جمع بندی آموزش مقامات قرآنی: حجاز، بیات، نهاوند و ....

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آموزش مقامات قرآنی: حجاز، بیات، نهاوند و ....

سلام
آیا از دوستان و کارشناسان بزرگوار کسی میتونه مقامات قرآنی رو آموزش بده؟؟؟
:help:
منظورم از مقامات،حجاز،سگاه،نهاوند،بیات و .... است .
من صوت این مقامات رو گوش میدم اما نمیدونم چطوری باید عمل کنم؟!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد خاتم

باغ بهشت;371424 نوشت:
سلام
آیا از دوستان و کارشناسان بزرگوار کسی میتونه مقامات قرآنی رو آموزش بده؟؟؟
منظورم از مقامات،حجاز،سگاه،نهاوند،ب یات و .... است .
من صوت این مقامات رو گوش میدم اما نمیدونم چطوری باید عمل کنم؟!

با سلام خدمت شما و عذر خواهی بابت تأخیر در پاسخگویی

در ابتدا نکته ای را درباره قرائت قرآن یاد آور می شوم.

قرائت قرآن ( یاد گیری صوت و لحن) دو مقدمه دارد: 1_ تسلط بر روخوانی و روان خوانی قرآن 2_ تسلط بر تجوید

مناسب است هر قاری قرآنی این دو مقدمه را یاد گرفته باشد و بعد از طی این دو مقدمه، در عرصه قرائت قرآن قدم بگذارد.

اما بحث قرائت قرآن

اگر شخصی در وادی قرائت بخواهد وارد شود، عموماً توصیه اساتید قرائت، بر این است که قاری مبتدی، تقلید از اساتید مصری داشته باشد.

تقلید کردن شرایطی دارد : 1_ گوش دادن با توجه و دقیق به فایل صوتی و پیاده نمودن دقیق آن 2_ هماهنگ بودن صدای قاری مبتدی با استادی

که از او تقلید می شود. 3_ تقلید کردن به صورت صرف ( بدون توجه به مقامات قرآنی)

بعد از این که قاری مبتدی، به صورت کامل چند نوار یا فایل صوتی را تقلید کرد، بهتر است خودش این تقلیدها را در آیات دیگری اجرا کند.

بعد از آموزش های بالا، نوبت به یاد گرفتن مقامات قرآنی می رسد و جایگاه مناسب یادگیری مقامات، در این مقطع می باشد.

بهر حال، بنده بناء را بر این می گذارم که مراحل قبلی طی شده است و ما می خواهیم مقامات را یاد بگیریم.

در یاد گیری مقامات قرآنی، بهتر است یک استاد و هم چنین یک نوار یا فایل صوتی را محور قرار دهیم و با توجه به همین

نوار یا فایل صوتی، مقامات را به صورت تک تک فرا بگیریم.

آموزش مقام بیات:

معمولاً اساتید قرائت، با این نغمه قرائت خود را شروع می کنند.

بنده در این جا فایل صوتی استاد منشاوی را قرار می دهم.

استاد منشاوی، سوره ق و الرحمن را تلاوت کرده اند.

در این تلاوت آیات 16 تا 18 مقام بیات است. ( لازم به ذکر است که استاد، آیات 16 تا 18 را دو بار تلاوت می کنند که هر دو دفعه

هم مقام بیات است.)

[="Navy"]

خاتم;616401 نوشت:
قرائت قرآن ( یاد گیری صوت و لحن) دو مقدمه دارد: 1_ تسلط بر روخوانی و روان خوانی قرآن 2_ تسلط بر تجوید

سلام علیکم
ممنونم
بله این دو مرحله گذرونده شده .

خاتم;616401 نوشت:
آموزش مقام بیات

مقام بیات هیچگونه لحنی نداره درسته؟ به صورت ساده خونده میشه؟[/]

باغ بهشت;616459 نوشت:
مقام بیات هیچگونه لحنی نداره درسته؟ به صورت ساده خونده میشه؟

با سلام خدمت شما

مقام بیات دارای لحن مخصوص به خود است. به نوعی شاید بتوان گفت که لحن ساده ای نسبت به بقیه مقامات دارد ولی

بهر حال یک سبک و آهنگ مخصوصی دارد.

نکته بسیار مهم : عمده آن چه که در یادگیری مقامات به شما کمک می کند عبارت است از با دقت گوش دادن.

شما باید آن قدر یک مقام را خوب و با دقت گوش دهید که برای شما به قول معروف ملکه شود به گونه ای که

بتوانید در آیات دیگر هم این مقام را اجرا کنید.

سایت درگاه آموزش جامع قران هم سایت مناسبی می باشد

[="Navy"]

عبدالرحیم;617807 نوشت:
برای یادگیری دستگاه ها و نغمات قرآنی دانلود صوتهای زیر به شما کمک می کند:

سلام
ممنونم از شما
یکی از مشکلات من اینه که وقتی الحان رو گوش میدم و میخوام در آیات دیگه اجرا کنم لحن اجرا نمیشه . یعنی اصلا یهو وسط اجرا لحن تغییر میکنه . من بیشتر میخوام الحان را در ترتیل پیاده و اجرا کنم و متاسفانه لینک های موجود برای قرائت است .

خاتم;616523 نوشت:
بتوانید در آیات دیگر هم این مقام را اجرا کنید.

مشکل من دقیقا همینه . یعنی من اگه لحنی رو گوش بدم تو اون آیه ای که خود قاری داره میخونه میتونم اجرا کنم اما همینکه میخوام در آیات دیگه اجرا کنم نمیشه :Gig:[/]

باغ بهشت;619002 نوشت:
سلام
ممنونم از شما
یکی از مشکلات من اینه که وقتی الحان رو گوش میدم و میخوام در آیات دیگه اجرا کنم لحن اجرا نمیشه . یعنی اصلا یهو وسط اجرا لحن تغییر میکنه . من بیشتر میخوام الحان را در ترتیل پیاده و اجرا کنم و متاسفانه لینک های موجود برای قرائت است

امکان رفتن کلاس و زیر نظر استاد بودن اگه براتون فراهم بشه خیلی عالیه

باغ بهشت;619002 نوشت:
مشکل من دقیقا همینه . یعنی من اگه لحنی رو گوش بدم تو اون آیه ای که خود قاری داره میخونه میتونم اجرا کنم اما همینکه میخوام در آیات دیگه اجرا کنم نمیشه

یادگیری الحان قرآنی، نیاز به تمرین دارد.

شما ملاک را فایل صوتی یک استاد قرار دهید و هم چنین سعی نمایید در ابتدا فقط و فقط یک مقطع ( مثلاً آیات 1 تا 10سوره بقره_ مقام بیات ) را کار کنید و کاملاً مسلط

به آن مقام شوید. وقتی که تسلط پیدا کردید، دقیقاً همان لحن را بر آیات دیگر پیاده کنید. به عنوان مثال لحن آیه 1 سوره بقره را در آیه 1 سوره دیگری اجرا کنید و هم چنین

آیات 2 و 3 و آیات دیگر.

[="Arial"]

باغ بهشت;619002 نوشت:
سلام
ممنونم از شما
یکی از مشکلات من اینه که وقتی الحان رو گوش میدم و میخوام در آیات دیگه اجرا کنم لحن اجرا نمیشه . یعنی اصلا یهو وسط اجرا لحن تغییر میکنه . من بیشتر میخوام الحان را در ترتیل پیاده و اجرا کنم و متاسفانه لینک های موجود برای قرائت است .

[=arial]سلام
بهترین جا برای شما انجمن تخصصی قاریان قرآن هست.
آدرس انجمن اینه: http://www.gharian.ir/
برید اونجا عضو شید و از اساتید و کارشناسان اونجا بهرمند شید.
یه بخشم داره ویژه خواهران.
بحث آموزش مقامات در ترتیل هم در انجمن قبلا بحث شده و موجوده.

انواع مقامات به صورت ترتیل ( استاد پرهیزکار )

1_ مقام بیات ( سوره بقره آیه 1 تا 10)

2_ مقام رست ( سوره یس _ آیات 55 تا 64 )

3_ مقام صبا ( سوره حاقه آیات 38 تا 52 )

4_ مقام سه گاه ( سوره بقره، آیات 26 و 27 )

5_ مقام حجاز ( سوره زخرف، آیات 59 تا 65 )

6_ مقام نهاوند ( سوره بقره، آیات 182 تا 184 )

7_ مقام عجم ( سوره بقره، آیات 79 تا 81 )

جمع بندی

سئوال : نغمات قرآنی را در ترتیل چگونه اجرا کنیم ؟

جواب : نغمات اصلی هفت مورد است: 1_ بیات 2_ رست 3_ صبا 4_ سه گاه 5_ حجاز 6_ نهاوند 7_ عجم

یاد گیری نغمات قرآنی، نیاز به تمرین و کار کردن دارد. بهترین روش برای یادگیری این است که شما، فایل صوتی یک استاد را

ملاک قرار دهید و هم چنین سعی نمایید در شروع یادگیری فقط و فقط یک مقطع ( مثلاً آیات 1 تا 10 سوره بقره_ مقام بیات )

را کار کنید. هنگامی که تسلط پیدا کردید، دقیقاً همان مقام را بر آیات دیگر اجرا کنید. به عنوان مثال لحن آیه 1 سوره بقره را

در آیه 1 سوره دیگری اجرا نمایید و همین طور آیات 2 و 3 و آیات دیگر.

در یاد گیری بقیه مقامات هم، باز همین کار باید صورت بگیرد. یعنی یک مقطع انتخاب شود و آن یک مقطع، خوب کار شود تا

تسلط نسبت به آن مقطع پیدا شود. بعد از تسلط پیدا کردن، آن نغمه در آیات دیگری اجرا شود.

فایل های صوتی مقامات در این آدرس http://www.askdin.com/thread29263-3.html موجود است.

موضوع قفل شده است