جمع بندی اصل امامت در قرآن

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اصل امامت در قرآن

سلام
من یک سوال دارم
من نمی گویم چرا اسم امامان نیامده اما آیا اصلا به اصل جانشینی رسول الله (نه شخص) که از اصول دین است یک آیه وجود دارد؟؟ چون باید اصل آن در قرآن آمده باشد.
آیا قرآن درباره جانشینی و بعد از پیامبر سخنی گفته یا سکوت کرده؟؟

برچسب: 

ask;363534 نوشت:
من یک سوال دارم
اول از هرچیز از خود شخص مولانا و مقتدانا علی ع در جواب اثبات خلافت برحقش، به این آیه استناد شده:

یا ايها الذين آمنوا اطيعوا الله واطيعوا الرسول واولي الامر منكم

و بعلاوه آیات زیادی در مورد اینکه هیچ پیامبری بی جانشین نمیماند داریم:

مبارکة السجدة:
وَلَقَدْ آتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ فَلَا تَكُن فِي مِرْيَةٍ مِّن لِّقَائِهِ وَجَعَلْنَاهُ هُدًى لِّبَنِي إِسْرَائِيلَ
وَجَعَلْنَا مِنْهُمْ أَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأَمْرِنَا لَمَّا صَبَرُوا وَكَانُوا بِآيَاتِنَا يُوقِنُونَ

ask;363534 نوشت:
سلام
من یک سوال دارم
من نمی گویم چرا اسم امامان نیامده اما آیا اصلا به اصل جانشینی رسول الله (نه شخص) که از اصول دین است یک آیه وجود دارد؟؟ چون باید اصل آن در قرآن آمده باشد.

عليكم سلام

درود خدا بر شما برادر بزرگوار و محترم

در مورد اين هم مي تواند رجوع كنيد به پست 13 كه بخشي را در آنجا جواب دادم

برادارم عنايت بفرماييد كه وقتي اصل امامت و اصل خلافت و اصل جانشيني بعد از نبي از قرآن اثبات شد، ديگر چنين قائده اي براي همه انبياء محرز مي شود زيرا طبق آيه 7 سوره رعد وجود حجت براي هر امتي در هر ادواري التزاميست.

ask;363534 نوشت:

قرآن تبيانا لكلي شئ هست و درباره كليات صحبت نموده و اگر بخواهد درباره هرچيزي صحبت كند كه مي شود شاهنامه لذا به همين جهت هست در زمان اختلاف و منازعه ما را به سنت ارجاع داده

مثلا بزرگواران براي اعاي جانشيني ابوبكر رض براي پيغمبر به يكي از آن اياتي كه استناد مي كنند 40 سوره توبه هست در صورتي كه در اين ايه اسمي از او ذكر نشده البته براي اين مسئله برهان هاي جالب تري هم بنده دارم كه چرا نام ابوبكر در قرآن نيامده در صورتي كه بايد اسمش مي آمد

تذكر: دوستان در نظر داشته باشند كه اگر ما تسلط بر قرآن داشته باشيم يقينان همه طرح شبهات براي ما كمرنگ خواهد شد

سلام علیکم
:Gol:در قرآن مجید آیات فراوانی هست که در بیان و اثبات امامت ائمه طاهرین می باشند. البته دلالت این آیات با توجه به احادیث بسیار زیاد (متواتر) است که از رسول گرامی اسلام در شأن نزول این آیات وارد شده است. احادیثی که مورد قبول شیعه و سنی است؛[۱] ما در اینجا به چند آیه اشاره می کنیم:

۱٫ “وَ إِذِ ابْتَلىَ إِبْرَاهِمَ رَبُّهُ بِکلَمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنىّ‏ِ جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَامًا قَالَ وَ مِن ذُرِّیَّتىِ قَالَ لَا یَنَالُ عَهْدِى الظَّالِمِینَ”؛[۲] به خاطر آورید هنگامى که خداوند، ابراهیم را با وسایل گوناگونى آزمود. و او به خوبى از عهدۀ این آزمایش ها برآمد. خداوند به او فرمود: «من تو را امام و پیشواى مردم قرار دادم!» ابراهیم عرض کرد: «از دودمان من (نیز امامانى قرار بده!)» خداوند فرمود: «پیمان من، به ستمکاران نمى‏رسد! (و تنها آن دسته از فرزندان تو که پاک و معصوم باشند، شایسته این مقامند).

۲٫ “وَ جَعَلْنَاهُمْ أَئمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنَا وَ أَوْحَیْنَا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیرْاتِ وَ إِقَامَ الصَّلَوةِ وَ إِیتَاءَ الزَّکَوةِ وَ کاَنُواْ لَنَا عَابِدِینَ”؛[۳] و آنان را پیشوایانى قرار دادیم که به فرمان ما، (مردم را) هدایت مى کردند و انجام کارهاى نیک و برپاداشتن نماز و اداى زکات را به آنها وحى کردیم و تنها ما را عبادت مى کردند.

۳٫ “وَ جَعَلْنَا مِنهُمْ أَئمَّةً یهْدُونَ بِأَمْرِنَا لَمَّا صَبرُواْ وَ کَانُواْ بِایَاتِنَا یُوقِنُونَ”؛[۴] و از آنان امامان (و پیشوایانى) قرار دادیم که به فرمان ما (مردم را) هدایت مى‏کردند، چون شکیبایى نمودند، و به آیات ما یقین داشتند.

۴٫ “یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک…”؛[۵] ای پیامبر! آن چه را از سوی پروردگارت نازل شده است به طور کامل (به مردم) برسان، و اگر انجام ندهی، رسالت او را انجام نداده ای، و خداوند تو را از (خطرهای احتمالی) مردم نگاه می دارد، و خداوند جمعیت کافران لجوج را هدایت نمی کند”.

خداوند متعال پیامبرش را با شدّت هر چه تمام تر، امر فرمود که رسالت خود را ابلاغ نماید و طبق روایات، پیامبر اکرم (ص) به دنبال نزول این آیه، در جایی به نام غدیر خم، حضرت علی (ع) را با عبارت مشهور «هر کس من مولای او هستم علی مولای اوست.» به جانشینی خود برگزید.[۶]

۵٫ “انما ولیکم الله و رسوله و الذین امنوا الذین یقیمون الصلاة…”؛[۷]ولی و سرپرست شما تنها خداست و پیامبر او، و آنها که ایمان آورده اند و نماز را به پا می دارند و در حال رکوع زکات می پردازند”.

بسیاری از مفسران و محدثان گفته اند که این آیه در شأن علی (ع) نازل شده است.[۸]

«سیوطی» از دانشمندان اهل سنت در تفسیر «الدر المنثور» در ذیل این آیه از «ابن عباس» نقل می کند که: «علی (ع) در حال رکوع نماز بود که سائلی تقاضای کمک کرد و آن حضرت انگشترش را به او صدقه داد، پیامبر (ص) از سائل پرسید: چه کسی این انگشتر را به تو صدقه داد؟ سائل به حضرت علی (ع) اشاره کرد و گفت: آن مرد که در حال رکوع است»، در این هنگام این آیه نازل شد.[۹]

هم چنین از دانشمندان اهل سنت واحدی،[۱۰] و زمخشری،[۱۱] این روایت را نقل کرده و تصریح کرده اند که آیۀ «انما ولیکم الله …» درباره حضرت علی (ع) نازل شده است.

فخر رازی در تفسیر خود از عبدالله بن سلام نقل می کند، هنگامی که این آیه نازل شد، من به رسول خدا (ص) عرض کردم که با چشم خود دیدم که علی (ع) انگشترش را در حال رکوع به نیازمندی صدقه داد، به همین دلیل ما ولایت او را می پذیریم. وی هم چنین روایت دیگری نظیر همین روایت را از ابوذر در شأن نزول این آیه نقل می کند.[۱۲]

طبری نیز در تفسیر خود روایات متعددی در ذیل این آیه و شأن نزول آن نقل می کند که اکثر آنها می گویند: درباره حضرت علی (ع) نازل شده است.[۱۳]

مرحوم علامه امینی (ره) در کتاب الغدیر، نزول این آیه درباره حضرت علی را با روایاتی از حدود بیست کتاب معتبر از کتاب های اهل سنت، با ذکر دقیق مدارک و منابع آن، نقل کرده است.[۱۴]

در این آیه، ولایت حضرت علی (ع) در ردیف ولایت خدا و پیامبر (ص) قرار داده شد.

۶٫ “یا ایها الذین امنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم…”؛[۱۵] ای کسانی که ایمان آورده اید اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید رسول خدا (ص) و اولی الامر از خودتان را.

از سویی دانشمندان،[۱۶] گفته اند که آیه اولی الامر درباره حضرت علی (ع) نازل شده است.

مثلا «حاکم حسکانی» حنفی نیشابوری (مفسر معروف اهل سنت) در ذیل این آیه پنج حدیث نقل کرده که در همه آنها عنوان «اولی الامر» بر علی (ع) تطبیق شده است.[۱۷]

ابوحیان اندلسی مغربی در میان اقوالی که درباره اولی الامر نقل کرده، از مقاتل و میمون و کلبی (سه نفر از مفسران) نقل می کند که منظور از آن ائمه، اهل بیت (ع) هستند.[۱۸]

ابوبکر بن مؤمن شیرازی، از علمای اهل سنت در رسالۀ «اعتقاد» از ابن عباس نقل می کند که آیه فوق درباره حضرت علی (ع) نازل شده است.[۱۹]

از سویی دیگر در این آیه شریفه با سبک و سیاق واحد و عدم تکرار لفظ (اطیعوا)، اطاعت خدا و رسول و اولی الامر واجب شده است. از این جهت اولی الامر معصوم است، و گرنه دستور به اطاعت از آنها به نحو اطلاق معنا نداشت، همان طورکه خدا و پیامبرش معصوم هستند و هم چنین طبق آن چه در روایات آمده، معصومین منحصر در امامان شیعه اند.

۷٫ “انما انت منذر و لکل قوم هاد”؛[۲۰] تو تنها بیم دهنده ای و برای هر گروهی هدایت کننده ای است.

مفسرین شیعه و بعضی از مفسرین اهل سنت از جمله امام فخر رازی مفسر صاحب نام اهل سنت می گویند: انذار کننده پیامبر و هدایت کننده علی (ع) است؛ زیرا ابن عباس می گوید: پیامبر (ص) دست مبارکش را بر سینه خود گذاشت و فرمود «انا المنذر» (من بیم دهنده هستم)، و سپس اشاره به شانه علی (ع) کرد و فرمود: «و انت الهادی یا علی! بک یهتدی المهتدون من بعدی» تو هدایت کننده ای ای علی! و به وسیله تو بعد از من هدایت شوندگان هدایت می شوند».[۲۱]

تفسیر الدر المنثور که از معروف ترین تفاسیر اهل سنت است، روایات متعددی در تفسیر این آیه از پیامبر اکرم (ص) نقل می کند که: «پیامبر اکرم (ص) در موقعی که این آیه نازل شد دست خود را به سینه مبارکشان گذاشتند و فرمودند: من بیم دهنده هستم و آن گاه به شانه حضرت علی (ع) اشاره کرده و فرمودند هادی تویی ای علی …».[۲۲]

روایات دیگری به همین مضمون را جمعی از دانشمندان معروف اهل سنت از جمله حاکم نیشابوری در «مستدرک»، ذهبی در «تلخیص»، فخر رازی و ابن کثیر در تفسیر خود و ابن صباغ مالکی در «الفصول المهمة» و گنجی شافعی در «کفایة الطالب» و طبری در تفسیر خود، و ابن حیان اندلسی در «بحر المحیط» و نیشابوری در تفسیر خویش و حموینی در «فرائد السمطین» و گروه دیگری در کتاب های تفسیر خود آورده اند.[۲۳]

۸٫ “یا ایها الذین امنوا اتقوا الله و کونوا مع الصادقین”؛[۲۴] ای کسانی که ایمان آورده اید از (مخالفت فرمان خدا) بپرهیزید و با صادقان باشید.

فخر رازی در تفسیر کلمه «الصادقین» می گوید مراد از صادقین معصومین هستند، ولی می گوید: مراد از معصومان، جمیع امت اند.[۲۵] در حالی که هیچ عرب زبانی در هنگام نزول این آیه از کلمه «صادقین» مجموع امت را نمی فهمیده است پس چگونه می توان آن را حمل بر این معنا کرد؟

پس باید بپذیریم که در هر عصر و زمانی صادقی که هیچ اشتباه و خطایی در سخنان او نیست وجود دارد که ما باید پیرو آنها باشیم!

علاوه بسیاری از مفسران و محدثان اهل سنت از ابن عباس نقل کرده اند که آیه فوق درباره حضرت علی ابن ابی طالب (ع) است. علامه ثعلبی در تفسیر خود، گنجی در «کفایة الطالب»، علامه سبط الجوزی در «تذکره» از گروهی از علما چنین نقل می کند: «علمای سیره (تاریخ پیامبر) گفته اند معنای این آیه آن است که با علی (ع) و خاندانش بوده باشید، ابن عباس می افزاید: علی (ع) سید و سرور صادقان است.[۲۶]

در روایات متعددی که از طریق اهل بیت به ما رسیده است، بر این معنا تاکید شده است.[۲۷]

۹٫ “قل لا اسئلکم علیه اجراً الا المودة فی القربی”؛[۲۸] بگو: «براى آن [رسالت‏] از شما هیچ مزدى طلب نمى‏کنم، مگر دوستى در حق نزدیکان».

علاوه بر این آیات، آیات دیگری، بازگو کننده فضیلتی از فضیلت های حضرت علی (ع) و برتری آن حضرت بر سایر صحابه و یاران و نزدیکان پیامبر اکرم (ص) است. حال با استناد به حکم عقل که تقدیم “مرجوح” بر “ارجح” را قبیح می شمارد، می توان نتیجه گرفت که امامت و جانشینی پیامبر اکرم (ص) حق حضرت علی (ع) است.

این مقام گاهی با مقام نبوت و رسالت، جمع شده است؛ مثل امامت حضرت ابراهیم (ع) و پیامبر گرامی اسلام (ص) و گاهی جدای از مقام نبوت و رسالت بوده است؛ مثل امامت ائمۀ معصومین (ع).[۲۹]

این آیات نشانگر این است که امام باید از جانب خدا منصوب شود؛ زیرا در همۀ این آیات جعل امامت به خدا نسبت داده شده و نیز خداوند، در آیۀ ابتلا،‌ امامت را عهد و پیمان الاهی شمرده ‌است؛ از این رو باید متصدی آن را خدا، که طرف عهد و پیمان است، تعیین کند نه مردم. هم چنین طبق این آیات، امام باید معصوم، ‌کامل ترین و فاضل ترین مردم باشد. روشن است که هیچ کس جز خدا نمی تواند از وجود این صفات و کمالا‌ت نفسانی آگاه شود. بنابراین، امام باید از جانب خدا نصب شود. فلسفۀ انتصاب امامان نور از ناحیۀ خدا،‌ هدایت و رهبری جامعۀ بشری است.:Gol:

.[۱]برای آگاهی بیشتر مراجعه شود به نمایه: دلایل اعتقاد به امامت و امامان. اقتباس از نمایه: اثبات امامت امام علی(ع)، سؤال ۹۹۹ (سایت اسلام کوئست: ۱۱۶۲).

[۲]. بقره، ۱۲۴٫

[۳]. انبیاء، ۷۳٫

[۴]. سجده، ۲۴٫

[۵]. مائده، ۶۷٫

[۶]. مکارم شیرازی، پیام قرآن، ج ۹، امامت در قرآن، ص ۱۸۲ به بعد.

[۷]. مائده، ۵۵٫

[۸]. چون طبق روایات معتبر آن که در رکوع انگشترش را به سائل داد حضرت علی (ع) بوده است.

.[۹]الدرالمنثور، ج ۲، ص ۲۹۳٫

.[۱۰]اسباب النزول، ص ۱۴۸٫

.[۱۱]تفسیر فخر رازی، ج ۱۲، ص ۲۶٫

.[۱۲]همان.

.[۱۳]تفسیر طبری، ج ۶، ص ۱۸۶٫

.[۱۴]الغدیر، ج ۲، ص ۵۲ و ۵۳٫

.[۱۵]نساء، ۵۹٫

.[۱۶]در تفسیر برهان نیز ده ها روایت از منابع اهل بیت (ع) در ذیل این آیه آمده است که می گوید: آیه مزبور درباره علی (ع) یا آن حضرت و سایر ائمه اهل بیت (ع) نازل شده و حتی در بعضی از روایات نام دوازده امام (ع) یک یک آمده است. تفسیر برهان، ج ۱، ص ۳۸۱ – ۳۸۷٫

.[۱۷]شواهد التنزیل، ج ۱، ص ۱۴۸ – ۱۵۱٫

.[۱۸]بحر المحیط، ج ۳، ص ۲۷۸٫

[۱۹]. احقاق الحق، ج ۳، ص ۴۲۵٫

[۲۰]. رعد، ۷٫

[۲۱]. فخر رازی، تفسیر کبیر، ج ۱۹، ص ۱۴٫

[۲۲]. سیوطی، جلال الدین، الدر المنثور، ج ۴، ص ۴۵٫

[۲۳]. نفیس احقاق الحق، جلد ۳، ص ۸۸ – ۹۲٫

[۲۴]. برائة، ۱۱۹٫

[۲۵]. تفسیر فخر رازی، ج ۱۶، ص۲۲۱٫

[۲۶]. احقاق الحق، ج۳، ص۲۹۷٫

[۲۷]. تفسیر نورالثقلین ، ج ۲، ص۲۸۰، ح ۳۹۲و۳۹۳٫

.[۲۸]شوری، ۲۳٫

.[۲۹]اقتباس از نمایه: دلایل عقلی امامت، سؤال ۶۱۴ (سایت اسلام کوئست: ۶۷۱).

ask;363534 نوشت:
سلام
من یک سوال دارم

بهترین آیه ایی که در قرآن به جانشینی اشاره کرده است بخشی از آیه شریفه 16 سوره مبارکه نمل است که میفرماید " وَ وَرِثَ سُلَيْمانُ داوُد " طبق این آیه مسئله وراثت اثبات می شود و البته هر چند در ظاهر گمان می رود توریث سلیمان از پدرش داوود شاید بخاطر پدر و فرزند بودن باشد

ناگفته پیداست مسئله نبوت و امامت چیزی است که سنگ بنای آن بر استعداد نفوس خاص برای تصدی این مقام با عظمت است بنا بر این منافاتی ندارد وراثت سلیمان از پدرش داوود هم مسئله نبوت و ولایت بر مردم بوده باشد و هم مسائل ارث و میراث فرزندی اما عمده بحث در اینجا با توجه به سیاق آیه مسئله رهبری و زعامت بر امت هست

سلام و عرض ادب

رحیق مختوم;363815 نوشت:
آیه ایی که در قرآن به جانشینی اشاره کرده است بخشی از آیه شریفه 16 سوره مبارکه نمل است که میفرماید " وَ وَرِثَ سُلَيْمانُ داوُد "

جناب رحیق مختوم،مگر نه اینکه مساله جانشینی و امامت از سوی خدا تعیین می گردد؟!
به نظرم این آیه ربطی به مساله جانشینی نداره!!! منطبق کردن مساله جانشینی با این آیه به این معناست که امامت ،موروثی است در حالکه این تعیین جانشینی از سوی خداست !!!

CELLAR;363558 نوشت:
اول از هرچیز از خود شخص مولانا و مقتدانا علی ع در جواب اثبات خلافت برحقش، به این آیه استناد شده:

یا ايها الذين آمنوا اطيعوا الله واطيعوا الرسول واولي الامر منكم

و بعلاوه آیات زیادی در مورد اینکه هیچ پیامبری بی جانشین نمیماند داریم:

مبارکة السجدة:
وَلَقَدْ آتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ فَلَا تَكُن فِي مِرْيَةٍ مِّن لِّقَائِهِ وَجَعَلْنَاهُ هُدًى لِّبَنِي إِسْرَائِيلَ
وَجَعَلْنَا مِنْهُمْ أَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأَمْرِنَا لَمَّا صَبَرُوا وَكَانُوا بِآيَاتِنَا يُوقِنُونَ

مساله این جاست که جانشینی پیامبر با اصل امامت زمین تا اسمون فرق داره
این درسته که بعد از رسول باید جانشینی باشه و حکومت و اداره کنه

و حالا اینکه اسم این جانشین بزاریم امام و
از اصول دین بدونیم و بقیه چیزها

واقعا برای من هم هرگز تا حل نشده و جواب قانعی نگرفتم

بی نظیر;363866 نوشت:
کارشناسان خوبی اینجا برای پاسخگویی هستند، اما شما باید کتاب شریف سلیم رو مطالعه فرمایید. جوابتان را خواهید گرف ان شا الله.

امام ع جانشین پیامبر ص است که توسط خدا گمارده میشود.

بی نظیر;363866 نوشت:
این درسته که بعد از رسول باید جانشینی باشه و حکومت و اداره کنه

و حالا اینکه اسم این جانشین بزاریم امام و

سلام عليكم

اگر مي شود دين و مذهب خود را بفرماييد كه چيست تا ادامه بحث را با هم داشته باشيم

بی نظیر;363866 نوشت:

ميشه بپرسم چرا شما نبوت را از اصول مي دانيد؟

آيا در قران آيه صريحي داريد كه به ما نشان دهيد خداوند فرموده نبوت جزئي از اصول دين مي باشد؟

بی نظیر;363866 نوشت:

خواهر شما دوست داريد قبول بفرماييد و يا نه اصلا نمي خواهيد قبول كنيد؟

چون اين دو باهم بسيار متفاوتند

بی نظیر;363866 نوشت:

خواهر بزرگوار هيچ فرقي نمي كند زيرا وقتي بحث جانشيني و نصب آن معين شد شخصي به عنوان جانشين يا امام به معناي پيشوا بر مردم جعل مي شد تا مردم بر او اقتدا و اقامه كنند

ما بايد بر سر مراتب امامت بحث كنيم و نه خود امامت كه آيا نوبت داراي مراتب هست؟ آيا امامت داراي مراتب هست؟

بی نظیر;363866 نوشت:
ین درسته که بعد از رسول باید جانشینی باشه و حکومت و اداره کنه

و حالا اینکه اسم این جانشین بزاریم امام

خواهرم كسي كه به عنوان جانشين انتخاب مي شود يعني ارائه طريق مي كند و كسي كه ارائه طريق مي كند يعني پيشواي مردم هست و مردم بايد به او اقتدا كنند حال فرقش در چيست؟

kheymegahabalfazl;363954 نوشت:
اگر مي شود دين و مذهب خود را بفرماييد كه چيست تا ادامه بحث را با هم داشته باشيم

سلام

شیعه و اسلام

kheymegahabalfazl;363962 نوشت:
ميشه بپرسم چرا شما نبوت را از اصول مي دانيد؟

آيا در قران آيه صريحي داريد كه به ما نشان دهيد خداوند فرموده نبوت جزئي از اصول دين مي باشد؟

سلام

شما بفرمایید ایا خدا مستقیم با مردم حرف زد ؟
خوب پیامبر دین و اسلام و معرفی کرد ایا جز این است ؟
در ضمکن ما اصلا در قران اصول دین و فروع دین نداریم
اینها تعاریفی هست که بعدا وضع شده اند

خواهر شما دوست داريد قبول بفرماييد و يا نه اصلا نمي خواهيد قبول كنيد؟

چون اين دو باهم بسيار متفاوتند

یعنی می فرمایید می خواهیم وقت هدر بدهیم ؟ خوب اگر بطور منطقی ثابت کنین چرا که نه

خواهر بزرگوار هيچ فرقي نمي كند زيرا وقتي بحث جانشيني و نصب آن معين شد شخصي به عنوان جانشين يا امام به معناي پيشوا بر مردم جعل مي شد تا مردم بر او اقتدا و اقامه كنند

ما بايد بر سر مراتب امامت بحث كنيم و نه خود امامت كه آيا نوبت داراي مراتب هست؟ آيا امامت داراي مراتب هست؟

چرا خیلی فرق می کنه
امام را انطوری که تعریف می کنند باید معصوم باشه ولی خدا باشه مقامش از پیامبرا بیشتر باشه
و یک حالت نصب خدایی یا پیامبر گونه بهش می دن
ولی جانشین نه این خصوصیات و نداره هرکسی که به رای اکثریت مردم به عنوان جانشین انتخاب بشه کار حاکم و می کنه

خواهرم كسي كه به عنوان جانشين انتخاب مي شود يعني ارائه طريق مي كند و كسي كه ارائه طريق مي كند يعني پيشواي مردم هست و مردم بايد به او اقتدا كنند حال فرقش در چيست؟

ارایه طریق قبلا توسط پیامبر انجام شده و گفتنی ها گفته شده

بی نظیر;363971 نوشت:
امام را انطوری که تعریف می کنند باید معصوم باشه ولی خدا باشه مقامش از پیامبرا بیشتر باشه
و یک حالت نصب خدایی یا پیامبر گونه بهش می دن
ولی جانشین نه این خصوصیات و نداره هرکسی که به رای اکثریت مردم به عنوان جانشین انتخاب بشه کار حاکم و می کنه
جمله قرمز بالارو توضیحی میدید دوست گرامی؟

ضمنا چکسی گفته که جانشین صرفا توسط عوام انتخاب میشود؟

CELLAR;363979 نوشت:
جمله قرمز بالارو توضیحی میدید دوست گرامی؟

ضمنا چکسی گفته که جانشین صرفا توسط عوام انتخاب میشود؟

یعنی اینکه برای امام مقامی قایل می شن که از طرف خدا نصب شده
و دیگر اینکه مقام امام از پیامبر بالا تره
دیگر اینکه معصوم هست
در حالی که جانشین لازم نیست این خصوصیات و داشته باشه

در ضمن انتخاب از طرف مردم انتخاب از طرف عوام نیست
تو مردم هم عوام داریم هم خواص

بی نظیر;363998 نوشت:
دیگر اینکه معصوم هست
امامت از نبوت بالاتر است، باستناد آیه امامت ابراهیم خلیل الله س.
ببینید امامت همان خلافت پیامبران است. آنان نبی نیستند و محدث اند. محدث باید معصوم باشد که مردم بوی اعتماد کنند.

یه جور دیگه بپرسم گرامی:
شما با چه دلیلی میگویید که حتما خلیفه باید از طریق مردم انتخاب شود؟

بی نظیر;363998 نوشت:
دیگر اینکه معصوم هست
در حالی که جانشین لازم نیست این خصوصیات و داشته باشه

در ضمن انتخاب از طرف مردم انتخاب از طرف عوام نیست
تو مردم هم عوام داریم هم خواص

ببخشيد خواهرم اگر كمي صريحتر صحبت بفرماييد ممنون مي شوم چون بنده متوجه نشدم شما در مقام ناقد بر آمديد، سوال كرديد و يا پاسخ داديد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

باغ بهشت;363862 نوشت:
سلام و عرض ادب

جناب رحیق مختوم،مگر نه اینکه مساله جانشینی و امامت از سوی خدا تعیین می گردد؟!
به نظرم این آیه ربطی به مساله جانشینی نداره!!! منطبق کردن مساله جانشینی با این آیه به این معناست که امامت ،موروثی است در حالکه این تعیین جانشینی از سوی خداست !!!

خانم باغ بهشت سلام و درود بر حضرتعالی

ما نگفتیم آیه انحصارا میراث نبوت را از داوود به سلیمان تداعی می کند بلکه گفتیم بهترین آیه میتواند این باشد ضمن اینکه بیان کردیم که

نقل قول:
ناگفته پیداست مسئله نبوت و امامت چیزی است که سنگ بنای آن بر استعداد نفوس خاص برای تصدی این مقام با عظمت است

علامه طباطبائی در تفسیر آیه شریفه در المیزان از آن بعنوان شاهد مثال استخلاف مومنین بر زمین متوسل می شوند آنجا که میفرمایند :

[مراد از استخلاف مؤمنين صالح العمل در زمين و مقصود از مستخلفين قبل از ايشان در آيه:" وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ ..."]
و در جمله" لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ" دو احتمال هست، يكى اينكه مراد از استخلاف اين باشد كه خداى تعالى به ايشان خلافتى الهى نظير خلافت آدم و داوود و سليمان داده باشد، هم چنان كه درباره خلافت آدم فرمود:" إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً" «1» و درباره داوود فرموده:" إِنَّا جَعَلْناكَ خَلِيفَةً فِي الْأَرْضِ" «2» و درباره سليمان فرموده:" وَ وَرِثَ سُلَيْمانُ داوُدَ"

ترجمه الميزان، ج‏15، ص: 210

و همچنین در تفسیر نمونه اشاره ایی به این مطلب شده است

سليمان وارث داود شد" (وَ وَرِثَ سُلَيْمانُ داوُدَ).

در اينكه منظور از" ارث" در اينجا ارث چه چيز است؟ در ميان مفسران گفتگو بسيار است.
بعضى آن را منحصر به ميراث علم و دانش دانسته‏اند، چرا كه به پندار آنها پيامبران ارثى از اموال خود نمى‏گذارند.
بعضى ديگر منحصرا ميراث مال و حكومت را ذكر كرده‏اند، چرا كه اين كلمه قبل از هر چيز آن مفهوم را به ذهن تداعى مى‏كند.
و بعضى علم سخن گفتن با پرندگان را (منطق الطير).
ولى با توجه به اينكه آيه مطلق است و در جمله‏هاى بعد هم سخن از علم به ميان آمده و هم از تمام مواهب (أُوتِينا مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ) دليلى ندارد كه مفهوم آيه را محدود كنيم، بنا بر اين سليمان وارث همه مواهب پدرش داود شد.

تفسير نمونه، ج‏15، ص: 418

[=arial]با سلام و ادب
در مورد اصل سوال عرض کنم که بحث جانشینی امیرالمومنین علی علیه السلام همان بحث امامت می باشد که آیات متعددی وجود دارد و در همین سایت هم این بحث مفصل مطرح شده و تاپیک های متعددی وجود دارد که جستجو کنید خواهید دید.
لینک هایی مثل:

[h=3][=arial]چگونه امامت را با قرآن اثبات کنیم؟
[/h][=arial][h=3][=arial]اثبات امامت از طریق آیه تطهیر
[/h][=arial][h=3][=arial]چرا از امامت امام علی (ع) در قرآن کریم آیه ای نیامده است؟
[/h][=arial][h=3][=arial]امامان (ع) در قرآن
[/h][=arial][h=3][=arial]بررسی اصل امامت از منظر قرآن[/h][=arial]اما بحث های دیگه ای که مطرح شده خارج از عنوان تاپیک است و اگر مربوط به بحث سوالی هست که مطرح نشده است در خدمت هستم.
موفق باشید.

موضوع قفل شده است