جمع بندی آیا من باید روزه بگیرم؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا من باید روزه بگیرم؟

سلام

بنده یک سوال شرعی داشتم:
بنده در محلی زندگی میکنم که روزها بیش از 19 ساعت هست. چند مشکل دارم که بیان میکنم، شما بفرمایید باید روزه بگیرم یا نه؟

1- اینجا جامعه مسلمان نیست و بنده به عنوان کارمند باید روزی 8 ساعت کار کنم. با توجه به اینکه روزه گرفتن مانع از بازدهی مناسب کارم میشود، آیا باز هم باید روزه بگیرم؟ به نظرم چیزی که در ازای روزه گرفتن من از بین می ره حق الناسه.
2- همسرم به دلایلی روزه نمی گیرد، اگر بنده بخوام روزه بگیرم باید سحر بیدار نشم و در واقع با افطار روزه ی قبلی روزه بگیرم، که در این صورت دارم روزی 24 ساعت روزه میگیرم که خیلی سخت هست و مجددا باعث کاهش بیشتر بازدهیم میشه که این دلیل مضاعفی شده بر سخت بودن شرایطم.
3- اگر من بخوام بدون توجه به همسرم سحری بیدار بشم، با توجه به شناختی که از ایشون دارم، ایشون به خاطر حرکت کردن و ایجاد سر و صدا بیدار میشن و چون خیلی بدخواب هستن، بعد ایشون هم نمی تونن بخوابن تا چند ساعت بعدش و در نتیجه ایشون هم سر کارشون بازدهی لازم رو ندارن و مجددا خب یه مقدار حق الناس هم اونجا (سر کار ایشون) از بین میره. از طرفی همین که من بیدار بشم و بالتبع ناخواسته ایشون رو بیدار کنم و باعث آزار و بیخوابی ایشون بشم هم خودش من رو نگران می کنه (یعنی حق آرامش همسرم رو هم سلب کردم).

الان تکلیف ما چیه؟ من چیکار کنم؟ چطوری روزه بگیرم؟ بذارم زمستون بگیرم؟
ضمنا من جایی شنیدم که جاهایی که روز بیشتر از 18 ساعت هست می تونن بعدا قضاش رو بگیرن. آیا این فتوا هست؟

مرجع (نظر هر دو مرجع رو میخوام بدونم لطفا).
آیت الله سیستانی
آیت الله مکارم

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

بنده ی خدا!;368852 نوشت:
بنده یک سوال شرعی داشتم:
بنده در محلی زندگی میکنم که روزها بیش از 19 ساعت هست. چند مشکل دارم که بیان میکنم، شما بفرمایید باید روزه بگیرم یا نه؟

1- اینجا جامعه مسلمان نیست و بنده به عنوان کارمند باید روزی 8 ساعت کار کنم. با توجه به اینکه روزه گرفتن مانع از بازدهی مناسب کارم میشود، آیا باز هم باید روزه بگیرم؟ به نظرم چیزی که در ازای روزه گرفتن من از بین می ره حق الناسه.
2- همسرم به دلایلی روزه نمی گیرد، اگر بنده بخوام روزه بگیرم باید سحر بیدار نشم و در واقع با افطار روزه ی قبلی روزه بگیرم، که در این صورت دارم روزی 24 ساعت روزه میگیرم که خیلی سخت هست و مجددا باعث کاهش بیشتر بازدهیم میشه که این دلیل مضاعفی شده بر سخت بودن شرایطم.
3- اگر من بخوام بدون توجه به همسرم سحری بیدار بشم، با توجه به شناختی که از ایشون دارم، ایشون به خاطر حرکت کردن و ایجاد سر و صدا بیدار میشن و چون خیلی بدخواب هستن، بعد ایشون هم نمی تونن بخوابن تا چند ساعت بعدش و در نتیجه ایشون هم سر کارشون بازدهی لازم رو ندارن و مجددا خب یه مقدار حق الناس هم اونجا (سر کار ایشون) از بین میره. از طرفی همین که من بیدار بشم و بالتبع ناخواسته ایشون رو بیدار کنم و باعث آزار و بیخوابی ایشون بشم هم خودش من رو نگران می کنه (یعنی حق آرامش همسرم رو هم سلب کردم).

الان تکلیف ما چیه؟ من چیکار کنم؟ چطوری روزه بگیرم؟ بذارم زمستون بگیرم؟
ضمنا من جایی شنیدم که جاهایی که روز بیشتر از 18 ساعت هست می تونن بعدا قضاش رو بگیرن. آیا این فتوا هست؟

مرجع (نظر هر دو مرجع رو میخوام بدونم لطفا).
آیت الله سیستانی
آیت الله مکارم

با سلام و عرض ادب

مواردی که ذکر کرید مجوز شرعی برای روزه نگرفتن نمی باشد و چنین حکمی که «درجایی روزها بیش از 18 ساعت باشد روزه واجب نیست» از سوی مراجع مشهور یافت نشد بلکه بیان شده درصورتی که روزه گرفتن و کارکردن باهم برایش مقدور نباشد حتی اگر می تواند باید مرخصی بگیرد و یک ماه را از پس اندازش استفاده نماید یا مثلا قرض کند و معاش خود را تامین کند تا روزه را بگیرد!

در ادامه به استفتایی مطابق با نظر آیه الله مکارم توجه نمایید:

سوال:بنده در شهر مهران که دارای آب و هوای خیلی گرمی است زندگی مینمایم از آنجایی که روزه در تابستان در اینجاخیلی سخت و طاقت فرساست و انسان را از فعالیت های روزمره باز میدارد بطوری که واقعا باید همیشه در منزل ماند و آن هم در حالت درازکش و خوابیده بود آیا میشود روزه را در یکی از ماه های دیگر بجا آورد یا اینکه یک روز در میان روزه گرفت ؟ اگر راه حل دیگری هم دارد لطفا مرا راهنمایی نمایید .

جواب :مردم معمولاً در فصل تابستان نیز روزه می گیرند و به کارهای زندگی (البته بصورت سبک تر) ادامه می دهند ولی چنانچه بعضی افراد ضعیف باشند و طاقت روزه پی در پی نداشته باشند می توانند یک در میان روزه بگیرند و در زمستان بقیه را قضا کنند.(1)

و استفتایی مطابق با نظر آیه الله سیستانی توجه نمایید:

سوال:اینجانبان در کشور دانمارک زندگی مینماییم روز در ماه مبارک رمضان ۱۸ تا ۱۹ ساعت است حکم روزه ما چیست ؟

جواب:هر شخصی که می تواند از طلوع فجر تا اول شب روزه بگیرد و از این جهت در زحمت غیر قابل تحمل واقع نمی شود وظیفه دارد روزه بگیرد و یا آنکه سفر کند و سپس روزه اش را قضا نماید و اما کسانی که روزه
گرفتن به این مدت برایشان میسر نیست باید یا سفر کنند و یا آنکه از اول طلوع فجر نیت روزه نمایند ولی هر وقت احساس کردند ادامه روزه برایشان غیر قابل تحمل است افطار نموده ـ به مقدار لازم آب
و یا غذا بخورند ـ و سپس روزه این روز را قضا نمایند و کفاره ای بر آنان نیست .(2)

پی نوشت:
1.پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0

2.پایگاه اطلاع رسانی آیه الله سیستانی به آدرس:
http://www.sistani.org/index.php?p=827020&id=2323

موضوع قفل شده است