قورت دادن آب دهان در روزه

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قورت دادن آب دهان در روزه

[="Arial"] با سلام[/]

[="Arial"]من به محض این که اذان صبح رو می دن یا کمی بعد هر چند وقتیک بار احساس میکنم که اب دهنم رو سختقورت می دم یا اینکه مایعی(نمی دونم خلط هست یا نه و منشا ان سر یا بینی یا سینه هست یا نه که احتمال منشا سینه رو کم می دم) جلوی گلوم (حوالی جای تلفظ حرف "خ"ولی یکمپایین تر)هستش در صورتی که در روز های معمولی به ندرت یا شاید اصلا پیش نیاد...قورت دادن اینا روزم رو باطل می کنه ؟[/]

[="Arial"]کسی که وسواس دارد و شرایط بالا را نیز دارد حکمش چیست؟[/]

[="Arial"]ممکنهکه این ها در اصل همون اب دهان باشه که در اثر توجه زیاد و حساس بودن به آن اینجوری احساس می کنم یا تلقین باشه؟[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

myself;367604 نوشت:

با سلام

من به محض این که اذان صبح رو می دن یا کمی بعد هر چند وقتیک بار احساس میکنم که اب دهنم رو سختقورت می دم یا اینکه مایعی(نمی دونم خلط هست یا نه و منشا ان سر یا بینی یا سینه هست یا نه که احتمال منشا سینه رو کم می دم) جلوی گلوم (حوالی جای تلفظ حرف "خ"ولی یکمپایین تر)هستش در صورتی که در روز های معمولی به ندرت یا شاید اصلا پیش نیاد...قورت دادن اینا روزم رو باطل می کنه ؟
کسی که وسواس دارد و شرایط بالا را نیز دارد حکمش چیست؟

ممکنهکه این ها در اصل همون اب دهان باشه که در اثر توجه زیاد و حساس بودن به آن اینجوری احساس می کنم یا تلقین باشه؟

با عرض سلام محضر شما میهمانان خدا
در فرض سوال روزه ی شما صحیح است و فرو دادن ان اشکالی ندارد .ضمنا نباید به وسوسه هایی که ذهن شما را می ازارد اعتنا کنید بعبارت دیگر وظیفه ی شرعی شما اینست که به وسوسه ای که به ان مبتلا هستید اعتنا نکنید.
بطور کلی حتی اخلاط سر و سینه اگر در حلق باشند و وارد فضای دهان نشده باشد فرو دادنش موجب بطلان روزه نیست .

سلام
فرو دادن خلط برای روزه دار اشکال داره؟
(آیت الله خامنه ای)

باغ بهشت;368097 نوشت:
سلام
فرو دادن خلط برای روزه دار اشکال داره؟
(آیت الله خامنه ای)

در صورتی که خلط سینه به حلق نرسیده باشد فرو دادنش جایز است و الا موجب ابطال روزه می شود بنابر احتیاط واجب

سلام
جاتون خالی امروز سحری چند تا لیوان شربت آلبالو خوردم ولی کاش نمیخوردم!
آبی که توی دهانم بعدش جمع میشد رنگ آلبالو میگیرفت و بعد مسوالک هم آب ته زبانم همچنان اینجوری بود
خواستم برم بیرون که باز دیدم رنگ آب دهانم اگر از انتهای زبان جمع کنم رنگ آلبالو داره نگاه کردم دیدم انتهای زبانم هنوز آثار شربت هست که با مسواک نرفته هیچی با مسواک کشیدم تا رفع بشه و آب ناشی از اون رو هم غورت دادم پیراهنم رو پوشیدم رفتم بیرون دیدم داره میگه اشهد ان محمد رسول الله هیچی دیگه اذان شده بود تا توجه به اینکه در زمان غورت دادن آب ناشی از مسواک که واقعا کم هم بود و علم به اینکه نزدیک اذانه ولی صدای اذان رو نشنیده بودم ولی خب شاید مقصر بودم در این بین...اول اینکه آیا رنگی بودن آب دهان رو اگر اعتمنا نمیکردم باعث بطلان روزه میشد؟2- روزه من حکمش چیه + کفاره داره یا نه
یه سوال دیگه اینکه من بر اثر اشتباه در استفتا 60 روزه کفاره دادم که نباید میدادم آیا میشه این 60 روز رو مثلا بذارم پای کفاره روزه های یه نفر دیگه؟ یعنی نیت توی کفاره هم هست که این کفاره برای روزه های فلانم بوده؟مثلا میشه پای کفاره روزه های نگرفته یه نفر که به رحمت خدا رفته گذاشت؟
با تشکر

