صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تحصیل کنار نامحرم ( اساتید و دانشجویان و ..)

نوشته
    70
    حضور
    2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    155

تحصیل کنار نامحرم ( اساتید و دانشجویان و ..)

سلام. دنبال موضوع مرتبط گشتم اما پیدا نکردم اگر موضوع مشابهی بود ادغام کنید ، شرمنده
    اگر دانشجویی با حفظ موازین شرعی (رعایت حجاب و نگاه نکردن به نامحرم) در دانشگاهی که یکسری از همکلاسی ها و استادانش نامحرم هستند درس بخواند، ار لحاظ شرعی مشکلی ندارد؟ مراجع اقای بهجت و آقای خامنه ای اگر ممکنه بیشتر نظر آقای بهجت رو میخواستم بدونم..
    حال اگه فرض کنیم یکی بره دانشگاه و موازین شرعی رو رعایت نکنه، در حالتی که میتونه رعایت کنه و لازمه درس خوندن این نیست که حجابشو رعایت نکنه، ولی خوب خودش حجابشو درست رعایت نمیکنه، گناه بدحجابیش به کنار، اون مدرک تحصیلی که میگیره هم اشکال شرعی داره؟شاید خندتون بگیره ولی خوب یهو ذهنمو درگیر کرد دیگه : )

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58301

با نام و یاد دوست

تحصیل کنار نامحرم ( اساتید و دانشجویان و ..)

کارشناس بحث: استاد سجاد

5. صلوات ها 6

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط binammm نمایش پست ها
    سلام. دنبال موضوع مرتبط گشتم اما پیدا نکردم اگر موضوع مشابهی بود ادغام کنید ، شرمنده
    اگر دانشجویی با حفظ موازین شرعی (رعایت حجاب و نگاه نکردن به نامحرم) در دانشگاهی که یکسری از همکلاسی ها و استادانش نامحرم هستند درس بخواند، ار لحاظ شرعی مشکلی ندارد؟ مراجع اقای بهجت و آقای خامنه ای اگر ممکنه بیشتر نظر آقای بهجت رو میخواستم بدونم..
    حال اگه فرض کنیم یکی بره دانشگاه و موازین شرعی رو رعایت نکنه، در حالتی که میتونه رعایت کنه و لازمه درس خوندن این نیست که حجابشو رعایت نکنه، ولی خوب خودش حجابشو درست رعایت نمیکنه، گناه بدحجابیش به کنار، اون مدرک تحصیلی که میگیره هم اشکال شرعی داره؟شاید خندتون بگیره ولی خوب یهو ذهنمو درگیر کرد دیگه : )
    با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

طبق نظر آیت الله بهجت ره دانشجوی دختر زمانی می تواند در دانشگاه تحصیل کند که اختلاطی با نامحرم نداشته باشد یعنی مثلا در کلاس پرده ای بین دختران و پسران کشیده شده باشد و اختلاطی در کلاس یا قسمت های دیگر محل تحصیل ایجاد نشود و اگر چنین امکانی نباشد در منزل به صورت غیر حضوری تحصیل کند. (1)

از نظر آیت الله خامنه ای تحصیل دختران در دانشگاه اگر موجب گناه و فساد نشود و خطر وقوع در حرام نباشد ، مانعی ندارد .(2)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
    1. آیت الله بهجت ره ، استفتائات ج 3 ص 239 ؛ استفتاء از دفتر آیت الله بهجت ره در قم
    2. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۶:۵۴

7. صلوات ها 7

نوشته
    70
    حضور
    2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    155

من مرجعم آقای بهجت بودند و حالا آقای خامنه ای طبق کدوم فتوا باید عمل کنم؟
    + اگر من خلاف فتوای آقای بهجت عمل کنم و به دانشگاه برم ( به صورت مختلط) آیا مدرکی که میگیرم و باهاش در آمد پیدا میکنم حرومه؟

9. صلوات ها 6

علاقه
    گل نرگس
    نوشته
    142
    حضور
    2 روز 4 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    869

سلام.این کلاس مختلط دانشگاهی ذهن من رو هم درگیر کرده.من میگم توی دانشگاهی که هم خواهر و هم برادر وجود داره امکان هر لغزشی هست .ما که معصوم نیستیم و من از همین یک لحظه نگاه یا شوخی با نامحرم و به درازا کشیدن اون میترسم.حالا از مسائل گزارش شده مثل درگیری و بگو مگوی دانشجوها( مخصوصا آزاد و غیر انتفاعی )که بگذریم آدم اگه مجرد باشه مسلما بهش سخت میگذره و اگه متاهل باشه باز هم براش سخته چون بعد از ازدواج ، طرفین به هم نیاز دارند و باید کنار هم باشند و صحبت کنند.برای همین من تصمیم دارم فقط در دانشگاه های آقایان تحصیل کنم.آیا کار من درسته؟کمکم کنید.ممنون
    «(کوثر اگر خدا عطا کند و داوری کند*ارزنده تر از نور خورشید و ماه کند

۞یافاطمة الزهرا۞

11. صلوات ها 7

علاقه
    صحیفه کمیل عرفه
    نوشته
    390
    حضور
    14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2073

نقل قول نوشته اصلی توسط golnarges313 نمایش پست ها
    سلام.این کلاس مختلط دانشگاهی ذهن من رو هم درگیر کرده.من میگم توی دانشگاهی که هم خواهر و هم برادر وجود داره امکان هر لغزشی هست .ما که معصوم نیستیم و من از همین یک لحظه نگاه یا شوخی با نامحرم و به درازا کشیدن اون میترسم.حالا از مسائل گزارش شده مثل درگیری و بگو مگوی دانشجوها( مخصوصا آزاد و غیر انتفاعی )که بگذریم آدم اگه مجرد باشه مسلما بهش سخت میگذره و اگه متاهل باشه باز هم براش سخته چون بعد از ازدواج ، طرفین به هم نیاز دارند و باید کنار هم باشند و صحبت کنند.برای همین من تصمیم دارم فقط در دانشگاه های آقایان تحصیل کنم.آیا کار من درسته؟کمکم کنید.ممنون
    سلام
    واقعا تو کلاسی که نامحرم باشه سخت میگذره
    من کلاسایی که مختلط بود کمی ذهنم مشغول بود
    بهر حال ادم مجردی که سالم باشه و تو عمرش دوست دختر نداشته باشه و سن ازدواجشم در حال بالارفتن باشه
    نمیتونه بی تفاوت باشه
    خیلی از این دخترا هم که فقط دلبری بلدن و خودنمایی و ...
    واقعا سخته
    حالا مخصوصا اگر آزمایشگاه ا کارگاه هم باشه
    انشالله که ازدواج های دانشجویی کم کم بیشتر بشه و دانشجوی مجرد نداشته باشیم

در مورد شما اگر بتونید برید دانشگاه امام صادق خیلی خوبه
    و یا دانشگاه هایی که پایه مذهبی دارن

من تو یکی از دانشگاه های خیلی خوب خوندم و حتی اونجا هم دیدم که متاسفانه برخی استادا به خانما عنایت ویزه ای دارن و تبعیض قائل میشن

ای خدا ،من باید از نظر علم از همه برتر باشم،تا مبادا که دشمنان مرا از این راه طعنه زنند. باید به آن سنگدلانی که علم را بهانه کرده و به دیگران فخر می‌فروشند، ثابت کنم که خاک پای من هم نخواهند شد. باید همه آن تیره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترین و افتاده ترین مرد روی زمین باشم. ای خدای بزرگ آنها که از تو می‌خواهم ، چیزهایی است که فقط می‌خواهم در راه تو به کار اندازم و تو خوب میدانی که استعداد آنرا داشته‌ام ((شهید چمران))Behrooz_313

13. صلوات ها 5

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط binammm نمایش پست ها
    من مرجعم آقای بهجت بودند و حالا آقای خامنه ای طبق کدوم فتوا باید عمل کنم؟
    + اگر من خلاف فتوای آقای بهجت عمل کنم و به دانشگاه برم ( به صورت مختلط) آیا مدرکی که میگیرم و باهاش در آمد پیدا میکنم حرومه؟
    با تشکر از سؤال شما

اگر پس از رحلت آیت الله بهجت ره از طرق شرعی انتخاب مرجع زنده نموده اید الان مقلد آیت الله خامنه ای هستید و باید از نظر ایشان تبعیت کنید .

در فرض سؤال ، مدرک گرفته شده و درآمد حاصل از آن مشکلی ندارد .

همیشه موفق و سلامت باشید

15. صلوات ها 7

نوشته
    70
    حضور
    2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    155

در فرض سؤال ، مدرک گرفته شده و درآمد حاصل از آن مشکلی ندارد .
    سلام.
    حتی اگر مرجعم آقای بهجت باشند؟

17. صلوات ها 3

نوشته
    1,365
    حضور
    15 روز 17 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3246

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    طبق نظر آیت الله بهجت ره دانشجوی دختر زمانی می تواند در دانشگاه تحصیل کند که اختلاطی با نامحرم نداشته باشد یعنی مثلا در کلاس پرده ای بین دختران و پسران کشیده شده باشد و اختلاطی در کلاس یا قسمت های دیگر محل تحصیل ایجاد نشود و اگر چنین امکانی نباشد در منزل به صورت غیر حضوری تحصیل کند. (1)
    با سلام.

آیا حکم ایشان برای دانشجوی پسر نیز همین است؟

با تشکر.

19. صلوات ها 3

علاقه
    کامپیوتر
    نوشته
    70
    حضور
    2 روز 4 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    333

نقل قول نوشته اصلی توسط behrooz_313 نمایش پست ها

من تو یکی از دانشگاه های خیلی خوب خوندم و حتی اونجا هم دیدم که متاسفانه برخی استادا به خانما عنایت ویزه ای دارن و تبعیض قائل میشن
    بله واقعا همچین برخوردی ( عنایتی) از سوی برخی از اساتید هست. که جای تاسف داره. حتی دیدم با اینکه اون خانم با وقار و متانت سر کلاس حاظر می شد، این عنایت از سوی استاد انجام میشد. به هر حال مشکلات دانشگاهی بسیار زیاده
    نترس از باختن،تا ساختن دوباره فاصله ای نیست

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری