پسری هستم که احساس کمبود اعتماد به نفس دارم

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پسری هستم که احساس کمبود اعتماد به نفس دارم

پسری هستم 15 ساله . معدلم بیست بوده و درسم عالی . افت تحصیلی داشتم . حوصله ی هیچ کاری ندارم . اعتماد به نفسم به شدت کاهش یافته .

من برنامه ریزی کردم که تو ساعت های مختلف کارهای گوناگونی انجام بدم . مثل حفظ حدیث و قرآن و ...

اما وقتی موقعش میرسه . حال و حوصله ندارم و میرم کامپیوتر .

افسردگی از اینکه دوستام تو فتوشاپ و غیره پیشرفت میکنن و من هنوز بدلیل عدم حوصله و اعتماد به نفس و اراده عقبم .

خواهـــــــــــــش میکنم راه حل بگید .

تروخدا لینک تاپیک و ... ندید . :Ghamgin:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

radeon;365621 نوشت:
پسری هستم 15 ساله . معدلم بیست بوده و درسم عالی . افت تحصیلی داشتم . حوصله ی هیچ کاری ندارم . اعتماد به نفسم به شدت کاهش یافته .

من برنامه ریزی کردم که تو ساعت های مختلف کارهای گوناگونی انجام بدم . مثل حفظ حدیث و قرآن و ...

افسردگی از اینکه دوستام تو فتوشاپ و غیره پیشرفت میکنن و من هنوز بدلیل عدم حوصله و اعتماد به نفس و اراده عقبم .

خواهـــــــــــــش میکنم راه حل بگید .

تروخدا لینک تاپیک و ... ندید . :Ghamgin:

بسمه‌تعالي
دوست وبرادر ارجمند ضمن عرض سلام وتحيت توجه شما را به نكات زير جلب مي‌كنم:
1- هر فردي شخصيت منحصر به فردي دارد كه اقتضاي آن تفاوت در استعداد و علاقمنديهاست.
2- فردي موفق است كه استعداد و علاقمنديهاي خود را كشف كند و بر مبناي آن برنامه‌ريزي كند.
3- اگر فردي بر خلاف استعدا و علاقه خود سعي در همانند سازي با ديگران داشته باشد، موفق نمي‌شود.
4- لازمه موفقيت و پيشرفت در زندگي اين است كه خودتان ر ا همانگونه كه هستيد بپذيريد و سعي در همانندي با ديگران نداشته باشيد. شما مي‌توانيد از ديگران الگو بگيريد نه اينكه مانند آنها بشويد چون شدني نيست.
5- دوستان شما ممكن است در رشته وفن خاصي مهارت داشته باشند اما در زمينه ديگر مانند درس و علم از شما عقب‌تر باشند. اصولا همه انسانها در مواردي داراي امتياز هستند و در مواردي ديگر داراي ضعف. شما لازم نيست در برنامه نويسي، فتوشاپ و... همسطح رفقاي خود باشيد چه بسا استعداد و علاقه شما چيز ديگري را اقتضا مي‌كند. مثلا شما مي‌توانيد بر حسب استعداد و علاقه خود يك نخبه علمي باشيد يا يك ورزشكار و يا يك...
پس هميشه سعي كنيد خودتان باشيد.
6- لازم است نقاط قوت خود را روزانه بنويسد و مرور كنيد و در انتهاء به منظور شكر آن الحمدالله رب العالمين بگوييد.
7- نقاط ضعف خود را در حد متعادل بپذيريد. نه از آنها فرار كنيد و نه بيش از اندازه آنها را بزرگ كنيد چون همه داراي ضعف هستند.
8- بر حسب علاقه و استعداد مهارتهاي جديدي و متنوع را دنبال كنيد. به عنوان شايد لازم باشد از همين فردا در يك رشته ورزشي مهيج و البته سالم ثبت نام كنيد.
9- از تفريح و گردش غفلت نكنيد.
10- در حفظ قرآن و حديث به خود سخت نگيريد
11- از دچار كمال‌زدگي شدن جلوگيري كنيد. به اين منظور بيش از اندازه از خود توقع و انتظار نداشته باشيد. موفقيتهايتان را ببينيد و اشتباهات در تعاملات بين فردي را لازمه زندگي بدانيد و از آن فاجعه نسازيد، بلكه از آنها درس و عبرت بياموزيد!
12- چون شما در سن نوجواني قرار داريد قدري تمركز بر خود طبيعي است، نگران نباشيد. اما مواظب باشيد اين تمركز افراطي نشود.
در مجالس (مذهبي؛ فاميلي و...) شركت كنيد، با صداي بلند اظهار نظر كنيد و با توكل به خدا ترس به دل خود راه ندهيد.

در پناه خداي بزرگ موفق باشيد.

[="DarkSlateBlue"]

radeon;365621 نوشت:
حوصله ی هیچ کاری ندارم . اعتماد به نفسم به شدت کاهش یافته .

radeon;365621 نوشت:

radeon;365621 نوشت:
افسردگی از اینکه دوستام تو فتوشاپ و غیره پیشرفت میکنن و من هنوز بدلیل عدم حوصله و اعتماد به نفس و اراده عقبم

بالاخره ما نفهمیدیم علت اینکه از کارهات عقب موندی بی حوصلگیته یا نداشتن اعتماد به نفس! آخه این دوتا هیچ ربطی به هم ندارن! بی حوصلگی به تنبلی ربط داره و اعتماد به نفس به توانایی هات!

اگر توانایی انجام کارایی که میگی رو داری اما هروقت میری سراغشون حوصله انجامشو نداری راه حلش فرق میکنه با زمانی که تواناییشو نداری !
به نظرم چون درس هات خوبه باید توانایی یادگیری هرکاری رو داشته باشی و مشکلت اعتماد به نفس نیست بلکه بی حوصلگیته!
من هم بعضی وقتها حوصله ی انجام بعضی کارها رو ندارم میدونی اونا چه کارهایی هستن؟ کارهایی که هیچ هدف خاصی رو دنبال نمیکنن!
اما زمانی که یک هدف رو مشخص میکنم بعد میرم دنبال راه رسیدن به اون هدف! برای رسیدن به اون هدف حوصله انجام هرکاری رو دارم!
بذار با همون مثالی که زدی برات توضیح بدم!
مثلا تو میخوای فتوشاپ یاد بگیری که چی بشه؟ که باهاش چیکار کنی؟
میخوای فتوشاپ یاد بگیری که باهاش یک عکس خوشگل برای امام زمان درست کنی یا میخوای فتوشاپ یاد بگیری که به دوستات بگی منم یاد دارم و از اونا کم نیاری؟؟؟؟
اگر هدفت هدف دومی باشه خب منم باشم حوصله یادگیریشو ندارم! اما اگر هدفت این باشه که یک قدمی برای امام زمان برداری مطمئن باش با ذوق و شوق زیاد و حوصله زیاد میری از هرکی هم شده اونو یاد میگیری!
سعی کن اگر درس میخونی یا اگر میخوای چیزی یاد بگیری بدونی میخوای در چه راهی ازش استفاده کنی! بعد با ذوق میری یاد میگیری!
این تجربه ی شخصی خودم بود![/]

سلامی دوباره .

مشکلم تا حدودی رفع شده .

اما هنوز موقع حفظ حدیث و قرآن یا قرائت قرآن به شدت تنبلی میکنم و حوصله ندارم . این مشکل عمده ای هست که همه دارا هستن لطفا دررابطه با اینم راه کار های زیادی بدید .

سلام آقای radeon چرا اینقدر بی حوصلگی ؟ ببینید شما معدل بیست بودین و افت تحصیلی داشتین شاید به خاطر همینه که فکر میکنید اعتماد به نفستونو از دست دادین ولی شما قبلا معدلتون عالی بوده اگه قبلا نمرات خوبی گرفتین برای سال آینده هم حتما با تلاش میتونید موفق باشید سعی کنید برای سال آینده جزو شاگردای خوب و ممتاز باشین و گذشته ها رو رها کنید هرچی بوده دیگه گذشته! و اینکه شما میگین میخوام کاری انجام بدم وحوصلم نمیاد و میرم سراغ کامپیوتر خوب سعی کنید ساعات کار با رایانه رو تدریجا کاهش بدین به جاش میتونید کتاب بخونید یا فوتبال بازی کنید یا خاطرات روزانتونو یادداشت کنید من خودم وقتی وقتی زیاد با تلوزیون و کامپیوتر سر وکار دارم بی حوصله میشم . به شما پیشنهاد میکنم بعد از افطار تا زمانی که میخواین بخوابین یه نیم ساعت ورزش کنید تو خونه. موفق باشید....

سلام ...

منم تجربیات شخصی خودم رو براتون میگم :

1- نگران اعتماد به نفس نباشین ... سعی کنید کارهاتون رو به بهترین وجه انجام بدین ... اعتماد به نفس خودش میاد ...

2- من چوب مقایسه کردن خودم رو با دیگران رو خوردم ... به هیچ عنوان ... تاکید میکنم به هیچ عنوان خودتون رو با دیگران مقایسه نکنید ... ممکن هست شما برین سمت فتوشاپ ... ازش بدتون بیاد... حالا 2 حالت داره ... میخواین خودتون رو اثبات کنید ... پدر خودتون رو در میارین .... آخر سرش میبینید دوستتون همیشه از شما جلوتر هست چون علاقه به گرافیک داره ... ولی اگر شما از فتوشاپ زده شدید ... میرید مثلا سراغ کار برنامه نویسی ... فرصتهای جدید ... بازه های فکری جدید ... و یک دفعه میبینید کار فتوشاپ برای شما خیلی بی کلاس و سطح پایین باشه ...

3- اصلا به اعتماد به نفس فکر نکنید ... برنامه ریزی نکنین که اعتماد به نفستون بره بالا ... فقط سعی کنید کمی پر رو تر باشین ... در تعاملات اجتماعی خیلی موقع ها حقمون خورده میشه ... مثلا ممکنه تصادف کنید و حق هم با شما باشه ولی شما جریمه بشین ... اون چیز که خیلی خیلی مهمه اینه که شما نباید اجازه بدین راحت حقتون پایمال بشه ...

4- شما مرد هستی بهت پیشنهاد اکید و اکید و اکید میکنم بری بدنسازی ... اگر هیکلت ردیف باشه .... 80 درصد کار رو انجام دادی ...

5- نمیدونم چقدر به والیبال علاقه داری ... زندگی و برد و باخت در زندگی مثله بازی والیبال میمونه ... یه دفعه آأم میوفته تو دور برد .... یه دفعه میوفته تو دور باخت ... خوب راه چی هست !!! همونطور که مربی های والیبال میبینن تیم داره تو دور باخت میوفته .... تندی دستشون رو میبرن بالا و تقاضای استراحت میکنن .... وقتی میبینی تو دور باختن افتادی ... زیاد به خودت فشار نیار ... تقاضای استراحت بده ... محیط اطرافت رو خوب رصد کن ... با نیرویی جدید و بدون اینکه قبلا چه اتفاقی افتاده دوباره سعی کن ....

6- تعاملات اجتماعی رو بهش دقت کن ... مثلا فرض میکنیم میخوای به عنوان هدیه ... وقتی رفتی خونه یکی از دوستانت بهش گل بدی ... وقتی یه سریال میبینی ... دقت کن چجوری اون شخص این گل رو به دوستش تقدیم میکنه ... چه حرفی میزنه ... مثلا چند وقت پیش یکی از آقایون در جمعی گفت "پیر شدیم و همه موهامون ریخت " ... هر کسی حرفی زد ... ولی یه حرف و یک نوع برخورد به نظر من خیلی قشنگ و زیبا اومد ... من اون نوع برخورد رو به ذهنم سپردم ...

[="#006400"]فتو شاپ و بازی کامیپوتری اینا همیشه بد نیست
اما راه رسیدن به کمال و موفقیت در زندگی و دنیا و اخرت این نیست .

ما راه درستی در پیش داریم
اما بعضی از ما در قبول و باور دوستانی که با هیجان موقت و کاذب ما رو به انحراف میکشن
اشتباه کردیم یا شاید زیاده روی کردیم که رفتار اونها مثل یک بت در ذهن ما خانه کرده
که این بت باید شکسته بشه !

بد نیست یاد بگیریم
از علمی که داریم یا کسب میکنیم زکات بدیم
و در مورد چیزایی که در مسیر پیشرفت میخونیم بطور غیرمستقیم صحبت کنیم
اینطوری جریان پیدا میکنیم و از حالت رکود و سکون و کسالت خارج میشیم .[/]

من قبلا ها اعتماد به نفس نداشتم ... هنوز هم یه کمکی دارم ... این نسخه ای بود که برای خودم پیچیدم ... هر روز صبح قبل از سره کار رفتن 2 بار میخوندمش ...
اگر شما هم مشگل منو دارین ... بخونیدش ... برای من که خیلی مفید بود ....

اعتماد به نفس

1- زیاد نگران اعتماد به نفس خودت نباش به مرور زمان خودش سراغت میاد .
2- برای رسیدن به اعتماد به نفس لازم نکرده برنامه ریزی کنی فقط کمی سعی کن پر رو تر باشی .
3- کدامیک از این چیزها را داری و کدامیک را نداری : باهوش بودن . بینا بودن . شنوا بودن . خواندن . نوشتن . تغییر کردن . سرپناه داشتن . سلامتی . روحیه عالی . مطالعات وسیع . هنری خاص . حرفه ویژه . کتابهای الهام بخش .. شغل . نظم و برنامه ریزی . فرصت هایی که داری . کارهای خوبی که در حق دیگران انجام دادی . سرسختی و پشتکار . پاکیزگی و آراستگی . اخلاق . عقل . سرمایه مالی . بعدش باهاشون جمله بساز .
4- من ........ سالمه ... انرژی فراوانی دارم . خیلی پر شور و پرتلاشم . مرغ ذهنم به راحتی به پرواز در میاد . عاشق والیبال و شنا کردن و برنامه نویسی هستم . در دوران راهنمایی معدلم 19 بود . برادری خوب و مهربانی دارم . اعتماد به نفس فوق العاده ای دارم . من مطمینم یه روزی یه شرکت بزرگ تاسیس میکنم . (جادوگری)
5- هر وقت تونستی یه کار مثبت انجام بدی ... خودت رو تشویق کن ... هورا بکش ... بگو ... چه میکنه این......
6- اعتماد به نفس مانند آبی هست که به مرور زمان در درون ظرفی جمع میشود ... بنابراین همواره باید مواظب میزان اعتماد به نفسی که بدست آوردی باشی ... تنها راه آن هم تسلط بر روی اعمال و رفتارت هست ... اگر به دنبال تسلط بر روی اعمالت نیستی ... دنبال اعتماد به نفس نباش ...
7- با خودت مهربان باش . خودت رو دوست داشته باش . هر روز برو جلوی آینه و حاضر غایب کن ... مواظبه اندامت باش . نزار اندامت ضعیف بشن ... مواظبشون باش . کرم بزن . چاق نشو . عاشق چهره خودت بشو .
8- سالم باش . سالم فکر کن . مواظب سلامتیت باش . خشمگین نشو . نترس . کینه نداشته باش . حسادت نورز .
9- اگر یاد گذشته افتادی و شروع کردی به غصه خوردن : بگو غصه خوردن مهم تره یا سلامتی جسم و روح من .
10- علم : اعتماد به نفس ماله کسایی هست که خودشون رو خوب میپذیرند ( همیشه بگو مدلم اینجوریه )
11- شیفته خودت باش . احساسات خودت رو درست بدون .
12- دنبال تایید دیگران نباش . کاره درست رو انجام بده . دیگران تاییدت کردند چقدر خوب ... تاییدت نکردند به درک .
13- جلب توجه ماله آدم هایی هست که اعتماد به نفس ندارن . هیچ وقت جلب توجه نکن .
14- آرام باش . خوب استراحت کن .
15- بهترین لیوان . بهترین لباس و بهترین کارد و چنگال رو برای خودت انتخاب کن .
16- ازخودت مراقبت کن که بیش از اندازه از دیگران حمایت نکنی .
17- کمی زاویه سرت رو نسبت به بدنت بالاتر بگیر . ( جادوگری)
18- قوز نکن . همیشه باید چهار ستون بدنت صاف باشه .
19- با خودت بگو میخوام 110 سال زندگی کنم . بگو میخوام بهترین زندگی رو برای خودم درست کنم .
20- دنبال کسب تمدن باش ... تنها راه بدست آوردن تمدن حل کردن مشگلات زندگی هست ... از مشگلات نترس ... اگر حلشون کردی متمدن تر میشی . تو هر مشگل یه جن خوابیده ... اون مشگل رو که حل کردی جنه برده تو میشه .
21- مشگلاتی رو باید حل کنی که چندین تمدن مورد نیاز برای حل کردنش رو داشته باشی.
22- مسواک زدن . خوشبو کردن . منظم بودن . همه باعث بوجود اومدن اعتماد به نفس میشن .
23- اگر داشتی جلوی آیینه به خودت میرسیدی و دیگران داشتن نگات میکردن ... ناراحت نباش ...
24- حتی در منزل هم بهترین لباس ها را بپوش .
25- همیشه لباس هات اتو کشیده باشند .(جمعه ها تمام لباسات رو اتو کن)
26- تفریح و سرگرمی رو فراموش نکن .
27- عاقل شو و عاقل بمان.
28- یک شعار آمریکایی : لباس گران بپوشید وگرنه برایتان گران تمام میشود .
29- یک شعار انگلیسی : لباس های یک انسان هستند که یک پسربچه رو مرد میکنند .
30- یک شعار انگلیسی : یک مرد رو میشه از طریقه کفش پوشیدنش شناخت .
31- شایسته باش . شایستگی رو جذب کن و اونو بدست بیار .
32- اسراف نکن .
33- از زندگیت لذت ببر . وقتی داری یه غذا رو میخوری ازش لذت ببر . وقتی میری کوه ... از عمق تنت نفس بکش .
34- لذتی نباشه که اونو تجربه نکرده باشی .
35- یه لیست از چیزایی که میخوای قبل از مردنت تجربشون کنی درست کن : اسکی رو آب . کایت سواری وسعی کن به تک تکشون برسی ....
36- هیبچ وقت خودت رو سرزنش نکن که چرا فلان کارو کردی ... اون زمان تجربه ات به همون اندازه بود و در اون زمان فکر کردی اون کار درست هست .... الان تجربه ای جدید بدست آوردی و فهمیدی اون کار کاری غلط است .
37- دیگران رو ببخش .
38- با خودت برخورد آروم و منطقی داشته باش . یک بار آروم به خودت بگو اشتباه کردم . سپس در صدد جبران مشگل بر بیا .
39- آدم هایی که میخوان موفق بشن تجربه کمبود اعتماد به نفس رو احساس میکنند ... چون دارن تجربه هایی سخت کسب میکنن . و هر بار که شکست میخورن خودشون رو سرزنش میکنن .
40- دیگران رو هم سرزنش نکن . (جادوگری)
41- برای تغییر نباید خودت رو تخقیر کنی . باید خودت رو تشویق کنی ( جادوگری)
42- پندار نیک . گفتار نیک . کردار نیک .
43- باشگاه برو و بدنت رو سالم نگه دار .
44- رو اعمال و تصمیماتت کنترل داشته باش .
45- اگر نتونی خودت رو کنترل داشته باشی و رو فکرت تسلط نداشته باشی ... هر اعتماد به نفسی که بدست آوری از بین میره .همیشه خودت رو کنترل کن .
46- یا سراغ اعتماد به نفس نیا ... یا خود کنترلی رو یاد بگیر.
47- آروم و شمرده سخن بگو .
48- سعی نکن که کاری کنی که دیگران بگن فاطمه چه دختر خوبی هست ... کاری کن که رو دیگران تاثیر بزاری و دیگران خودشون رو بخوان جلوی تو خوب و عالی جلوه بدن .
49- زیاد نخند ... فقط لبخند بزن .
50- اگر کسی خواست تو رو نصیحت بکنه و بگه کارت مشگل داره ... به قول استاد حامی بگو تازه گوشام رو مسواک زدم .
51- غلبه کردن بر ترس ... از هیچ چیز نترس ... به قول انیشتنگ ترس یکی از 4 غولی بود که به سختی تونستم شکستش بدم .
52- سیاست کوسه ماهی ... اگر از چیزی میترسی بهش حمله کن.
53- معمولا کسایی که از چیزی میترسن ... خود اون کار رو شروع نمیکنن و سرمایه و انرزی هاشون رو صرف اجرای اطراف اون کار میکنن ... ولی تو که اعتماد به نفس داری .
54- تنها راه مقابله با ترس ... روبرو شدن با آن است . هیچ راه دیگه ای وجود نداره .
55- اگر از چیزی میترسی ... دقیقا اونو مشخصش کن ... دقیق و دقیق و دقیق و دقیق و دقیق ... و دقیقا به قلب اون حمله کن ... مثلا کسانی ترسه شروع کردن پروژه رو دارن چون از قسمتی از پروژه میترسن ... هی اطراف اون کار رو جلو میبرن و سراغ اصل کاری و اصل پروژه نمیرن ... اینجوری میشه که کاراشون عقب میوفته و بابت همون ترسشون اعتماد به نفسشون هم از بین میره .
56- تو جیبت پول داشته باش .
57- سعی نکن که همه رو از خودت راضی کنی ... برعکس سعی کن طوری حرف بزنی که بعضی ها هم بتونن باهات مخالفت کنن .
58- اعتنماد به نفس به این نیست که حرف درستی بزنی و همه تاییدت کنن .... اعتماد به نفس اونه که بلد باشی حرف غلطی بزنی ودیگران تاییدت کنن .
59- مثلا بگو ماست سیاهه ... ثابت کن که سیاهه ... بزار دیگران خودشون رو بکشن تا ثابت کنن سفیده و تو نباید بزاری اونا بتونن این کار رو بکنن .
60- برو جلوی آیینه و چندین ژست هنری بگیر ... صدها بار تمرینش کن .
61- موفقیت ها از کوچک به بزرگ میرسند نقشه بکش.
62- من هستم ... من میتوانم . جمله ای که باعث یک انقلاب شد ...
63- لبخندی که توش اعتماد به نفس هست ... تکان دادن سری که توش اعتماد به نفس هست ... حالت چهره ای که توش عقلانیت هست رو انتخاب کن و صدها بار اونو جلوی آیینه تمرین کن .
64- بوکسورها گارد میگیرند ... مرتازها حالت یوگا میگیرن ... انیشتنگ پیپ میکشه .... انسان عصباتی چهره در هم میکشه ... من انسان با اعتماد به نفسی هستم ... حالت بگیر ... در کمال آرامش قدم بردار ... با چهره ای متبسم و لبخندی بر لب .
65- به اشیا بیش از اشخاص نگاه کن .
66- آقایون عاشق آرامش و اعتماد به نفس خانومها هستند .
67-

یه عالمه تاپیک درباره اعتماد به نفس زده شده .اوونهارو مطالعه کن انشاالله مشکلت برطرف بشه

سلام دوستان، این نکته را هم مدّ نظر داشته باشید:

علاّمه طباطبایی رحمه الله در تفسیر آیه 49 نساء و با استناد به مفاد این آیه، می‌فرماید:

فضيلت آن چيزى است كه خداى تعالى آن را فضيلت بداند، پس اين كه غربي‌ها مىگويند آدمى بايد اعتماد به نفس داشته باشد و بعضى از نويسندگان ما نيز دنبال آنان را گرفته‌اند حرف درستى نيست،

چون دين خدا چنين چيزى را به عنوان فضيلت نمى‌شناسد، و مذاق قرآن كريم نيز با آن نمی‌سازد.

آنچه خداى تعالى در قرآن كريمش فضيلت دانسته اعتماد به خدا و افتخار به بندگى او است،

قرآن مى‌فرمايد: «الَّذينَ قالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزادَهُمْ إِيماناً، وَقالُوا حَسْبُنَا اللّه وَنِعْمَ الْوَكيلُ»

و نيز فرموده: «أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّه جَميعاً »،

و باز فرموده : « إِنَّ الْعِزَّةَ لِلّه جَميعاً »، و آياتى ديگر.

موضوع قفل شده است