صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خدا و حوادث روز مره جوامع بشری

علاقه
    هیچی
    نوشته
    141
    حضور
    2 روز 7 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    328

نیشخند خدا و حوادث روز مره جوامع بشری

سلام
    لطفا من رو مثل همیشه راهنمایی کنید
    چند تا سوال؟؟؟؟؟؟؟؟
    1-ایا خداوند در به وقوع پیوستن حوادث و اتفاقات جوامع بشری نقشی دارد یا خیر؟حوادث مد نظر من عبارت است از همه حواث چه ریز و چه درشت.
    چند تا مثال!!
    1-ازدواج (ایا خداوند در انتخاب همسر ادم ها نقشی دارد با خیر)مثلا اگر حضرت فاطمه با حظرت علی ازدواج نمیکرد هیچ وقت امام حسین به دنیا نمی امد.ایا خداوند در به شکل گیری ازد واج حضرت علی با حضرت فاطمه نقشی داشته یا خیر؟

2-مرگ (نوع مرگ و میر ادم ها اعم از میزان عمر و نحوه مرگ انها )مثلا کسی در سن 10 سالگی می میرد و کسی در سن 150 سالگی. یکی به ارامی می میرد و دیگری به سختی.ایا نوع مرگ و نحوه کشته شدن ادم ها کار
    خداست؟

3-شکل گیری حوادث مهم (ایا
    خداوند در شکل گیری حوادث مهم و تاثیر گذار جوامع بشری نقشی دارد یا خیر؟)مثلا حمله امریکا به عراق. حمله امریکا به ژاپن.حمله عراق به ایران و ..........

4-محل تولد (مثلا اقای v در ایران به دنیا میاد و اقای c در امریکا) ایا
    خدا نقشی در این حادثه دارد یا خیر؟

در کل ایا
    خداوند و حضور و نگاه او نقشی در حوادث جوامع بشری دارد یا نه؟همه حوادث دنیا کوچکترین و بزرگترین
    دلیل تکرار یک اتفاق به طور مداوم و پی در پی ایا کار
    خداست یا کار طبیعت؟

تذکر من به برخی از دوستان به خدا من هیچ منظوری به جز شفاف شدن موضوعات دنیا و رفع جهالتم ندارم و دلیل سوالاتم فقط و فقط برای کسب اطلاعات است.
    تو این سایت کمتر کسی به پست های ارسالی من صلوات می فرسته به خاطر همین من خودم یه صلوات می فرستم به جای همتون

الهم صل علی محمد و ال محمد

ممنون

2. صلوات ها 12

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

خدا و حوادث روز مره جوامع بشری

کارشناس بحث: استاد صدیق

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,135
    حضور
    59 روز 23 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

نقل قول نوشته اصلی توسط pesar.zamini نمایش پست ها
    1-ایا خداوند در به وقوع پیوستن حوادث و اتفاقات جوامع بشری نقشی دارد یا خیر؟حوادث مد نظر من عبارت است از همه حواث چه ریز و چه درشت.
    باسلام
    خداوند متعال و اراده او نیز در حوادث و اتفاقات طبیعی نقش دارد. اما اما نه به صورت مستقیم و نه به صورتی که اختیار بشر بسته باشد. در مورد اراده خداوند و اراده انسانی در کارهایی که انجام میدهد، چند اصل وجود دارد.
    اول: اراده و قدرت خداوند در رتبه بالاتری از اراده و قدرت انسان قرار دارد و به فرمایش قران کریم: «و ما تشاوون الا ما یشاء الله»(تکویر/29). یعنی اراده انسان در طول اراده الهی است و تا اراده خداوند به تحقق امری تعلق نگیرد، ان امر محقق نمیشود.
    دوم: سعی و تلاش انسان پیش فرض و شرط لازم برای تحقق یک فعل و خواسته اوست. «لیس للانسان الا ما سعی»(نجم /39)
    سوم: اراده و اختیار انسان به عنوان یک اصل وجدانی و اعتقادی مورد قبول ادیان و پیش فرض صحت مکلف بودن انسان است.
    چهارم: اراده انسان اگرچه در طول اراده الهی است اما اراده الهی در مورد افعال اختیاری انسان به تحقق فعل همراه با اختیار و اراده انسان تعلق میگیرد.
    پنجم: «ما اصابک من حسنه فمن الله و ما اصابک من سیئه فمن نفسک.» (نساء / 79)این اصل بیان میکند که هرچه از خوبی ها به شما میرسد از ناحیه خداوند است و هر بدی که به شما میرسد از ناحیه خودتان و نتیجه اعمال و رفتار خودتان است.
    با توجه به این اصول، کارهایی که انسان انجام میدهد به اختیار خودش انجام میدهد. انسانها هستند که شرور اخلاقی را بوجود اورده اند. خداوند به انسانها اختیار داده است و این اختیار شبیه ابزاری است که کارهای بسیار خوبی میتواند از ان ناشی شود و یا کارهایی بس بد و ناپسند. به فرمایش خداوند متعال راه خوب و بد به انسان نشان داده می شود و این انسان است که با اختیار خود ممکن است هر کدام را انتخاب کند.« و نفس و ما سویها* فالهمها فجورها و تقویها»(شمس/ 7و 8) سعادتمند کسی است که این نفس را کارهای خوب پرورش دهد«قد افلح من زکیها و قد خاب من دسیها»(شمس/9و 10)
    البته گاهی توفیق الهی مانع از تحقق برخی کارهای بد و یا موجب تحقق برخی کارهای خوب میشود اما نه به صورتی که اختیار فاعل ان گرفته شود. هرچند این توفیق الهی نیز بدون سبب نیست و منشأ این توفیق الهی، نیز کارهای خوبی بوده که این شخص با اختیار خود قبلا انجام داده است.
    عوامل طبیعی نیز تا حدودی در کارهایی که انسان انجام میدهند نقش دارند، البته نقش انها همانند وراثت و اجتماع و ... است و موجب مجبور بودن و از بین رفتن اختیار فرد نمیشود.

7. صلوات ها 6

علاقه
    حقیقت
    نوشته
    2,117
    حضور
    32 روز 20 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5955

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها
    باسلام
    خداوند متعال و اراده او نیز در حوادث و اتفاقات طبیعی نقش دارد. اما اما نه به صورت مستقیم و نه به صورتی که اختیار بشر بسته باشد. در مورد اراده خداوند و اراده انسانی در کارهایی که انجام میدهد، چند اصل وجود دارد.
    اول: اراده و قدرت خداوند در رتبه بالاتری از اراده و قدرت انسان قرار دارد و به فرمایش قران کریم: «و ما تشاوون الا ما یشاء الله»(تکویر/29). یعنی اراده انسان در طول اراده الهی است و تا اراده خداوند به تحقق امری تعلق نگیرد، ان امر محقق نمیشود.
    دوم: سعی و تلاش انسان پیش فرض و شرط لازم برای تحقق یک فعل و خواسته اوست. «لیس للانسان الا ما سعی»(نجم /39)
    سوم: اراده و اختیار انسان به عنوان یک اصل وجدانی و اعتقادی مورد قبول ادیان و پیش فرض صحت مکلف بودن انسان است.
    چهارم: اراده انسان اگرچه در طول اراده الهی است اما اراده الهی در مورد افعال اختیاری انسان به تحقق فعل همراه با اختیار و اراده انسان تعلق میگیرد.
    پنجم: «ما اصابک من حسنه فمن الله و ما اصابک من سیئه فمن نفسک.» (نساء / 79)این اصل بیان میکند که هرچه از خوبی ها به شما میرسد از ناحیه خداوند است و هر بدی که به شما میرسد از ناحیه خودتان و نتیجه اعمال و رفتار خودتان است.
    با توجه به این اصول، کارهایی که انسان انجام میدهد به اختیار خودش انجام میدهد. انسانها هستند که شرور اخلاقی را بوجود اورده اند. خداوند به انسانها اختیار داده است و این اختیار شبیه ابزاری است که کارهای بسیار خوبی میتواند از ان ناشی شود و یا کارهایی بس بد و ناپسند. به فرمایش خداوند متعال راه خوب و بد به انسان نشان داده می شود و این انسان است که با اختیار خود ممکن است هر کدام را انتخاب کند.« و نفس و ما سویها* فالهمها فجورها و تقویها»(شمس/ 7و 8) سعادتمند کسی است که این نفس را کارهای خوب پرورش دهد«قد افلح من زکیها و قد خاب من دسیها»(شمس/9و 10)
    البته گاهی توفیق الهی مانع از تحقق برخی کارهای بد و یا موجب تحقق برخی کارهای خوب میشود اما نه به صورتی که اختیار فاعل ان گرفته شود. هرچند این توفیق الهی نیز بدون سبب نیست و منشأ این توفیق الهی، نیز کارهای خوبی بوده که این شخص با اختیار خود قبلا انجام داده است.
    عوامل طبیعی نیز تا حدودی در کارهایی که انسان انجام میدهند نقش دارند، البته نقش انها همانند وراثت و اجتماع و ... است و موجب مجبور بودن و از بین رفتن اختیار فرد نمیشود.
    سلام

به نظر من خدا جهان و با قوانین جاری در اون خلق کرد قوانینی بسیار دقیق و جامع و کامل از همان ابتدا
    و بعد از اون این جهان و قوانینش هست که داره اجرا می شه و
    خدا فقط نظاره گر هست

بعضی ها حتی میگویند خدا مرده
    البته به نظر من همان که بگوییم خدا فقط نظاره گر است بهتر است
    نظر شما چیست ؟

خیلی تلاش کردم مردم بفهمند ولی آنها فقط خندیدند...
    چارلي چاپلين

9. صلوات ها 4

نوشته
    145
    حضور
    1 روز 11 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    221

به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
    اصلا این مسئله به وجود خدا و خلقت او بر می‌گرده
    و اساسا خداوند جهان هستی و مخلوقاتش رو آفریده که اونها رو مدیریت کنه!
    نیافریده که موزه خلقت ازش برای خدایان دیگر بسازه ! (گرچه جز خودش خدای دیگری نیست!)
    اقتصاد و اجتماع و سیاست و زندگی خانوادگی و ... همه این‌ها چیزی جدا از خدا نیستند
    اینا البته زیاد بحث می‌خواد
    لطفا کتاب اصول کافی رو بخونید (گرچه ترجمه‌هاش افتضاح هستند!) مطالب خیلی قشنگی گفته شده
    شیعیان برای یک بار هم که شده همدل و همسخن شوند, خداوند ظهور امام زمان را از آن‌ها دریغ نخواهد کرد!

11. صلوات ها 4

علاقه
    هیچی
    نوشته
    141
    حضور
    2 روز 7 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    328

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها
    باسلام
    جناب صدیق لطفا کنید به تمامی سوالاتم پاسخ بدین
    ازدواج-مرگ و میر-طول عمر
    به همشون.و اگه میشه جوابها رو در سطح پایین تری بیان کنید
    چقدر هولناك است وقتی كه مرگ آدم را
    نمی خواهد و پس می زند

13. صلوات ها 5

علاقه
    هیچی
    نوشته
    141
    حضور
    2 روز 7 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    328

1-ازدواج (ایا خداوند در انتخاب همسر ادم ها نقشی دارد با خیر)مثلا اگر حضرت فاطمه با حظرت علی ازدواج نمیکرد هیچ وقت امام حسین به دنیا نمی امد.ایا خداوند در به شکل گیری ازد واج حضرت علی با حضرت فاطمه نقشی داشته یا خیر؟

2-مرگ (نوع مرگ و میر ادم ها اعم از میزان عمر و نحوه مرگ انها )مثلا کسی در سن 10 سالگی می میرد و کسی در سن 150 سالگی. یکی به ارامی می میرد و دیگری به سختی.ایا نوع مرگ و نحوه کشته شدن ادم ها کار خداست؟

3-شکل گیری حوادث مهم (ایا خداوند در شکل گیری حوادث مهم و تاثیر گذار جوامع بشری نقشی دارد یا خیر؟)مثلا حمله امریکا به عراق. حمله امریکا به ژاپن.حمله عراق به ایران و ..........

4-محل تولد (مثلا اقای v در ایران به دنیا میاد و اقای c در امریکا) ایا خدا نقشی در این حادثه دارد یا خیر؟

در کل ایا خداوند و حضور و نگاه او نقشی در حوادث جوامع بشری دارد یا نه؟همه حوادث دنیا کوچکترین و بزرگترین
    دلیل تکرار یک اتفاق به طور مداوم و پی در پی ایا کار خداست یا کار طبیعت؟
    لطفا اینها رو هم پاسخ بدین
    چقدر هولناك است وقتی كه مرگ آدم را
    نمی خواهد و پس می زند

15. صلوات ها 6

علاقه
    گفتگوی دینی
    نوشته
    1,736
    حضور
    33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    119
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3287

خدا از منظر مولانا
    به تو سر بسته و در پرده بگویم
    تا کسی نشنود این رازِ گهربارِ جهان را :
    آنچه گفتند و سُرودند، تو آنی خودِ تو جان جهانی گر نهانی و عیانی تو همانی که همه عمر به دنبالِ خودت نعره زنانی
    تو ندانی که خود آن نقطۀ عشقی
    تو خود اسرارِ نهانی

17. صلوات ها 3

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    لطفا من رو مثل همیشه راهنمایی کنید
    چند تا سوال؟؟؟؟؟؟؟؟
    چند تا مثال!!

2-مرگ (نوع مرگ و میر ادم ها اعم از میزان عمر و نحوه مرگ انها )مثلا کسی در سن 10 سالگی می میرد و کسی در سن 150 سالگی. یکی به ارامی می میرد و دیگری به سختی.ایا نوع مرگ و نحوه کشته شدن ادم ها کار خداست؟

3-شکل گیری حوادث مهم (ایا خداوند در شکل گیری حوادث مهم و تاثیر گذار جوامع بشری نقشی دارد یا خیر؟)مثلا حمله امریکا به عراق. حمله امریکا به ژاپن.حمله عراق به ایران و ..........

4-محل تولد (مثلا اقای v در ایران به دنیا میاد و اقای c در امریکا) ایا خدا نقشی در این حادثه دارد یا خیر؟

در کل ایا خداوند و حضور و نگاه او نقشی در حوادث جوامع بشری دارد یا نه؟همه حوادث دنیا کوچکترین و بزرگترین
    دلیل تکرار یک اتفاق به طور مداوم و پی در پی ایا کار خداست یا کار طبیعت؟

تذکر من به برخی از دوستان به خدا من هیچ منظوری به جز شفاف شدن موضوعات دنیا و رفع جهالتم ندارم و دلیل سوالاتم فقط و فقط برای کسب اطلاعات است.
    تو این سایت کمتر کسی به پست های ارسالی من صلوات می فرسته به خاطر همین من خودم یه صلوات می فرستم به جای همتون

الهم صل علی محمد و ال محمد
    سلام
    خدای متعال رب کل شی است لذا تمام حوادث و پدیده های ریز و درشت جهان در تحت ربوبیت او هستند
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

19. صلوات

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

یعنی میشه یه روزی پرونده مباحث جبر و اختیار به یه جواب محکمی مثل قانون دوم نیوتن در فیزیک برسه و بسته بشه؟!!!
    اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
    و
    احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
    سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
    الحسین علیه افضل الصلوات و السلام

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری