جمع بندی آیا روزه خواری در اداره هتک حرمت ماه رمضان است؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا روزه خواری در اداره هتک حرمت ماه رمضان است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم و کاربران گرانمایه
چند سوالی از حضورتان داشتم لطفا جواب آنرا مستند مرقوم فرمائید.

1. آیا شخصی که از گرفتن روزه معذور است؛ می تواند در حضور دیگران روزه خواری کند، مثلا کارمندی در اداره در مقابل سایر کارمندان روزه خواری می کند و در پاسخ اعتراض برخی از کارمندان دیگر به چنین کاری می گوید من مریض هستم و معذور؟! یا پزشکی در مطب خود در مقابل بیماران روزه خواری می کند ودر پاسخ منشی خود به چنین عملی می گوید من معذور هستم؟!

آیا چنین عملی مصداق هتک حرمت خواهد بود یا خیر؟ و چنین شخصی گناهکار است یا خیر؟

2. حکم آوردن غذا برای روزه خواری که معذور نیست چیست؟ آیا تهیه غذا مصداق اعانت بر اثم و گناه خواهد بود؟

3. اگر شخصی بگوید من معذور هستم و لی من در صدق ادعای او شک نمایم؛ آیا می توانم برای او غذا تهیه نمایم یا خیر؟

لطفا نظر مراجع تقلید را مرحمت فرمائید.

بسیار متشکرم:Gol:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

گلشن;367288 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام خدمت کارشناس محترم و کاربران گرانمایه
چند سوالی از حضورتان داشتم لطفا جواب آنرا مستند مرقوم فرمائید.
1. آیا شخصی که از گرفتن روزه معذور است؛ می تواند در حضور دیگران روزه خواری کند، مثلا کارمندی در اداره در مقابل سایر کارمندان روزه خواری می کند و در پاسخ اعتراض برخی از کارمندان دیگر به چنین کاری می گوید من مریض هستم و معذور؟! یا پزشکی در مطب خود در مقابل بیماران روزه خواری می کند ودر پاسخ منشی خود به چنین عملی می گوید من معذور هستم؟!
آیا چنین عملی مصداق هتک حرمت خواهد بود یا خیر؟ و چنین شخصی گناهکار است یا خیر؟
2. حکم آوردن غذا برای روزه خواری که معذور نیست چیست؟ آیا تهیه غذا مصداق اعانت بر اثم و گناه خواهد بود؟
3. اگر شخصی بگوید من معذور هستم و لی من در صدق ادعای او شک نمایم؛ آیا می توانم برای او غذا تهیه نمایم یا خیر؟
لطفا نظر مراجع تقلید را مرحمت فرمائید.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالات شما

از نظر آیت الله خامنه ای :

1. اگر روزه خواری در حضور دیگران صورت گیرد ، تظاهر به روزه خواری شمرده شده و هتک حرمت است و لازم است از این کار نهی از منکر شود حتی اگر پزشک داخل مطب در مقابل بیماران باشد .

2. آوردن غذا برای روزه خواری که عذر شرعی ندارد ، اعانه بر اثم است .

3. اگر شک داشته باشید ، قول کسی که ادعای عذر می کند تا زمانی که قرائن بر خلاف نباشد ، مسموع است . (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

موضوع قفل شده است