تغییر مرجع تقلید

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تغییر مرجع تقلید

با سلام.

من چند وقت پیش، طبق احکام از دو نفر عاقل در مورد مرجع تقلید اعلم سوال کردم که به نظر هر دوشون آیت الله خامنه ای اعلم بودن، حالا بنا به دلایلی میتونم مرجع تقلیدم رو تغییر بدم؟

ممنون.

در پناه حق.

[=impact]
با نام الله

[=impact]
کارشناس بحث: استاد اسراء

0123456;371569 نوشت:
با سلام.

من چند وقت پیش، طبق احکام از دو نفر عاقل در مورد مرجع تقلید اعلم سوال کردم که به نظر هر دوشون آیت الله خامنه ای اعلم بودن، حالا بنا به دلایلی میتونم مرجع تقلیدم رو تغییر بدم؟

ممنون.

در پناه حق.

[=&quot]ضمن عرض ادب و سلام
[=&quot]میدانیم که باید از مرجع تقلید اعلم تقلید نمود وبرای شناخت مرجع تقلید اعلم نیز باید از دونفر عالم خبره در شناخت مرجع اعلم سوال کنید و اگر از این راه به این نتیجه رسیدید که مرجع خاصی اعلم از دیگران است باید از او تقلید کنید و نمیتوانید از او عدول کنید . بله در موارد زیر میتوانید مرجع تقلیدیکه از این راه انتخاب نموده اید را تغییر دهید:
[=Calibri]1- [=&quot]اگر بعدا به این نتیجه رسیدید که نتیجه ی تحقیق شما اشتباه بوده و فرد دیگری اعلم است و مرجع فعلی شما اعلم نیست ،در این فرض واجب است مرجع خود را تغییر دهید و از فرد اعلم تقلید کنید .
[=Calibri]2- [=&quot]اگر از ابتدا به اعلمیت فردی نرسیدید بلکه فقط به این نتیجه رسیدید که چند فرد خاص اعلم هستند از دیگران و بعبارت دیگر چند نفر مساویند در اعلمیت و برتری ندارند نسبت به یکدیگر :در اینصورت اگر از یکی از این افراد مساوی تقلید نمودید و بعدا خواستید از ایشان عدول کنید به دیگری (که مساوی با اوست )فقط در صورتی میتوانید عدول کنید که فردی که در ابتدا انتخاب کرده بودید عدول از مساوی به مساوی را جایز بداند و در تطبیق مساله ی شما بر این مطالب:[=&quot]
[=&quot]اکر رهبری را بعنوان مرجع تقلید اعلم انتخاب نموده اید یعنی در ابتدا به این نتیجه رسیدید که از همه ی مراجع اعلمند ، در صورتی که بعدا خلافش بر شما ثابت شد یعنی به این نتیجه رسیدید که دیگری از ایشان اعلم است ؛باید مرجع خود را تغییر دهید و از فرد اعلم تقلید کنید و اگر بعنوان مرجعی که با (مثلا )دو یا سه نفر دیگر از مراجع دیگر مساوی است ایشان را انتخاب نموده اید در اینصورت عدول از ایشان به دیگر مراجع مساوی منوط به این است که ایشان عدول از مساوی به مساوی را جایز بدانند در حالی فتوای ایشان اینست که:
[=&quot] عدول از مرجع مساوی به مساوی بنا بر احتیاط واجب جایز نیست .
[=&quot]

زمانی که به سن تکلیف رسیدم .....عموی بنده روحانی بودن و هستن ...برام توضیح دادن که باید مرجع تقلید داشته باشی و الی اخر
و گفت 7 تا مرجع تقلید داریم که مورد تایید هست
بنده هم ..متاسفانه و با عرض شرمندگی ..برای انتخاب مرجع ام ...از ده بیست سی چهل استفاده کردم .....
البته عمو جان هم
پیشنهاد دادن از ایت الله مکارم تقلید کنم
اما من اون موقع اهمیت مرجع تقلید و نمیدونستم..
ایا این جور انتخاب کردن صحیحه ...تقلید من درسته ؟

سلام

اگر به هیچ مرجع تقلیدی اعتماد نداشته باشیم و از کسی تقلید نکنیم ایا اشکالی دارد ؟

نقل قول:

زمانی که به سن تکلیف رسیدم .....عموی بنده روحانی بودن و هستن ...برام توضیح دادن که باید مرجع تقلید داشته باشی و الی اخر
و گفت 7 تا مرجع تقلید داریم که مورد تایید هست
بنده هم ..متاسفانه و با عرض شرمندگی ..برای انتخاب مرجع ام ...از ده بیست سی چهل استفاده کردم .....
البته عمو جان هم
پیشنهاد دادن از ایت الله مکارم تقلید کنم
اما من اون موقع اهمیت مرجع تقلید و نمیدونستم..
ایا این جور انتخاب کردن صحیحه ...تقلید من درسته ؟

من هم به همین صورت مرجعم رو انتخاب کردم. اما الان میخوام مرجعم رو عوض کنم. میشه؟؟
اگر عالم بودن فردی زبانزد باشه کافیه؟
اگر اون فرد قبل از اینکه من اتخابش کنم فوت کرده باشن نمیتونم به عنوان مرجع اتخابشون کنم؟؟یکی ایشون و یک نفر هم مرجع زنده؟

بی نظیر;372464 نوشت:
سلام

اگر به هیچ مرجع تقلیدی اعتماد نداشته باشیم و از کسی تقلید نکنیم ایا اشکالی دارد ؟

و علیکم السلام
فکر نمیکنم در لزوم تقلید شک و شبهه ای وجود داشته باشه.
طبیعی است که کسی که دستور آشپزی رو نمیدونه از آشپز سوال میکنه و کسی که دچار بیماری میشه یا باید خودش پزشک باشه یا به توصیه پزشک دارو مصرف کنه، و طبیعی هم هست که به دنبال حازق ترین پزشک بگرده...

و اینکه میفرمایید نمیخواهید از شخص خاصی تقلید کنید میتوانید بین فتاوای مراجعی که اعلمیت از دایره اونها خارج نیست احتیاط کنید )سختگیرانه ترین فتواهای مراجع رو عمل کنید تا یقین حاصل کنید که به دستور شرع عمل کردید، مثلا مرجعی اقسام الکل رو نجس میدونه، مرجع دیگری فقط الکل سفید رو نجس میدونه، مرجعی بنا بر احتیاط نجس میدونه و ... شما اقسام الکل رو مطلقا نجس بدونید(
اگر به طور کلی مایل به اینکار نیستید زحمت بکشید فقه و اصول فقه و تفسیر و حدیث و ... رو تا انتها مطالعه و تحقیق نموده و مسلط بشید تا نیازی به تقلید از کسی نداشته باشید!

سلام
کارشناسان محترم چرا به این تایپیک بینوا سر نمیزنین؟

بنده هم سوال دارم شک کردم بپرسم یا نه!

من در مواردی که مرجعم حکم هایی خلاف عقل حقیر بنده و خلاف خیلی مراجع دادن به اعلمیتشون شک کردم.آیا امکانش هست که از یکی از سه راه انتخاب مرجع، دوباره مرجع انتخاب کنم؟
با تشکر

شمیم الزهرا;374011 نوشت:
سلام
کارشناسان محترم چرا به این تایپیک بینوا سر نمیزنین؟

بنده هم سوال دارم شک کردم بپرسم یا نه!

من در مواردی که مرجعم حکم هایی خلاف عقل حقیر بنده و خلاف خیلی مراجع دادن به اعلمیتشون شک کردم.آیا امکانش هست که از یکی از سه راه انتخاب مرجع، دوباره مرجع انتخاب کنم؟
با تشکر

[=Calibri] ما در همین تاپیک عرض کردیم که : درمواردزیرمیتوانیدمرجعتقلیدیکهازاینراهانتخابنمودهایدراتغییردهید:
1- اگر بعدابه این نتیجه رسیدیدکه نتیجه ی تحقیق شمااشتباه بوده وفرد دیگری اعلم است ومرجع فعلی شمااعلم نیست،دراین فرض واجب است مرجع خود را تغییردهیدوازفرداعلم تقلیدکنید .

اما باید توجه داشته باشید که هیچگاه اینکه :نظرات مرجع با عقل ما نمیسازد و عقل ما حکمت ان را متوجه نمی شود و مانند ان نمیتواند دلیل و نشانه ی اعلم نبودن او شود . اینکه عرض کردیم بعدا به این نتیجه برسید مرجعتان اعلم نیست به این شکل منظور است که مثلا به عده ای از خبره های فقه و فقاهت که تا قبل از ان دسترسی نداشته اید برخوردید و از تحقیق از انها یقین کردید تحقیق قبلی اشتباه بوده و مثلا اقایی که قبلا از او تقلید میکردید و گمان کرده بودید اعلم است ، اعلم نیست .و بطور کلی فتاوای اشخاص را نمیتوانیم ملاک تشخیص اعلمیت انها قرار دهیم .و راه تشخیص اعلمیت منحصر به تشخیص خبره است یا شیاع و مانند ان.

سلام یه سوال در مردو مرجع داشتم اینکه شرایط عوض کردن مرجع در یک موضوع خاص چه طوریه.به گونه ای که در غیر از ان موضوع مرجع قبلیت باقی بمونه.مثلا در مورد نماز شکسته دانشجو به مرجع دیگری مراجعه کنیم بقیه حوضه ها با مرجعیت مرجع قبل باقی بمونه.

سلام

آراز;375524 نوشت:
سلام یه سوال در مردو مرجع داشتم اینکه شرایط عوض کردن مرجع در یک موضوع خاص چه طوریه.به گونه ای که در غیر از ان موضوع مرجع قبلیت باقی بمونه.مثلا در مورد نماز شکسته دانشجو به مرجع دیگری مراجعه کنیم بقیه حوضه ها با مرجعیت مرجع قبل باقی بمونه.

دوست بزرگوار لطفا تاپیک زیر رو مطالعه بفرمایید:

http://www.askdin.com/thread9211.html

شاد و پیروز باشید

التماس دعا دارم:Gol:

آراز;375524 نوشت:

[=&quot]این مساله ای که مثال زدید از موارد احتیاط وجوبی است؛توضیج بیشتر اینکه:

[=&quot]هرگاه مرجع تقلید شما در مساله ای فتوا ندهد بلکه بگوید بنابر احتیاط واجب باید ... و حکم به احتیاط وجوبی کند در این موارد میتواند مقلد به مرجعی که در رتبه ی مساوی مرجع خود است مراجعه کند و اگر هیچ مرجعی را مساوی مرجع خود نیافته باید به مرجعی که در رتبه ی بعد از مرجع خود قرار دارد رجوع کند (که اصطلاحا به او فالاعلم گویند) اما در غیر این مورد اگر بخواهد چند مرجع داشته باشد تبعیض در تقلید باید انجام دهد مثلا در عبادات از یک مرجع و در معاملات از مرججع دیگر و البته باید توجه داشت که در صورتی میتواند چنین کند که هردو مرجع مساوی باشند در هر دو باب یا هرمرجع را در باب مورد نظر اعلم یافته باشد مثلا اقای الف را در معاملات اعلم یافته و اقای ب رادر عبادات و لذا در ان باب بخصوص از او تقلید نماید .

[=&quot][=&quot][=&quot]

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

بنده خیلی وقت بود که مرجع تقلیدم آیت الله مکارم شیرازی بودند.

پس از مدتی با مطالعه برخی از فتواهای آیت الله خامنه ای متوجه شدم که آیت الله خامنه ای معمولا مطالب را با وسعت بیشتری بیان می کنند (یعنی با جزئیات کامل، و نه با یک حرف و یک کلمه) تا حقی ظایع نشود. بعد از مدتی یک مسئله دیگری در مورد ایشان (در مورد استفاده از ماهواره) شنیدم و خیلی خوشحال شدم که بسیار کامل و بدون نقص در این مورد پاسخ دادند و جمع این مورد آخر با موارد قبلی و همینطور رهبر بودن ایشان و همینطور بالاتر بودن مقلدهای ایشان و بسیار موارد برتری دیگر که شنیده بودم، باعث شد که بنده تصمیم بگیرم که مرجعم را از آیت الله مکارم شیرازی به آیت الله خامنه ای تغییر بدم. حالا پس از گذشت چندین هفته به این نتیجه رسیدم که آیت الله بهجت (ره) در بسیاری از فتواها بسیار اعلم ترند. مثلا ایشان گفته اند که موسیقی را به هیچ وجه نباید استماع کرد (یعنی گوش دادن اختیاری)، حتی اگر موسیقی مذهبی باشد. که به نظر من این به اسلام امام زمان (عج) نزدیکتر است. و تقیه در آن دخول ندارد. و خیلی از موارد دیگر که بنده تشخیص می دهم در این موارد به آیت الله بهجت (ره) مراجعه کنم.

آیا به نظر شما:

اولا: تغییر از آیت الله مکارم شیرازی به آیت الله خامنه ای درست بود؟

ثانیا: آیا اگر من مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای باشند و در مواردی از قبیل موارد بالا که گفتم از آیت الله بهجت تقلید کنم آیا کارم اشتباه است؟

ثالثا: اگر من (با عقل ناقص خود) تشخیص دهم که (امروزه) هیچ جایگزین زنده ای برای آیت الله بهجت (ره) که فوت کرده اند وجود ندارد و توضیح المسائل ایشان با توجه به نیازهای شخصی من (مربوط به تکنولوژی روز) کامل است. آیا می توانم کلا همه رو بیخیال بشم :khandeh!: و مرجع تقلیدم رو به آیت الله بهجت (ره) تغییر بدم؟

کلاً قاطی کردم یک راهنمایی بفرمائید :khandeh!:

با تشکر

یا حسین شهید (ع)

اسراء;372362 نوشت:
برای شناخت مرجع تقلید اعلم نیز باید از دونفر عالم خبره در شناخت مرجع اعلم سوال کنید و اگر از این راه به این نتیجه رسیدید که مرجع خاصی اعلم از دیگران است باید از او تقلید کنید و نمیتوانید از او عدول کنید .

سلام
لطفا به این سوال پاسخ بدید.
فرض کنید من نتوانم دو نفر اعلم پیدا کنم
بنده با عقل خودم به این نتیجه رسیدم که شخص دیگری اعلم تر است
من نظرات آن شخص را در خیلی از موارد خواندم و با آن موافق هستم
از طرفی برای انتخاب مرجع تقلیدم هیچ تحقیقی نکردم اصلا نمیدونستم نظرات ایشان چیه ؟
فکر میکردم چون به سن تکلیف رسیدم حتما باید یه مرجع تقلید داشته باشم همین
اما حالا با خیلی از نظرات مرجع تقلیدم مخالفم و به هیچ وجه نمیتوانم آن را بپذیرم یا در آن امور از ایشان تقلید کنم
در این صورت میتونم مرجع تقلیدم را تغییر دهم ؟؟؟ چرا که این انتخاب بدون تحقیق بوده ؟؟؟
و اگر نه، پس تکلیف اموری که در انجام آنها از مرجع تقلیدم پیروی نمیکنم ؟ چیست ؟ گناهی محسوب میشه ؟

با تشکر :Gol::Gol:

ماه نورد;380915 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

بنده خیلی وقت بود که مرجع تقلیدم آیت الله مکارم شیرازی بودند.

پس از مدتی با مطالعه برخی از فتواهای آیت الله خامنه ای متوجه شدم که آیت الله خامنه ای معمولا مطالب را با وسعت بیشتری بیان می کنند (یعنی با جزئیات کامل، و نه با یک حرف و یک کلمه) تا حقی ظایع نشود. بعد از مدتی یک مسئله دیگری در مورد ایشان (در مورد استفاده از ماهواره) شنیدم و خیلی خوشحال شدم که بسیار کامل و بدون نقص در این مورد پاسخ دادند و جمع این مورد آخر با موارد قبلی و همینطور رهبر بودن ایشان و همینطور بالاتر بودن مقلدهای ایشان و بسیار موارد برتری دیگر که شنیده بودم، باعث شد که بنده تصمیم بگیرم که مرجعم را از آیت الله مکارم شیرازی به آیت الله خامنه ای تغییر بدم. حالا پس از گذشت چندین هفته به این نتیجه رسیدم که آیت الله بهجت (ره) در بسیاری از فتواها بسیار اعلم ترند. مثلا ایشان گفته اند که موسیقی را به هیچ وجه نباید استماع کرد (یعنی گوش دادن اختیاری)، حتی اگر موسیقی مذهبی باشد. که به نظر من این به اسلام امام زمان (عج) نزدیکتر است. و تقیه در آن دخول ندارد. و خیلی از موارد دیگر که بنده تشخیص می دهم در این موارد به آیت الله بهجت (ره) مراجعه کنم.

آیا به نظر شما:

اولا: تغییر از آیت الله مکارم شیرازی به آیت الله خامنه ای درست بود؟

ثانیا: آیا اگر من مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای باشند و در مواردی از قبیل موارد بالا که گفتم از آیت الله بهجت تقلید کنم آیا کارم اشتباه است؟

ثالثا: اگر من (با عقل ناقص خود) تشخیص دهم که (امروزه) هیچ جایگزین زنده ای برای آیت الله بهجت (ره) که فوت کرده اند وجود ندارد و توضیح المسائل ایشان با توجه به نیازهای شخصی من (مربوط به تکنولوژی روز) کامل است. آیا می توانم کلا همه رو بیخیال بشم :khandeh!: و مرجع تقلیدم رو به آیت الله بهجت (ره) تغییر بدم؟

کلاً قاطی کردم یک راهنمایی بفرمائید :khandeh!:

با تشکر

یا حسین شهید (ع)

دوست گرامی سلام
تا آنجا که بنده میدونم،تقلید شما بدون دلیل شرعی،از آیت الله خامنه ای و همچنین آیت الله بهجت اشتباه و باطل است.
شما به همین سادگی نمیتوانید بگویید که حرمت موسقی به نظر امام زمان نزدیک تر است.یعنی اینهمه مرجع تقلید متوجه نشدند و اشتباه فتوا دادند؟!
ان شالله کارشناسان راهنمایی میفرمایند

شبـنم;417699 نوشت:
سلام
لطفا به این سوال پاسخ بدید.
فرض کنید من نتوانم دو نفر اعلم پیدا کنم
بنده با عقل خودم به این نتیجه رسیدم که شخص دیگری اعلم تر است
من نظرات آن شخص را در خیلی از موارد خواندم و با آن موافق هستم
از طرفی برای انتخاب مرجع تقلیدم هیچ تحقیقی نکردم اصلا نمیدونستم نظرات ایشان چیه ؟
فکر میکردم چون به سن تکلیف رسیدم حتما باید یه مرجع تقلید داشته باشم همین
اما حالا با خیلی از نظرات مرجع تقلیدم مخالفم و به هیچ وجه نمیتوانم آن را بپذیرم یا در آن امور از ایشان تقلید کنم
در این صورت میتونم مرجع تقلیدم را تغییر دهم ؟؟؟ چرا که این انتخاب بدون تحقیق بوده ؟؟؟
و اگر نه، پس تکلیف اموری که در انجام آنها از مرجع تقلیدم پیروی نمیکنم ؟ چیست ؟ گناهی محسوب میشه ؟

با تشکر :Gol::Gol:

ضمن عرض سلام و ادب
در انتخاب مرجع تقلید باید از دو فرد خبره ی در شناخت مرجع اعلم سوال فرمایید در صورتی که هر دو به اعلمیت شخصی اذعان کردند ان شخص حائز شرایط تقلید است .و شرعا میتوانید از او تقلید کنید ، اگر مرجع فعلی شما نیز از این طریق انتخاب شد(با اینکه قبلا بدون تحقیق از او تقلید میکرده اید )میتوانید به تقلید ازاو ادامه دهید و اگر فردی غیر از مرجع قبلیتان معرفی شد ،باید مرجع تقلید خود را به شخص اعلم تغییر دهید .
نکته ی قابل توجه در فرمایشات شما اینست که :
ملاک در لزوم تبعیت از فتاوای مرجع تقلید همنظر بودن شما با ایشان نیست و ممکن است در بسیاری از موارد نظر شخصی ما چیزی غیر از حکم و فتوای مرجع تقلید باشد و در عین حال باید تبعیت کنیم
.
موفق باشید

موضوع قفل شده است