صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دوران زندگی حضرت قائم (عج)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  علاقه
  نجوم و دین و مذهب اسلام و سیاست
  نوشته
  456
  حضور
  16 روز 11 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  13
  آپلود
  0
  گالری
  7
  صلوات
  2026

  اشاره دوران زندگی حضرت قائم (عج)
  دوران زندگي قائمدوران زندگي قائم (عج) را مي توان به سه دوره تقسيم کرد:1-دوره ي کودکي (از سال 255 تا 260 هـ ق) 2-دوره ي غيبت صغري (از سال260 تا 329 هـ ق) 3-دوره ي غيبت کبري (از سال 329 هـ ق شروع شده و تا وقتي که فرمان نهضت جهاني آن حضرت از طرف خداوند متعال صادر شود، ادامه مي يابد).
  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۱۰/۱۱ در ساعت ۲۳:۵۷
  تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,399
  حضور
  203 روز 14 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61447  با نام و یاد دوست


  دوران زندگی حضرت قائم (عج)

  کارشناس بحث: استاد عماد

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,310
  حضور
  50 روز 15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  کاربر گرامی جناب safareeshghe فرمودند زندگی امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف را به سه قسمت تقسیم کرده اند  قسمت اول از تولد آن امام همام تا امام ایشان یعنی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام


  امام زمان علیه السلام در نیمه شعبان سال 255هجری قمری متولد شدند (1)


  این داستان را مفصل شیخ عباس قمی در کتاب شریف منتهی الآمال آورده است


  داستان تولد امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف را شیخ صدوق از حکیمه بنت امام جواد علیه السلام نقل کرده اند (2)


  ایشان از همان هنگام تولد به صورت مخفی زندگی می کردندو بعضی عقیده دارند که غیبت صغری از همان هنگام تولد ایشان شروع شده است(3)


  شخصی به نام حسن بن ایوب بن نوح نقل می کند ما خدمت امام حسن عسکری علیه السلام در مجلس ایشان چهل نفر حضور داشتند ، امام علیه السلام در آن مجلس که عثمان بن سعید هم حضور داشتند فرمودند: برای این به اینجا آمده اید که از حجت و امام بعد از من بپرسید ، گفتند بله
  در این هنگام پسری نورانی همچون پاره ماه که شبیه ترین مردم به امام حسن عسکری علیه السلام بود وارد مجلس شد
  حضرت به ایشان اشاره نمودند و فرمودند
  این امام شما بعد ازمن و جانشین من در میان شماست فرمان او را اطاعت کنید و پس از من اختلاف نکنید که دراین صورت هلاک می شوید و دینتان تباه می گردد(4)
  منابع

  1. شيخ مفيد، الارشاد، ص 346؛ فتال نيشابوري، روضه الواعظين، ص 292؛ شيخ طوسي كتاب الغيبه، ص 131.
  2.کمال الدین ، شیخ صدوق ، ج 2ص 424-426
  3.سیره پیشوایان ، مهدی پیشوایی ص666

  4.منتخب الاثر ، ایه الله العظمی صافی ص 355 و ینابیع الموده- شیخ سلیمان قندوزی ج 3ص123-125
  ادامه دارد

  ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۲/۰۴/۳۱ در ساعت ۱۷:۳۶

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,310
  حضور
  50 روز 15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  قسمت دوم عمر شریف ایشان از شهادت امام حسن عسکری تا پایان غیبت صغری


  غيبت صغري از 260 هجري (سال شهادت امام يازدهم) تا 329 هجري، يعني حدود 69 سال بود و بعد از آن غيبت كبري آغاز مي گردد.(1)
  در زمان غيبت صغري، نوّاب اربعه با امام زمان ارتباط داشته و مشكلات و مسايل و احكام را با حضرت در ميان مي گذاردند. اين افراد عبارت بودند از:
  الف) ابوعمر و عثمان بن سعيد عمري؛
  ب) ابوجعفر محمد بن عثمان بن سعيد عمري،
  ج) ابوالقاسم حسين بن روح نوبختي؛
  د) ابوالحسن علي بن محمد سمري.

  وظايف عمدة نواب خاص پاسخگويي به سؤالات فقهي و مشكلات عقيدتي، اخذ و توزيع اموال متعلق به امام، رسيدگي به وضعيت شيعيان و مبارزه با مدّعيان دروغين كه ادعاي بابيت و نيابت و وكالت امام زمان (ع) را داشتند.(2)


  اما دلیل اینکه حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف دو غیبت دارند این است که اگر غیبت كبری یكباره و ناگهان رخ می داد، ممكن بود موجب انحراف افكار شود و ذهنها آماده پذیرش آن نباشد. اما گذشته از زمینه سازیهای مدبرانه امامان پیشین، در طول غیبت صغری، بتدریج ذهنها آماده شد و بعد، مرحله غیبت كامل آغاز گردید. همچنین امكان ارتباط نایبان خاص با امام در دوران غیبت صغری، و نیز شرفیابی برخی از شیعیان به محضر آن حضرت در این دوره، مسئله ولادت و حیات آن حضرت را بیشتر تثبیت كرد(3)

  منابع :

  1. مهدي پيشوايي، سيرة پيشوايان 673. مرحوم شیخ مفید آغاز غیبت صغری را از سال تولد آن حضرت (سال 255) حساب كرده است (الاًرشاد، ص 346) و با این محاسبه، دوران غیبت صغری، 75 سال می شود طبعاً نظریه مرحوم مفید از این لحاظ بوده است كه حضرت مهدی در زمان حیات پدر نیز حضور و معاشرت چندانی با دیگران نداشته و از نظر كلی غایت محسوب می شده است گویا بر اساس همین ملاحظه است كه محققانی مانند: طبرسی، سید محسن امین، و آیت الله سید صدر الدین صدر نیز آغاز غیبت صغری را از سال میلاد آن حضرت، و مدّت آن را 74 سال دانسته اند (اًعلام الوری، ص 444 - اعیان الشیعه، بیروت، دار التعارف للمطبوعات، ج 2، ص 46 - المهدی،، بیروت، دار الزهرأ، 1398 ه ق، ص 181)
  2. مهدي پيشوايي، همان، ص 683 - 689.
  3. صدر، سید صدر الدین، المهدی،، بیروت، دار الزهرأ، 1398 ه ق، ص 183 - پیشوای دوازدهم امام زمان، نشریه مؤسسه در راه حق، ص 38

  ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۲/۰۵/۰۲ در ساعت ۱۱:۴۸

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  علاقه
  ظهور آقا و پر شدن دنیا از عدالت
  نوشته
  389
  حضور
  24 روز 15 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  54
  صلوات
  4198

  اطلاعاتی درباره امام زمان (عج)
  ولادت امام زمان

  نام پدر ومادر امام زمان (عج)
  مقام و منصب
  نقش انگشتری
  تاریخ ولادت
  اختلاف عقیده در تاریخ ولادت
  سال ولادت
  مدت عمر شریف امام زمان (عج)
  سال به امامت رسیدن وسن ایشان درآن هنگام
  چگونگی ولادت امام مهدی (عج)

  نام پدر ومادر امام زمان (ع):
  نام پدر این بزرگوار امام حسن عسکری (ع) پیشوای یازدهم ونام مادر گرامیشان نرجس خاتون (س) میباشدکه ایشان بنا برروایات یک شاهزاده رومی بودند ودرخواب با امام حسن عسکری (ع) آشنا شده ومسلمان میشوند . امام زمان تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)میباشد (به زندگینامه امام حسن عسکری (ع) وهمسرشان نرجس خاتون (س) مراجعه شود)

  مقام ومنصب :
  ایشان معصوم چهاردهم و امام دوازدهم شیعیان هستند

  تاریخ ولادت :
  یک سال و یک ماه پس از ازدواج امام حسن عسکری (ع) و نرجس خاتون امام زمان به دنیا می آیند حضرت ولی عصر (ع) بنا بربیشترین روایت روز جمعه نیمه شعبان 255 هجری قمری متولد شده اند(3)
  جالب است بدانیم او پیش از آفتاب چشم به این جهان گشود، تا همیشه آفتاب را پشت سر قرار دهد
  شب این میلاد خجسته را «شب برات» ‌و «شب مبارک» و «شب رحمت» خوانند. شیخ صدوق درکمال الدین نقل میکند نرجس خاتون روزی مشاهده میکند که نوری وارد بدن اومیشود وبه امام حسن عسکری موضوع راگزارش میکند وامام اورا نوید به بارداری امام زمان میدهد ومیفرماید : پسری می آوری که نامش محمد است وپس از من ،جانشین من خواهد بود.
  نرجس ،عروس فاطمه ،شد مادر صاحب زمان درمهد نور ،مهدی ظهور آیینه حق شدعیان
  پس میلادش روزجمعه نیمه شعبان 255 هجری است چون پدرش وفات کرد او5 ساله بود ومشهوربین علماء نیزهمین تاریخ است وکسی در این جهت اعتراضی نکرده مگر کلینی در کافی وصدوق درکمال الدین و شیخ طوسی در الغیبه که این سه بزرگوار یک مرتبه سال 255 وباردیگر 256 نوشته انداما هرسه بیشتر سال 255 هجری راقبول دارندبرای ولادت ایشان تاریخهای دیگری هم ذکر شده
  علت اینکه درتاریخ تولد ایشان عده ای اختلاف دارند ممکن است به دلیل پنهان نگه داشتن تولد آن امام بوده باشد بنابر این اصل ولادت مهدی جزء مسلّمات تاریخ است و در این تاریخ بین علما و محدثان و علمای فریقین هیچگونه اختلافی نیست.
  شهید اول درکتاب دروس از امام جعفر صادق روایت کرده که آن حضرت فرموده اند : درشبی که قائم آل محمد (ع) متولد گردد هرمولودی متولد شود باایمان است واگردرزمین شرک متولد گردد ،خداوند به برکت وجود امام ،اورا به سرزمین ایمان منتقل خواهد کرد
  پس بنابرمبنای مشهور حضرت پس از شهادت جدگرامیش ،امام هادی (ع) حدود یکسال بعد ،متولد شده است یعنی حدود یکماه از حکومت مهتدی عباسی گذشته ،زیرا مهتدی یک شب به آخرماه رجب مانده به حکومت رسید وتولد امام (ع) نیمه شعبان است


  مدت عمر شریف امام زمان (ع):
  از سال 255 تا کنون


  سال به امامت رسیدن وسن ایشان درآن هنگام :
  سال به امامت رسیدن 260 هجری وسن شریفشان درآن هنگام 5 سال است  دوران زندگی

  1 ـ از تولد تا غیبت: حضرت مهدی(عج) پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام عسکری علیه السلام به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کارهای بسیار مهمی که حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در این دوره انجام دادند این بود که امام مهدی(عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسئله امامت دچار اختلاف نشوند.

  2 ـ غیبت صغری: پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در سال 260 ق دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال 329 ق ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی(عج) از طریق چهار نائب به ادامه امور مردم می پرداختند.

  3 ـ دوره غیبت کبری: این دوران از سال 329 ق شروع شد و تا زمانی که خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت در این دوره پاسخ به پرسش ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده اند.

  4 ـ دوره حکومت: پس از ظهور، امام زمان(عج) بر اساس احکام اسلام حکومت واحد جهانی تشکیل خواهند داد که در سایه آن سرتاسر عالم پر از عدل و داد خواهد شد.

  تاریخ و سبب شهادت :

  امام زمان(عج) هم اکنون زنده است و به خواست خداى متعال تا زمانى که قیام کند و جهان را از عدالت بهره‏مند سازد، زنده‏خواهد بود. سپس چند سال حاکم على‏الاطلاق روى زمین خواهد گردید که مدت آن، در روایات، به طور مختلف، هفت، هشت، نه، ده و نوزده سال تعیین شده است که هر سال آن برابر با ده سال فعلىِ ما است. بنابراین اگر حکومتش هفت سال باشد، برابر با هفتاد سال ما خواهد بود.

  پس از شهادت آن حضرت، به مدت چهل روز هرج و مرج وفتنه و فساد درجهان حاکم مى‏گردد و سپس عمر این جهان به پایان مى‏رسد و عالم قیامت آغاز مى‏گردد.

  وبلاگ
  امام خوبان

  منتظر نظرات خوبتون هستم


 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  علاقه
  خدا ، صاحب الزمان ، کار های هنری
  نوشته
  271
  حضور
  3 روز 3 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1107  سلام
  اگرکه قرار باشد امام زمان بعد از حکومتش ، به شهادت برسد و بعد قیامت شود، پس بحث رجعت چیست ؟ آیا رجعت قبل از ظهور اتفاق می افتد ؟، که این نا معقول است . چراکه هیچ کسی حکومت ائمه را قبول نخواهد کرد. آیا هم زمان با ظهور اتفاق می افتد ؟ که در این صورت ، تکلیف حضرت مهدی چیست؟ ایشان برای حکومت جهانی و عدالت آن ظهور میکنند ، اگر قرار باشد هم زمان با ظهور ، رجعت هم اتفاق بیافتد ، آیا تمام ائمه در یک زمان و در مکان های مختلف و تحت فرمان حضرت مهدی ، حکومت می کنند ؟ و در آخر آیا رجعت بعد از شهادت حضرت مهدی اتفاق می افتد ؟ که دراین صورت قیامت 40 روز بعد از شهادت حضرت اتفاق نخواهد افتاد ؟
  باتشکر...

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

  اللهم عجل لولیک الفرج 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  340
  حضور
  24 روز 12 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  59
  صلوات
  2006  نقل قول نوشته اصلی توسط آقا امیر نمایش پست ها
  پس از شهادت آن حضرت، به مدت چهل روز هرج و مرج وفتنه و فساد درجهان حاکم مى‏گردد و سپس عمر این جهان به پایان مى‏رسد و عالم قیامت آغاز مى‏گردد.
  یک سوالی اینجا به وجود میاد اینکه مگر نه اینکه زمان قیامت رو فقط خدا میدونه و ناگهانی اتفاق می افته نه با تعیین وقت قبلی؟؟؟
  اینطوری که شما نوشتید بعد از شهادت حضرت، همه متوجه میشن که فقط چهل روز وقت دارن بنابراین از گناه دست میکشند و توبه میکنند و خودشان رو برای حسابرسی آماده میکنند!!
  آیا این چیزی که نوشته اید حقیقت دارد و منبع معتبری پشتش نهفته است؟
  خدایا من چیزی نمیبینم آینده پنهان است ولی آسوده ام، چون تو را می بینم و تو همه چیز را . . .

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  نقل قول نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
  [quote=تولد دوباره;379537]سلام
  اگرکه قرار باشد امام زمان بعد از حکومتش ، به شهادت برسد و بعد قیامت شود، پس بحث رجعت چیست ؟ آیا رجعت قبل از ظهور اتفاق می افتد ؟، که این نا معقول است . چراکه هیچ کسی حکومت ائمه را قبول نخواهد کرد. آیا هم زمان با ظهور اتفاق می افتد ؟ که در این صورت ، تکلیف حضرت مهدی چیست؟ ایشان برای حکومت جهانی و عدالت آن ظهور میکنند ، اگر قرار باشد هم زمان با ظهور ، رجعت هم اتفاق بیافتد ، آیا تمام ائمه در یک زمان و در مکان های مختلف و تحت فرمان حضرت مهدی ، حکومت می کنند ؟ و در آخر آیا رجعت بعد از شهادت حضرت مهدی اتفاق می افتد ؟ که دراین صورت قیامت 40 روز بعد از شهادت حضرت اتفاق نخواهد افتاد ؟
  باتشکر...


  پاسخ :
  با سلام وتقدیر از شما که در امور دینی توجه دارید .
  در باره مسله ی مورد دغدغه شما در ابتدا باید گفت :
  گرچه در این گونه مسایل جزئیات رخدادهای در روایات و منابع مربوطه به تفصیل بیان نشده، ولی برخی کلیات در کتاب‌ها آمده که در چند نکته بازگو می‌شود:
  1ـ شیخ حر عاملی گفته: ثبوت رجعت نزد همه علمای معروف و مصنفین مشهور از ضروریات مذهب امامیه به حساب می‌آید حتى برخی از اهل سنت این مسئله را گفته‌اند.(1)
  مرحوم مجلسی گفته: اعتقاد به رجعت در همه عصرها مورد اجماع شیعه بوده است.(2)
  علامه طباطبایی گفته : روایات رجعت از طریق اهل بیت(ع) به حد تواتر معنوی به ما رسیده است.(3) بنابر این اصل رجعت قطعی است.
  2ـ اما درباره ترتیب رجعت ائمه(ع) تنها این مطلب در روایات آمده که رجعت بعد از ظهور حضرت مهدی(ع) رخ می‌دهد . اولین کسی که رجعت می‌کند ، سالار شهیدان(ع) است، امام صادق(ع) فرمود:
  «نخستین کسی که زمین برای او شکافته می‌شود و به زمین باز می گردد،‌حسین بن علی(ع) است».(4)
  در روایت دیگر آمده:
  «نخستین کسی که به دنیا رجعت می‌کند، حسین بن علی(ع) است. به قدری حکومت می‌کند که از کثرت سنّ ابروهایش روی دیدگانش می‌ریزد».(5)
  از این روایات معلوم می‌شود که پس از حضرت مهدی در مرحله رجعت اولین امامی که رجعت می‌کند، سالار شهیدان(ع) است.
  اما این که بعد از حضرت کدام امام رجعت می‌کند، در روایات سخنی در این باب نیامده، گرچه اصل رجعت آنان نقل شده است.
  3ـ اما درباره رخدادهای زمان رجعت باید گفت: در زمان رجعت مثل زمان حکومت حضرت مهدی، معارف توحیدی در اوج شکوفایی می‌رسد، عدالت در همه شؤون عالم و آدم اجرا می‌گردد،‌ برخی از ستمگران زنده شده و کیفر می‌شوند، برخی از زنان مؤمن دوباره زنده شده و در لشکر امام زمان(ع) به عنوان پرستار رزمندگان خدمت می‌کنند. تفصیل این مباحث را در کتاب های مربوط از جمله کتاب موعود‌شناسی، تألیف علی‌اصغر حلبی مطالعه فرمایید.

  پی‌نوشت‌ها:
  1. الایقاظ من الهجعه، ص 60.
  2. بحار الانوار، ج 53، ص 123.
  3. المیزان، ج 2، ص 107.
  4. الزام الناصب، ج 2، ص 360.
  5. بحار الانوار، ج 53، ص 46.[/quote]

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  نقل قول نوشته اصلی توسط رنگ خدا نمایش پست ها
  یک سوالی اینجا به وجود میاد اینکه مگر نه اینکه زمان قیامت رو فقط خدا میدونه و ناگهانی اتفاق می افته نه با تعیین وقت قبلی؟؟؟
  اینطوری که شما نوشتید بعد از شهادت حضرت، همه متوجه میشن که فقط چهل روز وقت دارن بنابراین از گناه دست میکشند و توبه میکنند و خودشان رو برای حسابرسی آماده میکنند!!
  آیا این چیزی که نوشته اید حقیقت دارد و منبع معتبری پشتش نهفته است؟
  پاسخ :
  با سلام وسپاس از شما .
  به طور یقین زمان وقوع قیامت را فقط خدا وند می داند واز اسرار غیب است و لی روایات مهدویت ( البته نمی دانم پاسخ قبل را چه کسی داده . در هر صورت ) در صدد تعیین زمان وقوع قیامت بعد از چهل روز نیست چون مسله رجعت ( که در جواب دیروز به تفصیل بیان شد ) در بین است .
  چه اینکه اساسا تبیین دقیق واظهار نظر قطعی در این گونه امور ناممگن است چون روایت قطعی نیست ودلیل دیگر هم در دست نیست وراه برای قضاو ت عقلی در این مسله بسته وبدور از درک عقل است .

 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053

  جمع
  http://www.askdin.com/thread29010.html
  جمع بندی 1
  سوال : دوران زندگی حضرت قائم (عج)


  پاسخ :
  امام زمان علیه السلام در نیمه شعبان سال 255هجری قمری متولد شدند (1)
  این داستان را مفصل شیخ عباس قمی در کتاب شریف منتهی الآمال آورده است
  داستان تولد امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف را شیخ صدوق از حکیمه بنت امام جواد علیه السلام نقل کرده اند (2)
  ایشان از همان هنگام تولد به صورت مخفی زندگی می کردندو بعضی عقیده دارند که غیبت صغری از همان هنگام تولد ایشان شروع شده است(3)
  شخصی به نام حسن بن ایوب بن نوح نقل می کند ما خدمت امام حسن عسکری علیه السلام در مجلس ایشان چهل نفر حضور داشتند ، امام علیه السلام در آن مجلس که عثمان بن سعید هم حضور داشتند فرمودند: برای این به اینجا آمده اید که از حجت و امام بعد از من بپرسید ، گفتند بله
  در این هنگام پسری نورانی همچون پاره ماه که شبیه ترین مردم به امام حسن عسکری علیه السلام بود وارد مجلس شد
  حضرت به ایشان اشاره نمودند و فرمودند
  این امام شما بعد ازمن و جانشین من در میان شماست فرمان او را اطاعت کنید و پس از من اختلاف نکنید که دراین صورت هلاک می شوید و دینتان تباه می گردد(4)
  غيبت صغري از 260 هجري (سال شهادت امام يازدهم) تا 329 هجري، يعني حدود 69 سال بود و بعد از آن غيبت كبري آغاز مي گردد.(5)
  در زمان غيبت صغري، نوّاب اربعه با امام زمان ارتباط داشته و مشكلات و مسايل و احكام را با حضرت در ميان مي گذاردند. اين افراد عبارت بودند از:
  الف) ابوعمر و عثمان بن سعيد عمري؛
  ب) ابوجعفر محمد بن عثمان بن سعيد عمري،
  ج) ابوالقاسم حسين بن روح نوبختي؛
  د) ابوالحسن علي بن محمد سمري.
  وظايف عمدة نواب خاص پاسخگويي به سؤالات فقهي و مشكلات عقيدتي، اخذ و توزيع اموال متعلق به امام، رسيدگي به وضعيت شيعيان و مبارزه با مدّعيان دروغين كه ادعاي بابيت و نيابت و وكالت امام زمان (ع) را داشتند.(6)اما دلیل اینکه حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف دو غیبت دارند این است که اگر غیبت كبری یكباره و ناگهان رخ می داد، ممكن بود موجب انحراف افكار شود و ذهنها آماده پذیرش آن نباشد. اما گذشته از زمینه سازیهای مدبرانه امامان پیشین، در طول غیبت صغری، بتدریج ذهنها آماده شد و بعد، مرحله غیبت كامل آغاز گردید. همچنین امكان ارتباط نایبان خاص با امام در دوران غیبت صغری، و نیز شرفیابی برخی از شیعیان به محضر آن حضرت در این دوره، مسئله ولادت و حیات آن حضرت را بیشتر تثبیت كرد(7)

  منابع
  1. شيخ مفيد، الارشاد، ص 346؛ فتال نيشابوري، روضه الواعظين، ص 292؛ شيخ طوسي كتاب الغيبه، ص 131.
  2.کمال الدین ، شیخ صدوق ، ج 2ص 424-426
  3.سیره پیشوایان ، مهدی پیشوایی ص666
  4.منتخب الاثر ، ایه الله العظمی صافی ص 355 و ینابیع الموده- شیخ سلیمان قندوزی ج 3ص123-125
  5. مهدي پيشوايي، سيرة پيشوايان 673. مرحوم شیخ مفید آغاز غیبت صغری را از سال تولد آن حضرت (سال 255) حساب كرده است (الاًرشاد، ص 346) و با این محاسبه، دوران غیبت صغری، 75 سال می شود طبعاً نظریه مرحوم مفید از این لحاظ بوده است كه حضرت مهدی در زمان حیات پدر نیز حضور و معاشرت چندانی با دیگران نداشته و از نظر كلی غایت محسوب می شده است گویا بر اساس همین ملاحظه است كه محققانی مانند: طبرسی، سید محسن امین، و آیت الله سید صدر الدین صدر نیز آغاز غیبت صغری را از سال میلاد آن حضرت، و مدّت آن را 74 سال دانسته اند (اًعلام الوری، ص 444 - اعیان الشیعه، بیروت، دار التعارف للمطبوعات، ج 2، ص 46 - المهدی،، بیروت، دار الزهرأ، 1398 ه ق، ص 181)
  6. مهدي پيشوايي، همان، ص 683 - 689.
  7. صدر، سید صدر الدین، المهدی،، بیروت، دار الزهرأ، 1398 ه ق، ص 183 - پیشوای دوازدهم امام زمان، نشریه مؤسسه در راه حق، ص


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۲/۰۷/۲۳, ۱۷:۴۵ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود