جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مشكلات خانوادگي و محروميت از ازدواج

نوشته
    209
    حضور
    152 روز 7 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    289
    آپلود
    1
    گالری
    6
    صلوات
    1387

مشكلات خانوادگي و محروميت از ازدواج

سوال: من برادری دارم که بزرگتر از خودم هست و در زمان تولد بصورت مادرزادی، کودک عقب مانده ذهنی شد. ایشان الان 27سالش هست.ولی ازلحاظ جسمی مشکل دارد و همیشه باید کسی در راه رفتن حامی او باشد که به زمین نخورد یا ...
    و البته از لحاظ ذهنی هم هنوز نسبت به هم سن وسالهایش درک کمتری دارد.ولی در تکلم مشکلی ندارد
    من می خواهم خودم را از ازدواج کردن محروم کنم و همیشه تا آخرین نفس با او باشم و حامی او باشم.مگر پدر و مادر من تا کی میتوانند پابه پای او باشند ؟زمانی میرسد که کسی باید حامی انها باشد
    ولی اگر من ادواج کنم به خاطر شرایط زندگی متاهلی خب قطعا نمیتوانم همیشه درکنار او باشم.پس تکلیف برادرم چه می شود؟ من حاضرم ازدواج نکنم و درکنار برادرم باشم.ولی از طرفی ازدواج و داشتن یک حامی و مونس در زندگی و مزیتهای ان را می دانم. لطفا راهنمايي كنيد .
    پاسخ: بسمه‌تعالي
    با عرض سلام و اهداء تحيت و آرزوي شفاي عاجل بيماران.
    همه ما در مقاطعي از زندگي، در تصميم گيري با ترديد مواجه شده‌ايم و به اصطلاح گرفتار تعارض مي‌شويم. و از ميان اقسام تعارض( منفي-منفي، منفي-مثبت و مثبت- مثبت)، شايد تعارض مثبت- مثبت، چالش‌زا تر باشد.اما به هرحال بايد سعي شود، گزينه‌اي انتخاب شود كه نسبت به ديگري، از بهره بيشتر و يا نقص كمتري برخوردار باشد.
    در قبال موضوع مذكور، احساس مسوليت شما ستودني است، لكن بايد مراقب بود كه منشاء چنين احساس مسوليتي، شناخت، آگاهي و انتخاب باشد و نه اضطراب و يا وسواس!! احساس مسوليت ناشي از اضطراب( فرد، شخصيتي اضطرابي داشته باشد) نه تنها مفيد نيست بلكه مخرب نيز است، كه اميدوارم در ارتباط با شما صادق نباشد.
    ضمن اينكه، چه بسا محدود كردن خود به اين دو گزينه نيز شايد، امر درستي نباشد. و گزينه سومي كه جمع هردو راه باشد بهتر باشد. مثلا تقسيم مسوليت نگهداري و. مراقبت ايشان، ميان ديگر اعضاي خانواده و يا كمك گرفتن از يك پرستار، مراكز بازپروري و...
    به هر حال انتخاب با شماست، لكن شايسته است قبل از تصميم نهايي، به ابعاد مختلف هر دو گزينه بيشتر بيانديشيد. به اين منظور و براي تصميم‌گيري راحت‌تر، پيشنهاد مي كنم؛ از ترسيم جدول معايب و مزايا بهره بگيريد. با اين توضيح كه يك جدول دوستوني ترسيم كنيد، در يك ستون معايب/مزاياي ازدواج كردن را بنويسيد و در ستون ديگر معايب/مزاياي عدم ازدواج را درج كنيد. به عنوان مثال ممكن است شما براي ازدواج كردن 10 مزيت در نظر داشته باشيد اين 10 مزيت را بنويسد و به هريك از اين 10 مزيت برحسب اهميت از 0 تا 100نمره دهيد و نمره كل را به دست آوريد. همچنين ممكن است براي عدم ازدواج نيز 10 مورد(كمتر و يا بيشتر) مزيت مد نظر داشته باشيد، براي نمره گذاري اين مزيتها نيز، مانند ستون قبل(مزيتهاي ازدواج) عمل كنيد و نمره كل بدست آمده را با نمره كل بدست آمده ستون ديگر مقايسه كنيد. هريك از ستونها كه نمره بيشتري داشت همان را مبناي انتخاب خود قرار دهيد.
    نكته اي كه لازم است مورد تاكيد قرار گيرد اين است، كه ضروري است مزايا با مزايا مقايسه و نمره گذاري شوند و يا معايب با معايب. به اين معنا كه نبايد مزاياي يگ گزينه را با معايب گزينه ديگر مقايسه كرد. چرا كه در دستيابي به نتيجه، ايجاد مشكل مي كند. ضمن اينكه لازم است، ابتدا به اندازه كافي پيرامون هر دو گزينه اطلاعات لازم را به دست آوريم.
    از خداوند متعال، درخواست موفقيت شما و شفاي مرضاي اسلام را مسئلت دارم.

لينك بحث اصلي :
    http://www.askdin.com/thread26981.html

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری