جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آرامش پيشوايان

علاقه
    تفسیر
    نوشته
    64
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    244

آرامش پيشوايان

آدمى همواره در معرض برخوردها، پيش‏آمدها و سختى‏هاست. هركس به گونه‏اى با اين رخدادها روبه‏رو مى‏شود و واكنش نشان مى‏دهد. نوع برخورد فرد با اين مسائل، نشان دهنده تجربه، درايت و مبانى اعتقادى و اخلاقى اوست. يكى از نشانه‏هاى بزرگوارى، خودساختگى و بلند طبعى انسان، حفظ آرامش و اطمينان واعتدال در برابر اين‏گونه رخدادهاست. آرامش، همراه با تحمّل و بردبارى قهرمانانه از اصول برجسته اخلاق اسلامى است كه سرلوحه شيوه‏هاى رفتارىِ پيشوايان ما بوده است. در بررسى سيره عملى پيشوايان معصوم، به نمونه‏هاى جالبى از اين ويژگى اخلاقى برمى‏خوريم كه حكايات زير، از آن جمله‏اند.
    1- آرامش در برابر خدا
    هنگامى كه حضرت امير(ع) مشغول نماز مى‏شد، با همه وجود، متوجّه خدا بود و از دنيا و آنچه در اوست بريده مى‏شد؛ به گونه‏اى كه فقط در اين هنگام مى‏شد تير و تيغ بر جاى مانده از جنگ را از بدنش خارج كرد.
    روزى به پاى آن حضرت، تيرى اصابت كرد و پاره‏اى از آن در پاى ايشان مانْد كه درآوردنش مشكل بود. در اين باره، حضرت زهرا (س) فرمودند: «هنگام نماز، آن را از پايش بيرون آوريد؛ چون در آن حالت، متوجّه آنچه بر او مى‏گذرد نيست». آنها نيز چنين كردند.
    [1]

2- آرامش در برابر خشونت
    حضرت اميرالمؤمنين على(ع) در بازار خرمافروشان قدم مى‏زد. كنيزى را ديد كه گريه مى‏كند. از او علتش را پرسيد. كنيز گفت: «اربابم پولى داد تا خرمايى بخرم. حال كه خريدم، مى‏گويد مرغوب نيست و مى‏خواهد كه آن را به فروشنده باز گردانم. فروشنده هم آن را پس نمى‏گيرد»
    امام على(ع) همراه كنيز نزد فروشنده رفت و فرمود: «اى بنده خدا، اين زن خادم است و هيچ اختيارى ندارد. پولش را بده و خرما را بگير». فروشنده مشتى بر سينه حضرت كوبيد. امام، مشت آن مرد را تحمّل كرد و چيزى نگفت. در اين هنگام همسايگان به او گفتند كه اين شخص، اميرالمؤمنين است. ناگهان نفس فروشنده در سينه‏اش حبس شد. خرما را از كنيز گرفت و پولش را برگرداند. آن گاه از امام عذرخواهى كرد و گفت: «از من راضى باش و بگذر!». امام(ع) فرمود: «از چه چيز تو بگذرم، وقتى كه اشتباهت را اصلاح كردى؟».[2]
    3- آرامش در برابر گستاخى
    يكى از بستگان امام صادق(ع)، به خاطر موضوعى، در غياب آن حضرت، نزد مردم از آن بزرگوار، بدگويى مى‏كرد. امام(ع) همين كه توسط شخصى، از بدگويى او با خبر شد، بدون عكس‏العمل شديد و با آرامش خاصّى برخاست، وضو گرفت و به نماز ايستاد. يكى از حاضران مى‏گويد: گمان كردم كه حضرت مى‏خواهد آن شخص را نفرين كند؛ ولى ديدم ايشان بعد از نماز، چنين دعا فرمود:
    «خدايا! من حقّم را به او بخشيدم، تو از من بزرگوارتر و بخشنده‏ترى، او را به من ببخش و كيفرش نكن»

آن شخص در ادامه مى‏گويد: از آن پس مى‏ديدم كه آن حضرت همچنان وى را دعا مى‏نمود و من از آن‏همه بزرگ‏منشى و مداراى امام، شگفت‏زده شدم.[3]
    4- آرامش در جنگ
    در موقعيت حسّاس جنگ جمل، در حالى كه امام على(ع) لشكر دشمن را شكافته بود و به سختى مى‏جنگيد، به عقب برگشت و فرمود: «آب، آب!». مردى با مشك كوچكى از عسل آمد و به امام گفت: «آب در اين وضعيت براى شما مناسب نيست؛ امّا از اين عسل به شما مى‏دهم». امام، مقدارى از آن چشيد، سپس فرمود: «عسل تو از نوع طائفى است». آن مرد گفت: «به خدا قسم كار شما عجيب است اى امير مؤمنان! در چنين روزى كه جان‏ها به لب رسيده، شما عسل طائف را از غير آن مى‏شناسيد»
    على(ع) فرمود: «به خدا قسم، تاكنون چيزى در دلم دلهره نيفكنده و هيچ چيز مرا به وحشت نينداخته است».[4]
    5- آرامش براى هدايت
    در جنگ جمل، مردى از باديه‏نشينان عرب، نزد اميرالمؤمنين على(ع) آمد و گفت: «شما مى‏گويى كه خدا يكى است؟». اطرافيان به او اعتراض كردند و گفتند: «اى اعرابى، آيا نمى‏بينى اميرالمؤمنين گرفتار است و دل مشغولى‏هاى بسيار دارد». امام فرمود: «رهايش كنيد تا سؤالش را بپرسد. آنچه اين اعرابى مى‏خواهد، همان است كه ما از دشمن مى‏خواهيم (يعنى به‏همين دليل با آنها مى‏جنگيم)». سپس با حوصله و آرامش، پاسخ مفصّل و كاملى به وى داد.[5]

[1] - إرشاد القلوب، ص 217.

[2] - المحجّة البيضاء، ج 1، ص 397.

[3] - كشف الغمّة، ج 2، ص 135.

[4] - دعائم الإسلام، ج 1، ص 393.

[5] - اللهوف، ص 62؛ تاريخ ابن أثير، ج 4، ص 70.

وقتی حسین وارد صحنه می شود اگر در صحنه حاضر نشوی هرکحا می خواهی باش فرقی ندارد چه ایستاده به نماز چه نشسته به شراب هر دو یکی است

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری