نه میتوانم خواهرم را هدایت کنم و نه میتوانم از نگاه های حرامی که به او میشود جلوگیری کنم(نهي ازمنكر)

تب‌های اولیه

42 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نه میتوانم خواهرم را هدایت کنم و نه میتوانم از نگاه های حرامی که به او میشود جلوگیری کنم(نهي ازمنكر)

سلام .

بچه ها من پسری 15 سالم که خیلی تو وجودم غیرت نهفتست . واقعا از بدحجابی های خواهرم عذاب درونی میکشم . و خیلی ناراحتم که سر باز جلوی پسرخاله ها و پسردایی هام میره .

همچنین با آرایش غلیظ میره بیرون . دیگه اصلا روم نمیشه باهاش بیرون برم . پسرا نگاش میکنن خیلی بدججور .

از اون گذشته با پسرخاله هامم چت میکنه . واقعا نمیدونم چیکار کنم .

من بسیار خجالتی و غیر اجتماعی هستم . جراتم ندارم . به همین دلیل نمیتونم با کسانی که با خواهرم در ارتباط اند قاطعانه حرف بزنم و دعوا کنم .

به خواهرم هم نمیتونم چیزی بگم چرا که از اطرافیان و خودش و ... خجالت میکشم .

ای خدا هیچ راه حلی جواب نداده . کمکم کن:Ghamgin:

اگه شماها بتونید منو کمک کنید تو نمازبراتون دعا میکنم .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

radeon;370943 نوشت:
سلام .

بچه ها من پسری 15 سالم که خیلی تو وجودم غیرت نهفتست . واقعا از بدحجابی های خواهرم عذاب درونی میکشم . و خیلی ناراحتم که سر باز جلوی پسرخاله ها و پسردایی هام میره .

همچنین با آرایش غلیظ میره بیرون . دیگه اصلا روم نمیشه باهاش بیرون برم . پسرا نگاش میکنن خیلی بدججور .

من بسیار خجالتی و غیر اجتماعی هستم . جراتم ندارم . به همین دلیل نمیتونم با کسانی که با خواهرم در ارتباط اند قاطعانه حرف بزنم و دعوا کنم .

ای خدا هیچ راه حلی جواب نداده . کمکم کن:Ghamgin:

بسمه‌تعالي
با عرض سلام وتحيت
برادر گرامي ضمن تقدير از حسن غيرت شما به نكات زير توجه بفرماييد:

گام اول:
گام اول و شرط اساسي براي موفقيت در چنين مسيري استفاده از سبك ارتباطي صحيح است.
سبكهاي ارتباطي به صورت كلي به سه دسته تقسيم مي‌شوند:
پرخاشگرانه: عصبانيت و از كوره در رفتن مشخصه اين سبك است
منفعلانه: شخص با احساس خجالت و خودكم بيني، قدرت ابراز وجود نداشته و از بيان نظر و اعتراض خويش خودداري مي‌كند
جرات مندانه: شخص ضمن اعتماد به نفس و احترام به خويش، در قالب احترام و بدون اضطراب نظر و اعتراض خود را منتقل مي‌كند
از اين سه سبك، سبك ارتباطي صحيح، سبك سوم يعني رفتار جرات مندانه است. پس با خروج از انفعال و همچنين پرخاش، در مواجهه با اين موضوع سبك اصولي را انتخاب كنيد. ماداميكه از سبك جرات مندانه استفاده نكنيد هم به خود از لحاظ عاطفي آسيب مي‌زنيد و هم در رسيدن به مقصود در اين مسير با مانع برخورد مي‌كنيد.
بنابراين در گام اول لازم است حضرتعالي با فراگيري فنون و مهارتهاي ارتقاء اعتماد به نفس، از خود كم‌بيني فاصله بگيريد و جراتمندانه به ابراز نظر بپردازيد.

گام دوم:
كشف چرايي رفتار ايشان است. ممكن است اين رفتار ناشي از ضعف اعتماد به نفس، همرنگي با جماعت، بينش ناكافي در ارتباط با مسائل شرعي و حجاب و...باشد. بر حسب هريك از اين موارد لازم است نوع رفتار شما با ايشان متفاوت باشد

گام سوم:
با استفاده از سبك ارتباطي جراتمندانه و با لحاظ گام دوم و همچنين با رعايت مراتب، اقدام به نهي از منكر ايشان نماييد. نهي از منكر شما مي‌تواند از يك گفتگو و تذكر محترمانه آغاز شود، با يادآوري قبح اين رفتار و پيامدهاي مادي و معنوي اين رفتار ادامه يابد و به كاهش ارتباط شما با ايشان ختم گردد.
ضمن اينكه تقيد شما به مناسك مذهبي و اخلاق اسلامي خود نوعي امر به معروف است و زمينه جذب ايشان را بالاتر خواهد برد.
با تشكر

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

radeon;370943 نوشت:

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام
خواهرتون بزرگترند؟
چندسالشون است؟
رابطتتون چطوری است؟
نزدیکیت به هم؟
چند بار با هم بیرون رفتید؟
پارکی سینما رستوران قدم زدن خرید و...
چقدر جملات محبت آمیز می گید؟
چقدر دستاش رو تو دستانت گرفتی و به چشماش نگاه کنی(نگاه محبت آمیز برادرانه نه هر نگاهی!):Gol:[/]

سلام علیکم
در ادامه صحبت کارشناس محترم بعد از این کارها نظر بنده اینه که ببینید ایشون در چه مسیری قرار دارند و از چه چیز لذت میبرند(مثلا بعضی ها خیلی عکس دیدن دویت دارند خیلی ها جملات آموزنده و زیبا و...) و آروم آروم از این طریق وارد شوید و مثلا عکس های زیبای با موضوعیت حجاب و یا جملات زیبا (چه جملات افراد مذهبی و احادیث چه جملاتی که دیگران گفته اند) البته نه به صورت افراطی برایشان تهیه کنید و در اختیارشان قرار بدید و آروم آروم جلو برید بعد شروع کنید حدیث گفتن ، سایت های مذهبی معرفی کردن ، مساله از روی رساله خوندن از نظر بنده شما میتونید شدیدا تاثیر گزار باشید اگر آروم پیش بروید و ثابت قدم باشید همینطور که جامعه ، اینترنت ، تلویزیون ، فشن های غربی ، دوستان و ... خیلی آروم و حساب شده روی افرادی در جامعه ما تاثیر گذاشته اند در حالی که اون افراد سیرتی پاک گرا ، خدا گرا و ... دارند شما در منزل میتوانید با این روش و سیاست درست تاثیر عمیقی بگزارید ولی چیزی که باید توجه کنید که شدیدا مهم است مهم مهم مهم اگر خود شما به حرفی که میزنید به غیرتتون و ... به صورت عملی اعتقاد نداشته باشید !! حتی ممکنه باعث تشدید این رفتارها و دور شدن و تنفر خواهرتون از خودتون بشید اگر شما با دختران فامیل در موقعیت پیش آمده شوخی کنید و مسایل دیگر....(حتی اگر خجالتی باشید احتمالا چنین موقعیت هایی پیش بیاد طرز نگاه و ...) پس غیرت شما مسخره خواهد بود!!!!

انشاء الله خدا عاقبت همه ما را ختم بخیر کند
و من الله توفیق

سلام ...
من پیشنهادم به شما اینه که :

1- شما با این خصوصیات رفتاری و اخلاقیتون نمیتونید رو ایشون تاثیر گذار باشید ... (حداقل در شرایط کنونی)
2- گویا پدر و مادر شما نیز رفتار ایشون رو تایید میکنن ... وگرنه ایشون نمیتونستن جلوی پسرخاله ها و دختر خاله ها بدون حجاب باشن ... بنابراین کاری از دست شما برنمیاد ...
3-بر اساس قانون منافع مشترک جلو برین ... از ایشون بخواین که حداقلش ... جلوی شما این مسایل رو رعایت کنن ... مثلا اگر مهمونی هست و شما هم هستین ... روسری سرشون کنن ... اگر دارن تو اتاقشون با هر کی چت میکنن دور از چشم شما باشه ... بهشون بگین این جور چیزا نباید جلوی چشم من باشه ...
4- اگر رعایت نکردن ... باهاشون قهر کنین ... دوستی هاتون رو قطع کنین ... خودتون رو بگیرین ... تو چشماش نگاه نکنین ...

Ftmh Mohammadi;371965 نوشت:
سلام ...
من پیشنهادم به شما اینه که :

1- شما با این خصوصیات رفتاری و اخلاقیتون نمیتونید رو ایشون تاثیر گذار باشید ... (حداقل در شرایط کنونی)
2- گویا پدر و مادر شما نیز رفتار ایشون رو تایید میکنن ... وگرنه ایشون نمیتونستن جلوی پسرخاله ها و دختر خاله ها بدون حجاب باشن ... بنابراین کاری از دست شما برنمیاد ...
3-بر اساس قانون منافع مشترک جلو برین ... از ایشون بخواین که حداقلش ... جلوی شما این مسایل رو رعایت کنن ... مثلا اگر مهمونی هست و شما هم هستین ... روسری سرشون کنن ... اگر دارن تو اتاقشون با هر کی چت میکنن دور از چشم شما باشه ... بهشون بگین این جور چیزا نباید جلوی چشم من باشه ...
4- اگر رعایت نکردن ... باهاشون قهر کنین ... دوستی هاتون رو قطع کنین ... خودتون رو بگیرین ... تو چشماش نگاه نکنین ...

به به چه راهکاری!
امیدواری بد نیستا!(به نظره من البته)
آخه عزیزه من ایشون میخواد خواهرشون اینکارا رو بزاره کنار اونوقت شما میگی بگو جلومن از کارها نکنه؟
آخه این که نشد!البته خوبه بازم شاید کمرنگ تر بشه اما پاک نمیشه.
به نظر من شما میتونی تاثیر گذار باشید روی ایشون.... اول باهاش صمیمی تر بشید بعد آروم آروم معتقدش کنید واز ارزش های یک دختر باهاش صحبت کنید ولی نه یه دفعه پله پله.
و این غیرتتون قابل تحسینه و البته احساس نگرانی که برای خواهرتون دارید...
امیدوارم موفق بشید:Gol:

الیناجون;371977 نوشت:
به به چه راهکاری!
امیدواری بد نیستا!(به نظره من البته)
آخه عزیزه من ایشون میخواد خواهرشون اینکارا رو بزاره کنار اونوقت شما میگی بگو جلومن از کارها نکنه؟
آخه این که نشد!البته خوبه بازم شاید کمرنگ تر بشه اما پاک نمیشه.
به نظر من شما میتونی تاثیر گذار باشید روی ایشون.... اول باهاش صمیمی تر بشید بعد آروم آروم معتقدش کنید واز ارزش های یک دختر باهاش صحبت کنید ولی نه یه دفعه پله پله.
و این غیرتتون قابل تحسینه و البته احساس نگرانی که برای خواهرتون دارید...
امیدوارم موفق بشید:Gol:

سلام ...
الینا جان امیدوارم خوب و خوش باشی ... میتونی به من بگی ایشون چه جوری با خواهرشون بیشتر دوست بشن !!!

سلام برادر گرامی
توصیه های جناب امیدوار حرف های زیادی درش نهفتست که باید بیشتر تامل کنید.
من چون خیلی با قشری مانند خواهر شما دوست بودم مطلبی رو میخوام عرض کنم.

اعمال شما مخصوصا درین زمینه(نگاه به نامحرم و ارتباط با نامحرم) خیلی مهمه که صحیح باشه تا شما به عنوان یک فرد سالم بتونین تاثیر مثبت بذاین.مطلب دوم محبت شماست که میتونه خواهراتونو به سمت شما جذب کنه اگر خواهراتون خیلی شمارو دوست نداشته باشن اصلا تاثیر مثبتی هم نمیگیرن. شما باید سعی کنین نیاز های عاطفی اونا رو در حد اعتدال براورده کنید و حکم تکیه گاهی مهربونو امن براشون باشین.و اینکه انتظار نداشته باشین که یک سال نشده اونا تغییر کنن، با صبر زیاد و حساب شده بر طبق علت رفتار خواهراتون باید عمل کنین.

بازم برای دقیقتر راهنمایی شدن باید توضیحات کاملی بدین.از جمله سوالاتی که کبوتر عشق پرسیدن و نوع تربیت و اعتقادات پدر و مادرتون...

Ftmh Mohammadi;371985 نوشت:
سلام ...
الینا جان امیدوارم خوب و خوش باشی ... میتونی به من بگی ایشون چه جوری با خواهرشون بیشتر دوست بشن !!!

ممنون عزیزم.
خب بله همون راه کارهایی که منتظر و بقیه گفتن...
بیشتر باهاشون حرف بزنن بیشتر محبت کنن و...
کلا نسبت به علایق خواهرشون واکنش های زیبایی نشون بدن البته نه هر علاقه ای×!

Ftmh Mohammadi;371965 نوشت:
گویا پدر و مادر شما نیز رفتار ایشون رو تایید میکنن ... وگرنه ایشون نمیتونستن جلوی پسرخاله ها و دختر خاله ها بدون حجاب باشن ... بنابراین کاری از دست شما برنمیاد ...

به هر حال بین خواهر برادرها هم حرمت هایی وجود داره که باید مراقب بود که بیخودی خوردشون نکنیم.
تو این مورد می تونید به مادرتون بگید( فکر کنم دیگه با مادرتون رودربایستی ندارید). اعتراضتون حتما مادرتونو مجاب می کنه که بیشتر حواسش باشه.
و این که دوستان گفتن پله پله باید جلو رفت بله درسته. شما غیر مستقیم حرفاتونو بزنید ( به قول معروف به در بگید که دیوار بشنوه) مثلا اگه یه نفر رو می شناسید که پوشش مناسبی نداره، وقتی که با خواهرتون نشستید، از اون شخص انتقاد کنید. و البته دلیل انتقادتونم بگید.

الیناجون;371977 نوشت:

اتفاقا پله بعدی همینه که سعی بشه یه جوری بهش بفهمونه که از دستش ناراحته. پس این درسته.
بعضی وقتی لازمه برای اینکه کسی رو از راه اشتباهش برگردونی سرش داد زد. باهاش دعوا کرد. هر چند اون شخص کسی باشه که برای شما مهمه. و همین داد زدنا و سخت بودنا نشون دهنده همین مطلبه که شخص براش مهمه. ( در واقع این سخت شدن از روی محبته)

Mohsen.Fakori;372020 نوشت:
اتفاقا پله بعدی همینه که سعی بشه یه جوری بهش بفهمونه که از دستش ناراحته. پس این درسته.
بعضی وقتی لازمه برای اینکه کسی رو از راه اشتباهش برگردونی سرش داد زد. باهاش دعوا کرد. هر چند اون شخص کسی باشه که برای شما مهمه. و همین داد زدنا و سخت بودنا نشون دهنده همین مطلبه که شخص براش مهمه. ( در واقع این سخت شدن از روی محبته)

واقعا باید اعتراف کنم که اینو از این بُعدش نگاه نکرده بودم!!!
ممنون

دوستان من اطاعت .

من روابط خخودمو باا خخواهرم مستحکم تر و صمیمانه تر میکنم . و مثلا وقت بنده رو صدا میکنه بگم جان .

یا مثلا بگه فلان کارو کن . بگم چشم . ( کاری که ممکن باشه ) .

اما من احتمال 99 درصدی میدم که هیچ تاثیری نخواهد داشت .

radeon;372564 نوشت:
دوستان من اطاعت .

من روابط خخودمو باا خخواهرم مستحکم تر و صمیمانه تر میکنم . و مثلا وقت بنده رو صدا میکنه بگم جان .

یا مثلا بگه فلان کارو کن . بگم چشم . ( کاری که ممکن باشه ) .

اما من احتمال 99 درصدی میدم که هیچ تاثیری نخواهد داشت .

سلام عزیزم ...
با این کارهات که خودت رو فرمانبردار تر میکنی ... یهو اون تو رو عوض نکنه ...
اصلا مگه میشه میزان محبت و دوستی میان خواهر و برادر رو تو این مدت کم زیاد کرد ...

یه چیزی بهت میگم داداش غیرتی ... که زیاد ناراحت نباشی ... الان اگر دخترها کمترین آرایشی هم بکنن و بیان بیرون ... حتی اگر چادر هم سرشون کنن ... همه بهشون نگاه میکنن ... پس هیچ وقت با آبجیت بیرون نرو ... یا اگر بیرون رفتی زیاد به خودت نگیر ... چون نمیتونی مردم رو عوض کنی ... در ضمن زیاد هم به خواهرت گیر نده ... خیلی از دختر ها هستن که از دست داداششون مینالن و میگن ...

اگر داداشم غیرتی نبود و جلوی من رو نمیگرفت من با فلان آدم ازدواج میکردم ...
اگر داداشم غیرتی نبود و جلوی من رو نمیگرفت خوشبخت تر بودم ... کاشکی نبود ...

غیرت هم فقط به این نیست که موهای آبجیت بیرون نباشه ... مراقبش باش ... دوسش داشته باش ... بهش مهربونی کن ... باهاش همدلی کن ... اگر تونستی باهاش همدلی کنی ... اون وقت اونم با تو همدل میشه و میفهمه که تو هم غرور و غیرت داری و بیشتر رعایت میکنه ...

هیچ وقت هم براش قلدر بازی در نیار ... سرش داد نزن ... اگر هم بدترین آرایش رو کرد و بی حجاب بود ... اون خواهرته ... همیشه پشتش باش و ازش حمایت کن ... به این میگن غیرت .

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

Ftmh Mohammadi;372607 نوشت:
هیچ وقت هم براش قلدر بازی در نیار ... سرش داد نزن ... اگر هم بدترین آرایش رو کرد و بی حجاب بود ... اون خواهرته ... همیشه پشتش باش و ازش حمایت کن ... به این میگن غیرت .

اللهم عجل لولک الفرج

سلام

هرچیزی سرجای خودش و درست بکار بره حتی اگر نتیجه هم غلط باشه نیکو و خوب است

مخصوصا اگر نتیجه اون در اراده فرد دیگری باشه

پس اگر ایشان به وظیفه شرعی و انسانی اش عمل کند و تلاش کند خواهرش رو از راه درست به حجاب بکشونه حتی اگر پشیمانی برای خواهرش در آینده بیاره چون راه منطقی و صحیح رو رفته پس خطا نبوده به نظر من!:Gol:[/]

کبوتر عشق;372614 نوشت:

اللهم عجل لولک الفرج

سلام

هرچیزی سرجای خودش و درست بکار بره حتی اگر نتیجه هم غلط باشه نیکو و خوب است

مخصوصا اگر نتیجه اون در اراده فرد دیگری باشه

پس اگر ایشان به وظیفه شرعی و انسانی اش عمل کند و تلاش کند خواهرش رو از راه درست به حجاب بکشونه حتی اگر پشیمانی برای خواهرش در آینده بیاره چون راه منطقی و صحیح رو رفته پس خطا نبوده به نظر من!:Gol:

میتونم دید شما رو درک کنم ...
شما دیدتون این هست که خواهر و مادر و برادر همه ابزار هستن تا شما دینداریتون و ایمانتون رو اثبات کنید ...

اما دید من یه چیزه دیگه هست .

برادر هر چقدر هم که خجالتی و ساکت و سر به زیر باشه ..بازم می تونه حرف دلش و به خواهرش برسونه ...حتی با نگاه ..با رفتار
اول از اینکه سعی کنید بیشتر با خواهرتون صمیمی بشید ...
حرف بزنید ...اتو کارشون اگه میتونید کمک کنید ....محبت کنید ....
بعد کم کم سعی کنید با حرف زدن صمیمی تر بشید ....
از خودتون ..از هم جنس هاتون بگید .........از اینکه باید جلوی نامحرم حجاب بزارن ....
خواستن توانستن است
یه پسر 13 ساله ای رو میشناسم که وقتی خواهر
بی حجاب اش میخواست از خونه بیرون بره ناراضی بود ...و تمام تلاشش و کرد که خواهرش اونطور وارد جامعه ی پر از نگاه های شیطانی نشه ....
به مادرش گفت ...
با خواهرش حرف زد ..بحث کرد ....دعوا کرد ....ولی بی فایده بود
احرش ..توی کوچه
جلوی خواهرش زانو زد و با گریه خواهش کرد که با اون وضع وارد جامعه نشه
من اون پسر و ..اون غیرت و تحسین میکنم ....
چون با تموم بچگی اش ...وجودش پر از مردانگی بود

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

Ftmh Mohammadi;372622 نوشت:
میتونم دید شما رو درک کنم ...
شما دیدتون این هست که خواهر و مادر و برادر همه ابزار هستن تا شما دینداریتون و ایمانتون رو اثبات کنید ...

اما دید من یه چیزه دیگه هست .

همه ما وسیله آزمون می تونیم باشیم

آزمون انسان شناسی
محبت
هم نوع دوستی
آزمون ایمان و اخلاص در برابر خدا
آزمون جهاد با نفس

ما مسلمان ها نسبت به هم مسئولیت داریم اینکه هر کداممان باید مسئولیتمان را انجام دهیم وقتی ما کار درست رو انجام بدیم دیگه برای ما پشیمانی نیست

ما مکلف به اطاعت امر خداییم

اگر خدا امر کند که کمک کن و دستش رو بگیر باید بگیریم

حالا این کمک چطوری باید باشه باید روش صحبت بشه و راه مناسب که همه جوانب رو بسنجد انتخاب شود![/]

مهر...;372626 نوشت:
برادر هر چقدر هم که خجالتی و ساکت و سر به زیر باشه ..بازم می تونه حرف دلش و به خواهرش برسونه ...حتی با نگاه ..با رفتار
اول از اینکه سعی کنید بیشتر با خواهرتون صمیمی بشید ...
حرف بزنید ...اتو کارشون اگه میتونید کمک کنید ....محبت کنید ....
بعد کم کم سعی کنید با حرف زدن صمیمی تر بشید ....
از خودتون ..از هم جنس هاتون بگید .........از اینکه باید جلوی نامحرم حجاب بزارن ....
خواستن توانستن است
یه پسر 13 ساله ای رو میشناسم که وقتی خواهر
بی حجاب اش میخواست از خونه بیرون بره ناراضی بود ...و تمام تلاشش و کرد که خواهرش اونطور وارد جامعه ی پر از نگاه های شیطانی نشه ....
به مادرش گفت ...
با خواهرش حرف زد ..بحث کرد ....دعوا کرد ....ولی بی فایده بود
احرش ..توی کوچه
جلوی خواهرش زانو زد و با گریه خواهش کرد که با اون وضع وارد جامعه نشه
من اون پسر و ..اون غیرت و تحسین میکنم ....
چون با تموم بچگی اش ...وجودش پر از مردانگی بود

سلام ...
من حرف های ایشون رو تایید میکنم ... خیلی خوب و قشنگ هستن ... ولی اونطرفش رو هم نگاه کنین ...

دایی من خیلی غیرتی بود ... خیلی ... طوری که مادرم و خاله هام نمیتونستن از خونه برن بیرون ...
همیشه مادرم نفرینش میکرد ... میگفت زندگی ما رو سیاه کرد ... البته اینا رو برای داداشم تعریف میکرد ...
زمانیکه داداشم سر من خیلی غیرتی شده بود ... میگفت جرات نداشتیم بریم بقالی ... جرات نداشتیم با یکی حرف بزنیم ...

حالا همون داییم فهمیده کارش اشتباه بوده که اونقدر غیرتی بوده ... حالا از اونطرف ساختمون داره میوفته ...
2 تا دختر داره ... یکیش تو بابل داره درس میخونه ... یکیش هم خارج از کشور تک و تنهاست ... نمیخوام در موردشون حرف بزنم ...
ولی اصلا دیگه از این داییم غیرت بلند نمیشه ...

Ftmh Mohammadi;372637 نوشت:
سلام ...
من حرف های ایشون رو تایید میکنم ... خیلی خوب و قشنگ هستن ... ولی اونطرفش رو هم نگاه کنین ...

بله ...باید هر چیزی رو حداش و نگه داشت
این اقا پسر هم نگفت نرو بیرون ....گفت با اون وضع نرو .....الان خواهرشون با وضع مناسب تو جامعه ظاهر میشن ........
بالاخره اونم غیرت داشت ..مرد بود و میدونست ذهنیت مرد ها نسبت به این جور خانوم ها چیه که حاضر نمیشد خواهرش با وضع ناجور بیرون برن

آقای دوست عزیز محترم radeon بیا جلو..
.
.
.
نترس بابا کاریت ندارم .می خواستم بهت بگم نماز روزه هات قبول.چیه مگه؟:khaneh:
:Narahat az:اولا بهت بگم توی این انجمن یه دکمه پایین هر پستی هست به نام دکمه صلوات که پایین سمت راست پست هست.این دکمه فقط برای تشکر و صلوات نیست بلکه همچنین برای اینه که بگی من دارم به نظراتتون گوش می کنم.یعنی یه سوال پرسیدم و شما دارین به سوالم جواب می دین و من ازتون ممنونم.پس دکمه صلوات را برای قدردانی پایین پست همه دوستانی که اینجان بزن تا دل گرم بشن(بچه های خوبین هواشون را داشته باش).........................................ادامه.............................
ایول به غیرتت.اکثرا دخترایِ با همچین وضعی داداشای بی غیرتی دارند ولی انگار یه شیرمردی مثل تو پیدا شده که از بین اون همه پسر با غیرته.آفرین.:Kaf:
من یه خواهری که 5 سال ازم کوچیکتره دارم که خدا رو شکر چادریه...........................وقتی یه مشکلی تو حجابش هست بهش میگم درست کن و اونم گوش میده.خیلی خواهر خوبیه.فقط همینو خواستم بگم چون برای شما راه حلی ندارم .نظرات دوستان خیلی خوبه.فقط خواستم بگم ما هم هستیم.:Cheshmak:
انشاءالله حجاب خواهرتون درست بشه.راستی از خودت بزرگ تره یا کوچیکتر؟
واسه ما دعا کن .

radeon;370943 نوشت:
سلام .

ای خدا هیچ راه حلی جواب نداده . کمکم کن

[="#006400"]هوالعالم

درستی باید از شما باشه
همچین کسی باید با بزرگترش مشورت کنه و دلایل این کار و حساسیت رو حتی شده با اشاره غیر مستقیم مطرح کنه ...
شاید طرف چیزی میبینه که پدر یا مادرش و مطمعنن خواهرش نمیبینه و ازون اگاه نیست .[/]

radeon;370943 نوشت:
سلام .

ای خدا هیچ راه حلی جواب نداده . کمکم کن

سلام
همین واقعیتها را صادقانه برای خواهر و پسر خاله هات بنویس و بصورت نامه بدستشان برسان
بعد آن با خداست
والله الموفق

آخ بچه ها معذرت میخوام فراموش کرده بودم که دکمه ی صلوات رو بزنم الان برای همه زدم .

اول در جواب اون دوستموون که گفت خواهرت بزرگتره یا کوچکتر بگم که بنده کوچچکتر از خواهرم هستم . یعنی خواهرم بزررگتتره .

بچه ها واقعا حرف های قشنگی میزنید اما کارهایی رو که شما میگید بکنم من اصلا روشو ندارم .

من بیش از حد تصور شما خجالتی ام .

radeon;373030 نوشت:
آخ بچه ها معذرت میخوام فراموش کرده بودم که دکمه ی صلوات رو بزنم الان برای همه زدم .

اول در جواب اون دوستموون که گفت خواهرت بزرگتره یا کوچکتر بگم که بنده کوچچکتر از خواهرم هستم . یعنی خواهرم بزررگتتره .

بچه ها واقعا حرف های قشنگی میزنید اما کارهایی رو که شما میگید بکنم من اصلا روشو ندارم .

از همین جاها شروع میشه داداش خجالتی ...

یکم باد به قب قبت بنداز .یه کلاه جاهلی بزار سرت . یه سیبیل پشت لبت بکش . یه دونه هم از این لنگ قرمز ها دست بگیر ...
بگو ... دیگه نبینم جلو نامحرم بی حجاب باشی ها ... اونم میگه چشم داداشی ...
بعدش بهش بگو ... آهان حالا شدی دختر خوب ...

[="Purple"]اولا بهتون تبریک میگم به خاطر این علاقه و احساس مسئولیتی که نسبت به خواهرتون دارید ؟
ببخشید میشه تفاوت سنی تون رو با خواهرتون بگید ؟
[/]

من اصلا خواهر ندارم:khandeh!::khandeh!:

radeon;373030 نوشت:

:hamdel:کیست مرا یاری کند؟:hamdel:

این جمله رو شنیدی؟

[SPOILER]اگر این جمله رو شنیدی و صاحب این جمله رو میشناسی بهم بگو اگر به کمک صاحب این جمله نیاز داشتی چکار میکنی؟:Gol:[/SPOILER]

خجالت میکشید .....همین طور که جناب کبوتر عشق فرمودند ..اگه به این مسئله فکر کنید دیگه خجالت و میبوسید ومیزارید کنار
سخت نیست ....
توی اینه جملاتو با خودت تکرار کن ...اینقدر که بدون هیچ مکثی بتونید به خواهرتون بگید
با نظر جناب حامد هم موافقم
حداقل حداقل حداقل اش یه نامه بنویسید
این طوری پیش وجدان خودتون شرمنده نیستید
یا حداقل به مادرتون بگید .....با مادرتون که تو رودروایسی ندارید که ؟

دیروز هنگام افطار من کارم با لبتاب تموم شد و نا خداگاه یادم رفته بود که پنجره ی این تاپیک رو از مرورگر ببندم و خواهرم گفت لبتابتو بده آهنگ پیشواز از اینتنت بگیرم . منم بهش دادم .

چند دقیقه بعد اومدم دیدم این تاپیک رو داره میخونه . سریعا خودمو زدم به اون راه .

بنظرتون این تاثیر داره ؟

سلام دوست عزیز ایشالا که خوبه و شاید حکمتی بوده.
به نظر من اول دعا کن و از خدا کمک بخواه خدا یه راهی رو جلو پات میذاره.
دوم که ببخشید از گفتن این حرف ولی شاید ماها زمانی به خودمون اجازه ی گناه بدیم که تنها هستیم و به اندازه ی کافی از محبت سیراب نمیشیم و موقعیت سنی هم تاثیر میذاره تو این شرایط.
پس بهتره از این به بعد باهاش صمیمی تر بشی و حرفایی که به هیچ کس نمیتونین بزنین به همدیگه بزنین و این طوری نه یهو ولی کم کم ایشالا بهتر میشه.:Sokhan:

radeon;373276 نوشت:
دیروز هنگام افطار من کارم با لبتاب تموم شد و نا خداگاه یادم رفته بود که پنجره ی این تاپیک رو از مرورگر ببندم و خواهرم گفت لبتابتو بده آهنگ پیشواز از اینتنت بگیرم . منم بهش دادم .

چند دقیقه بعد اومدم دیدم این تاپیک رو داره میخونه . سریعا خودمو زدم به اون راه .

بنظرتون این تاثیر داره ؟

سلام ...
ببین یه چیزو میخوام بهت جدی بگم ...
اگر واقعا اینقدر خجتالتی هستی ... فکر میکنم شما مشگلت از خواهرت بیشتر باشه ...
فعلا اون رو ول کن ... خودتو بچسب ...

عزیزم اینقدر خجالت نداره که ... همین الان برو بهش بگو دوست ندارم اینجوری جلوی غریبه ها بیای ... 2تا حالت بوجود میاد

1- میگه باشه ...
2- میشینه نصیحتت میکنه و میگه تو کار من دخالت نکن ...

اگر گفت باشه که هیچ ولی اگر گفت تو کار من دخالت نکن ... 2تا چیز دستت میاد (اولا از این به بعد هم بهت میگه تو کارای من فضولی نکن . ثانیا میفهمی حرف دلش چی هست ...)

بنابراین بار دوم کارت راحت تر میشه و بار سوم راحت تر میشه ...و بار چهارم راحت تر و راحت تر ...

اگر اینقدر خجالتی هستی ... خواهرت رو ول کن ... خودتو بچسب ...

[="Tahoma"][="RoyalBlue"]سلام
حالا فهمیده که شمایین؟ا
گر فهمیده که فکر کنم تاثیر داشته باشه:Sham:
[/]

سلام ...
امیدوارم خوب و سلامت باشی ...
یه پیشنهاد برات دارم ... سعی کن مفاهیم زندگیت رو درست تعریف کنی ...
برای هر چیز تعریفی داشته باش ... مثلا تعریف خودت رو از غیرت مشخص کن ...

تعریف شماره 1: غیرت به معنای خودخواهی ... دوست ندارم خواهرم آرایش کرده بره بیرون ... دوست دارم اینجوری بره بیرون ... چون اینجوری دوست دارم ...
تعریف شماره 2: غیرت به معنی مذهبیش ........ دوست ندارم خواهرم اینجوری بره بیرون .... چون خدا گفته اینجوری نره بیرون ...
تعریف شماره 3: غیرت به معنی ارق خانوادگی داشتن ... دوست ندارم خواهرم اینجوری بره بیرون ... جون ممکن هست بهش آسیب برسه ...

حالا ببین تعریفت از غیرت چی هست ... آیا تعریف شما از غیرت خودخواهی شخصیت هست ... غیرت مذهبی داری ... یا ارق خانوادگی داری ...

شاید سئوال سختی باشه ... جواب این سوال میتونه بهت کمک کنه تا معنی غیرتت رو بهتر متوجه بشی ...

فرض کن خانوادگی رفتین پارک جنگلی ... اونجا هم پره پسر و دختر هست که برای تفریح اومدن ... پدر شما یه توپ والیبال از صندوق عقب در میاره و میگه بیاین بازی کنیم...

شما ترجیح میدین خواهرتون یه گوشه بشینه و چادر سرش کنه و با حسرت شما رو نگاه کنه .... یا اینکه یه روسرس شل و ول سرش کنه و بیاد باهاتون والیبال بازی کنه ... حالا ممکن هست 100 نفر هم نگاهش کنن ... مفهوم غیرت تو ذهن شما این هست که هیچ کس نباید ناموستون رو ببینه .... یا اینکه تعریف شما از غیرت این هستش که خواهرتون از زندگیش لذت ببره ... پشتش باشین و کاری کنین که خوشبخت باشه ...

اگر دلیل شما برای اینکه میخواین جلوی خواهرتون رو بگیرین ... ارق خانوادگیتون هست و میترسین که بهش آسیب برسه ... بهش بگین ... بگین که براش ارزش قائل هستین و دوست ندارین اینجوری بگرده ...

اگر دلیل شما برای اینکه میخواین جلوی خواهرتون رو بگیرین خودخواهی شخصیتون هست ... این از اون غیرت ها هست که باید جراحیش کنی و در بیاری و بندازیش دور ...

اگر دلیل شما برای اینکه میخواین جلوی خواهرتون رو بگیرین فرمان الهی هست ... که در جریان باشین ... خیلی ها سمت دین و مذهب رفتن و ازش نتیجه نگرفتن ... اگر خواهرتون رو تو محدودیت قرار دادین و فردا ایدیولوژی و باید ها و نباید های شما جواب نداد ... چه جوابی میخواین به ایشون بدین ...

من این مسئله رو به خاطر نرسیدن آسیب بهش و مذهب تاکید میکنم .

من نمیگم خواهرم آرایش نکنه . من نمیگم چادر رو کامل تو صورتش بپیچه .

من میگم موها بیرون نباشه . کمتر آرایش بشه . خودشو جلوی یه فرد غریبه شیرین نکنه و اگر هم وضعیت مانتوش خوب بود چادر نداشت عیبی نداره . منتها مانتوش افتضاحه .

اگه بخواد بیاد والیبال میتونه با وضعیت بالا بیاد بازی کنه مجبور نیست روسری شل و ول برداره که هنگام پریدن از سرش بیفته . اگه هم همون ریختی بخواد بیاد بهتره 100 سال نیاد ..

radeon;373441 نوشت:
من این مسئله رو به خاطر نرسیدن آسیب بهش و مذهب تاکید میکنم .

من نمیگم خواهرم آرایش نکنه . من نمیگم چادر رو کامل تو صورتش بپیچه .

من میگم موها بیرون نباشه . کمتر آرایش بشه . خودشو جلوی یه فرد غریبه شیرین نکنه و اگر هم وضعیت مانتوش خوب بود چادر نداشت عیبی نداره . منتها مانتوش افتضاحه .

اگه بخواد بیاد والیبال میتونه با وضعیت بالا بیاد بازی کنه مجبور نیست روسری شل و ول برداره که هنگام پریدن از سرش بیفته . اگه هم همون ریختی بخواد بیاد بهتره 100 سال نیاد ..

اگر واقعا غیرت شما از ارق خانوادگیتون هست که به نظر من ارزشمند هست ...
ولی اگر یکی از جنبه های غیرت شما بحث مذهبی بودنش هست ... بدون ...

1- اگر خودت آستین کوتاه اومدی بیرون (فعل حرام) ... بدون در حق خواهرت ظلم کردی ...
2- اگر خودت به یه دختر نامحرم نگاه کردی هرچند برای ازدواج (فعل حرام) ... بدون به خواهرت ظلم کردی ...
3- اگر خواهرت بخاطر بایدها و نباید هایش شما نتونست اجتماعی بشه و گوشه گیر و افسرده شد بدون بهش ظلم کردی ...
4- اگر خودت ریش هات رو تراشیدی (فعل حرام) و گفتی اینجوری زیباتر میشم ... و تو دل برو تر میشم ... بدون در حق خواهرت ظلم کردی ...
5- اگر فردا خودت هم بزرگ شدی ... دیگه حق نداری شلوار لی بپوشی و برای بدست آوردن دلبر سعی و تلاش کنی ... باید سرت و بندازی پایین و برای رسیدن به دلبر تسبیح بندازی ...

واجبات مذهبی بسیار زیاد هستند ... امیدوارم که همشون برات مهم باشند ...

دو داستان از رضاشاه ...

داستان اول : دوره به قدرت رسیدن رضاشاه همزمان با به قدرت رسیدن آتاتورک در ترکیه بود ... آتاتورک برای ایشون دعوت نامه ای میفرستند و ایشون رو به ترکیه دعوت میکنند ... ایشون هم قبول میکنند ... آتاتورک برای رضاشاه محفلی رو آماده میکنند ... ضیافتی و مهمانی ... هنگامی که شام تمام میشود و ایشون قصد خوابیدن میکنند ... آتاتورک برای ایشون دختر زیبایی رو محیا میکنند ... که با ایشون همبستر شوند ... ایشون قبول نمیکنند ... و دختر خانوم اصرار میکنند که اگر من را نپذیرید آتاتورک من را زنده نمیگذارد ... این دختر خانوم به اتاق ایشان وارد میشوند و تا صبح رضا شاه ایشون رو نصیحت میکنند طوری که وقتی صبح میشود این دختر خانوم به حالت گریه از اتاق خارج میشود ... همراهان رضا شاه از ایشون میپرسند قضیه چی بود ... چرا این کار رو کردین .... ایشون هم در پاسخ میگن : مرتیکه آتاتورک اومده یه دختر آماده کرده برای من و فرستاده تو اتاق .... فردا که آتاتورک اومد تهران ... من نمیتونم یه دختر ایرانی رو برای این حرومزاده مهیا کنم ....

داستان دوم : زمانی که رضاشاه فرمان کشف حجاب رو داد تمام زنها چادری بودند و حتی روهای خودشون رو میپوشاندند .... ایشون فرمان دادند این چیزها باعث میشود که زنها در محدودیت قرار گیرند و اولین کسانی که حجابشان رو برداشتند خانواده ایشان و دختران ایشان بودند ...

به نظر شما رضاشاهی که نمیتونست یه دختر ایرانی رو برای آتاتورک مهیا کنه ... آیا بی غیرت بوده که دختران و همسرش رو کشف حجاب کرده ؟؟؟

من آستین کوتاه بیرون میرم .

سعی هم میکنم که به دختر ها نگاه نکنم .

اگر اجتماعی نشه به من مربوط نیست چون من نگفتم نرو تو اجتماع من گفتم درست برو تو اجتماع .

من آنچنان ریشی هنوز ندارم تا بتراشم .

الان من شلوار کتون میپوشم . + تو فکر اینم که تبدیلبه پارچه ایش کنم.

من خودمم به آیه : « یا ایها الذین امنو لم تقولون ما لا تفعلون » = ای کسانی که ایمان آوردید چرا حرفی میزنید که خود به آن عمل نمیکنید .؟ اعتقاد دارم .

شما راه کار بدید من سعی میکنم خودم رعایت کنم .

Ftmh Mohammadi;373450 نوشت:
گر واقعا غیرت شما از ارق خانوادگیتون هست که به نظر من ارزشمند هست ...
ولی اگر یکی از جنبه های غیرت شما بحث مذهبی بودنش هست ... بدون ...

1- اگر خودت آستین کوتاه اومدی ... بدون در حق خواهرت ظلم کردی ...
2- اگر خودت به یه دختر نامحرم نگاه کردی هرچند برای ازدواج ... بدون به خواهرت ظلم کردی ...
3- اگر خواهرت بخاطر بایدها و نباید هایش شما نتونست اجتماعی بشه و گوشه گیر و افسرده شد بدون بهش ظلم کردی ...
4- اگر خودت ریش هات رو تراشیدی و گفتی اینجوری زیباتر میشم ... و تو دل برو تر میشم ... بدون در حق خواهرت ظلم کردی ...

واجبات مذهبی بسیار زیاد هستند ... امیدوارم که همشون برات مهم باشند ...

هزار بار احسنت

[="Tahoma"]سلام
به نظر من اول بايد يه كم مطالعه كني در مورد مثلا احساسات زنان و دختران كه خوندن يه رمان هم خودتو سرگرم مي كنه و هم با احساسات زن ها آشنا ميشي(البته رمان كه فوايدش زياده...)به خصوص اگه رمان در مورد دختري دم بخت باشه.درمورد احكام اسلام در مورد حجاب هم مي توني به سايتها و وبلاگ هايي با موضوع حجاب رجوع كني كه اطلاعات مفيدي بهت ميدن يا مثلا چگونگي برخورد با خواهرتون،البته اينجا هم دوستان مطالبي مي گن اما اونا بلاخره بيشتر و تخصصي تر نوشتن.و از اونا هم مي توني مشاوره بگيري.
اما كارهايي كه فعلا مي توانيد،انجام بدين،مثلا بهش هديه بدين؛مانتو،روسري و... كه هم مناسب باشه وهم شيك بگين تو خيابون اتفاقي چشمم افتاد بهش گفتم چقدر بهت مياد برات خريدم،رمان«بهم مياد»(كه داستان يك دختر محجبه هست كه از كشوري مسلمون به استراليا ميرن خانواده و بسياري از مسلمانان اطراف وي مجذوب غرب و دچار خود باختگي مي شن و حجابشونو بر مي دارن و........اما اين دختر با ديگران متفاوته و زندگيشو همانند يه دختر مسلمون مي كنه.رمانيست خواندني).

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

radeon;373473 نوشت:
من خودمم به آیه : « یا ایها الذین امنو لم تقولون ما لا تفعلون » = ای کسانی که ایمان آوردید چرا حرفی میزنید که خود به آن عمل نمیکنید .؟ اعتقاد دارم .

اللهم عجل لولیک الفرج

لباس مناسب ببپوش لباسی که تنگ نباشه و بدنت رو درست بپوشونه و رنگ زننده نپوش

البته نمی دونم آستین کوتاه حرامه یا نه می تونی از مرجع تقلیدت بپرسی
:Gol:[/]

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

لَا يَحِلُّ لَكَ النِّسَاء مِن بَعْدُ وَلَا أَن تَبَدَّلَ بِهِنَّ مِنْ أَزْوَاجٍ وَلَوْ أَعْجَبَكَ حُسْنُهُنَّ إِلَّا مَا مَلَكَتْ يَمِينُكَ وَكَانَ اللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ رَّقِيبًا ﴿۵۲﴾

[TD="class: QuranFarsi, width: 49%"]از اين پس ديگر [گرفتن] زنان و نيز اينكه به جاى آنان زنان ديگرى بر تو حلال نيست هر چند زيبايى آنها براى تو مورد پسند افتد به استثناى كنيزان و خدا همواره بر هر چيزى مراقب است (۵۲)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ... وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِن وَرَاء حِجَابٍ ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ

ای کسانی که ایمان آورده اید ... و چون از زنان [پيامبر] چيزى خواستيد از پشت پرده از آنان بخواهيد اين براى دلهاى شما و دلهاى آنان پاكيزه‏تر است (53)

این یعنی اینکه رسول خدا (ص) به چهره ی زنان نامحرم نگاه می کردند، اما مؤمنین حق چنین کاری را نداشتند.

نتیجه: این تأیید «عصمت» رسول خداست، زیرا فقط معصومین از هرگونه رجسی پاک شده اند و با نگاه به نامحرم به حرام نمی افتند.

یا حق
[/TD]
[TD="class: QuranEnglish, width: 2%"] [/TD]

موضوع قفل شده است