تطبیق این حدیث با شوخی نامحرم در فضای مجازی

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تطبیق این حدیث با شوخی نامحرم در فضای مجازی

سلام؛
خسته نباشید..

من توی یکی از شبکه های اجتماعی این متن رو دیدم خواستم نظر کارشناسان رو بدونم.

[h=5]چرا در ماهی که حتی نَفَس های روزه دار در آن عبادت است با شوخی کردن با نامحرم چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی عذابی سخت را برای خود ثبت کنیم،عذابی که به دلیل هر کلمه از این ارتباط در نظر گرفته می شود:
«مَنْ فَاکهَ امْرَأَةً لَا یمْلِکهَا [حَبَسَهُ اللَّهُ] بِکلِّ کلِمَةٍ کلَّمَهَا فِی الدُّنْیا أَلْفَ عَامٍ؛ هر کس با زن نامحرمی شوخی کند، برای هر کلمه که با او در دنیا گفته است، خداوند او را هزار سال زندانی می‌کند.»[وسائل الشیعه، ج 20، ص 198][/h]
این قسمت که نوشته فضای حقیقی رو قبول داریم همه اما فضای مجازی چی؟ نمیتونیم شوخی کنیم؟

التماس دعا
ایام خوش//

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

JaneJanan;367393 نوشت:
سلام؛
خسته نباشید..

من توی یکی از شبکه های اجتماعی این متن رو دیدم خواستم نظر کارشناسان رو بدونم.

چرا در ماهی که حتی نَفَس های روزه دار در آن عبادت است با شوخی کردن با نامحرم چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی عذابی سخت را برای خود ثبت کنیم،عذابی که به دلیل هر کلمه از این ارتباط در نظر گرفته می شود:
«مَنْ فَاکهَ امْرَأَةً لَا یمْلِکهَا [حَبَسَهُ اللَّهُ] بِکلِّ کلِمَةٍ کلَّمَهَا فِی الدُّنْیا أَلْفَ عَامٍ؛ هر کس با زن نامحرمی شوخی کند، برای هر کلمه که با او در دنیا گفته است، خداوند او را هزار سال زندانی می‌کند.»[وسائل الشیعه، ج 20، ص 198]

این قسمت که نوشته فضای حقیقی رو قبول داریم همه اما فضای مجازی چی؟ نمیتونیم شوخی کنیم؟

التماس دعا
ایام خوش//

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

شوخي با نا محرم در فضاي مجازي اگر جملات رد وبدل شده ريبه آور (همراه بالذت جنسي)نباشد ومفسده نداشته باشد اشكالي ندارد.

البته چون غالبا اين موارد با ريبه يا مفسده همراه است بهتر است مومنين از چنين اموري پرهيز كنند.

منبع:استفتاء از دفتر

با تشکر از پاسخ شما..

اما در فضای مجازی اگر ارتباط صوتی نباشه که صدای هم رو نمیشنون و گناهی هم متعاقبا نداره چون صدای همدیگه رو نمیشنون..

ببخشید بعد یه سوال داشتم! مثلا چت با یه خانم چطوری میتونه لذت جنسی به همراه داشته باشه؟!!؟!؟:Gig:

بنده از ایه الله بهجت تقلید میکنم..

با سلام و تشکر از پرسشگر و کارشناس محترم

مرجع تقلید بنده ایت الله العظمی مکارم شیرازی هستند.

من تو فضای مجازی سعی می کنم چارچوب رو حفظ کنم اما گاهی میشه با یه نفر که نا محرم هم هست صحبت هایی داشته باشم ، به شوخی انچنانی کشیده نمیشه در حد معمول سعی میکنم باشه اگه هم دیدم صحبت داره طول میکشه خودم خاتمه اش میدم.

میخام بدونم این صحبت ها گناه محسوب میشه یا نه؟

انسان در مسیر انجام كارهای مشروع ( مستحب یا واجب ) در ارتباط با نامحرم نباید از حد مجاز شرعی تجاوز كند كه یكی از مصادیق آن شوخی بانامحرم است .
░ ابوبصیر كه از یاران و شاگردان برجسته‌ی امام صادق و امام باقر علیهما السلام بوده و احادیث بسیار از قول او نقل شده می گوید :« به زنی یاد می‌دادم ، پس ] در حین درس [ با او یك شوخی كردم ، وقتی خدمت امام باقر علیه السلام رسیدم بدون مقدمه به من فرمودند : به آن زن چه گفتی ؟ ابوبصیر می‌گوید : صورتم را ] از خجالت [ پوشاندم حضرت فرمودند : دیگرپیش آن زن برنگرد .» (6)ابوبصیر شخصیتی مورد توجه و علاقه‌ی امام بوده است ، ولی به هر حال معصوم نبوده و در یك لحظه ، در ضمن تعلیم قرآن - كه یك امر كاملاً دینی و مورد رضای خداست -از حد مجاز شرع در ارتباط با نامحرم تجاوز می‌كند همین امر باعث می شود كه امام زمانش از او آزرده شوند و به او دستور دهند كه دیگر با آن زن نامحرم رفت و آمد نكند و از خیر تعلیم قرآن به او بگذرد .
ندای یاری طلبی فرزند حسین علیه السلام در دهلیزهای عصر پیچیده است و اگر من و تو هم شمشیر بر زین بگذاریم و راه پس را پیش گیریم دیگر چه كسی برای او باقی می‌ماند .
بیا تا لااقل غصه‌اش را بخوریم و در آسیای این غصه برای او خرد شویم ! بیا نگذاریم بیش از این عزیز فاطمه سر بر دیوارهای بی‌كسی بگذارد و غربت زده اشك بریزد ، بیا .....

جسارتا ببخشید میخام بدونم این حدیث رو خودمون داریم به چت و شوخی مجازی میچسبونیم یا اینکه واقعیت همینطوره؟
آخه زمان پیامبر که چت :khandeh!: نبوده که!!!

عزیزان لطفا به دور از غرض پاسخ بدن.. نه اینکه یکی در اومده حدیث رو روی مسنجر نوشته یعنی منظور پیامبر این بوده..

تشکر از همه که در بحث شرکت میکنن..

JaneJanan;367911 نوشت:
جسارتا ببخشید میخام بدونم این حدیث رو خودمون داریم به چت و شوخی مجازی میچسبونیم یا اینکه واقعیت همینطوره؟
آخه زمان پیامبر که چت نبوده که!!!

عزیزان لطفا به دور از غرض پاسخ بدن.. نه اینکه یکی در اومده حدیث رو روی مسنجر نوشته یعنی منظور پیامبر این بوده..

تشکر از همه که در بحث شرکت میکنن..

من نظر شخصی خودما میگم.

بنده به شخصه امکان چت سایت که راه افتاد خوشحال شدم گفتم حتما مثل تاپیک ها جایی میشه برای مباحث مفید . اولش سعی کردم فضا مناسبی برای بحث راه بندازم. هرچی تلاش کردم نشد. یکی از دوستان را هم دعوت کردم به چت باکس یه موضوعی را مطرح کرد که گرچه یکمی به نظم اغراق اومد ولی مفهومش درست بود.
یه عده دعوا میکنن توش . یه عده دل میدن قلوه میگیرن .بهشون تذکر که میدی میگن توهین کردی. به این نتیجه رسیدم در حال حاضر ذات استفاده از چت در کشور ما همینه و منم دارم خودما گول میزنم.
این اسک دینشه حالا شما برو جاهای دیگه اینایی که گفتم 1000 برابر بدتره.
دیگه خود دانید

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

وقتی کسی با شما شوخی میکنه،شما معمولاً از شوخی اون خوشتون میاد.و وقتی هم که از شوخی اون خوشتون بیاد،میتونه کاملاً نتیجه بده که از طرف مقابل خوشتون بیاد.چون به هر حال از شوخی اون خوشتون اومده،پس از یک چیزش خوشتون اومده و یک چیز مثبت در اون دیدین و این یعنی آغاز تغییر دید شما نسبت به طرف مقابل.ضمن این که وقتی با یک نفر شوخی می کنین،سنگینی بین خودتون و اون فرد رو از بین بردین و به جای اون یک سبکی برقرار میشه.همین که یک سبکی به وجود میاد،به علاوه کسی که باهاش شوخی شده،از طرف مقابلش خوشش میاد،این باعث انحراف نشه،حداقل باعث شوخی های بعدی میشه به علت همون سبکی و این سلسله میتونه ادامه پیدا کنه.
وقتی شما در حالت عادی،حتی با جنس موافق خودتون یخورده بیش از حد شوخی کنین،این احتمال هست که طرف مقابل شما بگه "فلانی چه بچه باحالیه".پس یک نوع صمیمیت و رفاقت به وجود میاد.حالا فرض کنین یه پسر و دختر اینجوری کنن.به هر حال دخترا احساسی تر هستن و زودتر و عمیق تر تحت تاثیر قرار می گیرن.پس این قضیه بدتر هم میشه.

من نظر خودم رو می گم.همونطور که حق دوست عزیز گفت،ذات استفاده از چت تو کشور ما همینه.در غرب،تفاوت فضای حقیقی و مجازی زیاد نیست از نظر رابطه.از نظر صحبت با جنس مخالف،فضای حقیقی و مجازی خیلی شبیه به هم هستن.شما می تونین با جنس مخالفتون شوخی کنین مثلاً.ولی شما این مورد رو اصلاً در یک جامعه اسلامی نمی تونین تصور کنین.کاری که در فضای حقیقی شما انجام نمی دین و در اونجا مرسوم نیست (هر چند تا یخورده دیگه مرسوم میشه!)،مثل همین شوخی با جنس مخالف،شما راحت می تونین تو فضای مجازی انجام بدین.در صورتی که چنین چیزی توی فضای حقیقی ما خیلی محدوده.
مورد دیگه از مقایسه فضای مجازی و حقیقی توی ایران،عکس دادن و ایناست.توی ایران،در سطح جامعه جنس مونث با حجاب ظاهر میشه،در حالی که در فضای مجازی،هیچ گونه محدودیتی نداره و میتونه راحت کلی عکس بی حجاب بذاره.همونطور که در جایی مثل فیس بوک ما این مسئله رو می بینیم.اما در کشور های اروپایی چنین چیزی نیست.در هر صورت بی حجاب.این یک تضاده بین فضای مجازی و حقیقی و در این تضاد فضای مجازی در حال پیروز شدنه متاسفانه.

من مستقیماً نظرم می گم.چت اسک دین از این قاعده مستثی نیست.آقایون به ظاهر مذهبی،توی همینجا،چنان خوش و بشی می کنن با جنس مخالف که نگو.اصلاً یه عده رو اگر بررسی کنین،عمده فعالیتشون تو سایت همینه.من مخالف تعامل جنس موافق و مخالف نیستم.اما باید تا جایی که ممکنه سنگینی بین دو طرف حاکم باشه.شوخی هم بد نیست.به شرطی که اونی که شوخی می کنه،یه جوری بعداً سبکی به وجود اومده رو جبران کنه و یک سنگینی باز بینشون حکمفرما بشه.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

حقیر نظر خودم رو میگم، نه اینکه بخواهم موضوع رو شرعی و فقهی کنم که هیچ سوادی در این زمینه ندارم
اما به نظرم موضوع مهمی در فضای مجازی هست

وقتی پشت کامپیوتر با دیگری صحبت می کنی، دیگری در حضورت نیست، از رد و بدل شدن کلمات بیشتر تحت تاثیر قرار میگیری، سرت رو میخارونی، گاهاً میخندی، خودت رو تکون میدی، خلاصه یعنی احساسات بیشتری نشون میدی، چرا؟
چون کسی دور و ورت نیست، حتی اون طرفی که داری باهاش صحبت میکنی، روبروت نیست، تا ببین چکار داری می کنی
از طرف تمرکز هم در محیط مجازی بیشتر از دنیای واقعی است
به همین دلیل باید سعی بیشتری برای کنترل واکنشهای خودت داشته باشی.
این شکلک ها هم خیلی تاثیرگذار هستند.
حالا عکس و فیلم اینها که دیگه واقعاً سحر و جادو می کنه.

به همین دلیل به نظرم آسیبهای شوخی و نشان دادن احساسات در فضای مجازی خیلی بیشتر از دنیای واقعی است.
به نظرم خوبه که تا حد ممکن و تا جایی که هیچ ضرورتی نباشد، از نشون دادن چنین احساساتی پرهیز کرد.

با تشکر از عزیزانی که در تایپیک اظهار نظر کردن...
ببینید عزیزان اینجا دوتا مبحث مطرح میشه...
یکی اینکه جنبه فرد در این رابطه ها چقدره؟
دوم اینکه طرف مثلا خود من میام میگم که در فضا حقیقی که با نا محرم حرف نزنم نگاهش نکنم طرفش نرم! حالا توی فضای مجازی اگر مشکلی پیش نیاد چه ایرادی داره!؟!؟

اون عزیزانی هم که حرف از دل و قلوه توی چت اسک دین میزنن بدونن که شاید از دید شما این دل و قلوس و از دید بقیه رابطه عادی هست. مثلا شما در مورد حجاب یه دید دارید میگید هز کس موهاش معلوم شد میره جهنم و خدا چیکارش میکنه و امام زمان و اینا.... اما اونی که مثلا شاید موهاش بیرون باشه اصلا توی این مسائل نباشه!! یعنی براش مهم نباشه که حجابش کامل باشه یا نه.. من اصلا کار اونها رو تایید نمیکنم اما بخاطر همین هم هست که اگه به یکی گفتی حجابت رو درست کن ممکنه حتی فحش هم بده به شما!! میدونین چی میگم؟؟

با تشکر از همه عزیزان که در بحث شرکت فعال دارن..

سلام
تمام حرفای گفته شده درسته چون ما در دنیای واقعی محدودیت داریم بیشتر به سمت مجازی کشیده میشیم ولی باید فرهنگ ونحوه به کار بردنش هم یاد بگیریم اگه واقعا بتونیم به خوبی استفاده کنیم چه مشکلی داره حتی در همین جا که فرمودن اگه حتی یه مورد به دانسته هامون اضافه بشه بده؟البته با "رعایت کردن" لزومی نداره من بیام اینجا با افرادی که شناختی ندارم شوخی کنم یا بخوام حرفای غیر ضروری بزنم همه چیز به به فکر و عمل خودمون بستگی داره البته بنده هم با اجازه تون فقط نظرمو گفتم وتا اونجاییکه هم بتونم بهش عمل میکنم.

[="DarkSlateBlue"]یک موسیقی ممکنه برای یک شخص حرام باشه و همون موسیقی برای شخص دیگه ای حلال باشه! چون ممکنه در شخص اول تاثیر بگذاره و در شخص دوم هیچ تاثیری نداشته باشه!
چت هم فکر میکنم اینجوری باشه!
اینجور شوخی ها در چت ممکنه در یک نفر تزلزل ایجاد کنه و در شخص دیگه هیچ تاثیری نداشته باشه!
بنابراین من فکر میکنم بهترین کسی که میتونه بفهمه که این محیط چت باکس برایش مضر است یا خیر خود شخص هست!
شوخی یک امر اجتناب ناپذیر است! حرام هم نیست! نمیتوانیم شوخی نکنیم به بهانه اینکه نکند شخصی منحرف شود!
میبینید که مجریان تلوزیون هم همه بسیار شوخی میکنند جدیدا! هزاران دختر و پسر هم آنها را میبینند اگر قرار باشد بگوییم شوخی بد است و نباید انجام دهیم اول کسی که باید جلویشان را گرفت مجریان تلوزیون هستند!
اما جلوی این امر گرفته نمیشود چون لازم است! چون نباید از افراد مذهبی یک فرد خشک و تعصبی و کتابی درست کنیم!
هرکس فکر میکند با شوخی های معمولی منحرف میشود خودش باید از محیط دور شود نه اینکه صورت مساله را پاک کند!
این نظر من در مورد شوخی های معمولی چت باکس بود!
میزان نفس خود شخص است و تمام!
[/]

کارشناسان محترم لطفا نظر خودشون رو اعلام کنند...

سلام.بحث خوبیه.
البته کارشناسان، مدیران و هرکس دیگری که مخصوصا در چت اسک دین دست و شرکت بیشتری دارند بیان نظرشون و اقداماتی که شاید انجام شده و یا قراره انجام بشه رو اینجا مطرح کنن.
نظر بنده در مورد فضای چت روم اینه که باید در این کار بااحتیاط جلو رفت یعنی اگه حتی من با نامحرم شوخی نکنم ممکنه یه جایی ترانه گذاشته باشن و من وظیفه دارم تذکر بدم یا بیام بیرون و یا بلندگو رو قطع کنم.
اگر هم کسی به اصطلاح روی مایک نیست و صدایی نیست باز باید احتیاط کنم چه از لحاظ دنیوی که مربوط به اطلاعات شخصی من و حفاظت اطلاعات میشه و چه از لحاظ اخروی که مربوط به مراقبت از زبان و نوشتن در پیشگاه خداوند متعال میشه.پس در حوزه ی فضای مجازی چون کاربر و بیننده بیشتر هست و فعالیت داره باید بیشتر مراقب بود.
اما در مورد محرم و نامحرم :چه بسا انسان های باخدا بودن که تازه به سن ازدواج رسیده و خانواده ی اون میخوان براش دستی بالا بزنند و میفهمند که با یکی در ارتباط هست
و در بسیاری از مواقع پیش میاد که چون من نوعی عاشق صدا یا نحوه ی صحبت جنس مخالفم شدم، اون معشوق اصلا همسر مورد علاقه ی من و دارای اخلاق اسلامی نبوده چون من صرفا به یکی ازویژگی های او توجه کردم.و در این جا مشکل پیدا میکنم.
من خصوصا به کسانی که در بلوغ هستند یا به سن ازدواج رسیدن توصیه میکنم به هیچ احدالناسی تا اون رو ندیدند اعتماد نکنند و بیش از حد صحبت خصوصی نکنند.بنده در همین زمینه دنبال یک آدم مورد اعتماد بودم به هم کلاسیم که از اون مطمئن بودم پیشنهاد دادم بیاد در همون چت روم و من به راحتی با اون صحبت میکردم.
ممنون که خوندید.ببخشید که سخنم طولانی شد.از janejanan هم تشکر میکنم.یاعلی

بسم الله الرحمن الرحیم راستش یه بار واسه من پیش اومده که با یه نا محرم چت می کردم به طور رسمی هم بود ولی خبآدم مور مورش میشه دیگه

JaneJanan;367888 نوشت:
با تشکر از پاسخ شما..

اما در فضای مجازی اگر ارتباط صوتی نباشه که صدای هم رو نمیشنون و گناهی هم متعاقبا نداره چون صدای همدیگه رو نمیشنون..

ببخشید بعد یه سوال داشتم! مثلا چت با یه خانم چطوری میتونه لذت جنسی به همراه داشته باشه؟!!؟!؟:Gig:

بنده از ایه الله بهجت تقلید میکنم..

سلام عليكم
طبق نظر آيت الله بهجت:

چت كردن با نا محرم اگردر معرضيت براي مفسده داشته باشداشكال دارد.

منبع:استفتائات از آيت الله بهجت

[=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold][=Noor_Lotus]

asad;368176 نوشت:
یک موسیقی ممکنه برای یک شخص حرام باشه و همون موسیقی برای شخص دیگه ای حلال باشه! چون ممکنه در شخص اول تاثیر بگذاره و در شخص دوم هیچ تاثیری نداشته باشه!
چت هم فکر میکنم اینجوری باشه!
اینجور شوخی ها در چت ممکنه در یک نفر تزلزل ایجاد کنه و در شخص دیگه هیچ تاثیری نداشته باشه!
بنابراین من فکر میکنم بهترین کسی که میتونه بفهمه که این محیط چت باکس برایش مضر است یا خیر خود شخص هست!
شوخی یک امر اجتناب ناپذیر است! حرام هم نیست! نمیتوانیم شوخی نکنیم به بهانه اینکه نکند شخصی منحرف شود!
میبینید که مجریان تلوزیون هم همه بسیار شوخی میکنند جدیدا! هزاران دختر و پسر هم آنها را میبینند اگر قرار باشد بگوییم شوخی بد است و نباید انجام دهیم اول کسی که باید جلویشان را گرفت مجریان تلوزیون هستند!
اما جلوی این امر گرفته نمیشود چون لازم است! چون نباید از افراد مذهبی یک فرد خشک و تعصبی و کتابی درست کنیم!
هرکس فکر میکند با شوخی های معمولی منحرف میشود خودش باید از محیط دور شود نه اینکه صورت مساله را پاک کند!
این نظر من در مورد شوخی های معمولی چت باکس بود!
میزان نفس خود شخص است و تمام!
سلام ببخشیدا منطق شما کلا غلطه
اولا ممکنه یه اهنگ واسه کسی حرام باشه و همون اهنگ واسه کس دیگه نهایتا اگر مکروه نباشه مباح باشه
وگرنه حلال نمیشه یقین بدون

منظور اهنگایی که تو عرف بهش ترانه و...میگن

ولی در مورد اینکه شوخی با نامحرم بد نیست
شما اسلام رو قبول دارین؟
تشیع رو قبول دارین
معصومین رو چی؟
چقدر حدیث و روایت داریم که با نامحرم شوخی نکنید؟

پس شوخی با نامحرم ضرر داره
و یکی هست که ضرر رو سریع میبینه ولی گاهی ضرر بطور مخفیانه گریبان ادمو میگیره و اونوقته که ادم گرفتار شده

ایشالا که همه سعی کنیم شوخی با نامحرم رو کمتر کنیم
که به جایی برسیم که شوخی نداشته باشیم

[="DarkSlateBlue"]

behrooz_313;368935 نوشت:
سلام ببخشیدا منطق شما کلا غلطه
اولا ممکنه یه اهنگ واسه کسی حرام باشه و همون اهنگ واسه کس دیگه نهایتا اگر مکروه نباشه مباح باشه
وگرنه حلال نمیشه یقین بدون

منظور اهنگایی که تو عرف بهش ترانه و...میگن

ولی در مورد اینکه شوخی با نامحرم بد نیست
شما اسلام رو قبول دارین؟
تشیع رو قبول دارین
معصومین رو چی؟
چقدر حدیث و روایت داریم که با نامحرم شوخی نکنید؟

پس شوخی با نامحرم ضرر داره
و یکی هست که ضرر رو سریع میبینه ولی گاهی ضرر بطور مخفیانه گریبان ادمو میگیره و اونوقته که ادم گرفتار شده

ایشالا که همه سعی کنیم شوخی با نامحرم رو کمتر کنیم
که به جایی برسیم که شوخی نداشته باشیم

شما در صحبت های من چیزی درباره ی شوخی با نامحرم خوندید؟
دوستان آمده اند قبل از بنده نوشته اند ما حق نداریم با پسر ها هم شوخی کنیم چون ممکن است دیگران به انحراف کشیده شوند! من هم نوشته ام ما نمیتوانیم از زندگی روزمره مان دست بکشیم که نکند کسی منحرف شود!
در مورد موسیقی هم منظورم همون مباح بود! بعدم حلال با مباح مگه چه فرقی میکنه؟ من که نگفتم مستحب است گفتم حلال است! همه کارهای مباح هم حلال است![/]

asad;369018 نوشت:

شما در صحبت های من چیزی درباره ی شوخی با نامحرم خوندید؟
دوستان آمده اند قبل از بنده نوشته اند ما حق نداریم با پسر ها هم شوخی کنیم چون ممکن است دیگران به انحراف کشیده شوند! من هم نوشته ام ما نمیتوانیم از زندگی روزمره مان دست بکشیم که نکند کسی منحرف شود!
در مورد موسیقی هم منظورم همون مباح بود! بعدم حلال با مباح مگه چه فرقی میکنه؟ من که نگفتم مستحب است گفتم حلال است! همه کارهای مباح هم حلال است!

سلام
دوست عزیز عنوان تاپیک رو دیدین
خب حالا فرض کنید یکی مثل من عنو.ان رو میخونه
و بعد میاد استدلال شما در مورد شوخی رو هم میخونه
خب من فکر کردم دارید شوخی با نامحرم رو میگید
پس برای بد متوجه شدن معذرت میخوام

خب هر کی از شوخی کردن با همجنس هم انتقاد کرده که کاملا حرفش اشتباه بوده
مگر اینکه شوخی های حرام و زننده و...
وگرنه اصل شوخی و شاد بودن که سفارش شده
و کلی حدیث داریم

همره;367894 نوشت:
با سلام و تشکر از پرسشگر و کارشناس محترم

مرجع تقلید بنده ایت الله العظمی مکارم شیرازی هستند.

من تو فضای مجازی سعی می کنم چارچوب رو حفظ کنم اما گاهی میشه با یه نفر که نا محرم هم هست صحبت هایی داشته باشم ، به شوخی انچنانی کشیده نمیشه در حد معمول سعی میکنم باشه اگه هم دیدم صحبت داره طول میکشه خودم خاتمه اش میدم.

میخام بدونم این صحبت ها گناه محسوب میشه یا نه؟

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله مكارم:

شوخي كردن با نا محرم در فضاي مجازي درصورتي داراي مفسده يا با ريبه همراه باشدیا باعث تحریک شهوت بشود حرام است وشايسته است مومنين از چنين اموري خودداري كنند.

موارد انتقادی از تایپیک 19 در صفحه 2.

asad;369018 نوشت:
من هم نوشته ام ما نمیتوانیم از زندگی روزمره مان دست بکشیم که نکند کسی منحرف شود!

دوست عزیز شما منظورتون این هست که شوخی با نامحرم جزء زندگی روز مره تان هست؟حتما این طور نیست اما از وظایف ما منتظران آماده کردن خود و جامعه برای ظهور هست پس باید از انحراف دیگران هم جلوگیری کنیم.اگر این طور نیست پس امر به معروف و نهی از منکر و راه های پیشنهادی اون که در این موضوع در حال بررسی هست چه جایی در اسلام داره؟اینکه ما میایم این جا صحبت میکنیم، هدف اصلی اجرای احکام یا رعایت تقوا و ترک محرمات و جلوگیری از ایجاد زمینه برای محرمات هست مثل جلوگیری از شوخی با نامحرم.

asad;369018 نوشت:
حلال با مباح مگه چه فرقی میکنه؟

به نظر من صحیح تر از این جمله هم هست: هر کار مباح ، حلال هست اما هر کار حلال که مباح نیست مثل اعمال مستحب که مباح نیستند.
مثلا چت کردن در فضای مجازی بدون ایجاد مفسده حلال و مباح هست.اما آیا ذکر گفتن (که حلال میباشد) ، مباح هست یا مستحب؟ قطعا مستحب است و چون مستحب است از مباح بالا تر است.
مباح یعنی تاثیری قابل توجه در توشه ی آخرت ما ندارد پس چون تاثیر زیادی ندارد بهتر است از زیادی آن خودداری کنیم و به سمت اعمال واجب و مستحب برویم.بنایراین از زیادی چت کردن و شوخی کردن هم باید خودداری شود و بااحتیاط برخورد شود.ممنون که توجه کردید.اجرکم عند الله ان شاءالله.
یاعلی:Gol:

[="DarkSlateBlue"]

گل نرگس313;369894 نوشت:
دوست عزیز شما منظورتون این هست که شوخی با نامحرم جزء زندگی روز مره تان هست؟حتما این طور نیست اما از وظایف ما منتظران آماده کردن خود و جامعه برای ظهور هست پس باید از انحراف دیگران هم جلوگیری کنیم.اگر این طور نیست پس امر به معروف و نهی از منکر و راه های پیشنهادی اون که در این موضوع در حال بررسی هست چه جایی در اسلام داره؟اینکه ما میایم این جا صحبت میکنیم، هدف اصلی اجرای احکام یا رعایت تقوا و ترک محرمات و جلوگیری از ایجاد زمینه برای محرمات هست مثل جلوگیری از شوخی با نامحرم.

به قومت هم گفتم دقت نکردی! به بهروز 313 هم گفتم منظور من شوخی با نامحرم نبود! شوخی در حضور نامحرم با هم جنس خودمان بود! آخه در نظرات خوندم که دوستان گفته بودند با هم جنس خودمون هم نباید جلوی نامحرم شوخی کنیم و بعد من این نظر رو نوشتم!
در ضمن غلط کردم! لطفا کسی دیگه گیر نده بم![/]

با عرض پوزش بخاطر وقفه چند مدته در تایپیک..
به نظرم استاد شفا بیان نظر نهایی و جمع بندی رو بنویسن که تایپیک بی نتیجه نمونه..

التماس دعا..

با سلام
اصل و ریشه احکام اسلامی مطابق بر فطرت انسان است. انسان با کمی توجه به فطرت خویش می تواند در خیلی از مسائل بدون پرسش از مرجع تقلید راه درست را تشخیص بدهد. شوخی کردن بد نیست کسی هم منکر آن نیست. اما دوستان آیا زمانی که شما با هم جنس خود یا کسی که جنسیت آن را نمی دانید شوخی می کنید همان حسی را دارید که در زمان شوخی با نامحرم دارید. آیا در شوخی با نامحرم لذت بیشتری نمی برید. کافی است برای یک لحظه همه ی ذهنیات خود را نسبت به این مسئله کنار بگذارید و با خود رو راست باشید خواهید دید که حقیقت چیز دیگری است.طبق قول امام صادق علیه السلام آرامش انسان در مخالفت با هوای نفس است. گاهی با نفس خود کشتی بگیریم لذت بندگی را می چشیم آنوقت حتی برای کارهای مکروه و مباح هم دلیل نمی تراشیم چه برسد به حرام.
در پناه حق و التماس دعا

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در حدیثی، حرمت این کار را این گونه بیان می فرماید:
من فاکه امرأۀ لایملکها حبسه الله بکل کلمة کلمها فی الدنیا ألف عام؛
کسی که با زنی نامحرم مزاح و شوخی کند، خداوند به ازای هر کلمه در دنیا او را هزار سال حبس می کند.

http://sedayeshia.com/showdata.aspx?dataid=8156

موضوع قفل شده است