جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مالی که معلوم نیست حلال بود یا حرام ؟

نوشته
    24
    حضور
    1 روز 2 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    51

پرسش مالی که معلوم نیست حلال بود یا حرام ؟

سلام بر شما
    چند سال پیش من با عمو و 2 تا برادرم رفتیم سفر شمال . آنجا من با برادرم و دوست عموم رفتیم در باغی . (اسم دوست عموم را مثلا می گذاریم فرهاد) (باغ تنها نبود ، فکر کنم کارگاه هم داشت)
    اول باغ که وارد شدیم معلوم شد (از حرف زدنشان) فرهاد (دوست عمو) با نگهبان باغ آشنا است . نگهبان به فرهاد گفت زود برو داخل و بیا بیرون که صاحبش (که فکر کنم هر دو میشناختنش) عصبانی میشه . (دقیقا این طوری نگفت ولی فکر کنم منظورش این بود ، این ها رو الان که فکر می کنم یادم میاد ، اون موقع توجه نکردم وگرنه انشاءالله نمی رفتم داخل )
    بعد که رفتیم داخل باغ فرهاد می گفت که اینجا زمین پدریه ما هست و حق ما هست و همین طور چند تا فندق هم از درختان باغ چید و داد ما و خودش خوردیم .
    الان (البته اولین بار 2 سال پیش فکر کنم به یادم اومد) که فکر می کنم یادم اومد به اون حرف های اول باغ ... . گفتم اونا که خوردم حلال بود یا حرام ... . اون موقع اصلا حواسم نبود وگرنه انشاءالله نمی خوردم ... .

همون 2 سال پیش زنگ زدم به عموم که شماره فرهاد رو می خوام ، ولی عموم گفت چرا ؟ منم توضیح دادم و عموم گفت که اون مال خودشون بوده و شماره رو نداد ... . من حالا جنوب هستم و اون باغ هم شمال . حالا هم که چند سال گذشته یادم نیست کجا بود ، هیچ آدرسی هم ندارم ، فقط نمایی از آنجا یادم است که مثلا کنارش رودی می رفت و دره ای هم بود و چند مشخصه دیگر ، چکار کنم ؟
    مقلد آیت الله خامنه ای هستم .
    ---
    شاید مثلا آن فرد حقی داشته بر آن صاحب باغ ، نمی دانم ، من اطلاعی ندارم ، چه کنم ؟

2. صلوات ها 3

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

مالی که معلوم نیست حلال بود یا حرام ؟

کارشناس بحث: استاد سجاد

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط Soal_Javab نمایش پست ها
    سلام بر شما
    چند سال پیش من با عمو و 2 تا برادرم رفتیم سفر شمال . آنجا من با برادرم و دوست عموم رفتیم در باغی . (اسم دوست عموم را مثلا می گذاریم فرهاد) (باغ تنها نبود ، فکر کنم کارگاه هم داشت)
    اول باغ که وارد شدیم معلوم شد (از حرف زدنشان) فرهاد (دوست عمو) با نگهبان باغ آشنا است . نگهبان به فرهاد گفت زود برو داخل و بیا بیرون که صاحبش (که فکر کنم هر دو میشناختنش) عصبانی میشه . (دقیقا این طوری نگفت ولی فکر کنم منظورش این بود ، این ها رو الان که فکر می کنم یادم میاد ، اون موقع توجه نکردم وگرنه انشاءالله نمی رفتم داخل )
    بعد که رفتیم داخل باغ فرهاد می گفت که اینجا زمین پدریه ما هست و حق ما هست و همین طور چند تا فندق هم از درختان باغ چید و داد ما و خودش خوردیم .
    الان (البته اولین بار 2 سال پیش فکر کنم به یادم اومد) که فکر می کنم یادم اومد به اون حرف های اول باغ ... . گفتم اونا که خوردم حلال بود یا حرام ... . اون موقع اصلا حواسم نبود وگرنه انشاءالله نمی خوردم ... .
    همون 2 سال پیش زنگ زدم به عموم که شماره فرهاد رو می خوام ، ولی عموم گفت چرا ؟ منم توضیح دادم و عموم گفت که اون مال خودشون بوده و شماره رو نداد ... . من حالا جنوب هستم و اون باغ هم شمال . حالا هم که چند سال گذشته یادم نیست کجا بود ، هیچ آدرسی هم ندارم ، فقط نمایی از آنجا یادم است که مثلا کنارش رودی می رفت و دره ای هم بود و چند مشخصه دیگر ، چکار کنم ؟
    مقلد آیت الله خامنه ای هستم .
    --- شاید مثلا آن فرد حقی داشته بر آن صاحب باغ ، نمی دانم ، من اطلاعی ندارم ، چه کنم ؟
    با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

اگر با قرائنی که دارید اطمینان پیدا کردید که میوه مصرف شده غصبی بوده است ، لازم است مبلغ آن را به صاحبش برسانید و اگر به عللی چنین کاری میسر نیست احتیاطا با اجازه دفتر مرجعتان مبلغ یاد شده را از طرف صاحبش به فقیر صدقه بدهید . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۲/۰۴/۲۵ در ساعت ۱۸:۵۶

7. صلوات ها 4

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری