** جلباب در سیما **(پخش فیلم جلباب از سیمای اصفهان )

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
** جلباب در سیما **(پخش فیلم جلباب از سیمای اصفهان )

به نام خدا

عملکرد صدا و سیمای مرکز اصفهان در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف قابل تقدیر است.
در پنجاه و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان که با موضوع راه کارهای توسعه وترویج فضائل اخلاقی فرهنگ حجاب وعفاف برگزارشد،آیت الله طباطبایی نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه اصفهان با اعلام این مطلب وبا اشاره به اهمیت حجاب وپوشش درجامعه وسفارش قرآن کریم به این مهم گفت: باتوجه به اهمیت عفاف وحجاب ، مسئولان فرهنگی و سازمانها ونهادهای مختلف باید با یک برنامه ریزی مدون وحساب شده برای اجرایی کردن مصوبات شورای فرهنگ عمومی تلاش کنند.

مهندس کلباسی مدیرکل مرکز اصفهان نیز دراین نشست گفت : امروزه فرهنگ حجاب و عفاف به معنای حقیقی کلمه باید در جامعه نهادینه شود که این مهم می تواند از بروز ناهنجاریها و آسیب های اجتماعی جلوگیری کند. وی افزود : برنامه سازی در این زمینه از اهداف مهم افق رسانه است که صداوسیمای مرکز اصفهان با تولید برنامه هایی دراین زمینه همچون فیلم جلباب که درمورد حجاب چادر است در ترویج فرهنگ حجاب در جامعه تلاش نموده است.

این داستان در مورد اتفاقاتی است که در خانواده های دو دختر دانشجوی همکلاسی به نامهای سمیه و میترا بوجود می آید.

خانواده سمیه از طبقه متوسط و مذهبی و پدری متعصب و تندخو و خانواده میترا از طبقه مرفه با پدری بی تفاوت که در خارج از کشور زندگی می کند می باشند.

در دانشگاه تحقیقی با عنوان حجاب بر عهده سمیه و میترا است که در طول انجام این تحقیق حوادث مختلفی برای هر دو خانواده اتفاق می افتد که به نوعی باعث شناخت بیشتر حجاب و مسائل تربیتی و نوع برخورد صحیح خانواده با نیازهای اجتماعی و فردی فرزندان خود می شود .

ساختار جذاب و کارگردانی قوی به همراه مضمون و محتوای مناسب این اثر باعث شده تله فیلم جلباب در بین کلیه آثار مراکز استانها از بهترین کارها شناخته شده و مورد تشویق قرار گیرد.

عوامل برنامه

تهیه کننده : قدرت الله ایزدی ، محسن علی آقا جان

کارگردان : مجید کاشی فروشان

نویسنده : ساسان حبیبی

تصویر بردار: احسان نوروزی فرد

موسیقی : کمال ایزدی

طراح صحنه ولباس : هاشم شمس

طراح چهره پردازی : رضا سعیدی

مدیر تولید : سعید یار دوستی

با حضور جمعی ازمنتقدین تلویزیون وسینما فیلم "جلباب " تولید مرکز اصفهان نقد وبررسی شد.
تعدادی از منتقدین وتهیه کنندگان تلویزیونی پس از تماشای این فیلم به طرح پرسشها ونظرات خود از عوامل فیلم "جلباب" ازجمله کارگردان ،تهیه کننده وفیلمنامه نویس آن پرداختند.
فیلم جلباب که با موضوع حجاب وعفاف تهیه شده است از جمله فیلمهای تلویزیونی است که با رعایت تمامی استانداردهای فنی ،هنری ومحتوایی توانسته بالاترین نمره ارزیابی سال گذشته یعنی 86 را از سوی معاونت امور استانهای سازمان صداوسیما به خوداختصاص دهدوتشویق آقای مازندرانی رئیس امورسیما را به همراه داشته باشد.
داستان فیلم 102 دقیقه ای جلباب در مورد دودختر دانشجواست که با هم دوست می باشند یکی از دختران در خانواده ای متعصب به دین ودیگری در خانواده ای بدون تقید دینی وبا افکاری غربی زندگی می کند دختر مومن در حال تحقیق بر روی موضوع حجاب وعفاف است و از طرف دیگر دوستش به علت دوستی با پسری شیطان صفت گرفتار.....
در حاشیه برگزاری این جلسه گفتگویی را با آقای قدرت الله ایزدی تهیه کننده این برنامه واز
بازیگران معروف طنز اصفهان و مجید کاشی فروشان کارگردان جوان وخوش ذوق اصفهانی
انجام داده ایم که از نظرتان می گذرد:

آقای ایزدی مردم شما را در حوزه بازیگری فیلمهای طنز می شناسند چه عاملی باعث شد تا به سمت تهیه کنندگی فیلمهایی همچون جلباب بروید؟

ریشه واعتقادات مذهبی خانوادگی من ودیدن مسائل موجود در جامعه باعث شد تا به فکر ارائه
طرح فیلم جلباب بیا فتم البته تهیه وکارگردانی فیلم "مرواریدوصدف "وتشویق آقای مازندرانی رئیس سیمای استان ها، باعث شد تا طرح فیلم جلباب را ارائه بدهم وتهیه کنندگی این فیلم را برعهده بگیرم.

آیا محتوای فیلم مروارید وصدف هم در مورد حجاب بود؟

بله موضوع این فیلم هم در مورد حجاب بود که به جشنواره قرآنی فرستاده شد ودو روز هم در سینما
اکران شد که بینندگان نظر مثبتی راجع به آن داشتند

با توجه به شخصیت طنز گونه شما ، کارگردانی فیلمهای مذهبی مورد علاقه تان است یا بازیگری فیلمهای طنز ؟

من هر دونوع آنرا ثواب می دانم اگر در فیلم جلباب توانسته باشم حتی یک در صد از مردم را به
موضوع حجاب واقف کرده باشم همین برای من کافی است ،از نظر من خدمت در عرصه طنز هم
ارزش دارد زیرا خندان مردم ثواب خاص خود رادارد ،به خاطر همین من برای هر دو نوع کاراز
هزینه های شخصی خودم نیزاستفاده کرده ام

عوامل فیلم را چگونه انتخاب کردید ؟

در این فیلم سعی کردیم از همه بازیگران اصفهانی استفاده کنیم چون همه آنها دارای توانمندیهای خوبی
هستند، همچنین فرزندانم در این مسیر کمکهای فراوانی به من کردند به عنوان مثال برای ساخت
موسیقی آهنگسازان مختلفی را تست کردیم ولی در نهایت پسر بزرگم کمال به خاطر ارتباط بیشتر با
فیلمنامه توانست موسیقی فیلم رابسازد ،همچنین پسر کوچکم علیرضا به عنوان دستیار کارگردان
وسازنده تیتراژ ما رادراین فیلم همراهی می کرد .بعضی عوامل دیگر فیلم هم کسانی بودند که قبلا با آنها
آشنایی داشتم مثلا آقای علی اکبر بکتاشیان به عنوان ناظر کیفی کمکهای فراوانی کردند .

تهیه کنندگی چنین فیلمی به نظر شما تلخ بود یا شیرین ؟

تهیه کنندگی هر فیلمی مسلما سختیهای خاص خود را به همراه دارد .ومن برای تهیه این فیلم با مشکل بودجه همراه بودم .لذابا آقای علی آقاجان به خاطر عشق وعلاقه ایشان واجروثواب اخروی که برای ترویج حجاب وعفاف در جامعه قائل بودند،شریک شدم وایشان مارابسیار همراهی کردندکه از ایشان تشکر می کنم. از طرفی بازیگردانی شخصیتها وتهیه کنندگی فیلم به طور همزمان ،سرمای زمستان ودیگرمشغولیتهایم من را سخت درگیر کرده بود.ولی از طرف دیگر کار در مجموعه ای صمیمی وهمدل که همگی مانند اعضای یک خانواده بودند وبرای زیبایی کار دریغ نمی کردندمانند(بیهوش شدن یکی از بازیگران به علت همراهی شبانه روزی در سر صحنه در زمستان ) علاوه بر سختیهای نوع کار بر شیرینیهای آن می افزود.

به نظر شما آیا فیلمهای استانی می توانند با فیلمهایی که در پایتخت تولید می شوند رقابت کنند؟

بله در صورت بودجه کافی ونگاه بالای مسئولان به تهیه کنندگان وبازیگران محلی وهموارکردن راه، ما
می توانیم رقابتی سنگین با تهران داشته باشیم که کسب نمره 86 برای فیلم جلباب از سوی معاون امور

استانها خود گواهی براین مدعاست.

فعالیت بعدی آقای ایزدی در حوزه تهیه کنندگی رقم می خورد یا بازیگری ؟

در فیلم مرد جنجالی که ساختاری طنز دارد به عنوان بازیگر نقش اصلی را برعهده خواهم داشت ودر
کنار آقای بکتاشیان به تهیه کنندگی نیز می پردازم.

آقای مجید کاشی فروشان یکی از جوانان فعال وپرانرژی است که با کارگردانی این فیلم نام خود رابه عنوان یکی از کارگردانان جوان اصفهانی به ثبت رسانده است :

 مجید کاشی فروشان را چگونه معرفی می کنید ؟

متولد سال 1359 هستم.در سال 1377 به عنوان تدوینگر مشغول به فعالیت شدم در همان سال فیلم کوتاهی را با عنوان "همینه"کارگردانی کردم که در جشنواره فیلم وعکس انجمن سینمای جوان به عنوان فیلم منتخب اصفهان معرفی شد.در همین حین به کار تدوینگری وساخت فیلمهای کوتاه مشغول بودم تا اینکه درفیلم مرواریدو صدف و"الم شنگه"به عنوان مشاور کارگردان وتدوینگر فعالیت می کردم تا اینکه برای اولین بار کارگردانی تله فیلم "جلباب "به عهده من سپرده شد .

 چطور شد که کارگردانی فیلم جلباب به شما سپرده شد ؟

من در سریال "الم شنگه" به عنوان مشاورکارگردان وتدوینگر آقای ایزدی را همراهی می کردم
وایشان به خاطر لطف واعتمادوشناختی که نسبت به من داشتند در این فیلم من را به عنوان کارگردان
معرفی کردندکه با موافقت معاونت سیمای استانها ومهندس کلباسی مدیرکل مرکز اصفهان کارگردانی فیلم به من سپرده شدوتدوین انرا نیز بر عهده گرفتم.

 سوژه های فیلم خیلی ملموس ومخاطب پسند هستند ایده انتخاب آنها چگونه بوده است ؟

حضور زیاد من در اجتماع ومراوده های فراوان با همه اقشارجامعه باعث شد تاسوژه های طبیعی
رابیشتر وبهتر درک کنم، خیلی دلمان می خواست مستند گونه برخورد کنیم بنابراین با افراد زیادی
که با سوژه های ما نزدیک بودند به گفتگو نشستیم .در تستهایی که از افراد می گرفتیم هر کدام از
آنها تا حدودی به شخصیت اصلی نزدیک بودند و اطلاعات زیادی را از طریق آنها می توانستیم
دریافت کنیم.

انتخاب شخصیتها آسان بود یا مشکل ؟

شخصیت سمیه به خاطرشناساندن الگوی حجاب بسیار مشکل بود وبرای انتخاب بازیگرباید بسیار با
وسواس عمل می کردیم تا اینکه متوجه شدیم خانم طهوری گزینه خوبی در این خصوص هستند برای
سایر انتخابها نیز از همه هنرمندان اصفهانی بهره گرفتیم وانصافا همه خوب کارکردند.

هدفتان ازانتخاب دوشخصیت متضاد در یک خانواده چه بوده است؟

انسان هر آن می تواند تغییر شخصیت داشته باشدکه بستگی به اعتقاداتش دارد، می خواستیم بگوییم
که در یک خانواده با وجود پدری مذهبی، می تواند دختر دارای عقیده ای مثبت باشد وپسر خانواده
برخلاف آن عمل کند یابالعکس واین بر طبیعی بودن کار بیشتر می افزود

به نظر می رسد دراین فیلم با نشان دادن چهره منفی از آقایان ، دید خصمانه ای نسبت به
مردان داشته اید ؟

اصلا اینگونه نبوده است ما در این فیلم می خواستیم بگوییم همانطورکه خانمها باید حجاب داشته
باشند آقایان نیز باید مسائل دینی را رعایت کنند که نمونه آن حساسیت وعکس العمل پدر سمیه که
فردی متعصب به دین است نسبت به پسرش که اورا به خاطر عمل ناپسندش مواخذه می کند از
طرفی افکا رروشنفکرانه واعتقادات خوب برادرمیترا که بازگشته از فرنگ است بیانگر آن
است که دیدنسبت به اقایان خصمانه نبوده است.

با توجه به اینکه فیلم رئال هست چرا نوع کارگردانی ،تدوین و تصویربرداری به سمت فیلمهای اکشن کشش پیدا کرده است؟

با توجه شعاری بودن فیلمنامه اگر به سبک ر ئال ساخته می شدبه خاطر تکراری بودن آن جذابیتی
نداشت وبیننده با آن ارتباطی برقرار نمی کرد. وقتی بیینده تکنیک خاص را در فیلم ببیند جذب آن
خواهد شد ونظر منتقدان به آن جلب می شود.استفاده از دوربین 5d، پلانهای ثابت، برداشتهای
فراوان از یک پلان وفوکوسهای سانت به سانتی آقای یاسر زمانی ،صدابرداریهای آقای احسان
نوروزی،بازیگردانی خوب آقای ایزدی ودیگر عوامل دست به دست هم دادند تا فیلم جلباب مورد
توجه معاونت سیمای استانها قرارگیرد واحتمال آنرا پیدا کند که درشبکه های سراسری به نمایش درآید.

آیا فیلم جلباب آخرین فیلم شما در مورد حجاب خواهد بود؟

یکی از دغدغه ها ی من کارگردانی فیلم طنز بوده است که با تولید فیلم "مردجنجالی "به تهیه
کنندگی اقای بکتاشیان به امید خدا به تحقق خواهد پیوست که این فیلم به سفارش امور استانهاست
وفضایی سینمایی وطنزدارد که فیلمنامه آن به پایان رسیده است .فیلم دیگری که طرح اولیه آن به نگارش درآمده " ماه بانی" نام دارد که در آن قصد داریم با به تصویر در آوردن فرهنگ لباسهای ایرانی، زیبائیهای مختلف حجاب را به تصویر بکشیم.

حرف دل؟

آرزو می کنم مسئولین وفیلمسازان ، جوانان را بیشتر دریابند وانها رابر اساس سنشان ارزیابی نکنند
بلکه براساس توانایی شان به آنها اعتماد کنندوباورشان داشته باشدوراه را برای آنها همواره .آسان
سازند .

منبع :