جمع بندی نماز اول وقتی که موجب اختلاف میشه!

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز اول وقتی که موجب اختلاف میشه!

با سلام و عرض ادب

موضوع از این قرار هست که مامانم شدیدا رو نماز اول وقت حساس هستن و همیشه باید نمازشون اول وقت باشه حتی موقعی که 30 نفر مهمون برا افطار دعوت شده باشن و این باعث شده هر سال رمضان یه سوژه ای برا دعوا و اختلاف با پدرم داشته باشن

بابام میگه خب مگه تو میزبان نیستی اول مهمونارو شام بده و پذیرایی کن بعد برو نمازتو بخون حالا یه شب نمازت اول وقت نباشه چی میشه مگه!

مامانمم میگه نه خیر من همه چیزو حاضر میکنم و سرو میکنم تا مشکلی پیش نیاد

حالا مثلا یکی اب میخاد سر سفره اب نیست ! بابام عصبی میشه و مامانمم دسترس نیست که میزبانی کنه به جاش من و برادرم باید همه چیز یا چیزایی که مهمونا میخان رو اماده کنیم و این بابامو خیلی ناراحت میکنه
حالا شما بگین این نماز اول وقت یکم ایراد نداره؟ باعث اختلاف و ناراحتی بابام میشه به طبع جو خونه هم دعوا الوده و ماهاهم ارامش نداریم
البته من خودم به نماز اول وقت اعتقاد دارم ولی تو مواقع اضطراری سعی میکنم دعواییی چیزی پیش نیاد بعد میرم نمازمو میخونم

به مامانم میگم خوب مردم سر سفره اب نیست اب بخورن؟ میگه نوشابه بخورن !!

به نظرم این نمازا ارزش ندارن باور کنین من از موقعی که نمازمو اول وقت میخونم چه معجزه ها که برام اتفاق نیافتاده!!!!!!! ولی مامانم چی همش دعوا !!! البته این یکیش بودا ... به نظرم اگه مامانم نمازش قبول بود الان طی العرض و خدا قدرت های زیادی بهش داده بود مثل من که هرچی میخام براورده میشه

خوب سوال من این بود که اینکه یک فردی برای مهموناش اونم فقط یک شب نمازشو اول وقت نخونه عیب داره؟؟؟؟؟؟؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد

*شیوا*;367412 نوشت:
با سلام و عرض ادب

موضوع از این قرار هست که مامانم شدیدا رو نماز اول وقت حساس هستن و همیشه باید نمازشون اول وقت باشه حتی موقعی که 30 نفر مهمون برا افطار دعوت شده باشن و این باعث شده هر سال رمضان یه سوژه ای برا دعوا و اختلاف با پدرم داشته باشن

بابام میگه خب مگه تو میزبان نیستی اول مهمونارو شام بده و پذیرایی کن بعد برو نمازتو بخون حالا یه شب نمازت اول وقت نباشه چی میشه مگه!

حالا مثلا یکی اب میخاد سر سفره اب نیست ! بابام عصبی میشه و مامانمم دسترس نیست که میزبانی کنه به جاش من و برادرم باید همه چیز یا چیزایی که مهمونا میخان رو اماده کنیم و این بابامو خیلی ناراحت میکنه
حالا شما بگین این نماز اول وقت یکم ایراد نداره؟ باعث اختلاف و ناراحتی بابام میشه به طبع جو خونه هم دعوا الوده و ماهاهم ارامش نداریم
البته من خودم به نماز اول وقت اعتقاد دارم ولی تو مواقع اضطراری سعی میکنم دعواییی چیزی پیش نیاد بعد میرم نمازمو میخونم

به نظرم این نمازا ارزش ندارن باور کنین من از موقعی که نمازمو اول وقت میخونم چه معجزه ها که برام اتفاق نیافتاده!!!!!!! ولی مامانم چی همش دعوا !!! البته این یکیش بودا ... به نظرم اگه مامانم نمازش قبول بود الان طی العرض و خدا قدرت های زیادی بهش داده بود مثل من که هرچی میخام براورده میشه

خوب سوال من این بود که اینکه یک فردی برای مهموناش اونم فقط یک شب نمازشو اول وقت نخونه عیب داره؟؟؟؟؟؟؟

سلام علیکم

در مورد ماه رمضان که مستحب است اگر دیگران برای افطار منتظر ما هستند،ما نماز را با تاخیر بخوانیم.
مادر مکرم شما باید توجه کند که نماز اول وقت مستحب است و آزار شوهرش امری حرام است و عقوبت الهی را در پی دارد،لذا حکم قضیه مشخص است که مادر شما اگر نماز اول وقت را برای تقرب به حضرت حق به جا می آورد،باید در چنین مواردی که حتی به عادت اول وقت خواندن ایشان نیز آسیب نمی رساند،نمازش را با تاخیر بخواند.
در پناه حضرت حق موفق و موید باشید.

نظرتون درباره نماز اول وقت ادارات چیست ؟
ایا ما مجاز هستیم چند نفرو که احتمالا بینشون ممکنه مریض یا افرادی باشن که واقعا برای انجام کارشون عجله دارن
پشت در اتاق منتظر نگه داریم
و با خیال راحت بریم نماز بخونیم ؟

ایا وقت مردم مهم نیست ؟راه انداختن کار مردم مهمتره یا نماز اول وقت ؟

بی نظیر;367893 نوشت:
نظرتون درباره نماز اول وقت ادارات چیست ؟

اگر زمان برگزاریش زیاد طول( 10 تا 15 دقیقه)نکشه به نظر من و البته به گفته آقا مشکلی نداره. تازه یه جور تبلیغ نماز هم هست. آثار خاص خودش رو هم داره.
ولی متاسفانه برخی ادارات 10 دقیقه برای آماده شدن برای وضو(جوراب در آوردن) ، 10 دقیقه برای وضو گرفتن، 10 دقیقه صحبتهای بین دو نماز، 10 دقیقه خوشو بشهای بعد نماز ، 10 دقیقه جوراب پوشیدن، 10دقیقه دست دادن بهم و آرزوی قبولی و ... صرف می کنن که قطعا این میشه فرار از کار به واسطه نماز. که اکیدا سفارش شده از این کار بپرهیزیم.
گفتم تبلیغ نماز، اینو بگم بد نیست. مسجد محل ما حدودا 2 ماهی هستش که هر هفته 1 شب نماز مغرب و عشا رو تو پارک محله برگذار میکنه، که اتفاقا مورد استقبال هم قرار گرفته. که جای تشکر داره

*شیوا*;367412 نوشت:

با سلام
در مورد سوال که کارشناس پاسخ دادن و قصد دفاع از مادرتون را ندارم. اما میخوام این موضوع را از جنبه ی دیگه ش بررسی کنم.
1- به نظرتون خوبه ادم در مورد اعمال دیگران اینگونه قضاوت کنه اون هم در مورد مادرش
2- آیا اگه مادرتون نماز اول وقت نمیخوندن الان شما باز هم نماز اول وقت میخوندین
3- مواظب خطر عجب هم باشید که خدا اصلا دوست نداره و ارتباطتون را با خدا خراب نکنید. بنده گرفتارش شدم رو همین حساب که خدا زود جوابم را میداد الان خیلی وقته دارم میگم غلط کردم ولی دیگه دیر شده.
در پناه حق

*شیوا*;367412 نوشت:
با سلام و عرض ادب

سلام
به نظر بنده نگاه پدر بزرگوار شما به علت حضور مادرتان در خانه صحیح نیست
ایشان گارسون نیستند که پدر بزرگوار بخاطر نبودن آب سر سفره از او ناراحت شوند
بنده کار مادر را خلاف نمی دانم هرچند که این کار ضرورت هم ندارد
اما پدر بزرگوار باید نگاهشان را اصلاح بفرمایند
میهمانان اگر میهمان مادر هم باشند باز هم پدر باید همکاری کنند
بخصوص شما فرزندان موظفید که جای خالی مادر را پر کنید که کسی از ایشان دلخور نشود
پس تعاون و همکاری یعنی چه ؟ یعنی همین دیگر خواهر
و هوالله الموفق

Mohsen.Fakori;367981 نوشت:
اگر زمان برگزاریش زیاد طول( 10 تا 15 دقیقه)نکشه به نظر من و البته به گفته آقا مشکلی نداره. تازه یه جور تبلیغ نماز هم هست. آثار خاص خودش رو هم داره.
ولی متاسفانه برخی ادارات 10 دقیقه برای آماده شدن برای وضو(جوراب در آوردن) ، 10 دقیقه برای وضو گرفتن، 10 دقیقه صحبتهای بین دو نماز، 10 دقیقه خوشو بشهای بعد نماز ، 10 دقیقه جوراب پوشیدن، 10دقیقه دست دادن بهم و آرزوی قبولی و ... صرف می کنن که قطعا این میشه فرار از کار به واسطه نماز. که اکیدا سفارش شده از این کار بپرهیزیم.
گفتم تبلیغ نماز، اینو بگم بد نیست. مسجد محل ما حدودا 2 ماهی هستش که هر هفته 1 شب نماز مغرب و عشا رو تو پارک محله برگذار میکنه، که اتفاقا مورد استقبال هم قرار گرفته. که جای تشکر داره

این غیر ممکنه که ده تا 15 دقیقه طول بکشه چون می دونین ادارت بزرگن و رسیدن به وضوخانه حداقل ده تا 15 دقیقه طول میکه
و بقیه شو فکر کنین دیگه چقدر
من خودم چند بار اینطوری پشت در اتاقا معطل شدم
و می دونم چقدر وضعیت بدیه
به نظر من اثر منفیش از اثر مثبتش بیشتره

[="DarkSlateBlue"]تو مهمونی افطاری ها که خیلی ها اول نماز میخونن بعد میان سر سفره! ما که هر بار افطاری دادیم حد اقل سه چهار نفر اول نماز میخونن بعد میان سر سفره! خب چه اشکالی داره یکی از این افراد میزبان باشه؟؟؟ اون مهمونا هم خودشون شعور دارن میفهمن داره نماز میخونه!
بعدم همه چیز سر سفره بگذارید آب هم بگذارید که پدرتون بهانه نداشته باشه
اصلا این مشکلی نیست که بخوایین راجبش بحث کنین! راه دیگه اینه که مادرتون میتونه پنج شش دقیقه اول به مهمونا برسه و خوب همه چیز رو بررسی کنه وقتی همه مشغول خوردن شدن بره نمازشو بخونه! فکر نمیکنم بعد از گذشت چند دقیقه اول وقت از بین بره!
[/]

بی نظیر;368006 نوشت:
این غیر ممکنه که ده تا 15 دقیقه طول بکشه چون می دونین ادارت بزرگن و رسیدن به وضوخانه حداقل ده تا 15 دقیقه طول میکه
و بقیه شو فکر کنین دیگه چقدر
من خودم چند بار اینطوری پشت در اتاقا معطل شدم
و می دونم چقدر وضعیت بدیه
به نظر من اثر منفیش از اثر مثبتش بیشتره

بله در اکثر ادارات با شما موافق هستم. ولی خوب هستن اداراتی که 15 دقیقه بیشتر نمیشه. تازه همه کارمندان هم برای نماز نمیرن که در بسته نشه ( به هر حال هم عیب ها باید گفته شه و هم خوبی ها)
یا حق

*شیوا*;367412 نوشت:
با سلام و عرض ادب

به نظرم به چند مطلب باید توجه شود :
1. وظابف مادر در منزل از دید شرع
2. وظایف پدر در منزل
3. وظایف فرزندان در منزل و در قبال والدین
بی شک اگر هر کدام از این وظایف رعایت شود، و توقعات غلط و نا به جا از دیگران ترک شود، در منزلتون مشکلی پیش نمی اید. علاوه بر این که بنا براین است که در محیط خانه و بین اعضای خانواده صفا و صمیمیت، همکاری و همیاری باشد. و رسیدن به این مقصود جز با خودگذشتگی تک تک اعضاء خانواده ممکن نیست. تنها در این صورت است که آرامش به محیط خانواده برمی گردد. انتظارات و توقعات نا به جا به این موارد لطمه می زند.
از همه این ها که بگذریم، مگر یک نماز چه قدر وقت می گیرد که در فاصله نماز مادر شما این همه بحث اتفاق بیفتد؟
و البته همانگونه که برخی از دوستان هم اشاره کردند پس فرزندان چه کار می کنند؟ مادر در منزل باید با حفظ شأنش مادری کند و نه نوکری!
4. برداشت های نادرست از مفاهیم و دستورات دین، نکته دیگری است که باید به آن توجه شود. همانگونه که در دین به نماز اول وقت سفارش شده، به رعایت حقوق دیگران نیز توجه داده شده. همانگونه که استاد محترم نیز فرمود، مادرتان باید بدانند، رعایت نماز مستحب اما رنجش شوهر امری ناپسند است.
البته این نکته نیز نباید ناگفته بماند که نوع برخورد و انتظارات پدرتان از همسرشان درست نیست.

سلام

استاد;367841 نوشت:
مادر مکرم شما باید توجه کند که نماز اول وقت مستحب است و آزار شوهرش امری حرام است و عقوبت الهی را در پی دارد،

به نظرم کارشناس گرامی بهتر بود علاوه بر نقد کار خانم به نقد افراد دیگه هم بپردازن
اینجوری انگار فقط به حق و نظر یک نفر اون هم شوهر توجه شده که به نظرم کاملا بی انصافیه.

نقل قول:
به مامانم میگم خوب مردم سر سفره اب نیست اب بخورن؟

واقعا مادر دلخور میشه از بیان این حرفا !

بله حالا که این آقا انقد به این موضوع حساسن که باعث دعوا میشه بهتره خانم از خود گذشتگی کنن ولی فکر نمیکنم رنجش اون آقا از نظر دینی به حق باشه که کار خانم حرام بشه و عقوبت الهی در پی داشته باشه!

وقتی حتی کار خونه برای زن واجب نیست خانمی که زحمت کشیده افطاریو مهیا کرده سفررو اماده کرده حالا تنها نگرانی کمبودی جزئی در سر سفرست ! واقعا ناراحتی مرد از همسر به حقه که بخواد عقوبتی برای زن داشته باشه؟!
یعنی واقعا اقند سخته که همسر و یا فرزندان اگه سر سفره چیزی نیاز شد اون کارو خودشون به عهده بگیرن ؟!
بالاخره خانم حالا حساسیتشون به نماز اول وقت زیاده و از اینکه نمازشونو اول وقت بخونن لذت میبرن و از دلشون نمیاد این نمازو ترک کنن فکر نمیکنم انقد توقع زیادی باشه بعد اماده کردن همه چیز نمازشونو بخوان بخونن و انتظار همکاری داشته باشن .
طبیعتا یه مادر از اینکه فرزندان و همسر درکش نکن و به یه خواسته به این کوچیکی احترام نذارن دلخور میشه .

جایی که میگن دیگران منتظر هستن بهتره فرد اول افطار کنه ولی اینجا که مهمونا مشغول خوردن میشن و الان بحث نگرانی بابت کاستی سر سفره افطاره!

نقل قول:
میزبانی کنه به جاش من و برادرم باید همه چیز یا چیزایی که مهمونا میخان رو اماده کنیم و این بابامو خیلی ناراحت میکنه

واقعا چه اشکالی داره فرزندان این کارو انجام بدن که اگه انجام میدید پدرتون باید ناراحت بشه ؟!

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

asad;368050 نوشت:
تو مهمونی افطاری ها که خیلی ها اول نماز میخونن بعد میان سر سفره! ما که هر بار افطاری دادیم حد اقل سه چهار نفر اول نماز میخونن بعد میان سر سفره! خب چه اشکالی داره یکی از این افراد میزبان باشه؟؟؟ اون مهمونا هم خودشون شعور دارن میفهمن داره نماز میخونه!

اللهم عجل لویک الفرج

سلام

اینکه نماز اول وقت خوب هست یا نه که می دونیم خوب و مستحب است

اما باید دید آیا سیر کردن گشنگان و سیراب کردن تشنگان و همچنین رضایت شوهر (البته باید دید اصلا این آب رساندن وظیفه برای شوهر است یا خطا است اگر آب ندهند و...)

در چه درجه ایی قرار دارد در بالاتر یا همدرجه یا پایین تر؟

و اهم و فی اهم کرد و کار بهتر رو انجام داد

شما می گویید که همه معمولا اول نماز می خوانند و بعد افطار می کنند که بعد به چند نفر تقلیل کرد

اگر این فرد مهمان باشه در ظاهر مشکلی ندارد که نماز اول وقت بخواند که شایسته است کارشناسان این زاویه را نیز به بررسی بگذارند

اما در مقام میزبان آیا مناسب است و خوب یا خیر؟

سنت رسول الله(ص) چه بوده و توصیه ایشان به میمان داری چه بوده است؟

که پس از بررسی سیره معصومین در مهمان نوازی
و جمع اوری اطلاعات میشه نتیجه مقبولی رو بدست آورد

حامد;367992 نوشت:

همکاری یک امر خوب است و لزوما نباید مادر خونه کار کند اما آیا در جایگاه صاحب خانه و صاحب سفره چطور؟

امری نیکو است؟

البته شایسته است که نظر مادر گرامیتان را هم به ما بگویید و اگر مقدور هست این موضوع را به ایشان معرفی کنید تا دلایل خود را بگویند

تا یک تنه راضی نشویم!:hamdel::Gol:[/]

حامد;367992 نوشت:
سلام
و هوالله الموفق

باید عرض کنم که تو خونه ی ما تک تک افراد همکاری دارن بابام غذا میخره از بیرون مامان و من سفره رو اماده میکنیم و...
در ضمن مشکل نبودن اب نیست که تنها مهمونای ما یکم حرف درار هم هستن و این رو یه نوع بی احترامی به مهمونا میدونن بابام هم به غیرتش میخوره و ... بابا نماز اول وقت مستحب هست
اونم برا یک شب اخه شماها چقدر این دین و خدا رو براخودتون سخت میگیرین
والا بلا خدا خودش میگه مهمون حبیب خداست و احترامش هم واجب هست
در کل میتونم بگم شما اشتباه همه چیزو متوجه میشین!

asad;368050 نوشت:
تو مهمونی افطاری ها که خیلی ها اول نماز میخونن بعد میان سر سفره! ما که هر بار افطاری دادیم حد اقل سه چهار نفر اول نماز میخونن بعد میان سر سفره! خب چه اشکالی داره یکی از این افراد میزبان باشه؟؟؟ اون مهمونا هم خودشون شعور دارن میفهمن داره نماز میخونه!
اصلا این مشکلی نیست که بخوایین راجبش بحث کنین! راه دیگه اینه که مادرتون میتونه پنج شش دقیقه اول به مهمونا برسه و خوب همه چیز رو بررسی کنه وقتی همه مشغول خوردن شدن بره نمازشو بخونه! فکر نمیکنم بعد از گذشت چند دقیقه اول وقت از بین بره!

متاسفانه باید بگم مهمونای ما ادمای مغرضی هستن ولی چون طرف بابام هست مامانم مجبوره دعوت کنه این مهمونا بعضی وقتا خودشونو قاطی مامانم میکنن و نماز میخونن تا دعوایی پیش نیاد گاهی وقتا هم خودشون دعوا را میندازن ..

هادي 141;368189 نوشت:
به نظرم به چند مطلب باید توجه شود :
1. وظابف مادر در منزل از دید شرع
2. وظایف پدر در منزل
3. وظایف فرزندان در منزل و در قبال والدین
بی شک اگر هر کدام از این وظایف رعایت شود، و توقعات غلط و نا به جا از دیگران ترک شود، در منزلتون مشکلی پیش نمی اید. علاوه بر این که بنا براین است که در محیط خانه و بین اعضای خانواده صفا و صمیمیت، همکاری و همیاری باشد. و رسیدن به این مقصود جز با خودگذشتگی تک تک اعضاء خانواده ممکن نیست. تنها در این صورت است که آرامش به محیط خانواده برمی گردد. انتظارات و توقعات نا به جا به این موارد لطمه می زند.
از همه این ها که بگذریم، مگر یک نماز چه قدر وقت می گیرد که در فاصله نماز مادر شما این همه بحث اتفاق بیفتد؟
و البته همانگونه که برخی از دوستان هم اشاره کردند پس فرزندان چه کار می کنند؟ مادر در منزل باید با حفظ شأنش مادری کند و نه نوکری!
4. برداشت های نادرست از مفاهیم و دستورات دین، نکته دیگری است که باید به آن توجه شود. همانگونه که در دین به نماز اول وقت سفارش شده، به رعایت حقوق دیگران نیز توجه داده شده. همانگونه که استاد محترم نیز فرمود، مادرتان باید بدانند، رعایت نماز مستحب اما رنجش شوهر امری ناپسند است.
البته این نکته نیز نباید ناگفته بماند که نوع برخورد و انتظارات پدرتان از همسرشان درست نیست.

مامانم جز افرادی هست که نمازشو خیلی طول میده خیلی وسواس به خرج میده ... و تو این مسایل هم اصلا کوناه بیا نیست
پدر من میگه همیشه نمازتو اول وقت بخون اگرچه دویت دارم سز سفره همه جمع باشن ولی چون تو دوست داری نماز بخونی باشه برو بخون
اینکه سر سفره بابام مبخواد همه جمع شن و شام کوفت کنن توقع زیادی هست؟!!!!
در ضمن بابام از حقش گذشته میگه فقط یک شب اونم برا مهمونای من و خودت بیا و نمازتو اول وقت نخون فقط همین یه شب!!!!
چه توقعات بزرگـــــــــی!!!

کبوتر عشق;368274 نوشت:

اللهم عجل لویک الفرج

سلام

اینکه نماز اول وقت خوب هست یا نه که می دونیم خوب و مستحب است

اما باید دید آیا سیر کردن گشنگان و سیراب کردن تشنگان و همچنین رضایت شوهر (البته باید دید اصلا این آب رساندن وظیفه برای شوهر است یا خطا است اگر آب ندهند و...)

در چه درجه ایی قرار دارد در بالاتر یا همدرجه یا پایین تر؟

و اهم و فی اهم کرد و کار بهتر رو انجام داد

شما می گویید که همه معمولا اول نماز می خوانند و بعد افطار می کنند که بعد به چند نفر تقلیل کرد

اگر این فرد مهمان باشه در ظاهر مشکلی ندارد که نماز اول وقت بخواند که شایسته است کارشناسان این زاویه را نیز به بررسی بگذارند

اما در مقام میزبان آیا مناسب است و خوب یا خیر؟

که پس از بررسی سیره معصومین در مهمان نوازی
و جمع اوری اطلاعات میشه نتیجه مقبولی رو بدست آورد

همکاری یک امر خوب است و لزوما نباید مادر خونه کار کند اما آیا در جایگاه صاحب خانه و صاحب سفره چطور؟

امری نیکو است؟

البته شایسته است که نظر مادر گرامیتان را هم به ما بگویید و اگر مقدور هست این موضوع را به ایشان معرفی کنید تا دلایل خود را بگویند

تا یک تنه راضی نشویم!:hamdel::Gol:

مامانم بدش میاد از فامیلای بابام میگه اونا باباتو تحریک میکنن که بابات گیر بده به نماز اول وقتم و بابات میگه مهمونا میگن مارو چی حساب کردین و فلان
باور کنید مامانم هم با این که خودش ادم زیاد خوبی نیست و تو اعمال زیاد با بابام فرقی نداره ولی حق داره فامیلای بابام از اونایی هستن که موجب جدایی و اختلاف انداختن به یه خونواده میشن
همین عمه و مادر بزرگم دست به دست هم عموم رو تحریک کردن و باعث شدن عموم زنشو طلاق بده عامل های دیگه ای هم بودنا ولی اینا هم خیلی خوب بلدن حرف دربیارن و تحریک کنن ....

لعنــــــــــــــــــت بر هرچی ادم حسوده

حق دوست;367987 نوشت:
بنده گرفتارش شدم رو همین حساب که خدا زود جوابم را میداد الان خیلی وقته دارم میگم غلط کردم ولی دیگه دیر شده.

نه دیر نشده.

منم اشتباه داشتم و فکر میکردم دیگه سقوط کردم اما بعد گذشت مدت زمانی بوسیله یکی از اساتید متوجه شدم بعد از گناه استغفار کردن تا حد خیلی خوبی شما رو از سقوط برمیگردونه .

هفتاد مرتبه استغفار بعد از نماز عصر.
البته صبح هم روایت شده.

واقعا ارامش بخشه و کارساز.

تنـــــها و دلتنگ;368207 نوشت:
به نظرم کارشناس گرامی بهتر بود علاوه بر نقد کار خانم به نقد افراد دیگه هم بپردازن اینجوری انگار فقط به حق و نظر یک نفر اون هم شوهر توجه شده که به نظرم کاملا بی انصافیه.

اصول خانواده براساس اخلاقیات هستش بخصوص روابط زن و شوهر . استاد درست گفتن یه شب دیر خوندن برای رضایت همسر واقعا مشکلی ایجاد نمیکنه چه بسا رضایت خداوند در همین بیشتر باشه.

اما با نظر دختر خانمشون که یه جورایی میرسونن بنا به عملکرد نماز من بهتره مخالفم و یه جای کار تو نفس این فکر و عمل میلنگه.

*شیوا*;367412 نوشت:
با سلام و عرض ادب

[="#2F4F4F"]شما یک درصد احتمال بده که
اگر نماز اول وقت مادرت نبود اون معجزات برای شما هم اتفاق نمی افتاد !!!
یا حتی ممکن بود اصلا نماز دان و نماز خوان نباشی !

نظر کاربرانه بخوایین
من میگم منبعد برای پنج دقیقه پدر شما بجای مادر خدمت کنند.
از نظر من این نماز از هر خدمتی به شما و مهمانان شما با ارزشتر و واجبتره
در اون لحظه
اگر بدانند !![/]

سلام

همره;368296 نوشت:
اصول خانواده براساس اخلاقیات هستش بخصوص روابط زن و شوهر . استاد درست گفتن یه شب دیر خوندن برای رضایت همسر واقعا مشکلی ایجاد نمیکنه چه بسا رضایت خداوند در همین بیشتر باشه.

اما با نظر دختر خانمشون که یه جورایی میرسونن بنا به عملکرد نماز من بهتره مخالفم و یه جای کار تو نفس این فکر و عمل میلنگه.

کاملا درسته و من هم اصل رو بر از خودگذشتگی خانم گذاشتم ولی اساتید در کنارش فرمودند ازار شوهر حرام است عقوبت دارد .. نه اینکه صرفا به خاطر اینکه کار از نظر اخلاقی پسندیده تر است خانم نماز اول وقتو ترک کند و این برای رشد معنویش بهتره ...

حالا واقعا جای سواله یه خانمی جایی ترجیح داد به جای کار پسندیده تر ( گوش کردن حرف همسر و مهمان داری) نمازشو اول بخونه , اطاعت همسرش در این مساله واجب بوده که بحث حرام بودن مساله پیش بیاد ؟چون از نظر اخلاقی اینجا به نظرم بحث ثواب بیشتر و کار پسندیده تر مطرحه.
اگر بخواد گفته بشه به خاطر راه افتادن دعوا خانم مرتکب حرام شده آیا خانم اون دعوا و بحثارو راه انداخته یا مردی که توقع چنین کاریو از همسرش داشته و نمیتونه خودش هم از این یه خواستش بگذره و گفته شده وقتی چیزی نیست عصبانی میشه ....

اگه با به بحث کشیدن بشه کاری حروم بشه پس خیلی خواسته ها هست که اگه مرد کوتاه نیاد از خواستش اخر حروم بودنش باید بیفته گردن خانم! وقتی در مورد نماز این جوری بشه پس در هر خواسته ی اخلاقی که مرد میتونه داشته باشه و حروم نباشه اگه به خودش حق ناراحتی و عصبانیت بده و دعوا راه بیفته زن دچار کار حرام شده!

اینجا یه بحث کار بهتر و پسندیده تر هست منم موافقم که شاید همون افطاری دادن به مهمونا و توجه به خواسته همسر باعث رشد معنوی بیشتری بشه و ثوابش از نماز اول وقت بیشتر باشه .

کارشناس رفتار اعضای دیگر خانوادرو نقد نکردن و راهکاری اخلاقی جز اینکه خانم نمازشو نخونن ارائه ندادن من که زیاد فعالیتی تو سایت شما نمیکنم ولی نباید پاسخ ها یه جانبه و جوری باشه که انگار حقوق اخلاقی دیگران نادیده گرفته شده اونم تو بخش اخلاق ...

البته دوستان زیادی جوانب دیگر این مسالرو بررسی کردن و توضیحات خوبی دارن که جای تقدیر داره

موفق باشید
خدانگهدار

[="DarkSlateBlue"]

کبوتر عشق;368274 نوشت:

من دوتا سوال از سایت پرسمان دانشجویی مرتبط با این بحث پیدا کردم:

۱-اگر هنگام نماز، فردي به منزل ما بيايد؛ آيا نماز اول وقت بهتر است يا پذيرايي از مهمان؟( با فرض اين‌كه كس ديگري در خانه نباشد) اگر در سيره ائمه(ع) چيزي در اين مورد هست، ذكر كنيد.

در این مورد روایت خاصی نیافتیم به نظر میرسد این مساله بستگی به مورد آن دارد اگر خواندن نماز منافاتی با اکرام واحترام میهمان ندارد وموجب ناخوشنودی میهمان نمی شود ویا حتی موجب خشنودی وی نیز میشود بهتر است نماز خوانده شود ودر صورتی که عکس آن است احترام واکرام مومن اهم از نماز اول وقت است

۲- آیا از پیامبر(ص) حدیث داریم که میشه نماز اول وقت رو به خاطر دوستی صمیمی به تأخیر انداخت، لطفا صحت آن را بررسی کنید. ؟

آن چه از روایات استفاده می شود این است که نماز اول وقت اهمیت ویژه و خاصی دارد و باید آن را بر کارهای معمولی و غیر ضروری مقدم داشت . اما اگر کاری که با نماز اول وقت در تزاحم و تعارض است به جهتی اهمیت و خصوصیتی داشته باشد که باید آن را بر نماز مقدم داشت اشکالی ندارد . در روایت آمده است که در ماه رمضان اگر انسان نتواند با توجه و حضور نماز اول وقت و پیش از افطار بخواند و یا مهمانی دارد که مایل به افطار در اول اذان است بهتر است اول افطار کند و سپس نماز بخواند . البته در برخی موارد به تاخیر انداختن نماز واجب می شود و آن در مواردی است که کار واجبی در اول وقت نماز پیشامد کند . مثلا طلبکار طلبش را درخواست کند و یا جان کسی در معرض خطر باشد و باید در اول وقت نماز او را به دکتر رسانید و یا نماز خواندن در اول وقت موجب شود انسان دچار آسیب و ضرر سنگینی گردد .
حال با توجه به این مطلب باید دید دوست صمیمی شما در اول وقت نماز چه کاری با شما دارد که شما به خاطر او نماز را به تاخیر می اندازید ؟ گر کار او از موارد بالا باشد که مهم تر و لازم تر از نماز است و یا لااقل از کارهایی است که بر نماز اول وقت ترجیح دارد در این صورت تاخیر نماز اشکال ندارد ولی اگر از کارهای معمولی است که می شود بعدا انجام داد و زمان آن از دست نمی رود بهتر این است که خودتان نماز را در اول وقت بخوانید و از دوستتان نیز بخواهید که او نیز از فیض نماز اول وقت بهره مند شود[/]

سلام علیکم
ضمن تشکر از دوستانی که در بحث شرکت کردند،در مورد پاسخی کع بنده ارائه کردم،توجه دوستان را به چند نکته جلب می کنم:

1-سوال در مورد رفتار مادر بود و بنده پاسخ سوال را دادم و منتظر بودم که اگر از رفتار پدر سوال شود در مورد آنهم مطلبی عرض کنم.
2-دوستان اگر به سوال خوب دقت می کردند متوجه می شدند که مشکل در طول سال،چند بار بیشتر پیش نمی آید و اول وقت نخواندن نماز در این چند مرتبه،(همانطور که قبلا عرض کردم)حتی به عادت ایشان نیز صدمه ای وارد نمی کند.
3-وضیعت مورد سوال بسیار خوب ترسیم شده بود و اگر شما به این وضعیت خوب دقت کنید خواهید دید که پدر برای چه ناراحت می شود و خدائی ناکرده مادر را گارسون نمی داند،کما اینکه اگر چنین بود در مواقع دیگر نیز به نماز اول وقت مادر ایراد می گرفت.در بهترین حالت می توان گفت مادر هیچ قصد خاصی از کار خود ندارد و فقط دارد برنامه خود را انجام می دهد،اما برداشت مهمانها از این رفتار چیست؟
مثلا نمی گویند:این خانم می خواهید چه چیز را ثابت کند؟مثلا از ما دین دار تر است؟و امثال این افکار(البته نمی خواهم بگویم ما برای فکر دیگران دین خود را ترک کنیم،نماز اول وقت یک امر مستحب است و ضروری دین نیست،مرحوم آیت الله شیخ محمد حسین اصفهانی که استاد مرحوم آیت الله بهجت رحمة الله علیهما بودند، در حرم امام حسین علیه السلام،به سجده طولانی رفته بودند،امام حسین علیه السلام به ایشان می فرمایند:آقا شیخ محمد حسین این کارها را در خلوت انجام دهید. لذا قرار نیست ما همه جا و در همه شرایط یک رفتار واحد و یکسان انجام دهیم و به تناسب شرایط ممکن است بعضی از رفتارها نیاز به تغییر داشته باشد و این مطلب در سیره اهل بیت علیهم السلام نیز وجود داشته است) لذا بنده با در نظر گرفتن این شرایط و ناراحت شدن پدر،چنین نوشتم.
4-تعجب می کنم از عزیزانی که از کلام بنده مبنی بر حرام بودن آزار پدر بر آشفته شدند(امیدوارم رگه های فمینیستی نباشد که إن شاء الله چنین نیست)اولا این کلام بنده به معنای حرام نبودن آزار مادر نیست که اثبات شی نفی ما عدی نمی کند.
ثانیا این کلام شرع مقدس است،به این احادیث دقت کنید(
احادیث در مورد حق زن بر شوهر هم بسیار زیاد است،دوستان آزرده نشوند):
[=Symbol]
الف: حضرت صادق(عليه السّلام) فرمود : هر زني كه شب به سر آورد و شوهر از او آزرده باشد ، نمازش مقبول نباشد تا شوهر از او راضی باشد ؛ و هر زنى كه بوی خوش برای غير شوهر / بكند ، نمازش مقبول نيست تا آن بوی خوش را از خود بشويد .
فرمود : سه كسند كه هيچ عمل ايشان به آسمان بالا نمی رود : غلام گريخته ، و زنى كه شوهرش از او راضی نباشد ، و كسی كه جامه خود را از روى تكبّر بلند آويخته باشد .
ب: [=Symbol] حضرت رسول(صلّى الله عليه وآله) فرمود : اگر امر می كردم كه كسی برای غير خدا سجده كند ، هر آينه می گفتم كه زنان برای شوهران سجده كنند .

(منبع دو حدیث:علامه مجلسی/حلیة المتقین/ص 93/انتشارات گلی)

5-باز هم تاکید می کنم که با توجه به سوال،پدر با نماز اول وقت مادر مشکل ندارد،چه اینکه در اوقات دیگر چیزی نگفته،فقط برای همان یکی دو مورد مراسم افطاری ایشان ابراز ناراحتی کرده است،حال جای قبول حرف از طرف مادر نیست؟
6-در پاسخ قبل هم اشاره کردم که هدف از نماز اول وقت چیست؟اگر هدف رضای خداست که تکلیف معلوم است.حتی اگر پدر قصد آزار مادر را هم داشت باز هم تکلیف مادر مومن و مقید تا این حدّ روشن است.

امیدوارم توضیحات روشنی داده باشم.موفق باشید.

*شیوا*;368290 نوشت:
مامانم جز افرادی هست که نمازشو خیلی طول میده خیلی وسواس به خرج میده ... و تو این مسایل هم اصلا کوناه بیا نیست
پدر من میگه همیشه نمازتو اول وقت بخون اگرچه دویت دارم سز سفره همه جمع باشن ولی چون تو دوست داری نماز بخونی باشه برو بخون
اینکه سر سفره بابام مبخواد همه جمع شن و شام کوفت کنن توقع زیادی هست؟!!!!
در ضمن بابام از حقش گذشته میگه فقط یک شب اونم برا مهمونای من و خودت بیا و نمازتو اول وقت نخون فقط همین یه شب!!!!
چه توقعات بزرگـــــــــی!!!

ببینید الان بحث فرق کرد. تا الان صحبت از یک نماز بدون وسواس و به دور از هرگونه اسباب ایذاء و زحمت برای دیگران بود. روشنه که یه نماز سه رکعتی در وقت افطار این قدر زمان نمی بره که کسی اذیت بشه. نهایتش سه تا چهار دقیقه. حتی در زمانی که مهمان هم داشته باشید و همه چیز سر سفره مهیا باشد با سه دقیقه نبودن مادرتون سر نماز اتفاقی نمی افته و انگار ایشون توی آشپزخونه است.
بر فرض که د راین لحظه یکی هم به یه چیزی نیاز داشته باشه و سر سفره نباشه، آن وقت صحبت قبل مطرح میشه که هر کسی د رخانه چه وظیفه ای داره. به نظر شما اشکال داره شما یا برادرتون ، آون رو فراهم کنید تا هم پدرتون ناراحت نشه و هم مادرتون به نمازش برسه.
اما اگه بنا شد د رشبی که ما میزبان هستیم، بخواهیم نماز طولانی و با تعقیبات طولانی بخوانیم و ای چه بسا وسواس هم داشته باشیم کار سخت می شود. در این صورت باید مادرتون رو با یک کارشناس دینی اشنا کنید تا هم مسئله را برای ایشون روشن کنه و هم راه های ترک وسواس را به ایشون یاد بده.
علاوه بر این که از رضایت پدر شما به نماز اول وقت مادرتون معلوم می شود که ایشون با نماز اول وقت مشکل ندارندو بلکه با تنها گذاشتن اونها مشکل داره که این هم با ترک وسواس و کوتاه کردن نماز مادرتان مشکلش حل میشه. با سه دقیقه نماز هم کسی حرف در نمیاره.

سلام

ممنون از کارشناس گرامی بابت بازگرداندن پست این حقیر و توضیحات .

نقل قول:
-تعجب می کنم از عزیزانی که از کلام بنده مبنی بر حرام بودن آزار پدر بر آشفته شدند(امیدوارم رگه های فمینیستی نباشد که إن شاء الله چنین نیست)

تجربه مشاهده برخی مباحث در سایت های دینی تقریبا این مسالرو به من نشون داده بود که اگر در کلامی چند بار کلمه زن و مرد , حق زن ,به کار برده شود و یا مساله مورد سوال و اعتراض موردی باشد که مربوط به حق شوهر یا زن است سریعا بحث فمینیست مطرح میشود و چنین احتمالی داده میشود!

که خب برای من جای تعجبه گویا در اسلام نباید از حق زن سخن گفت یا سوالی در مرز و حدود حق و وظایف داشت .
البته نمونه های دیگه که دیده بودم باعث شد این مسالرو تاکید کنم .
من در سایتهای دینی زیادی دیدم که متاسفانه این مساله پیش میاد گاهی دیدم برخی افراد هم نظراتشونو خیلی در پوشش مطرح میکنن از ترس متهم نشدن به فمینیسم ! یا برای اینکه پاسخگو چنین فکری در موردش نکند ! و اغلب افراد مذهبی از شنیدن چنین کلام و مطلبی واقعا ناراحت میشن .

حتی اگر در پوشش این باشد که (امیدواریم رگه های فمینیستی نباشد ! )از نظر روانشناسی این جمله معانی متعدد و علل متنوعی برای این نحوه گفتن میشه داشته باشه در سایت دسترسی به لحن گوینده و هدف از بیان جمله به این شکل و .. مشخص نیست .

این مساله باعث میشه خیلی از افرادی که حتی مذهبی هستند دچار یه نوع واکنش منفی و احیانا مقاومت بشنوند به نظر من تا مطمئن نشدید کسی تفکرات فمینیسمی داره یا نه و یا سوالش دقیقا در چه مورد و مساله ای هست حتی حرف از احتمالش زده نشه !چون به دلیل استفاده های فراوان از این کلمه در مقابل پرسشگران , این کلمه اثر منفی میگذارد و باعث ناراحتی و پشیمانی سوال کننده میشود و ممکن است فکر کند شما هم در پاسخگویی جبهه گیری خاصی دارید!

در مورد مطالب

کارشناس گرامی درست است که پرسشگر فقط در مورد رفتار مادر سوال کرده ولی شاید پرسشگر غافل از این است که شاید نحوه برخورد با مادر هم ایرادی دارد مثلا گفتن این جمله که (مامان حالا شاید یه نفر آب بخواد ولی سر سفره نیست! )حتی فرزندان میتواننند در بهبود ارتباط با پدر تاثیری داشته باشند .
مباحث مطرح شده این سایت هم فکر کنم توسط بسیاری از دوستان مطالعه میشه و اگر پاسخ حداقل کمی همه جانبه تر باشد حتی در حدی که دوستان چند خط اشاره کردند ممکن است در موارد ابتلا دیگر هم استفاده شود.

راجع به بحث آزار شوهر من فقط یه سوال میپرسم و دوست دارم نظر کارشناسو بدونم

مرز ناراحتی و آزار شوهر چی هست اون چیزی که اسلام گفته آزردن مرد و راجع بهش احادیثی آمده (که اغلب احادیث در مقابل اون راجع به آزردن زن هست که به ندرت ازشون استفاده میشه.)

وقتی در زندگی نظرات زن و مردی تعارض پیدا میکنه در مورد مسائل مختلف وقتی در دایره واجبات شرعی زن نیست اگر زن به خاطر دلایلی که خودش داره به مساله مورد نظر مرد عمل نکنه و مرد تحمل این مسالرو نداشته باشه و عصبانی بشه واقعا این میشه مصداقی از آزار دادن شوهر؟

پس اگر معیار ناراحتی مرد باشد پس باید گفت در هر جایی که زن مخالفتی با مرد بکند و این باعث ناراحتی و اعتراض مرد شود و اون مرد اون مسالرو برای خودش انقد بزرگ کنه که باعث آزارش بشه این مصداق آزار شوهر است .

اگر با این تعریف حرام بودن امری بخواد در ارتباط زن و شوهر ( در دایره اخلاق ) تعیین بشه پس هر چیزی که (خواستش از زن حرام نباشد و زن انجام ندهد ) وبا اعتراض و ناراحتی مرد روبرو شود برای زن حرام است !

در احادیث راجع به نارضایتی زن از شوهر هم مطالبی بیان شده

در اینجا نارضایتی و آزردن زن چه جایگاهی پیدا میکنه اگر در کنار آزرده شدن مرد باشد !چون اگر تعریف آزردن شوهر (که حرام است )ناراحتی مرد باشد از گوش ندادن حرف همسر. زن هم از تحت فشار قرار گرفتن آزرده و ناراحت میشود! حتما آزردن زن هم حرام است .

البته این سوال من تقریبا کلی هست چون نمونه مطرح شده در تاپیک یه مساله جزئی هست ولی در موارد متعدد ممکنه تعارض نظرات زن و شوهر پیش بیاد.

انشاءالله که پاسخ بتونه منو به جواب برسونه ولی به بحث ادامه نمیدم چه قانع بشم (که انشاءالله اینگونه است ) و چه نه . چون در این مسائل از الان مشخصه اگه بحثی شکل بگیره باید انقد ترس به کار بردن کلمه زن و مرد و حق و لحن صحبت را داشت !تا متهم به فمینیست نشد (هنوز بحث شروع نشده فکرها رفت سمت فمینیست!)

که کل بحث تحت شعاع قرار میگیره :ok:

التماس دعا

تنـــــها و دلتنگ;368516 نوشت:
تجربه مشاهده برخی مباحث در سایت های دینی تقریبا این مسالرو به من نشون داده بود که اگر در کلامی چند بار کلمه زن و مرد , حق زن ,به کار برده شود و یا مساله مورد سوال و اعتراض موردی باشد که مربوط به حق شوهر یا زن است سریعا بحث فمینیست مطرح میشود و چنین احتمالی داده میشود!

که خب برای من جای تعجبه گویا در اسلام نباید از حق زن سخن گفت یا سوالی در مرز و حدود حق و وظایف داشت .
البته نمونه های دیگه که دیده بودم باعث شد این مسالرو تاکید کنم .
من در سایتهای دینی زیادی دیدم که متاسفانه این مساله پیش میاد گاهی دیدم برخی افراد هم نظراتشونو خیلی در پوشش مطرح میکنن از ترس متهم نشدن به فمینیسم ! یا برای اینکه پاسخگو چنین فکری در موردش نکند ! و اغلب افراد مذهبی از شنیدن چنین کلام و مطلبی واقعا ناراحت میشن .

حتی اگر در پوشش این باشد که (امیدواریم رگه های فمینیستی نباشد ! )از نظر روانشناسی این جمله معانی متعدد و علل متنوعی برای این نحوه گفتن میشه داشته باشه در سایت دسترسی به لحن گوینده و هدف از بیان جمله به این شکل و .. مشخص نیست .

این مساله باعث میشه خیلی از افرادی که حتی مذهبی هستند دچار یه نوع واکنش منفی و احیانا مقاومت بشنوند به نظر من تا مطمئن نشدید کسی تفکرات فمینیسمی داره یا نه و یا سوالش دقیقا در چه مورد و مساله ای هست حتی حرف از احتمالش زده نشه !چون به دلیل استفاده های فراوان از این کلمه در مقابل پرسشگران , این کلمه اثر منفی میگذارد و باعث ناراحتی و پشیمانی سوال کننده میشود و ممکن است فکر کند شما هم در پاسخگویی جبهه گیری خاصی دارید!

سلام علیکم
با عرض معذرت فکر می کنم کمی تند رفتید،بنده نه قصد توهین داشته و نه دارم.

دوستان گرامی به این نکته توجه کنید(این کلام اصلا ناظر به کلام شخص خاصی نیست):
ما اگر اصول دین را با عقل پذیرفته باشیم،و آنرا حق بدانیم،هیچ وقت امیال و افکار خود را بر دین تحمیل نمی کنیم و سعی می کنیم با پرسش و تفکر مقصود احکام دین را بفهمیم،نه اینکه به هر طریق به کلام دین اشکال وارد کنیم و قبلا آنرا نپذیریم. تفکر فمینیستی در مورد حقوق زنان می خواهد همه چیز را با میل خود تفسیر کند،اگر ظاهر حکمی برایش جالب نباشد بدون توجه به گوینده آن سریع موضع می گیرد،آنهم موضع گیری که قانع شدنی برایش متصور نیست.
در مورد مسائل دیگر هم همین است،فرد نمی خواهد دل از ثروتش بکند،حکم دین را توجیح می کند.(مثال زیاد است)
به نظر بنده این توجیح کردن ها و تأویل دین به میل خود،از آن حیله های بسیار ظریف نفس اماره و شیطان است و بسیار باید هشیار بود که گرفتار آن نشویم.
یکی از ظرایف عبودیت و بندگی،داشتن روحیه انقیاد و پذیرش در مقابل دین است،به خلاف کسانی که روحیه تکبر و سرکشی در مقابل دین را دارند و خود را محور می دانند نه دین را.و هر کسی به حال خود آگاه تر است.

تنـــــها و دلتنگ;368516 نوشت:
پس اگر معیار ناراحتی مرد باشد پس باید گفت در هر جایی که زن مخالفتی با مرد بکند و این باعث ناراحتی و اعتراض مرد شود و اون مرد اون مسالرو برای خودش انقد بزرگ کنه که باعث آزارش بشه این مصداق آزار شوهر است .

این استنباط شماست و بنده چنین چیزی نگفتم. واضح است مقصود روایات ناراحتی منطقی و عقلائی است. توجه به این نکته پاسخ بندهای بعدی کلام شما نیز هست.

برای آرامش خاطر دوستان،احادیثی نیز در مورد زنان مکرمه تقدیم می شود:
[=Symbol] از حضرت صادق(عليه السّلام) منقول است : بترسيد از خدا در حقّ دو ضعيف ، يتيمان و زنان .(یعنی طرف حساب مردان ظالم خود خداوند است و این از باب تهدید است)
حضرت رسول(صلّى الله عليه وآله) فرمود : بهترين شما آن كسی است كه با زنان بهتر سلوک كند .(ملاک بهتر بودن چیست؟ تکلیف همه مردان مشخص می شود)

عرض بنده:اگر در شرع مقدس جز همین دو روایت برای مردان در مورد رعایت زنان نبود،کافی بود تا هیچ مرد عاقلی بلا تکلیف نماند.

پرسش :
مادر من حساسیت شدیدی روی نماز اول وقت دارد به گونه ای که همیشه حتی در زمانی که برای افطار در ماه رمضان مهمان هم داشته باشیم باید نمازش را اول وقت بخواندو این باعث شده همیشه با پدرم درگیر باشند. بابام می گوید اول پذیرایی کن بعد نماز بخوان . اما مادرم می گوید من همه چیز را حاضر می کنم و سرو می کنم تا مشکلی پیش نیاد بعد نمازم را می خوانم البته من خودم به نماز اول وقت اعتقاد دارم ولی تو مواقع اضطراری سعی می کنم ناراحتی پیش نیاد بعد می روم نمازم را می خوانم حالا شما بگویید این نماز اول وقت که باعث اختلاف و ناراحتی بابام و به طبع جو خونه هم دعوا آلوده می شود، ایراد ندارد؟
آیا عیبی دارد که یک فردی برای احترام مهمان، آن هم فقط یک شب نمازش را اول وقت نخواند؟

پاسخ :
برای روشن شدن پاسخ باید از چند زاویه به این سوال نگاه کرد :
بررسی رفتار مادر؟
بررسی رفتار پدر؟

در خصوص رفتار مادر باید عرض شود :
از سویی جایگاه ویژه ای که در دین مبین اسلام برای مهمان قرار داده شده، انسان را موظف به احترام مهمان می کند به طوری که اهانت به میهمان، حرام و اکرامش لازم دانسته شده است؛ تا آن جا كه در حديثى از پيغمبر گرامى اسلام - صلى الله عليه و آله - مى‏ خوانيم: «الضَّيْفُ دَلِيْلُ الْجَنَّةِ»؛ (1) «ميهمان، راهنماى راه بهشت است».
و از سوی دیگر روایات بسیاری دراقامه نماز اول وقت وارد شده است تا جایی که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: «
هر شخصى به نماز اول وقت اهمیت بدهد، براى او شادمانى به هنگام مرگ و برطرف شدن هموم و غصه ها و نجات از آتش جهنم را ضامن مى شوم ». (2)
بنا براین بر اساس روایات بهتر است انسان سعی کند همواره نماز خود را اول وقت بخواند؛ اگر بتوانید در تمام موارد تقیدتان به نماز اول وقت حفظ کنید بسیار خوب است. نماز اول وقت بر هر کاری مقدم و افضل است و موارد ذکر شده در نامه افراط نیست بلکه ممدوح است.
لکن التزام به اقامه نماز اول وقت منافاتی با اکرام مهمان ندارد به این گونه که اگر نماز اول وقت سبب ناراحتی او می گردد، به میهمان خود رسیدگی کرده و اکرامش نمایید و سپس نماز را بخوانید.
زیرا اهميت و احترام ميهمان، به اندازه‏اى است كه در اسلام به عنوان يك هديه آسمانى تلقى شده است. رسول خدا - صلى الله عليه و آله - مى‏ فرمايد: «
اذا أَرادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ خَيْراً أَهْدى‏ الَيْهِمْ هَدِيَّةً، قالُوا: وَ ما تِلْكَ الْهَدِيَّةُ؟ قالَ: الضَّيْفُ، يُنْزِلُ بِرِزْقِهِ، وَ يَرْتَحِلُ بِذُنُوبِ أَهْلِ الْبَيْتِ»؛ (3)
علاوه بر این که درمورد سوال، همراهی نکردن مادر در پذیرایی از مهمان، موجب ناراحتی و آزار شوهرش می شود و این امری حرام است و عقوبت الهی را در پی دارد، از این رو توصیه می شود این مادر گرامی با رسیدگی به مهمان خصوصا مهمانی که روزه است و برای افطار دعوت شده است، از ثواب های اکرام مهمان که کمتر از ثواب نماز اول وقت نیست بهره مند شوند، به خصوص وقتی این عمل را به قصد تقرب به خداوند انجام دهد.
دراین صورت هم رضایت همسر را جلب کرده و هم صفا و صمیمیت در منزل را خدشه دار نکرده اند. علاوه بر آن که اگر خوب دقت کنید متوجه می شوید که این تزاحم ( نماز اول وقت و مهمان) چند بار بیشتر در طول پیش نمی آید و اول وقت نخواندن نماز در این چند مرتبه به عادت ایشان به نماز اول وقت نیز آسیب نمی رساند.

در خصوص رفتار پدرباید عرض شود :
رفتار پدر خانواده از مذکور از جهت این که یک سویه نگاه می کنند و به التزام همسر خود برای اقامه نماز اول وقت بی توجهی می کنند، بی تردید درست نیست.
زیرا وظیفه رسیدگی به مهمان تنها به عهده مادر نیست بلکه پدر نیز باید در این خصوص کمک کار ایشان باشد و همسر خود را برای پذیرایی از مهمان به زحمت نیندازد که اگر چنین کند، مواخذه خواهد شد.
درمورد سوال، پدر خانواده برای این که هم همسر نمازش را اول وقت بخواند و هم پذیرایی از مهمان به بهترین شکل انجام شود، می تواند خود اقدام به این مهم نماید و تا زمان برگشت همسرش از نماز، خود اقدام به پذیرایی از مهمان ها نماید.

پی نوشت ها:
1. علامه مجلسی، بحار الانوار، مؤسسة الوفاء، بیروت، 1404ق، ج 72، ص 460، حديث 14، باب 93.
2. محمدی ری شهری ، میزان الحکمه، دار الحدیث ، ج 2 ، ص 1642 .
3. علامه مجلسی، بحار الانوار، ج 72، ص 460، حديث 14، باب 93.

موضوع قفل شده است