جمع بندی انتخاب رشته!!!

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انتخاب رشته!!!

سلام !

اول پیشاپیش اومدن ماه خدا رو به همگی تبریک میگم .

من امسال کنکور انسانی دادم .میخوام تا جوابا بیاد تحقیق کنم و رشتمو آگاهانه انتخاب کنم راستش من از اول به خاطر روانشناسی اومدم این رشته آخه از ابتدایه به روانشناسی علاقه دام!!!! ولی حالا موندم کدوم رشته برم از آینده ی شغلیش میترسم بقیه بهم میگن بروحقوق نمیدونم آدم حقوقم یانه !! می خواستم ازشماها هر کی رشته ی روانشناسی یا حقوق یا رشته های دیگه روخونده راهنماییم کنه.

دوستان به راهنمایی همتون نیاز دارم.

لطفا آگاهانه نظر بدین .ممنون!!!:Gol:

تو شبهای رمضون التماس دعا...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

با سلام و تشکر از اعتمادتون
خیلی عذر می خواهم از این که با تأخیر پاسخ تان را می دهم
تصور کنید ماشین یا قطاری رایگان افراد را سوار می کند و به شهری نامعلوم می برد. آیا افراد هدفمند که وقت و برنامه زندگی دارند صرف رایگان بودن سوار این قطار می شوند؟ افراد هدفمند مقصدشان مشخص است به همین دلیل اگر برای رفتن به مقصد خود لازم باشد هزینه زیادی بدهند تلاش می کنند آن هزینه را فراهم کنند.
اگر رشته تحصیلی ما مطابق با استعداد و علاقه ما نباشد، اگر از رشته ای که می خواهیم انتخاب کنیم شناخت کافی نداشته باشیم مثل این است که سوار قطاری شده ایم که ما را سال ها از هدف مان دور می کند. بنابراین برای هدف یابی باید وقت گذاشت باید در مورد رشته یا شغل، همسر یا دوستی که می خواهیم انتخاب کنیم تحقیق کافی و جامع کنیم. نباید صرف این که بگوییم وقت نداریم تحقیق کنیم به زور رشته ای را که متناسب با استعداد و علاقه ما نیست قبول کنیم.
سراب
گاهی برای انتخاب رشته گرفتار سراب می شویم یعنی بدون این که به توانمندیها، استعداد و علاقه و تجارب و امکانات مان دقت کنیم گرفتار نظر جمع یا پرستیژهای کاذب اجتماعی می شویم. گاهی به طور ناهشیار ( به خطر در کنار دوستی بودن، برآورده کردن آرزوهای دراز، مقبولیت فردی که برای ما مهم است و....)احساس علاقه به رشته ای می کنیم که در واقع با طبع و توانایی ما همخوانی دارد.
چه باید کرد؟
برای این که شناخت کافی از یک رشته به دست آوریم باید:
1- با اساتید و کارشناسان و دانشجویان موفق آن رشته مشورت کنیم. برای این که گرفتار نظرات سلیقه ای نشویم باید با افراد زیادی مشورت کنیم و نظر آنها را معدل گیری کنیم. با مشورت می فهمیم که فرصت های شغلی این رشته چیست، اهدافش کدام است، چقدر با اطلاعات فعلی ما همخوانی دارد آیا ضعف ها و قوت های ما در تحصیلات گذشته در موفقیت یا شکست در این رشته اثر دارد؟
2- اگر بین دو رشته تردید داریم وقت بگذاریم کتب، مجلات و مقالات، سایت ها ی آن رشته را توروق کنیم. و سؤالات خود را از کارشناسان آن رشته بپرسیم.
3- با مشاور تحصیلی مشورت کنیم با آزمون ها و مصاحبه و سابقه تحصیلی و رغبت ها و....مشاور در انتخاب رشته کمک تان می کند.
برای آشنایی بیشتر با رشته روان شناسی این لینک را مطالعه کنید.
http://www.ensani.ir/fa/5500/default.aspx

برای مشاوره بیشتر با 096400 بخش مشاوره یا سایت 09640 دات آی آر بخش مشاوره ارتباط برقرار کنید.

دوستان میاین اینجا همینطوری نرین من هنوز منتظرم از آشناهاتون که رشته های مختلف روخوندن بگین.وای خیلی انتخابه سختیه!!!کمک میخوام!!!!

اول اینکه شما ببینید به چی علاقه دارید؟
البته علاقه کافی نیست استعدادم مهمه!!!!!
دوم اینکه هدفتون چیه؟آیا آینده شغلی خیلی براتون مهمه یا هدفتون فقط علم آموزیه!

یکم درباره رشته های علوم انسانی تحقیق کنید خیلی مهمه
روانشناسی(در اقسام مختلف)! حقوق ، فلسفه ،جامعه شناسی و...

باید با رشته ها آشنا بشید
مثلا طرف بدون هیچ شناختی میره فلسفه:Gol: میخونه بعدا میفهمه که این رشته با تصوراتش از فلسفه خیلی فرق داشته!

(در ضمن من فک میکنم هرکدوم از این رشته ها روحیات خاصی رو میطلبه:ok:
شوما روحیاتت به کدوما میخوره؟)

موفق باشید انشالله.

سلام
من یه نظر شخصی بهتون میدم خواهرم: رشته ی حقوق برای یک زن ، شغل های خوبی نداره.

با سلام و عرض ادب

سایت زیر میتونه اطلاعات اجمالی در مورد رشته های دانشگاهی رو به شما بده .

http://reshteha.roshd.ir/fields/fieldindex.html

[SPOILER]در ضمن اگر بتونید هفته نامه پیک سنجش هفته گذشته و تهیه کنید یک وژه نامه راهنمای انتخاب رشته داره که خیلی میتونه به شما کمک کنه .

احتمالا در روزنامه فروشی نتونید پیدا کنید ازدوستانتون یا کتابخانه هایی که آرشیو پیک سنجش رو تهیه میکنند میتوند سراغش رو بگیرید .

غیر از مطالبی که دوستان و جناب حامی فرمودند این رو هم در نظر داشته باشید که

عجله نکنید .

و اینکه مصلحت خودتون رو در نظر بگیرید نه احیانا قرار مدارهای دوستانه و ....( که مثلا همه مون بریم یک دانشگاه و از اینجور قرار ها )

با افراد آگاه مشورت کنید و بعد از مشورت خودتون تصمیم نهایی رو بگیرید

هیچ کس به خوبی خود شما نمیتونه برای شما انتخاب رشته کنه

انتخاب رشته اونقدرها هم سخت نیست کافیست به سه مسئله دقت کنید .

1- علاقه ، هدف و موقعیت خود را بشناسید .
2- با رشته ها و دانشگاهها آشنایی پیدا کنید
3-نسبت به قوانین و مقررات و شرایط انتخاب رشته آگاهی پیدا کنید .

که این اطلاعات رو از طریق دفتر چه های انتخاب رشته انسانی میتونید کسب کنید[/SPOILER]

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

من از دوستان خوبی که باید انتخاب رشته انجام بدهند، تقاضا دارم که حتما اولویت رشته ها را به آنچه مورد علاقه شان هست قرار بدهند من حدود هفت سال پیش زمانی که خواستم انتخاب رشته کنم ملاکم تنها قبول شدن بود و نه علاقه ام و در حالی که هیچ علاقه ای به رشته برق الکترونیک نداشتم اولویت قرار دادم و اتفاقا قبول هم شدم آن هم در تهران. ولی چون علاقه نداشتم پس از دو سال انصراف دادم

آرامش;375305 نوشت:
(در ضمن من فک میکنم هرکدوم از این رشته ها روحیات خاصی رو میطلبه
شوما روحیاتت به کدوما میخوره؟)
من دوست دارم وارد شغلهایی بشم که به مردم کمک کنه بیشتر به مشاغل اجتماعی علاقه مندم فکر میکنم روحیاتم به علوم اجتماعی وروانشناسی میخوره

حق تعالی;375343 نوشت:
رشته ی حقوق برای یک زن ، شغل های خوبی نداره.
بله منم فکر میکنم این درست باشه اگه یه آقا بودم شاید حقوق میرفتم! البته این رشته درآمد خوبی داره که از این نظر فریبندس!!!!

mah.17;375532 نوشت:
من دوست دارم وارد شغلهایی بشم که به مردم کمک کنه بیشتر به مشاغل اجتماعی علاقه مندم فکر میکنم روحیاتم به علوم اجتماعی وروانشناسی میخوره

بله منم فکر میکنم این درست باشه اگه یه آقا بودم شاید حقوق میرفتم! البته این رشته درآمد خوبی داره که از این نظر فریبندس!!!!

mah.17 گرامی

هرگز وارد رشته ای که علاقه ای به او نداری نشو

مطالعه این لینک براتون خالی از لطف نیست

http://ped.atu.ac.ir/fa/contents/amo...%B3%DB%8C.html

تا ساحل آرامش;375967 نوشت:
mah.17 گرامی

هرگز وارد رشته ای که علاقه ای به او نداری نشو

مطالعه این لینک براتون خالی از لطف نیست

http://ped.atu.ac.ir/fa/contents/amo...%B3%DB%8C.html

درسته علاقه خیلی مهمه!ولی ترسم اینه که وارد این رشته بشم و ببینم با تصوراتم کلی فرق داره از اون روزی میترسم که با خودم بگم چرا اومدم!!! من رتبه ی نسبتا خوبی آوردم به خاطر همین بهم میگن با رتبه ی پونصد خورده ای میخوای بری راهنمایی و مشاوره!!!حیف نیست!از طرفی هم یه سری نظریاتی هست که میگه روانشناسی علم غربیه ما الان برای مشکلاتمون به روحانیون اخلاق باید مراجعه کنیم!

mah.17;376042 نوشت:
درسته علاقه خیلی مهمه!ولی ترسم اینه که وارد این رشته بشم و ببینم با تصوراتم کلی فرق داره از اون روزی میترسم که با خودم بگم چرا اومدم!!! من رتبه ی نسبتا خوبی آوردم به خاطر همین بهم میگن با رتبه ی پونصد خورده ای میخوای بری راهنمایی و مشاوره!!!حیف نیست!

تبریک میگم

رتبه خوبی آوردید

لینکی که در اختیارتون گذاشتم به نزدیک شدن تصوراتتون به واقعیت میتونه کمک کنه .

mah.17;376042 نوشت:
از طرفی هم یه سری نظریاتی هست که میگه روانشناسی علم غربیه ما الان برای مشکلاتمون به روحانیون اخلاق باید مراجعه کنیم!

اگر شما یا هر دانشجوی متدین دیگری در کنار دروس روانشناسی و مشاوره خودش رو از لحاظ معلومات دینی تقویت کنه میتونه یک روانشناس یا مشاور دینی خیلی خوب باشه .

مشکل کار دقیقا همین جاست که در بین روحانیون استاد اخلاقی که اصول روانشناسی یا مشاوره رو بلد باشه خیلی کمه در حالی که روز به روز نیاز به وجود چنین افرادی بیشتر و بیشتر میشه

درسته که بسیاری از نظریات روانشناسی و منابع دانشگاهی این رشته ها مربوط به اندیشمندان غربی است اما اولا تمام نظریات و افکارشون مردود نیست و از طرفی با مطالعه و تحقیق در منابع اسلامی و کتب و مقالاتی که نقد بر نظریات اونهاست میتونید افکار خودتون رو تعدیل کنید و عقاید اسلامی رو وارد کار کنید .

به هر صورت امیدوارم وارد هر رشته ای که میشید موفق و خادم اسلام باشید .

سلام علیکم.
به نظرم بهترین کار اینه که به همون رشته ای که علاقه دارید بروید.
اگر به روانشناسی علاقه دارید بسیار رشته ی عالی هستش و میتونین برای ارشد روانشناسی بالینی بخونین که بازار کارش هم خوبه.
با تشکر.

mah.17;376042 نوشت:
از طرفی هم یه سری نظریاتی هست که میگه روانشناسی علم غربیه ما الان برای مشکلاتمون به روحانیون اخلاق باید مراجعه کنیم!

شما اگه واقعا به روانشناسی علاقه دارید انتخابش کنید
و انشالله گامی در جهت اسلامی کردنش بردارید.

[SPOILER]ولی واقعا انتخاب سخته
منم الان در دوراهی قرار گرفتم[/SPOILER]

دوست عزیز موفقیت توی دبیرستان به معنی موفقیت توی دانشگاه نیست
من فقه و حقوق دانشگاه شهرستان قبول شدم و علوم اجتماعی دانشگاه علامه طبابایی
فقه خوندم و الان دو ساله پشت کنکورد ارشد حقوق هستم....
اما اگه علامه بودم راحت میشد قبول شد....
این دوره زمونه یا باید حسابداری بخونی
یا دانشگاه خوب حالا هر رشته ای تا بتونی ادامه تحصیل بدی و لااقل تدریس کنی

کار خ مهمه....مث من نگو مهم نیست و هدف ااصلیه من درسه!

موضوع قفل شده است