آیا برای انتخاب همسر می توان با چند نفر صحبت کرد و بعد یکی رو انتخاب کرد ؟

تب‌های اولیه

67 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا برای انتخاب همسر می توان با چند نفر صحبت کرد و بعد یکی رو انتخاب کرد ؟

سلام

یه سوالی برام مدتیه مطرحه

ما برای هر کاری مقداری تحقیق و پرس و جو می کنیم تا اینکه سر انجام یکی رو انتخاب می کنیم

اما برای ازدواج به این مهمی فقط یک نفر رو می ریم خواستگاری

در حالی که همون دختر خودش چندین خواستگار داره و او هم از بین چند نفر داره یکی رو انتخاب می کنه

اما چرا پسرا این کارو نمی کنن ؟ ...

چطور برای انتخابات چندین نامزد هست که مردم با بررسی بهترین رو انتخاب می کنن

آیا نمی شه برای ازدواج هم با دید باز تری عمل کرد ؟ اگر می شه چه راهکاری داره که هم در چهار چوب اعتقادات دینی و اخلاقی باشه و هم اینکه نه به آقا پسر و دختر خانم آسیب عاطفی وارد نشه

ممنون می شم از شنیدن نظرات دوستان

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امـیـن

sh53;363957 نوشت:
اما چرا پسرا این کارو نمی کنن ؟

پسرها هم این کار را می کنند.شاید شما ندیده باشید.این کار اشکالی ندارد و کاملا منطقیه.مثلا ممکن است به شما در یک زمان 3 مورد پیشنهاد شود.این که به خواستگاری بروید و از میان آنها آ ن موردی که تناسب بیشتری با شما دارد را انتخاب کنید کاملا منطقی است.همین حالت در مورد دختران هم هست.یعنی از میان چند خواستگار می توانند انتخاب داشته باشند.البته همیشه چنین امکانی نیست مگر زمانی که همزمان چند خواستگار داشته باشد.
در اینجا سؤالی مطرح می شود که در این صورت آیا به شخصیت دختر برنمی خورد؟آیا در تضاد با عزت نفس دخترخانوم نیست؟
پاسخ آن است که درست است که باعث ناراحتی دختر خانوم می شود ولی این ناراحتی به خاطر یک خطای شناختی در تفکر اوست. او گمان می کند جواب رد پسر به معنای نقص اوست.ولی آیا حقیقتا بدین معناست؟کاملا واضح است که خیر.چون شما وقتی می خواهید با کسی دوست شوید با کسی طرح دوستی می ریزید که از او خوشتان بیاید.شما با خیلی ها دوست نیستید،آیا این بدان معناست که دیگران نقصی دارند که با آنها دوست نیستید؟خیر.ازدواج نوعی ارتباط روحی و پیوند دوستی قوی بین دو نفراست.چنانچه دل احساس خوبی داشته باشد وارد این رابطه می شود.این طور نیست که فقط زیبایی در این پیوند نقش داشته باشد.ممکن است حتی او زیبا باشد ولی در دل خواستگار، جذابیتی ایجاد نکند.همین نکته در مورد پسران هم صدق میکند.یعنی اگر دختری جواب رد به پسر داد نباید تلقی به وجود نقص شود هرچند ممکن است واقعا نقصی باشد ولی جواب منفی دختر یا پسر ضرورتا به معنای این نیست که به خاطر نقص یا کمبود بوده است.

امین;929040 نوشت:
پسرها هم این کار را می کنند.شاید شما ندیده باشید.این کار اشکالی ندارد و کاملا منطقیه.مثلا ممکن است به شما در یک زمان 3 مورد پیشنهاد شود.این که به خواستگاری بروید و از میان آنها آ ن موردی که تناسب بیشتری با شما دارد را انتخاب کنید کاملا منطقی است.همین حالت در مورد دختران هم هست.یعنی از میان چند خواستگار می توانند انتخاب داشته باشند.البته همیشه چنین امکانی نیست مگر زمانی که همزمان چند خواستگار داشته باشد.
در اینجا سؤالی مطرح می شود که در این صورت آیا به شخصیت دختر برنمی خورد؟آیا در تضاد با عزت نفس دخترخانوم نیست؟
پاسخ آن است که درست است که باعث ناراحتی دختر خانوم می شود ولی این ناراحتی به خاطر یک خطای شناختی در تفکر اوست. او گمان می کند جواب رد پسر به معنای نقص اوست.ولی آیا حقیقتا بدین معناست؟کاملا واضح است که خیر.چون شما وقتی می خواهید با کسی دوست شوید با کسی طرح دوستی می ریزید که از او خوشتان بیاید.شما با خیلی ها دوست نیستید،آیا این بدان معناست که دیگران نقصی دارند که با آنها دوست نیستید؟خیر.ازدواج نوعی ارتباط روحی و پیوند دوستی قوی بین دو نفراست.چنانچه دل احساس خوبی داشته باشد وارد این رابطه می شود.این طور نیست که فقط زیبایی در این پیوند نقش داشته باشد.ممکن است حتی او زیبا باشد ولی در دل خواستگار، جذابیتی ایجاد نکند.همین نکته در مورد پسران هم صدق میکند.یعنی اگر دختری جواب رد به پسر داد نباید تلقی به وجود نقص شود هرچند ممکن است واقعا نقصی باشد ولی جواب منفی دختر یا پسر ضرورتا به معنای این نیست که به خاطر نقص یا کمبود بوده است.

با سلام
سوالي از شما و كاربران لطفا راهنمايي بفرماييد
در برخي مواقع پيش مي آيد يك معرف پسر و دختر را به هم معرفي مي كند و آن ها بدون هماهنگي خانواده با هم صحبت مي كنند و اگر نظرشان در مراحل اوليه مثبت بود با خانواده در جريان مي گذارند
بعضا شرايط صحبت و گفتگو در به صورت تك به تك در مكاني صورت مي گيرد كه هيچ كدام از آشنايان پسر و دختر در آنجا حضور ندارد
آيا اين كار پيشنهاد مي شود و با شان پسر و دختر (مخصوصا دختر) مغايرت ندارد ؟
در حالي كه اين صحبت با كيس هاي زيادي ممكن است انجام بگيرد ...

کهف الحصین;929056 نوشت:
در برخي مواقع پيش مي آيد يك معرف پسر و دختر را به هم معرفي مي كند و آن ها بدون هماهنگي خانواده با هم صحبت مي كنند و اگر نظرشان در مراحل اوليه مثبت بود با خانواده در جريان مي گذارند

به خاطر حساسیتهایی که در این زمینه وجود دارد بهتر است که با هماهنگی باشد.چه دلیل منطقی ای برای پنهان کاری می تواند وحود داشته باشد؟
البته اگر خانواده دختر،جزء خانواده های باز باشند و همچنین خود دختر اینگونه باشد مشکلی نیست.

امین;929060 نوشت:
چه دلیل منطقی ای برای پنهان کاری می تواند وحود داشته باشد؟

سلام استاد
چند دلیل از جمله این دو:

1 - تصور خیلی از خانواده ها (بخصوص دختر خانمها و خانواده شان) بر اینکه خواستگاری یعنی تعهد دادن برای ازدواج

2 - به این دلیل که در جامعهء ما اگر دختر یا پسری (بخصوص دختر) چند بار با کسی در باب ازدواج گفتگو کند و به نتیجه نرسد
هزاران تهمت به او زده میشود ، حتی از سوی اقوام نزدیک. برای همین جوان ها ترجیح می دهند لااقل اقدام اولیه بین خودشان باشد

(البته اگر بحث شرعی ، احترام به والدین ، و عواقب بعدی نبود ، به نظرم اکثر جوان ها ترجیح می دادند تمام پروسه را دو نفری انجام بدهند :ok:)

امین;929040 نوشت:
پسرها هم این کار را می کنند.شاید شما ندیده باشید

جالب اینکه من هم ندیده ام! و احتمالاً خیلی های دیگر هم ندیده اند
حتی در بین خانمها هم اینکه خانمی چند خواستگار همزمان را بپذیرد زیاد مرسوم نیست ، چه برسد به آقایان
چون اکثر افراد بخصوص خانمها ، به هیچ وجه این موضوع را بر نمی تابند
حتی آن خانمهایی که چند خواستگارِ همزمان برای خود را بی اشکال می دانند
اگر بفهمند خواستگارِ آنها همزمان به خواستگاری چند خانم دیگر هم رفته است ، احتمالاً او را به عنوان اقوا کننده دختران تحویل مقامات خواهند داد!!

امین;929040 نوشت:
این کار اشکالی ندارد و کاملا منطقیه.مثلا ممکن است به شما در یک زمان 3 مورد پیشنهاد شود. این که به خواستگاری بروید و از میان آنها آ ن موردی که تناسب بیشتری با شما دارد را انتخاب کنید کاملا منطقی است.همین حالت در مورد دختران هم هست.یعنی از میان چند خواستگار می توانند انتخاب داشته باشند

به نظر من این کار چند ایراد دارد

1 - کم شدن حیا در دختر و پسر
شما هرقدر هم بگوئید خواستگاری فقط شناخت است ، باز هم در عمل ، خواستگاری شبیه به یک قراردادِ خشکِ کاری نیست
بحثِ روبرو شدن با جنس مخالف و چیدن مقدمه برای رابطهء جنسی و عشقی (ازدواج) است ، لذا بالاخره مقداری احساس رد و بدل میشود
لذا تجربهء رد و بدل شدن احساس با چند نفر بطور همزمان ، می تواند در کم شدن حیا تاثیرگذار باشد

2 - سردرگمی و تردید
به این شکل که دختر یا پسر در مواجهه با دو یا چند گزینه مناسب سردرگم میشود و قدرا انتخاب را از دست می دهد
مثلاً یک آقا در پیش روی خود دو خانم را می بیند که هر دو نمرهء بالایی در خصوصیات دارند و هر کدام نقاط قوتی دارند
لذا مرد سردرگم میشود که کدام را انتخاب کند که تبعات منفی آن هم دامن خودِ مرد را می گیرد و هم آن دو خانم را

3 - وسواسی و سختگیر شدن

مقایسهء افراد مختلف که بطور طبیعی رخ می دهد باعث خواهد شد که فرد دچار وسواس بشود
خانمی چند خواستگار دارد و هر کدام در نقطه ای دارای قوت هستند. یکی ثروتمند است ، دیگری تحصیل کرده و سومی خوش تیپ
اینجا خانم هر کدام را انتخاب کند ، احساس میکند خصوصیات خوب دیگری را از دست داده
پس با خود میگوید صبر کنم تا کسی را پیدا کنم که تمام اینها را با هم داشته باشد
. و این یعنی سختگیر شدن در انتخاب

4 - احتمال پیش آمدنِ بحثِ "خواباندن در آب نمک!"
به این شکل که دختر یا پسری می بیند در بین کاندیدهای مقابل ، مثلاً دو نفر شرایط خیلی خوبی دارند
لذا هر دو را برای مدت طولانی معلق نگه میدارد. نه هیچکدام را رد میکند و نه هیچکدام را تایید ، تا انشاالله سر فرصت یکی را انتخاب کند!
بدتر اینکه گاهی علاوه بر تلف شدن زمان برای یکی از این کاندیداها ، فریب خوردن هم چاشنی موضوع میشود

مثلاً آقایی دو گزینه برای انتخاب دارد به نامهای "زهرا" و "نسرین"
زهرا در مجموع گزینه مناسب تری است اما قرار است ارثی بزرگ به نسرین برسد
اینجا این آقا ، زهرای بیچاره را در آب نمک می خواباند تا ببیند تکلیف ارث نسرین چه میشود
اگر ارث به نسرین رسید ، به زهرا میگوید ببخشید شما کیس مورد نظر من نیستید
و اگر ارث به نسرین نرسید ، به زهرا میگوید شما همان کیسی هستید که دنبالش بودم happy
عیناً همین حالت هم می تواند از سوی خانم برای دو یا چند آقا پیش بیاید

امین;929060 نوشت:
چه دلیل منطقی ای برای پنهان کاری می تواند وحود داشته باشد؟

بله خب مثلا من خودم برای حساس نشدم مادرم( با اینکه یعنی چرا خواستگارت تورو نخواست:| و اینکه نخوام صدبار توضیح بدم ک هرکس شرایطی داره ممکنه ب یکی از شرایطش نخورده باشم و حتما بحث خودم و زیباییم نیست:|) ترجیح میدم با کیس بعدی اشنا بشم و اگر تا حد زیادی میشه حدس زد ک بدرد هم میخوریم خانواده ام بفهمن

با سلام

اين شيوه صحبت كردن به صورت تنهايي و بدون هماهنگي آسيب هاي بسياري دارد از قبيل امكان مورد سواستفاده قرار داده شدن دختر
مواردي وجود دارد كه به بهانه صحبت براي ازدواج با آقايي كه ظاهر مذهبي داشته و شخص معرف گفته است كه نماز شب مي خواند! بعد در بين صحبت آقا يك دفعه دست خانوم را گرفته!!
و همچنين در صورتي كه خانواده مطلع باشند مطمئنا صحبت ها در چارچوب و محدوديت هاي بيشتري انجام ميگيرند... و احتمالا در در وضعيت صحبت تك به تك ممكن است احساس رد و بدل شود و يا مسائل ديگر...
يك مسئله ي ديگر شوهران اين خانم ها هستند كه به نظر من ذهنيت بدي برايشان ايجاد مي شود كه چرا همسر من در گذشته به راحتي حاضر به اين چنين رفتاري با آقايان مختلف شده

اگر مواردي ديگري به ذهنم رسيد بيان مي كنم

Reza-D;929097 نوشت:
به نظر من این کار چند ایراد دارد

سلام
ایرادهایی که شما گرفتید زمانی وارد است که فرد مدل خواستگاری کردنش به این شکل باشد که تاکیدش بر این باشد تا همزمان 4 نفر را برای بررسی و مطابقت با معیارهای ازدواجش ببیند .

کارشناس محترم راهکار خواستگاری را در این مدل نمی داند، در صورتی که این موقعیت پیش آمد بهتر است همه موارد برای انتخاب یکی بررسی شود.

منطقی هم هست اقا پسری که به دنبال پیدا کردن همسر است از طریق واسطه های مختلف و اتفاقا هر دو واسطه همزمان دو نفر یا سه نفر را پیشهاد می دهند چه اشکالی دارد که هر سه گزینه بررسی گردد.

و یا دختر خانمی برایش در فاصله چند روز چند خواستگار امد بررسی هر کدام مشکلی پیش نمی اورد .

البته در هر دو مورد(پسر و دختر) لزومی ندارد که تعدد خواستگار و خواستگاری به یکدیگر گفته شود.

کهف الحصین;929485 نوشت:
اين شيوه صحبت كردن به صورت تنهايي و بدون هماهنگي آسيب هاي بسياري دارد از قبيل امكان مورد سواستفاده قرار داده شدن دختر

به نظر من بدون هماهنگی همیشه آسیب زا نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد،
مثلا سن دختر و پسر در این قضیه مهم است مثلا یک دختر 27 ساله با پسر 30 ساله، در این سنین دیگر باید استقلال روانی کافی که از شرایط اصلی ازدواج است باشد، لذا مشکلی پیش نخواهد امد مگر اینکه یکی از طرفین دچار غرض و مرض باشد که اصلا موضوع بحث نیست و بعنوان خواستگاری مرسوم مطرح نیست.

در سنین پایین مثلا حدود 18 -24 سالگی برای دختران (اکثریت) ، که هیجان نقش مؤثر در انتخاب دارد بدون هماهنگی اسیب زاست،

کهف الحصین;929485 نوشت:
يك مسئله ي ديگر شوهران اين خانم ها هستند كه به نظر من ذهنيت بدي برايشان ايجاد مي شود كه چرا همسر من در گذشته به راحتي حاضر به اين چنين رفتاري با آقايان مختلف شده

مگر قرار است از خواستگاری های قبلی هم صحبتی شود! مگر همیشه خانم به اولین خواستگار باید جواب مثبت بدهد تا منجر به گفت و گو با مردان دیگر نشود!
مردی که بخواهد چنین دیدگاهی داشته باشد کمی مورد دار بنظر می رسد.
اصلا گفت و گوی زمان خواستگاری برای ارزیابی و شناخت است که ممکن است با چند نفر این نشست ها اتفاق بیفتد.

یاس...;929383 نوشت:
بله خب مثلا من خودم برای حساس نشدم مادرم( با اینکه یعنی چرا خواستگارت تورو نخواست:| و اینکه نخوام صدبار توضیح بدم ک هرکس شرایطی داره ممکنه ب یکی از شرایطش نخورده باشم و حتما بحث خودم و زیباییم نیست:|) ترجیح میدم با کیس بعدی اشنا بشم و اگر تا حد زیادی میشه حدس زد ک بدرد هم میخوریم خانواده ام بفهمن

سلام
خوب معمولا اینطور است .
آقا پسر طبق ملاکهایش
مثلا 3 الی 4 نفر خانم را حال یا کمتر و یا بیشتر را مد نظر داره
بعد
فک کنم ب اتفاق خآنواده اش ب رای بازدید و دیدن ایشان یا جایی ب اتفاق خانوادها قراری میزارن
یا همان منزل دختر خانم
ملاقاتی را برگزار می نمایند
بعد نهایت
ازبین اون تعداد فردی را که ب دلش نشسته و دوس داره
انتخاب و ب خانواده خودش اعلام می نماید

ریحــانه الــنبی;929496 نوشت:
به نظر من بدون هماهنگی همیشه آسیب زا نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد،
مثلا سن دختر و پسر در این قضیه مهم است مثلا یک دختر 27 ساله با پسر 30 ساله، در این سنین دیگر باید استقلال روانی کافی که از شرایط اصلی ازدواج است باشد، لذا مشکلی پیش نخواهد امد مگر اینکه یکی از طرفین دچار غرض و مرض باشد که اصلا موضوع بحث نیست و بعنوان خواستگاری مرسوم مطرح نیست.

در سنین پایین مثلا حدود 18 -24 سالگی برای دختران (اکثریت) ، که هیجان نقش مؤثر در انتخاب دارد بدون هماهنگی اسیب زاست،

بنده اگر مي گويم آسيب زاست چون به عينه مشاهده كرده ام، مثال هم عرض كردم مومن نماز شب خوان همچين حركتي از او سر زده.... اتفاقا سن اين مورد هم در آن محدوده اي بود كه كه گفتيد مشكلي پيش نمي آيد!
همچنين رفتارهاي ديگر از اين قبيل براي افراد ديگر اتفاق افتاده، مانند ابراز احساس و حرف هاي نامربوط كه ربطي به شناخت در چارچوب ندارد...
منظور سخن بنده هم اين است يك زن مومن جايگاه خود را حفظ كند و با بي فكري و زمينه بوجود آمدن مشكل را بوجود نياورد... ممكن است به قول شما يك شخصي غرض و مرضي داشته باشد... اين حرف صحيح است اما سوال اينجاست خانم با حيا چرا خود را مورد غرض اينگونه افراد قرار دهد؟
حتي اگر غرضي هم در كار نباشد در اين شرايط احتمالا بوجود آمدن مشكل بالا مي رود

ریحــانه الــنبی;929496 نوشت:
مگر قرار است از خواستگاری های قبلی هم صحبتی شود! مگر همیشه خانم به اولین خواستگار باید جواب مثبت بدهد تا منجر به گفت و گو با مردان دیگر نشود!

حتي اگر خانم قصد مخفي سازي داشته باشد ممكن است در آينده شرايطي پيش بيايد كه شوهر متوجه اين رفتار خانم شود... و هيچ مردي دوست ندارد همسرش حتي به قصد ازدواج هر روز با يك آقا هم كلام شده باشد و زمينه هاي سواستفاده را براي مردان لاقيد پيش آورده باشد، مخصوصا اينكه بدون اطلاع خانواده و در محيطي بدون حضور شخص سوم اين اتفاق افتاده باشد

ریحــانه الــنبی;929494 نوشت:
ایرادهایی که شما گرفتید زمانی وارد است که فرد مدل خواستگاری کردنش به این شکل باشد که تاکیدش بر این باشد تا همزمان 4 نفر را برای بررسی و مطابقت با معیارهای ازدواجش ببیند

سلام خواهر گرامی

اول اینکه شما فقط فرمودید ایرادهای من در شرایط

"الف" است و در شرایط "ب" نیست
خب بر اساس کدام دلیل؟ شما دلیلی بیاورید که ناخواسته بودنِ این همزمانی ، باعث میشود ایرادهایی که عرض کردم برطرف شود

دوم ، به این دو جملهء خود دقت بفرمائید:

فرد مدل خواستگاری کردنش به این شکل باشد که تاکیدش بر این باشد تا همزمان 4 نفر را برای بررسی و مطابقت با معیارهای ازدواجش ببیند

همزمان دو نفر یا سه نفر را پیشهاد می دهند چه اشکالی دارد که هر سه گزینه بررسی گردد

سوال اینجاست ، کسی که اصراری بر همزمانی بررسی ندارد ، چرا وقتی پیش میاید ، می پذیرد؟

کهف الحصین;929501 نوشت:
بنده اگر مي گويم آسيب زاست چون به عينه مشاهده كرده ام، مثال هم عرض كردم مومن نماز شب خوان همچين حركتي از او سر زده.... اتفاقا سن اين مورد هم در آن محدوده اي بود كه كه گفتيد مشكلي پيش نمي آيد!
همچنين رفتارهاي ديگر از قبيل اين اتفاق افتاده، مانند ابراز احساس و حرف هاي نامربوط كه ربطي به شناخت در چارچوب ندارد...
منظور سخن بنده هم اين است يك زن مومن جايگاه خود را حفظ كند و زمينه بوجود آمدن مشكل را با اين بي فكري بوجود نياورد... ممكن است به قول شما يك شخصي غرض و مرضي داشته باشد... اين حرف صحيح است اما سوال اينجاست خانم با حيا چرا خود را مورد غرض اينگونه افراد قرار دهد؟

هیچ چیز نشد ندارد حتما مواردی که گفتید را دیده اید کلا که اگر قرار است دو نفر بطور رسمی با هم ازدواج کنند چرا با هماهنگی نباشد؟ اگر پای والدین وسط باشد برای هر دو طرف پشتوانه خوبی خواهد بود (اکثریت)
ولی تحت شرایط و موقعیت خاص مثلا خانواده ها مانع ازدواجند و افراد اماده به ازدواج از نظر اجتماعی، اقتصادی، روانی، عاطفی و... و با توجه به همان شرایط مقتضی(سن) گفت و گو حداقل جلسه اول و بدون هماهنگی بنظرم مشکل ایجاد نمی کند، و نمیتوان بطور کلی این نوع گفت و گو را رد کرد.

خانم و اقایی که در یک گفت و گوی فرض دو ساعته نتواند مواظب رفتار و سکنات خود باشند اصلا در موقعیت یک ازدواج رسمی نخواهند بود .

کهف الحصین;929501 نوشت:
مخصوصا اينكه بدون اطلاع خانواده و در محيطي بدون حضور شخص سوم اين اتفاق افتاده باشد

درستش این است حتی الامکان با هماهنگی و اطلاع باشد، حضور شخص سوم چرا؟!
یعنی موقع گفت و گو یه نفر دیگه هم باشد؟!

Reza-D;929502 نوشت:
شما دلیلی بیاورید که ناخواسته بودنِ این همزمانی ، باعث میشود ایرادهایی که عرض کردم برطرف شود

پسری که بطور همزمان مثلا در سه روز سه مورد خواستگاری می رود امکان سردرگمی (بابت اینکه دونفر ار سه مورد شرایط نزدیکی به هم داشته باشند) هست

ولی کم شدن حیا بعید می دانم، می شود تعبیر به اینکه یخ شکنی شده و از آن حالت اضطراب و دلهره کم شود ...

در گفت و گو با سؤالات روشمند و با هدف خاص باید طرف را سنجید(چه پسر چه دختر) که معیار و هدف از ازدواج و تشکیل خانواده تا حدودی دست طرفین بیاید چون کسی که به قول قصد خواباندن در آب نمک را داشته باشد فقط با همزمانی خواستگاری این ویژگی را ندارد در مراحل بعدی زندگی هم ممکن است این خصلت را داشته باشد.

وسواس و سختگیری در این مرحله بیشتر در صورتی پیش خواهد آمد که شرایط افراد نزدیک به هم باشد. که باز هم میتوان به دو راهی در انتخاب گفت...

Reza-D;929502 نوشت:
سوال اینجاست ، کسی که اصراری بر همزمانی بررسی ندارد ، چرا وقتی پیش میاید ، می پذیرد؟

در یکسال 10 مورد خواستگاری رفته یا خواستگار داشته است، الان هم سه مورد همزمان پیشنهاد می شود
اینجا یا از تجربیاتی برخوردار است و می تواند پیش بینی پیامد داشته باشد و یکی از سه مورد را گزینش داشته باشد،

و یا می تواند برای بررسی و آشنایی بیشتر هر سه گزینه را بپذیرد مشکل کجاست واقعا؟
با توجه به اینکه 10 مورد قبلی یا از طرف خودش رد شده است و یا از طرف مقابل، این موارد هم مانند ان ها...

پ.ن
این نکات را با توجه به یک خواستگاری کاملا استاندارد و مرسوم عرض می کنم ...

ریحــانه الــنبی;929505 نوشت:
درستش این است حتی الامکان با هماهنگی و اطلاع باشد، حضور شخص سوم چرا؟!
یعنی موقع گفت و گو یه نفر دیگه هم باشد؟!

خير عرضم اين نبود شخص سوم بين تمام گفت و گوها حضور داشته باشد
به نظر بنده مي توان ابتدا در شرايطي كه صحبت در جمع امكان پذير است دختر و پسر با حضور يكي از اعضاي خانوده خود مثلا با حضور مادرشان، صحبت هاي ابتدايي را انجام دهند و اگر در مراحل بعدي نياز به صحبت خصوصي بود، با مقداري فاصله از شخص سوم اقدام به گفت و گوي خصوصي كنند
اينگونه آسيب بي حرمتي و شكستن حريم از بين مي رود

ریحــانه الــنبی;929507 نوشت:
پسری که بطور همزمان مثلا در سه روز سه مورد خواستگاری می رود امکان سردرگمی (بابت اینکه دونفر ار سه مورد شرایط نزدیکی به هم داشته باشند) هست

خب این را که خودتان پذیرفتید
و امکانش هست همین موضوع در صورتِ تکرار ، تبدیل به وسواس بشود

ولی کم شدن حیا بعید می دانم، می شود تعبیر به اینکه یخ شکنی شده و از آن حالت اضطراب و دلهره کم شود

البته منظور من آن بی حیایی نبود که توی ذهن ماها وجود دارد. شاید در آن پست کمی اغراق آمیز توضیح دادم
منظورم ایجاد علاقه به چند نفر بود که باعث میشود قبح مسئلهء علاقهء همزمان به چند نفر ، در ذهن ما بشکند
به عبارتی همان یخ شکنی که شما گفتید

منتهی فرقش این است که وقتی با یک فر طرف باشیم ، یخِ ارتباط با یک نفر شکسته میشود
اما وقتی با چند نفر وارد رابطه و گفتگو شویم ، احتمال دارد یخ ارتباطِ همزمان هم شکسته شود

در گفت و گو با سؤالات روشمند و با هدف خاص باید طرف را سنجید(چه پسر چه دختر) که معیار و هدف از ازدواج و تشکیل خانواده تا حدودی دست طرفین بیاید چون کسی که به قول قصد خواباندن در آب نمک را داشته باشد فقط با همزمانی خواستگاری این ویژگی را ندارد در مراحل بعدی زندگی هم ممکن است این خصلت را داشته باشد

با فهم اینکه معیارِ طرف چیست ، لزوماً نمی توانید به سبک انتخابش نیز پی ببرید
به علاوه ، در بیان این ایراد ، لزوماً نگرانِ قربانی شدن نبودم ، بلکه قربانی شدن در این موضوع یک روی سکه از سخنم بود
روی دیگر ، احتمال صیاد شدنِ خودمان است! به نظر من گفتگوی همزمان می تواند زمینه ساز این اتفاق در خودِ ما نیز بشود

به این جمله خیلی دقت کنید:
"خیلی از خطاهای ما از روی قصد و با برنامه ریزی نیست ، بلکه تحت شرایط ممکن است دچار عمل اشتباه بشویم"

وسواس و سختگیری در این مرحله بیشتر در صورتی پیش خواهد آمد که شرایط افراد نزدیک به هم باشد
که باز هم میتوان به آن ، دو راهی در انتخاب گفت

دقیقاً همین دو راهی در انتخاب ، می تواند زمینه ساز خواباندن در آب نمک بشود
به جملهء قرمز رنگ قبلی رجوع کنید. ممکن است ما خیال کنیم که واقعاً داریم انتخاب می کنیم

خب ما چگونه در شرایطی که خصوصیات مثبت کاندیدها برابر است ، باید انتخاب کنیم؟
غیر از این است که باید دو طرف را معطل بگذاریم تا سر فرصت و دقیق انتخاب کنیم؟
این میشود همان خواباندن در آب نمک ، ولو بدون غرض

می تواند برای بررسی و آشنایی بیشتر هر سه گزینه را بپذیرد مشکل کجاست واقعا؟

مشکلاتش را عرض کردم که بزرگوار happy

این نکات را با توجه به یک خواستگاری کاملا استاندارد و مرسوم عرض می کنم

یک سوال دارم و مطمئن هستم صادقانه پاسخ خواهید داد. البته من نمی دانم شما مجرد هستید یا متاهل ، صرفاً سوال است
خواهشم این است که قبل از پاسخ ، دقیقاً خود را در آن فضا تصور کنید

تصور کنید خواستگار آقایی دارید که همزمان با شما به خواستگاری 2 خانم دیگر هم رفته است

حالت اول ، شما از این موضوع مطلع هستید
دو روز پیش به دیدار شما آمده ، دیروز پیش خانم دیگر ، و امروز هم رفته به خانهء خانم سوم
واقعاً با خود فکر نمی کنید که چگونه دارد به آن خانمها نگاه می کند؟ به نگاه های رد و بدل شده بین آنها فکر نمی کنید؟
به اینکه الان دارند با هم می خندند یا نه؟ و مهمتر از همه ، به اینکه نکند من این همه مایع بذارم ولی دیگری انتخاب شود؟
همین سوالات را برای آقا هم تصور کنید که تازه درمورد مرد ، بحث غیرت را هم باید اضافه کنید

حالت دوم ، شما اطلاع ندارید و بعد از ازدواج می فهمید
همان سوال های بالا برایتان پیش نمی آید؟
با خود نمی گوئید ، یعنی همان روزهایی که به دیدن من میامد ، همزمان به دیدن دو دختر دیگر هم می رفت؟
و باز هم همین پرسش ها را برای یک آقا هم در نظر بگیرید

ممکن است بفرمائید همین تصورات درمورد خواستگاریهای قبلی هم می تواند پیش بیاید
بله ممکن است اما درصدش خیلی خیلی کمتر است چون گذشته است
این که بدانیم طرف مقابل ما قبلاً با کسی صحبت کرده و به نتیجه هم نرسیده
خیلی فرق میکند با اینکه بدانیم همزمان با دارد با شخص دیگری حرف می زند و معلوم هم نیست به او علاقمند شده یا نه

لذا خواهر گرامی ، خواستگاری استاندارد که فرمودید ، بدون در نظر گرفتن حقیقت وجودی انسانها و صرفاً روی کاغذ ، به نظر نمی تواند استاندارد دقیقی باشد
آنچه شما به عنوان استاندارد می فرمائید ، یک حالت ایده آل است که در آن تمام افراد باید به درجهء بالایی از عرفان رسیده باشند

به نظر من توی این شرایط
بعد از ازدواج مجددا حالت مقایسه توی ذهن فرد میمونه و با خودش دائم در حال مقایسه هست حتی بعضی ها بعد ازدواج دچار شک و پشیمونی شدند با اینکه مشکلی با طرف مقابل نداشتن.

Reza-D;929528 نوشت:
یک سوال دارم و مطمئن هستم صادقانه پاسخ خواهید داد. البته من نمی دانم شما مجرد هستید یا متاهل ، صرفاً سوال است
خواهشم این است که قبل از پاسخ ، دقیقاً خود را در آن فضا تصور کنید

تصور کنید خواستگار آقایی دارید که همزمان با شما به خواستگاری 2 خانم دیگر هم رفته است

حالت اول ، شما از این موضوع مطلع هستید
دو روز پیش به دیدار شما آمده ، دیروز پیش خانم دیگر ، و امروز هم رفته به خانهء خانم سوم
واقعاً با خود فکر نمی کنید که چگونه دارد به آن خانمها نگاه می کند؟ به نگاه های رد و بدل شده بین آنها فکر نمی کنید؟
به اینکه الان دارند با هم می خندند یا نه؟ و مهمتر از همه ، به اینکه نکند من این همه مایع بذارم ولی دیگری انتخاب شود؟
همین سوالات را برای آقا هم تصور کنید که تازه درمورد مرد ، بحث غیرت را هم باید اضافه کنید

حالت دوم ، شما اطلاع ندارید و بعد از ازدواج می فهمید
همان سوال های بالا برایتان پیش نمی آید؟
با خود نمی گوئید ، یعنی همان روزهایی که به دیدن من میامد ، همزمان به دیدن دو دختر دیگر هم می رفت؟
و باز هم همین پرسش ها را برای یک آقا هم در نظر بگیرید

ممکن است بفرمائید همین تصورات درمورد خواستگاریهای قبلی هم می تواند پیش بیاید
بله ممکن است اما درصدش خیلی خیلی کمتر است چون گذشته است
این که بدانیم طرف مقابل ما قبلاً با کسی صحبت کرده و به نتیجه هم نرسیده
خیلی فرق میکند با اینکه بدانیم همزمان با دارد با شخص دیگری حرف می زند و معلوم هم نیست به او علاقمند شده یا نه

لذا خواهر گرامی ، خواستگاری استاندارد که فرمودید ، بدون در نظر گرفتن حقیقت وجودی انسانها و صرفاً روی کاغذ ، به نظر نمی تواند استاندارد دقیقی باشد
آنچه شما به عنوان استاندارد می فرمائید ، یک حالت ایده آل است که در آن تمام افراد باید به درجهء بالایی از عرفان رسیده باشند

با سلام وعرض ادب

به نظر من واسه ی قراره فرد یه بار ازدواج کنه

خوبه تمام خواستگارات رو بررسی کنی که بعدا

پشیمون نشی بگی کاش اون یکی خواستگارم هم

رو میپذیرفتم

ولی در هر حا ل ناراحت میشیم

من خودم اگه میفهمیدم خواستگارم قبلا خواستگار

یه دختر دیگه بوده اصلا به چشم خواستگار دیگه نگاش

نمیکردم .

ولی الان(واسه ی اون زمان خودم که نه)برای بقیه

من این نوع روش رو بد نمیدونم

به نظرم انتخاب درست حق هر فردیه !

به نام خدا

با سلام

روزنه;929538 نوشت:
به نظر من توی این شرایط
بعد از ازدواج مجددا حالت مقایسه توی ذهن فرد میمونه و با خودش دائم در حال مقایسه هست حتی بعضی ها بعد ازدواج دچار شک و پشیمونی شدند با اینکه مشکلی با طرف مقابل نداشتن.

به نظرم این افراد تقریبا در اکثر موارد درحال مقایسه هستند

یعنی این فرد حتی اگر یک خاستگار هم داشته باشه، این امکان هست ، این شخص رو با افراد دیگه یا با ایده ال ذهنی خودش مقایسه میکنه

یا حتی بعد از ازدواج هم ممکنه همسرش رو با افراد دیگر(مثلا همسر دوستان یا اطرافیان) مقایسه کنه

و این حالت منحصر به وجود همزمان چند خواستگار نیست

مقایسه همسر بعد از ازدواج کار درستی نیست و این رفتار باید اصلاح بشه

همای رحمت;929539 نوشت:
به نظرم انتخاب درست حق هر فردیه

سلام
من هم نگفتم انتخاب درست حق فرد نیست
دقیقاً کجای حرفم گفتم خواستگارها را بررسی نکنیم؟
حرف بر سرِ رفت و آمد همزمان با چند خواستگار است ، نه بررسی

همای رحمت;929539 نوشت:
خوبه تمام خواستگارات رو بررسی کنی که بعدا پشیمون نشی

همای رحمت;929539 نوشت:
من خودم اگه میفهمیدم خواستگارم قبلا خواستگار یه دختر دیگه بوده اصلا به چشم خواستگار دیگه نگاش نمیکردم

نتیجهء صحبت شما:
این کار برای دخترها اشکال ندارد ولی برای آقایان گناه کبیره است

دختر ایرونی;929540 نوشت:
به نام خدا

با سلام

یعنی این فرد حتی اگر یک خاستگار هم داشته باشه، این امکان هست ، این شخص رو با افراد دیگه یا با ایده ال ذهنی خودش مقایسه میکنه

یا حتی بعد از ازدواج هم ممکنه همسرش رو با افراد دیگر(مثلا همسر دوستان یا اطرافیان) مقایسه کنه

سلاااام خواهر خوبم

درسته بعد از ازدواج نباید همسرت رو با هیچ کس

دیگه ای مقایسه نکنی

ولی هر موقع خواستگارات همزمان اومدن به نظرم

خوبه از فرصتهات استفاده بهینه داشته باشی

به نظر م این حقته روی بقیه خواستگارات خوب فکر کنی

Reza-D;929541 نوشت:
سلام
من هم نگفتم انتخاب درست حق فرد نیست
دقیقاً کجای حرفم گفتم خواستگارها را بررسی نکنیم؟
حرف بر سرِ رفت و آمد همزمان با چند خواستگار است ، نه بررسی

نتیجهء صحبت شما:
این کار برای دخترها اشکال ندارد ولی برای آقایان گناه کبیره است

نه اینطور نیست من قبوال دارم رفتارم اشتباه بوده

همونطور که این حق رو به خودم میدم همونطور هم به

آقایون!

خب برادرم میبینی تو یه شب دو خواستگار همزمان میاد
به نظرتون چکار باید کرد؟!

nobelist;929545 نوشت:
سلام. هیچ وقت این حرف آقای دهنوی یادم نمیره که در برنامه گلبرگ گفت: پیامبر اسلام فرموده اند: هیچ یک از شما دختری را که دیگری خواستگاری کرده، خواستگاری نکند.
ایشان همان زمان هم در گلبرگ گفتند گه نه آقابان همزمان به خواستگاری چند نفر بروند و نه خانم ها هنرمان چند خواستگار بپذیرند چون بسیار آسیب زا است. بلکه خانم ها همان خوتستگار اول را بررسی کنند و اگر معیارها را نداشت او را رد کنند و بعد شخص دیگری را برسی کنند. آقایان هم همین طور.

ضمنا خواهر خوبم خانم همای رحمت، شما همکار اجرایی تدوین اخلاق هستید، از اساتید اخلاقتان پرسیده اید که ایا این کار اساسا اخلاقی است؟ شخص را بعدا دچار مشکل می کند یا خیر و .......؟ متاسفانه الان وضعیت به نحوی است که افراد منافع خودشان را در نظر می گیرند و کاری به دین و اخلاق ندارند، اسلام ادامسی!

سلااام خواهر خوبم

من که حقیقت زندگی خودم رو گفتم ول ی چشم

به نظرم این تاپیک به یه کارشناس اخلاق هم نیاز داره

من این قسمت از حرفهای دهنوی رو نشنیدم

به نام خدا

سلام خدمت خواهر گرامی@};-

همای رحمت;929542 نوشت:
سلاااام خواهر خوبم

دیگه ای مقایسه نکنی

ولی هر موقع خواستگارات همزمان اومدن به نظرم

خوبه از فرصتهات استفاده بهینه داشته باشی

به نظر م این حقته روی بقیه خواستگارات خوب فکر کنی

بله من هم موافقم. به هر حال خواستگار آمدنش که دست دختر نیست،

خیلی اتفاق می افته که دختر خانمی مدتی خواستگار ندارد

یک وقتی هم ممکن است چند نفر در یک زمان نزدیک به هم پیشنهاد بدهند

پس بهتر هست که این افراد مورد بررسی قرار بگیرند، یا حداقل قبل از پذیرش خواستگار، یک بررسی کلی و مقایسه با معیار دختر صورت بگیرد

همین بحث برای آقایون هم صادق هست.

nobelist;929546 نوشت:
تا حالا شده که در یک شب سرزده همزمان دایی و عموی شما بدون هماهنگی به منزل شما بیایند؟چه برسد به دو غریبه آنهم برای خواستگاری. هر وقت این شد، آن هم می شود.

قبلا که میشد

ولی حالا که تشریفات زیاد شده دیگه نه!

به نام خدا

با سلام

nobelist;929545 نوشت:
هیچ وقت این حرف آقای دهنوی یادم نمیره که در برنامه گلبرگ گفت: پیامبر اسلام فرموده اند: هیچ یک از شما دختری را که دیگری خواستگاری کرده، خواستگاری نکند.
ایشان همان زمان هم در گلبرگ گفتند گه نه آقابان همزمان به خواستگاری چند نفر بروند و نه خانم ها هنرمان چند خواستگار بپذیرند چون بسیار آسیب زا است. بلکه خانم ها همان خوتستگار اول را بررسی کنند و اگر معیارها را نداشت او را رد کنند و بعد شخص دیگری را برسی کنند. آقایان هم همین طور.

نکته ی مفید و قابل تأملی بود@};-

ولی خوب فرضا اگر چند نفر هم زمان پیشنهاد دهند، چطور باید تشخیص داد اول چه کسی را بپذیرد؟

چون قبل از خواستگاری (به خصوص در خواستگاری های واسطه ای) افراد نسبت به هم شناخت ندارند

همای رحمت;929544 نوشت:

به نظر احتمال رخداد این اتفاق خیلی کم هست

چون معمولا خواستگاری با اطلاع قبلی صورت میگیره

nobelist;929553 نوشت:
هر کس اول بیاید فرقی نمیکند.

ولی به نظر من بهتر هست که قبل از پذیرفتن افراد، یک بررسی کلی صورت بگیرد و

کسی که در این بررسی اولیه به معیارها نزدیکتر بود پذیرفته شود

nobelist;929553 نوشت:
اگر بخواهید به این قضیه نگاه کاسب کارانه داشته باشید و رضای خدا و اخلاق را در نظر نگیرید بعدا خدا در کاسه آدم میگذارد.

بله قطعا ازدواج یک امر مقدس هست

ولی بررسی های قبل از ازدواج در کیفیت زندگی تاثیر بسزایی دارد و نگاه کاسبکارانه محسوب نمیشود

فرض کنید خانمی دو خواستگار دارد به نظر شما کدام روش بهتر هست

1. اینکه به فرمایش شما خواستگار اول را بپذیرد و با او صحبت کند و مراحل دیگر ...

2. یا اینکه ابتدا یک تحقیق و بررسی کلی از دو نفر انجام دهد تا مشخص شود کدامیک به معیارهای او نزدیک هستند ،
و سپس فردی که به معیارهایش نزدیک است را بپذیرد

به نظر من راه دوم بهتر است

همای رحمت;929544 نوشت:

این موضوع احتمالش بسیار کم است
بخصوص اینکه خواستگار همینطور بک دفعه نمیاید پشت در خانه!
بلکه خواستگاری ها معمولاً مقدماتی دارند

در برخی موارد دختر و پسر از قبل به هم لعاقه دارند و بعد آن را با بزرگترها در میان می گذارند
در مواردی یک واسطه وجود دارد که خانواده ها را به هم معرفی می کند
و در مواردی هم پسر یا خانواده اش ، دختری را مد نظر دارند (بدون اطلاع خود دختر) و پیشنهاد می دهند و خواستگاری صورت می گیرد

اما حالا اگر هم دو خواستگار در یک شب اجازه خواستند که به خواستگاری بیایند ، یا برعکس دو خانم را به یک آقا معرفی کردند
در اینجا بهترین کار این است که یک تحقیق کلی درمورد دو نفر بشود و به هرکدام مناسب تر بود اجازهء خواستگاری داده شود (یا به خواستگاریش برویم)

[=Times New Roman]به نظرم هم زمان چند خواستگاری رفتن یا پذیرفتن خیلی کار زشتی هست و شان آدم رو پایین میاره.
من باشم عمرا خواستگاری همچین دختری نمیرم و به همچین پسری هم بله نمیگم.
مگه بنگاه املاکه از این خونه در بیای بری توی اون خونه.
فکرشو بکن ساعت ده شب با دو جعبه شیرینی میرن خواستگاری
خانواده دختر میان جعبه های شیرینی رو بگیرن ، پسر میگه شرمنده جعبه رویی رو بردارید ، جعبه زیری ماله خواستگاری بعدیه ساعت یازده قرار داریم.:khandeh!:

دختر ایرونی;929540 نوشت:
به نام خدا

با سلام

بلاخره بسته به ارتباطش توی ذهن میمونه. هر فردی جاذبه هایی داره که ما از هر کدوم به یادگار توی ذهنمون خواهیم داشت.

دختر ایرونی;929548 نوشت:
حداقل قبل از پذیرش خواستگار ، یک بررسی کلی و مقایسه با معیار دختر صورت بگیرد

سلام
بررسي قبل از پذيرش خواستگار كه مشكلي ندارد
خيلي هم خوب است happy

دختر ایرونی;929550 نوشت:
مقایسه همسر بعد از ازدواج کار درستی نیست
اما یک وقتی ممکن است چند نفر در یک زمان نزدیک به هم پیشنهاد بدهند پس بهتر هست که این افراد مورد بررسی قرار بگیرند

همای رحمت;929542 نوشت:
درسته بعد از ازدواج نباید همسرت رو با هیچ کس دیگه ای مقایسه نکنی
ولی هر موقع خواستگارات همزمان اومدن به نظرم خوبه از فرصتهات استفاده بهینه داشته باشی

پس از نظر شما دو بزرگوار ، مقايسهء همسر بعد ازدواج است كه بد است
ولي قبل از ازدواج و در زمان شناخت ، بايد بررسي كرد تا بهترين را انتخاب كرد
خب من جور ديگري مطرح ميكنم فكر كنم موضوع كامل روشن بشود

تصور كنيد دختري مجرد هستيد و خواستگاري داريد كه مقدمات كار را هم انجام داده ايد و چند جلسه يكديگر را ديده ايد
درست در همان زماني كه شما و خواستگارتان داريد در يكي از اين جلسات ، يكديگر را بررسي ميكنيد
خانوادهء عموي شما به خانهء شما ميايند ، به همراه دخترعموي شما كه هم خيلي زيباست و هم رفتاري نيكو دارد

خواستگارتان او را مي بيند و با خود ميگويد ما (يعني خودش و شما) كه ازدواج نكرده ايم كه تعهدي داشته باشيم
پس خوب است اين خانم را هم بررسي كنيم. پس فرصت را از دست نمي دهد و همانجا به مادرش ميگويد تا از خانوادهء عموي شما اجازه بگيرد براي خواستگاري
دخترعموي شما و خانواده اش هم موافقت مي كنند و خوساتگارتان هر دوي شما را همزمان بررسي ميكند

نظرتان چيست؟

به نام خدا
با سلام

Reza-D;929582 نوشت:
مقدمات كار را هم انجام داده ايد و چند جلسه يكديگر را ديده ايد

Reza-D;929582 نوشت:
به همراه دخترعموي شما كه هم خيلي زيباست و هم رفتاري نيكو دارد

Reza-D;929582 نوشت:
نظرتان چيست؟

خواستگاری همانطور که شما فرمودید ، تعهد آور نیست

با توجه به مواردی که ذکر فرمودید،
این آقا چند جلسه با خانم صحبت داشته اند، لذا می توان گفت به یک شناخت و تایید اولیه از دختر خانم رسیده است
در مورد دختر عموی زیبا با رفتار نیکو: بله زیبایی در یک نگاه مشخص می شود اما رفتار نیکو خیر،
با توجه به اینکه همین خواستگاری چند جلسه تشکیل شده و با یک تایید اولیه باز به نتیجه نرسیده

لذا به نظر من این آقا ی خواستگار هیچ تعهدی ندارد، و می تواند به خواستگاری دختر عمو برود
و اتفاقا این یک فرصت طلایی برای شناخت متقابل است که ایجاد شده
اگر آقا صرفا با یک نگاه تصمیمش تغییر کرده، این یک هشدار جدی برای آینده هست

دختر ایرونی;929583 نوشت:
خواستگاری همانطور که شما فرمودید ، تعهد آور نیست

البته من نظر شما را نقل كردم نه نظر خودم را
اما نظر من ، خواستگاري
تعهدي براي ازدواج ايجاد نميكند.نه اينكه كلاً هيچ تعهدي ايجاد نكند!

دختر ایرونی;929583 نوشت:
زیبایی در یک نگاه مشخص می شود اما رفتار نیکو خیر،
با توجه به اینکه همین خواستگاری چند جلسه تشکیل شده و با یک تایید اولیه باز به نتیجه نرسیده

به نتيجه رسيدن خواستگاري مشروط به بررسي جميع خواسته هاست كه زيبايي هم يكي از اين خواسته هاست
مگر خواستگار شما قبل آنكه با شما صحبت كرده باشد زير و بم شما را مي دانسته؟ غير از اين است كه انتخاب شما نيز طبق يك معيار اوليه بوده؟

خواستگار شما دختر ديگري را مي بيند كه از نظر او از شما زيباتر است و زيبايي و رفتار متينش را مي پسندد
لذا مي خواهد او را نيز بررسي كند. اگر ساير رفتارهايش از شما بهتر بود ، او را انتخاب كند

دختر ایرونی;929583 نوشت:
اگر آقا صرفا با یک نگاه تصمیمش تغییر کرده ، این یک هشدار جدی برای آینده هست

كدام تصميمش؟! مگر تصميمي گرفته بود؟
جالب است كه شما بررسي همزمان چند نفر را جايز و بلكه عاقلانه مي دانيد
اما در عين حال آن را هشدار جدي نيز مي دانيد

مي فرمائيد كه چرا بايد اين كار را هشدار بدانيم؟

Reza-D;929582 نوشت:
سلام
بررسي قبل از پذيرش خواستگار كه مشكلي ندارد
خيلي هم خوب است happy

پس از نظر شما دو بزرگوار ، مقايسهء همسر بعد ازدواج است كه بد است
ولي قبل از ازدواج و در زمان شناخت ، بايد بررسي كرد تا بهترين را انتخاب كرد
خب من جور ديگري مطرح ميكنم فكر كنم موضوع كامل روشن بشود

تصور كنيد دختري مجرد هستيد و خواستگاري داريد كه مقدمات كار را هم انجام داده ايد و چند جلسه يكديگر را ديده ايد
درست در همان زماني كه شما و خواستگارتان داريد در يكي از اين جلسات ، يكديگر را بررسي ميكنيد
خانوادهء عموي شما به خانهء شما ميايند ، به همراه دخترعموي شما كه هم خيلي زيباست و هم رفتاري نيكو دارد

خواستگارتان او را مي بيند و با خود ميگويد ما (يعني خودش و شما) كه ازدواج نكرده ايم كه تعهدي داشته باشيم
پس خوب است اين خانم را هم بررسي كنيم. پس فرصت را از دست نمي دهد و همانجا به مادرش ميگويد تا از خانوادهء عموي شما اجازه بگيرد براي خواستگاري
دخترعموي شما و خانواده اش هم موافقت مي كنند و خوساتگارتان هر دوي شما را همزمان بررسي ميكند

نظرتان چيست؟

با سلام وعرض ادب

بزرگوار من پست 36 شما مورد تایید من هم هست

وخیلی از پستهای دوستان دیگه

منتها خونمون آنتن نمیده وکلیک صلوات زده نمیشه

به هر حال شرمنده

خب فکر نمیکنم نمیکنم به این نوع خواستگاری بشه
گفت خواستگاری همزمان !

من به خواستگاری میگم همزمان که به فرض دو مورد رو

همزمان بهش معرفی کنن وفقط قصدش از دو دیدار

این باشه که یه سری اطلاعات کلی رو کسب کنه

نه اینکه عامدا بخواد همزمان دو سه جلسه با این خانم

ودو سه جلسه با خانم دیگه بخواد اساسی حرف بزنه

راجع به این سوالتون هم به ایشون میگم خداحافظ

و مطمئنا من دیگه ایشون رو خواستگار خو دم نمیدونم

به نظرم این نوع خواستگاری چشم دید ,دلم خواست

این خواستگار ,تکلیفش رو هنوز با خودش مشخص نکرده.

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]سلام و عرض ادب

http://www.askdin.com/showthread.php?t=36172

از کارشناسان اخلاق و احکام میخوام لطفا درباره موارد مطرح شده (حرمت شرعی و اخلاقی خواستگاری همزمان) توضیح دهند.

••ostad••;473726 نوشت:
سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

پاره‌اي از علماي اهل سنت به استناد چند حديث نبوي، خواستگاري از زني را كه پيشتر توسط شخصي ديگر خواستگاري شده و زن هم آن را پذيرفته است؛ ممنوع و حرام دانسته‌اند. (ابوزهره، بي‌تا: ص59) مثلاً پيامبر اكرم (ص) فرمودند: «هيچ يك از شما زني را كه ديگري خواستگاري كرده است،‌خواستگاري ننمايد، تا اينكه ازدواج كند يا منصرف گردد». (بخاري، 1419ق: ج6، ص166، ح5142) آنان همچنين استدلال كرده‏اند كه دين اسلام به وحدت و دوستي و محبت فراخوانده و آنچه كه موجب دشمني و كينه مي‌باشد، ممنوع نموده است و ترديدي نيست كه هرگاه مردي از مخطوبه و نامزد ديگري خواستگاري كند، موجب كينه و نفرت شديد ميان آن دو مي‌گردد. (محمد ابوزهره، بي‌تا: ص59)
فقه شيعه نسبت به اين مسئله دو نظر داده است؛ عده‌اي از فقها از جمله شيخ طوسي و شهيد اول براين باورند كه خواستگاري از چنين زني (مخطوبه ديگري) حرام مي‌باشد، (به نقل از حلي، تذكره الفقها، 1404ق: ج2، ص57 ؛ عاملي، 1406 ق: ص114) از آنجا كه اين عمل از سوي پيامبر (ص) منع و نهي شده و نهي ظهور در حرمت دارد؛

لذا گروهي ديگر از فقها اين عمل را تحريم نكرده‌اند (نجفي، بي‌تا: ج30، ص124) و فقط بعضي مانند شهيد ثاني به كراهت آن نظر داده‌اند. (عاملي،1416ق: ج5، ص241)

اين گروه در توجيه نظر خويش اظهار داشته‌اند: اصل بر حليت و عدم تحريم است و احاديث دال بر منع نيز به لحاظ ضعف سند، توانايي برهم زدن اصل جواز را ندارند. به علاوه، صرف پذيرش خواستگار و تحقق نامزدي و وعده نكاح، هيچ گونه علقه‌اي ميان زن و مرد ايجاد نمي‌كند؛ بنابراين همان طور كه طرفين حق برهم زدن آن را دارند، انجام خواستگاري توسط ديگري نيز بلامانع است. (رك. محقق داماد، 1380: ص29)

با تشکر

یا حق[/]

Reza-D;929584 نوشت:
به نتيجه رسيدن خواستگاري مشروط به بررسي جميع خواسته هاست كه زيبايي هم يكي از اين خواسته هاست

بله موافقم، زیبایی هم باید مورد توجه قرار بگیرد ، اما میزان اهمیت آن برای افراد مختلف، متفاوت است
ولی با توجه به اینکه این خواستگاری چند جلسه تشکیل شده، احتمالا زیبایی خانم تایید شده

Reza-D;929584 نوشت:
خواستگار شما دختر ديگري را مي بيند كه از نظر او از شما زيباتر است و زيبايي و رفتار متينش را مي پسندد
لذا مي خواهد او را نيز بررسي كند. اگر ساير رفتارهايش از شما بهتر بود ، او را انتخاب كند

موافقم و از نظر من اشکالی ندارد،
به نظر من خواستگاری تعهدی ایجاد نمیکند و لذا این شخص میتواند به خواستگاری دختر عمو برود
اما..

Reza-D;929584 نوشت:
كدام تصميمش؟! مگر تصميمي گرفته بود؟

منظور از تصمیم همین انتخابی است که شما میفرمایید

Reza-D;929584 نوشت:
غير از اين است كه انتخاب شما نيز طبق يك معيار اوليه بوده؟

Reza-D;929584 نوشت:
جالب است كه شما بررسي همزمان چند نفر را جايز و بلكه عاقلانه مي دانيد

به هر حال اگر دو یا چند خواستگار همزمان پیشنهاد دهند، پذیرش آنها نیاز به یک بررسی کلی و اولیه دارد، و به نظر م کار عاقلانه ایست
بررسی قبل از پذیرش یک نفر نه بررسی و قرار جلسه به طور همزمان با چند نفر

Reza-D;929584 نوشت:
اما در عين حال آن را هشدار جدي نيز مي دانيد

مي فرمائيد كه چرا بايد اين كار را هشدار بدانيم؟

یک وقت آقا ، زیبایی برایش مهم هست اما تا جایی که خانم مورد نظر از نظر زیبایی مورد قبول باشد
یک وقت هم آقا ، زیبایی برایش معیار و ملاک هست
به نظر من شخص مذکور جزو گروه دوم هست و خوب این به نظرم مساله ساز هست چراکه با خودم میگویم
چه بسا بعد از زندگی هم این شخص خانم زیباتری ببیند و جذبش شود

رفتار این خواستگار مثل این است که یک خانم در یک روز دو خواستگار را بپذیرد،
یا همزمان با چند خواستگار جلسه آشنایی داشته باشد

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]سلام و عرض ادب

این هم حکم شرعیش از نظر دو تن از مراجع عظام زمان حال

••ostad••;473979 نوشت:
سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

نظر علما ی متأخر درباب موضوع خواستگاری از دختری که خواستگار منتظر جواب دارد

سؤال : برای دختری خواستگاری آمده ودختر به خواستگار هنوز جوابی نداده اما انتظار شنیدن جواب مثبت از جانب ایشان است
خواستگار دومی دراین حین قصد خواستگاری از ایشان را دارد حکم شرعی مسئله چیست ؟

1- پاسخ استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری :(تهران )

شرعا" ایرادی ندارد اما بهتر است به خواستگاری نرود تا دختر جواب خواستگار اولی را بدهد وتکلیف او روشن شود بعد اگر دختر پاسخ منفی داد خواستگار دوم اقدام به خواستگاری نماید

2- پاسخ استفتاء همین مطلب از دفتر آیت الله مکارم شیرازی Sad تهران )

از نظر شرعی ایراد دارد وجایز نیست زیرا این مطلب در حکم یک نوع دخالت در معاملات دیگران است ودارای اشکال میباشد .مخصوصا" اگر امید به پاسخ مثبت ایشان به خواستگار اول باشد

[/]

همای رحمت;929585 نوشت:
خونمون آنتن نمیده و کلیک صلوات زده نمیشه

خواهش ميكنم ، مشكلي نيست @};-

همای رحمت;929585 نوشت:
من به خواستگاری میگم همزمان که به فرض دو مورد رو همزمان بهش معرفی کنن
و فقط قصدش از دو دیدار این باشه که یه سری اطلاعات کلی رو کسب کنه

بيشتر توضيح بدهيد. يعني به چه صورت؟
فرضاً دو خانم را به يك آقا معرفي ميكنند و اين آقا هم هيچ شناختي از دو خانم و خانواده آنها ندارد
براي همين تصميم مي گيرد مثلاً چهارشنبه به خواستگاري دختر اول برود و پنجشنبه به خواستگاري دختر دوم تا شناختي كلي از دو طرف و خانواده آنها پيدا كند
و بعد از آن ، يكي از دومورد را انتخاب كند تا جلسات بعدي را فقط با او برگذار كند

درست متوجه شدم؟

دختر ایرونی;929590 نوشت:
بله موافقم، زیبایی هم باید مورد توجه قرار بگیرد ، اما میزان اهمیت آن برای افراد مختلف، متفاوت است
ولی با توجه به اینکه این خواستگاری چند جلسه تشکیل شده، احتمالا زیبایی خانم تایید شده

بله تاييد شده اما حالا دختر زيباتري را ديده
ضمناً من زيبايي را به عنوان يك نمونه عرض كردم. شما بجاي زيبايي بگذاريد:
"تحصيلات بيشتر ، ثروت بيشتر ، اندام زيباتر ، شغل بهتر و......"

دختر ایرونی;929590 نوشت:
یک وقت آقا ، زیبایی برایش مهم هست اما تا جایی که خانم مورد نظر از نظر زیبایی مورد قبول باشد
یک وقت هم آقا ، زیبایی برایش معیار و ملاک هست
به نظر من شخص مذکور جزو گروه دوم هست و خوب این به نظرم مساله ساز هست چراکه با خودم میگویم
چه بسا بعد از زندگی هم این شخص خانم زیباتری ببیند و جذبش شود

عرض كردم كه زيبايي يك نمونه بود
اگر تحصيلات بيشتر دخترعموي شما را بپسندد چه؟
اگر رفتار ايشان را مقبول تر از شما بيايد چه؟
اگر شغل بهترِ دخترعموي شما را ملاك قرار بدهد چه؟

از طرفي مگر شما نمي گوئيد كه او هنوز تعهدي ندارد؟ پس ديگر نگران چه هستيد؟

دختر ایرونی;929590 نوشت:
به هر حال اگر دو یا چند خواستگار همزمان پیشنهاد دهند ، پذیرش آنها نیاز به یک بررسی کلی و اولیه دارد، و به نظر م کار عاقلانه ایست

من هم كه از ابتداي تاپيك دارم همين را ميگويم! :Gig:

ببینید اگه هنوز هیچکدوم از اونها خواستگاری رسمی نیومدن ودر حد یه پیشنهاد خب سعی

میکنم اطلاعات کلی رو ار هر دو نفر به دست بیاورم واونیکه

به روحیات من نزدیکتره رو دعوت میکنم

ولی اگه یه خواستگار رسما به خونمون اومده حالا به فرض ,فردای اون روز هم یه خواستگار دیگه برام بیاد

وفکر کنم اون به روحیات من نزدیکتره این یه خرده

جوابش مشکله

به نظرم این دومی رو انتخاب میکنم واسه ی جلسات

بعدی

Reza-D;929594 نوشت:
بله تاييد شده اما حالا دختر زيباتري را ديده

Reza-D;929594 نوشت:
عرض كردم كه زيبايي يك نمونه بود
اگر تحصيلات بيشتر دخترعموي شما را بپسندد چه؟
اگر رفتار ايشان را مقبول تر از شما بيايد چه؟
اگر شغل بهترِ دخترعموي شما را ملاك قرار بدهد چه؟

دختران زیباتر، ثروتمند تر، با شغل بهتر و....همیشه هستند
و قطعا بعد از ازدواج نیز مورد توجه این شخص خواهند بود
در کل، به نظر این فرد دمدمی مزاج و ظاهر بین است

Reza-D;929594 نوشت:
از طرفي مگر شما نمي گوئيد كه او هنوز تعهدي ندارد؟ پس ديگر نگران چه هستيد؟

بله تعهدی وجود ندارد و جای نگرانی هم نیست، اما جای تصمیم گیری و انتخاب هست
این خواستگار با توجه به یکی از ویژگیهایی که فرمودید ، نظرش به خانم دیگری جلب می شود، مختار است
خانم اول نیز با توجه به همین ویژگی آقا، از ادامه ی خواستگاری منصرف می شود

دختر ایرونی;929596 نوشت:
خانم اول نیز با توجه به همین ویژگی آقا ، از ادامه ی خواستگاری منصرف می شود

فكر كنم كلاً موضوع بحث را فراموش كرديد!
بحث اين است كه اين
"خانم اول" در مثالِ ما خودِ شما هستيد!

شما گفتيد يك آقا (يا خانم) حق دارد و بلكه مطلوب است كه كانيداهاي مختلف را بررسي كند و بهترين را برگزيند
از طرفي گفتيد كه فقط ازدواج است كه تعهد آور است

من هم مردي را برايتان مثال زدم كه مي خواهد به راهكار شما عمل كند
حال شما ميگوئيد كه اين مرد (كه به حرف من عمل كرده) دمدمي مزاج و ظاهر بين است و بايد از ادامهء خواستگاري با او منصرف شد

همای رحمت;929595 نوشت:
ولی اگه یه خواستگار رسما به خونمون اومده حالا به فرض , فردای اون روز هم یه خواستگار دیگه برام بیاد كه فکر کنم اون به روحیات من نزدیکتره
این یه خرده جوابش مشکله ولي به نظرم همين رو انتخاب میکنم واسه ی جلسات بعدی

نكته دقيقاً همينجاست
وقتي يك خواستگار به خانهء شما آمده ، چرا بايد روز بعد اجازه بدهيد خواستگار ديگري هم براي شما بيايد؟
خودتان مي فرمائيد:
"به اين دليل كه فكر كنم دومي به روحياتم نزديكتر است"

شما نيز به اين سوالي كه از خانم "دختر ايروني" مي پرسم پاسخ بدهيد لطفاً

دختر ایرونی;929596 نوشت:
دمدمی مزاج

خب خواهر گرامي ، شما كه زير اين سخن خانم "هماي رحمت" لايك زده ايد ، بفرمائيد چطور سخن ايشان نشان از دمدمي مزاج بودن نيست؟
خانمي كه در فرض ماست
، امروز خواستگاري برايش آمده و او را پذيرفته ، اما فردا خواستگار ديگري برايش ميايد كه بهتر است (مهم نيست از چه نظر) ، و اين خانم اولي را رد كرده و دومي را مي پذيرد
چطور اينجا نگران آيندهء اين خانم نمي شويد كه نكند فردا هم يك آقايي را ببيند كه به روحياتش نزديكتر است ، به او علاقمند شود؟

ببینید بهدقول معروف من که هنوز هیچ چراغ سبزی به ایشون

نشون ندادم .اگه داده بودم خب آره قبول دارم کار اشتباهی

بوده وگرنه فکر نمیکنم این کارم ربطی به دم دمی مزاج بودن داشته باشه

Reza-D;929600 نوشت:
شما گفتيد يك آقا (يا خانم) حق دارد و بلكه مطلوب است كه كانيداهاي مختلف را بررسي كند و بهترين را برگزيند
از طرفي گفتيد كه فقط ازدواج است كه تعهد آور است

بله و با این کیفیت

دختر ایرونی;929590 نوشت:
اگر دو یا چند خواستگار همزمان پیشنهاد دهند، پذیرش آنها نیاز به یک بررسی کلی و اولیه دارد، و به نظر م کار عاقلانه ایست

و بله خواستگاری تعهد آور نیست از این جهت که بعد از برگزاری جلسات آشنایی و تحقیق، نظر طرفین میتواند منفی باشد

Reza-D;929600 نوشت:
من هم مردي را برايتان مثال زدم كه مي خواهد به راهكار شما عمل كند

به نظر یا من منظورم را درست منعکس نکرده ام یا شما دقیق متوجه عرض بنده نشدید
من چنین راهکاری را پیشنهاد نداده ام،
یعنی برگزاری چند جلسه خواستگاری از سمت آقا یا خانم و در همین حین یک خواستگاری دیگر
با توجه به اینکه شما ابتدا فرمودید چند جلسه هم برگزار شده،
خوب به نظر من وقتی یک خواستگاری چند جلسه برگزار شده یعنی انتخاب اولیه صورت گرفته و طرفین در پی شناختهای لازم هستند
من به عنوان یک خانم همزمان با این خواستگاری ، خواستگار دیگری را نمی پذیرم
بحث من این است که اگر چند نفر همزمان پیشنهاد دهند، قبل از جلسات آشنایی مفصل، یک بررسی کلی صورت بگیرد و این متفاوت است از رفتار خواستگار مذکور

Reza-D;929605 نوشت:
خب خواهر گرامي ، شما كه زير اين سخن خانم "هماي رحمت" لايك زده ايد ،

من با این بخش از صحبت خواهر خوبم موافقم:

همای رحمت;929595 نوشت:
ببینید اگه هنوز هیچکدوم از اونها خواستگاری رسمی نیومدن ودر حد یه پیشنهاد خب سعی میکنم اطلاعات کلی رو ار هر دو نفر به دست بیاورم واونیکه به روحیات من نزدیکتره رو دعوت میکنم

در مورد این بخش،

همای رحمت;929595 نوشت:
ولی اگه یه خواستگار رسما به خونمون اومده حالا به فرض ,فردای اون روز هم یه خواستگار دیگه برام بیاد وفکر کنم اون به روحیات من نزدیکتره این یه خرده جوابش مشکله به نظرم این دومی رو انتخاب میکنم واسه ی جلسات بعدی

سرکارخانم همای رحمت خودشون هم فرمودند که جوابش مشکله
من هم در پست قبلی گفتم همزمان با یک خواستگار رسمی، شخص جدیدی را قبول نمیکنم ، تا زمانیکه خواستگاری قبلی به نتیجه ای برسد

Reza-D;929605 نوشت:
بفرمائيد چطور سخن ايشان نشان از دمدمي مزاج بودن نيست؟
خانمي كه در فرض ماست ، امروز خواستگاري برايش آمده و او را پذيرفته ، اما فردا خواستگار ديگري برايش ميايد كه بهتر است (مهم نيست از چه نظر) ، و اين خانم اولي را رد كرده و دومي را مي پذيرد
چطور اينجا نگران آيندهء اين خانم نمي شويد كه نكند فردا هم يك آقايي را ببيند كه به روحياتش نزديكتر است ، به او علاقمند شود؟

برداشت من با برداشت شما از صحبت سرکار خانم همای رحمت متفاوت است
توضیحات خودم را در بالا بیان کردم

دختر ایرونی;929608 نوشت:
من به عنوان یک خانم همزمان با این خواستگاری ، خواستگار دیگری را نمی پذیرم
بحث من این است که اگر چند نفر همزمان پیشنهاد دهند، قبل از جلسات آشنایی مفصل، یک بررسی کلی صورت بگیرد و این متفاوت است از رفتار خواستگار مذکور

خب بزرگوار اينكه شرط عقل است
اصلاً مگر ميشود كسي بدون هيچگونه بررسي ، از بين چند پيشنهاد يكي را انتخاب كند؟
ما هم چيزي غير از اين نگفتيم ، شما بوديد كه به نوعي به عنوان مخالف وارد بحث شديد happy
موضوع قفل شده است