کشف معنای حدیث ذا أرادَ اللّه‏ُ بأهلِ بيتٍ خَيرا أدخَلَ علَيهِم بابَ رِفقٍ

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کشف معنای حدیث ذا أرادَ اللّه‏ُ بأهلِ بيتٍ خَيرا أدخَلَ علَيهِم بابَ رِفقٍ

سلام
با توجه به روشی که در کشف معنای حدیث و مقصود اصلی گوینده روایت در توضیح حدیث :Gol: [="#0000CD"]قِيمَةِ كُلِّ امْرِئٍ مَا يُحْسِنُه[/]:Gol: ذکر شد، از دوستان عزیز خواهش می کنم معنای حدیث زیر از پیامبر (ص) را پیدا کنند:
:Gol[="#0000CD"]:إذا أرادَ اللّه‏ُ بأهلِ بيتٍ خَيرا أدخَلَ علَيهِم بابَ رِفقٍ[/]:Gol:

دوستان دقت کنند که این تاپیکهایی که من شروع کردم، در واقع آموزش نحوه ی صحیح برداشت معنا و کشف مقصود مورد نظر معصوم از بیان سخنش هست و لذا لطافت و ظرافت نهفته در سخن آشکار نمیشه. و لذا اگر دوستان بتونن به این صورت با احادیث برخورد کنند، بی شک خودشون میتونن بعنوان یک مبلغ و محقق خوب جایگاهی رو پیدا کنند. مخصوصاً دوستانی که تو این سایت فعالیت می کنند لازمه که در سطحی بالاتر از مخاطب معمولی با آیات و روایات برخورد کنند.
برای آشنایی بیشتر با این مقوله، شما رو به مطالعه ی کتاب ارزشمند « روش فهم حدیث» نوشته ی استاد عبدالهادی مسعودی توصیه می کنم.

با نام الله

کارشناس بحث: استاد پیام

سلام باتشکر "پس نمونه ای از برداشت خودتون رابیان میکردید

tahoora67;369070 نوشت:
با توجه به روشی که در کشف معنای حدیث و مقصود اصلی گوینده روایت در توضیح حدیث قِيمَةِ كُلِّ امْرِئٍ مَا يُحْسِنُه ذکر شد، از دوستان عزیز خواهش می کنم معنای حدیث زیر از پیامبر (ص) را پیدا کنند:
:Gol:إذا أرادَ اللّه‏ُ بأهلِ بيتٍ خَيرا أدخَلَ علَيهِم بابَ رِفقٍ

سلام

لطفا معنای اولیه و تحت اللفظی ان را اول خودتان بنویسید

زمانی که اراده کند خداوند که بوسیله اهل بیت ان شخص خیری دهد اهل بیتش با آن شخص مدارا میکنند

مگه غلطه؟کارشناس محترم

بی نظیر;369478 نوشت:
لطفا معنای اولیه و تحت اللفظی ان را اول خودتان بنویسید

سلام
در فهم حدیث مهم این است که بفهمیم آیا مقصود و مراد اصلی گوینده حدیث با ترجمه تحت اللفظی اون حدیث یکی هست یا یکی نیست و این مستلزم اینست که با جستجو در احادیث هم خانواده اون حدیث این مطلب رو کشف و آشکار کنیم.
معنای تحت اللفظی این حدیث اینه: هرگاه خداوند خير خانواده‏اى را بخواهد باب ملايمت و مهربانى را به روى آنان بگشايد .
اما برای کشف مقصود نهفته در بطن حدیث مراجعه می کنیم به احادیث هم خانواده که من برای نمونه چندتاش رو اینجا ذکر می کنم:
1- ان لكل شیءٍ قفلاً و قفل الایمانالرفق: برای هر چیزی قفلی است و قفل ایمان رفق است.
2-من اعطي حظه من الرفق فقد اعطي حظه خير الدنيا و الاخره و من حرم حظه من الرفق فقد حرم حظه من خير الدنيا و الاخرة.به هر كس بهره اي از رفق عنايت شود ، نصيبش خير دنيا و آخرت است و اگر محروم از رفق باشد محروم از خير دنيا و آخرت خواهد بود .
3- پيامبر اعظم فرمودند : " ان
الرفق لا يكون من شي الا زانه و لا ينزع من شي الا شانه"اگر ويژگي رفق در كسي باشد باعث آراستگي اخلاقي او و اگر در كسي نباشد براي او كاستي در اخلاق به حساب مي آيد .
4- پیامبر (ص) می فرمایند: اذا ملكت فارفق . هرگاه زمامدار شدي بايد رفق و مدارا پيش گيري چه اينكه با رفق و ملايمت مشكلات سخت ، برطرف خواهد شد .
ملاحظه می کنید گستره معنایی " رفق " چقدر وسیع است و گسترده. البته حدیثی که انتخاب کردم حدیثی ساده است و برای شروع کار مناسب است.
لذا از دوستان خواهش می کنم از گوشه و کنار احادیث موثقی رو که راجع به رفق است شناسایی کنند تا در انتها نتیجه ای در خور بدست بیاید.
والله المستعان

هیمان;369650 نوشت:
مگه غلطه؟کارشناس محترم

معنای صحیح روایت اینه:
هرگاه خداوند خير خانواده‏اى را بخواهد باب ملايمت و مهربانى را به روى آنان بگشايد .

tahoora67;369070 نوشت:
با توجه به روشی که در کشف معنای حدیث و مقصود اصلی گوینده روایت در توضیح حدیث قِيمَةِ كُلِّ امْرِئٍ مَا يُحْسِنُه ذکر شد، از دوستان عزیز خواهش می کنم معنای حدیث زیر از پیامبر (ص) را پیدا کنند:
:Gol:إذا أرادَ اللّه‏ُ بأهلِ بيتٍ خَيرا أدخَلَ علَيهِم بابَ رِفقٍ

سلام
معنای صحیح حدیث اول چی بود ؟
میزان کشف این معنا چه بود ؟
والله الموفق

حامد;370099 نوشت:
معنای صحیح حدیث اول چی بود ؟
میزان کشف این معنا چه بود ؟

دوست من! معنا و چگونگی دستیابی به معنای حدیث رو دقیقاً توضیح دادم که میتونین مراجعه کنین و نیاز به توضیح مجدد نمی بینم.

tahoora67;371345 نوشت:
دوست من! معنا و چگونگی دستیابی به معنای حدیث رو دقیقاً توضیح دادم که میتونین مراجعه کنین و نیاز به توضیح مجدد نمی بینم.

سلام
شما برادر گرامی اگر مبنای خاصی در این موضوع دارید باید ابتدا برای کاربران محترم تاپیک توضیح دهید
چون چه بسا بسیاری از افراد از مباحث تاپیک قبلی اطلاع نداشته یا فرصت مطالعه گفتگوهای یک تاپیک را نداشته باشند
لذا اگر خیلی خلاصه اینجا توضیح دهید خوب است
والله الموفق

سلام "بهتر است مبنای برداشت خودتون رابیشتر توضیح بدین

حامد;371433 نوشت:
شما برادر گرامی اگر مبنای خاصی در این موضوع دارید باید ابتدا برای کاربران محترم تاپیک توضیح دهید
چون چه بسا بسیاری از افراد از مباحث تاپیک قبلی اطلاع نداشته یا فرصت مطالعه گفتگوهای یک تاپیک را نداشته باشند
لذا اگر خیلی خلاصه اینجا توضیح دهید خوب است
والله الموفق

چشم در تاپیک جداگانه و با موضوع جداگانه و با زبان ساده و ذکر مثال به بررسی این موضوع می پردازم. امیدوارم بتونه مورد استفاده ی همه ی دوستان قرار بگیره.

پیام;371453 نوشت:
سلام "بهتر است مبنای برداشت خودتون رابیشتر توضیح بدین

سلام
مبنای برداشت من از کتاب « روش فهم حدیث » استاد عبدالهادی مسعودی هست که از کتب رشته کارشناسی علوم حدیث هست و کتاب بسیار مفیدی که دوستانی که میخواین استفاده بیشتری از احادیث و روایات ببرند حتماً لازمه به این کتاب مراجعه کنند. و کتب دیگه ای که ذکرشون لازم نیست. من انشاءالله در موضوعی جداگانه و خاص به بررسی چگونگی فهم صحیح حدیث و یا کشف معنای اصیل حدیث می پردازم که در این کار شایان نیازمند کمک همه ی دوستان هستم.
[=Traditional Arabic]وما عند الله خير وابقي

tahoora67;370091 نوشت:
سلام
در فهم حدیث مهم این است که بفهمیم آیا مقصود و مراد اصلی گوینده حدیث با ترجمه تحت اللفظی اون حدیث یکی هست یا یکی نیست و این مستلزم اینست که با جستجو در احادیث هم خانواده اون حدیث این مطلب رو کشف و آشکار کنیم.
معنای تحت اللفظی این حدیث اینه: هرگاه خداوند خير خانواده‏اى را بخواهد باب ملايمت و مهربانى را به روى آنان بگشايد .
اما برای کشف مقصود نهفته در بطن حدیث مراجعه می کنیم به احادیث هم خانواده که من برای نمونه چندتاش رو اینجا ذکر می کنم:
1- ان لكل شیءٍ قفلاً و قفل الایمانالرفق: برای هر چیزی قفلی است و قفل ایمان رفق است.
2-من اعطي حظه من الرفق فقد اعطي حظه خير الدنيا و الاخره و من حرم حظه من الرفق فقد حرم حظه من خير الدنيا و الاخرة.به هر كس بهره اي از رفق عنايت شود ، نصيبش خير دنيا و آخرت است و اگر محروم از رفق باشد محروم از خير دنيا و آخرت خواهد بود .
3- پيامبر اعظم فرمودند : " ان
الرفق لا يكون من شي الا زانه و لا ينزع من شي الا شانه"اگر ويژگي رفق در كسي باشد باعث آراستگي اخلاقي او و اگر در كسي نباشد براي او كاستي در اخلاق به حساب مي آيد .
4- پیامبر (ص) می فرمایند: اذا ملكت فارفق . هرگاه زمامدار شدي بايد رفق و مدارا پيش گيري چه اينكه با رفق و ملايمت مشكلات سخت ، برطرف خواهد شد .
ملاحظه می کنید گستره معنایی " رفق " چقدر وسیع است و گسترده. البته حدیثی که انتخاب کردم حدیثی ساده است و برای شروع کار مناسب است.
لذا از دوستان خواهش می کنم از گوشه و کنار احادیث موثقی رو که راجع به رفق است شناسایی کنند تا در انتها نتیجه ای در خور بدست بیاید.
والله المستعان

سلام "تفاوت این روش بامراجعه به لغت برای فهم معنی کلمه رابفرمایید
موضوع قفل شده است