درس خواندن و یا نخواندن تا چه حد برای اینده تاثیر داره؟

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درس خواندن و یا نخواندن تا چه حد برای اینده تاثیر داره؟

خانوادم میگن.آدم مجرد بمونه بهتر از ازدواج کردن و درس نخوندنه.میگن درس خوندن باید در درجه ی اول هدف تو زندگیت باشه و بعد ازدواج.نظر شما چیه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

هدف1;363663 نوشت:
خانوادم میگن.آدم مجرد بمونه بهتر از ازدواج کردن و درس نخوندنه.میگن درس خوندن باید در درجه ی اول هدف تو زندگیت باشه و بعد ازدواج.نظر شما چیه؟

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت
طبعا خانواده محترم حضرتعالي براي نظر خود دلائل و شواهدي دارند كه لازم است اين ادله مورد نقد و بررسي قرار بگيرد.
اما اگر نظر بنده را بخواهيد، با احترام براي نظر خانواده محترم حضرتعالي، به نظر مي‌رسد چنين الگو و قاعده‌اي حداقل به صورت كلي درست نيست.

ممكن است بسته به شرايط و در مرحله‌اي از دوره رشد مثلا دوره نوجواني تمركز بر درس و ادامه تحصيل و مقدم نمودن آن بر ازدواج صحيح باشد لكن استمرار چنين رويكردي و اينكه هميشه و در هر سني تحصيل را بر ازدواج مقدم بدانيم، با اقتضائات روانشناختي انسان ناسازگار است. چرا كه فرصت ازدواج و استفاده از كاركردهاي آن محدود است و تاخير آن مي‌تواند به برزو مشكلات خلقي، عاطفي و...منجر گردد، لكن هميشه فرصت براي ادامه تحصيل وجود دارد.
در پناه خداي بزرگ موفق باشيد

درس خوندن تا چه اندازه و با چه هدفی؟
به نظرم تحصیل در حد معمول خوبه ولی زندگی مهمتره. از طرف دیگه هم باید بر مبنای علاقه فرد باشه نه فشار اجتماع بر فرد و مدرک گرایی. چون در حالت دوم فقط باعث سوزواندن فرصت تحصیل برای علاقه مندان و کسایی که میتونن برای جامعه مفید باشن بشه.
در ضمن کی گفته ازدواج و تحصیل تضادی با هم دارن؟

ممنون از جوابتون.اما خانوادم در هر سنی تحصیل رو برتر از ازدواج و... می دونن.تمام خواهر و برادرام خواسته ی پدر و مادرمو اجرا کردن و واقعا" هم موفق شدن.نمی دونم من هم مثه اونا این کارو انجام بدم درسته یا نه؟چون اونا واقعا" موفقن

هدف1;364809 نوشت:
ممنون از جوابتون.اما خانوادم در هر سنی تحصیل رو برتر از ازدواج و... می دونن.تمام خواهر و برادرام خواسته ی پدر و مادرمو اجرا کردن و واقعا" هم موفق شدن.نمی دونم من هم مثه اونا این کارو انجام بدم درسته یا نه؟چون اونا واقعا" موفقن

سلام ...
با کسب اجازه از استاد امیدوار ...
نمیشه نسخه ای رو که برای دیگران درست هست رو برای کس دیگر پیچید ... هیچ کس هم نمیتونه به شما جواب 100 درصد بده ... این نهایتا خود شما هستید که باید جواب درست و منطقی رو پیدا کنید ... یه چیزی رو استاد امیدوار در صحبت هاشون بیان کردند که اون مساله به نظر من خیلی خیلی خیلی مهم هست ... این مساله رو خودتون هم بهش میرسید ... ولی ممکن هست اون زمان کار از کار گذشته باشه .... و اون هم مساله فرصت هست .

انسانهای موفق کسانی هستند که برای خودشون فرصت سازی میکنند ... فرصت ها را درست میبینند و از فرصت هاشون درست استفاده میکنند ... درسی که شما دارین میخونید میتونه در آینده براتون فرصت های خوب شغلی ایجاد کنه ... از اون طرف هم چسبیدن به درس میتونه باعث بشه نتونین همسر مناسبی رو تو زندگی بدست بیارین ... هر دوتاش مهمه ... یکی بدون اون یکی کار رو خراب میکنه ... پس مهم ترین کار شما اینه که محیط اطافتون رو خوب رصد کنید ... خودتون رو بشناسید ... توانایی هاتون رو بشناسید .... و فرصتهایی که تکرار نمیشوند رو به خوبی بشناسید ...

به نظر من شما هیچ کدومش رو نباید از دست بدی و با سعی و تلاشت باید سعی کنی به هر دوش برسی و برای خودت فرصت سازی کنی ... به نظر من اون کسایی هم که موفق نبودن ... دچار زیاده روی شدن .... وگرنه اگر یه مدیریت درست و حسابی داشته باشی ... به نظر من میتونی در هر دو زمینه موفق باشی .

هدف1;363663 نوشت:
نظر شما چیه.

صد درصد مخالفم. درس خوندن "هدف" نیست، "وسیله" است برای رسیدن به هدف.

هدف1;363663 نوشت:
آدم مجرد بمونه بهتر از ازدواج کردن و درس نخوندنه.

ازدواج و ادامه تحصیل به نظرم اصلا تناقضی با هم ندارن.

به اون عزیزانی که شرایط ازدواج براشون مهیاست خواهرانه توصیه می کنم حتما زودتر ازدواج کنن.
مطمئن باشید با ازدواج خدا برکات فراوانی به ذهن و فکر شما می ده.

درس خوندن خیلی مهمه ......سطح علمی بالا .........با اجتماع اشنا میشید .........صفات خوب برای درس خوندن زیاده
اما من از خیلی ادم های بی سواد ..درس های بزرگی رو یاد گرفتم
با این جمله هم کاملا موافقم

سها;364889 نوشت:
درس خوندن "هدف" نیست، "وسیله" است برای رسیدن به هدف.

سها;364889 نوشت:
به اون عزیزانی که شرایط ازدواج براشون مهیاست خواهرانه توصیه می کنم حتما زودتر ازدواج کنن.

در ادامه حرف های خواهرمون

این حرف کاملا درسته .........من بعد از ازدواج درس خوندم ..8 سال توی خونه پدر مادرم درس خوندم ..و 5 سال توی خونه ی همسر ..........
اما بین هر دوشون یه دنیا فرقه

برمیگردبه فرهنگ وشعورانسان درجامعه کنونی شخص که چگونه خواستن؟

به نظر من درس خوندن که همون کسب علمه نگاه آدمو به زندگی عوض میکنه شما اگه یه همسر یا مادر یا پدر تحصیل کرده بشین خوب خیلی عالیه! همه چی سر جای خودش ! ولی رها کردن درس حیفه!!!

سلام
به نظر من يك مسئله ديگه هم هست: اگر بعد از ازدواج خانوم به تحصيل ادامه بدهند و از همسرشون بالاتر بزند براشون مشكل پيش نمي ياد؟
شايد حتي آقا مانع از ادامه تحصيل خانوم در مقاطع بالاتر از سطح خودشون بشوند.... فكر مي كنم براي آقايان مهمه كه از نظر علمي پايين تر از همسرشون نباشند..... مگه اينكه زن و شوهر هر دو در حال تحصيل باشند كه اون حالت هم مشكلات خاص خودش رو داره....!

[="DarkSlateBlue"]

هدف1;363663 نوشت:

به خانواده گرام بگید :
آدم باید درس بخونه تا بهتر زندگی کنه؟
یا
زندگی کنه تا بهتر درس بخونه؟

درس فدای زندگی؟
یا
زندگی فدای درس؟
یا هیچ کدوم؟
مسلما هیچ کدوم!
پس با توجه به اینکه درس رو همیشه میشه خوند ازدواج رو فدای درس نکنید!
چون ازدواج اگر فرصتش بگذره دیگه گذشته و کاریش نمیشه کرد
اما اگر درس فرصتش بگذره! با تلاش بیشتر میشه دوباره ادامش داد![/]

با سلام
این درست نیست که برای درس خوندن حد و مرز و قید و بند تعیین کنیم . طبق فرامین اسلام یک انسان مخصوصا شیعه اهل بیت باید همیشه خودش رو یک دانشجو ببینه . حالا چه مجرد و چه متاهل . البته در این بین باید شرایط حال را هم در نظر گرفت یعنی ممکنه با توجه به شرایط ممکنه چند صباحی تحصیل به تعویق بیفته ولی نباید کلا اون رو کنار گذاشت. من که به لطف خدا بنا بر همون اصل اولویت بندی بعد از لیسانس و تشکیل خانواده و کسب و کار و ... ضمن اینکه همیشه یه گوشه چشمی به کتب مرتبط با تحصیلاتم داشتم و سعی می کردم از غافله عقب نمونم , بعد از 15 سال دوباره به دانشگاه رفتم و فوق لیسانس گرفتمو دوباره به دلیل مشکلات مالی دارم کار می کنم و آرزو می کنم هرچه زودتر امکان ادامه تحصیل برام مهیا بشه و برای دکتری اقدام کنم.
در کل بی معنی ترین کلمه برام "فارغ التحصیل " بودن هست و معتقدم انسان وقتی فارغ التحصیل باید بشه که عمو عزی (عزرائیل ) رو ملاقات کنه:Cheshmak:
اطلب العلم من المهد الی اللحد
موفق باشید.

hamid40;365457 نوشت:
با سلام
این درست نیست که برای درس خوندن حد و مرز و قید و بند تعیین کنیم . طبق فرامین اسلام یک انسان مخصوصا شیعه اهل بیت باید همیشه خودش رو یک دانشجو ببینه . حالا چه مجرد و چه متاهل . البته در این بین باید شرایط حال را هم در نظر گرفت یعنی ممکنه با توجه به شرایط ممکنه چند صباحی تحصیل به تعویق بیفته ولی نباید کلا اون رو کنار گذاشت. من که به لطف خدا بنا بر همون اصل اولویت بندی بعد از لیسانس و تشکیل خانواده و کسب و کار و ... ضمن اینکه همیشه یه گوشه چشمی به کتب مرتبط با تحصیلاتم داشتم و سعی می کردم از غافله عقب نمونم , بعد از 15 سال دوباره به دانشگاه رفتم و فوق لیسانس گرفتمو دوباره به دلیل مشکلات مالی دارم کار می کنم و آرزو می کنم هرچه زودتر امکان ادامه تحصیل برام مهیا بشه و برای دکتری اقدام کنم.
در کل بی معنی ترین کلمه برام "فارغ التحصیل " بودن هست و معتقدم انسان وقتی فارغ التحصیل باید بشه که عمو عزی (عزرائیل ) رو ملاقات کنه:Cheshmak:
اطلب العلم من المهد الی اللحد
موفق باشید.

من کاملا" با حرف شما موافقم.با این که نوزده سال بیشتر ندارم اما از ابتدایی تل الان مشغول کتاب خوندن و کسب علم بودم.اما علاقه ای به درس خوندن که از رو اجباره رو ندارم.

هدف1;365586 نوشت:
اما علاقه ای به درس خوندن که از رو اجباره رو ندارم.

یه کم از موضوع دور می شیم ولی فکر کنم اشکالی نداشته باشه: به نظر من امکان نداره با زور بتونیم شخصی رو به انجام کاری مجبور کنیم و ایشون بتونه اون کار را با موفقیت کامل کنه. حالا فرقی نداره چه کاری باشه....درس خوندن که جای خود داره. چند تا مثال میزنم و حتی در خود یا دیگران تجربه کرده ام:
1-رعایت بهداشت فردی
2-مرتب کردن اتاق یا دفتر کار
3-خوردن
4-نخوردن
5-نماز خوندن و روزه و ...
6-نماز نخوندن و روزه و ....
7-ورزش کردن یا نکردن
8-ازدواج کردن یا نکردن
9-دختر بازی کردن یا نکردن
10-به مجلس عزاداری یا ثواب رفتن
11- به مجلس رقص یا گناه رفتن
....
....
حالا واقعا که درس خواندن جای خود داره . چون اون بخشی از مخ باید کار کنه که کسی نمیتووووووووونه مجبورش کنه.آخرش طرف میگه خوندم و مخم نمیکشه و رد شدم .حالا تقصیر منه یا شم که زورم کردید؟؟؟!!!
موفق باشید.
موضوع قفل شده است