کسی چشمش ضعیف می ترسه روزه براش ضرر داشته باشد؟باید چه کار بکنه؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

محدثه83;365620 نوشت:
سلام

با سلام و عرض ادب

درصورتی که بااستراحت کردن،تغذیه مناسب و...بازهم روزه برایش ضرر داشته باشد یا خوف عقلایی ضرر دهد،روزه براو واجب نیست و اگر بعداز ماه رمضان بهبوی بیابد واجب است روزه ها را قضا نماید اما اگر تاماه رمضان سال بعد هم روزه برایش ضرر داشت و بیماری ادامه داشت به گونه ای که نتوانست روزه ها را قضا نماید قضاساقط است ولی برای هر روز باید 750 گرم گندم یا آرد یا برنج یا..به فقیر کفاره دهد.

امام خمینی،توضیح المسائل،احکام روزه(مطابق با نظر مقام معظم رهبری)

سلام

دوست بزرگوارم، فقط به عنوان یک نکته پزشکی خدمتتون عرض می کنم:

روزه برای افرادی که چشمشون ضعیف (در حد معمول) هست، هیــچ ضرری نداره، مگر اینکه یک بیماری خاص چشمی داشته باشید

نمی تونم لینک مستقیم رو بذارم ولی جهت اطلاع و حصول اطمینان چند نمونه از این پرسش و پاسخ ها رو می ذارم (منبع هم یک سایت معتبر چشم پزشکی هست):

[SPOILER]-دختری هستم 29 ساله نمره چشمم هفت دیوپتره و پرده چشمم نازکه ایا می توانم روزه بگیرم به شبکیه چشمم آسیبی نمی رسه؟
با سلام. بلامانع است.

(ایشون نمونه ی خاص هستن که عرض کردم)
-سلام بنده دچار ضعیفی شدید چشم هستم باشماره های (چپ:-13و2 آستیگمات)و( راست:-12و1.5 آستیگمات)ومگس پرانی و خشکی چشم نیز دارم و فعالیتم در روز نیز زیاد است ودر خوزستان نیز زندگی میکنم .آیا روزه گرفتن برام میتواند ضرر داشته باشد.با تشکر
باسلام. بله

و...

[/SPOILER]

پیروز و موفق باشید :ok:

التماس دعای بسیار :Gol:

نور;365983 نوشت:
اگر تاماه رمضان سال بعد هم روزه برایش ضرر داشت و بیماری ادامه داشت به گونه ای که نتوانست روزه ها را قضا نماید قضاساقط است ولی برای هر روز باید 750 گرم گندم یا آرد یا برنج یا..به فقیر کفاره دهد.

با سلام و عرض ادب و آرزوی قبولی طاعات

1- یکی از علما می فرمودند فقط آقای مکارم هستند که قضا را تا ماه رمضان بعد بر عهده مکلف می دانند و بقیه مراجع بزرگوار تا آخر عمر بر عهده او می دانند. با توجه به فرمایش شما رهبری هم همین نظر را دارند. آیا نظر بقیه مراجع فرق می کند؟

2- کفاره را چه زمانی باید بدهد؟ آیا حتماً باید تا قبل از ماه رمضان بعدی کفاره را پرداخت کرده باشد؟

ممنون از زحمات همیشگی شما.

مؤمن;366376 نوشت:
با سلام و عرض ادب و آرزوی قبولی طاعات

1- یکی از علما می فرمودند فقط آقای مکارم هستند که قضا را تا ماه رمضان بعد بر عهده مکلف می دانند و بقیه مراجع بزرگوار تا آخر عمر بر عهده او می دانند. با توجه به فرمایش شما رهبری هم همین نظر را دارند. آیا نظر بقیه مراجع فرق می کند؟

2- کفاره را چه زمانی باید بدهد؟ آیا حتماً باید تا قبل از ماه رمضان بعدی کفاره را پرداخت کرده باشد؟

ممنون از زحمات همیشگی شما.

با سلام و احترام

1.به نظرآیه الله مکارم،هرگاه به واسطه بيمارى، روزه ماه رمضان را نگيرد و بيمارى او تا ماه رمضان سال بعد طولانى شود، قضاى روزه هايى را که نگرفته واجب نيست، فقط بايد براى هر روز يک مد (تقريبا 750 گرم) گندم يا جو و مانند آن به فقير بدهد و این نظر مشهور مراجع نیز می باشد.(1)

2.برای پاسخ به سوال دوم به استفتای زیر مطابق با نظر مقام معظم رهبری توجه نمایید:
آيا کفّاره روزه بايد فوراً ادا شود يا مى‌توان در طول زمان آن را بجا آورد؟
ج) دادن كفاره چه از نظر مالى يا روزه واجب فورى نيست بلكه براى انجام آن حتى در آينده فرصت داريد لكن نبايد مورد غفلت قرار گيرد. (2)

پی نوشت:
1.آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م1433 و رساله مراجع،م1703
2.پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

باعرض سلام
با علم به اینکه روزه برایش ضرر دارد ویااحتمال قابل تو جه ویا احتمال ترس ضرر باشد
عروه ج2 ص.50

موضوع قفل شده است