودر سفید را به من نشان دهند بگویند این چیست؟ من میپرسم شیرین است یا شور ؟میگویند شوراست، من هم با علم محدودی که از پودر ها دارم میگویم نمک است! درحالی که نمک نبوده بلکه یک پودر سمی شبیه به نمک بوده ،این را من تشخیص نمیدهم زیرا معلوماتش را ندارم تا بتوانم نمک را از پودرهای دیگر تشخیص دهم بلکه متخصص آن تشخیص میدهد،بنده حقیر به همین دلیل گفتم بروید خدمت یکی از مراجع و بفرمائید این حکم را چگونه اثبات کردید آنوقت کاملا قانع میشوید که دارید اشتباه میکنید! اما با این قاطعیتی که میفرمایید یقیین دارید احساس میکنم شاید تاحدودی علم و تخصصش را دارید پس اگر امکان دارید بفرمایید مراحل استنباط یک حکم شرعی از قرآن چیست،؟ یک سوال دیگر هم از شما دارم درقرآن داریم «يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْديهِم‏‏ - دست خدا بالاتر از دست‌های آنان است». عقل بنده طبق این آیه میگوید خدا دست دارد، اما متخصصین در دین میگویند خداوند دست و پا ندارد! میتوانم از شما بزرگوار تقاضا کنم برایم اثبات کنید خدا دست و پا ندارد! اگر نداشت که در قرآن نمیگفت؛ اپلطف میفرمائید اگر برایم اثباط بفرمائید ببخشید سوال دیگری هم دارم طبق آیه ای که با عقلتان بطلان را اثبات فرمودید منظور خدا از این ایه مباشرت در شبها بوده یا روزها ؟قبل ازافطار بوده یا بعد افطار؟منظور ازمباشرت حرق زدن و رفت و آمد بوده یا رابطه های جنسی؟طبق این آیه که فرمودید ایه قران بیان گر این است که/ای یندگان من مباشرت با زنان در ماه مبارک رمضان حلال شد و خدا می دانست که شما نمی توانید خود را کنترل کنید لذا از حرمت این کار گذشت/

Nahal;544565 نوشت:
خب از نظر شما دليل نياوردن من كه خوندم كلي دليل بود شايد شما دنبال يه دليل خاص تو ذهنت هستي كه ساير دلائل قانعت نميكنه
در ضمن کسی دلیل نیاورد و همه می گفتن چون مراجع گفتند باید بپذیریم و علمش رو نداریم باید تقلید کنیم این جواب کلیه نه جواب دلایل من...برای مثال یک دوست گرامی که تنها فردی بود که جواب داد چنین گفت در پاسخ شماره 45 و خیلی محکم و زیبا با احادیث جواب گرفت و کامل واضح است رد دلیلش بر دلیلم اشتباه بود

nothing;544576 نوشت:
عجبا....خانم کمی با دقت تر بخونید لطفا مطالب منو....من گفتم تفکر و تدبر می کنم در مراجع بزرگوار و عقلم هم شریکه یعنی همش باهم من هرگز نگفتم فقط عقلم بلکه من از جاهل ترین ادمها هم علم می اموزم چه برسه مراجع عالی قدر اسلام

با دقت ميخونم اتفاقا بحث علم اموزي با تقليد فرق ميكنه هاااااا شما ميگي از نظر من بؤسه مبطل هست مراجع ميگن نيست شما ميگي من عقلم ميگه هست خب الان اينجا تقليد چه جايگاهي داره؟:Moteajeb!:

من چند تا سوال پرسیدم و از شما دلیل میخواهم این جواب شما دلیل نشد ! برایم دلیل بیاورید

لطفا ضمن پاسخ به سوالات قبلم برای بنده دلیل عقلی بیاورید که منظور از مباشرت در این ایه بوسیدن نامحرم است که روزه را باطل میکند

شما فرمودید دلایل زیبایی اوردید میشود با همان دلایل زیبایتان بفرمائید کجای این ایه گفته روزه باطل میشود؟البته بادلایل عقلی برایم پاسخ دهید،لطفا بادلایل عقلی بفرمائید منظور از مباشرت شب است یا روز،؟شما روی این ایه نظر دادید خوشحال میشوم دلایلتان را یفرمائید،پس شما اول لطف کنید حرفتان را اثبات بفرمائید تا بعد بشود آن را رد یا تثبیت کرد

شما دقیقا طبق کدام ایه این مطلب را اثبات میفرمائید؟ شاید اصلا حرف شما صد درصد درست باشند و بنده الان بخواهم ان را بپذیرم لطف کنید با ایه و حدیث برایم اثبات کنید بوسیدن نامحرم بدون اینکه فرد به اوج لذت جنسی برسد مبطل روزه است؟

یارب;544584 نوشت:
لطفا ضمن پاسخ به سوالات قبلم برای بنده دلیل عقلی بیاورید که منظور از مباشرت در این ایه بوسیدن نامحرم است که روزه را باطل میکند
فدات شم یا رب من چنین چیزی رو نگفتم من منظورم از اوردن این ایه این بوده که بگم ممکنه مثل مباشرت با زنان که خدا در قران زده بسبب ضعف ما از حرمتش گذشت و حلالش کرد و در اصل حرام بوده این مثال رو گفتم شاید به این صورت من اشتباه می کنم و بوسه موجب باطل شدن روزه نمیشه بسبب ضعف ما بر این عمل که فکرم نکنم ضعف باشه حالا نگاه به نامحرم اره خیلیا ضعف دارن و میشه لطف خدارو دونست که از حرمت شکنی بیش از حد افراد این حرام رو موجب باطل شدن روزه قرار نداده اما بوسه یه جسارت خیلی تندیه و با کمی وجدان و ترس از خدا و عشق به خدا میشه مهارش کرد و نیازی نیست خدا از حرمتش بگذره...یعنی فقط شک من در اینه که نکنه بوسه نامحرم هم بسبب حرمت شکنی بیش از حد ما خدا از موجب باطل شدن روزش بگذره وگرنه اصلش حرامه و موجب باطله...برای درک بهتر مثال وقت استراحت پدر و بازی فرزند را مطالعه کنید در پاسخ های قبلم ممنون....اما در مورد همون ید الله خودتون می دونید جوابشو ومن جواب سوال کسی رو که جوابشو می دونه نمی دم

یارب;544591 نوشت:
شما فرمودید دلایل زیبایی اوردید میشود با همان دلایل زیبایتان بفرمائید کجای این ایه گفته روزه باطل میشود؟البته بادلایل عقلی برایم پاسخ دهید،لطفا بادلایل عقلی بفرمائید منظور از مباشرت شب است یا روز،؟شما روی این ایه نظر دادید خوشحال میشوم دلایلتان را یفرمائید،پس شما اول لطف کنید حرفتان را اثبات بفرمائید تا بعد بشود آن را رد یا تثبیت کرد
برادر گلم خود ایه داره میگه و مباشرت برای شما با زنان در ماه رمضان حلال گردید و خدا از حرمتش گذاشت و می دانست شما نمی توانید....البته بازم من نگفتم این حکم موجب باطل شدن روزه میشه من فقط با این ایه خواستم بگم که برخی مبطلات و محرمات رو خدا بسبب ضعف شدید انسان ها حلال و موجب باطل نشدن قرار میده.....عقلی یعنی اینکه روزه که میگیری تمام اعضا باید روزه باشند در ثانی مباشرت هم چون در اصل حرام است ولی خدا از حرمتش گذشته و اکنون حلال است مانعی ندارد وگرنه در اصل موجب ابطال است چون حرامه

باز سوالم را تکرار میکنم شما دقیقا طبق کدام ایه این مطلب را اثبات میفرمائید؟ شاید اصلا حرف شما صد درصد درست باشند و بنده الان بخواهم ان را بپذیرم لطف کنید با ایه و حدیث برایم اثبات کنید بوسیدن نامحرم بدون اینکه فرد به اوج لذت جنسی برسد مبطل روزه است؟مطالبی که شما میفرمائیئ کاملا ازنظر اخلاقی درست است اما در یک مطلب گیر کردید که منتظرم ان گره برایتان باز شود، بحث خوبی است اگر پیش برویم با کمک هم انشاالله ان گره برایتان باز میشود

در مورد آیه مباشرت هم فرمودید:خود ایه داره میگه و مباشرت برای شما با زنان در ماه رمضان حلال گردید و خدا از حرمتش گذاشت و می دانست شما نمی توانید.
بنده پرسده بودم کجای ایه گفته روزه باطل است ؟زیرا من جایی در این ایه بطلان ندیدم شما کجای آیه دیدید که فرمودید خود آیه میگوید ، آیه در مورد حرام و حلال بودن صحبت کرده نه در مورد بطلان !

یارب;544608 نوشت:
در مورد آیه مباشرت هم فرمودید:خود ایه داره میگه و مباشرت برای شما با زنان در ماه رمضان حلال گردید و خدا از حرمتش گذاشت و می دانست شما نمی توانید.
بنده پرسده بودم کجای ایه گفته روزه باطل است ؟زیرا من جایی در این ایه بطلان ندیدم شما کجای آیه دیدید که فرمودید خود آیه میگوید ، آیه در مورد حرام و حلال بودن صحبت کرده نه در مورد بطلان !
دوست عزیز پست 62 جواب شمارو دادم دیگه از این بهتر توضیح دادن رو توانایی ندارم...معذرت....ولی درکل شما دارید بحث جدیدی باز می کنید من که از اوردن این ایه نخواستم به باطل بودن بوسه برسه یا نرسم و دلیل اوردن این ایه رو هم که گفتم حالا بذار شما همون بحث قبلی باشه و بحث تو بحث نشه بهتره....از طرفی این سوال شما شبیه سوال بوسه است و جواباش رو میشه با کمی اندیشه و جاسازی مفهایم دوسوال مطابقت داد و بپاسخ رسید بهتره بحث تو بحث نشه شما کلا بحث رو چند باره کلا می خوای عوض کنی اینطوری که نمیشه من که مرجع تقلید نیستم که باید جواب بدم و صد البته این تاپیک برای بوسه و روزه ان باز شده و سوالاتی شبیه ان نه اینکه کلا شما کامل یه بحث جدید باز کنی....هرچند جواب شما از نظر من داده شما بهرحالل ممنون و معذرت از شما بزرگوار الانم باید برم ببخشید

بنده قصد نداشتم بحث جدیدی را باز کنم میخواستم گره بحث باز شود اما اصلا کار به این آیه هم ندارم من با اصل سوال و صحبت شما که در مورد بوسیدن و بطلان روزه فرمودیدکار دارم بنده تقاضای زیادی از شما ندارم فقط از از شما میخواهم بفرمائیدجمله ای که فرمودید بوسیدن نامحرم روزه را باطل میکند را طبق کدام ایه فرمودید؟ و برای بنده جمله خودتان را اثبات بفرمائید زیرا اگر من بخواهم حرف شما را بپذیرم باید برایش دلیل داشته باشم ،درسته؟ پس لطفا طبق ایات و روایت جمله ای که فرمودید را برای من اثبات بفرمائید ،باتشکر از لطف شما

nothing;544575 نوشت:
دوست خوبم پاسخ دادن به این سوالی که هم من می دانم و هم شما می دانی ضروری نیست......ونیازی نیست میزان علم منو بقران بسنجید همین بس که می دانم شما جوابش را می دانید.....کاری نداره که شما با مراجع بزرگوار یا خودت یا هرکس که می خواهی دلایل منو رد کن....شما چه کار داری من از کجا بیقین رسیدم خب از خدا ادم بیقین می رسه دیگه....مهم اینه که من دلیل زیبایی اوردم و تاکنون یک نفر برای رد ان اقدام کرد که در پاسخ 45 با احادیث ان را رد کردم طوری که براحتی قابل حس باشد و نتواند زیرش بزند پس منطق من درسته چون دلیل اوردم و فقط از شما رد دلیل خواستم چون شماها ادعا دارید بوسه نامحرم روزه رو باطل نمی کنه...اما من میگم دلیل بیارید شما می ری سراغ دکتر و سرما خوردگی....من وقتی از شما دلیل مراجع را می خواهم و شما جواب ندادید فعلا....پس طبق مثال دکتر و سرماخوردگی فعلا من دلیل اوردم که سرما خوردم و دکترا در برابر دلیل من جوابی ندارند که ردش کنند و فقط می گویند نه سرما نخوردی و من می گم چرا دلیل ندارن....خودتونو سرزنش کنید نه منو...

چه جالب شما یه چیزی خودتون می گید بعدم خودتون کیف می کنید از جوابتون
میشه بگید حدیثی که آوردید ربطش به مبطلات روزه چی بود؟کجای این حدیث گفته بوسه روزه رو باطل می کنه؟زنای بوسه رو میشه برای من توضیح بدید؟
برادر من یه سوال می کنم اول اینکه قصد شما از این حرف چیه؟واقعا دارید دنبال دلیل می گردید یا اینکه فقط می خواین حرف خودتون رو به کرسی بنشونید؟

اگه مورد دوم هست که من با شما هیچ بحثی ندارم چون برای من فرقی نمی کنه شما قبول بکنید یا نکنید اگه تا اینجام اومدم فقط چون فکر می کردم شما از روی اینکه بعضی چیزارو اشتباه برداشت کردید جوابتون رو دادم و مهم تر از اون برایه این بود که بهتون بگم اگه یه نفر میاد یه سوال شرعی میکنه ما حق نداریم اون چیزی رو که خودمون فکر می کنیم در جواب بهش بگیم وگرنه اصلا برای چی اون شخص میاد می پرسه باید به عقل خودش رجوع می کرد و جواب می گرفت و هیچ کسم حق نداشت بهش بگه چرا اینو برداشت کردی اصلا شاید اون آدم بیاد بگه من با عقلم اینجوری می فهمم که بوسیدنه کسی که دوسش دارم حقمه و من از آیات قرآن اینجوری برداشت کردم که خدا رحیم و مهربونه پس منو درک می کنه پس گناهی نداره اون وقت شما به هیچ وجه حق نداری بهش خورده بگیری چون با عقل خودش رسیده به این مورد
جناب nothing کسی که میاد همچین سوالی می کنه می خواد حکم خدا و شرع بدونه نه تراوشات ذهنی شما رو
فکرایه شما برایه خودتون مهمه و ارزشمند ولی حق ندارید تو جواب کسی که می خواد حکم یه چیزی رو بدونه اینو بگید اونم بدونه سواد دینی و تحقیق تو این زمینه و اونم با این قطعیت

در ضمن پاسخ 62 شما برای بنده قانع کننده نبود چون شما فرمودید "در ثانی مباشرت هم چون در اصل حرام است ولی خدا از حرمتش گذشته و اکنون حلال است مانعی ندارد وگرنه در اصل موجب ابطال است چون حرامه " و من نمیدانم شما از کجا فهمیدید در اصل باطل است1! چون خداوند سخنی از بطلان نیاورده است! اما فعلا برای اینکه به قول شما بحث جدیدی باز نمیشود از این بحث میگذرم هرچند گره شما در همین جمله ای است که زیر ان خط کشیدم! اما دیگر کاری به این ایه ندارم و فقط از شما میخواهم طبق ایات و روایات برای بنده اثبات بفرمائید که بوسیدن نامحرم روزه را باطل میکند

یارب;544635 نوشت:
بنده قصد نداشتم بحث جدیدی را باز کنم میخواستم گره بحث باز شود اما اصلا کار به این آیه هم ندارم من با اصل سوال و صحبت شما که در مورد بوسیدن و بطلان روزه فرمودیدکار دارم بنده تقاضای زیادی از شما ندارم فقط از از شما میخواهم بفرمائیدجمله ای که فرمودید بوسیدن نامحرم روزه را باطل میکند را طبق کدام ایه فرمودید؟ و برای بنده جمله خودتان را اثبات بفرمائید زیرا اگر من بخواهم حرف شما را بپذیرم باید برایش دلیل داشته باشم ،درسته؟ پس لطفا طبق ایات و روایت جمله ای که فرمودید را برای من اثبات بفرمائید ،باتشکر از لطف شما
من که نگفتم از قران گفتم ...گفتم با توجه به دلایلی که اوردم گفتم باطل می کنه یعنی شما این همه دلایل منو نخوندی که دوباره دلیل می خوای از من/من تمام دلایلم رو گفتم و واقعا دیگه توانایی از این واضح تر دلیل اوردن رو ندارم....من که ادعا نکردم باید چیزی که گفتم رو بپذیرید فقط گفتم ممکنه چنین حکمی اشتباه باشه با این دلیلی که اوردم حالا شما بازم دلیل می خوای من ندارم دلیل دیگه ای....من تا دیروز فکر می کردم چنین حکمی رو همه می دونن و خیلی واضح در این سایت اوردم و اصلا فکر نمی کردم این فقط نظر منه و بلکه فکر می کردم این حکم مراجع هم هست اما چون جا خوردم در این پست ها و دیدم نیست لذا موجب گفتگوی بین من و دوستان شد وگرنه من همونطور که گفتم هیچ علمی ندارم و ادعایی ندارم و هرقدرم عاقل باشم نادانم فقط دلیل اوردم و اعتقادمو گفتم نسبت به این حکم والسلام

یارب;544640 نوشت:
در ضمن پاسخ 62 شما برای بنده قانع کننده نبود چون شما فرمودید "در ثانی مباشرت هم چون در اصل حرام است ولی خدا از حرمتش گذشته و اکنون حلال است مانعی ندارد وگرنه در اصل موجب ابطال است چون حرامه " و من نمیدانم شما از کجا فهمیدید در اصل باطل است1! چون خداوند سخنی از بطلان نیاورده است! اما فعلا برای اینکه به قول شما بحث جدیدی باز نمیشود از این بحث میگذرم هرچند گره شما در همین جمله ای است که زیر ان خط کشیدم! اما دیگر کاری به این ایه ندارم و فقط از شما میخواهم طبق ایات و روایات برای بنده اثبات بفرمائید که بوسیدن نامحرم روزه را باطل میکند
گفتم دیگه چون کار حرام کلا اصلش اینه که روزه رو باطل می کنه ولی اکنون باطل نیست چون خدا خواسته و بسبب ضعف ما چنین خواسته یعنی اکنون با توجه بقران حلاله و باطل نمی کنه .......کلا من یقین دارم هرکار حرامی در اصل روزه رو باطل می کنه و این یک چیزه کاملا بدیهی است اما قبول دارم اکنون مثلا خدا بسبب ضعف ما چنین چیزی رو موجب بطلان قرار نداده.....بهر حال همون بهتره بحث دوتا نشه ممنون از شما

nothing;544564 نوشت:
خوبه دوست گرامی بالاخره شما اعتراف کردید موجب باطل شدن روزه میشه... مثال شما دقیقا نقض حرف خودتونه یه دونه برنج باطل می کنه کل بشقابم باطل می کنه رو شبیه بوسه و زنا نامحرم نمی دانید درصورتی که مثل اینکه شما داری خوردن رو یک چیز می دونی که یک برنج یا یک بشقلب باطل می کنه و یک چیزه خب عزیز جان بی شک بوس بر نامحرم زنای لب و نگاه به نامحرم زنای چشم هست که اینم در احادیث امده و حرف من نیست پس شما فعلا اولین نفری بودید که دلیل اورد ولی بازم بوضوح رد شدید چون دقیقا احادیث می گویند هرچیزی زنایی دارد زنای چشم و زنای گوش زنای لب و غیره... پس همونطور که یه دونه برنج خوردن یا یک بشقاب برنج خوردن باطل می کنه زنا هم زناست باطل می کنه

من چطوری به وضوح رد شدم؟:khandeh!:
همون دونه برنج که روزه شما رو باطل می کنه اگه حواستون نباشه روزه اید باطل کننده نیست حالا چه یه دونه چه یه بشقاب
اگه اینو گفتم برایه اینکه بگم هرچیزی حکم و جایگاه خودشو رو داره