اگر قبلا مثلا زبانمان یا لپمان را گاز گرفته باشیم و خون بیاید ولی موقع اذان صبح خونش بند اومده باشه و بعد صبح ببینیم که خیلی خیلی کم خون ازش میاد، آیا این خون بدلیل آنکه خیلی کمه و در آب دهان قابل حل شدنه روزه رو باطل میکنه؟ و باید دهانمان را آب بکشیم؟

MD66;371188 نوشت:
سلام
جاتون خالی امروز سحری چند تا لیوان شربت آلبالو خوردم ولی کاش نمیخوردم!
آبی که توی دهانم بعدش جمع میشد رنگ آلبالو میگیرفت و بعد مسوالک هم آب ته زبانم همچنان اینجوری بود
خواستم برم بیرون که باز دیدم رنگ آب دهانم اگر از انتهای زبان جمع کنم رنگ آلبالو داره نگاه کردم دیدم انتهای زبانم هنوز آثار شربت هست که با مسواک نرفته هیچی با مسواک کشیدم تا رفع بشه و آب ناشی از اون رو هم غورت دادم پیراهنم رو پوشیدم رفتم بیرون دیدم داره میگه اشهد ان محمد رسول الله هیچی دیگه اذان شده بود تا توجه به اینکه در زمان غورت دادن آب ناشی از مسواک که واقعا کم هم بود و علم به اینکه نزدیک اذانه ولی صدای اذان رو نشنیده بودم ولی خب شاید مقصر بودم در این بین...اول اینکه آیا رنگی بودن آب دهان رو اگر اعتمنا نمیکردم باعث بطلان روزه میشد؟2- روزه من حکمش چیه + کفاره داره یا نه
یه سوال دیگه اینکه من بر اثر اشتباه در استفتا 60 روزه کفاره دادم که نباید میدادم آیا میشه این 60 روز رو مثلا بذارم پای کفاره روزه های یه نفر دیگه؟ یعنی نیت توی کفاره هم هست که این کفاره برای روزه های فلانم بوده؟مثلا میشه پای کفاره روزه های نگرفته یه نفر که به رحمت خدا رفته گذاشت؟
با تشکر

[=&quot] :اگر در حال روزه اب دهان مزه ی غذا یا چیزی که قبل از اذان خورده اید را گرفته باشد ،فرو دادن اب دهان اشکالی ندارد ولی ذرات غذایی که لای دندانها گیر کرده را نباید فرو دهید که مصداق خوردن واشامیدن است و مبطل روزه است.

[=&quot]2:مرجع خود را بفرمایید تا پاسخ دقیق تر داده شود ولی اجمالا :اکثر مراجع میفرمایند اگر کسی با تحقیق از داخل شدن وقت یقین کند وقت داخل نشده و چیزی بخورد بعدا خلافش ثابت شود روزه اش صحیح است (توجه :تحقیق در اینجا بمعنای انست که با نگاه به اسمان متوجه شود که صبح صادق طلوع نموده ولی اگر نگاه به ساعت باشد این تحقیق مورد قبول اکثر مراجع نیست به جز ایت الله مکارم که چنین تحقیقی را قبول دارند) ولی اگر بدون اين كه تحقيق كند صبح شده يا نه، كارى كه روزه را باطل مى‌كند انجام دهد، بعد معلوم شود صبح بوده باید روزه را بگیرد و قضای روزه ی ان روز هم بر او واجب است البته کفاره ندارد

حیا;371274 نوشت:
اگر قبلا مثلا زبانمان یا لپمان را گاز گرفته باشیم و خون بیاید ولی موقع اذان صبح خونش بند اومده باشه و بعد صبح ببینیم که خیلی خیلی کم خون ازش میاد، آیا این خون بدلیل آنکه خیلی کمه و در آب دهان قابل حل شدنه روزه رو باطل میکنه؟ و باید دهانمان را آب بکشیم؟

[=&quot]خون افتادن دهان موجب باطل شدن روزه نیست و اگر خون ان کم است بطوری که در اب دهان مستهلک میشود و فرودادن ان مصداق خوردن خون نیست حتی لازم نیست ان را بیرون بریزید و تطهیر ان هم لازم نیست زیرا داخل دهان نجس نمیشود(بطور کلی داخل بدن نجس نمی شود)(به جز رهبری که قائلند داخل دهان هم نجس میشود و باید ان را تطهیر نمایند)و این در جایی است که شیء خارجی در دهان نباشد و اگر باشد اختلافی است .
[=&quot]

سلام و تشکر
مرجع من آیت الله بهجت هستن + وحید
من توی خونه بودم و دیگه خبر از آسمان نداشتم که
صدای اذان وقتی از بلندگوی مسجد پخش میشه و میشه شنید از خونمون من تو فکر اون 1 2 دقیقه ای بودم که قبل از اذان میگن نباید چیزی خورد وقتی اومدم بیرون دیدم داره اشهد ان محمد رسول الله رو میگه تعجب کردم
به هر حال اون روز رو روزرو ادامه دادم کفاره هم دادم فقط قضاش مونده
خواستم بدونم این کارا لازم بوده یا خیر
با تشکر

اسراء;375437 نوشت:
:اگر در حال روزه اب دهان مزه ی غذا یا چیزی که قبل از اذان خورده اید را گرفته باشد ،فرو دادن اب دهان اشکالی ندارد ولی ذرات غذایی که لای دندانها گیر کرده را نباید فرو دهید که مصداق خوردن واشامیدن است و مبطل روزه است.

2:مرجع خود را بفرمایید تا پاسخ دقیق تر داده شود ولی اجمالا :اکثر مراجع میفرمایند اگر کسی با تحقیق از داخل شدن وقت یقین کند وقت داخل نشده و چیزی بخورد بعدا خلافش ثابت شود روزه اش صحیح است (توجه :تحقیق در اینجا بمعنای انست که با نگاه به اسمان متوجه شود که صبح صادق طلوع نموده ولی اگر نگاه به ساعت باشد این تحقیق مورد قبول اکثر مراجع نیست به جز ایت الله مکارم در کل سال و ایات عظام رهبری و شبیری در ماه رمضان که چنین تحقیقی را قبول دارند) ولی اگر بدون اين كه تحقيق كند صبح شده يا نه، كارى كه روزه را باطل مى‌كند انجام دهد، بعد معلوم شود صبح بوده باید روزه را بگیرد و قضای روزه ی ان روز هم بر او واجب است البته کفاره ندارد

سلام من خیلی تو روزه گرفتن وسواسی هستم.میخواستم بدونم موقع وضو گرفتن که اب ممکنه دهنم بره ,بعد وضو چه قد اب دهنمو باید بیرون بریزم؟ اگه هم موقع وضو دهنمو کاملا ببندم , اون وقت شک میکنم که گوشه ی دهنم اب نخورده!

maryam27;385688 نوشت:
سلام من خیلی تو روزه گرفتن وسواسی هستم.میخواستم بدونم موقع وضو گرفتن که اب ممکنه دهنم بره ,بعد وضو چه قد اب دهنمو باید بیرون بریزم؟ اگه هم موقع وضو دهنمو کاملا ببندم , اون وقت شک میکنم که گوشه ی دهنم اب نخورده!

عرض سلام و ادب
بمقداری که عرفا اب و رطوبت وضو در دهان نمانده باشد اب را بیرون بریزید.
البته مراقب باشید این نگرانی برای شما منجر به وسواسی نشود .پس بصورت معمولی از ورود اب به دهان جلوگیری کنید و بصورت معمولی اب دهان را بیرون بریزید
موضوع قفل شده است