طریقه برآورده شدن دعا :

تب‌های اولیه

61 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طریقه برآورده شدن دعا :

سلام ...
سوالی که از کارشناس محترم سایت داشتم این بود که طریقه استجابت ... یا رد کردن دعا ها به چه نحوی هست ...
آیا خدا مستقیما دعا ها رو میشنوه و اونها رو مدیریت میکنه ... یا اینکه ابزارهایی رو اندیشیده که اونا این کار رو انجام میدن ...

مثلا من شنیدم که در زمان امام یازدهم کشیش مسیحی ادعا میکرده میتونه باران نازل کنه ... خشکسالی فرا رسیده بوده و امام هم در درون زندان بودن ... تا اینکه مسیحیان از این کشیش میخوان بره و دعای نزول باران رو بخونه ... هر بار که این کشیش دستش رو به سمت آسمون بالا میگرفته .... ناگهان رعد و برقی میزده و باران شروع به باریدن میکرده .... اینقدر این قضیه شوک آور بوده که مسلمانان نسبت به دینشون شک میکنن ... حاکم وقت امام رو احضار میکنن و میگن علتش چیست ... و ایشون میگه از ایشون بخواهید یک بار دیگر دعای باران را بخوانند ... جمعیت جمع میشوند .... همینکه کشیش مذهبی میخواسته دستش رو به سمت آسمون بگیره ... امام میگه دستاش رو بگردین ... کشیش رو دستگیر میکنن و استخوانی رو در درون دستاش پیدا میکنند .... و امام میگه ... این استخوان یک پیامبر هست که ایشون به اون متوسل میشن و بقیه داستان ...

یا وجود اسم اعظم و یا وجود چیزایی مثله طلسم و از این جور چیزا ...

سوال من این هست آیا خداوند قوانینی برای به اجابت رسیدن دعاها تصویب کرده و خودش نشسته کنار و قوانین دارن کار خودشون رو میکنن ... یا اینکه دعاهای ما مستقیم به محضر خداوند میرسن ...

با تشکر از وقتی که میزارین

با نام الله

کارشناس بحث: استاد رئوف

FTMH_Mohammadi;363401 نوشت:
سلام ...
سوالی که از کارشناس محترم سایت داشتم این بود که طریقه استجابت ... یا رد کردن دعا ها به چه نحوی هست ...
آیا خدا مستقیما دعا ها رو میشنوه و اونها رو مدیریت میکنه ... یا اینکه ابزارهایی رو اندیشیده که اونا این کار رو انجام میدن ...

مثلا من شنیدم که در زمان امام یازدهم کشیش مسیحی ادعا میکرده میتونه باران نازل کنه ... خشکسالی فرا رسیده بوده و امام هم در درون زندان بودن ... تا اینکه مسیحیان از این کشیش میخوان بره و دعای نزول باران رو بخونه ... هر بار که این کشیش دستش رو به سمت آسمون بالا میگرفته .... ناگهان رعد و برقی میزده و باران شروع به باریدن میکرده .... اینقدر این قضیه شوک آور بوده که مسلمانان نسبت به دینشون شک میکنن ... حاکم وقت امام رو احضار میکنن و میگن علتش چیست ... و ایشون میگه از ایشون بخواهید یک بار دیگر دعای باران را بخوانند ... جمعیت جمع میشوند .... همینکه کشیش مذهبی میخواسته دستش رو به سمت آسمون بگیره ... امام میگه دستاش رو بگردین ... کشیش رو دستگیر میکنن و استخوانی رو در درون دستاش پیدا میکنند .... و امام میگه ... این استخوان یک پیامبر هست که ایشون به اون متوسل میشن و بقیه داستان ...

سوال من این هست آیا خداوند قوانینی برای به اجابت رسیدن دعاها تصویب کرده و خودش نشسته کنار و قوانین دارن کار خودشون رو میکنن ... یا اینکه دعاهای ما مستقیم به محضر خداوند میرسن ...

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در مورد پاسخ به سوال شما توجه به چند مطلب حایز اهمیت است:

- مخاطب دعاهای بشر خداوند است و خداوند نیز آنها را می شوند و دریافت می کند و به عبارت دیگر، دعاهای بشر به محضر خداوند نایل می شود و خداوند بر اساس اراده خود، با آنها رفتار می کند. این مسئله در برخی از آیات نیز بیان شده است، وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ (1) چون بندگان من در باره من از تو بپرسند ، بگو که من نزديکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس به ندای من پاسخ دهند و به من ايمان آورند تا راه راست يابند. با توجه به این آیه خداوند به انسان ها بسیار نزدیک است و پاسخ دعاهای ما را خود او می دهد.

- مطلب دیگری که در این مورد حایز اهمیت است، این است که خداوند در مورد تصرفات خود در عالم، بر اساس اصولی عمل می کند که در متون دینی از آن به سنت الهی تعبیر می شود. بر اساس این سنت ها، دعا برای استجابت باید دارای شرایطی باشد. به طور مثال یکی از این شرایط که از آیه فوق به دست می آید این است که دعا کننده، حاجت خود را از خداوند بخواهد و او را ندا کند. (برخی از این مسائل در قالب اموری که تحت عنوان آداب دعا کردن آمده است، ذکر شده است.)

- با توجه به مطالب فوق ، در پاسخ به سوال شما باید عرض شود که دعاهای ما خدمت خداوند می رسد و خداوند از آنها آگاه است، خداوند نیز بر اساس سنت های الهی که وجود دارند و مصالح سنجیده شده ای در آنها قرار دارند، دعاها را مستجاب می کند. دعاهایی نیز که بنا به مصالحی مستجاب نشده باشند، به نتایج مطلوب دیگری مانند بخشش گناهان و ترفیع درجات منجر می شود.

موفق باشید

1. بقره . 186

رئوف;364037 نوشت:
- با توجه به مطالب فوق ، در پاسخ به سوال شما باید عرض شود که دعاهای ما خدمت خداوند می رسد و خداوند از آنها آگاه است، خداوند نیز بر اساس سنت های الهی که وجود دارند و مصالح سنجیده شده ای در آنها قرار دارند، دعاها را مستجاب می کند. دعاهایی نیز که بنا به مصالحی مستجاب نشده باشند، به نتایج مطلوب دیگری مانند بخشش گناهان و ترفیع درجات منجر می شود.

به نظر حقیر چنین نیست که دعاهای ما به خدمت خداوند برسد و خداوند سبک سنگین کند کدامیک را براورده کند و کدام را نکند
این رفتار یک انسان هست و ما چون خدا را بیشتر مواقع شبیه انسان تصور می کنیم یک چنین چیزهایی می گوییم
در حالی که دعا کردن و نحوه استجابت دعا حتما بصورت یک قانون و فرایند موجود در عالم باید باشد
که باید به قوانین ان دست پیدا کرد

رئوف;364037 نوشت:

در مورد پاسخ به سوال شما توجه به چند مطلب حایز اهمیت است:

- مخاطب دعاهای بشر خداوند است و خداوند نیز آنها را می شوند و دریافت می کند و به عبارت دیگر، دعاهای بشر به محضر خداوند نایل می شود و خداوند بر اساس اراده خود، با آنها رفتار می کند. این مسئله در برخی از آیات نیز بیان شده است، وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ (1)

چون بندگان من در باره من از تو بپرسند ، بگو که من نزديکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس به ندای من پاسخ دهند و به من ايمان آورند تا راه راست يابند. با توجه به این آیه خداوند به انسان ها بسیار نزدیک است و پاسخ دعاهای ما را خود او می دهد.

- مطلب دیگری که در این مورد حایز اهمیت است، این است که خداوند در مورد تصرفات خود در عالم، بر اساس اصولی عمل می کند که در متون دینی از آن به سنت الهی تعبیر می شود. بر اساس این سنت ها، دعا برای استجابت باید دارای شرایطی باشد. به طور مثال یکی از این شرایط که از آیه فوق به دست می آید این است که دعا کننده، حاجت خود را از خداوند بخواهد و او را ندا کند. (برخی از این مسائل در قالب اموری که تحت عنوان آداب دعا کردن آمده است، ذکر شده است.)

موفق باشید

1. بقره . 186

سلام جناب رئوف ... فکر میکنم از نوع مثالی که برای شما زدم منظورم رو باید فهمیده باشید ...
امکان رخدادن 2 حالت وجود دارد ...

حالت الف) دعاهای ما بر طبیعت وارد میشود ... و خداوند نظام های علت و معلولی را به گونه ای چیده ... که براساس آن نظام ها دعای من برآورده میشود ... یا نمیشود .
حالت ب) دعاهای ما مستقیما به محضر خداوند میرسند و خداوند تصمیم میگیرد که آیا آن دعا برآورده شود یا خیر .

که شما گفتید برآورده شدن دعاها از نوع دوم هست و خداوند مستقیما در برآورده شدن دعاها نقش دارد ... خوب اگر اینگونه است ... پس چطور ...

1- چگونه دعای آن کشیش مسیحی که استخوان پیامبری را در دست میگرفت برآورده میشد ؟؟؟
2- در ادعیه داریم آنگونه دعا کنید که گویا خواسته شما پشت درب هست ؟؟؟ آیا ما با نظام علت و معلولی خداوند طرف هستیم ... یا باخدایی که میشنود ... درک میکند ؟؟؟
3- من یک نوع طلسم رو دیدم که خواسته شخص رو به صورت یک دعا درآورده بود و به نوعی و در زمان خاصی ... چگونه است که اگر آن دعا به شیوه خاصی نگارش شود و در زمان خاصی برآوردهخ میشود و اگر آنگونه نوشته نشود برآورده نمیشود ...
4- یا چیزی مثله شرف الشمس که باید در زمان خاصی نوشته شود ... و آداب بخصوصی دارد ...
5- یا مسایلی مانند قمر در عقرب بودن ...

اتفاقا به نظر من در علومی مانند طلسم . جادوگری . سحر ... ساحر به این علوم و این روابط پنهان اشراف پیدا کرده و بدون آنکه آن مساله رو از خداوند طلب کند از نظام علت و معلولی طلب میکند ...

اگر امکانش هست کمی توضیح دهید ...

با تشکر از شما ...

FTMH_Mohammadi;364415 نوشت:
سلام جناب رئوف ... فکر میکنم از نوع مثالی که برای شما زدم منظورم رو باید فهمیده باشید ...

حالت الف) دعاهای ما بر طبیعت وارد میشود ... و خداوند نظام های علت و معلولی را به گونه ای چیده ... که براساس آن نظام ها دعای من برآورده میشود ... یا نمیشود .
حالت ب) دعاهای ما مستقیما به محضر خداوند میرسند و خداوند تصمیم میگیرد که آیا آن دعا برآورده شود یا خیر .

که شما گفتید برآورده شدن دعاها از نوع دوم هست و خداوند مستقیما در برآورده شدن دعاها نقش دارد ... خوب اگر اینگونه است ... پس چطور ...

1- چگونه دعای آن کشیش مسیحی که استخوان پیامبری را در دست میگرفت برآورده میشد ؟؟؟
2- در ادعیه داریم آنگونه دعا کنید که گویا خواسته شما پشت درب هست ؟؟؟ آیا ما با نظام علت و معلولی خداوند طرف هستیم ... یا باخدایی که میشنود ... درک میکند ؟؟؟
3- من یک نوع طلسم رو دیدم که خواسته شخص رو به صورت یک دعا درآورده بود و به نوعی و در زمان خاصی ... چگونه است که اگر آن دعا به شیوه خاصی نگارش شود و در زمان خاصی برآوردهخ میشود و اگر آنگونه نوشته نشود برآورده نمیشود ...
4- یا چیزی مثله شرف الشمس که باید در زمان خاصی نوشته شود ... و آداب بخصوصی دارد ...

اتفاقا به نظر من در علومی مانند طلسم . جادوگری . سحر ... ساحر به این علوم و این روابط پنهان اشراف پیدا کرده و بدون آنکه آن مساله رو از خداوند طلب کند از نظام علت و معلولی طلب میکند ...

با سلام.

ببخشید که قبل از جناب رئوف در بحث دخالت می کنم.

برای رسیدن به مطلوب دو حالت وجود دارد: یا انسان با تلاش خود می تواند به خواسته اش برسد (و آن را در دسترس می بیند) یا این که به این سادگی نمی تواند (و آن را دور از دسترس می بیند).

انسان اغلب در حالت اول دعا نمی کند چون (بر اساس تجربه یا غریزه یا علم) می داند از کجا و چگونه به خواسته اش برسد. اما در حالت دوم از خدا می خواهد که مسیر او را هموار کند و در واقع ضعف علمی و عملی او را برای رسیدن به خواسته اش جبران کند.

مثلاً کسی می خواهد تشنگی شدید خود را برطرف کند و آب هم در نزدیکی او هست. در این حالت به جای نشستن و دعا کردن تلاش می کند تا به آب برسد. اغلب انسان تا ناامید نشده از خدا تقاضا نمی کند.

بنابراین پاسخ سؤال حضرتعالی به نظرم هر دو مورد می باشد. یعنی در مواردی حالت اول و در مواردی حالت دوم صادق است. توضیح این که:

رسیدن به برخی خواسته ها از قبل در نظام دنیا قانونمند شده است. در همان حدیث مورد اشاره هم هست که هرگاه استخوان پیامبری آشکار شود باران می بارد. این یک قانون یا سنت الهی است و بجز در موارد استثنائی نقض نخواهد شد. آن کشیش مسیحی نیز در واقع دعا نمی کرد. بلکه از این قانون مطلع بود و وانمود می کرد که دعا می کند. هرچند استفاده از این قانون نیز مثل سحر و ... نامشروع است.

اما قوانین حاکم بر برخی خواسته ها پیچیده تر بوده و یا به علت ضعف علمی انسان دور از دسترس به نظر می رسند. در این موارد نیاز به اراده یا دخالت لحظه ای (مقطعی) پروردگار بیشتر احساس می شود. البته این مسأله کاملاً نسبی است. یعنی یک حاجت برای فردی ماورایی و برای دیگری که علم بیشتری دارد تابع قوانین شناخته شده هستی است. مثل درمان برخی بیماری ها که در گذشته معجزه و خارق العاده بود اما الآن بدون دعا و زاری به درگاه پروردگار نیز با قوانین رایج علم پزشکی درمان می شود. گویی پروردگار متعال فرمان استجابت آنها را از قبل صادر کرده است.

موفق باشید.:Hedye:

بی نظیر;364128 نوشت:
به نظر حقیر چنین نیست که دعاهای ما به خدمت خداوند برسد و خداوند سبک سنگین کند کدامیک را براورده کند و کدام را نکند
این رفتار یک انسان هست و ما چون خدا را بیشتر مواقع شبیه انسان تصور می کنیم یک چنین چیزهایی می گوییم
در حالی که دعا کردن و نحوه استجابت دعا حتما بصورت یک قانون و فرایند موجود در عالم باید باشد
که باید به قوانین ان دست پیدا کرد

لطفا پاراگراف دوم و سوم پاسخ نخست بنده را مجددا مطالعه فرمایید.

موفق باشید

FTMH_Mohammadi;364415 نوشت:

با تشکر از شما ...

ظاهرا به پاراگراف دوم و سوم پاسخ نخست بنده، کمتر توجه شده است. بنابراین مجددا توضیحی عرض می کنم: دعاهای ما نزد خداوند می رسد و خداوند از آنها کاملا آگاه است (شاهدی از آیات قرآن برای این مدعا در پاسخ نخست ارائه شد) اما عکس العمل خداوند در مورد این دعاها و مستجاب کردن یا نکردن آنها، تابع اصول کلی است که در متون دینی به سنت الهی تعبیر می شود. طبق این سنن، قوانین عامی وجود دارد که دعاها بر اساس پیروی کردن از این قوانین مستجاب می شوند (شبیه نظام علی و معلولی که گفتید).

با توجه به این مطلب، دعاها در حالتی مستجاب می شوند که شرایط را داشته باشند. برخی شرایط در آداب دعا کردن ذکر می شود.

در مورد سحر و جادو نیز باید عرض شود که در عالم، سلسله علل و معالیلی وجود دارد که هرکس با کسب اطلاع از آنها می تواند به مقاصد خود برسد. بر اساس این موضوع، شخص جادوگر ، فردی از سوی خدا نیست بلکه شخصی است که از راه هایی، به برخی از این علل و معالیل پی برده است. این مسئله فضیلت خاصی برای او محسوب نمی شود.

با توجه به مطالب فوق، اصول عامی که در مباحث مختلف مطرح می شود که چگونگی نتیجه اعمال یا دعاها را ترسیم می کند، در واقع با کمک گرفتن از چنین چارچوب های کلی است.(البته این که چه کسی به تبیین این سنت ها بپردازد نیز مهم است که شخصی عالم باشد و نه کسی که از جهل دیگران سو استفاده کند.)

موفق باشید

FTMH_Mohammadi;363401 نوشت:
سلام ...

به عنوان کاربر عادی عرض کنم
تا امروز ندیدم . که در وحی از جانب خداوند واژه ای مثل ( من ) فردی ثبت شده باشه .
وقتی فرشته هست یعنی خدا هست خدا با ماست و هیچوقت کنار نیست .

پاسخ میتونه این باشه
اهل واقعی خدا مثال فرشتگانی که بیشتر ازونها یاد شده
جزء جزیی اما محسوس و کارامد خداوند هستند .

قوانین
شما هر طور این قوانین رو نقض کنی و به راهت ادامه بدی باز به خواست خداست و
اگر عذابی ندیدی در اصل در عذاب یا در دام عذابی هستی که احساس نمیکنی و این بدتر از هر عذاب .
مگر اینکه به طرق مختلف خواسته یا ناخواسته در راه خدا یا مسیر استغفار گونه باشی که بهت درس درستی میده

باران
خداوند در قران گفتن مکر کننده هستند !. اما ثابت کردن که حقه بازپسند نیستد .
گاها با برداشت غلط و تشبیه صفات موجودات مکر خداوند رو به حقه معنی میکنند چون به این راه عادت کردند.

طرف با حقه بازی بارانی آورد و نزد مردم بالارفت و معروف شد
که با شدت بیشتر و براحتی به سزای اعمالش برسه
چه خواری بدتر ازین برای حقه باز ؟
و چه درسی بهتر ازین برای مردم ؟

یادمون باشه هر بارانی باران رحمت و بانی ابادانی نیست .
اباد شدن زمین هم فقط به اب و طلب ابر باران زا نیست

مثال روشن
خشکسالی و عذاب و قوانین الهی

تعبیر و تدبیر حضرت یوسف قبل از وقوع عذاب ...
دلیل این عذاب هر چی که بود
با تدبیر حضرت یوسف و حرکت و توکل بیشتر مردم کمتر شد .
یعنی مردم اون شهر و دیار با زحمت, مشقت و ریاضت بیشتر, عبادت کردند.
ثواب برای رفع و دفع عذاب و به همین دلیل عذاب چندانی احساس نکردن
چون در راه درست حرکت کردن ...

سلام

در کتابی می خوندم شیوه رفتن به در خانه خدا و با گریه زاری چیزی را خواستن شیوه نادرستی هست
و هرگز انسان با این شیوه به خواستش نمی رسه
بلکه دور می شه

البته دلایلی هم گفته بود

چون دیدم بحث دعا و چگونگی اجابت هست گفتم این نظریه هم خوب هست مورد توجه دوستان واقع شود

بی نظیر;364916 نوشت:
در کتابی می خوندم شیوه رفتن به در خانه خدا و با گریه زاری چیزی را خواستن شیوه نادرستی هست

سلام
وَ لَقَدْ أَخَذْناهُمْ بِالْعَذابِ فَمَا اسْتَكانُوا لِرَبِّهِمْ وَ ما يَتَضَرَّعُونَ (76مومنون)
ترجمه:
76- ما آنها را به عذاب و بلا گرفتار ساختيم (تا بيدار شوند) اما آنها نه در برابر پروردگارشان تواضع كردند و نه به درگاهش تضرع مى‏ كنند

ولی اینجا خدا ناراحت شده ها که چرا گریه نمی کنند ؟
پس چطور تو اون کتاب نوشته نباید گریه کرد ؟
والله الموفق

حامد;364926 نوشت:
سلام
وَ لَقَدْ أَخَذْناهُمْ بِالْعَذابِ فَمَا اسْتَكانُوا لِرَبِّهِمْ وَ ما يَتَضَرَّعُونَ (76مومنون)
ترجمه:
76- ما آنها را به عذاب و بلا گرفتار ساختيم (تا بيدار شوند) اما آنها نه در برابر پروردگارشان تواضع كردند و نه به درگاهش تضرع مى‏ كنند

ولی اینجا خدا ناراحت شده ها که چرا گریه نمی کنند ؟
پس چطور تو اون کتاب نوشته نباید گریه کرد ؟
والله الموفق

سلام

والا این ایه ای که شما نوشتین درباره دعا و نحوه استجابت اون به نظر من چیزی نگفته و ارتباطی به اون نداره

و اما دلیل اون کتاب به این صورته که می گه

هر دعایی یا فکری یا احساسی به میزانی که ان دعا یا فکر برای ما واقعی و جدی تلقی شود به همان شدت در تجربه ما
تبلور خواهد کرد بنابراین
وقتی با گریه و زاری چیزی را از خداوند می خواهیم
قویا به این اعتقاد داریم که ان چیز را اکنون نداریم
و این فکر در ان حالت ان چنان قوی هست که حالت واقعیت پیدا می کند و ما را به همان نسبت از ان خواسته دور می کند

بنابراین دعای صحیح دعای اعتقاد به داشتن و شکر و سپاسگذاری بخاطر ان هست
نه حالت درخواست

بی نظیر;365124 نوشت:
اما دلیل اون کتاب به این صورته که می گه

هر دعایی یا فکری یا احساسی به میزانی که ان دعا یا فکر برای ما واقعی و جدی تلقی شود به همان شدت در تجربه ما
تبلور خواهد کرد بنابراین
و این فکر در ان حالت ان چنان قوی هست که حالت واقعیت پیدا می کند و ما را به همان نسبت از ان خواسته دور می کند

نقلی از آیت ا.. بهجت(ره) شنیدم که در بعضی موارد خاص:
«بعد از نماز به سجده بروید و با حالت گریه از خدا بخواهید. ...»

آیا این کتاب مدنظر شما از کتب دینی اسلامی هست یا از کتب انسان شناسی و معنویتهای نوین ؟

بی نظیر;365124 نوشت:
سلام

والا این ایه ای که شما نوشتین درباره دعا و نحوه استجابت اون به نظر من چیزی نگفته و ارتباطی به اون نداره

و اما دلیل اون کتاب به این صورته که می گه

تبلور خواهد کرد بنابراین

نه حالت درخواست

سلام
وقتی انسان به مصائب دچار میشه چیکار میکنه
دعا
خوب خدای متعال نمی فرماید ما اونا رو به مصائب گرفتار کردیم که با دعای همرا با زاری به درگاه ما بیان
نیامدند ؟ چرا نیامدند ؟ سرزنش می کند
ضمن اینکه خود دعا بدون براورده شدن حاجت در فرهنگ قرآنی و دینی یک عبادته
عبادتی که درش حس افتقار و نیاز اوج میگیره و انسان رو به حقیقت وجودی خود یعنی همان فقیر بودن به درگاه الهی نزدیک میکنه
مهم نیست بعدش اجابتی باشه یا نه
و برای اهل محبت دعا بهانه راز و نیاز با محبوبه
والله الموفق

سلمان14;365127 نوشت:
نقلی از آیت ا.. بهجت(ره) شنیدم که در بعضی موارد خاص:

مد نظر ایشون شاید استجابت دعا نبوده بلکه عبادت و رازو نیاز با خدا بوده
نه روش صحیح دعا کردن

مهم نیست کتاب چی هست
مهم اینه که حرفی که زده ایا علمی هست یانه ؟

بی نظیر;365124 نوشت:

يَبْكُونَ وَ يَزِيدُهُمْ خُشُوعاً

قرآن گریه را خشوع می داند

و یکی از شرایط قبولی دعا خشوع است

و الله العالم

حامد;365134 نوشت:
سلام
وقتی انسان به مصائب دچار میشه چیکار میکنه
دعا
خوب خدای متعال نمی فرماید ما اونا رو به مصائب گرفتار کردیم که با دعای همرا با زاری به درگاه ما بیان
نیامدند ؟ چرا نیامدند ؟ سرزنش می کند

ضمن اینکه خود دعا بدون براورده شدن حاجت در فرهنگ قرآنی و دینی یک عبادته
عبادتی که درش حس افتقار و نیاز اوج میگیره و انسان رو به حقیقت وجودی خود یعنی همان فقیر بودن به درگاه الهی نزدیک میکنه
مهم نیست بعدش اجابتی باشه یا نه
و برای اهل محبت دعا بهانه راز و نیاز با محبوبه
والله الموفق

دقت بفرمایید

حامد;364926 نوشت:
سلام
ترجمه:

می گه ما انها را به عذاب گرفتار کردیم تا در برابر پروردگارشان به تواضع بیفتند و تضرع کنند
یعنی اینکه احساس ندامت و پشیمانی و توبه

نه در خواست چیزی و استجابت دعا

و قسمت اخر حرفتون هم که فرمودین دعا برای نزدیکی و عبادت خداست هم درسته و باز ارتباطی به استجابت نداره

بی نظیر;365140 نوشت:
می گه ما انها را به عذاب گرفتار کردیم تا در برابر پروردگارشان به تواضع بیفتند و تضرع کنند
یعنی اینکه احساس ندامت و پشیمانی و توبه

نه در خواست چیزی و استجابت دعا

و قسمت اخر حرفتون هم که فرمودین دعا برای نزدیکی و عبادت خداست هم درسته و باز ارتباطی به استجابت نداره

سلام
تضرع همراه با دعای برای رفع عذابه همراه با درخواست رفع عقابه
خوب باید چشید دعایی که یک عبادته یک معاشقه است ببینیم توش زاری هست یا نه
ضمن اینکه در روایات و سیره بزرگان دین این موضوع امر مسلمی است و ایشان الگو هستند
والله الموفق

حامد;365159 نوشت:
سلام
تضرع همراه با دعای برای رفع عذابه همراه با درخواست رفع عقابه
خوب باید چشید دعایی که یک عبادته یک معاشقه است ببینیم توش زاری هست یا نه
ضمن اینکه در روایات و سیره بزرگان دین این موضوع امر مسلمی است و ایشان الگو هستند

والله الموفق

سلام

ببینید مد نظر ایه گریه و زاری برای رسیدن به درخواست معنوی هست یعنی بخشیده شدن و توبه

اما مد نظر این کتاب رسیدن به درخواستهای مادی بود
که البته این کتاب تکیه گاهش بیشتر روی همون قانون معروف جذب هست

بی نظیر;365135 نوشت:
مد نظر ایشون شاید استجابت دعا نبوده بلکه عبادت و رازو نیاز با خدا بوده
نه روش صحیح دعا کردن
؟

بزرگوار، شما مد نظر ایشون رو سریع فهمیدید؟

بی نظیر;365135 نوشت:

مهم نیست کتاب چی هست
مهم اینه که حرفی که زده ایا علمی هست یانه ؟

اتفاقاً مهم است.
اون علم خودش باید معتبر باشد.
معتبر باشد یعنی منطبق با مبحث مورد نظر(خداشناسی و دعاشناسی) باشد.
اگه یه طرف رابطه در دعا خداست(که هست) پس باید او را هم در نظر گرفت
ضمن اینکه این طرف مدنظر(خدا) در این رابطه خیلی خیلی تاثیرگذارتر است.
به نظر حقیر انسانشناسی ناقص امروزی خیلی نمیتونه در این قضایا نظر محکمی بده.

سلمان14;365169 نوشت:
بزرگوار، شما مد نظر ایشون رو سریع فهمیدید؟

شما مثل اینکه پستهای قبلی رو نخوندین پیشنهاد می کنم پستهایی قبلی رو که در باره نحوه دعا کردن هست مطالعه بفرمایین منظورم قبل از
مباحثات اخیر

بعد با توجه به اون اصول مد نظر ایشون سرع فهمیده میشه
گفتیم استجابت اینجوری نیست که خدا بشینه سبک سنگین کنه حالا دعای کی و مستجاب کنه
بلکه از روی قانون علت و معلولی هست بقیه شو خودتون زحمت بکشین

و این کتابی هم که من گفتم مباحث خدا شناسی و علمی هر دوهست

بی نظیر;365196 نوشت:
گفتیم استجابت اینجوری نیست که خدا بشینه سبک سنگین کنه حالا دعای کی و مستجاب کنه
بلکه از روی قانون علت و معلولی هست بقیه شو خودتون زحمت بکشین

و این کتابی هم که من گفتم مباحث خدا شناسی و علمی هر دوهست

با سلام

یعنی قانون جذب خداشناسی اسلامی است؟

بی نظیر;365163 نوشت:
سلام

ببینید مد نظر ایه گریه و زاری برای رسیدن به درخواست معنوی هست یعنی بخشیده شدن و توبه

اما مد نظر این کتاب رسیدن به درخواستهای مادی بود
که البته این کتاب تکیه گاهش بیشتر روی همون قانون معروف جذب هست

سلام
بحث بر سر نفی لزوم گریه وزاری در دعا بود
و اما قانون جذب
با اینکه اصولی از قانون جذب قابل قبوله و دین هم تایید میکنه
اما ما ملتزم به قانون جذب نیستیم
ما ملتزم به عبودیتی هستیم که مکتب الهی به ما آموخته
و منتهای خواسته های ما هم امور مادی نیست
و دیگر اینکه
صرف اطاعت امر هم برای ما موضوعیت دارد فارغ از نتیجه آن
همانطور که
سخن گفتن محب با محبوب به خودی خود موضوعیت دارد فارغ از موضوع بحث یا نتایج آن
این هم یک مثال محسوس
والله الموفق

جناب حامد بزگوار
آخه قانون جذب داره بعضی چیزا رو برعکس جلوه میده
مثلاً اگر حقیر حق کسی رو خوردم و اون چاره ای نداشت، برام دعای بدی کرد، احتمالاً برآورده نمی شود، چون با خوش بینی نبوده و با گریه و زاری بوده !!!!!!!!!!!!!!!!!!
حالا این مثال دیگه خیلی بزرگنمایی بود.
ولی دعا خیلی تفاوت دارد، منهای مضامین عرفانی که حقیر دست خالی از اونها هستم، در هر شرایطی کارگر است(اگر به صلاح باشد و خدا بخواهد).

حامد;365201 نوشت:

کدام دین؟ دین به ظاهر عرفا و فلاسفه یا اسلام ناب محمدی؟
اگر دومی منظورتان است دلیل بیاورید

سلمان14;365198 نوشت:
یعنی قانون جذب خداشناسی اسلامی است؟

این جمله صحیح نیست

ولی احادیث و ایاتی از قران وجود داره که بیانگر این قانون هست
شما با یک سرچ ساده در اینترنت مطالب زیادی بدست خواهید اورد

ولی اگر قانون جذب و حالا تا اندازه ای و نه کلا صحیح بدونیم صحت این مورد هم که ندبه و زاری
باعث نرسیدن انسان به خواستش میشه قابل قبول خواهد بود
البته دقت کنین من در همون پست اول گفتم این نظریه هم قابل تامل هست
و میشه روش بحث کرد

سلمان14;365206 نوشت:
جناب حامد بزگوار
مثلاً اگر حقیر حق کسی رو خوردم و اون چاره ای نداشت، برام دعای بدی کرد، احتمالاً برآورده نمی شود، چون با خوش بینی نبوده و با گریه و زاری بوده !!!!!!!!!!!!!!!!!!
ولی دعا خیلی تفاوت دارد، منهای مضامین عرفانی که حقیر دست خالی از اونها هستم، در هر شرایطی کارگر است(اگر به صلاح باشد و خدا بخواهد).

ask;365228 نوشت:
کدام دین؟ دین به ظاهر عرفا و فلاسفه یا اسلام ناب محمدی؟
اگر دومی منظورتان است دلیل بیاورید

سلام
اصل قانون جذب این است که شما هرچیزی را اراده کنید جهان به سمت برآورده کردن آن سوق داده میشود
خوب این اصل را از این روایت که می فرماید :
من در نزد ظن و گمان بنده مومنم هستم هرگونه به من گمان برد با او رفتار می کنم
هم می توان استنباط کرد .

این روایت تصریح دارد به این که ظن و گمان مومن به خدای متعال ( مثبت یا منفی ، ضعیف یا قوی ، مادی یا معنوی ) محور تعامل خدای تبارک و تعالی با اوست خوب وقتی این معنا را با اصل و قانون اسباب : ابی الله ان یجری الامور الا باسبابها ( صادق آل محمد ص ) منضم می کنیم همان جریان یافتن امور بسوی برآوردن خواستها و باورهای ما در جهان را نتیجه می دهد
پس اصل موضوع ( و نه سعه و گستره آن ) با امثال این روایت منطبق است
البته در مکتب راز که بیانگر قانون جذب است اصول اخلاقی دیگری مثل رضایت ، شکر و امثال اینها هم مورد تاکید قرار می گیرد که با آموزه های دینی مخالفتی ندارد
اشکلاتای که در این مکتب هست و می توان به آن اشاره کرد بطور مثال اینهاست :
1- نادیده گرفتن اراده الهی که ممکن است برخی مواقع خلاف خواسته های ما باشد لذا قانون کلی نیست بلکه جزئی است همانطور که قرآن فرمود : هرکس دنیا را اراده کند هراندازه بخواهیم به او عطا می کنیم که عطای خدا منع نشده است
2- محور قرار دادن خواسته های مادی : و کسی که می گوید خدایا به ما در دنیا عطا کن پس برای او در آخرت چیزی نیست
3- استفاده از مفاهیم غیر الهی برای افراد غیر متدین
به نظر می رسد مکتب راز یک مکتب راونشناسانه برای ایجاد حس رضایت در آحاد مردم ( متدین یا غیر متدین ) است و مبتنی بر تجربیاتی است که به ظاهر آنرا تایید می کند
به جناب اسک توصیه می کنم که از تصور انحصار فهم اسلام ناب به خودشان پرهیز کنند این امر به غروری خواهد انجامید که مستوجب عقوبت خواهد بود
و فوق کل ذی علم علیم
و هوالله الموفق

بی نظیر;365257 نوشت:
باعث نرسیدن انسان به خواستش میشه قابل قبول خواهد بود
البته دقت کنین من در همون پست اول گفتم این نظریه هم قابل تامل هست
و میشه روش بحث کرد

سلام
شما می فرمایید بر اساس قانون جذب به علت تمرکز ما در گریه و زاری دعا بر نداری و فقر ، بر فقرمان افزوده می شود زیرا هرچیزی که انسان بر آن تمرکز کند طبق قانون جذب برایش تحقق می یابد در حالی که این نگاه در دعا :
اولا ربطی به گریه وزاری ندارد
ثانیا انسان در دعا بر خزانه های بیکران الهی و توانایی او بر رفع فقر مصیبت متمرکز است نه بر خود فقر
انسان در دعا که بر فقیر شدن یا گرفتار شدن متمرکز نمی شود بلکه بر رفع حاجت و نیاز و مصیبت متمرکز است لذا در توصیه های دینی در خصوص دعا داریم
چنان دعا کنید که انگار اجابت پشت در نشسته است ( تدبر فرمایید )
والله الموفق

سلمان14;365206 نوشت:
ولی دعا خیلی تفاوت دارد، منهای مضامین عرفانی که حقیر دست خالی از اونها هستم، در هر شرایطی کارگر است

سلام
برای دل بستگان به رفیق اعلا مقصدی بالاتر از خود او نیست تا بخواهند آنرا طلب کنند و این میل به سخن گفتن با محبوب است که ایشان را به آن درگاه می کشاند و الفاظ و معانی همه بهانه اند هرچند این بهانه ها برای ما خاک نشینان مقاصد عالیه ای است
والله الموفق

حامد;365201 نوشت:
سلام
بحث بر سر نفی لزوم گریه وزاری در دعا بود
و اما قانون جذب
اما ما ملتزم به قانون جذب نیستیم
ما ملتزم به عبودیتی هستیم که مکتب الهی به ما آموخته
و منتهای خواسته های ما هم امور مادی نیست
و دیگر اینکه صرف اطاعت امر هم برای ما موضوعیت دارد فارغ از نتیجه آن
همانطور که سخن گفتن محب با محبوب به خودی خود موضوعیت دارد فارغ از موضوع بحث یا نتایج آن
این هم یک مثال محسوس
والله الموفق

سلام

ببینید گریه و زاری در دعا رو که کلا نمیشه نفی کرد ان هم نه بخاطر اینکه حالا خدا با گریه و زاری و دلش می سوزه و بهتر
جواب مارو می داده جالبه که من قبلنا که روضه می رفتم از این شیخای منبری این حرف و خیلی می شنیدم

و البته بعدها به نادرستی ان پی بردم که خدا که دارای احساسات نیست که باگریه و زاری بیشتر دلش به حال بسوزه و خواسته مارو بده
و از نظر حقیر گریه و زاری در دعا باز هم اثرش روی انسان هست و باعث میشه انسان بیشتر احساس نزدیکی به خدا بکنه
و از این حرفا

پس نفی گریه و زاری در دعا کلا مد نظر نیست که ان هم اثراتی دارد

اما اینکه فرمودین ما ملتزم به قانون جذب نیستیم و ملتزم به عبودیت اسلامی هستیم
به نظر من جمع بین این دو هیچ منافاتی باهم نداره
ما هم می تونیم ملتزم به عبودیت اسلامی باشیم
و هم به قوانینی علمی و جدید عمل کنیم
ایا شما منافاتی می بینید ؟

حامد;365347 نوشت:
سلام
شما می فرمایید بر اساس قانون جذب به علت تمرکز ما در گریه و زاری دعا بر نداری و فقر ، بر فقرمان افزوده می شود زیرا هرچیزی که انسان بر آن تمرکز کند طبق قانون جذب برایش تحقق می یابد در حالی که این نگاه در دعا :
اولا ربطی به گریه وزاری ندارد
ثانیا انسان در دعا بر خزانه های بیکران الهی و توانایی او بر رفع فقر مصیبت متمرکز است نه بر خود فقر
انسان در دعا که بر فقیر شدن یا گرفتار شدن متمرکز نمی شود بلکه بر رفع حاجت و نیاز و مصیبت متمرکز است لذا در توصیه های دینی در خصوص دعا داریم چنان دعا کنید که انگار اجابت پشت در نشسته است ( تدبر فرمایید )
والله الموفق

سلام

البته این که شما گفتین شاید در عمل کمتر پیش بیاد
بیشتر مردم به همون مشکلات و گرفتاریهای خودشون متمرکز می شن و گریه می کنند
ولی اگه کسی بتونه مشکلات خودشو فراموش کنه و فقط ازاین جهت که فرمودین دعا کنه
که واقعا عالیه

اما دعای صحیح دارای سه مرحله هست

ابتدا نیت
دوم عمل و سوم ایمان
که ایمان همان حدیث که فرمودین مصداق ان هست
پس تنها گام اول باعث تحقق دعا نمی شود

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

حامد;365346 نوشت:
خوب این اصل را از این روایت که می فرماید : من در نزد ظن و گمان بنده مومنم هستم هرگونه به من گمان برد با او رفتار می کنم
هم می توان استنباط کرد .
این روایت تصریح دارد به این که ظن و گمان مومن به خدای متعال ( مثبت یا منفی ، ضعیف یا قوی ، مادی یا معنوی ) محور تعامل خدای تبارک و تعالی با اوست

یعنی شما می فرمایی اگر کسی در نظر مشکل دارد(فکر می کند خدا دعای اورا نمی شنود و یا اهمیتی نمی دهد و یا .... گویا این دسته مشکلات جزو مشکلات اخلاقی هستند) و تلاش هم می کند و هر کاری هم می کند مشکل رفع نمی شود، پس خدا هر روز او را در منجلاب بیشتری فرو می برد؟

بی نظیر;365356 نوشت:
سلام

البته این که شما گفتین شاید در عمل کمتر پیش بیاد
بیشتر مردم به همون مشکلات و گرفتاریهای خودشون متمرکز می شن و گریه می کنند
ولی اگه کسی بتونه مشکلات خودشو فراموش کنه و فقط ازاین جهت که فرمودین دعا کنه
که واقعا عالیه

اما دعای صحیح دارای سه مرحله هست

ابتدا نیت
دوم عمل و سوم ایمان
که ایمان همان حدیث که فرمودین مصداق ان هست
پس تنها گام اول باعث تحقق دعا نمی شود

سلام
همانطور که عرض شد برای دعا آدابی است و از جمله این آداب درونی نزدیک دانستن اجابت الهی است و این مانع از تمرکز بر مصیبت و گرفتاری است بلکه مصیبت و نیاز سبب توجه به اجابت است
و اما دعا علاوه بر اینکه به خودی خود در فرهنگ دینی موضوعیت دارد از جمله اسباب تحقق پدیده هاست و نه تنها عامل آن
والله الموفق

سلمان14;365370 نوشت:
یعنی شما می فرمایی اگر کسی در نظر مشکل دارد(فکر می کند خدا دعای اورا نمی شنود و یا اهمیتی نمی دهد و یا .... گویا این دسته مشکلات جزو مشکلات اخلاقی هستند) و تلاش هم می کند و هر کاری هم می کند مشکل رفع نمی شود، پس خدا هر روز او را در منجلاب بیشتری فرو می برد؟

سلام
هرکس نه
این بیانات بیانگر سنت است و سنت با قوانین ریاضی تفاوت دارد . چه بسا بیان بیان محور است و چه بسا بیان عامل موثرتر است و چه بسا استثنائاتی دارد .
نتیجه کلی که می توان از این نوع بیانات گرفت این است نوع نگاه ما به خدای متعال بسیار مهم است حالا ممکن است اصول دیگری هم حاکم شوند و جریان تا اندازه ای در برخی موارد فرق بکند اما قاعده کلی این است
مثلا کسی که فکر میکند خدای متعال دعایش را اجابت نمی کند نباید انتظار اجابت دعایی هم داشته باشد حالا ممکن است حاجتی به سبب دیگری یا به وساطتی برآورده هم بشود اما این نگاه منفی کلی همچنان حاکم می ماند
والله الموفق

حامد;365378 نوشت:
مثلا کسی که فکر میکند خدای متعال دعایش را اجابت نمی کند نباید انتظار اجابت دعایی هم داشته باشد حالا ممکن است حاجتی به سبب دیگری یا به وساطتی برآورده هم بشود اما این نگاه منفی کلی همچنان حاکم می ماند

چرا انتظار داشته باشد، وقتی در خیلی از موارد خدای متعال دعای او را اجابت نکرده؟ -منظورم مواقعی است که انسان حالا به هر دلیلی دچار این دید شده.

ببین اینجا حالت دور برقرار است، استجابت دعا منوط به داشتن دید مثبت، دید مثبت منوط به داشتن تجربیات دعای پذیرفته شده !!!!!!!!!
مگه اینکه بفرمایید تمام دعاهای قبلی که برآورده نشده خیر نبوده است !!!!!!!!!!!!

حامد;365376 نوشت:
سلام
همانطور که عرض شد برای دعا آدابی است و از جمله این آداب درونی نزدیک دانستن اجابت الهی است و این مانع از تمرکز بر مصیبت و گرفتاری است بلکه مصیبت و نیاز سبب توجه به اجابت است

سلام

به نظر شما دو اصلی که من گفتم اول نیت و بعد ایمان را اینجا بیان کردید.
ایا معتقد به اصل عمل در دعا نیستید ؟
یا همان ضرب المثل معروف خودمان از تو حرکت و از خدا برکت

ایا همان دوشرط اول باعث تححق پدیده ها می شود ؟ و نیازی به عمل نیست ؟

بی نظیر;365634 نوشت:
سلام

به نظر شما دو اصلی که من گفتم اول نیت و بعد ایمان را اینجا بیان کردید.
ایا معتقد به اصل عمل در دعا نیستید ؟
یا همان ضرب المثل معروف خودمان از تو حرکت و از خدا برکت

ایا همان دوشرط اول باعث تححق پدیده ها می شود ؟ و نیازی به عمل نیست ؟

سلام
آنچه ما می دانیم تاثیر گذار بودن دعا در وقوع پدیده ها و برآورده شدن نیازهاست . دعا چیزی جز بیان یک نیاز در حوزه وجودی نیست چیزی که به خودی خود موثر در جلب الطاف الهی هست الا اینکه این اظهار و بیان شدت بخش است مثل اینکه ما می دانیم کودکمان هر دوساعت یکبار شیر می خواهد اما اگر سر ساعت گریه هم بکند بیشتر توجه ما جلب می شود .
حال اینکه صرف وجود نیاز یا به اضافه اظهار و بیان ( دعا ) یا نوعی عمل موثر در رفع نیاز به تنهایی یا باهم در یک مورد خاص اثر گذاشته اند یا خیر نمی دانیم . چه بسا همه موثر بوده اند و چه بسا یک یا دوتا .
وهو الله الموفق

سلمان14;365381 نوشت:
چرا انتظار داشته باشد، وقتی در خیلی از موارد خدای متعال دعای او را اجابت نکرده؟ -منظورم مواقعی است که انسان حالا به هر دلیلی دچار این دید شده.

ببین اینجا حالت دور برقرار است، استجابت دعا منوط به داشتن دید مثبت، دید مثبت منوط به داشتن تجربیات دعای پذیرفته شده !!!!!!!!!
مگه اینکه بفرمایید تمام دعاهای قبلی که برآورده نشده خیر نبوده است !!!!!!!!!!!!

سلام
و اتاکم من کل ما سالتموه
خدای متعال فریاد نیاز وجودی ما را می شنود و بر آورده می سازد کار ما در دعا برجسته کردن نیازی است که خودمان فکر می کنیم داریم لذا اگر قرار باشد نگاه مثبت به خدای متعال با توجه به همه عطایای او باشد چه بسا او بیش از خواسته ها به ما عطا کرد و بسیاری از ادعیه را نیز به انحاء مناسبتری اجابت می فرماید و برخی را نیز ذخیره اما ما از آن بی خبریم لذا کسی نمی تواند بگوید علت نگاه بد من به اجابت الهی عدم اجابت اوست چه اینکه عدم اجابت صرفا یک تصور است . و البته ارتباط با خدای متعال تنها منحصر در این نوع( خواستن حاجت در موارد خاص ) نیست تا بر اساس آن بخواهیم حکم کنیم .
والله الموفق

سلام. ما که استخوان پیغمبر و اسم اعظم نداریم چی کار کنیم خدا زود جوابمونو بده. واقعا با چه زبونی دیگه به خدا بگیم درد داریم مشکل داریم. بابا دستمون درد گرفت این قدر در خونشو کوبیدیم.

سلام ...
من هم صحبت های جناب بی نظیر رو تایید میکنم ...
من هم از یه نفر شنیدم ... که میگفت... نباید تو نماز گریه کرد ... خیلی گناه داره ...
یا برای استجابت دعا نباید گریه و زاری کرد و قصه خورد ... باید محکم بود و از خدا اون چیز رو خواست ...

سلمان14;365206 نوشت:
جناب حامد بزگوار

اگه ابزاری مشابه جمله "حتما به صلاح بوده/نبوده" در اختیار من بود از هیچ جنایتی و هیچ دادگاهی نمی ترسیدم؛ فقط به شرط اینکه توی دادگاه جمله "حتما به صلاح بوده/نبوده" رو از من می پذیرفتن
همین یک تبصره برای فرار از استدلال منطقی کاقیست و متاسفانه در پاسخ به هر سوالی که مطرح میشه این جمله شنیده میشه

سلمان14;365370 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

بله
دقیقا همینطوره
هر روز او را در منجلاب بیشتری فرو میبرد
اما خدا اینکار را نمیکند
قانونی که خدا وضع کرده این کار ار میکند
قانون چذب

غريب;365893 نوشت:
سلام. ما که استخوان پیغمبر و اسم اعظم نداریم چی کار کنیم خدا زود جوابمونو بده. واقعا با چه زبونی دیگه به خدا بگیم درد داریم مشکل داریم. بابا دستمون درد گرفت این قدر در خونشو کوبیدیم.

جهت برآورده شدن دعا، آدابی وجود دارد که رعایت آنها بسیار مهم است. اگرچه موضوع بحث ما آداب دعا نیست ولی به جهت اهمیت بحث، اشاره ای به آنها میکنیم:

- دعای واقعی برای اموری که مصلحت هستند
- حضور قلب
- شروع با نام و یاد خداوند، اقرار به گناهان، شکر نعمات،واسطه قرار دادن معصومین
- درخواست بسیار و اصرار بر دعا
- حسن ظن داشتن به خداوند
و.... (1)

انجام این امور، با توجه و حضور قلب (که یکی از شرایط فوق است) در مستجاب شدن دعا تاثیر بسیاری دارد. البته آداب دعا محدود به این چند مورد نیستند و در پانوشت 1 منبعی برای مطالعه بیشتر معرفی می شود.

موفق باشید

1. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کتاب عده الداعی از ابن فهد حلی مراجعه کنید، این کتاب چند بار ترجمه شده است (تحت عناوینی چون "کتاب آيين بندگى و نيايش" و یا "کتاب آداب راز و نياز به درگاه بى‌نياز")

بسم الله الرحمن الرحیم

Ali_Shahe_Mardan;365948 نوشت:
بله
دقیقا همینطوره
هر روز او را در منجلاب بیشتری فرو میبرد
اما خدا اینکار را نمیکند
قانونی که خدا وضع کرده این کار ار میکند
قانون چذب

الله اکبـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر
الله اکبر برای مسلمان بالاتر از هر شعاری است، مبنای هر شناختی است.
مزخرفات قانون جذب مال اسلام نیست. از ذهنتون باندازید بیرون.(حالا ممکن است به چیزای درستب هم داشته باشه)
منهای اینکه قبول دارم که سوءظن به خدا گناه است.
و اینکه هر کاری خدا می کند درست است(حالا هر چی میخواد باشه)
اما نه هر فعلی را در دنیا به خدا نسبت دهیم.

FTMH_Mohammadi;365935 نوشت:
سلام ...
من هم صحبت های جناب بی نظیر رو تایید میکنم ...
من هم از یه نفر شنیدم ... که میگفت... نباید تو نماز گریه کرد ... خیلی گناه داره ...
یا برای استجابت دعا نباید گریه و زاری کرد و قصه خورد ... باید محکم بود و از خدا اون چیز رو خواست ...

گریه کردن در نماز بر دو نوع است، گاهی گریه کردن برای رسیدن به امور مادی و دنیوی است و گاهی در مورد مسائل معنوی است. گریه کردن عمدی برای امور دنیوی موجب ابطال نماز می شود و باید از آن پرهیز کرد ولی گریه کردن به جهت امور معنوی بسیار مطلوب است.

"اگر نماز گزار براي کار دنيا عمدا گريه کند، نمازش باطل است، ولي اگر براي کار دنيا بي صدا گريه کند، اشکال ندارد، ولي اگر از ترس خدا يا براي آخرت گريه کند، آهسته باشد يا بلند، اشکال ندارد، بلکه از بهترين اعمال است" (1)

موفق باشید

1. توضيح المسائل مراجع، ص 650، هشتم از مبطلات نماز.

سلمان14;366109 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

الله اکبـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر
الله اکبر برای مسلمان بالاتر از هر شعاری است، مبنای هر شناختی است.
مزخرفات قانون جذب مال اسلام نیست. از ذهنتون باندازید بیرون.(حالا ممکن است به چیزای درستب هم داشته باشه)
منهای اینکه قبول دارم که سوءظن به خدا گناه است.
و اینکه هر کاری خدا می کند درست است(حالا هر چی میخواد باشه)
اما نه هر فعلی را در دنیا به خدا نسبت دهیم.

من حرفم رو پس میگیرم

حق با شماست

جهت بر اورده شدن دعا من یک اره به شماپیشنهاد می کنم هر وقت خودم امتجان کردم دعایم همان وقت به اجابت رسیده است یعنی بنده کتابی رو گم کرده بودم کسی رو مورد وسیله قرار دادم همان وقت پیدا شد یعنی 1دقیقه هم نگذاشت .
دعا این گونه است که حضرت صدیقه طاهره رو وسیله قرار بدهی بعد از وسیله قرار دادن دعا بکنی .
یک روش هم دیگر هست که از پیغمبر نقل شده است که دعا رو وقتی می خوای بکنی یقین پیدا کنی که دعایت استجابت می شود ، این هم روش خوبی است تجربه کردم که استجابت شده است .

بی نظیر;364916 نوشت:
سلام

بلکه دور می شه
البته دلایلی هم گفته بود
چون دیدم بحث دعا و چگونگی اجابت هست گفتم این نظریه هم خوب هست مورد توجه دوستان واقع شود

هوالعالم

منظور اینه که ملاک استجابت دعا گریه و زاری و یا حتی خنده بیخودی نیست .
مگر اینکه گریه یا خنده بی اختیار و حقیقی باشه ...
بدون تظاهر !!!

مهم اینه که در اون لحظه خودمون باشیم .
شما به مظلومیت یا عزیز مریضی فکر میکنی و ممکنه بی اختیار اشکی بریزی
لطف خدا شامل حالت میشه و ممکنه بخوایی لبخند بزنی
در دو حالت اگر جلوگیری کنی و تظاهر به عکس
مطمعنا عامل بیماری میشه و مشکل ساز ...

مهم اینه که خنده یا گریه بی دلیل یا به زور نباشه .

نقل قول:

آدمای بزرگ و خوش طینت و ساده دل هر قدر بزرگ و عزیز میشن خود رو کوچکتر میبینن
به قدری پاک و زلال که همگان رو از خود و در ظرف ذهن خود طهارت میدن و کمتر از بدیها میبینند و یاد میکنند .

عزیزی مثل ایت الله بهجت رحمت الله علیه
به خیال پاک و طاهر خودشون که همه رو از صافی طهارت عبور میدن
منه کمترین و آلوده ی خودخواه میتونم به شیوه ی اقایی با درک و علم عظیم و وسیع
دلیلی برای تغییر حالت به ندم و گریه پیدا کنم ؟ و انگار میتونم زمانی که مثل ایشون میگم سبحان الله
با یاد عظمت و پاکی خدا به جد احساس حقارت کنم و اشک بریزم ؟ یا بلرزم ؟ یا شاد بشم ؟

منظور ایشون اینه که در حالت خضوع و خشوع قرار بگیرید
سر به زیر با حالت ندامت از گناهان و طلب بخشش دعا کنیم .

ایا غیر ازینه ؟

ammarshia;366249 نوشت:
جهت بر اورده شدن دعا من یک اره به شماپیشنهاد می کنم هر وقت خودم امتجان کردم دعایم همان وقت به اجابت رسیده است یعنی بنده کتابی رو گم کرده بودم کسی رو مورد وسیله قرار دادم همان وقت پیدا شد یعنی 1دقیقه هم نگذاشت .
دعا این گونه است که حضرت صدیقه طاهره رو وسیله قرار بدهی بعد از وسیله قرار دادن دعا بکنی .
یک روش هم دیگر هست که از پیغمبر نقل شده است که دعا رو وقتی می خوای بکنی یقین پیدا کنی که دعایت استجابت می شود ، این هم روش خوبی است تجربه کردم که استجابت شده است

من امتحان کردم جواب نداد.میشه راه های بیشتری بگین

من برای استجابت دعام این کار ها رو کردم اما جواب نگرفتم میگم شاید شما بگیرین
1-دعای مقاتل ابن سلیمان
2-زیارت عاشورا
3-دعای توسل
4-دعای عهد
5-حدیث شریف کسا
6-نامه نگاری به حرم امام رضا حرم حضرت معصومه.حرم حضرت زینب.حرم امام حسین.حرم امام علی.حرم امام حسن
7-نذر
8-درخواست های مکرر
9-شب های قدر
10-صحبت کردن با خدا بعد از نماز قبل از نماز در طول روز در طول شب
11-درخواست مستقیم از امام زمان
12-اعتراض و داد و فریاد
13-خواهش و التماس

pesar.zamini;367628 نوشت:
من برای استجابت دعام این کار ها رو کردم اما جواب نگرفتم میگم شاید شما بگیرین
1-دعای مقاتل ابن سلیمان
2-زیارت عاشورا
3-دعای توسل
4-دعای عهد
5-حدیث شریف کسا
6-نامه نگاری به حرم امام رضا حرم حضرت معصومه.حرم حضرت زینب.حرم امام حسین.حرم امام علی.حرم امام حسن
7-نذر
8-درخواست های مکرر
9-شب های قدر
10-صحبت کردن با خدا بعد از نماز قبل از نماز در طول روز در طول شب
11-درخواست مستقیم از امام زمان
12-اعتراض و داد و فریاد
13-خواهش و التماس

سه حالت داره
یا راهنمایی شدین و به چراغ و علائم راهنما توجه نکردین! 99 درصد !
یا ضعفی در ایمان و عمل دارید .
و یا مورد درخواستی به صلاح شما نیست .

محاله که ادم خدا رو صدا بزنه و جوابی نبینه
مگر اینکه نادیده بگیریم یا به غفلت ازش عبور کنیم .
وقتی طرف میگه ای خدا ماشین میخوام نباید انتظار داشته باشه که ماشین کنارش سبز بشه
چون خدا چراغ راه سبز میکنه و انتظار داره که قدم برداری و به طرف ماشین بری و اگر نادیده بگیری یا ناشکری کنی تا دیر بشه دیگه مشکل از خدا و دعا نیست ...

برای مثال میگم
یه بنده خدایی کنار ما بیمار شده بود
بیماری که اسم و علت مشخصی براش نبود
چند هفته رفت دکتر و برگشت با کلی قرص باز بدتر شد
یکی که دلیل بیماری رو قبلا بازگو کرده بود و بهش توجهی نشد
گفت بیا یه کم ازین متبرکه بخور بلکن خیری درش باشه . خورد و
چند ساعت بعد یکی اومد دنبال بیمار و گفت من پزشک خوب و اشنا سراغ دارم
بیا بریم اونم چک اپ کنه
دکتره خوب گفته بود این بیماری از قرصهاییه که برات تجویز کردن !
اینم قرص ها رو نخورد و تا شب به سلامت قبل برگشت .

حالا بیمار میگه دست دکتر درد نکنه !
ما میگیم خدا رو شکر که به برکت متبرکه چنین دوست و پزشک فهمیده ای سر راهش قرار داد .

موضوع قفل شده است