جمع بندی میگن با قرآن انس بگیرید. ولی خوب آخه چطوری؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میگن با قرآن انس بگیرید. ولی خوب آخه چطوری؟

سلام عزیزان زحمت کش سایت .
سوال اینه که همش می گن قرآن گوش بدید، دعا گوش بدید.
و بعد می گن لذت خاصی هست تو این کار.
ولی خوب خیلی از ماها هرچی که می خوایم مثلا قرآن گوش بدیم که لذته رو بچشیم نمیشه. یعنی لذتی حس نمیشه
وقتی که دو تا انتخاب داریم ( قرآن و مثلا ترانه و موزیک) میل به گوش دادن موزیک بیشتر از گوش دادن به قرآن هستش( چون لذت می بریم)
اینکه قرآن جایگاه والایی داره که شکی درش نیست. بحث اینه که پس این لذتی که می گن کجاس؟ چرا درکش نمی کنیم. اصلا چطوری هست همچین چیزی؟ اگه هست که چطوری درکش کنیم.

با نام الله

کارشناس بحث: استاد یاسین

[=microsoft sans serif]حقیقت لذت، عبارت است از ادراک چیزى که ملائم و موافق با طبیعت و روحیه انسان باشد.همانطور که می دانید لذت ،انواعی دارد که در یک دید کلی می توان گفت به دودسته ی مادی ومعنوی تقسیم می شوند.
البته هدف بنده در امور معنوی و عبادی نباید لذت بردن باشد چون امور عبادی باید خالصانه برای خدا انجام شود، اما طبیعتا انجام امور معنوی لذت معنوی را نیز به دنبال دارد.
[=microsoft sans serif]
عملی که مطابق نفس انجام گیرد لذت مادی را به ارمغان می آورد وعملی که منطبق با فطرت باشد درک لذت معنوی را نصیب انسان می کند.
[=microsoft sans serif]

بهرمندی از لذت قرآن خواندن،جزء لذات معنوی به حساب می آید که لازم است برای حصول این نوع لذت ،قبلا شرایطش حاصل شده باشد.

میزان درک لذت معنوی ، به میزان درک وشناخت وفهم انسان نسبت به موضوع بر می گردد.هرچقدر عظمت آیات الهی برای ما روشن تر باشد ونسبت به کلام خدا شناخت عمیق تری داشته باشیم لذت بیشتری را احساس می کنیم.

البته همانگونه که در آموزه های دینی هم اشاره شده است برای قلبها ،اقبال وادبار وجود دارد یعنی گاهی انسان تمایل دارد کاری را انجام دهد وگاهی نه بنابراین لازم است هنگامی که تمایل قلبی وجود دارد به انجام عبادات الهی واز جمله خواندن قرآن رو آورید تا از لذت آن به خوبی بهره ببرید.

[=microsoft sans serif]حضرت علی علیه السلام می فرمایند:

ان للقلوب اقبالا و ادبارا؛ فاذا اقبلت فاحملوها علی النوافل، و اذا ادبرت فاقتصروا بها علی الفرائض .(حكمت 312)
همانا دل ها را در كار خیر و عبادت، اقبال و ادباری است، هرگاه اقبال بدان دارند به كارهای مستحب وادارید و هرگاه خسته و بدان پشت كرده اند به فرایض اكتفا كنید.[=microsoft sans serif]

گاهی آنقدر انسان در امور دنیایی ومادی غرق می شود که گویا هیچ دنیایی را فراتر از این دنیا نمی بیند وهمین امر باعث می شود به درک لذات معنوی موفق نشود.
پیروی از هوا وهوس، دلبستگی به دنیا،فعل حرام،لقمه ی حرام ودر یک کلام گناه انسان را از بهره بردن از لذات معنوی بی نصیب می کند.گاهی آنقدر غرق گناه می شویم که فطرت پاک الهی ما ،لابلای غرایز مدفون می شود وهمین امرمارا از بهره بردن لذت معنوی بی نصیب می نماید.لازم است بدانیم تنها فطرت شفاف و شکوفا، از عبادت لذت می‌برد نه فطرت زنگار گرفته با گناه.

درتلاوت قرآن خود را ملزم به رعایت آداب ظاهری وباطنی نمایید.آداب ظاهری همچون وضو وطهارت ومسواک زدن ومنظم وپیوسته قرآن خواندن وآداب باطنی از قبیل تدبر وتفکر در معنی آیات .از این طریق به درک لذت نزدیکتر خواهید شد.استفاده از بهترین زمان وبهترین مکان نیز در این امر بی تاثیر نیست.

در سوره واقعه میخونیم ( لا یمسه الا المطهرون ) که یعنی انسانی که از طهارت ظاهری وباطنی برخوردار نباشد نمیتواند از این قران بهره کافی ببرد.
چنانچه روح بر جسم حاکم باشد انسان لذات معنوی را می چشد اما با تغییر حاکمیت وسپردن حاکمیت وجود به جسم تنها در دایره ی درک لذات مادی محدود می شویم.

حضرت آیت الله مصباح یزدی می فرمایند:
کسی که به مقامات بالای کمال می‌رسد، در وجود خدا غرق می‌شود و تنها محبوب را می‌بیند؛ این فرد دیگر خودرا نمی‌بیند و فقط رضای خدا را دنبال می‌کند. هرچند این فرد به خود فکر نمی‌کند، ولی ناخواسته ‌به لذت‌های عمیق قرب الی الله دست می‌یابد[=microsoft sans serif].

.

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام و آرزوی قبولی عبادات

از اینکه خیلی صریح و رک سوالتان را مطرح کردید متشکرم.

گفتین مثلا وقتی موسیقی گوش میدین لذت می برین، این لذتی که از موسیقی براتون بوجود میاد از دو جنبه می تونه باشه، یکی اینکه از شعر و مضمونی که همراه موسیقی پخش میشه خوشتون میاد، یا علاوه بر اون از صدای آلات موسیقی و یا صدای خواننده اش هم خوشتون میاد.

حالا کسی که با نت های موسیقی آشنا هست یا با الحان و مقامات و دستگاهای صوتی کار کرده و اونها رو میشناسه یا مثلا تو رشته ادبیات و شعر تخصصی داره، اون موسیقی مورد نظر شما رو گوش کنه می تونه لذت بیشتری ببره، چون یه چیزایی می فهمه و درک می کنه که افراد عادی متوجه اون ظرافت ها نمی شن.

در مورد قرآن مجید هم بلا تشبیه همین طوره. یعنی آیا ما فقط متن عربی قرآن رو اون هم غلط غلوط می خونیم و میریم و بعد میگیم چرا لذتی نبردیم؟!

آیا حداقل به ترجمه آیات توجه کردیم؟ آیا در مواردی که از ترجمه آیه نتونستیم مفهوم درستی بفهمیم به تفسیر آیه مراجعه کردیم؟

یا از جهت ظاهری اصلا دستگاه ها و مقامات صوت و لحن رو می شناسیم؟

حتی افراد عادی هم وقتی صدای قرائت اساتید برجسته مثل استاد عبدالباسط، مصطفی اسماعیل، شهات انور و یا قاریان برجسته کشور خودمون مثل استاد امام جمعه ،استاد ابوالقاسمی ، استاد منصوری... رو گوش میدن واقعا لذت می برن.

بخشی دیگر از جاذبه های قرآنی مربوط به معارف و دقایق علمی است که در قرآن نهفته است و نیاز به تحقیق و بررسی دارد، برای این منظور می توانید به عنوان نمونه به کتاب: پژوهشی در اعجاز علمی قرآن، دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی مراجعه بفرمایید.

اللهم نور قلوبنا بالقرآن

Mohsen.Fakori;367335 نوشت:
ولی خوب خیلی از ماها هرچی که می خوایم مثلا قرآن گوش بدیم که لذته رو بچشیم نمیشه. یعنی لذتی حس نمیشه
وقتی که دو تا انتخاب داریم ( قرآن و مثلا ترانه و موزیک) میل به گوش دادن موزیک بیشتر از گوش دادن به قرآن هستش( چون لذت می بریم)
اینکه قرآن جایگاه والایی داره که شکی درش نیست. بحث اینه که پس این لذتی که می گن کجاس؟ چرا درکش نمی کنیم. اصلا چطوری هست همچین چیزی؟ اگه هست که چطوری درکش کنیم.

سلام
به صوت های زیبا قرآن گوش دهید
و در بیانات آن تفکر و تدبر نمایید
و فراموش نکنید
این کلام پروردگار دانا و مهربان شماست
والله الموفق

اما لذت نبردن از قران می تواند نشان از غفلت و سهل انگاری انسان باشد؛ یعنی به خاطر فکر نکردن در اثار و فوائد نقران یا غفلت از ان باشد و یا معلول عدم توجه و حضور قلب باشد. چرا که غفلت از فوائد هر کاری باعث می شود که از آن چیزی متوجه نشویم و لذت نبریم و این فریضه برای ما به صورت عادی درآید.
و ممکن است این احساس بی خیالی یا لذت نبردن از قران به خاطر یک اختلال رفتاری باشد که خواسته یا نا خواسته داریم انجام می دهیم، چرا که انجام بعضی از کارها یا خدای نکرده گناهان یا محبت نسبت به بعضی افراد یا اشیاء یا کارها باعث می شود محبت خدا از دل انسان بیرون شود و نسبت به عبادات ویا قران انسان را دلسرد کند و خدا هم در قران به این مطلب اشاره می کند: «ما جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَيْنِ في‏ جَوْفِه؛‏ (1) خداوند براى هيچ مردى دو دل در درونش ننهاده است‏!».
خلاصه وار می گویم:
بی میلی و بی اشتیاقی نسبت به قران عوامل متعددی می تواند داشته باشد از جمله:
الف) نشناختن قران و اهمیت و اسرار نهفته درآن
ب) عدم شناخت و توجه کافی نسبت به معبود یعنی همان که در قران خواندن ویا گوش دادن با او سخن می گوید
ج) اشتغال فکر و ذهن و اندیشه و وابستگی قلب به دنیا و مسائل مادی
د) فشارها و مشکلات زندگی و نگرانی های ذهنی و روانی
ه) رخ دادن یک اتفاق ناخوشایند
و) نرسیدن به حاجتی که از خدا خواسته ایم
و ....
لذا با بررسی و تحلیل رفتار های خود ببینید مشکل این حس تان از کجاست و بعد از پیدا کردن مشکل با ما ارتباط برقرار کنید تا بتوانیم در صدد رفع ان برآییم.
در پایان این کلام نغز سنای بسیار گویا که فرمود :
عرس حضرت قران نقاب آ گاه بر اندازد که دار الملک ایمان را مجرد بیند از غوغا
عجب نبود گراز قران نصیبت نیست جز نقشی که از خورشید جز گرمی نیابد چشم نا بینا (2)
موفق باشید.
پی نوشت:
1.احزاب (33) ایه 4.
2 نقل از : جرعه های حکمت ص248

كتاب قرآن نامه از آسمان نوشته حجت الاسلام سعيديان هم كم حجمه هم روان وساده هم ارزان قيمت ميتونيد با جستجو در گوگل چكيده اون رو بخونيد ونسبت به خريدش اقدام نماييد. من كه خوندم خيلي لذت بخش بود. كتابهاي اقايان محمد بيستوني و حجت الاسلام اكبر دهقان نيز روان است. اما در كتابهاي مفصل كتاب نور ملكوت قرآن در چهار جلد از علامه طهراني رحمه الله كتاب خوبي است.

سلام من ازتجربه خودم بگم که صدای استادعبدالباسط رودانلودکردم وهرباربخوام قران بخونم همراه بااین صداگوش میدم وتلاوت میکنم وبرنامه قرانی برای گوشیم دانلودکردم که متن قران باترجمه وتفسیرش داره باهم گوش میدم وخیلی منوبه قران علاقمندکرده

اقا محسن به نظره من آقای العفاسی خیلی خوب میتونه باشه البته آدم معنیو قرآنو نمیفهمه ولی یه عشقه خاصی صداشون داره اون عشقو حتی اگرم نفهمی حسش میکنی و حتی یه جاهایی گریه!
هر وقت دلم بگیره اگه حالشو داشته باشم گوش میکنم عالیه...

سلام و عرض ادب خدمت شما.

به نظر حقیر برای این که با قرآن انس بگیرید نباید دنبال لذت بردن باشید. خیلی کارها هستند که برای لذت بردن نیستند. بلاتشبیه مثل بیل زدن در کار ساختمان. ممکنه کسی هم باشه که از بیل زدن لذت ببره ولی اغلب نمیگن من بخاطر لذتش دارم بیل می زنم. بلکه میگن دارم زحمت می کشم و سختی بیل زدن رو تحمل می کنم تا اینجا آباد بشه و آخرش مزدی به من بدن. حالا اگه بیل زدن مزایای جانبی مثل ورزیده تر شدن جسمی هم داره که چه بهتر.

کلاً لذت گوش کردن به تلاوت قرآن یا دقت در معانی آیات یا لذت نماز که ستون دین ماست یا خیلی از چیزهای دیگه ای که در اسلام هست برای قاطبه مردم قابل مقایسه با لذت موسیقی و فیلم و بازی و رمان که هدفشون تفریح و ایجاد لذته نیست. اینجا هم مثل همون کار ساختمانی هدف چیز دیگه ای هست. حتی اگه شما بهترین قاری یا موسیقیدان هم باشید باز حرف بنده صادقه.

پس قرآن رو با این تصور که دارید در بهشت برای خودتون درختکاری می کنید و ویلا و ... درست می کنید بخونید نه برای لذت بردن.

موفق باشید.:Hedye:

پاورقی:
غیر از مواردی که نیاز به فضای قبرستان و یاد مرگ دارید به صدای عبدالباسط گوش نکنید چون ناخودآگاه فضای ختم رو براتون تداعی می کنه.

[="Blue"]

سلام

فَاقْرَؤُا ما تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ

آنچه براى شما ميسّر است قرآن بخوانيد

[/]

با تشکر از دوستان

جناب مومن مطلب پایین را نپسندیدم یا شایدم درست متوجه نشدم

مؤمن;373088 نوشت:
پس قرآن رو با این تصور که دارید در بهشت برای خودتون درختکاری می کنید و ویلا و ... درست می کنید بخونید نه برای لذت بردن.

اون بیل زدن که می گید رو وقتی که اجبار باشه آدم انجام می ده. خوب این هیچی
قرآن که مثل بیل زدن اجباری توش نیست. باید یک لذتی از استفاده کردنش توش باشه که رفت دنبالش و اون درخت هایی رو که شما میگید رو کاشت.
به هر حال به نظر میرسه توجه به معانی و تفسیر می تونه خیلی موثر باشه

Mohsen.Fakori;373212 نوشت:
اون بیل زدن که می گید رو وقتی که اجبار باشه آدم انجام می ده. خوب این هیچی
قرآن که مثل بیل زدن اجباری توش نیست. باید یک لذتی از استفاده کردنش توش باشه که رفت دنبالش و اون درخت هایی رو که شما میگید رو کاشت.
به هر حال به نظر میرسه توجه به معانی و تفسیر می تونه خیلی موثر باشه

سلام و عرض ادب.

شاید منظور یا مثال بنده بخوبی بیان نشده بود. منظور حقیر این بود که همیشه لذت انجام کار محسوس نیست. گاهی آنی نیست. بلکه در آینده (هنگام دریافت نتیجه) ظاهر می شود. آیا افراد پشت کنکوری از خواندن این همه کتاب لذت می برند؟ اکثراً خیر. اگر لذت ببرند هم با لذت موسیقی و ... قابل مقایسه نیست. چون موسیقی برای لذت بردن است و مطالعه برای قبولی در کنکور است (برای لذت در آینده است).

بنده از برخی دانشجویان مهندسی سؤال کردم اگر با همین درآمد در زمینه موسیقی یا بازیگری یا ...استعداد داشتید باز همین رشته را ادامه می دادید؟ اکثراً گفتند نه. پرسیدم چرا؟ رشته شما که خیلی مفید است! گفتند آن حرفه لذتبخش را رها کنیم و به سراغ معادلات پیچیده مهندسی بیاییم؟

تعمق در تفاسیر و معنای آیات نیز ممکن است سطحی از لذت عقلی در شما ایجاد کند (که البته برای بسیاری جوانان بیشتر خسته کننده است تا لذتبخش) اما این لذت از جنس لذت موسیقی یا در حد آن نیست و اگر به دنبال لذت باشید بعد از مدتی آن را رها خواهید کرد. عرض بنده این بود.

موفق باشید.:Hedye:

"هوالشافی"

پاسخ حجت الاسلام و المسلمین معمار منتظرین

انس با قرآن

ما اگر بتوانیم بین دانشجویان و قرآن به لطف خدا انس برقرار کنیم، نمی گویم قرائت قرآن بکنیم، نمی گویم تلات قرآن بکنیم، تفسیر قرآن هم نه، انس با قرآن «من انس بالقرآن لم توحشه بفارقه الاخوان». (غررالحکم: 112)

انس با قرآن یعنی چه؟ قرآن را می توانیم در متن زندگی دانشجو بیاوریم به فضل الهی. آنوقت خیلی کار بزرگی انجام گرفته است. چون کتاب تعقل بود دیگر. امسال یک توفیق بزرگی به دانشگاهها داده شده که شروعش با شروع ماه مبارک رمضان است شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن (بقره/ 185)

قرآن کریم آسانترین کتابی است که توی هستی است از قرآن آسانتر دیگر ما کتاب نداریم. حوزه های علمیه می گویند قرآن، کتابی سخت است و ما نمی فهمیم چی هست؟

تفسیر می خواهد، ادبیات می خواهد، فقه می خواهد، اصول می خواهد. هیچکدام از اینها را خود قرآن نفرموده که برای فهم قرآن می خواهد.

خوب چرا قرآن آسانترین کتاب است؟ چون قرآن در فطرت ما تعلیم داده شده است. علم الانسان ما لم یعلم (علق/5) بالا تره، الرحمن علم القرآن (رحمن/2و1) بعداً از این که تعلیم داد خلق الانسان. چونکه قبلا تعلیم داد لقد یسرنا القرآن للذکر(قمر/17) ما قرآن را آسانش کردیم تا ذکرش بکنیم. پس قرآن آسان است. خیلی آسان است.

شرط فهمش هم این است که چیزی بلد نباشیم. یعنی چه؟ یعنی از خودمان بهش نچسبانیم هر چه از خودمان بهش بچسبانیم فهمش چه می شود؟ بله سخت می شود. مشکل می شود از خودش خودش را بفهمیم و از آن چیزهایی که در کنارش قرار داده. اگر گفته تبیان لکل شی (نهج البلاغه:61) و کل شی احصیناه فی امام مبین (یس/12) از طریقی که ما می گوییم تبیان لکل شی ش را دریافت بکند.

حالا منظور از انس با قرآن چه هست؟ ببینیم می توانیم امسال جلسات انس با قرآن را در دانشگاه داشته باشیم؟ قرآن را بتوانیم برای دانشجویان مانوسش بکنیم. کشفش بکنیم. خوب شما قرآن را می شناسید ؟ پس انس دارید شما ؟ شما قرآن را می شناسید ؟ جدی تعارف ندارد شما آشنا هستید با این نامه محبوب که چیست؟

پس من منظورم از انس با قرآن تلاوت و قرائت و تفسیر قرآن نیست. این ها را دارند سنی ها الان باهاش کار می کنند. بهره معنوی را که خدا خواسته این بهره را نمی برند قرآن قطب نماست.
من اولین پیشنهادم این است که دوستان یک مطالعه ای در مورد آشنایی با قرآن داشته باشند. کتاب خدا را کشف بکنیم. کتابی که تو بلدی، دقیق است.
یک حدیث دارد از حضرت امام رضا که می فرماید: رحم الله عبدا احیا امرنا (وسائل الشیعه، ج7، ص92) «امرنا» چی هست؟ امر ماست. سوره مبارکه قمر صفحه 131، را بیاوریم: آیه 50 را نگاه کنید. و تان امرنا الا واحدا (بحارالانوار،ج49،ص220) «رحم الله عبدا احیاء امرنا» امر ما نیست، إلا واحداً ما یک امر بیشتر نداریم در قرآن حدود 30 مورد واحدا آمده است ولی همیشه واحد صفت آمده است مثلا أمَّهً واحِدهً (بقره/27، مائده/48، یونس/19) . اینجا واحدا صفت نیامده است. إلا واحداً درست شد؟

حالا سوره سبا را می آوریم صفحه 433 آیه 46 درست است؟ و ما امرنا الا واحداً قل انما اعظکم بواحده (سبا/46) حالا می خواهیم ببینیم این واحده چه هست؟ خدا می گه پیغمبر به مردم بگو من از شما یک چیز بیشتر نمی خواهم پیغمبر اکرم می فرمودند: إنی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی. (وسائل الشیعه،ج27،ص33) سوره سبا سند روایت را ملاحظه بفرمائید بحث سندی نمی کنم فقط همین قدر بدانید که سند روایت چقدر صحیح است. سئلت ابا جعفر القوله و قل انما اعظم بواحده قال انما اعظکم بولایه علی.

باز روایت بعدی. کلینی نقل می کند انما اعظکم بولایه علی درست شد؟ ان تقوموا مثنی و فرادی بعدش هست و اما مثنی یعنی طاعه رسول الله و طاعه امیر المومنین مثنی دو تا «پیغمبر و علی» و فرادی قال منظور از فرادی چی هست؟ یعنی طاعه الامام من ذریتها من بعد هما یعنی یکی یکی می آیند تا امام زمان. پس این دو تا آیه را کنار هم گذاشتیم با این روایت فهمیدیم امرنا یعنی ولایت (تفسیر البرهان).

پس رحم الله عبدا احیا امرنا یعنی رحم الله عبدا احیا ولایتنا. حالا ما از این رویات مدرک قرآنی می خواهیم. پایین آیه را نگاه کنید بعد از قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی آیه بعدی یک مرتبه چه فرموده است قل ما سئلتکم من اجر فهو لکم.

خدایا این آیه اینجا چه کار می کنه؟ انما اعظکم بواحده من یک چیز را بیشتر موعظه نمی کنم آن هم ولایت است. دیدی شما آیه را قل ما سئلتکم این صفحه را داشته باشید. صفحه 486 را بیاوریم آیه 23 را آوردید. قل لااسئلکم علیه اجراً إلاّ المَوَدَّهَ فِی القُربی (شوری/23) پیغمبر بگو من هیچ امری نمی خواهم بجز یک چیز بعد از الاّ چند چیز آمده یک چیز این واحده این همان معنای واحده است.

من از شما یک چیزی می خواهم پس آن آیه اعظکم بواحده را بچسبانیم به این آیه چه می شود؟ انما اعظکم بموده فی القربی. فلذا امام باقر (ع) واحده را تعبیر به ولایت کرده اند. شما باید احیای قرآن، انس با قرآن به انس با ولایت است.

اللهم نور قلوبنا بالقرآن

چرابایداینطورباشه که صداقران میشنویم میگیم فلانی مرده هرچندخوبه که قران ادمویادمرگ وتوجه میندازه امانه اینکه اینطوری فکرکنیم .من که عبدالباسط گوش میدم اصلاچنین فکری نمیکنم!

پارمین;374134 نوشت:
چرابایداینطورباشه که صداقران میشنویم میگیم فلانی مرده هرچندخوبه که قران ادمویادمرگ وتوجه میندازه امانه اینکه اینطوری فکرکنیم .من که عبدالباسط گوش میدم اصلاچنین فکری نمیکنم!

سلام و عرض ادب.

علتش واضحه. ذهن انسان به مرور زمان شرطی میشه و این نکته خیلی مهمی در روانشناسی تبلیغ دین و ... هست.

اما این که چرا معمولاً تلاوت عبدالباسط برای ختم ها استفاده میشه به نظرم سه دلیل داره: 1- قدیم بیشتر نوارهای ایشون در دسترس بود. 2- صدای ایشون ذاتاً حزن آوره. 3- الحان مورد استفاده ایشون معمولاً حزین هست (عمدتاً دستگاه صبا و گوشه های حزین رست و بیات).

به عنوان مثال یک بار تو ختم یکی از اقوام ما بجای صدای عبدالباسط از تلاوت های استاد بسیونی و سید متولی عبدالعال استفاده کرده بودند. هر بزرگتری می اومد داخل معمولاً یه کم مکث می کرد بعد با تعجب (و شایدم با گلایه) می گفت این دیگه چجور ختمیه؟! بچه ها می گفتن مگه چه اشکالی داره؟ اونم می گفت نمی دونم ولی آدم گریه اش نمی گیره! یه کم شاد نیست؟! :ok:

رحم الله من یقرأ الفاتحة مع الصلوات. :Sham:

سوال: میگن با قرآن انس بگیرید. ولی چطوری؟

پاسخ:

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

لازمه انس گرفتن با قرآن، رابطه دائمی داشتن با قرآن است. برای اینکه بتوانیم با قرآن رابطه دائمی داشته باشیم و این ارتباط برای ما لذت بخش باشد و خسته نشویم، باید با قرآن بیشتر آشنا باشیم و زیبائیهای آن را بشناسیم.

بخشی از زیبائیهای قرآن، مربوط به زیبایی ظاهری قرآن می شود. مانند زیبایی در آهنگ و موسیقایی قرآن. گوش داده به قرائت قاریان بزرگ قرآن در سبک های ترتیل و تحقیق و قرائت های مجلسی که با صوت و لحن بسیار زیبا تلاوت می شود می تواند باعث انس با قرآن شود.

رعایت آداب تلاوت قرآن، مانند با وضو بودن، مسواک زدن قبل از تلاوت، رو به قبله نشستن، توجه به معنی قرآن، با لحن عربی خواندن قرآن، می تواند در فهم بیشتر و لذت معنوی بردن از قرآن موثر باشد.

آشنایی عمیق با مفاهیم قرآن و مطالعه تفسیر قرآن در شناخت و انس بیشتر با قرآن موثر است. مثلا آشنایی با تفسیر قرآن به قرآن، که شیوه تفسیری علامه طباطبایی(رحمه الله علیه) است، ارتباط میان آیات مختلف قرآن را به ما نشان می دهد. در سوره حمد می خوانیم:« اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِيم‏»[1]، شاید سوال به وجود بیاید که این راه مستقیم چه راهی است؟ در جای دیگر قرآن می بینیم که این راه مستقیم بیان شده است: «وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقِينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحِينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفِيقاً»[2] (و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، (در روز رستاخيز،) همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده؛ از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان؛ و آنها رفيقهاى خوبى هستند).

و یا در مورد آیه «صِراطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَ لَا الضَّالِّين‏»[3]، مشاهده می کنیم در آیه دیگری از قرآن کسانی که مورد غضب الهی قرار گرفتند، بیان می شود؛ «وَ لكِنْ مَنْ شَرَحَ بِالْكُفْرِ صَدْراً فَعَلَيْهِمْ غَضَبٌ مِنَ اللَّه‏»[4] و همچنین در آیه « وَ يُعَذِّبَ الْمُنافِقِينَ وَ الْمُنافِقاتِ وَ الْمُشْرِكِينَ وَ الْمُشْرِكاتِ الظَّانِّينَ بِاللَّهِ ظَنَّ السَّوْءِ عَلَيْهِمْ دائِرَةُ السَّوْءِ وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ وَ لَعَنَهُمْ وَ أَعَدَّ لَهُمْ جَهَنَّم‏»[5] و آیه « يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَوَلَّوْا قَوْماً غَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِم‏»[6].

شناخت معجزات علمی قرآن و مسائل دقیق علمی که در قرآن به آنها اشاره شد، مانند حرکت خورشید و حرکت زمین[7]، گسترش دائمی جهان[8]،می تواند علاقه مندی و انس انسان با قرآن را بیشتر کند.در این زمینه مراجعه به کتاب پژوهشی در اعجاز علمی قرآن، تالیف دکتر محمد علی رضایی اصفهانی می تواند مفید باشد.

[4] . نحل:16/ 106.
[5] . فتح: 48/ 6.
[6] . ممتحنه: 60/ 13.
[7] .یس: 36/ 38.
[8] . ذاریات: 51/ 47.

موضوع قفل شده است