صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا اشرافی‌گری و تجمل در اسلام حرام است !؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  145
  حضور
  1 روز 11 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  221

  آیا اشرافی‌گری و تجمل در اسلام حرام است !؟
  به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
  درود بر همه عزیزانم
  به نظر دوستان, آیا تجمل‌گرایی و اشرافی‌گری در اسلام حرام است یا نه ؟
  من معتقد هستم که حرام نیست به شرطی که به حرام کشیده نشه!
  درخواستم از دوستان این هست که آیه و روایت بی‌آورند تا بررسیشون کنیم تا به نوعی روی عقاید صوفیه خط باطل بکشیم!
  فقط خواهش دارم اینی رو که نوشتم نقل قول نکنید و فقط پاسخ بدهید!
  با سپاس
  شیعیان برای یک بار هم که شده همدل و همسخن شوند, خداوند ظهور امام زمان را از آن‌ها دریغ نخواهد کرد!

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61420  با نام و یاد دوست


  آیا اشرافی‌گری و تجمل در اسلام حرام است !؟

  کارشناس بحث: استاد پیام

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471
  از نظر آموزه‌هاي قرآني، هستي براساس اموري چون عدالت و جمال و حسن آفريده شده است. پس انسان مي‌بايست از اين زاويه ديد به خود و هستي بنگرد و چنين گرايش به هستي داشته باشد.
  اصولا بهره‌مندي انسان در اين فرصت كوتاه عمر، براي شدن‌هاي كمالي، تنها از طريق بهره‌گيري از اين اصول و قوانين كمالي امكان پذير است. اگر انسان خود را در دنيا براي ابديت مي‌سازد، مي‌بايست اين سازه بهترين، كامل‌ترين و زيباترين و معتدل‌ترين‌ها باشد.
  به سخن ديگر، انسان در دنيا مي‌بايست خدايي (متاله) شود تا در آخرت جلوه‌هاي آن را در اشكال گوناگون به تمام و كمال مشاهده نمايد. براي دست يابي به اين عنوان متاله لازم است كه از همه آنچه خداوند از طيبات و كمالات و جمالات آفريده بهره برد. بهره‌مندي درست از اين نعمت‌هاي الهي است كه مصداق درست شكر و سپاس از نعمت است. پس لازم است كه هر انساني از پاك ترين و زيباترين چيزهاي آفرينش بهره‌مند شود تا سير كمالي تحول خود را در محيط پاك و زيبا بپيمايد.
  خداوند در آيه 32 سوره اعراف درباره بهره‌مندي انسان از نعمت‌هاي الهي براي رشد و كمال يابي، در يك جمله تعريضي مي‌فرمايد: «قل من حرم زينه الله التي اخرج لعباده و الطيبات من الرزق» گو چه كسي زينت‌هاي الهي كه براي بندگان خود آفريده و روزي‌هاي پاكيزه را حرام كرده است؟!
  به سخن ديگر، زينت‌هاي الهي و زيبايي‌هاي موجود در دنيا و همه روزي‌هاي پاكيزه براي انسان آفريده شده تا انسان بتواند در مسير شدن‌هاي كمالي از آن بهره گيرد و به كمال مطلق يعني خدايي شدن برسد. بنابراين، حرام كردن و تحريم آنها به معناي كفران و ناسپاسي بلكه خروج از طبيعت و قوانين حاكم الهي بر جهان و هستي مي‌باشد.
  انساني كه سير طبيعي را در چارچوب سنت‌ها و قوانين الهي مي‌پيمايد، گرايش به امور جمالي و زيبايي و زينت‌ها دارد و مي‌كوشد تا آن را به نمايش گذارد. بنابراين، نه تنها گرايش داشتن به تجملات و زيبايي‌ها و زينت‌ها امري طبيعي و مصداق شكر نعمت است، بلكه لازم است تا انسان اين تجملات و زينت‌ها را به نمايش بگذارد و با نهان كردن آن، كفران و ناسپاسي نورزد. از اين رو پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله مي‌فرمايد:
  «ان الله يحب اذا انعم علي عبد ان يري اثر نعمته عليه» «همانا خداوند وقتي نعمتي به بنده‌اي داد، دوست دارد اثر نعمتش را بر او ببيند.»
  خداوند در آيه 77 سوره قصص دستور مي‌دهد كه براي رسيدن به آخرت و كمال مطلق تلاش كند و با بهره‌گيري از تمام نصيب و سهم خويش از دنيا، آن را براي دست يابي به كمالات به كار گيرد لذا به پيامبرش(ص) فرمان مي‌دهد: «و ابتغ فيما آتيك الله الدار الاخره و لاتنس نصيبك من الدنيا» به هر چيزي كه خدا به تو عطا كرده، از قواي ظاهري و باطني و مال و ساير نعمت‌هاي دنيا بكوش تا ثواب و سعادت دار آخرت تحصيل كني و ليكن بهره‌ات را هم از نعم الهي دنيا فراموش مكن.

  از نظر قرآن، همه انسان‌ها اعم از زن و مرد، سفيد و سياه، مومن و كافر از نعمت‌هاي دنيا بهره‌مند هستند؛ هر چند كه در آخرت تمام خوبي‌ها و نعمت‌ها از آن مومنان بهشتي است:
  «قل هي للذين ءامنوا في الحيوه الدنيا خالصه يوم القيامه» بگو اين نعمت‌ها در دنيا براي اهل ايمان است و خالص اينها (يعني لذات كامل) و نيكوتر از اينها در آخرت براي آنان خواهد بود. (اعراف، آيه23)
  به هر حال، تجمل‌گرايي يعني گرايش به زيبايي‌ها و كمالات، گرايش طبيعي و فطري انسان است؛ اما آنچه در اين ميان به عنوان آفت از آن ياد مي‌شود، افراط در تجمل گرايي به شكل يك بيماري رواني و ناهنجاري رفتاري است.
  در ادبيات فارسي وقتي از تجمل گرايي سخن به ميان مي‌آيد، همين رويه افراطي در زندگي است كه از مصاديق اسراف، تبذير و اتراف مي‌باشد. تجمل گرايي همانند رفاه زدگي آسيب‌هاي جدي به ساختار اقتصاد سالم جامعه وارد مي‌كند؛ چرا كه تجمل‌گرايي موجب مي‌شود تا افراد از صرفه جويي و قناعت طبع بيرون روند و با از ميان بردن ثروت و هدر دادن آن، گردش درست اقتصادي را مختل نمايند؛ چنان كه تجمل‌گرايي منفي موجب مي‌شود تا انسان در دام ناسپاسي و كفران نعمت گرفتار آيد و نعمت‌هاي الهي را تباه سازد؛ زيرا اين روحيه و رويه منفي عامل اسراف و تبذير و ريخت و پاش‌ها و از ميان بردن نعمت‌هاي الهي مي‌باشد.


 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  علاقه
  خداواهل بیت ع
  نوشته
  630
  حضور
  27 روز 14 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  2
  صلوات
  4536  نهج البلاغه:خطبه 209 ش1=پس ازجنگ بصره امام علی ع برعلاءالدین وارد شدکه ازیاران امام بودوقتی خانه ی بسیارمجلل ووسیع اورادید فرمود:بااین خانه ی وسیع دراین دنیاچه میکنی ،درحالیکه دراخرت به ان نیازمندتری !؟اری،اگربخواهی میتوانی باهمین خانه به اخرت برسی !دراین خانه ی وسیع مهمانان راپذیرایی کنی،به خویشاوندان بانیکوکاری بپیوندی وحقوقی که برگردن تواست،به صاحبان حق برسانی پس انگاه توباهمین خانه ی وسیع نیزبه اخرت میتوانی برسی.(علاءگفت :ازبرادرم عاصم بن زیادبه شماشکایت میکنم فرمودچه شده اورا؟گفت:عبایی پوشیده وازدنیاکناره گرفته است امام ع فرمود:اورابیاورید.وقتی امد به اوفرمود:) خطبه 209 ش 2:ای دشمنک جان خویش!شیطان سرگردانت کرده ایاتوبه زن وفرزندانت رحم نمیکنی؟تومیپنداری که خداوندنعمتهای پاکیزه اش راحلال کرده ،امادوست نداردتوازانهااستفاده کنی ؟تودربرابرخداکوچکترازانی که اینگونه باتو رفتارکند.(عاصم گفت:ای امیرمومنان !پس چراتوبااین لباس خشن وان غذای ناگواربه سرمیبری؟امام فرمود:)وای برتو!من همانندتونیستم خداوندبرپیشوایان حق واجب کرده که خودرابامردم ناتوان همسوکنند،تافقرونداری ،تنگدست رابه هیجان نیاورد،وبه طغیان نکشاند. به نظرمن درگفتاراهل بیت ع میتونیم درس بگیریم ازهمه نعمتهای خدادرست استفاده کنیم تابه اخرت برسیم هدف اخرته !امااین به معنی گوشه گیری ازدنیانیست وبه معنی استفاده صحیح ازاموال است وحتی ازهرچیزی حتی تجملات میتونیم به اخرت برسیم ولی چشم وهم چشمی درست نیست استفاده نادرست درست نیست به قول جناب پیام افراط گرایی درتجملات خوب نیست.

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  3
  حضور
  1 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  13  ضمن تایید 100% حرفهای دوست بالاییمون ...

  اشراف گرایی
  کلا چیز خوبی نیست ! چه از نظر دینی چه اجتماعی . یعنی اینکه مثلا کسی ماشین 500 میلیونی سوار شه و بقیه براش هیچ اهمیتی نداشته باشن خوب نیست

  اما اینکه کسی ماشین خیلی خوب سوار شه و به اندازه معقول کمک هم به بقیه بکنه به نظر من که ایرادی نداره . زحمت کشیده برای خودش مال و ثروت جمع کرده . میتونه استفاده کنه . اما همونطور که گفتم نه فقط برا خودش . برا خودش + یه عده نیازمند .

  اما بعضی ها اشراف گرا نبودن رو با فقیر مسلک بودن اشتباه میگیرند متاسفانه
  ویرایش توسط ΜαsοοD : ۱۳۹۲/۰۵/۰۵ در ساعت ۲۳:۵۴

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  141
  حضور
  4 روز 4 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  17
  صلوات
  599  سلام

  برا من هم اين مساله هنوز حل نشده ....

  قسمتي از سخنراني حجه الاسلام انجوي نژاد :

  الان خیلی از سیستم روحانیت ما، تجمل را جزء ابزارهای قدرت نمایی اسلام می دانند

  و می گویند باید به گونه ای باشد که وقتی کسی از بلاد خارجه می آید،

  تجمل اسلام و زیبایی زندگی یک مسلمان، این ها را شگفت زده کند!


  به نظرتون اين كار از نظر اسلام جايزه ؟ مثلا يه جاهايي مثل برج ميلان برا جذب خارجي ها درسته اينجور درش تجملات باشه ؟؟

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  3
  حضور
  1 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  13  نقل قول نوشته اصلی توسط ليلة القدر نمایش پست ها
  الان خیلی از سیستم روحانیت ما، تجمل را جزء ابزارهای قدرت نمایی اسلام می دانند

  و می گویند باید به گونه ای باشد که وقتی کسی از بلاد خارجه می آید،

  تجمل اسلام و زیبایی زندگی یک مسلمان، این ها را شگفت زده کند!

  به نظرتون اين كار از نظر اسلام جايزه ؟ مثلا يه جاهايي مثل برج ميلان برا جذب خارجي ها در
  نظر شخصی من :

  اگر منظور ایشون این بوده که یک خارجی باید زندگی مارو طوری ببینه که فکر نکنه اسلام همرو ملزم میکنه به اینکه با امکانات کم زندگی کنند ... خب درسته . اما فکر نکنم منظورشون این بوده باشه که غرورمون به خاطر قشنگی و مال و اوال زندگیمون باشه !
  خیلی هم خوبه یه خارجی بیاد و از کشور ما خوشش بیاد . اسلام هدفش این نیست که ما پسرفت کنیم . هدفش پیشرفت ما هست . اما خب آخه در مقایسه با خیلی از کشورایی که توریست زیاد دارند اصلا ما چیز خاصی نداریم ! همون تورسیت هم نداریم !!

  ولی اگر منظور ایشون از حرفشون جولان دادن بوده باشه ! با توجه به این امکاناتی که تو کشور ما هست ، بلاد خارجه مورد نظر کسی که این حرف رو زده احتمالا هایتی یا امثال اون باید باشه !!!

  خیلی مونده تا به طور کامل به این مسئله برسیم در کل موضوعی نیست که نیاز به فکر داشته باشه فکر کنم !!!!
  ویرایش توسط ΜαsοοD : ۱۳۹۲/۰۵/۰۶ در ساعت ۰۴:۵۱

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  145
  حضور
  1 روز 11 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  221  نقل قول نوشته اصلی توسط ليلة القدر نمایش پست ها
  سلام

  برا من هم اين مساله هنوز حل نشده ....
  به نظرتون اين كار از نظر اسلام جايزه ؟ مثلا يه جاهايي مثل برج ميلان برا جذب خارجي ها درسته اينجور درش تجملات باشه ؟؟
  به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
  به جناب حجت الاسلام انجوی نژاد بگویید اگر نباید در اسلام برای قدرت‌نمایی از زینت‌های الهی (یا همان زینت‌های دنیوی!) بهره ببریم پس چرا حرم‌های امامان و امام‌زادگان را اینقدر تجملاتی می‌سازیم!؟!!؟
  مگر نه برای نشان دادن قدرت اسلام و صلابت و اهمیت و بزرگی ائمه (ص) هست ؟
  شما قبرستان بقیع رو نگاه کنید، به نظر شما کار وهابی‌ها در گرامی‌داشت مادی (چون اونها گرامی‌داشت معنوی ندارند!) پیامبر و اهل بیت خدا (ص) بهتر است یا کار ما شیعیان !؟
  به نظر شما خوب است که یهود و کفار و مشرکین جهان با زر و زیور دنیوی (همان که خداوند زیبا برای مردم بیرون آورده است) مردم ساده لوح جهان رو به سمت دین شیطانی و کفرآمیزی و بی‌دینی خودشان بکشند و آن‌ها را تباه کنند یا خوب این هست که ما که دینمان کامل‌کننده دین خدا (اسلام) هست مردم را به دین خودمان جذب کنیم؟
  بگویید پیامبر گرامی ما و امیرالمومنین با چه وسیله‌ای جز زرق و برق دنیوی قلوب مؤتلفه القلوب رو می‌خریدند ؟
  اینها گفتار صوفیان هست که متاسفانه به جهان شیعه نفوذ کرده است (اصلا اونها به نوعی همرنگ شیعیان هستند!)
  من کتابی رو به نام "مبارزه امام صادق با صوفیان" رو می‌خوندم و با کمال تعجب دو حدیث جعلی به نفع صوفیان رو در اون پیدا کردم! می‌بینید اینها چقدر خطرناک هستند ؟
  اصلا این صفویان که می‌گوییم اینها صوفی مذهب بودند!
  اینها اصلا به قول دو فراماسونر (در کتاب اسرار اهریمن) گفته‌اند که صوفیه فرزند فریماسونری هست!
  فریماسونری رو یهودیان به وجود آوردند (همینطور کمونیست رو و بسیاری چیزهای دیگر رو!) و همینطور صوفی‌گری رو تا با مسلمانان بجنگند.
  با اینکار مسلمانان رو از مال دنیا (همون زینت‌های الهی!) محروم کرده‌اند تا بتونند خودشون رو ثروتمند بکنند!
  به شما قالب کنند که آقا مال دنیا ارزش نداره پول چرک کف دست مردمه، بعد خودشون بگن پول مگه علف خرسه ؟ نعمت خداست روزی خداست که به ما یهود داده و ارث پدر ماست (مثل فلسطین!)
  بعدش در آیه (اعراف:23) خداوند ضمنی اشاره می‌کند که کافران هم به سبب و برکت مومنان از زیورهای دنیوی استفاده می‌کنند!

  يَا بَنِي آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَكُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا ۚ إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ [٧:٣١]
  ای فرزندان آدم! زیورهای خود را نزد هر مسجدی برگیرید و بخورید و بی‌آشامید و گزافه‌کاری نکنید که او گزافه‌کاران را دوست ندارد.
  قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِينَةَ اللَّهِ الَّتِي أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالطَّيِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ ۚ قُلْ هِيَ لِلَّذِينَ آمَنُوا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا خَالِصَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ ۗ كَذَٰلِكَ نُفَصِّلُ الْآيَاتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ [٧:٣٢]
  بگو چه کسی زیورهایی را که یزدان برای بندگانش بیرون آورده و پاکیزه‌هایی را که روزیشان کرده حرام کرده است ؟ بگو این برای کسانی هستند که گرویده‌اند، در زندگانی گیتی و یک‌سره در روز رستاخیز، این‌چنین نشانه‌ها را بر مردمی که می‌دانند تفصیل می‌کنیم
  قُلْ إِنَّمَا حَرَّمَ رَبِّيَ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ وَالْإِثْمَ وَالْبَغْيَ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَأَن تُشْرِكُوا بِاللَّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَانًا وَأَن تَقُولُوا عَلَى اللَّهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ [٧:٣٣]
  بگو خدای من تنها حرام کرده است کارهای ناپسند را چه آشکار کنید چه پنهان کنید و تجاوز به ناراستی و این که انباز بگیرید با یزدان چیزی را که برهانی برای آن فرونفرستاده است و این که بگویید بر یزدان آن چه نمی‌دانید.

  فقط به این آیات نگاه کنید و بخونید و تمرکز کنید مثل اینکه دارید مدیتیشن می‌کنید برید تو فکر!

  اما ساده‌زیستی!!!
  ببینید در روایتی هست که حضرت امام حسین (ص) وقتی به حج می‌رفتند و به پرده کعبه چسبیده و گریه و زاری می‌کردند و از خداوند طلب بخشش می‌کردند مردم گمان می‌کردند که او یکی از ثروتمندان گناه‌کار هست که آمده توبه کند (نگو همان امام حسین شهید خودمان هست!)
  یا در روایتی هست که شیعیانی نزد امام حسن عسکری می‌آیند و می‌بینند که ایشان لباسی بسیار نرم و راحت پوشیده‌اند و کمی ناراحت می‌شوند و ایشان لباس زیریشان را نشان می‌دهند که لباس خشنی بوده است و می‌فرماید که این (یعنی لباس نرم) برای شماست و این زیرین برای خداست!
  یا در مورد امام حسن مجتبی آمده است که ایشان تا سه بار دارایی‌های خود رو در راه خدا صرف کرده‌اند!
  یا اینکه حضرت علی باغ‌های بسیاری داشتند و با ثروتشون شب‌ها به خانه مستمندان و بیوه‌زنان می‌رفتند و به اونها پنهانی کمک می‌کردند (مثل اون روحانی که نقشش رو اکبر عبدی در فیلم رسوایی از مسعود ده‌نمکی بازی کرده بود که من اون لحظه فقط به یاد حضرت علی افتادم! شما روحانیون نمی‌زارید که چهره ائمه رو نشون بدهند!) یا امامان دیگر هم همین کار رو می‌کردند.

  و خلاصه اینکه ثروت رو خرج می‌کردند اونهم در راه خدای بی‌نیاز! یعنی به بندگان نیازمند او می‌دادند
  اما متاسفانه آدم‌هایی هستند که ثروت جمع می‌کنند تا هزار پشتشان را تامین کنند (مثل اردلان خان تمجید!) یا مثل بیل گیتس و دیگران
  اینها باید بفهمند که پول برای خرج کردن هست برای رفع نیاز نه برای انبار کردن بلکه باید به جای ماهی، ماهی‌گیری رو به فرزندانشون به ارث بگذارند!

  از حضرت علی (ص) هست که اگر فقر از دری داخل آمد از در دیگر ایمان خارج می‌شود .
  پس فقر برابر با کفر هست

  حتی در روایت هست که حضرت امام زمان (ص) و یاران ایشون ساده‌زیست هستند! البته اون زمان پولی در کار نیست!
  ولی قطعا مردم دیگر در رفاه زندگی خواهند کرد.

  پس تا می‌تونید پول دربیاورید و خرج حلال بکنید، مثل حضرت سلیمان یا امام سجاد یا ائمه دیگر، نان و ماست بخورید به دیگران گوشت بریان بدهید!

  الان مسئله‌ای در ایران هست به نام "مشکلات اقتصادی" !
  من در روایتی می‌خوندم از حضرت محمد (ص) که ایشان می‌فرمایند : ای مردم! گرانی و ارزانی نرخ‌های شما دست خداوند است!
  من اولش خیلی فکر کردم بعد با خودم گفتم خوب این طبیعی هست چون خداوند جهان رو مدیریت می‌کنه همچنانکه یک مدیر اقتصادی این کار رو می‌کنه!
  مسائل و اشتباهات اقتصادی در ایران بسیار زیاد هستند
  ولی مهمتر از این‌ها این هست که چطوری حلشون کنی!
  وقتی شما مردم مسلمان و شهیدپرور و همیشه در صحنه ایران زمین! بیایید و خدای (سریع الرضاء!) رو از خودتون راضی کنید مطمئن باشید او هم شما رو از هر لحاظ راضی می‌کنه!
  ولی کارهایی که می‌کنید و همینطور کارهایی که برخی از بزرگانتان که مسئولیت‌هایی در دولت و اداره‌جات و هر جا که شغلشان به زندگی شما ربطی داشته باشد می‌کنند خداوند از شما ناخشنود می‌شه و شما هم از او ناخرسند می‌شوید!
  هر وقت تونستید در مورد خدا نه مثل بی‌خداها بلکه مثل باخداها و مومنین فکر کنید و نظر مثبت به او داشته باشید و به بندگان او که موجوداتی مثل شما هستند رحم کنید و او هم به شما نظر مثبت می‌اندازه و بر این حال بسیار بسیار زار نزارتون رحم می‌کنه!

  اینو بدونید که پول به تنهایی ارزشی نداره چنانکه هیچ چیز به تنهایی ارزش نداره بلکه ارزش‌ها چیزها به استفاده درست و مفید از اونهاست.
  شیعیان برای یک بار هم که شده همدل و همسخن شوند, خداوند ظهور امام زمان را از آن‌ها دریغ نخواهد کرد!

 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  145
  حضور
  1 روز 11 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  221  نقل قول نوشته اصلی توسط sonofgod نمایش پست ها
  مثلا يه جاهايي مثل برج ميلاد
  اگر به نفع اسلام و مسلمانان باشه بله خیلی هم خوبه .
  شیعیان برای یک بار هم که شده همدل و همسخن شوند, خداوند ظهور امام زمان را از آن‌ها دریغ نخواهد کرد!

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  141
  حضور
  4 روز 4 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  17
  صلوات
  599  نقل قول نوشته اصلی توسط sonofgod نمایش پست ها
  اگر به نفع اسلام و مسلمانان باشه بله خیلی هم خوبه .
  مي گن :به هنگام ايجاد شهر كوفه، علاوه بر مسجد قصري براي حاكم شهر ساختند. سعد بن ابي وقاص، نخستين حاكم كوفه در 17 ق، قصري در كنار مسجد احداث كرد كه قطر برج‌هاي آن 5/3 متر بود. از آن پس حاكمان كوفه در اين قصر ساكن شدند به جز امام علي عليه السلام كه در قصر و دارالاماره حضور نيافت و در مسجد و منزل خويش به اداره سرزمين‌هاي خلافت اسلامي پرداخت

  خوب پس چرا امام علي (ع) وقتي حاكم شدن نرفتن در قصر دارالاماره خلافت كنن ؟؟
  مگه اين قصر هم نمي تونست جلوه اي از قدرت اسلام باشه در برابر بيگانگان ؟

 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود