تحصیل کنار نامحرم ( اساتید و دانشجویان و ..)

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تحصیل کنار نامحرم ( اساتید و دانشجویان و ..)

سلام. دنبال موضوع مرتبط گشتم اما پیدا نکردم اگر موضوع مشابهی بود ادغام کنید ، شرمنده:Gol:
اگر دانشجویی با حفظ موازین شرعی (رعایت حجاب و نگاه نکردن به نامحرم) در دانشگاهی که یکسری از همکلاسی ها و استادانش نامحرم هستند درس بخواند، ار لحاظ شرعی مشکلی ندارد؟ مراجع اقای بهجت و آقای خامنه ای اگر ممکنه بیشتر نظر آقای بهجت رو میخواستم بدونم..
حال اگه فرض کنیم یکی بره دانشگاه و موازین شرعی رو رعایت نکنه، در حالتی که میتونه رعایت کنه و لازمه درس خوندن این نیست که حجابشو رعایت نکنه، ولی خوب خودش حجابشو درست رعایت نمیکنه، گناه بدحجابیش به کنار، اون مدرک تحصیلی که میگیره هم اشکال شرعی داره؟شاید خندتون بگیره ولی خوب یهو ذهنمو درگیر کرد دیگه : )

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

binammm;363969 نوشت:
سلام. دنبال موضوع مرتبط گشتم اما پیدا نکردم اگر موضوع مشابهی بود ادغام کنید ، شرمنده
اگر دانشجویی با حفظ موازین شرعی (رعایت حجاب و نگاه نکردن به نامحرم) در دانشگاهی که یکسری از همکلاسی ها و استادانش نامحرم هستند درس بخواند، ار لحاظ شرعی مشکلی ندارد؟ مراجع اقای بهجت و آقای خامنه ای اگر ممکنه بیشتر نظر آقای بهجت رو میخواستم بدونم..
حال اگه فرض کنیم یکی بره دانشگاه و موازین شرعی رو رعایت نکنه، در حالتی که میتونه رعایت کنه و لازمه درس خوندن این نیست که حجابشو رعایت نکنه، ولی خوب خودش حجابشو درست رعایت نمیکنه، گناه بدحجابیش به کنار، اون مدرک تحصیلی که میگیره هم اشکال شرعی داره؟شاید خندتون بگیره ولی خوب یهو ذهنمو درگیر کرد دیگه : )

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

طبق نظر آیت الله بهجت ره دانشجوی دختر زمانی می تواند در دانشگاه تحصیل کند که اختلاطی با نامحرم نداشته باشد یعنی مثلا در کلاس پرده ای بین دختران و پسران کشیده شده باشد و اختلاطی در کلاس یا قسمت های دیگر محل تحصیل ایجاد نشود و اگر چنین امکانی نباشد در منزل به صورت غیر حضوری تحصیل کند. (1)

از نظر آیت الله خامنه ای تحصیل دختران در دانشگاه اگر موجب گناه و فساد نشود و خطر وقوع در حرام نباشد ، مانعی ندارد .(2)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ره ، استفتائات ج 3 ص 239 ؛ استفتاء از دفتر آیت الله بهجت ره در قم
2. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

من مرجعم آقای بهجت بودند و حالا آقای خامنه ای طبق کدوم فتوا باید عمل کنم؟
+ اگر من خلاف فتوای آقای بهجت عمل کنم و به دانشگاه برم ( به صورت مختلط) آیا مدرکی که میگیرم و باهاش در آمد پیدا میکنم حرومه؟

سلام.این کلاس مختلط دانشگاهی ذهن من رو هم درگیر کرده.من میگم توی دانشگاهی که هم خواهر و هم برادر وجود داره امکان هر لغزشی هست .ما که معصوم نیستیم و من از همین یک لحظه نگاه یا شوخی با نامحرم و به درازا کشیدن اون میترسم.حالا از مسائل گزارش شده مثل درگیری و بگو مگوی دانشجوها( مخصوصا آزاد و غیر انتفاعی )که بگذریم آدم اگه مجرد باشه مسلما بهش سخت میگذره و اگه متاهل باشه باز هم براش سخته چون بعد از ازدواج ، طرفین به هم نیاز دارند و باید کنار هم باشند و صحبت کنند.برای همین من تصمیم دارم فقط در دانشگاه های آقایان تحصیل کنم.آیا کار من درسته؟کمکم کنید.ممنون:Gol:

golnarges313;366074 نوشت:
سلام.این کلاس مختلط دانشگاهی ذهن من رو هم درگیر کرده.من میگم توی دانشگاهی که هم خواهر و هم برادر وجود داره امکان هر لغزشی هست .ما که معصوم نیستیم و من از همین یک لحظه نگاه یا شوخی با نامحرم و به درازا کشیدن اون میترسم.حالا از مسائل گزارش شده مثل درگیری و بگو مگوی دانشجوها( مخصوصا آزاد و غیر انتفاعی )که بگذریم آدم اگه مجرد باشه مسلما بهش سخت میگذره و اگه متاهل باشه باز هم براش سخته چون بعد از ازدواج ، طرفین به هم نیاز دارند و باید کنار هم باشند و صحبت کنند.برای همین من تصمیم دارم فقط در دانشگاه های آقایان تحصیل کنم.آیا کار من درسته؟کمکم کنید.ممنون:Gol:

سلام
واقعا تو کلاسی که نامحرم باشه سخت میگذره
من کلاسایی که مختلط بود کمی ذهنم مشغول بود
بهر حال ادم مجردی که سالم باشه و تو عمرش دوست دختر نداشته باشه و سن ازدواجشم در حال بالارفتن باشه
نمیتونه بی تفاوت باشه
خیلی از این دخترا هم که فقط دلبری بلدن و خودنمایی و ...
واقعا سخته
حالا مخصوصا اگر آزمایشگاه ا کارگاه هم باشه
انشالله که ازدواج های دانشجویی کم کم بیشتر بشه و دانشجوی مجرد نداشته باشیم

در مورد شما اگر بتونید برید دانشگاه امام صادق خیلی خوبه
و یا دانشگاه هایی که پایه مذهبی دارن

من تو یکی از دانشگاه های خیلی خوب خوندم و حتی اونجا هم دیدم که متاسفانه برخی استادا به خانما عنایت ویزه ای دارن و تبعیض قائل میشن

[="Tahoma"][="Black"]

binammm;366040 نوشت:
من مرجعم آقای بهجت بودند و حالا آقای خامنه ای طبق کدوم فتوا باید عمل کنم؟
+ اگر من خلاف فتوای آقای بهجت عمل کنم و به دانشگاه برم ( به صورت مختلط) آیا مدرکی که میگیرم و باهاش در آمد پیدا میکنم حرومه؟

با تشکر از سؤال شما

اگر پس از رحلت آیت الله بهجت ره از طرق شرعی انتخاب مرجع زنده نموده اید الان مقلد آیت الله خامنه ای هستید و باید از نظر ایشان تبعیت کنید .

در فرض سؤال ، مدرک گرفته شده و درآمد حاصل از آن مشکلی ندارد .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

نقل قول:
در فرض سؤال ، مدرک گرفته شده و درآمد حاصل از آن مشکلی ندارد .

سلام.
حتی اگر مرجعم آقای بهجت باشند؟

سجاد;365999 نوشت:
طبق نظر آیت الله بهجت ره دانشجوی دختر زمانی می تواند در دانشگاه تحصیل کند که اختلاطی با نامحرم نداشته باشد یعنی مثلا در کلاس پرده ای بین دختران و پسران کشیده شده باشد و اختلاطی در کلاس یا قسمت های دیگر محل تحصیل ایجاد نشود و اگر چنین امکانی نباشد در منزل به صورت غیر حضوری تحصیل کند. (1)

با سلام.

آیا حکم ایشان برای دانشجوی پسر نیز همین است؟

با تشکر.

behrooz_313;366220 نوشت:

من تو یکی از دانشگاه های خیلی خوب خوندم و حتی اونجا هم دیدم که متاسفانه برخی استادا به خانما عنایت ویزه ای دارن و تبعیض قائل میشن

بله واقعا همچین برخوردی ( عنایتی) از سوی برخی از اساتید هست. که جای تاسف داره. حتی دیدم با اینکه اون خانم با وقار و متانت سر کلاس حاظر می شد، این عنایت از سوی استاد انجام میشد. به هر حال مشکلات دانشگاهی بسیار زیاده

[="Tahoma"][="Black"]

binammm;366272 نوشت:
سلام.
حتی اگر مرجعم آقای بهجت باشند؟

با عرض سلام و احترام مجدد

نظر آیت الله بهجت ره هم همین است .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

مؤمن;366379 نوشت:
با سلام.

آیا حکم ایشان برای دانشجوی پسر نیز همین است؟

با تشکر.

با عرض سلام و احترام

تفاوتی نمی کند .

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

سجاد;365999 نوشت:

یعنی اون دخترایی که با حفظ حجاب وتمام شئونات رفتن دانشگاه ومقلد آیة الله بهجت اند گناه کردن؟؟؟!!!! خداییش بی انصافی نیست؟؟؟
خب فرضاً توی دانشگاهاکلاسا از هم جدا شد بقیه جاها (چه در دانشگاه چه خارج از آن)چی؟؟؟
یدفعه بگیم خانما بکل از خروج از منزل بپرهیزند.

صدای پای آب;367221 نوشت:
یعنی اون دخترایی که با حفظ حجاب وتمام شئونات رفتن دانشگاه ومقلد آیة الله بهجت اند گناه کردن؟؟؟!!!! خداییش بی انصافی نیست؟؟؟
خب فرضاً توی دانشگاهاکلاسا از هم جدا شد بقیه جاها (چه در دانشگاه چه خارج از آن)چی؟؟؟
یدفعه بگیم خانما بکل از خروج از منزل بپرهیزند.

با تشکر از اظهار نظر شما

قطعا این طور است هر کسی که مقلد مرجع تقلیدی است لازم است از فتاوای ایشان تبعیت کند و گرنه روز قیامت چه حجتی خواهد داشت؟! مگر اینکه بگوییم نمی دانسته و گرنه اگر دانسته مخالف کند دلیلی ندارد که گناه کار نباشد !

لطفا موضوع را با دقت مطالعه کنید ؛ مسئله ، حضور زن در خارج منزل نیست ، مسئله ، اختلاط زن و مرد نامحرم در دانشگاه یا جاهای دیگر است که آیت الله بهجت ره چنین نظری را در این مورد داشته اند و بر مقلدان ایشان تبعیت از آن لازم است.

در پناه حضرت حق باشید

موضوع قفل شده است