حکم سایت اشتراک موسیقی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم سایت اشتراک موسیقی

سلام.
می خوام یه سایت تاسیس کنم مثل یوت.یوب و آپارات ولی با این تفاوت که اعضا به جای ویدیو ؛ صدا به اشتراک می ذارند.(موسیقی، آهنگ، سخنرانی و...)

سوالی که برام پیش اومده اینه که اولا آهنگ های شاد و عاشقانه که الان فراوونه حکم گوش دادنشون چیه؟(یا مثلا آهنگ هایی که از pmc پخش می شه.)

بعد اگر من در سایت نظر فقها درباره موسیقی رو بذارم، بعد یه کاربر بیاد موسیقی لهو و لعب منتشر کنه، مسئولیتش از گردن من خارجه یا باید اون موسیقی رو حذف کنم؟(آخه در صورت حذف جو آزادی بیان کاربرا رو می گیره و سایت رو ترک می کنند:khandeh!:)

حالا اگر این سایت در آمدزا شد (از راه جذب تبلیغ یا فروش اکانت پرمیوم و...) در آمدش حلاله یا حرام؟(با توجه به اینکه ممکنه پر از آهنگ های شاد فعلی باشه)

البته قراردادن موسیقی های کفر آمیز و موسیقی های شیطان پرستی رو ممنوع خواهم کرد و در صورت مشاهده حذف می کنم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

theboy;363910 نوشت:
سلام.
می خوام یه سایت تاسیس کنم مثل یوت.یوب و آپارات ولی با این تفاوت که اعضا به جای ویدیو ؛ صدا به اشتراک می ذارند.(موسیقی، آهنگ، سخنرانی و...)

سوالی که برام پیش اومده اینه که اولا آهنگ های شاد و عاشقانه که الان فراوونه حکم گوش دادنشون چیه؟(یا مثلا آهنگ هایی که از pmc پخش می شه.)

بعد اگر من در سایت نظر فقها درباره موسیقی رو بذارم، بعد یه کاربر بیاد موسیقی لهو و لعب منتشر کنه، مسئولیتش از گردن من خارجه یا باید اون موسیقی رو حذف کنم؟(آخه در صورت حذف جو آزادی بیان کاربرا رو می گیره و سایت رو ترک می کنند:khandeh!:)

حالا اگر این سایت در آمدزا شد (از راه جذب تبلیغ یا فروش اکانت پرمیوم و...) در آمدش حلاله یا حرام؟(با توجه به اینکه ممکنه پر از آهنگ های شاد فعلی باشه)

البته قراردادن موسیقی های کفر آمیز و موسیقی های شیطان پرستی رو ممنوع خواهم کرد و در صورت مشاهده حذف می کنم.

سلام عليكم

• اگر موسيقى هايي كه مد نظر داريد مطرب لهوى نباشد مانعى ندارد و تشخيص آن به عهده خود مکلّف است.

• قرار دادن موسيقي مطرب در معرض استفاده ديگران جايز نيست.

• در آمدي كه از بابت پخش آگهي يا...باشد در صورتي كه ترويج فساد از قبيل نشر اکاذيب و ارائه‌ى مطالب باطله نباشد اشكالي ندارد.

منبع :استفتائات رهبري

شفا;364341 نوشت:
قرار دادن موسيقي مطرب در معرض استفاده ديگران جايز نيست.
مرجع حقیر حضرت آقا صافی میفرماید کلهم موسیقی حرام حرام است هرچه میخواهد باشد.

اما این لفظ لهوی که دیگر مراجع عظام بکار میبرند دقیقا چیست؟ واقعا معیارش چیست؟

CELLAR;364347 نوشت:
مرجع حقیر حضرت آقا صافی میفرماید کلهم موسیقی حرام حرام است هرچه میخواهد باشد.

اما این لفظ لهوی که دیگر مراجع عظام بکار میبرند دقیقا چیست؟ واقعا معیارش چیست؟

سلام علیکم

لهو در جاهای مختلفی از فقه استعمال شده است که به امری که باطل است صدق می کندوموسیقی لهوی هم یعنی موسیقی که با عیش ونوش همراه است گفته می شود چون عیش ونوش امر باطل است.

بنظر من و شرع و مرجعم که موسیقی ذاتا بر اساس تعریف شما لهوی است.

CELLAR;364565 نوشت:
بنظر من و شرع و مرجعم که موسیقی ذاتا بر اساس تعریف شما لهوی است.

سلام دوست عزیز.

در پست زیر تلاشی برای روشن تر شدن این احکام صورت گرفته است.
http://www.askdin.com/thread771-17.html#post346691

اما در مجموع به نظرم ابهام یا شگفتی شما کاملاً بجاست و از دید حقیر از دو جا نشأت می گیرد: (1) کلمات و معیارهای مبهم و غیردقیق در تعریف موسیقی حرام (البته با این فرض که موسیقی دو نوع حرام و حلال دارد) و (2) واگذار شدن تشخیص مصداق این معیارها به عرف عام که بر ابهام مسأله می افزاید و در دراز مدت اصل حکم را استحاله می کند.

البته ابهام در تشخیص موسیقی حرام یا خطر افتادن در دور باطل شیطان (با عادی شدن تدریجی همه انواع موسیقی در زندگی روزمره) برای مقلدین آیت الله صافی (مدظله العالی) وجود ندارد چون فتوای ایشان تا حد زیادی روشن است.

التماس دعا.:Hedye:

سلام عليكم

جمع بندي مو ضوع:حکم سایت اشتراک موسیقی

1-می خوام یه سایت تاسیس کنم مثل یوت.یوب و آپارات ولی با این تفاوت که اعضا به جای ویدیو ؛ صدا به اشتراک می ذارند.(موسیقی، آهنگ، سخنرانی و...)
بعد اگر من در سایت نظر فقها درباره موسیقی رو بذارم، بعد یه کاربر بیاد موسیقی لهو و لعب منتشر کنه، مسئولیتش از گردن من خارجه یا باید اون موسیقی رو حذف کنم؟(آخه در صورت حذف جو آزادی بیان کاربرا رو می گیره و سایت رو ترک می کنند)

جواب:

• اگر موسيقى هايي كه مد نظر داريد مطرب لهوى نباشد مانعى ندارد و تشخيص آن به عهده خود مکلّف است.

• قرار دادن موسيقي مطرب در معرض استفاده ديگران جايز نيست.

• در آمدي كه از بابت پخش آگهي يا...باشد در صورتي كه ترويج فساد از قبيل نشر اکاذيب و ارائه‌ى مطالب باطله نباشد اشكالي ندارد.

2-مرجع حقیر حضرت آقا صافی میفرماید کلهم موسیقی حرام حرام است هرچه میخواهد باشد.اما این لفظ لهوی که دیگر مراجع عظام بکار میبرند دقیقا چیست؟ واقعا معیارش چیست؟

جواب:
لهو در جاهای مختلفی از فقه استعمال شده است که به امری که باطل است صدق می کندوموسیقی لهوی هم یعنی موسیقی که با عیش ونوش همراه است گفته می شود چون عیش ونوش امر باطل است.

منبع :استفتائات رهبري

موضوع قفل شده است