نیت ده روزه

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نیت ده روزه

سلام. اگر در سفر نیت ده روزه کنیم این ده روز از امروز شروع میشه یا از فردای آن؟
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

amin_blog;365506 نوشت:
سلام. اگر در سفر نیت ده روزه کنیم این ده روز از امروز شروع میشه یا از فردای آن؟
با تشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

سؤال شما کمی مبهم است اما هر موقع در سفر به جایی رسیدید که قصد اقامت ده روزه در آنجا را دارید از همان موقع ، زمان ده روزه شروع می شود و از نظر اکثر مراجع مشهور اگر در طول روز برسید تا 240 ساعت باید قصد اقامت داشته باشید و اگر شب برسید تا غروب دهمین روز .

همیشه سلامت و موفق باشید

با سلام
من امسال برای سفر کارآموزی مسافرت رفتم. چون قبل از سفر قرار بود کارآموزی یک هفته باشه ما قصد ده روز اقامت نکردیم و روزه هامون و خوردیم. ولی کارمون طول کشید و هی یک روز یک روز به سفر اضافه شد تا اینکه سفر شد یازده روز. الان حکم روزه هایی که توی این یازده روز ما نگرفتیم چیه؟ منظورم اینه فقط روزه ی قضا داره یا کفاره هم شاملش میشه؟
این توضیح رو هم بدم که 4 روز بعد از اقامت ما توی اون شهر ماه رمضان شروع شد( 15 تا 26 تیر )
باتشکر

مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستم.

بسم الله
چند سال پیش من مجبور شدم برم مسافرت میدونستم هم که 1 هفته میمونم ولی نیت 10 روز کردم و روزه ها رو گرفتم حال ایا باطله و اگر باطله حکمش چیه

مرجع تقلید: امام خامنه ای

سلام خسته نباشید
میخواستن بدونم اگر فردی به جایی سفر کند و قصد 10 روز ماندن نداشته باشد ولی پس از چند روز تصمیم بگیرد بیشتر بماند و 10 روز آنجا باشد، برای اینکه قصد 10 روز کند ، باید 10 روز را از همان روز حساب کند یا از زمانی که وارد شهر شده است ؟ مثلا روز 1 ماه سفر کرده و وارد شهر جدید شده ولی روز 4 ماه تصمیم گرفته تا تاریخ 10 ماه بماند آیا قصد 10 روزه در روز 4 ماه درست است یا 10 روز از روز 4 ماه حساب می شود؟

[="Tahoma"][="Black"]

سیده رقیه;373823 نوشت:
با سلام
من امسال برای سفر کارآموزی مسافرت رفتم. چون قبل از سفر قرار بود کارآموزی یک هفته باشه ما قصد ده روز اقامت نکردیم و روزه هامون و خوردیم. ولی کارمون طول کشید و هی یک روز یک روز به سفر اضافه شد تا اینکه سفر شد یازده روز. الان حکم روزه هایی که توی این یازده روز ما نگرفتیم چیه؟ منظورم اینه فقط روزه ی قضا داره یا کفاره هم شاملش میشه؟
این توضیح رو هم بدم که 4 روز بعد از اقامت ما توی اون شهر ماه رمضان شروع شد( 15 تا 26 تیر ) باتشکر مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستم.

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال قضا کردن روزه های نگرفته بعد از ماه رمضان کافی است .

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل ، احکام نماز مسافر[/]

[="Tahoma"][="Black"]

kiana;373869 نوشت:
سلام خسته نباشید
میخواستن بدونم اگر فردی به جایی سفر کند و قصد 10 روز ماندن نداشته باشد ولی پس از چند روز تصمیم بگیرد بیشتر بماند و 10 روز آنجا باشد، برای اینکه قصد 10 روز کند ، باید 10 روز را از همان روز حساب کند یا از زمانی که وارد شهر شده است ؟ مثلا روز 1 ماه سفر کرده و وارد شهر جدید شده ولی روز 4 ماه تصمیم گرفته تا تاریخ 10 ماه بماند آیا قصد 10 روزه در روز 4 ماه درست است یا 10 روز از روز 4 ماه حساب می شود؟

با عرض سلام و احترام و عذرخواهی بابت تأخیر در پاسخ

از همان زمانی که تصمیم به اقامت ده روزه می گیرد باید واقعا بخواهد ده روز بماند و در مثالی که بیان کردید نمی تواند قصد ده روزه کند مگر اینکه بخواهد از چهارم تا چهاردهم یعنی ده روز بماند .

در پناه خداوند بزرگ باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

مرصاد;373824 نوشت:
بسم الله
چند سال پیش من مجبور شدم برم مسافرت میدونستم هم که 1 هفته میمونم ولی نیت 10 روز کردم و روزه ها رو گرفتم حال ایا باطله و اگر باطله حکمش چیه - مرجع تقلید: امام خامنه ای

با تشکر از سؤال شما و عذرخواهی بابت تأخیر در پاسخ

دوستان لطف کنند اگر متوجه سؤالشان نشدیم با پیامی اطلاع دهند !

چون می دانستید ده روز نمی مانید قصد ده روز محقق نشده و در مسافرت روزه باطل است و اگر روزه واجب بوده دوباره قضا کنید .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;378565 نوشت:
چون می دانستید ده روز نمی مانید قصد ده روز محقق نشده و در مسافرت روزه باطل است و اگر روزه واجب بوده دوباره قضا کنید .

همیشه موفق و سلامت باشید

ایا من باید کفاره هم بدم چون چند سالی از این قضیه میگذرد
با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

مرصاد;380433 نوشت:
ایا من باید کفاره هم بدم چون چند سالی از این قضیه میگذرد
با تشکر

با تشکر از سؤال مجددتان

کفاره ای بر عهده شما از این جهت نیست .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

موضوع قفل شده است