سوال در مورد نجاست

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد نجاست

به نام خدا با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

من قبلا یه جا میرفتم سر کار یکی از همکاران حساس بود روی آبی که توی دستشوئی جمع میشه و با تی اونجا رو خشک میکرد من گفتم بابا تا یقین نباشه مشکلی نیست..خودم گاهی مثلا بند کتونیم روی زمین میفته اونم زمین خیس چون یقین ندارم میگم که پاکه ..هیچی اون همکارمون میگفت بعضی جاها همیشه نجس هستن مثل کاسه دستشویی آیا کاسه دستشویی همیشه نجس است؟ با توجه به اینکه ملت برای طهارت آب میریزن آیا میشه گفت اونجا هم حتی پاک است.

من امروز رفتم برای نماز نگو کف کفشم پاره شده (یکی نی بگه شانسه داریم) و پا به زمین متصل شده برای رفتن به مستراح اول کاسه دستشویی رو با آب شیلنگ شستم از ذرات عین نجاست ولی اینکار باعث خیس شدن نواحی کاسه و اطرافش شد آیا آبی که به پام میرسیده پاکه؟ قسمتی از سنگ رو مقداری آب گرفتم ولی تمیز نشد آیا همون قسمت بدلیل همجواری با کل اون نواحی خیس سبب نجس شدن کف پای من یا کف کفشم شده؟ اون ذره با کف کفشم فاصله داشت ولی خب توی نواحی خیس بود
اگه اینجوری باشه کف کفش همه ملت نجسه که...
کلا یه سوال هزار متر استخر داریم (مثلا قلیل است و کر نیست) یه نجاستی برسه به یه گوشش تمام اون هزار متر نجس شده؟ یا اینکه باید منتقل بشه؟
حکم نمازی که خوندم چیه...
با تشکر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

MD66;369257 نوشت:
به نام خدا با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

من قبلا یه جا میرفتم سر کار یکی از همکاران حساس بود روی آبی که توی دستشوئی جمع میشه و با تی اونجا رو خشک میکرد من گفتم بابا تا یقین نباشه مشکلی نیست..خودم گاهی مثلا بند کتونیم روی زمین میفته اونم زمین خیس چون یقین ندارم میگم که پاکه ..هیچی اون همکارمون میگفت بعضی جاها همیشه نجس هستن مثل کاسه دستشویی آیا کاسه دستشویی همیشه نجس است؟ با توجه به اینکه ملت برای طهارت آب میریزن آیا میشه گفت اونجا هم حتی پاک است.

من امروز رفتم برای نماز نگو کف کفشم پاره شده (یکی نی بگه شانسه داریم) و پا به زمین متصل شده برای رفتن به مستراح اول کاسه دستشویی رو با آب شیلنگ شستم از ذرات عین نجاست ولی اینکار باعث خیس شدن نواحی کاسه و اطرافش شد آیا آبی که به پام میرسیده پاکه؟ قسمتی از سنگ رو مقداری آب گرفتم ولی تمیز نشد آیا همون قسمت بدلیل همجواری با کل اون نواحی خیس سبب نجس شدن کف پای من یا کف کفشم شده؟ اون ذره با کف کفشم فاصله داشت ولی خب توی نواحی خیس بود
اگه اینجوری باشه کف کفش همه ملت نجسه که...
کلا یه سوال هزار متر استخر داریم (مثلا قلیل است و کر نیست) یه نجاستی برسه به یه گوشش تمام اون هزار متر نجس شده؟ یا اینکه باید منتقل بشه؟
حکم نمازی که خوندم چیه...
با تشکر

با سلام و عرض ادب

کاسه دستشویی اگر نجاستی درآنجا نباشد پاک است. باید یقین که به انتقال و سرایت نجاست داشته باشید اگر شک داشته باشید کف پا و کف کفش پاک است.

رساله مراجع،احکام نجاست

نور;369356 نوشت:
با سلام و عرض ادب

کاسه دستشویی اگر نجاستی درآنجا نباشد پاک است. باید یقین که به انتقال و سرایت نجاست داشته باشید اگر شک داشته باشید کف پا و کف کفش پاک است.

رساله مراجع،احکام نجاست

با سلام و تشکر
من اینجوریه برداشتم
جایی رو آب بگیریم و یه نقطه عین نجاست باقی بمونه همه جاهایی که آب گرفتیم نجسه اینجوری درسته؟ این سرایت که میگین منظور چیه؟
اگه نه
اگه مثلا یه قطره خون میفته توی مثلا حوض آب کل اون حوض مگه نجس نمیشه؟
اگه نه
با چیزایی که من تو رساله خوندم تطابق نداره یا من بد نگرفتم مسئله رو
با تشکر

md66;369257 نوشت:
[="#006400"]اگه اینجوری باشه کف کفش همه ملت نجسه که...
با تشکر
میگن کف کفش یا پای آلوده شده
با حداقل 15 قدم حرکت روی خاک یا سنگ و خاک پاک میشه !

اگه مشکل همیشگیه بهتره با دو نایلون ضخیم وارد محیط بشید
یا قبل از ورود اطراف محل قرار دادن پاها رو اب بکشید .

اب تا یه حد و اندازه ای کر میشه
که دقیقش رو انشالله با نظر کارشناسانه دریافت میکنید .[/]

MD66;369676 نوشت:
با سلام و تشکر
من اینجوریه برداشتم
جایی رو آب بگیریم و یه نقطه عین نجاست باقی بمونه همه جاهایی که آب گرفتیم نجسه اینجوری درسته؟ این سرایت که میگین منظور چیه؟
اگه نه
اگه مثلا یه قطره خون میفته توی مثلا حوض آب کل اون حوض مگه نجس نمیشه؟
اگه نه
با چیزایی که من تو رساله خوندم تطابق نداره یا من بد نگرفتم مسئله رو
با تشکر

با سلام و عرض ادب

سرایت یعنی رطوبت به حدی باشد که بواسطه رطوبت یقین کنیم نجاست از شی نجس به شی دیگر منتقل شد واگر یک قطره خون در حوض آب بیفتد و آب قلیل باشد تمام آب نجس می شود.

رساله مراجع،احکام نجاسات

Mohammad2db;369863 نوشت:
میگن کف کفش یا پای آلوده شده
با حداقل 15 قدم حرکت روی خاک یا سنگ و خاک پاک میشه !

اگه مشکل همیشگیه بهتره با دو نایلون ضخیم وارد محیط بشید
یا قبل از ورود اطراف محل قرار دادن پاها رو اب بکشید .

که دقیقش رو انشالله با نظر کارشناسانه دریافت میکنید .

با سلام و احترام

در این موارد از دقتهایی که موجب وسواس می شود باید اجتناب نمود و اما شرایط پاک شدن کف پاو ته کفش نجس بواسطه زمین به صورت زیر است:

زمين با سه شرط، كف پا و ته كفش نجس را پاك مى‏كند: اول: آنكه زمين پاك باشد. دوم: آنكه خشك باشد. سوم: آنكه اگر عين نجس مثل خون و بول، يا متنجس مثل گلى كه نجس شده در كف پا و ته كفش باشد، به واسطه راه رفتن يا ماليدن پا به زمين برطرف شود. و نيز زمين بايد خاك يا سنگ يا آجر فرش و مانند اينها باشد، و با راه رفتن روى فرش و حصير و سبزه، كف پا و ته كفش نجس پاك نمى‏ شود. و اگر به واسطه غير راه رفتن نجس شده باشد، پاك شدنش به واسطه راه رفتن اشكال دارد.

پاك شدن كف پا و ته كفش نجس، به واسطه راه رفتن روى آسفالت و روى زمينى كه با چوب فرش شده، محل اشكال است. بلكه پاك نشدن اقوى است.

براى پاك شدن كف پا و ته كفش، بهتر است پانزده قدم يا بيشتر راه بروند، اگر چه به كمتر از پانزده قدم يا ماليدن پا به زمين، نجاست برطرف شود.

رساله مراجع،احکام مطهرات

Mohammad2db;369863 نوشت:

با سلام و احترام

آب كر مقدار آبى است كه اگر در ظرفى كه درازا و پهنا و گودى آن هر يك سه وجب و نيم است بريزند آن ظرف را پر كند، و وزن آن از من تبريز مثقال كمتر است، و به حسب كيلوى متعارف بنابر اقرب ٤١٩ /٣٧٧ كيلوگرم مى‏ شود.

رساله مراجع،م16

[="#006400"]هوالعالم
سپاسگزارم [/]

نور;370390 نوشت:
در این موارد از دقتهایی که موجب وسواس می شود باید اجتناب نمود

[="#006400"]وسواس که نه اما احتیاط واجبه !
مخصوصا برای اماکنی که احتمال وجود نجاست بیشتر باشه .

مثل جایی که جناب ام دی تعریفش کردن . اینجا دیگه
بی احتیاطی یعنی احتمال انجام ظلمه سه منظوره به خود و خدا و خلق ...

به خودم میگم
واقعا حیفه با بی احتیاطی ما خدای نکرده جانمازی نجس بشه
که نور ازون دور میشه ... [/]

[="#006400"]هوالعالم

تاپیک به زیبایی مدیریت و رسیدگی شده
اما محبورم جسارت کنم و برای اینکه بحث باز مانده حقیر به حقی برگردنم تبدیل نشه
در جواب احتمالات ذهنی که ممکنه بخاطر ادای ناکامل کلام ارسال شده ی من بوجود بیاد و چون
مایل نیستم که شک و شبهه بی جهت در وجود نجاست و دوری نور از محل نجس شده و گاها محل عبادت فردی یا جمعی
بوجود بیاد چند خطی در مورد بعضی پاک کننده ها کپی میکنم : [/]

[="#006400"][="#0000FF"]مطهرات (پاک کننده ها)[/]

[="#000080"]هر چیز را که به وسیله آن،‌ نجاست پاک می شود «مطهر» می گویند و از آن جمله است:

1- آب، و آن، هر چیزی را که نجس شده باشد پاک می کند ولی این در صورتی است که آب مطلق باشد. بنابراین با آّب مضاف- مانند آب هندوانه و گلاب - نجاست پاک نمی شود و وضو و غسل هم با آن صحیح نیست.

2- زمین، و آن، ته کفش و کف پا را پاک می کند.

3- آفتاب،‌ و آن، زمین و حصیر نجس را که به وسیله تابش خشک کند پاک می نماید.

4- استحاله، یعنی جنس چیز نجس عوض شود و به صورت چیز پاکی در آید، مانند آن که سگ در نمک زار بیفتد و نمک شود.

5- انتقال، یعنی خون بدن انسان یا حیوانی که خون جهنده دارد به بدن حیوانی که خون جهنده ندارد برود، مانند منتقل شدن خون بدن انسان به بدن پشه و مگس و مانند این ها.

6 - .....
و ...
طهور کتب .[/] [/]

نور;370387 نوشت:
با سلام و عرض ادب

سرایت یعنی رطوبت به حدی باشد که بواسطه رطوبت یقین کنیم نجاست از شی نجس به شی دیگر منتقل شد واگر یک قطره خون در حوض آب بیفتد و آب قلیل باشد تمام آب نجس می شود.

رساله مراجع،احکام نجاسات

سلام خدمت دوستان و اساتيد بزرگوار
اگر شير آب را داخل اين حوض باز كنيم تا متصل به كر بشه پاك ميشه؟ يه مقدار آب روش بريزيم كافيه ؟ يا بايد آب حوض سر بره؟
با تشكر فراوان :Gol:

منیب;370786 نوشت:
سلام خدمت دوستان و اساتيد بزرگوار
اگر شير آب را داخل اين حوض باز كنيم تا متصل به كر بشه پاك ميشه؟ يه مقدار آب روش بريزيم كافيه ؟ يا بايد آب حوض سر بره؟
با تشكر فراوان

با سلام و عرض ادب

اگر رنگ یا بو یامزه نجاست نداشته باشد با اتصال به کر پاک می شود.

رساله مراجع،احکام نجاسات

سلام و عض تشکر

اصلا در اینکه سرایت کرده من شک دارم تا چه برسه به اینکه بحث پاک شدن با راه رفتن بیاد وسط... بالاخره یا باید بر میگشتم خونه یا به این سبک عمل میکردم و پرسیدم ببینم کارم درست بوده یا نه ...محل رو آب گرفتم حالا اگه جایی نجاستی باقی موند بنا رو گذاشتم که سرایت نکرده.هرچند تمام اون محیط یس بوده...

در مورد حوض و نجس شدنش با یه قطره خون در جواب دوستی که گفتن برای پاک شدنش باید چقدر آب ریخت فرمودین تا رنگ و بو و مزه نجاست رو نداشته باشه در صورتی که با یه قطره خون آب کل حوض که رنگ و بو مزه نجاست نمیگیره یعنی یه قطره در برابر آب حوض خیلی کمه و محو میشه ؟

نور;370390 نوشت:
با سلام و احترام

در این موارد از دقتهایی که موجب وسواس می شود باید اجتناب نمود و اما شرایط پاک شدن کف پاو ته کفش نجس بواسطه زمین به صورت زیر است:

زمين با سه شرط، كف پا و ته كفش نجس را پاك مى‏كند: اول: آنكه زمين پاك باشد. دوم: آنكه خشك باشد. سوم: آنكه اگر عين نجس مثل خون و بول، يا متنجس مثل گلى كه نجس شده در كف پا و ته كفش باشد، به واسطه راه رفتن يا ماليدن پا به زمين برطرف شود. و نيز زمين بايد خاك يا سنگ يا آجر فرش و مانند اينها باشد، و با راه رفتن روى فرش و حصير و سبزه، كف پا و ته كفش نجس پاك نمى‏ شود. و اگر به واسطه غير راه رفتن نجس شده باشد، پاك شدنش به واسطه راه رفتن اشكال دارد.

پاك شدن كف پا و ته كفش نجس، به واسطه راه رفتن روى آسفالت و روى زمينى كه با چوب فرش شده، محل اشكال است. بلكه پاك نشدن اقوى است.

براى پاك شدن كف پا و ته كفش، بهتر است پانزده قدم يا بيشتر راه بروند، اگر چه به كمتر از پانزده قدم يا ماليدن پا به زمين، نجاست برطرف شود.

رساله مراجع،احکام مطهرات

MD66;371187 نوشت:
سلام و عض تشکر

اصلا در اینکه سرایت کرده من شک دارم تا چه برسه به اینکه بحث پاک شدن با راه رفتن بیاد وسط... بالاخره یا باید بر میگشتم خونه یا به این سبک عمل میکردم و پرسیدم ببینم کارم درست بوده یا نه ...محل رو آب گرفتم حالا اگه جایی نجاستی باقی موند بنا رو گذاشتم که سرایت نکرده.هرچند تمام اون محیط یس بوده...

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال،همین که شک در انتقال و سرایت نجاست داشته باشید پاک است.

موفق و موید باشید.

سلام
پسر بچه ای بر روی تشک خوشخواب دونفره ما ادرار نموده است. چگونه می توانم نجاست را پاک کنم

mnb;372104 نوشت:
سلام
پسر بچه ای بر روی تشک خوشخواب دونفره ما ادرار نموده است. چگونه می توانم نجاست را پاک کنم

با سلام و احترام

اگر با آب کر محل را به قدری شستشو دادید که آب کر به تمام جاهایی که نجس شده بوده برسد و کمی فشار داده یا آب را با دست جابجا کنید، پاک می شود. و از آنجایی که غساله آب کر نجس نیست، خیسی های باقیمانده نیز پاک هستند.

نحوه شستشو با آب قلیل این است که لگنی را زیر خوشخواب گذاشته و با آب قلیل شستشو دهید و بعداز کمی فشار دادن و بعد از دو یا سه مرتبه شستشو (بنا بر اختلاف فتاوا) و خارج شدن غساله آخر، خوشخواب پاک می شود. غساله آب قلیل نجس است و باید از آبی که وارد لگن می شود اجتناب نمود.(غساله آبى است كه معمولا در وقت شستن از آن چيزى كه شسته مى شود، خود به خود يا بوسيله فشار مى ريزد.)

رساله مراجع،احکام نجاست

موضوع قفل شده است