کار سخت و گرفتن روزه

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کار سخت و گرفتن روزه

سلام خدمت دوستان عزیز
یه مشکل داشتم خواستم بهم بگید چیکار کنم.

من میروم سر کار بنایی
کارم خیلی سخته
ماه رمضان باید روزه برم تا خداوند عزیز ازم راضی باشه
سر کار هم باید برم چون اگه نرم از گرسنگی نمیدونم چیکار کنم و هیچ خرجی هم ندارم برای زندگی بجز همون کار بنایی رفتن

خب حالا مشکل رو میگم
من امروز روزه گرفتم ولی تا ساعت 10 تونستم دوام بیارم دیگه داشتم از تشنگی بی هوش میشدم
از غصه هم ندونستم چیکار کنم و بغض مجبور شدم روزه رو بشکنم.
ولی باید از فردا روزه بگیرم سر کار هم برم
از همین حالا بغض گلوم گرفته و دارم غصه میخورم که چیزی که خدا گفته رو نتونم انجام بدم و روزه بگیرم

یه نفر بهم گفت میتونی 30 کیلومتر دور بشی روزه بشکنی برگردی سر کار ولی میگن اگه نتونستی تا ظهر برگردی روزه قبل نیست من فکر کردم درست نیست

حالا میخوام بدونم من روزه نگیرم گناه داره؟
میتونم 30 کیلومتر دور بشم بعد روزه بشکنم قبل از ظهر برگردم سر کارم؟

خواهش میکنم کمکم کنید که گناه نکنم نمیخوام خداوند یک گناه برام ثبت کنه

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اسراء

arshamtt;365846 نوشت:
سلام خدمت دوستان عزیز
یه مشکل داشتم خواستم بهم بگید چیکار کنم.

من میروم سر کار بنایی
کارم خیلی سخته
ماه رمضان باید روزه برم تا خداوند عزیز ازم راضی باشه
سر کار هم باید برم چون اگه نرم از گرسنگی نمیدونم چیکار کنم و هیچ خرجی هم ندارم برای زندگی بجز همون کار بنایی رفتن

خب حالا مشکل رو میگم
من امروز روزه گرفتم ولی تا ساعت 10 تونستم دوام بیارم دیگه داشتم از تشنگی بی هوش میشدم
از غصه هم ندونستم چیکار کنم و بغض مجبور شدم روزه رو بشکنم.
ولی باید از فردا روزه بگیرم سر کار هم برم
از همین حالا بغض گلوم گرفته و دارم غصه میخورم که چیزی که خدا گفته رو نتونم انجام بدم و روزه بگیرم

یه نفر بهم گفت میتونی 30 کیلومتر دور بشی روزه بشکنی برگردی سر کار ولی میگن اگه نتونستی تا ظهر برگردی روزه قبل نیست من فکر کردم درست نیست

حالا میخوام بدونم من روزه نگیرم گناه داره؟
میتونم 30 کیلومتر دور بشم بعد روزه بشکنم قبل از ظهر برگردم سر کارم؟

خواهش میکنم کمکم کنید که گناه نکنم نمیخوام خداوند یک گناه برام ثبت کنه

ضمن عرض سلام و ادب
از اينكه براي روزه هاتون دغدغه داريد خيلي خوشحالم و بهتون تبريك ميگم .
مساله:كسي كه در ماه رمضان بايد روزه بگيرد و از طرف ديگر در اثر كار كردن ضعف پيدا ميكند و اين ضعف مانع روزه داري او ميشود نميتواند بخاطر سختي روزه ،روزه را ترك كند . عمدا افطار كند ،بله راه حل ان اين موارد است من با يك مثال عيني توضيح ميدم:
بنده يك كارگر خيلي متدين را ميشناسم كه دقيقا ب همين مشكل مبتلاست اتفاقا وضعيت مالي خوبي هم نداره ،يعني يه چيزي تو همين مايه هايي كه شما فرموديد،اين كارگر متدين هرسال ماههاي قبل از ماه مبارك حسابي كار ميكنه و پس انداز ميكنه براي ماه مبارك ،بماه مبارك كه ميرسه كار را كنار ميزاره،جالبه همين اقايي كه قبل ماه مبارك منتظر بود كسي بهش پيشنهاد كار بدهد تو ماه مبارك هرچي بهش التماس ميكنند كار قبول نميكنه ،مردم روستا خيلي تعجب ميكنند از وضعيت ماليش يك طرف و قبول نكردن كار طرف ديگه،اين كارگر كه اتفاقا سيد هم هست وقتي مردم اصرار ميكنند ميگه:پولي که من را از روزه و خدا جدا كنه هيچوقت نمیتونه مشكلاتم رو حل كنه ،من ميدونم تو ماه مبارك كار مانع روزه داريمه لذا قبول نمیكنم و همون خدايي كه روزه رو دوست داره ميتونه بعد ماه رمضون اونقدر جبران كنه كه بيشتر از اين مبلغ كه از كار تو ماه مبارك گير مياد هم نصيبم بشه رزق دست خداست اتفاقا مردم هم بهش اعتقاد پيدا كردند خيلي قبولش دارند.
اين اقاسيد حتي بعضي سالها كه خرجش تو ماه رمضان بيشتر از پس اندازش ميشه ميره قرض ميكنه و بعد از ماه مبارك كار میكنه پس ميده
خلاصه ميتونيد مثل اين اقاسيد عمل كنيد راه حل ديگر اينه كه كار را قبول كنيد ولي از صاحب كار بخواهيد اجازه بدهند همون كار ساختماني را شب انجام بدهيد مثلا اگر بناست اجر انتقال بديد به داخل ساختمان اين كار را شب انجام بديد راه حل ديگر:اگر خيلي بمشكل نميخوريد و ممكنه كار را زودتر شروع كنيد و زودتر هم تمام ،مثلا ساعت 5صبح شروع كنيد و تا 13 كه اذان ظهر ميشه تمام كنيد 8ساعت هم شده
طبيعتا روزه اثار و بركات زيادي تو زندگي خودتون خواهد گذاشت و حيف است كه خودتون را بهر دليل از ان محروم كنيد
ولي اخرين راه حل كه خيلي پيشنهاد نميشه و فقط در صورت اضطرار بهتره سراغش بريد همون راهيست كه فرموديد :
در فاصله ي اذان صبح تا اذان ظهر اگر برويد در مسافت 24 كيلومتري اخرين ديوارهاي شهر محل سكونتتان و چيزي بخوريد و برگرديد روزه ي شما باطل بوده وگناه هم نكرده ايد . فقط بايد بعا قضاي ان را بگيريد .
مساله :اگر عمدا كار كنيد كه مجبور بشيد بخاطر ضعف ر.زه را بخوريد گناه كرده ايد .
مساله: مسافرت كردت براي فرار از روزه مكروه است
ولي گناه نيست و هرچي باشه بهتر از خوردن عمدي روزه است در محل سكونت چون اين مسافرت گناه نيست ولي ان روزه خوري هم گناه است و هم بايد كفاره ي روزه ي افطار شده رو هم بپردازيد

ممنون از پاسخ شما خیلی بهم کمک کردید

سلام.یه سوال دارم اینجا میذارم امیدوارم کارشناس محترم راهنماییم کنن.
من متاسفانه امسال بدلیل بیماری نمی تونم روزه بگیرم(هرچند تصمیم دارم چند روزشو هرطورشده بگیرم).
طی این مدتیکه روزه نمیگیرم نمازام قبول میشه؟
و همچنین یکی دوتا ختم هم دارم(ختم 40روزه) اونا هم پذیرفته میشن؟آخه روزه نمیگیرم....
ممنون.:Gol:
مرجع تقلید _آیت الله خامنه ای.

Максин;690916 نوشت:
من متاسفانه امسال بدلیل بیماری نمی تونم روزه بگیرم(هرچند تصمیم دارم چند روزشو هرطورشده بگیرم).
و همچنین یکی دوتا ختم هم دارم(ختم 40روزه) اونا هم پذیرفته میشن؟آخه روزه نمیگیرم....

اگر واقعاً مشکلی دارید که روزه گرفتن برای شما بسیار مضر است، در این صورت روزه گرفتن برای شما معصیت است....چون همونی که گفته روزه بگیر، گفته اگر بیماری سختی داری نگیر!

حالا این به کنار...

گفته اند که شرط قبولی همه ی اعمال، نماز است...
نگفتند که شرط قبولی نماز، روزه است!!!
کسی که عذری ندارد روزه خواری در رمضان بر او حرام است....
اما به این معنی نیست که نماز هم نخونه!

arshamtt;365846 نوشت:
کارم خیلی سخته

به نظر من همون دو روز اولش سخته فقط...
بعدش هم بدن شما عادت می کنه و درواقع بدن شما خسیس میشه!!!(یعنی بیشتر انرژی ذخیره می کنه چون می فهمه که باید ساعت ها چیزی نخوره)
هم اینکه خود شما خیلی راه های سازگاری و جلوگیری از خستگی بیش از حد را یاد می گیرید....
نگران نباشید عزیز...
شما بخواید خدارو اطاعت کنید راهشو خودش نشونتون میده...

والذین جاهدوا فینا و لنهدینهم سُبُلنا...

Максин;690916 نوشت:
مرجع تقلید _آیت الله خامنه ای.

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در این صورتی که در سوال مطرح فرمودید نمازتان صحیح است و ختم هایتان هم صحیح می باشد.

خیلی ممنون از کمک و راهنمایی شما.:Gol::Gol::Gol::Gol:

موضوع قفل شده است