چت کردن دختر و پسر

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چت کردن دختر و پسر

سلام
یه اقای مذهبی هست که با خانوما چت میکنه و وقتی هم بهش گفتم گناهه
خیلی راحت گفت نه...
چت کردن گناه نیست حتی با نا محرم!!!!
فقط نباید وارد مسائل احساسی شد
و حالا من واقعا برام سوال شده که چت کردن با اقایون...درد دل کردنو... وقتی حرف ضروریی در کار نیست موردی نداره؟
یا گناهه؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

zahrarezaei;366130 نوشت:
سلام
یه اقای مذهبی هست که با خانوما چت میکنه و وقتی هم بهش گفتم گناهه
خیلی راحت گفت نه...
چت کردن گناه نیست حتی با نا محرم!!!!
فقط نباید وارد مسائل احساسی شد
و حالا من واقعا برام سوال شده که چت کردن با اقایون...درد دل کردنو... وقتی حرف ضروریی در کار نیست موردی نداره؟
یا گناهه؟

با سلام و عرض ادب

باتوجه به اینکه درتاپیک های دیگر مفصل به این موضوع پرداخته شده است برای اطلاع بیشتر به تاپیکهای زیر مراجعه نمایید درصورتی که نیاز به توضیح باشد در خدمتتان هستیم:

http://www.askdin.com/thread28536.html
http://www.askdin.com/thread10134.html

موفق و موید باشید.

جواب نگرفتمو بیشتر سردر گمم کرد
اینکه من با یه نامحرم درد دل کنمو حرفا روز مره بزنم گناه نداره تو چت؟
اصلا هم فکرو قصدو غرضی پشتش نباشه اما واجب نیس حرف زدنمون

zahrarezaei;366157 نوشت:
جواب نگرفتمو بیشتر سردر گمم کرد
اینکه من با یه نامحرم درد دل کنمو حرفا روز مره بزنم گناه نداره تو چت؟
اصلا هم فکرو قصدو غرضی پشتش نباشه اما واجب نیس حرف زدنمون

با سلام و احترام

به لحاظ شرعی،اگر ورود به چت خلاف مقررات نباشد درصورتی که چت کردن با نامحرم محرک شهوت نباشد و مفسده نداشته باشدحرام نیست گرچه بهتر است از گفتگوی غیرضروری با نامحرم اجتناب نماید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری درقم

نور;366235 نوشت:
با سلام و احترام

به لحاظ شرعی،درصورتی که چت کردن با نامحرم محرک شهوت نباشد و مفسده نداشته باشد حتی اگر ضروری نباشد حرام نیست گرچه بهتر است از گفتگوی غیرضروری با نامحرم اجتناب نماید.

ببخشید پس این استفتاشون چیه؟

س: نظر جنابعالى در مورد چت‌كردن دختر و پسر چيست؟
ج) با توجه به مفاسدى كه غالباً بر آن مترتب است، جايز نيست.

http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

تو سایت خودشون بود تو بخش استفتات جدید -----> ارتباط با نامحرم

mona690;453356 نوشت:

ببخشید پس این استفتاشون چیه؟

س: نظر جنابعالى در مورد چت‌كردن دختر و پسر چيست؟
ج) با توجه به مفاسدى كه غالباً بر آن مترتب است، جايز نيست.

http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

تو سایت خودشون بود تو بخش استفتات جدید -----> ارتباط با نامحرم

با سلام و عرض ادب

ضمن تشکر از پیگیری شما آنچه در استفتای شفاهی بیان شد منافاتی با این استفتا ندارد و همانطور که بیان شد اگر مستلزم مفسده باشد جایز نیست.

موفق و موید باشید

نور;453497 نوشت:
با سلام و عرض ادب

ضمن تشکر از پیگیری شما آنچه در استفتای شفاهی بیان شد منافاتی با این استفتا ندارد و همانطور که بیان شد اگر مستلزم مفسده باشد جایز نیست.

موفق و موید باشید

یعنی من الان با همکلاسیم درباره مسائل درسی مثلا یا هر چیز دیگه که به نظرم مفسده نداره چت کنم گناه کردم بالاخره یا نه؟

samansami;454843 نوشت:
یعنی من الان با همکلاسیم درباره مسائل درسی مثلا یا هر چیز دیگه که به نظرم مفسده نداره چت کنم گناه کردم بالاخره یا نه؟

با سلام و احترام

همانطور که بیان شد در صورتی که استفاده از چت خلاف مقررات نباشد و در گفتگو، مفسده ای نباشد اشکال ندارد.

در پناه حق باشید

من این مورد رو در خانواده عنوان کردم و همه مخالفت کردن و گفتن خطاست...خودمم میگم بغیر از مشاوره وراهنمایی گرفتن طرفین از هم...این رابطه کاملا خطاست...!!

[="Century Gothic"][="Indigo"]استفتاء از امام خامنه ای در مورد چت کردن با نامحرم

سوال : نظر جنابعالی در مورد چت‌ کردن دختر و پسر چیست؟
پاسخ : با توجه به مفاسدی که غالباً بر آن مترتب است، جایز نیست

استفتائات جدید>>احکام نگاه، پوشش و...>>ارتباط با نامحرم>> چت کردن
www.leader.ir/tree/i [/]

چت...sms... قرار ملاقات....................... چیه کجا داری میای؟ بقیه نداره... تا همین جاشم زیادی اومدی!:khaneh:
سر کی و گول می مالیم؟
چند تا مورد مثال بزنم که موضوع صحبت درسی و اجتماعی و از این دلایله صد من یه غاز بوده... بعد به جاهای باریک کشیده؟:Narahat:
مشاوره با نامحرم یه بار... دوبار...
صحبت رسمی با نامحرم ... یه بار دو بار...
ادامه دار شدنش دیگه از اون کاراست!!!:offlow:

نور;366235 نوشت:
با سلام و احترام

به لحاظ شرعی،اگر ورود به چت خلاف مقررات نباشد درصورتی که چت کردن با نامحرم محرک شهوت نباشد و مفسده نداشته باشدحرام نیست گرچه بهتر است از گفتگوی غیرضروری با نامحرم اجتناب نماید.

با سلام

جناب نور همانطور که از سیستم پیام خصوصی سایت اطلاع دارید:

1. پیام خصوصی دادن آقا و خانم نامحرم (در این سایت و سایت های دیگر) به هر دلیلی چه حکمی دارد؟

2. پیام خصوصی دادن به نامحرم (شاید برای دوستان به دلایل مختلف اتفاق بیفتد) در چه مواردی جایز و در چه مواردی جایز نیست؟

مرجع تقلید: حضرت آیت الله خامنه ای

بنظر من اگه رو قصدی نباشه اشکال نداره .

*taha*;791466 نوشت:
با سلام

جناب نور همانطور که از سیستم پیام خصوصی سایت اطلاع دارید:

1. پیام خصوصی دادن آقا و خانم نامحرم (در این سایت و سایت های دیگر) به هر دلیلی چه حکمی دارد؟

2. پیام خصوصی دادن به نامحرم (شاید برای دوستان به دلایل مختلف اتفاق بیفتد) در چه مواردی جایز و در چه مواردی جایز نیست؟

مرجع تقلید: حضرت آیت الله خامنه ای

با سلام و عرض ادب

در هر دو مورد سوال درصورتی که پیام خصوصی دادن محرک شهوت نباشد و مفسده نداشته باشد و زمینه ساز گناه نکند، به خودی خود اشکال ندارد اگرچه بهتر است در غیر ضرورت اجتناب شود.

استفتای شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با سلام

از نظر اسلام در حفظ حریم در ارتباط با نامحرم فرقی بین محیط واقعی و محیط مجازی نخواهد بود وارتباط در محیط مجازی همانند خلوت دو نامحرم است وچون کسی به آنجا راه ندارد ، بنابراین محل اشکال است. البته با توجه به احکام و متون اسلامی اگر خوف افتادن به حرام و قصد لذت بردن در میان نباشد، اشکالی وارد نیست . در تشخیص خوف و قصد لذت انسان خود مهمترین قاضی خویش است و از وضع خویش آگاه است .باید توجه داشته باشیم گاه در شروع ارتباط با نامحرم هیچ قصد و احساس گناهی در میان نیست ولی چه بسا همین هم صحبتی ها غرایز جنسی افراد را تحریک کرده و یک الفت و محبت شهوانی بین مرد و زن ایجاد می شود واین نقطه ی آغاز انحراف و فساد است. بنابراین بر هر مسلمانی لازم است در برابر شکسته شدن مرزهای شرعی ایستادگی کند وچنانچه قصد بالا بردن آگاهی های خود را دارد ترجیحا به همجنسان خود مراجعه کند.
با توجه به اینکه اینترنت تبدیل به زبانی رایج، علی الخصوص بین جوانان شده است،یکی از مهمترین مسائلی که این روزها جامعه ما را تهدید می کند، شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم است.البته ارتباط در این فضا (چت کردن) فی نفسه اشکالی ندارد اما در صورتی که مفسده داشته باشد و یا باعث گناه شود جایز نیست. چون شیطان وعده داده است بین دو نامحرم حاضر شود و تا آن دو را به گناه نکشد دست برندارد. به نظر می رسد پرداخت هرچه بیشتر و جامع تر به این موضوع از ضرورت های جامعه امروز علی الخصوص در دانشگاه ها و محیط های مذهبی می باشد چرا که با عباراتی نظیر اینکه ؛فضای مجازی ادبیات مخصوص به خود را دارد و رعایت آداب برخورد حضوری را در آن لزوم نمی دانند ، بسیاری از انحرافات شکل گرفته است .

موضوع قفل شده است