جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا رسول خدا با کسی شوخی می کرد؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    129
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    592

آیا رسول خدا با کسی شوخی می کرد؟

آیا رسول خدا(صلّى اللَّه عليه و آله) با کسی شوخی می کرد؟

وَ إِنَّكَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظِيمٍ‏

حسين بن زيد گويد: به امام صادق عليه السّلام گفتم: فدايت شوم، آيا رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و آله) هرگز با كسى شوخى مى‏كرد؟ فرمود: خداوند او را به داشتن خلقى بزرگ ستوده است، و همانا خداوند پيامبرانش را برانگيخت در حالى كه در آنان خشكى بود و محمد را با دلسوزى و مهربانى[كامل‏] برانگيخت، و از دلسوزى و مهر آن حضرت اين بود كه با اصحاب خود شوخى مى‏كرد تا عظمت و بزرگى‏اش دل آنان را نگيرد كه راحت بتوانند به او نگاه كنند [و بدون سختى با او رفتار كنند و خواسته‏هاى خود را بازگو كنند].
    سپس حضرت صادق (ع) ادامه داد كه پدرم از پدران گرامى‏اش از على علیه السلام روايت كرده است كه فرمود : هر گاه رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و آله) يكى از يارانش را غمگين مى‏ديد با شوخى كردن دل او را شاد مى‏ساخت. آن حضرت مى‏فرمود: خداوند كسى را كه با ترشرويى با برادرانش ديدار كند دشمن مى‏دارد. « إنّ اللّه يبغض المعبّس في وجه إخوانه
    از «ابو درداء» نقل شده است كه گفت: رسول خدا (ص) چون سخن مى‏گفت، هنگام سخن گفتن تبسّم مى‏كرد.
    پيامبر اكرم (ص) با همه جاه و قدر و قربتى كه داشت متبسّم‏ترين مردم و گشاده‏روترين و خوشروترين آنان بود چنان خوشروى بود كه با مردم خود مزاح مى‏كرد.
    «ابن قتيبه دينورى» مى‏نويسد: «كان رسول اللّه (ص)- و لنا فيه أسوة حسنة- يمزح و لا يقول إلّا حقّا.» رسول خدا (ص)- كه [ويژگى‏ها و روش‏] او نمونه و سرمشق نيكو و پسنديده‏اى براى ماست- مزاح مى‏كرد و جز سخن حق، چيزى نمى‏گفت.آن حضرت خود مى‏فرمود: «إنّي لأمزح و لا أقول إلّا حقّا.»من مزاح مى‏كنم و جز سخن حق نمى‏گويم.
    اوصياى پيامبر بر پيروى از پيامبر (ص) در همه وجوه تأكيد مى‏كردند، چنان كه يونس شيبانى گويد:امام صادق (ع) فرمود: «كيف مداعبة بعضكم؟» (شوخى كردن شما با يكديگر چگونه است)؟ عرض كردم: اندك است. فرمود: «فلا [هلّا] تفعلوا، فإنّ المداعبة من حسن الخلق و إنّك لتدخل بها السّرور على أخيك و لقد كان رسول اللّه (ص) يداعب الرّجل يريد أن يسرّه.» اين‏گونه نباشد زيرا شوخى از خوش خلقى است و با شوخى مى‏توانى برادرت را مسرور كنى چنان كه رسول خدا (ص) با كسى شوخى مى‏كرد و منظورش مسرور ساختن وى بود.

غرر الحكم، ج 1، ص 340.
    سيره نبوى«منطق عملى» مصطفی دلشاد ،ج‏1،ص:473
    ترجمه سنن النبى علامه طباطبایی ،ص:42
    (3). مناقب ابن شهر آشوب، ج 1، ص 157.
    ویرایش توسط کمیل : ۱۳۸۸/۱۱/۱۸ در ساعت ۲۳:۴۳
    بر هرکه بنگرم همه اهل شکایتند در حیرتم که چرخش دوران به کام کیست

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 2 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

دو كلام از حامي
    شوخي، بهترين سوخت براي سفينه فضا نورد خلاقيت است.
    شوخي، در فشار هاي رواني سموم رواني را دفع مي كند.
    شوخي، بين هيجان‌هاي منفي و شناخت ديوار مي‌گذارد تا خشم و ناراحتي بر تصميم شما اثر نگذارد.
    شوخي، سبب ايجاد روابط موثر و دوام آن و جلب حمايت‌هاي مادي، عاطفي، شناختي و رفتاري و معنوي مي شود.
    شوخي احساس مثبت ما، خلق مثبت ما و احساس كارآمدي ما را افزايش مي دهد
    ولي
    شوخي بي حساب
    جريان همان گاو نه من شير است
    وديگر هيچ

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

5. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری