صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تطبیق این حدیث با شوخی نامحرم در فضای مجازی

نوشته
    83
    حضور
    21 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    347

تطبیق این حدیث با شوخی نامحرم در فضای مجازی

سلام؛
    خسته نباشید..

من توی یکی از شبکه های اجتماعی این متن رو دیدم خواستم نظر کارشناسان رو بدونم.

چرا در ماهی که حتی نَفَس های روزه دار در آن عبادت است با شوخی کردن با نامحرم چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی عذابی سخت را برای خود ثبت کنیم،عذابی که به دلیل هر کلمه از این ارتباط در نظر گرفته می شود:
    «مَنْ فَاکهَ امْرَأَةً لَا یمْلِکهَا [حَبَسَهُ اللَّهُ] بِکلِّ کلِمَةٍ کلَّمَهَا فِی الدُّنْیا أَلْفَ عَامٍ؛ هر کس با زن نامحرمی شوخی کند، برای هر کلمه که با او در دنیا گفته است، خداوند او را هزار سال زندانی می‌کند.»[وسائل الشیعه، ج 20، ص 198]

این قسمت که نوشته فضای حقیقی رو قبول داریم همه اما فضای مجازی چی؟ نمیتونیم شوخی کنیم؟

التماس دعا
    ایام خوش//

2. صلوات ها 17

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 11

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,122
    حضور
    53 روز 2 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11231

نقل قول نوشته اصلی توسط JaneJanan نمایش پست ها
    سلام؛
    خسته نباشید..

من توی یکی از شبکه های اجتماعی این متن رو دیدم خواستم نظر کارشناسان رو بدونم.

چرا در ماهی که حتی نَفَس های روزه دار در آن عبادت است با شوخی کردن با نامحرم چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی عذابی سخت را برای خود ثبت کنیم،عذابی که به دلیل هر کلمه از این ارتباط در نظر گرفته می شود:
    «مَنْ فَاکهَ امْرَأَةً لَا یمْلِکهَا [حَبَسَهُ اللَّهُ] بِکلِّ کلِمَةٍ کلَّمَهَا فِی الدُّنْیا أَلْفَ عَامٍ؛ هر کس با زن نامحرمی شوخی کند، برای هر کلمه که با او در دنیا گفته است، خداوند او را هزار سال زندانی می‌کند.»[وسائل الشیعه، ج 20، ص 198]

این قسمت که نوشته فضای حقیقی رو قبول داریم همه اما فضای مجازی چی؟ نمیتونیم شوخی کنیم؟

التماس دعا
    ایام خوش//

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

شوخي با نا محرم در فضاي مجازي اگر جملات رد وبدل شده ريبه آور (همراه بالذت جنسي)نباشد ومفسده نداشته باشد اشكالي ندارد
    .

البته چون غالبا اين موارد با ريبه يا مفسده همراه است بهتر است مومنين از چنين اموري پرهيز كنند.

منبع:استفتاء از دفتر
    ویرایش توسط شفا : ۱۳۹۲/۰۴/۲۴ در ساعت ۰۳:۱۶

7. صلوات ها 24

نوشته
    83
    حضور
    21 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    347

با تشکر از پاسخ شما..

اما در فضای مجازی اگر ارتباط صوتی نباشه که صدای هم رو نمیشنون و گناهی هم متعاقبا نداره چون صدای همدیگه رو نمیشنون..

ببخشید بعد یه سوال داشتم! مثلا چت با یه خانم چطوری میتونه لذت جنسی به همراه داشته باشه؟!!؟!؟

بنده از ایه الله بهجت تقلید میکنم..

9. صلوات ها 9

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,087
    حضور
    75 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    6907

با سلام و تشکر از پرسشگر و کارشناس محترم

مرجع تقلید بنده ایت الله العظمی مکارم شیرازی هستند.

من تو فضای مجازی سعی می کنم چارچوب رو حفظ کنم اما گاهی میشه با یه نفر که نا محرم هم هست صحبت هایی داشته باشم ، به شوخی انچنانی کشیده نمیشه در حد معمول سعی میکنم باشه اگه هم دیدم صحبت داره طول میکشه خودم خاتمه اش میدم.

میخام بدونم این صحبت ها گناه محسوب میشه یا نه؟
    افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
    بشناخته ها تمام نشناختنی ست
    برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
    بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
    خواجه نصیر الدین طوسی

11. صلوات ها 10

علاقه
    نجوم و دین و مذهب اسلام و سیاست
    نوشته
    456
    حضور
    16 روز 11 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    2026

انسان در مسیر انجام كارهای مشروع ( مستحب یا واجب ) در ارتباط با نامحرم نباید از حد مجاز شرعی تجاوز كند كه یكی از مصادیق آن شوخی بانامحرم است .
    ابوبصیر كه از یاران و شاگردان برجسته‌ی امام صادق و امام باقر علیهما السلام بوده و احادیث بسیار از قول او نقل شده می گوید :« به زنی یاد می‌دادم ، پس ] در حین درس [ با او یك شوخی كردم ، وقتی خدمت امام باقر علیه السلام رسیدم بدون مقدمه به من فرمودند : به آن زن چه گفتی ؟ ابوبصیر می‌گوید : صورتم را ] از خجالت [ پوشاندم حضرت فرمودند : دیگرپیش آن زن برنگرد .» (6)ابوبصیر شخصیتی مورد توجه و علاقه‌ی امام بوده است ، ولی به هر حال معصوم نبوده و در یك لحظه ، در ضمن تعلیم قرآن - كه یك امر كاملاً دینی و مورد رضای خداست -از حد مجاز شرع در ارتباط با نامحرم تجاوز می‌كند همین امر باعث می شود كه امام زمانش از او آزرده شوند و به او دستور دهند كه دیگر با آن زن نامحرم رفت و آمد نكند و از خیر تعلیم قرآن به او بگذرد .
    ندای یاری طلبی فرزند حسین علیه السلام در دهلیزهای عصر پیچیده است و اگر من و تو هم شمشیر بر زین بگذاریم و راه پس را پیش گیریم دیگر چه كسی برای او باقی می‌ماند .
    بیا تا لااقل غصه‌اش را بخوریم و در آسیای این غصه برای او خرد شویم ! بیا نگذاریم بیش از این عزیز فاطمه سر بر دیوارهای بی‌كسی بگذارد و غربت زده اشك بریزد ، بیا .....

تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد

13. صلوات ها 11

نوشته
    83
    حضور
    21 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    347

جسارتا ببخشید میخام بدونم این حدیث رو خودمون داریم به چت و شوخی مجازی میچسبونیم یا اینکه واقعیت همینطوره؟
    آخه زمان پیامبر که چت نبوده که!!!

عزیزان لطفا به دور از غرض پاسخ بدن.. نه اینکه یکی در اومده حدیث رو روی مسنجر نوشته یعنی منظور پیامبر این بوده..

تشکر از همه که در بحث شرکت میکنن..

15. صلوات ها 9

علاقه
    حق، افزایش آگاهی
    نوشته
    1,248
    حضور
    140 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    66
    صلوات
    6260

نقل قول نوشته اصلی توسط JaneJanan نمایش پست ها
    جسارتا ببخشید میخام بدونم این حدیث رو خودمون داریم به چت و شوخی مجازی میچسبونیم یا اینکه واقعیت همینطوره؟
    آخه زمان پیامبر که چت نبوده که!!!

عزیزان لطفا به دور از غرض پاسخ بدن.. نه اینکه یکی در اومده حدیث رو روی مسنجر نوشته یعنی منظور پیامبر این بوده..

تشکر از همه که در بحث شرکت میکنن..
    من نظر شخصی خودما میگم.

بنده به شخصه امکان چت سایت که راه افتاد خوشحال شدم گفتم حتما مثل تاپیک ها جایی میشه برای مباحث مفید . اولش سعی کردم فضا مناسبی برای بحث راه بندازم. هرچی تلاش کردم نشد. یکی از دوستان را هم دعوت کردم به چت باکس یه موضوعی را مطرح کرد که گرچه یکمی به نظم اغراق اومد ولی مفهومش درست بود.
    یه عده دعوا میکنن توش . یه عده دل میدن قلوه میگیرن .بهشون تذکر که میدی میگن توهین کردی. به این نتیجه رسیدم در حال حاضر ذات استفاده از چت در کشور ما همینه و منم دارم خودما گول میزنم.
    این اسک دینشه حالا شما برو جاهای دیگه اینایی که گفتم 1000 برابر بدتره.
    دیگه خود دانید

17. صلوات ها 16

علاقه
    الله و چهارده معصوم و دوستان آن ها
    نوشته
    1,527
    حضور
    75 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4592

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام

وقتی کسی با شما شوخی میکنه،شما معمولاً از شوخی اون خوشتون میاد.و وقتی هم که از شوخی اون خوشتون بیاد،میتونه کاملاً نتیجه بده که از طرف مقابل خوشتون بیاد.چون به هر حال از شوخی اون خوشتون اومده،پس از یک چیزش خوشتون اومده و یک چیز مثبت در اون دیدین و این یعنی آغاز تغییر دید شما نسبت به طرف مقابل.ضمن این که وقتی با یک نفر شوخی می کنین،سنگینی بین خودتون و اون فرد رو از بین بردین و به جای اون یک سبکی برقرار میشه.همین که یک سبکی به وجود میاد،به علاوه کسی که باهاش شوخی شده،از طرف مقابلش خوشش میاد،این باعث انحراف نشه،حداقل باعث شوخی های بعدی میشه به علت همون سبکی و این سلسله میتونه ادامه پیدا کنه.
    وقتی شما در حالت عادی،حتی با جنس موافق خودتون یخورده بیش از حد شوخی کنین،این احتمال هست که طرف مقابل شما بگه "فلانی چه بچه باحالیه".پس یک نوع صمیمیت و رفاقت به وجود میاد.حالا فرض کنین یه پسر و دختر اینجوری کنن.به هر حال دخترا احساسی تر هستن و زودتر و عمیق تر تحت تاثیر قرار می گیرن.پس این قضیه بدتر هم میشه.

من نظر خودم رو می گم.همونطور که حق دوست عزیز گفت،ذات استفاده از چت تو کشور ما همینه.در غرب،تفاوت فضای حقیقی و مجازی زیاد نیست از نظر رابطه.از نظر صحبت با جنس مخالف،فضای حقیقی و مجازی خیلی شبیه به هم هستن.شما می تونین با جنس مخالفتون شوخی کنین مثلاً.ولی شما این مورد رو اصلاً در یک جامعه اسلامی نمی تونین تصور کنین.کاری که در فضای حقیقی شما انجام نمی دین و در اونجا مرسوم نیست (هر چند تا یخورده دیگه مرسوم میشه!)،مثل همین شوخی با جنس مخالف،شما راحت می تونین تو فضای مجازی انجام بدین.در صورتی که چنین چیزی توی فضای حقیقی ما خیلی محدوده.
    مورد دیگه از مقایسه فضای مجازی و حقیقی توی ایران،عکس دادن و ایناست.توی ایران،در سطح جامعه جنس مونث با حجاب ظاهر میشه،در حالی که در فضای مجازی،هیچ گونه محدودیتی نداره و میتونه راحت کلی عکس بی حجاب بذاره.همونطور که در جایی مثل فیس بوک ما این مسئله رو می بینیم.اما در کشور های اروپایی چنین چیزی نیست.در هر صورت بی حجاب.این یک تضاده بین فضای مجازی و حقیقی و در این تضاد فضای مجازی در حال پیروز شدنه متاسفانه.

من مستقیماً نظرم می گم.چت اسک دین از این قاعده مستثی نیست.آقایون به ظاهر مذهبی،توی همینجا،چنان خوش و بشی می کنن با جنس مخالف که نگو.اصلاً یه عده رو اگر بررسی کنین،عمده فعالیتشون تو سایت همینه.من مخالف تعامل جنس موافق و مخالف نیستم.اما باید تا جایی که ممکنه سنگینی بین دو طرف حاکم باشه.شوخی هم بد نیست.به شرطی که اونی که شوخی می کنه،یه جوری بعداً سبکی به وجود اومده رو جبران کنه و یک سنگینی باز بینشون حکمفرما بشه.

لبیک یا مهدی
    و من الله توفیق
    لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم
    یا لثارت الحسین

19. صلوات ها 11

نوشته
    1,852
    حضور
    28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3877

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و خداقوت

حقیر نظر خودم رو میگم، نه اینکه بخواهم موضوع رو شرعی و فقهی کنم که هیچ سوادی در این زمینه ندارم
    اما به نظرم موضوع مهمی در فضای مجازی هست

وقتی پشت کامپیوتر با دیگری صحبت می کنی، دیگری در حضورت نیست، از رد و بدل شدن کلمات بیشتر تحت تاثیر قرار میگیری، سرت رو میخارونی، گاهاً میخندی، خودت رو تکون میدی، خلاصه یعنی احساسات بیشتری نشون میدی، چرا؟
    چون کسی دور و ورت نیست، حتی اون طرفی که داری باهاش صحبت میکنی، روبروت نیست، تا ببین چکار داری می کنی
    از طرف تمرکز هم در محیط مجازی بیشتر از دنیای واقعی است
    به همین دلیل باید سعی بیشتری برای کنترل واکنشهای خودت داشته باشی.
    این شکلک ها هم خیلی تاثیرگذار هستند.
    حالا عکس و فیلم اینها که دیگه واقعاً سحر و جادو می کنه.

به همین دلیل به نظرم آسیبهای شوخی و نشان دادن احساسات در فضای مجازی خیلی بیشتر از دنیای واقعی است.
    به نظرم خوبه که تا حد ممکن و تا جایی که هیچ ضرورتی نباشد، از نشون دادن چنین احساساتی پرهیز کرد.
    ویرایش توسط سلمان14 : ۱۳۹۲/۰۴/۲۵ در ساعت ۰۳:۵۹

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری