صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انقلاب و نیروی روشنفكری

شروع کننده موضوع

علاقه
    علاقه به شفا قطع نخاع هستم و 25 ساله هستم.
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

انقلاب و نیروی روشنفكری

انقلاب و نیروی روشنفكری عملكرد طیف های مختلف

نیروی مذهبی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گرچه در جبهه‌ی خارجی با منافع اقتدار استبداد استعماری یعنی قدرت سیاسی و اقتصادی غرب و در راس آن آمریكا از سنگر های نوینی كه به دست آورده بود، به ستیز و نزاعی پی گیر دست یازید؛ ولیكن در جبهه‌ی درونی در مقابل نیروی روشنفكری به شیوه ای دیگر عمل كرد. خط و مشی نیروی مذهبی در هنگام انقلاب نسبت به حركت های روشنفكری كاملا مغایر با خط و مشی آن نسبت به نیروی استبداد بود. مذهب در جریان انقلاب با گشایش درهای زندان، اسطوره‌ی استبداد را در هم شكست و جریان های سیاسی روشنفكری را از بن بست موجود و از مسیری كه تحولات درونی آمریكا برای آن ترسیم می كرد بیرون آورد و بلكه به همراهی و همكاری بخشهایی از نیروی روشنفكری نیز برای وصول اهداف انقلاب دل بست.
    رفيق بي كلك مادر

قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم

2. صلوات

3.  

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

مشكل عمده‌ی نیروی مذهبی از مشروطه به بعد گسترش فرهنگ غیر دینی در بین رجال سیاسی تهران بود؛ به همین دلیل كارگزاران و مدیران غیر مذهبی دیر یا زود بر فراز امواج اجتماعی مذهب قرار می گرفتند و آینده‌ی آن را در كنترل مدیریت و اجرای خود در می آورند.

پیش از این در دهه سی نیز آیت الله كاشانی برای اجرای آرمان سیاسی خود یعنی كوتاه كردن دست استعمار انگلیس ناگزیر به سوی مساعد ترین بخش روشنفكری جامعه روی آورد و البته این بخش نیز نتوانست به همراهی و همكاری با نیروی مذهبی ادامه دهد.

تحولات جدیدی كه در دو دهه‌ی چهل و پنجاه در محیط روشنفكری اتفاق افتاد زمینه های بهتری را برای همكاری نیروهای مذهبی با نیروی روشنفكرانه پدید آورد و این تحولات ریشه در موج نخستینی داشت كه رهبری انقلاب در سال 1342 پدید آورده بود.

پانزده خرداد قیامی بود كه در هنگام وقوع با مظلومیت تمام، مورد بی اعتنایی روشنفكران واقع شد؛ ولی شدت و صلابت این مظلومیت در طی دو دهه بر دیده و دل طیفهای مختلف روشنفكری بتدریج سایه افكند و این اثر موجب شد تا نیروی مذهبی درموج و خیزش دوم خود در میان روشنفكران با بخشهایی مواجه شود كه در طیف های مختلف به توجیه روشنفكرانه‌ی دین می پردازند و انقلاب می توانست پس از درهم ریختن یك نظام به شدت وابسته برای سامان بخشیدن دوباره‌ی جامعه به همراهی برخی از طیف های روشنفكرانه امید وار باشد.
    رفيق بي كلك مادر

5. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

غرب نیز كه حركت پرشتاب انقلاب را از كنترل خارج می دید، به دلیل وابستگی ساختاری جامعه خود به آینده ی انقلاب دل بسته بود. غرب، روشنفكریبی خون و بی رمق موجود را بر فراز امواج فردای ایران و انقلاب می دید و به همین دلیل در جهت یارگیری و سازماندهی بخشهایی از آن كه استعداد همكاری بیشتری را با غرب داشت بسیج شد و بدین ترتیب بختیار از اولین عناصر جبهه ملی بود كه در ردیف آخرین مهره های نظام شاهنشاهی قرار گرفت و از آن پس نیز امكانات تبلیغاتی غرب برای قرار دادن جبهه ی ملی در رده‌ی رهبری انقلاب بدون آن كه موفقیتی به دست آورد گسیل شد.

حركت های روشنفكرانه ی غیر مذهبی و مذهبی در پیروزی پرشتاب و سریع انقلاب فاقد هر گونه ابزار تئوریك بودند و غافلگیر و بهت زده به حوادث می نگریستند.

نفوذ فزاینده و موقعیت جدیدی كه رهبری حضرت امام خمینی ـ قدس سره درجریان انقلاب و پیروزی آن به دست آورد بر جاذبه‌ی سنت های دینی قوت و شدت بیشتری بخشید و بدین ترتیب بخش عظیمی از روشنفكران دین با سرخوردگی از حركت های التقاطی دو دهه‌ی پیشین در خدمت انقلاب و آرمان های مذهبی و دینی در آمدند و بخش دیگر از روشنفكران تا آخرین روزهای پیروزی در حصار آموزه های ماركسیستی و غیر آن انقلاب را با قیام بوكسورهای چینی مقایسه می كردند و بعضی دیگر كه پیروزی بر رژیم شاه را جز با چند دهه حركت چریكی شهری روستایی ممكن نمی دیدند حتی پس از پیروزی وقوع انقلاب را انكار می كردند. و این مجموعه از اولین بخش های روشنفكری جامعه بود كه در رویارویی با انقلاب در سنگر دشمن خارجی قرار گرفتند و برخی از آن ها با استفاده از شرایط قومی ایران همراه با بازمانده های رژیم سابق درجهت تجزیه‌ی ایران به حركت های نظامی روی آوردند.
    رفيق بي كلك مادر

7. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

گروهك فرقان كه در پی تفسیر ماركسیستی قرآن و نهج البلاغه جزوه هایی را منتشر ساخته بود در اولین روزهای پیروزی؛ برخی عناصر شایسته و توانمند انقلاب و در راس آن علامه‌ی شهید مرتضی مطهری كه ریاست شورای انقلاب را بر عهده داشت در دوازده فروردین ماه 1358 ترور كردند. شهید مطهری متفكری زمان آگاه بود كه در بحرانی ترین شرایط فكری و ذهنی جامعه به مدت سه دهه در سنگر نخستین اسلام فقاهت و سنت به دفاع از مرزهای اعتقادی فلسفی و كلامی شیعه پرداخت و در هر زمان شایسته ترین و مناسب ترین هجوم را نیز سامان می بخشید در دهه‌ی پنجاه پرچم مبارزه با التقاط را بر دوش می كشید و سر انجام خود را در هنگامی كه انقلاب بیش از همه نیاز به او داشت، هدیه ‌ی اسلام كرد و بدین ترتیب نیروی مذهبی در نخستین روزهای انقلاب یكی از بهترین تربیت شدگان تشییع را در مقابله‌ی با روشنفكرانی كه نقاب اسلام را بر چهره می كشیدند تقدیم كرد.
    رفيق بي كلك مادر

9. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

بخشهایی دیگر از روشنفكران مذهبی و غیر مذهبی نیز به تشكیل گروهك های مختلفی پرداختند كه تعداد آن ها در قیاس با حركت عظیم انقلاب بسیار ناچیز و اندك بود. این گروهك ها با استفاده از فضای سیاسی نوینی كه انقلاب پدید آورده بود با نفوذ در مراكز دانش آموزی و دانشجویی و با شگرد های منافقانه به جذب نیرو می پرداختند، از جمله، بخش اندكی از بازماندگان مجاهدین خلق بودند كه تغییر ایدئولوژی سازمان را ناشی از التقاط فكری بنیانگذاران آن نمی دانستند و بر خط و مشی اولیه‌ی خود كه عبارت از سازگاری اسلام با ماركسیسم به عنوان علم مبارزه بود پای می فشاردند؛ این گروه كه تعداد آن ها از چند ده نفر تجاوز نمی كرد، در طی پنج سال قبل از پیروی انقلاب اختلافات فكری خود را با معتقدان به سنت بارها در عمل آزموده بودند و كسانی نظیر آیت الله طالقانی را كه در جریان انقلاب در خدمت رهبری آن قرارگرفته بود، در دوران زندان به ارتجاعی بودن و عناوینی نظیر آن متهم ساختند. با این همه اعضای این گروه پس از انقلاب برای یارگیری مجدد ناگزیر از پوشش گرفتن از حركت وسیعی شدند كه با رهبری امام دشمن را شكست داده و آزادی را برای آن ها به ارمغان آورده بود. پخش گسترده‌ی عكس امام با آرم سازمان از اولین شگرد های منافقانه ای بود كه در عین بی اعتقادی به حركتی كه بر پایه‌ی استوار سنت های الاهی شكل می یافت، انجام شد عملكرد منافقانه‌ی این گروه، آن ها را به گروهك منافقین در بین مردم مشهور می ساخت.
    رفيق بي كلك مادر

11. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

امام خمینی در چهارمین روز بازگشت به ایران مهندس بازرگان را با صرف نظر از گرایش گروهی ایشان به نخست وزیری منصوب كرد و با پیروزی انقلاب این دولت با عنوان «دولت موقت انقلاب اسلامی ایران،» اداره‌ی كشور را به عهده گرفت؛ دولت موقت جایگاه عناصر جبهه‌ی ملی نهضت آزادی و روشنفكرانی شد كه فاقد حساسیت فرهنگی و سیاسی و اقتصادی نسبت به غرب بودند تركیب و عملكرد دولت موقت به همان اندازه كه آمریكا را نسبت به حوادث آینده ی انقلاب خوش بین می ساخت نیروی مذهبی و مردم انقلابی را كه با رهبری امام تمركز و وحدت می یافتند دچار تردید و اضطراب می كرد.

فضای اجتماعی ایران با پیروزی انقلاب به گونه ای بود كه خط و مشی دولت موقت نمی توانست استمرار یابد، به همین دلیل تسخیر لانه‌ی جاسوسی امریكا كه به بهانه‌ی مسافرت شاه به آمریكا و حمایت آمریكا از او انجام شد به استعفای دولت موقت منجر گردید.
    رفيق بي كلك مادر

13. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

بنی صدر از روشنفكران جبهه‌ی ملی بود كه بدون اعتقاد به مبانی وحیانی فقاهت و اجتهاد با پوشش گرفتن دینی در بهمن 59 به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد. شكل گرفتن بسیاری از نهاد های قانونی انقلاب و در رأس آن ها مجلس مانع آن شد كه او بتواند دولت مورد نظر خود را بر سر كار آورد. او همانند بازرگان از ادارك گوهر و معنای دینی انقلاب عاجز بود. بازرگان در اولین رای گیری درباره ی نظام، ‌بعد از انقلاب «جمهوری دموكراتیك اسلامی» را پیشنهاد كرد و امام به «جمهوری اسلامی» بدون یك كلمه افزایش و یا كاستی تاكید كرد و این امر را به رای عمومی واگذار كرد، بازرگان با این همه جمهوری اسلامی را همان جمهوری دموكراتیك می پنداشت، او از امتیاز جمهوری اسلامی كه به معنای بیعت مردم با قوانین و حاكمیت الاهی است و از حضور و اختیار تكوینی مردم نه تشریعی در تدوین و تنظیم نظام اسلامی پدید می آید ـ یا جمهوری دموكراتیك (كه به معنای نفی منشاء الاهی حق و تثبیت منشا صرفا انسانی برای آن است) غافل بود. بنی صدر نیز كه اجتهاد را مجموعه ای از تخصص های صرفا علمی ـ تجربی می دانست ولایت دینی را با عنوان تعمیم امامت بر دموكراسی های غربی تطبیق می كرد. در دوران ریاست جمهوری بنی صدر، دفتر ریاست جمهوری به صورت مركز هماهنگی نیروهایی قرار گفت كه شعار مدیریت تخصصی را در برابر مدیریت فقاهتی قرار می دادند.
    رفيق بي كلك مادر

15. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

عملكرد بنی صدر در روزهای نخست جنگ به بهانه‌ی غافلگیر كردن عراق بعد از فرصت دادن به آن برای ورود به عمق خاك ایران و رفتار او با نیروهای مردمی سپاه و موضع گیری او در برابر تسخیر لانه‌ی جاسوسی و واكنش سریع در برابر حادثه‌ی طبس كه به نابودی اسرار به جای مانده از آمریكایی ها و شهادت برخی از نیروهای سپاه منجر شد و نیز حمایت آشكار از او توسط گروه هایی كه به مقابله صریح در برابر انقلاب پرداخته بودند؛ از جمله اعلان راهپیمایی جبهه‌ی ملی برای حمایت از او كه به موضع گیری تاریخی امام در برابر جبهه ملی و پایان گرفتن فعالیت های سیاسی آن انجامید؛ همه از جمله عواملی بودند كه مجلس، مردم و همه كسانی را كه ازحساسیت نسبت به غرب برخوردار بودند به مقابله برانگیخت.
    رفيق بي كلك مادر

17. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

انقلاب و نیروی روشنفكری

و این در حالی بود كه رهبری انقلاب امام خمینی ـ قدس سره ـ با اطمینان به صلابت و سلامت مسیر انقلاب با سعه‌ی صدر تمام تا آخرین روزهای ماجرا در جذب او و روشنفكران همراه او كوشید.

پس از عزل بنی صدر توسط مجلس و فرار او از ایران، انقلاب به موازات جبهه‌ی نظامی خارجی با جبهه‌ی نظامی دیگر در درون مواجه شد. جبهه‌ی خارجی در برابر تسلیحات نظامی غرب بود كه همراه با حمایتهای سیاسی در دستهای صدام قرار گرفت و جبهه‌ی داخلی در مقابل بخشی از روشنفكران مذهبی، یعنی منافقان بود كه در نهایت از خانه های تیمی نهان یعنی از مواضع التقاطی خود به خانه های تیمی آشكار كه عبارت از هسته های نظامی بود روی آوردند.

ترور بیش از هفتاد تن از مسئولان اجرایی و تعدادی از وزراء و نمایندگان مجلس و در راس آن ها شهادت آیت الله بهشتی در جریان انفجار حزب جمهوری اسلامی كه از پایگاه های اصلی مقاومت در برابر بنی صدر به حساب می آمد و به فاصله اندك ترور نخست وزیر و رئیس جمهور و بعد از آن ترور های پیاپی نیروهای برجسته‌ی انقلاب و مردم كوچه و بازار كه برای دفاع از اسلام بسیج شده بودند، حوادثی بودند كه پشت جبهه را نیز به صف مقدم رویارویی تبدیل كرده بودند. بسیاری از نیروهای كارآمدی كه در مرزهای گسترده‌ی جبهه های غرب و جنوب اسوه‌ی مبارزه و شهادت بودند، به هنگام تردد در خیابانهای تهران و در مناطق شهری به شهادت رسیدند و در بسیاری از موارد نیز ترورهای كور، افرادی را كه ظاهری مذهبی داشتند، هدف قرار می داد و بدین ترتیب مسجد و محراب قتلگاه مسلمانانی شد كه با غسل شهادت هر بامداد منزل خود را ترك كردند.
    رفيق بي كلك مادر

19. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

انقلاب با تكیه بر بعد مردمی خود سرانجام مواضع داخلی را تحكیم كرد و جریان ترور با گریز به خارج و قرار گرفتن در كنار صدام پایگاه های داخلی خود را از دست داد.

در مجموع بار حاكم بر حركت های روشنفكرانه از دهه‌ی بیست به بعد بار ایدئولوژیك چپ بود. و در نیمه‌ی نخست دهه‌ی پنجاه جاذبه های چپ كه با موضع گیری سیاسی در برابر غرب همراه بود موج جدیدی را ایجاد كرد.

پایان یك دوران

نیروی مذهبی درجریان انقلاب به لحاظ درگیری با استبداد و مواجهه ای كه با غرب داشت ابتكار عمل را در قلمرو شعار های روشنفكری به خود اختصاص می داد. ولیكن روشنفكران مذهبی و یا غیر مذهبی نیز كه به موضوع گیری در برابر انقلاب پرداختند، از همان شعار ها استفاده می كردند و گاه ادعای نیروی مذهبی و رهبری انقلاب را در مقابله‌ی با غرب دروغین و كاذب می خواندند، این گروه ها به موازات كناره گیری از انقلاب و یا رویارویی با آن در عمل برخلاف شعار ها و دیدگاه های ایدئولوژیك خود در كنار غرب قرار می گرفتند؛ به همین دلیل در دهه‌ی شصت آن دسته از جریان های روشنفكری كه با صدام هم سنگر شده بودند و یا در كشور های غربی به دنبال جذب بودجه های سری سازمان های جاسوسی آن ها و یا جلب حمایت های سیاسی و تبلیغاتی آن ها بودند به مرور از شعار ها و دیدگاه های دهه های پیشین خود دست شسته و به دنبال مواضع تئوریك جدید می گشتند.
    رفيق بي كلك مادر

21. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری