آیا پیامبر (ص) نسبت به وحی یا قرآن تردید داشت؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا پیامبر (ص) نسبت به وحی یا قرآن تردید داشت؟

سلام

در سوره انعام ایه 114 می خوانیم :
ایا من غیر ان خدایی را که برشما کتاب مشروحی فرستاده داور بگیرم ؟
درحالی که اهل کتاب می دانند این کتاب بحق از جانب پروردگار تو فرستاده شده
پس تو از تردید کنندگان نباش

حال سوال این است :
چطور اهل کتاب می دانند که این کتاب حق است ولی پیامبر تردید دارد ؟

با تشکر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
در این عبارت مخاطب در حقيقت مردم هستند ولى براى تاكيد و تحكيم مطلب خداوند پيامبر خود را مخاطب مى‏ كند تا ديگران حساب خود را بدانند. و گرنه مسلم است پيامبرى كه از طريق شهود با وحى سر و كار دارد هيچگاه شك و ترديدى به خود راه نمى دهد، چرا كه وحى براى او جنبه حس و عين اليقين دارد.
[=arial]تفسير نمونه ج : 5ص :411
[=arial]همه انبیای الهی انسان هایی قاطع و جازم و اهل یقین و به دور از هر گونه شک و تردید و دو دلی بده اند . اصولا مسئولیت سنگین و کمر شکن رسالت لایق مردان بزرگی است که هر گز در ادامه راه و رساندن بار نبوت به مقصد و انجام ماموریت الهی هر گز دچار تردید و دو دلی نمی شوند و گر نه این بار در بین راه منزل بر زمین می ماند و خواسته الهی محقق نمی گردد . ولی در عین حال انبیا با همه استواری و جزم و قاطعیت نیازمند دلگرمی و حمایت روحی و پشتیبانی الهی می باشند.
[=arial]این لینک از انجمن را هم حتما مطالعه کنید:
http://www.askdin.com/thread27401.html

بی نظیر;367668 نوشت:

حال سوال این است :

سلام
این خطاب جنبه تحذیری ندارد بلکه جنبه تثبیتی دارد
بخصوص که درآیات مشابه(بقره 146 و 47 ) پیش از این خطاب می فرماید : الحق من ربک
لذا سیاق آیه سیاق تثبیت اعتقاد و باور به حقانیت است
و اما از آیات مشابه چنین دانسته می شود که اهل کتاب با وجود اطلاع از حقانیت پیامبر و کتابش آنرا کتمان می کرده اند لذا خبر دادن از علم آنها به حقانیت قرآن به حسب واقع امر یعنی اطلاع واقعی آنهاست نه به حسب اعترافشان چه اینکه اعتراف نمی کردند
در حقیقت خدای متعال می خواهد بفرماید :
اهل کتاب حقانیت نبوت و کتاب تو را می دانند ولی کتمان می کنند و تو می دانی که قرآن و رسالتت حق است پس بواسطه کتمان دروغین آنها از تردید کنندگان مباش
والله الموفق

سلام

شما اگر به ایات قبل و بعد این ایه دقت بفرمایید دقیقا مشخص است که خطاب به پیامبر است

ظاهرا دو گروه از دشمنان پیامبر که یک گروه از انها اهل کتاب می باشند ایات قران را به سخره می گیرند
و با دروغ و تهمت و سخره گرفتن ایات قران سعی در فریب دیگران دارند

ظاهرا انها ادعایی و حرفهایی می زنند دال بر اینکه کلمات قران تغییر یافته است

و چون تعداد انها بیشتر است پیامبر دچار شک و تردید می شود
و در این حال می گوید : ایا من غیر ان خدایی که برشما کتاب مشروحی فرستاده داور بگیرم
و پیامبر در حالت شک می گوید ایا من سخنان خدا را واگذار کنم و به سخنان به ظاهر اراسته شما گوش سپارم
که خداوند در این حالت به پیامبر می فرماید :

اهل کتاب می دانند که این کتاب بحق از جانب پروردگار توست
و کلمات پروردگار تو از جهت راستی و عدالت کامل است و کسی نمی تواند انها درا تغییر دهد
ظاهرا انها ادعای تغییر در کلمات قران داشته اند
سپس خداوند می گوید در حالی که اهل کتاب می دانند که این قران حق است
تو چرا تردید می کنی ؟ تو از تردید کنندگان نباش
و در ایات بعدی خداوند به پیامبر اطمینان می دهد این کلمات از جهت راستی و عدالت کامل و حق است و تغییری در ان نیست
و سخنان انها فقط از روی ظن و گمان می باشد و حدسهای انان باطل است

این چیزی است که من از ایات 121 تا 125 سوره انعام متوجه شدم

و اینجا یک داستان روایت می شود از برخورد پیامبر با کافران
البته ممکن است من دچار اشتباه شده باشم به هرحال این برداشت من از ایات بود

و این مغیر سخن شماست که فرمودین خطاب به مردم می باشد

حامد;368552 نوشت:
در حقیقت خدای متعال می خواهد بفرماید :
اهل کتاب حقانیت نبوت و کتاب تو را می دانند ولی کتمان می کنند و تو می دانی که قرآن و رسالتت حق است پس بواسطه کتمان دروغین آنها از تردید کنندگان مباش

سلام
بزرگوار این که همان معنا را می رسند
یعنی تو بواسطه کتمان دروغین انها به قران شک نکن انها حقانیت کتاب تو را می دانند
یعنی پیامبر با کتمان ظاهری انها دچار شک و تردید شده است

در ضمن این یکی از ایاتی هست که نشان می دهد پیامبر از حقیقت دل انها خبر نداشته است
در ضمن لطف کنین متن بالا را هم اگز زحمتی نیست بخونین
برای پرهیز از تکرار انها را اینجا ننوشتم

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت
این حرفها دارد خواننده(و نه پیغمبر) را مخاطب قرار میدهد؟
اگر قرآن کتاب هدایت است برای متقین«هدی للمتقین»
چه روشی بهتر از خطاب مستقیم میتواند آنها را بیدار و هدایت کند؟
منبع: http://www.askdin.com/thread27401.html#post368995

بی نظیر;368959 نوشت:
سلام
بزرگوار این که همان معنا را می رسند
یعنی تو بواسطه کتمان دروغین انها به قران شک نکن انها حقانیت کتاب تو را می دانند
یعنی پیامبر با کتمان ظاهری انها دچار شک و تردید شده است

در ضمن این یکی از ایاتی هست که نشان می دهد پیامبر از حقیقت دل انها خبر نداشته است
در ضمن لطف کنین متن بالا را هم اگز زحمتی نیست بخونین
برای پرهیز از تکرار انها را اینجا ننوشتم

سلام
متن را خواندم
وحی یک تجربه درونی شخصی است و کسی بر آن آگاه نیست لذا از سوی دیگران به راحتی قابل تردید است و
این تردید افکنی همیشه بوه است حتی با آوردن معجزات متعدد باز هم انبیاء مورد انکار بوده اند
این کار به دلایل مختلفی بوده است ازجمله :
1- عدم باور مقام انسانی در ایجاد ارتباط با خدای متعال و سفارت از ناحیه او
2- در خطر دیدن باورها یا منافع مادی
و امثال آن .
جالب اینکه این کلام الهی در تثبیت حقانیت وحی قرآن
هم اکنون هم حرف روز است چه اینکه حتی در این عصر هم اهل کتاب در انکار نبوت پیامبر اکرم ص و وحی قرآنی و مخدوش کردن شخصیت الهی ایشان سعی زیادی دارند که نمونه هایش را گاه و بیگاه شاهدیم .
و اما در مورد خطاب به پیامبر ص باید تکرار کنم این بیان تثبیتی است یعنی تو باور داری و شک نمی کنی چه اینکه در سوره نجم فرمود : ما کذب الفواد ما رای . آنچه در آینه دل انبیاء علیهم السلام مشاهده میشود مورد انکارشان قرار نمیگیرد و در مورد آن دچار شک و تردید نمی شوند.
باز هم این مثال را تکرار میکنم که ممکن شما به یک انسان شایسته بگویی نکند فلان کار ناشایست را بکنی در حالیکه می دانید او آن کار را انجام نداده است و انجام نمی دهد در عین حال از باب تثبیت و تاکید این جمله را بیان می کنید .
خدای متعال در موضوعات مهم امثال این بیانات را دارد مثلا در سوره حاقه می فماید: لو تقول علینا بعض الاقاویل لاخذنا منه بالمین ثم لقطعنا عنه الوتین فما منکم من احد عنه حاجزین (44تا47) که هشدار در خصوص نسبت دادن ناروای کلامی از سوی پیامبر ص به خداست . خوب این امر هیچوقت اتفاق نیفتاده و نمی افتاد اما خدای متعال برای نشان دادن اهمیت امانتداری در تبلیغ کلام الهی چنین هشداری را مطرح می کند .
در همین آیه هم هیچ اشاره نمی فرماید که تو اندک شک و تردیدی داری بلکه از باب اهمیت موضوع به شدت از تردید یا هر آنچه که نشانه تردید و مماشات با اهل کتاب است بر حذر می دارد .
و هوالله الهادی

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

بی نظیر;367668 نوشت:

حال سوال این است :

تو از تردیدکنندگان نباش،آیا این معنی را می دهد که تو از تردیدکنندگان بوده ای،ولو برای یک لحظه.حال من به تو می گویم تو از تردیدکنندگان نباش؟!
فرض کنید پدری،پسرش را نصیحت می کند.به او می گوید پسرم،مال حرام را نخور.حرام خواری نکن.آیا این به معنی این است که این پسر پیش از آن حرام خواری کرده؟!
یا فرض کنید کسی به شما بگوید نمازت را اول وقت بخوان.آیا این به معنی این است که شما پیش از آن نمازت را اول وقت نخوانده ای؟!
کسی به من بگوید در اسلام استوار باش و بر سر عقیده خودت بمان،آیه به معنی این است که من پیش از این در اسلام استوار نبوده ام و بر سر عقیده ام نمانده ام؟!
همانطور که جناب حامد گفتند،این قسمت از آیه جنبه تثبیتی دارد نه تحذیری.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

با سلام...بی شک شک و تردید لازمه ی ایمان است(کلا کاری به این موضوع ندارم در کل گفتم)

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

بن موسی;370785 نوشت:
یا فرض کنید کسی به شما بگوید نمازت را اول وقت بخوان.آیا این به معنی این است که شما پیش از آن نمازت را اول وقت نخوانده ای؟!

بن موسی;370785 نوشت:
همانطور که جناب حامد گفتند،این قسمت از آیه جنبه تثبیتی دارد نه تحذیری.

از این مطلب شما و بیان جناب حامد، یه موضوع دیگری به ذهنم خطور کرد:

«آیا پیامبر انسان نیست؟»
«آیا پیامبر اگر بخواهد نمیتواند گناه کند؟»
«آیا گناه ایمان را از بین نمیبرد؟»
«آیا ایمان از بین برود، به اعتقادات آسیب نمیزند؟»
«آیا اگر اعتقادات آسیب ببینند، انسان در وجود خدا شک نمیکند؟»

دوست عزیز جوابم راسخ نیست اما بله انسان میتونه گناه کنه ولی شما میدونی که میگن 14 معصوم و حضرت محمد معصوم هستن یعنی حتی فکر به گناه هم نمیکنن پس این سوالتون جوابش مشخصه

موضوع قفل شده است