پرسش:من دوستی دارم که چهره اش نسبت به سنش پنج، شش سالی کمتر نشان می دهد، مشکل اینجاست كه اكثر خواستگاران ايشان سنشان كمتر از دختر خانم است و به تصور كوچكتر بودن ايشان به خواستگاري مي آيند ولی وقتی سن دختر خانم را مي فهمند منصرف مي شوند این مسئله خیلی به روحیه دوست من ضربه وارد کرده است . لطفا راهنمايي كنيد .
پاسخ:

سلام
ممنون از اعتمادتون
اجازه بدهید این پاسخ را خطاب به خود دوسان بیان کنم البته شما هم بخوانید و درباره مطالبش با دوستتان مذاکره کنید.
آقای قرائتی مثال خوبی می زدند می فرمودند اگر هنگام غذا خوردن در نوشابه باز نشه چه می کنیم؟ از دیگران کمک می گیریم نوشابه را دور نمی اندازیم؛ دست به دست می گردد تا بالاخره یکی بازش کند.
در مشکلات هم ما نباید
اولا: بی تابی کنیم مأیوس شویم و سستی از خود نشان بدهیم.
ثانیاً باید از همفکری و همکاری دیگران مدد بگیریم.
وقتی ما هیجان منفی ای چون خشم و ناکامی داریم شناخت ما ضعیف تر می شود مثل وقتی است که شیشه ماشین بخار کند و ما بیرون را نبینیم. باید از دیگران که حال و روزشان خوب است و می توانند به شناخت ما کمک کنند استفاده کنیم. مشاور و افراد با تجربه و مطالعه این «نقش مکمل شناختی» را ایفا می کنند.
خانمی که سنش بالا رفته و نگران از وضعیت آینده است و احتمال می دهد که خواستگاری او را نپسندد بی تردید اگر دست روی دست بگذارد و خیال پردازی منفی هم بر آن افزوده شود خود به خود چهره اش و بهتر بگویم زبان بدنش با دیگری سخن می گوید. یعنی دیگران از چهره او نگران و آشفتگی می خوانند. افرادی که آرامش دارند چشمانشان درخشش و نشاط دارد و افرادی آشفته چشمانشان خسته و پلک هایشان افتاده است و وقتی زبان به گفتگو می گشایند در سخنانشان نشاط و امید و زندگی و پویایی موجی نمی زند.
خب چه باید کرد؟
1-
توکل به خدا و توسل به اهل بیت -ع -: هست ما از هست خداست و ما همچون مهره ای در دست قدرت او هستیم دل ها را مقلب القلوب می گرداند و مهر را او در دل ها قرار می دهد. بنابراین ورد زبان تان باشد
خداوندا مرا آن ده که آن به
2-
قرآن می فرماید چه بسا چیزی را ناپسند بدانید ولی خیر شما در آن باشد هرگز به خود تلقین نکنید که شانسی برای گزینش همسر ندارید. مگر جوانان همه در آن افرادی که خواستگاری آمدند خلاصه می شوند؟ افرادی که سنشان بالاتر هم است در جامعه هستند. سن ازدواج پسرها هم بالا رفته بنابراین هستند افرادی که دنبال خانمی با مشخصات شما می گردنند.
3-
پویا باشید آب هم اگر راکد باشد بوی بد می گیرد. به نظر شما خانمی هایی که اجتماعی هستند و مهارت های ارتباطی را بلد هستند در جلب خواستگار موفق ترند یا افرادی که منزوی و گوشه گیرند؟
4-
هنرهای زنانه: باز هم یک سؤال به نظر شما خانم هایی که اجتماعی هستند و در کلاس های هنری شرکت می کنند و از آنها در منزلشان درست می کنند به چشم می آیند و مورد توجه خانم ها و خواستگاران قرار می گیرند یا خانم هایی بی روح و بی هنر؟ البته مراد من جلوه نمایی و انگشت نما کردن خود نیست بلکه فعال بودن، هنری بودن و...خود به خود مغناطیسم و کشش ایجاد می کند.
5-
متأسفانه آمار طلاق بالا رفته نمی شود ادعا کرد که دخترانی که از شما زودتر ازدواج کرده اند موفق تر اند و خوش بخت تر. بنابراین وقت موجود را غنیمت بشمارید و در پی مطالعه درباره ازدواج برآیید تا زندگی خوبی را برای خودتان مهندسی کنید. بدترین ازدواج این است که فرد از روی احساس ماندن و خواستگار نداشتن چشم بسته موردی را قبول کند. چه بسا فردی که دیرتر ازدواج کرده خوش تر از زوجی است که هر روز مشاجره دارند.
6-
از واسطه امین و راز دار (نه پیک) کمک بگیرید او از جانب خود حرف دل شما را به دیگران منتقل می کند. البته مناسب نیست که دختر جوانی به پسری بگوید.
7-
در برخی شهرها مراکز همسریابی هست. می توان با دقت و تحقیق و البته با اشراف والدین (تأکید می کنم با اشراف والدین) از آنهایی که معتبرند کمک گرفت. معرفی خواستگار تمام راه نیست تازه اول راه است باید تحقیق کنید تناسب ها را کشف کنید، فرهنگ ها را مقایسه کنید. و بهتر است از مشاور ازداج کمک بگیرید.
8-
لازم نیست به خواستگار همان جلسه اول سن را گفت می توان از اشتراکات سخن گفت و کلیات را بررسی کرد در فاز دوم اگر تناسب هایی بود سن را گفت.
9-
روی سن تان تمرکز نکنید روی جوان بودن چهره خود و شادابی تان تمرکز داشته باشید.تمرکز درباره نگرانی خود به خود نگرانی می زاید. وقتی اضطراب داریم که با ماشین به درب منزل نمالیم احتمالا می مالیم یعنی همان کثل معروف از چیزی که می ترسیم به سرمان میاد. وقتی خیلی آشفته ایم که نکنه از سنم بپرسد بی تردید آشفته جلوه می کنیم و نگران و طرف مقابل از این رفتار نا آرام ذهن خوانی می کند و هزار و یک علت برایش جور می کند و ممکن است احساس کند شما رک و صریح نیستید و می خواهید از در دورویی وارد گفت و گو شوید.

معرفی منبع:
جوانان و انتخاب همسر نوشته علی اکبر مظاهری نشر پارسایان
مشاوره قبل از ازدواج، سیدمهدی حسینی، نشر آوای نور


لينك بحث اصلي :
http://www.askdin.com/thread20685.html