اولین پستی که زدید به قدری از ذهن من دور بود که من فکر کردم دارید با این بنده خدا شوخی می کنید اتفاقا کاملا این حکم عقلانی هست گفته شما مثه این می مونه که بگید خب چرا خدا گفته روزه باطل نمیشه اگه حواسمون نباشه روزه ایم و چیزی بخوریم چیزی خوردن چیزی خوردن هیچ فرقی باهم نداره ولی کاملا عقل حکم می کنه که همچین چیزی موجب ابطال روزه نمیشه

خب بوسیدن نامحرم و محرمم نداره جناب اگه شما رو به اوج لذت برسونه روزتون باطل میشه همون طور که زن و شوهر نمی تونن نزدیکی داشته باشن وقتی روزه هستن
اصل حکم چیز دیگه ای هست خدا هیچ جا نگفته گناه روزه رو باطل می کنه

وگرنه کاری که شمام داری می کنی یعنی حکم جدید وارد کردن تو دین اونم با این قطعیت و بدون هیچ دلیلی( بازم میگم چیزایی که شما میگی دلیل نیست هرچند خودتون خیلی دلایلتون رو دوست دارید و لذت می برید ازشون ) گناه هست و روزتون باطله .

marzie_70;544638 نوشت:
چه جالب شما یه چیزی خودتون می گید بعدم خودتون کیف می کنید از جوابتون
میشه بگید حدیثی که آوردید ربطش به مبطلات روزه چی بود؟کجای این حدیث گفته بوسه روزه رو باطل می کنه؟زنای بوسه رو میشه برای من توضیح بدید؟
برادر من یه سوال می کنم اول اینکه قصد شما از این حرف چیه؟واقعا دارید دنبال دلیل می گردید یا اینکه فقط می خواین حرف خودتون رو به کرسی بنشونید؟

اگه مورد دوم هست که من با شما هیچ بحثی ندارم چون برای من فرقی نمی کنه شما قبول بکنید یا نکنید اگه تا اینجام اومدم فقط چون فکر می کردم شما از روی اینکه بعضی چیزارو اشتباه برداشت کردید جوابتون رو دادم و مهم تر از اون برایه این بود که بهتون بگم اگه یه نفر میاد یه سوال شرعی میکنه ما حق نداریم اون چیزی رو که خودمون فکر می کنیم در جواب بهش بگیم وگرنه اصلا برای چی اون شخص میاد می پرسه باید به عقل خودش رجوع می کرد و جواب می گرفت و هیچ کسم حق نداشت بهش بگه چرا اینو برداشت کردی اصلا شاید اون آدم بیاد بگه من با عقلم اینجوری می فهمم که بوسیدنه کسی که دوسش دارم حقمه و من از آیات قرآن اینجوری برداشت کردم که خدا رحیم و مهربونه پس منو درک می کنه پس گناهی نداره اون وقت شما به هیچ وجه حق نداری بهش خورده بگیری چون با عقل خودش رسیده به این مورد
جناب nothing کسی که میاد همچین سوالی می کنه می خواد حکم خدا و شرع بدونه نه تراوشات ذهنی شما رو
فکرایه شما برایه خودتون مهمه و ارزشمند ولی حق ندارید تو جواب کسی که می خواد حکم یه چیزی رو بدونه اینو بگید اونم بدونه سواد دینی و تحقیق تو این زمینه و اونم با این قطعیت

خب عزیز جان منم از اول فکر می کردم کلا فتوای مراجع هم مثل نظر منه دیگه فهمیدم نیست به گفتگو کشید وگرنه مستقیم می گفتم این نظر منه با این دلایل ...خدایی نکرده من که نمی خوام نظرمو تحمیل کنم....داریم بحث می کنیم....حالا من میگم یقین دارم شما میگید اشتباه می کنم وگرنه زوری درکار نیست و خیلی منطقی داریم بحث می کنیم.....اگه از همون اول انقدر محکم نمی گفتم شما هم اینجوری برداشت نمی کردید چون واقعا من فکر می کردم حتی این اعتقاد من دقیقا همه می دونن و نظر مراجعه و با قاطعیت گفتم.....کلا من قانع هم بشم که باطل نمیکنه روزه رو می گم خدا از حرمتش گذشته وگرنه اصلش اینه که باطل می کرده لذا در حکم ان با توجه به ضعف و قدرت ما انسان ها دلیل اوردم ببینم حکمش واقعا چیه و به چه دلیله چون خودمم در فرع کار در شک هستم که باطل می کنه یا نه و در اصل کاره که می دونم باطل میکنه...البته بعد از این همه تعریف امیدوارم منظور منو از حرمت و تغییر حکم خدا با شرایط و فرع و غیره رو فهمیده باشید لذا من دلیل اوردم که از فرع ماجرا هم بیقین برسم که شما دلایلی از مراجع بزرگوار بیاورید که فعلا نیاوردید

marzie_70;544645 نوشت:
من چطوری به وضوح رد شدم؟
چطور رد شدی ها/شما گفتی خوردن یه دونه برنج باطل می کنه کل بشقاب هم باطل می کنه اما بوسه و زنا رو دو چیزه متفاوت می دونید که بوسه باطل نمی کنه و زنا باطل می کنه و این دو را هم صنف هم نمی دونید در صورتی که با روایات ثابت کردم بوسیدن دقیقا یعنی زنای لب و دیدن نامحرم دقیقا یعنی زنای چشم....و این یعنی با زنا مرتبط است و دقیقا نوعی از گناه زنا انجام می شود مثل اینه که یک عدد گندم بخوری باطله کل بشقاب برنج بخوری هم باطله هر دو نوعی خوردنی است خب عزیز اینم هر دو نوعی زنا هست و زنا باطل می کند روزه را......حالا افتاد براتون:ok:

nothing;544650 نوشت:
خب عزیز جان منم از اول فکر می کردم کلا فتوای مراجع هم مثل نظر منه دیگه فهمیدم نیست به گفتگو کشید وگرنه مستقیم می گفتم این نظر منه با این دلایل ...خدایی نکرده من که نمی خوام نظرمو تحمیل کنم....داریم بحث می کنیم....حالا من میگم یقین دارم شما میگید اشتباه می کنم وگرنه زوری درکار نیست و خیلی منطقی داریم بحث می کنیم.....اگه از همون اول انقدر محکم نمی گفتم شما هم اینجوری برداشت نمی کردید چون واقعا من فکر می کردم حتی این اعتقاد من دقیقا همه می دونن و نظر مراجعه و با قاطعیت گفتم.....کلا من قانع هم بشم که باطل نمیکنه روزه رو می گم خدا از حرمتش گذشته وگرنه اصلش اینه که باطل می کرده لذا در حکم ان با توجه به ضعف و قدرت ما انسان ها دلیل اوردم ببینم حکمش واقعا چیه و به چه دلیله چون خودمم در فرع کار در شک هستم که باطل می کنه یا نه و در اصل کاره که می دونم باطل میکنه...البته بعد از این همه تعریف امیدوارم منظور منو از حرمت و تغییر حکم خدا با شرایط و فرع و غیره رو فهمیده باشید لذا من دلیل اوردم که از فرع ماجرا هم بیقین برسم که شما دلایلی از مراجع بزرگوار بیاورید که فعلا نیاوردید

خوشحالم که متوجه شدید و ما رو هم از مقصودتون متوجه کردید

ولی اینیم که شما داری میگی مطمئنی باطل می کنه ولی خدا از حرمتش گذشته رو از کجا داری میگی؟ اگه از رو همون آیه ای که فرمودید می گید که اون قضیه اصلش حلال خداست و بین زن و شوهرا این حکم رو دادند و کار گناه و حرومی نیست که بخواین بگید چون حرومه پس باطله

بوسه و حتی شوخی با نامحرم اصلش حرومه ولی باطل کننده روزه نیست
رسیدن گرد و غبار غلیظ و بالا آوردن گناه نیست و حتی ممکنه دسته خود آدمم نباشه ولی روزه روباطل می کنه

از همین جا میشه فهمید گناه و کار حروم لزومی به ابطال روزه نداره اینکه از ارزش روزه کم می کنه بحث جدایی هست و ربطی به باطل شدن روزه نداره
و اینم بگید خدا کجا گفته گناه روزه رو باطل می کنه لطفا

موضوع قفل شده است