جمع بندی باید اختلافات خانوادگی تو جلسات خواستگاری گفته بشه یا نه؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
باید اختلافات خانوادگی تو جلسات خواستگاری گفته بشه یا نه؟

ارتباط خانواده ما با خانواده پدرم (فامیلهای پدری) مدتی است که قطع شده تقریبا. (به خاطر اختلافات بین مادرم و مادر بزرگم) میخواستم بپرسم من باید اینو تو جلسه خواستگاری بگم یا نه و اگر بله کی بگم همون اول؟یا وقتی قضیه جدی شد؟
نگرانم چون نمیخوام فکر کنن من هم طوری فکر یا رفتار میکنم که این مشکلات تو زندگی خودم هم پیش میاد(در واقع مشکلات خانواده ما بخشی به خاطر تند زبانی یا به قول پدرم پرتوقعی مادر بزرگم و از ان طرف زود رنجی و بد بینی مادرم بود و میشد شاید یه جوری جلوش رو گرفت..) اینها رو هم بخوام توضیح بدم کارم غیبت و بدگویی از مادر و مادر بزرکم است.که درست نیست و دید بدی تو ذهن دیگران ایجاد میکنه از انها.از طرف دیگه اینها رو هم نگم و بعدها بفهمند تصویر بدی از خود من تو ذهن انها ایجاد میکنه...
چی کار کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

mona690;364211 نوشت:
ارتباط خانواده ما با خانواده پدرم (فامیلهای پدری) مدتی است که قطع شده تقریبا. (به خاطر اختلافات بین مادرم و مادر بزرگم) میخواستم بپرسم من باید اینو تو جلسه خواستگاری بگم یا نه و اگر بله کی بگم همون اول؟یا وقتی قضیه جدی شد؟
نگرانم چون نمیخوام فکر کنن من هم طوری فکر یا رفتار میکنم که این مشکلات تو زندگی خودم هم پیش میاد(در واقع مشکلات خانواده ما بخشی به خاطر تند زبانی یا به قول پدرم پرتوقعی مادر بزرگم و از ان طرف زود رنجی و بد بینی مادرم بود و میشد شاید یه جوری جلوش رو گرفت..) اینها رو هم بخوام توضیح بدم کارم غیبت و بدگویی از مادر و مادر بزرکم است.که درست نیست و دید بدی تو ذهن دیگران ایجاد میکنه از انها.از طرف دیگه اینها رو هم نگم و بعدها بفهمند تصویر بدی از خود من تو ذهن انها ایجاد میکنه...
چی کار کنم؟

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت
به نظر مي‌رسد بيان موضوعاتي كه ارتباط مستقيم با خود فرد ندارد ضرورتي نداشته باشد. از اينرو مطرح كردن اين موضوعات حداقل در جلسه اول چندان موجه نيست.
بله شخص مقابل خود موظف است كه تحقيق كند و موضوعاتي را كه براي وي مهم است در جلسه خواستگاري مطرح كرده و يا بپرسد كه در اينصورت وظيفه شما بيان صادقانه واقعيت است، بدون اينكه لازم باشد به جزييات اشاره كنيد.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

از قدیم گفتند:
جز راست نباید گفت هر راست نشاید گفت

به نام خدا
سلام

تجربه ی شخصی:
شخص وارد شده به خانواده ی ما، از اختلافات ما، سوء استفاده کرد.

به نظر من، حتی اگه رابطه ی آدم با نزدیک ترین فرد فامیل، مثل خواهر یا برادر، در حد خون و کشت و کشتار باشه، کسی که وارد خانواده می شه (داماد یا عروس)، باید مطمئن بشه که این دوتا عاشق هم هستن.

حتی بعد از ازدواج هم نیازی نیست که همسر آدم همه مشکلات و مسائل خانوادگی رو بدونه. این مسائل خصوصی هستن و نباید به بیرون درز کنند. ممکنه همسر آدم ظرفیت دونستن این اختلافات رو نداشته باشه و از اون به عنوان حربه ای در مقابل همسرش استفاده کنه!

ارتباط نداشتن شما با خانواده پدریتون ضرری به زندگی آینده تون نمی زنه و فکر نمی کنم برای طرفتون هم خیلی مهم باشه. بنابراین همونطور که کارشناس گرامی گفتن، فقط اگر خودشون متوجه شدند و پرسیدند، شما این مسئله رو درمیون بذارین

سلام ...
امیدوارم که خوب و سلامت باشین ...

شما گفتین که ارتباطتتون با فامیل های پدریتون قطع شده ... اگر فقط مادربزرگتون بود ... میتونستین چیزی نگین .... ولی گویا مساله سر عمه و عمو و دختر عمو و دختر عمه و .... هم هست .

من نمیدونم چگونه از شما خواستگاری کردند و روابط دوران نامزدی برای شما چگونه تعریف میشود ... شما به نظر من باید این حرف رو بزنید ولی ... روش گفتن خیلی مهمه خیلی :

روش اول : هیچ بحثی آغاز نشده ... شما دارین موضوع رو راست و ریست میکنین که یه جوری بهش بگین ... هی وسط گفتارتون تپق میزنین و میخواین یه جوری درستش کنین ... موضوع رو به ایشون میگین و منتظر پاسخ ایشون میشید ... هی سرخ و سفید میشید که جواب ایشون چی هست ... و ...

روش دوم : موضوعی با ایشون باز کنین در مورد خویشتن داری و مهربانی ... در زمانی که ایشون زیاد حوصله ندارن ... یا تمرکز کافی رو موضوع ندارن ... حرف های زیادی بزنین ... سرش رو بخورین .... ایده های خودتون رو بگین ... وسط صحبت هاتون به صورت یک درد دل .... حرف مادربزرگتون رو وسط بکشین و بگین ایشون با ما زیاد مهربون نبود ... بگین ایشون میتونست ما رو بیشتر درک کنه ... در مورد بقیه دوستان و آشنایان و خصوصیات خوب اونها صحبت کنین .... و فردای اون روز یا پس فردا یا پس اون فردا .... موضوعی دیگر باز کنین ... در مورد احترام متقابل ... بازهم احرفای زیادی بزنین و تو صحبت هاتون بهشون بگین مادرم انسان حساسی هست و نمیتونه بی احترامی کسی رو تحمل کنه ... حالا هر کی میخواد باشه ...

در اینصورت شما هم موضوع رو به ایشون گفتین و هم نگفتین ...

اميدوار;365254 نوشت:
بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت
به نظر مي‌رسد بيان موضوعاتي كه ارتباط مستقيم با خود فرد ندارد ضرورتي نداشته باشد. از اينرو مطرح كردن اين موضوعات حداقل در جلسه اول چندان موجه نيست.
بله شخص مقابل خود موظف است كه تحقيق كند و موضوعاتي را كه براي وي مهم است در جلسه خواستگاري مطرح كرده و يا بپرسد كه در اينصورت وظيفه شما بيان صادقانه واقعيت است، بدون اينكه لازم باشد به جزييات اشاره كنيد.

سلام
ممنون از شما
فقط منظورتون از اینکه اگر پرسید و مجبور شدم بگم، نیاز نیست جزییاتو بگم این بود که اینارو نگم:
mona690;364211 نوشت:
(در واقع مشکلات خانواده ما بخشی به خاطر تند زبانی یا به قول پدرم پرتوقعی مادر بزرگم و از ان طرف زود رنجی و بد بینی مادرم بود و میشد شاید یه جوری جلوش رو گرفت..)

نظرتونو در این مورد هم میگین لطفا؟
FTMH_Mohammadi;365466 نوشت:
شما گفتین که ارتباطتتون با فامیل های پدریتون قطع شده ... اگر فقط مادربزرگتون بود ... میتونستین چیزی نگین .... ولی گویا مساله سر عمه و عمو و دختر عمو و دختر عمه و .... هم هست .

؟؟؟

[=Times New Roman]بسمه تعالی
آیا اختلافات خانوادگی در جلسات خواستگاری مطرح شود یا نه؟
در پاسخ این سؤال مطالبی را به طور اختصار مطرح می کنم، امیدوارم مفید واقع شود.
فرایند و مراحل شناخت یک فرد برای همسر گزینی:
1- تحقیق از فامیل و آشنایان نزدیک فرد مورد نظر: بستگان نزدیک شخص، منبع خوبی برای پی بردن به ویژگی های شخصیتی، اخلاقی و رفتاری او هستند.
2- تحقیق از دوستان: دوستان شخص نیز یکی دیگر از منابع شناخت به شمار می روند. کبوتر با کبوتر باز با باز * کند همجنس با همجنس پرواز.
3- تحقیق از محل کار: همکاران شخص ممکن است مسایلی را در مورد شخص بدانند که حتی نزدیکان و دوستان او ممکن است نسبت به این مسایل آگاهی نداشته باشند.
4- محل تحصیل: معلمان، مدیران و دبیران شخص نیز از منابع معتبر شناخت و آگاهی در مورد ویژگی های شخصیتی او محسوب می شوند.
5- تحقیق از همسایه ها: تحقیق و پرس و جو از همسایگان و محل زندگی شخص، کمک می کند تا هم نسبت به خود آن شخص اطلاعات و آگاهی کسب کنیم و هم نسبت به خانواده، محیط و شرایط زندگی او شناخت پیدا کنیم.
جلسه خواستگاری:
تا اینجای کار و طی این مراحل به یک شناخت اجمالی، نسبی و کلی در مورد شخص مورد نظر و خانواده او رسیده ایم. در جلسه خواستگاری به مسایلی پرداخته می شود که پاسخش را از مراحل قبلی به دست نیاورده ایم.
چه مسایلی در جلسه خواستگاری باید مطرح شود و چه مسایلی نباید مطرح شود؟
- در جلسات خواستگاری باید به مسایلی پرداخته شود که به زندگی آینده و مشترک این دو نفر ارتباط پیدا می کند و از ذکر مسایلی که به زندگی آینده این دو نفر مربوط نمی شود، خود داری شود.
- پرداختن به مسایلی که روی کم و کیف زندگی آینده و مشترک این دو نفر تاثیر می گذارند الزامی است. از باب مثال، حتما بیماری های خاص یا حاد جسمی، روانی، ازدواج قبلی، اعتیاد و مسایلی که روی کیفیت زندگی آینده تاثیر گذارند، مطرح شود. پرده پوشی از این مسایل در امر ازدواج، تقلب و تدلیس به شمار می رود که از نظر فقهی حرام است و اگر از موارد عیب ها و نقص های هفت گانه ای باشد که در توضیح المسایل مراجع عظام تقلید به آن ها اشاره شده است، عقد باطل می شود. اما مسایلی که به زندگی آینده این ها مربوط نمی شود، نظیر اختلافات خانوادگی، بیماری های که بهبودی پیدا کرده و رفع شده اند و... لازم نیست در جلسات خواستگاری مطرح شود.
موفق باشید.

اگر پسری بخواهد برای خواستگاری قدم بردارد ولی پدر خانواده بخاطر اختلاف با آنها زندگی نمیکند (طلاق نه) فقط پدر تنها با مادر خودش زندگی میکند و خانواده پسر هم خودشون زندگی میکنن، آیا لزومی هست پسر این مطلب را به دخترخانم در جلسه خواستگاری مطرح کند
با تشکر

delete;382595 نوشت:
اگر پسری بخواهد برای خواستگاری قدم بردارد ولی پدر خانواده بخاطر اختلاف با آنها زندگی نمیکند (طلاق نه) فقط پدر تنها با مادر خودش زندگی میکند و خانواده پسر هم خودشون زندگی میکنن، آیا لزومی هست پسر این مطلب را به دخترخانم در جلسه خواستگاری مطرح کند
با تشکر

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت و همچنين عرض پوزش به خاطر تاخير پيش آمده.
به نظر مي‌رسد مطرح كردن چنين موضوعي ضرورت ندارد. ولي در عين حالي كه بيان چنين موضوعي ضرورت ندارد ولي لازم است است از القاء خلاف آن نيز خودداري شود. بنابراين در بررسي و تحقيقي كه شخص مقابل انجام مي‌دهد در صورتيكه متعرض سطح و نوع رابط خانودگي شما شوند، به منظور رعايت صداقت شايسته است بدون پرداختن به جزييات، دورنمايي از نوع رابطه والدين و وضعيت زندگي به ايشان ارائه شود.

سوال:

mona690;364211 نوشت:

پاسخ:
بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت

موضوع قفل شده است