لطفا با فرهنگ باشیم!

تب‌های اولیه

80 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لطفا با فرهنگ باشیم!

با سلام خدمت همه دوستان و کاربران و کارشناسان محترم سایت.
بنده حدود 1 سال و 1 ماه است که عضو این سایت شده ام و این اولین موضوعی است که در این مدت ایجاد می کنم.
در این موضوع قصد این را نداریم که سوالی مطرح کنیم و پاسخی بشنویم. بلکه می خواهیم در مورد مسایل فرهنگی جامعه خودمان و عادت های خوب و بد مردم خودمان با دوستان چند پستی را به گفتگو بنشینیم. امیدوارم که در پرتو نکات ارزنده ای که شما دوستان می گذارید ذره ای در ساختن جامعه ای با فرهنگ کمک کوچکی کرده باشیم.
چندی پیش ایمیلی بدستم رسید حاوی نکاتی زیبا و البته مبتلا به در جامعه امروز ما ایران. بد ندیدم که این تاپیک را با چند نکته از همان ایمیل آغاز کنم.

1. نیکوست احترام گذاشتم حتی به کوچکتر از خودمان.
2. نیکوست نگاه نکردن به داخل خانه ای که دربش باز است.
3.نیکوست به افرادی که دچار عقب ماندگی ذهنی هستند زل نزنیم و ترحم نورزیم.
4. نیکوست به نام شوخی کردن کسی را مسخره نکنیم.
5. نیکوست در کافه یا رستوران به میزهای بغل دستمان که در حال خوردن هستند نگاه نکنیم.
6. نیکوست بعد از بلند شدن از میز غذا صندلی را سر جای خودش بگذاریم.
7. آیا بوق ماشین برای احوالپرسی، سلام علیک و خداحافظی مناسب است؟ آیا؟؟!
8. نیکوست بر روی آثار باستانی و اماکن تاریخی یادگاری ننویسیم.
9. نیکوست در دانشگاه هنگامی که یکی از دوستانمان با جنس مخالف در حال صحبت است به او خیره نشویم!
10. وقتی در اعیاد و جشن های خیابانی لیوان شربتی میل می کنیم لیوان را به سطل زباله بیاندازیم.
11. خوبست اگر به اندازه غذا بکشیم و تمیز غذا بخوریم.
12. خوبست اگر بدون اجازه موبایل یا ایمیل کسی را باز نکنیم. هر قدر هم به ما نزدیک باشد.
13. خوبست بدانیم بچه دار شدن پذیرش مسئولیت بسیار سنگینی است.
14. خوبست هنگام پارک اتوموبیل خود فضای کافی برای پارک یا عبور دیگر ماشین ها در نظر بگیریم.

منتظر نکات ارزنده همه شما دوستان هستیم.
و من اله توفیق.

آداب پشت چراغ قرمز

خوبه که پشت چراغ قرمز توی ماشین دیگران رو نگاه نکنیم
خوبه پشت چراغ قرمز انگشتمون رو تا مچ توی بینی نکنیم
خوبه که پشت چراغ قرمز از فرصت استفاده کنیم و یه نوع آموزش ببینیم مثلا لغات زبان، یا خوندن کتاب، یا .....
خوبه که پشت چراغ قرمز توقف کنیم اصلا :khaneh:

نیکوست برای وعده ها و قول های خود ارزش قایل باشیم
نیکوست حرفی که خود به ان عمل نمیکنیم بیان نکنیم
نیکوست برای داشته هایی که حتی ذره ای برایش تلاش نکرده ایم فخر نفروشیم
نیکوست قبل از استفاده از لغت مطمئن و اقعا نسبت به حرفی که میزنیم مطمئن شویم.
نیکوست خود را در هر زمینه ای (که تخصصی در آن نداریم) دانای کل ندانیم .
نیکوست نظر خود را به جمع بسط ندهیم و فقط از جانب خودمان حرف بزنیم.
نیکوست نصیحت پذیر باشیم و اشتباهات خودمان را بپذیریم.

وچه نیکوست محرم راز بودن .....

نیکوست نگذاشتن زباله در کوچه هنگام روز!
نیکوست گاز ندادن با موتور در کوچه ها در هنگام ظهر یا آخر شب!
نیکوست داد و فریاد نکردن در پارک هایی که در نزدیکی خانه های مردم هستند، در ساعت سه نیمه شب!!
نیکوست پارک نکردن جلوی درب خانه دیگران!
.............
(اینا گوشه ای کوچک بود از بی فرهنگی هایی که من در محله زندگی خودم همیشه ازش رنج می برم!)

و در ادامه:
نیکوست جمع کردن زباله ها وقتی که برای تفریح به طبیعت میرویم
نیکوست لبخند زدن به یکدیگر حتی اگر طرف را نشناسیم...
نیکوست آهسته با تلفن صحبت کردن در اماکن عمومی!....

نیکوست با روی خوش با ارباب رجوع برخورد کردن
نیکوست در صف ها به حق دیگران احترام گذاشتن...

و چه نیکوست هنگامیکه با اتومبیل خود به ماشین پارک شده ای می زنی که صاحبش در دسترس نیست شماره تماس خود را در زیر برف پاک کن بگذاری!

حق دوست;367099 نوشت:
نیکوست حرفی که خود به ان عمل نمیکنیم بیان نکنیم

البته جناب حق دوست اشکالی نداره که مثلا من چیزی رو به دیگران بگم که انجام بدن اما خودم انجام ندم.مثلا نماز شب!مثلا من به یکی بگم نماز شب بخون و انقدر از
ثواب نماز شب بگم که طرف تصمیم بگیره بخونه اما خودم نخونم.

نیکوست اگر از کسی قضاوت می خواهیم موضوع را کامل توضیح بدهیم و همه حقایق را مطرح کنیم
نیکوست حداقل در برخورد با دوستانمان الفاظ رکیک ورد زبانمان نباشد.
نیکوست مرام و معرفت را فدای رقابت نکنیم.
نیکوست اگر یک خوبی به ما شد با دو جوابش را بدهیم.
نیکوست اگر کسی در برابر توهین ما سکوت کرد اگر عذر خواهی نمی کنیم حداقل دیگر ادامه ندهیم.
نیکوست وقتی میدانیم حقی نداریم به دنبال منفعت طلبی نباشیم.

باغ بهشت;367120 نوشت:
البته جناب حق دوست اشکالی نداره که مثلا من چیزی رو به دیگران بگم که انجام بدن اما خودم انجام ندم.مثلا نماز شب!مثلا من به یکی بگم نماز شب بخون و انقدر از
ثواب نماز شب بگم که طرف تصمیم بگیره بخونه اما خودم نخونم.

أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَكُمْ وَأَنتُمْ تَتْلُونَ الْكِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ
البقرة آیه : 44
آيا مردم را به خير و نيكى فرمان مى‏دهيد و خود را فراموش مى‏كنيد با اين كه شما كتاب آسمانى را تلاوت مى‏كنيد؟ پس چرا نمى‏انديشيد.

لغت نیکوست که جمله ام را با شروع کردم نشان از استحباب دارد و ولی بنده نسبت به وجوب یا استحباب آن اطلاعی ندارم و بهتر از در این باره از فقها سوال شود.

جناب شریعت عقلانی ممنون از موضوع قشنگی که انتخاب کردید.

نیکوست در برخورد با نامحرم حفظ حرمت و نگهداری حریم ها...........

نیکوست زیر نظر نداشتن دیگران

حق دوست;367131 نوشت:
أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَكُمْ وَأَنتُمْ تَتْلُونَ الْكِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ
البقرة آیه : 44

اتفاقا من درباره همین آیه و یک روایت دیگه که الان خاطرم نیست با استادم مباحثه کردم.روایتش رو الان خاطرم نیست .نتیجه بحث من و استادم این شد که ایشون فرمودند:
طبق این آیه و اون روایت،اشکالی نداره ما دیگران را به چیزی تشویق کنیم که خود انجام نمی دهیم.بعدا براتون روایتش رو میارم.

نیکوست وقتی در رستوران شلوغ منتظر خالی شدن صندلی هستیم همین طور بالای سر کسانی که مشغول غذا خوردن هستند نایستیم.

نیکوست هنگام ایستادن درصف،هنگام زیارت(حرمها)و...صبورباشیم واز هل دادن واهانت بپرهیزیم.{عذر میخوام، مثلاً حرم حضرت معصومه بودیم خانمه علاوه بر هل دادنها،بازم عذر میخوام آب دهن ریختن روی خانمه:Moteajeb!:،زائرو اهانت!!!)
نیکوست وقتی در خیابانیم آب دهان بر زمین نریزیم،هر روز اول صبح میرم بیرون انصافاً نگاهم به زمین بیفته حالم بد میشه.
نیکوست مصرف کنندگان دخانیات مراعات حال دیگران رو بکنند.
نیکوست خیلی جاها قانون صحیح وضع بشه یا قانون رعایت بشه،چیزی که توی مملکتمون خیلیییییییی راحت زیر پا گذاشته میشه قانونه.
نمونه:قطارای درجه2!!!مثل خط واحر دم به دم می ایسته اقسام آدما رو سوار میکنه توی راه رو ها،هزینه میگیرن،حقوق سایر مسافرین اصصصلاً رعایت نمیشه،توی راه رو ها سیگار کشیدن به وفور هست و حال آدم رو بدجور خراب میکنه.
نیکوست همانگونه که به تمیزی منزلمان اهمیت میدیم به تمیزی شهر وسایر امکنه (مسجد،خوابگاه،خیابان،مراکز تفریحی، سرویسهای بهداشتی عمومی،مدرسه و...)هم اهمیت بدیم.
نیکوست ایینقد دروغ نگیم وبرای فرزندانمان عادیش نکنیم(میان دم در سراغ پدره رو میگیرن،به بچه میگه بگو بابت خونه نیست!!!) دروغ عادت ایرانیان گرامیست.
نیکوست توی مراسمات حق الناس رو مراعات کنیم.توی عروسیا صدای بزن و بکومان چند کوچه اونوتر میره اونم تا نیمه های شب. توی عزاداریا هم همینطور.
پرهیز از دروغ
صبور بودن
مراعات حق الناس

نیکوست برخی معلمها(با عرض معذرت از ساحت معلمان سایت)از اهانت به شاگردان بپرهیزند وحرمت شاگرد را حفظ کنند.
نیکوست همه با شوق و با احساس مسئولیت تمام ادای وظیفه کنند(مثلاً برخی معلما تمام وقتشون رو میگذرونن به منت گذاشتن که اصلاً وظیفه ی من نیست این همه دارم براتون زحمت میکشم،من حقوقم رو میگیرم میتونم یجوری درس رو براتون سر هم کنم و بروم)متنفرم از این حرف،خوب هست به فکر درآمد حاصل از شغلتون باشید بزرگواران،حقوق میگیرید که به نحو احسن وظیفه تون رو انجام بدین چه شاگرد درس بخونه چه نخونه.
نیکوست که همه ی شغل های حلال محترم شمرده شوند، ودر حفظ حرمت افراد شغلشون و میزان ثروت یا شهرتشون برامون مهم نباشه بلکه انسان بودنشون مهم باشه.
نیکوست فروشندگان محترم همیشه رعایت انصاف کنند(نمونه:جنس خوب رو بالا میزاریم جنس،ووقتی خواستیم تحویل مشتری بدیم نیمی از جنس رو نامرغوب تحویل میدیم.)
نیکوست همانقد که به زیبایی و سِت کردن منزل اهمیت میدهیم به ظاهر شهر اهمیت بدهیم(بیرون خونه ها رو زشت می سازیم و ناهماهنگ با بقیه ساختمونا که فضای شهررو واقعاً زشت میکنه.بازار ها که آشغال دونیست اینقدر که کثیفند)
نیکوست که خودمانی شدن بهانه ای نباشد برای عدم حفظ حرمتها و استفاده از الفاظ نامناسب.

اگه موارد تکراری بودببخشید کل تایپیک رو خوندم وسعی کردم مورد تکراری ننویسم ولی اگه نوشتم اشتباه شده.

[=arial black]و چه نیکوست این شعر از شیخ بهایی : [=arial black]

[=arial black]همه شب نماز خواندن،همه روز روزه رفتـن [=arial black]هـمـه سالــه از پـی حـج سفــر حجـاز کـردن

[=arial black] زمدینــه تا بـه کعبــه سـر و پـا بـرهنــه رفتـن[=arial black] دو لـب از بـرای لبیکــ بـه گفتــه بـاز کـردن

[=arial black]شب جمعـه هـا نخفتـن ، به خــدای راز گفتـن ز وجــود بـی نیــازش طلـب نیـــاز کــردن

[=arial black] به مساجـد و معابـد همه اعتکاف کردن ز ملاهـی و مناهی همـه احتـراز کردن

[=arial black]به حضور قلـب ذکـر خفی و جلی گرفتن طلــب گشــایـش کار ز کارسـاز کــردن

[=arial black] [=arial black] پی طاعـت الهــی به زمین جبیـن نهادن گه و گه به آسمان ها سر خود فراز کردن

[=arial black]به مبانی طریقـت به خلـوص راه رفتـن ز مبـادی حقیقـت گـذر از مجـاز کـردن

[=arial black] به خدا قسم که هـرگز ثمرش چنین نباشد[=arial black] که دل شکسته ای را به سـرور شاد کردن

[=arial black]ب[=arial black]ه خدا قسم که کس را ثمر آنقدر نبخشد که به روی مستمندی در بسته باز کردن

زیباست هنگام خرید از فروشگاه در جهت حفظ محیط زیست حتی الامکان پلاستیک از فروشنده نگیریم.

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

لطفا با فرهنگ یاشیم

خوب است بدانیم اتوبان ها و معابر عمومی ملک شخصی ما نیستند.

پس اگر عجله نداریم یا می خواهیم در حال رانندگی پیامکی ارسال کنیم یا با تلفن صحبت کنیم، لاین سبقت را آزاد بگذاریم تا راه بقیه را سد نکنیم.

به نام خداوند مهرگستر مهربان

نیکوست هنگامی که وارد جلسه ای می شویم (مخصوصا نماز جماعت)
تلفن همراه خود را خاموش کرده یا حداقل روی حالت سکوت بگذاریم.

چه نیکوست با دهان پُر صحبت نکنیم!

[=tahoma,Andale Mono]آداب غذا خوردن

[=tahoma,Andale Mono]آرنج های تان روی میز نگذارید.
[=tahoma,Andale Mono]دست های تان را زیر میز نگذارید
[=tahoma,Andale Mono]زیر میز نروید.( مگر زمان زلزله)
[=tahoma,Andale Mono]روی بشقابتان خم نشوید. در عوض قاشق را به دهانتان نزدیک کنید.
[=tahoma,Andale Mono]وقتی غذا می خورید و حرف می زنید ، کارد و چنگال و قاشق تان را مثل پرچم در دست نگیرید و در هوا به احتزاز در نیاورید.
[=tahoma,Andale Mono]کارد را مثل چماق در دست نگیرید.
[=tahoma,Andale Mono]در بشقاب و دهانتان سر و صدا به راه نیندازید.
[=tahoma,Andale Mono]سر میز خودتان را نخارانید
دندان هایتان را خلال نکنید.
با موهای سرتان ور نروید....
[=tahoma,Andale Mono]

چه نیکوست هنگام ملاقات از بیماران:
زمان ملاقات و ورود و خروجمان را با وقت تعیین شده در بیمارستان تنظیم کنیم.
یک هدیه ی کوچک ببریم.یک شاخه گل،یک بسته ی کوچک آب نبات،یک نوار ضبط صوت،یک کتاب،یک….
اگر اتاق بیمار دو تخته است،به بیمار دیگر هم سلام کنیم.
وقتی پزشک برای ملاقات بیمار وارد اتاق می شود،ما از اتاق خارج شویم.
در مورد بردن گل مواظب باشیم گل معطر نباشد،زیرا با این کار موجبات سردرد بیمار را فراهم کرده ایم.
وقتی پرستار برای رسیدگی به بیمار وارد می شود،ما خارج شویم.
به چهره مان حالتی ندهیم که بیمار فکر کند مردنی است.
با تب و بیماری واگیردار به دیدار بیمار نرویم.
در اتاق بیمار سیگار نکشیم.
زیاد سرتاپای پرستار را برانداز نکنیم.
روی تخت خواب بیمار ننشینیم،نخوابیم.
از مرگ کسی که با همان مرض مرده با بیمار حرف نزنیم.

چه خوب است رشته کلام کسی را قطع نکنیم و اگر ناگزیر به این کار بودیم از او عذرخواهی کنیم.

نیکوست در نماز جماعت با دست راست بینی خود را نخارانیم :khandeh!:

لطفا وقتی پشت درب آسانسور هستید و یا داخل آسانسور ، قبل از بازشدن کامل درب به سمت داخل و یا بیرون آسانسور حرکت نکنیم
ممکن است فردی با همین طرز فکر اشتباه به سمت شما بیاید و بعد محبور به حرکت پهنا به پهنا شوید.
این مورد بسیار دیده شده
ارادتمندیم

نسیم رضوان;367109 نوشت:

نیکوست لبخند زدن به یکدیگر حتی اگر طرف را نشناسیم...

در صورتی که اون فرد نامحرم نباشه دیگه؟؟؟

نمیدونم تکراریه یا نه ولی...
چه نیکوست وقتی سوار مترو میشیم زل نزنیم با کسی که رو به روی ما نشسته(کلا خیره نشیم به مردم).:Gol:

[=Verdana]من یه ایرانی با فرهنگ اصیل و بالا هستم

و همه جا سرمو بالا میگیرم و بلند این جمله رو شعار میدم...
و این شعار رو جوری باور کردم که هیچ تلاشی برای ارتقا فرهنگ خودم انجام نمیدم....
سرمو بالا گرفتم و گذشته پر افتخار ایران رو نگاه میکنم ولی سرمو پایین نمیندازم تا خودمو و آینده ایران رو ببینم...
از تاریخ کشورم همین نام کورش و داریوش رو میدونم نه بیشتر...
ایرانم رو نمیشناسم...اگه اسم یکی از آثار تاریخی رو بگن ،میگم: نمیدونم کجاست...
اگه اسم یکی از شعرا رو بگن ،میگم: ببخشید کیه؟
اگه از آیین های ایرانی بگن... تا حالا اسمشونو نشنیدم!فکرکنم مهرگان یه مارک باشه! سده دیگه چیه؟ خارجیه؟ احتمالا مال ما نیست،..شاید مال زرتشتی هاست..
از ایرانی بودنم یک اسم و یکی دو رسم مثل: نوروز و چهارشنبه سوری مانده و باقی فراموش شده و تلاشی برای زنده کردن این آیین های زیبا و شاد نمیکنم....
فقط این اواخر بعد از رواج ولنتاین سعی کردم روز اسپندارمزگان رو به
جاش جایگزین کنم،اونهم بدون اینکه بدونم واقعا اسپندارمزگان چه روز بوده...

من یک ایرانی با فرهنگم

برای همین هیچوقت در صف منظم وا نمیستم و نظم صف رو به هم میزنم تازهگاهی به دلیل فرهنگ بالام زرنگی میکنم و با حقه خودمو وسط صف جا میدم..

من یک ایرانی با فرهنگم

برای همین وقتی تو خیابون راه میرم آب دهانم رو روی زمین می اندازم.

من یک ایرانی با فرهنگم

برای همین وقتی سوار اتوبوش یا مترو میشم با هل دادن دیگر هموطنان با فرهنگم سعی در سریع سوار شدن دارم...

من یک ایرانی با فرهنگم

برای همین وقتی سوار ماشینم برای هر کاری دست به بوق میبرم ..وقتی از مهمانی ساعت1بعد از نصفه شب بر میگردم، برای تشکر از صاحب خانه و خداحافظی و نشان دادن فرهنگم چند بوق ممتد میزنم.

من یک ایرانی با فرهنگم

برای همین وقتی در مکانهای عمومی با موبایلم صحبت میکنم، ولوم صدایم رو تا آخر میبرم که خدای نکرده اطرافیان کنجکاو نشن که من چه صحبتی پای تلفن میکنم... مخصوصا برای نشان دادن کلاس و فرهنگم پای تلفن از کلمات خارجکی استفاده میکنم یا درباره دوست پسر یا دخترم صحبت میکنم که همه بفهمن من چه با فرهنگم.

من یک ایرانی با فرهنگم

برای همین وقتی یر چهارراه ماشین روبرویی به من راه نمیدهد ماشین را نگه میدارم و فحشی اصیل و ایرانی نثارش میکنم و وقتی راننده مقابل هم کلامی فاخر به من عنایت میکن با قفل فرمون از ماشین پیاده میشم و برای عابرین آموزش فحاشی میگذارم و برای ترساندن رقیب کمی هم حرکات جودو انجام میدهم..

من یک ایرانی با فرهنگم

برای همین وقتی در ایستگاه منظر مسافر برای تاکسی م هستم و ماشینی از راه میرسه و مسافر سوار میکنه...درِ ماشین رو باز میکنم مسافر رو پیاده میکنم و با راننده دست به یقه میشم...این وسط دست دوستان هم کار هم درد نکنه که ازمن پشتیبانی میکنن.

من یک ایرانی با فرهنگم

برای همین وقتی از مرز رد میشم و به کشورهای همسایه میرم هرجا صدای موسیقی میشنوم(حتی وسط لابی هتل) میرقصم.

من یک ایرانی با فرهنگم

برای همین وقتی بچه ام زمین و آسمون رو خونه دوست و فامیل به هم میریزه قربون پر و پاچه بلورینش میرم و میگم : الهی فداتشم، بچم باهوشه دیگه.

[=Verdana]من یک ایرانیم

فقط زمانی که فیلم سیصد ساخته میشود...
من یک ایرانیم فقط زمانی که اسم خلیج فارس تغییر میکند(با وجودی که دریایمدیترانه و مرمره رو بارها دیدم و خلیج فارسم رو ندیدم)
من یک ایرانیم فقط زمانی که از سدی که نمیدانم کجاست آبگیری میشه و چند اثر تاریخی که نمیدانم چه هستند زیر آب میرن..

من یک ایرانیم

خوب شعار میدم و خوب عمل نمیکنم.
من یک ایرانیم
استاد دروغ و دغل
ایرانی با فرهنگ را در اروپا شتر سوار میشناسند.
در ترکیه فکر میکنند که من و زنان دیگر در ایران حق استفاده از موبایل رو نداریم و فقط با مردان خود حق خروج از منزل را دارم.
در دبی فکر میکنند که عجب دختران ترگل ورگل ارزانی هستیم...
در آذربایجان فکر میکنند که فقط برای باده و زنان خوش پیکر به اونجا میریم.
در کشورهای همسایه منِ ایرانی حکم افغانی در ایران رو دارم....

من یک ایرانیم

یک ایرانی با فرهنگم
با گذشته ای روشن و آینده ای تاریک...

+ من یک ایرانیم ...
و خون میگریم ...
برای ایرانم...
++ چرا من اینجوری شدم ... ؟!!!

[="Tahoma"][="SeaGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

چه نیکوست سلام کنیم به هم هنگام خرید و فروش

چه نیکوست کم کردن صدای ضبط در هنگام خریدو فروش[/]

به نام خداوند مهرگستر مهربان
چه نیکوست وقتی در آپارتمان کسی مهمان هستیم
آخر شب که می خواهیم برویم
در راه پله و جلوی در آسانسور بلند بلند صحبت نکنیم.

به نظرم خوب است عادت کنیم با دهان بسته غذا بخوریم. ...

تا وقتی با جمعی غذا می خوریم صدای ملچ ملوچ ما فضا را پُر نکند
[*]! ...

و غذاهای جویده شده به همراه امحا و احشای ما تا لوزالمعده دیده نشوند! ...

یا خدای نکرده بزاق و غذای ما به بیرون نپاشد. :ok:

[*] البته شاید حساسیت بنده نسبت به صدای ملچ ملچ کمی افراطی باشد چون افراد زیادی را در اطرافم دیده ام که به این سبک غذا می خورند و اعصاب حقیر را خرد می کنند!:god:ولی نمی دانم چرا هرچه فکر می کنم به نظرم نشانه بی فرهنگی است. :vamonde:

[="Tahoma"][="SeaGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

چه نیکوست کم بودن غذای داخل قاشق!

چه نیکوست آرام خوردن غذا
چه نیکوست شمرده جویدن غذا[/]

[="Purple"]

حق دوست;370358 نوشت:
نیکوست در نماز جماعت با دست راست بینی خود را نخارانیم

:Gig: یعنی باید تو نماز جماعت با دست چپ بینی را خاراند ؟[/]

حس خدا;370897 نوشت:
یعنی باید تو نماز جماعت با دست چپ بینی را خاراند ؟

سلام
شاید این از دقتهای جالب دینی است . در دین بین دست راست و چپ هم تفاوتی هست به قرینه یمین و شمال قرآن کریم
حتی در استنجاء هم می فرماید با دست راست آب بریزید و با دست چپ تطهیر کنید
معلوم است تفاوت است دیگر
لذا خاراندن بینی که کار پستی است به دست چپ واگذار شد قاعدتا گرفتن و دادن قرآن و کتابهای دینی باید با دست راست انجام شود
این یک دقتهای حکیمانه ای است
آدم از این دستورهای دینی قرار دادن هرچیز در جای شایسته خود را یاد می گیرد
و هوالله الموفق

حس خدا;370897 نوشت:
یعنی باید تو نماز جماعت با دست چپ بینی را خاراند ؟

سلام سرکار حس خدا
بنده اطلاعی ندارم که در نماز جماعت خواهران هم پس از نماز مصافحه می شود یا نه ولی به نظرم دست دادن با دستی که آغشته به مخاط بینیست کار شایسته ای نیست. برای همین این نکته را گفتم و گرنه در متون دینی چنین چیزی ندیده ام.

نیکوست...
با توجه به محدودیت های زندگی آپارتمان نشینی نخست باید رعایت حقوق دیگران مهم شمرده شود و دیگر آن که در انتظار رعایت حقوق و قوانین از جانب دیگران نباشید.

نقل قول:
نیکوست احترام گذاشتم حتی به کوچکتر از خودمان.
2. نیکوست نگاه نکردن به داخل خانه ای که دربش باز است.
3.نیکوست به افرادی که دچار عقب ماندگی ذهنی هستند زل نزنیم و ترحم نورزیم.
4. نیکوست به نام شوخی کردن کسی را مسخره نکنیم.
5. نیکوست در کافه یا رستوران به میزهای بغل دستمان که در حال خوردن هستند نگاه نکنیم.
6. نیکوست بعد از بلند شدن از میز غذا صندلی را سر جای خودش بگذاریم.
7. آیا بوق ماشین برای احوالپرسی، سلام علیک و خداحافظی مناسب است؟ آیا؟؟!
8. نیکوست بر روی آثار باستانی و اماکن تاریخی یادگاری ننویسیم.
9. نیکوست در دانشگاه هنگامی که یکی از دوستانمان با جنس مخالف در حال صحبت است به او خیره نشویم!
10. وقتی در اعیاد و جشن های خیابانی لیوان شربتی میل می کنیم لیوان را به سطل زباله بیاندازیم.

خیلی از این مواردی که گفته شد خیلی جالبو خوب بود
من فکر میکنم اینا اکثرشون حق الناس محسوب میشن
که متاسفانه تو کشور ما بهش اهمیت داده نمیشه
مثلا همین پریشب رفته بودیم خونه خالم افطاری مهمونی
پسره درست سر کوچه وسطش با موتور وایستاده داره با موبایلش حرف میزنه
ما هم چند دقیقه همینجور جلوشون وایستادیم تا تلفنشون تموم بشه و تشرف ببرن کنار تا ما رد شیم
بعدشم همچین طلبکار که یعنی حق اعتراض ندارین
منم که چون خیلی وقت بود خالمو ندیده بودم و حالم خوش بود چیزی نگفتم و فقط نگاهش کردم (نگاه عاقل اندر سفیه )

نکنین اینکارارو
مملکت اسلامیو این همه حق الناس

همسایمون (طبقه بالاییمون ) هر وقت میرن مهمونی زود ترین زمانی که برمیگردن 1-2 نصفه شبه
بعد وقتی میرن بالا زلزله میاد
بعد از این موقع تازه خانومه میره جارو برقی میکشه :Gig:
فک کن!!!!!
اصن یه وعضی

امروز بك حادثه اي رخ داد ، نميدونم مقصر من بودم يا نه اما مينويسم جهت تبلور افكار عمومي
وقتي داشتم از پله هاي اتوبوس پايين مي اومد ناخداگاه چادر خانمي كه از درب بغل داشت پياده ميشد اومد زير پاي من !
با كلي عذر خواهي از ايشون فاصله گرفتم
اما سوالي ذهنم رو درگير كرد
وقتي نميخواهيم كاري رو انجام بديم ، خب اصلا انجام نديم كه بهتره !
نه اينكه نصفه و نيمه !‌
اگر ميخوايم پوشش چادر داشته باشيم ، چه خوب است با تمام علاقه اينكار رو انجام بديم
صرف چادر سركردن به معناي داشتن حجاب نيست !‌
تازه اين نوع بد نگاه داشتن چادر به نوعي توهين به اين پوشش برتر است !‌
يا كاري انجام ندهيم ، يا اگر نيت به انجامش داريم ، به بهترين نحوه ممكن انجامش دهيم
ارادتمند شما

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

همسخن;371260 نوشت:
وقتي نميخواهيم كاري رو انجام بديم ، خب اصلا انجام نديم كه بهتره !
نه اينكه نصفه و نيمه !‌
اگر ميخوايم پوشش چادر داشته باشيم ، چه خوب است با تمام علاقه اينكار رو انجام بديم
صرف چادر سركردن به معناي داشتن حجاب نيست !‌
تازه اين نوع بد نگاه داشتن چادر به نوعي توهين به اين پوشش برتر است !‌
يا كاري انجام ندهيم ، يا اگر نيت به انجامش داريم ، به بهترين نحوه ممكن انجامش دهيم
ارادتمند شما

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

البته شاید بنده خدا حواسش نبوده

پس اگر بخواهیم این طور نگاه کنیم
چه مله ایی بیادمون میاد؟[/]

کبوتر عشق;371278 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

البته شاید بنده خدا حواسش نبوده

پس اگر بخواهیم این طور نگاه کنیم
چه مله ایی بیادمون میاد؟

سلام و عرض احترام
ضمن تشكر از وقتي كه براي پاسخ به اين نوشتار گذاشتيد .
يك مورد را متوجه نشدم «چه مله ایی بیادمون میاد؟»
البته كه من در ابتداي نوشتار عرض كردم اين اتفاق باعث رخ داد جرقه اي در ذهن اين حقير بوده
وگرنه به دنبال مقصر و يا موشكافي رفتار آن بانوي محترم نبوده ام
صرفا جمله آخر مد نظر بود :
چه نيكوست كاري را با علاقه انجام دادند

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

همسخن;371281 نوشت:
يك مورد را متوجه نشدم «چه مله ایی بیادمون میاد؟»

:Nishkhand:

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

(ج) اش افتاده بود!

نکته ایی که من هم در می یابم

چه خوب است که زود قضاوت نکنیم
[SPOILER]منظور شما نیستید که قضاوت کردید یا نه کلی منظور هست[/SPOILER][/]

آپارتمان نشین ها!
حق شارژ را سر موقع بدهند.
زباله هایشان را در کیسه های ایمنی که آب از آن نمی چکد بیرون ببرند. البته سر ساعت.
آسانسور وسیله بالا پایین بردن وسایل سنگین نیست.
حتما اتوموبیل خود را در محل خودتان پارک کنند که مزاحم تردد اتومبیل های دیگر نشوید.
درست است که چهاردیواری اختیاری است ولی لازم نیست که صدای تلویزیون شما را همسایه بغلیتان بشنود.

لطفا در هیئت ومساجد سکوت رعایت بشه
والله حق الناس فقط دزدی نیس

:Motehayer::Motehayer::Motehayer:

در تایید فرمایش دوست خوبم 15352 باید بگم که چند روز دیگه شب قدر میشه و اکثرا توی هیئتها و مساجد میریم برای احیا .
منم مث بقیه دوست دارم این شب رو به مراسم برگزاری احیا برم اما....
اما مساجد و تکیه های محل ما کودکستانه اون شب !!!!
:nini::nini::nini:
چشمتون روز بد نبینه پارسال رفتم مسجد محلمون کلی بچه قد و نیم قد اومده بودن تو مسجد بدو بدو میکردن!!!:shookhi:
انگار پارک بود اونجا.....هیچکی هم بهشون تذکر نمیدادکه بچه ساکت.:pir: :kill:
البته فقط بچه ها رو محکوم نمیکنم ،امان از بعضی از خانمهاااااا....!!!!:god:
حرفاشون تمومی نداره،انگار نه انگار احیا اومدن!!!همش حرف....حرف.....حرف .:Narahat:
هیچی دیگه،وسط احیا پاشدم اومدم خونه و بقیه رو تو خونه احیاگرفتم.امسال هم همینطوره،دیگه مسجد نمیرم که هیچی نفهمم.میمونم تو خونه حداقل میفهمم دارم چی میگم و چی کار میکنم !!!:khobam::okey:

15352;371364 نوشت:
لطفا در هیئت ومساجد سکوت رعایت بشه
والله حق الناس فقط دزدی نیس

من قبلا هیئت میرفتم یه خانمی نمیدونم گریه میکرد یا جیغ میزد همه حواسشون رفته بود به این خانومه آخرسر حاجی وسط روضه تذکر داد خانوما یواشتر
آخه نمیدونم خدا راضیه صدای زن جلب توجه بکنه
ما گاهی وقتا همه چی رو وارونه میبینیم دریغ از اینکه یادمون رفته حق الناس چیه

باغ بهشت;371374 نوشت:
هیچی دیگه،وسط احیا پاشدم اومدم خونه و بقیه رو تو خونه احیاگرفتم.امسال هم همینطوره،دیگه مسجد نمیرم که هیچی نفهمم.میمونم تو خونه حداقل میفهمم دارم چی میگم و چی کار میکنم !!!

من که اصلا مسجد برای احیا نمیرم چون با همین مسائل مواجه میشم به نظرم برای احیا بهترین جا هیئت های بزرگه چون کمتر این موارد پیش میاد

نقل قول:
اما مساجد و تکیه های محل ما کودکستانه اون شب !!!!
:nini:

با سلام
واقعا گل گفتید

جاهای بزرگ خیلی بهتره

منم امسال تصمیم گرفتم انشاالله اگه شد برم شاهچراغ، البته با اینکه دوره ولی چون امامزاده هس خیلی عالیه

بعدم جاهای محلی ادم همه رو میشناسه هی باید سلام احوالپرسی کنه

من که دوس دارم جایی برم ادم راحت باشه، اشنا نبینه...:ok:

ممضمون سخن حضرت آقا:فرهنگ همان چیزی است که حاضرم جانم را برایش بدهم.
ماهم از رهبرمون یاد بگیریم.بیاید اول از برخورد با والدین شروع کنیم.یاعلی:Gol:

گل نرگس313;371618 نوشت:
حاظرم

حاضرم...
البته ببخشید جسارت کردم...

بی فرهنگی یعنی اینا ...

يه بچه دبستاني ميدونه كه چراغ زرد يعني احتياط ولي همون بچه وقتي بزرگ ميشه همون چراغ زرد براش از سبز هم سبزتره. همون گرد و خاكي كه رو افكار و اعتقادات من و تو نشسته.

بي فرهنگي اون كتاب هاي نخونده ي تو كتابخونه نيست ،اون كتاب هاييه كه خونده شده ولي هیچي ازشون ياد نگرفتيم.
وقتي بچه بوديم حالمون از بوي سيگار بابامون بهم ميخورد ولي حالا فكر ميكنيم با كشيدن هر نخ سيگار جند سال بزرگتر ميشيم.

آب دهن من و تو رو آسفالت كف خيابون.
يه استاد دانشگاه توي خود دانشگاه سيگار مي كشه و ته سیگارش رو پرت ميكنه يه گوشه.

يعني آخر شب ،گاز و ترمز و ، دستي فقط براي ارضاي خودمون.

موضوع قفل شده است